DE GRUYTER DE HEER DER HERtTLÏ Maasdam' JEKKERS nu,- Opnieuw ongeregeldheden in het Ambonese woonoord^ te Vught DE STRIJD TEGEN DE INFLATIE IN FINLAND Wat brengt de RADIO? op Nieuwe Waterweg !n aanvaring geweest met tankschip Wand- verlichting WAAR IS HET GELD VOOR DE KRAMT EN VOOR DE RADIO Record-omzet aan veiling te Noordscharwoude ^SÊ Liquidatie organisatie—Woltersom De gearresteerde Indonesiërs RECHTSZAKEN BURGERLIJKE STAND II Radio Tazelaar V D. P. MANNAERT ruime Woning w. Krant èn radiozegels dat is toch al gauw méér dan 35 gulden elk jaar hoe kom je aan dat geld in deze dure tijd7 Maar U krijgt het immers dubbel en dwars van De Gruyter's cassabonsl Dat is géén kunst en géén moeite. Elke week een gulden dat zijn er 52 in een jaar. Luchtverkeer herstelt zich 99 99 Woensdagmiddag zijn in het Ambonese woonoord (.Lunetten te Vught nieuwe ongeregeldhe den voorgekomen, waardoor het noodzakelijk werd geacht extra politieversterking naar het kamp te zenden. De gemoederen der Ambonezen waren de laatste dagen nogal ge spannen wegens de politieke tegenstellingen tussen de „C.R.A. M.S." (commissie repatriëring Ambonese militairen en schepe lingen) en de B.P.R.M.S. (badan perwakilan rajat maluku selatan of vereniging tot behartiging der belangen van het Zuid-Molukse volk in de kampen). De aanhang van de „C.R.A.M. S." in het Vughtse woonoord, waarin 4.000 Ambonezen zijn on dergebracht, bedraagt ongeveer een derde van het aantal bewo ners. De indirecte aanleiding tot de ongeregeldheden moet worden gezocht in de recente publicatie over de Indonesische kwestie en de positie der Ambonezen. Eén der aanhangers van de B.P.R.M. S., die zijn politiek inzicht tegen over een lid van de C.R.A.M.S. kenbaar maakte, werd op hard handige wijze aangepakt en aan het gezicht gewond. De C.R.A. M.S.-man werd door de politie ge arresteerd, waarop de aanhan gers 'van deze laatste groep zich tegen de politie keerden. De bur gemeester van Vught, jonkheer mr F. van Rijckevorsel heeft daarop de rijkspolitie om verster king verzocht. Ongeveer 150 man politie, met handvuurwapens uit gerust, hebben het kamp bezet. De procureur-generaal, mr baron Speyart van Woerden en de ge westelijke commandant der rijks politie kolonel Van den Vliervoet bevinden zich eveneens ter plaat- SG Gisteravond was het vrij rustig in het woonoord. De politie was doende de verschillende barakken aan een onderzoek te onderwer pen. Een reis furcpa-V.S. gewonnen Mej. E. Raaymakers uit Ant werpen is de gelukkige winnares van een reis naar New York, als Kerstcadeau verloot onder het Beneluxpersoneel van de United States Lines. Zij is employé van het kantoor te Antwerpen en zal op 17 December in Le Havre op de „America" scheep gaan en na een vijfdaags gratis verblijf in New York op 27 December met de „United States" terugkeren. Drukkersstaking in W.-Duitsland Door de staking van grafisch personeel in de Westduitse bondsrepubliek is de „Nuember- ger Nachrichten" Dinsdag uitge komen met een nood-éditie van vier pagina's in schrijfmachine schrift. Deze uitgave is gereedgemaakt met behulp van schrijfmachine, schaar, lijmpot en penseel, aldus deelt de redactie mede. De ge reedgemaakte pagina's werden geclicheerd en van de cliché's werd de oplage gedrukt. De situatie van de staking is onveranderd. Men behelpt zich met nood-èdities. Voor de vele blijken van medeleven, die wij bij het overlijden van onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Grootvader mochten ont vangen, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, M. C. MOGGRÊ VAN FRAAIJENHOVEN Temeuzen, Axelsestr. 112. A.N.A.B. - Afd. Hoek Inlevering en uitbetaling Landbouw-vacantiebonnen op Zaterdag 13 December, van 4 tot 6 uur, in Café ,,'s Lands Welvaren". HET BESTUUR. De Finse regering heeft een nieuw plan op lange termijn gepubliceerd, dat een einde wil maken aan de inflatie, die reeds door eerder genomen maatrege len werd geremd. Het plan is ontworpen door de staatscommissie voor planning en het zal het kleine land weer op de been moeten helpen nu het de zware herstelleveranties aan de Sowjet-Unie heeft ver richt. Eén vn de belangrijkste doel stellingen van het plan is de productie van meer voedsel in eigen land. De boeren zullen worden aangemoedigd 200-000 ton graan per jaar meer te pro duceren, opdat het land zich zelf zal kunnen bedruipen. Op het ogenblik wordt Russisch graan ingevoerd. Als onderdeel van de algeme ne politiek het land zo veel mogelijk onafhankelijk te ma ken van leveranties door het buitenland zal de regering een aanvang maken met de pros pectie naar mineraallagen. Voorzover deze van economisch belang zijn zullen zij worden ontgonnen en de mogelijkheid bestaat, dat in Fins Lapland meer goud zal worden gewon nen. Voor de man in de straat be tekent het plan onmiddellijke opofferingen, maar tevens hoop op een stabiele valuta en sta biele kosten van levensonder houd in later tijd- VRIJDAG 12 DECEMBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7-45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8-15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9-30 Voor de vrouw; 9-35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11-00 Piano; 11.30 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12-33 Lichte muziek; 13.00 Nws.; 13-15 Piano; 13.35 Orgel; 14.05 Gram.; 15.15 Boekbespreking; 1535 Piano; 1600 Causerie; 16.15 Gram.; 16.55 Klassieke muziek; 17.30 Reportage; 17-40 Gram-; 17.45 Fries programma; 18-00 Gram.; 1845 Huismuziek; 19.00 Nieuws; 19.10 Regerings uitzending; 19-30 Orkest; 20 00 Radiokrant; 20.20 Lichte muz.; 20.50 Causerie; 21.05 Opera; 22-25 Kunstrubriek; 22.45 Ge bed; 23 00 Nieuws; 2315 Espe ranto; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gram.; 8-00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9 05 Gram.; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Causerie; 10-05 Morgenwijding; 10-20 Gr.; 10-30 Schoolradio; 10-50 Orgel; 11.25 Causerie; 11.45 Kwartet; 12-00 Lichte muziek; 12.30 Me dedelingen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 13-20 Dansmuziek; 1400 Voor de vrouw; 14.20 Sopraan; 14.50 Voordracht; 15.10 Piano; 15.30 Orkest; 16-00 Lichte muziek; 16-30 Voor de jeugd; 17-00 Koor; 17 20 Causerie; 18.00 Nws.; 1815 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Gr-; 19.10 Klank beeld; 19.30 Causerie; 19.50 Be richten; 20-00 Nieuws; 20.05 Causerie; 20-15 Voordracht; 2030 Causerie; 20-40 Causerie; 21.00 Causerie; 21.30 Klank beeld; 21-50 Klassieke muziek; 22-05 Buitenl. overzicht; 22.20 Lichte muziek; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23-00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.30 Piano- BRUSSEL VI.: 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 12-50 Koersen; 13-00 Nieuws 13.15 Orgel; 14.00 Schoolradio: 15.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Piano; 17.40 Gram.; 18.10 De clamatie; 18-20 Kwintet; 18.30 Voor dé soldaten; 19.00 Nieuws-, 19.40 Gram.; 20.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22..10 Causerie; 22.15 Causerie; 22-45 Koor; 23 00 Nieuws. De „Maasdam" van de Holland-Amerikalijn is Woensdagmor gen omstreeks 9 uur op de Nieuwe Waterweg ter hoogte van Vlaardingen in aanvaring gekomen met het Duitse tank schip „Ellen". De „Maasdam" was op weg naar New York. Het schip had' Dinsdagavond reeds moeten vertrekken, doch door de mist moest het vertrek worden uitgesteld tot Woensdagochtend. De passagiers hadden zich Dinsdagmiddag op de normale wijze ingescheept, zodat het schip klaar lag voor vertrek wanneer de toen heersende mist zou optrekken. Na de aanvaring met de „El len" is de „Maasdam" bij Per nis ter hoogte van de Albatros Superfosfaatfabriek ten anker gegaan. Het Duitse tankschip had bij de nieuwe Matex te Vlaardin gen olie geladen en was onge veer 5 minuten los van de kant toen de aanvaring geschiedde De „Ellen" is gebouwd in 1902 en behoort aan de rederij John T. Essberger te Hamburg. De „Maasdam" is zoals be kend het nieuwste schip van de Holland Amerikalijn. Het is een z.g. toeristen-klassesichip. Het schip meet 15.015 brt. en werd cp 30 Juli j.l. door de werf aan de Holland Amerikalijn overge dragen. Het ongeluk gebeurde ter hoogte van de Levers' zeepfa brieken. De botsing was zo hevig dat de „Ellen" werd overvaren en kapseisde. De 'bootjes in de buurt zagen het ongeluk gebeu ren. Daarbij was ook een vaar tuig van de politie te water van Vlaardingen. De bemanning van de „Ellen" is over boord geval len cf gesprongen De „Ellen" werd stuurboord- achter midscheeps aangevaren. De botsing was zo hevig dat het Duitse scheepje langzaam maar zeker in de diepte verdween. Direct werden reddingspogingen aangewend, vanzelfsprekend ook van de „Maasdam", doch ook van in de nabijheid zijnde sche pen en het gelukte de sleepboot „Amerika" van de sleepdienst P. Smit Co 2 man aan boord te nemen, terwijl de sleepboot Pernis" van L. Smit Co's in ternationale sleepdienst 5 man in hout, smeedijzer, koper en plastic Prijzen vanaf f 4,75, compl. met kapje en gloeilamp... Noordstr. 21 Tel. 2361 (b.g.g. 2718-2219) TERNEUZEN Aan de veiling van de „Noor- dermarktbond" te Noordschar woude werd Dinsdag een omzet over dit kalenderjaar bereikt van 7.000.000. Dit is nog nooit voorgekomen en daarom ging de vlag uit- De tuinders en de handelaar die dit bedrag volmaakten, kregen sigaren aangebeden. wist te redden, onder wie de loods van de „Ellen", J- Jansen. Van het terrein van de N-V- SuperfDsfaatfabrieken Albatros te Vlaardingen heeft men het ongeluk zien gebeuren. De „Eilen" kwam juist de petroleumhaven uit, toen de „Maasdam" van rechts naderde- De „Maasdam" is volgens oog getuigen, dwars over het tank schip heen gevaren- Toen de „Maasdam" de Petroleumhaven was gepasseerd kwam de „El len" boven water. Van alle zijden kwam direct hulp. Reddingsboeien werden op het water geworpen naar op varenden van de „Ellen" die in het water dreven. Spoedig wa ren circa 20 sleepboten geteld aie aan de hulpverlening deel namen. Het staat vast, dat zes leden van de uit elf koppen bestaande bemanning van de „Ellen" gered zijn, alsmede de loods. Onder de geredden bevond zich aanvanke lijk ook de eerste stuurman. Hij had, toen hij uit het water werd gehaald, het bewustzijn reeds ver loren, maar men had nog hoop hem in het leven te kunnen be houden. Lange tijd heeft men kunstmatige ademhaling toege past, maar het heeft niet mogen baten. Vijf leden van de bemanning worden nog vermist. Gevreesd wordt dat zij verdronken zijn. Of zij op hun schip, dat bijna geheel gezonken is en midden in het vaarwater ligt, waren achterge bleven is nog niet bekend. De „Maasdam" blijkt weinig schade opgelopen te hebben en heeft de reis naar New York voortgezet. Omtrent de oorzaak tast men nog in het duister. Het zicht was door de mist niet al te best, maar toch ook weer niet zo, dat er geen navigatie mogelijk was. Ver moedelijk heeft men op de „El len" gemeend nog wel ruimte ge noeg te hebben om vóór de „Maasdam" langs te komen. Vermist worden de kapitein E. Rabenberg, de eerste machinist H. Küster, de kok H. Steinhau- ser. de matroos G. Wenzel en de scheepsjongen M. Zahrijdnicek. De „Ellen" wordt gelicht. Twee drijvende bokken van de N.V. W. A. van der Tak's ber gingsmaatschappij te Rotterdam, n.l. de „Hercules" en de „Ade laar" zullen trachten de „Ellen" te lichten. Zojuist weer ontvangen: prima rundbox lederen Ook weer een beperkte voorraad GELMOK JEKKERS a ƒ124,50 Axelsestr. 16 - Tel%2220 Terneuzen Te koop wegeng vertrek: met grote tuin en garage. Eventueel zonder garage. Voorzien van sanitair en vaste wastafels. Hypotheek beschikbaar. Adres: Burg. Geillstraat 14, Terneuzen. U krijgt bij De Gruyter steeds een cassabon ter waarde van het aankoopbedrag. Voor tien gulden aan bons wordt één gulden contant uitbetaald. Zo profiteert U van de voordelen van een groot bedrijf met méér dan 360 eigen winkels. Wacht dus niet langer meer af, maar wordt óók klantI DE GRUYTER BIEDT U KEUZE UIT HEERLIJKE SOEPEN! Tomatensoep met rijst pot 55 ct Windsorsoep tablet 1 2 et. Kippenbouillonsoep pak 50 ct. Ossestaartsoep Y. tablet 18 ct. Kalfsbouillonsoep Aspergesoep Groentesoep Vermicelli bouillonsoep Koninginnesoep pak 50 ct. rakje 45 ct. zakje 60 Ct. pak 32 Ct. pak 28 Ct tablet 1 2 Ct. Bouillonsoepblokje 4 stuks 1 5 ct. Bouillonblokje j f 2V2 ct. Aroma Hesje 36 ct. Vetrijke vleesjus bekertje 30 ct. Alléén De Gruyter geelt 1 0°/o korting op alle artikelen. behalve suiker, zout en soda. 521211 COMMISSIONNAIR IN GRANEN AANGEHOUDEN. De recherche te Deventer heeft de 41-jarige commissionnair in granen, E. te Deventer, aange houden wegens verduistering van 2000. Hij werkte o.m. voor een firma te Meppel, voor welke hij voorgaf geld te innen. Zo kreeg hij in Terwolde, gemeente Voorst, bij de Gebrs. W. 1100 los en bij een firma in Holten op dezelfde manier 900. De man zal aan de justitie te Zutphen worden overgegeven. Nu de mist, die de laatste da gen Eur:pa in een klemmende greep heeft gehouden, zo lang zamerhand weer tot het verle den behoort, komt er enige or dening in de dienstregeling van het internationale luchtvaart- verkeer. De Amsterdamse luchthaven Schiphol had het gisteren druk ker dan ooit tevoren. In de loop van de ochtend werden niet minder dan ongeveer 25 machi nes, die op buitenlandse vlieg velden hadden staan wachten cp betere weersomstandigheden, binnengeloodst. In het begin van de middag kon de normale dienstregeling zo deelde de stationchef mee weer worden hervat. Blijkens een publicatie in de Nederlandse Staatscourant van Woensdag worden bij beschik king van de minister vcor Pu bliekrechtelijke Bedrijfsorgani satie met ingang van 9 Januari 1953 opgeheven de vakgroep „Tussenpersonen in kruide nierswaren"; de vakgroep „Tus senpersonen in zuivel- en melk producten"; de bedrijfsgroep „Kledingindustrie"; de vakgroep „Tussenpersonen in koffie"; de ondervakgroep „Dextrine" en de vakgroep „Sigarenmakerij". Naar wij vernemen is bij de hoge raad een request ingeko men van mr S- Gerbrandy te Amsterdam, waarin wordt be toogd, dat de enige weken ge leden te A'dam gearresteerde Indonesiërs, die uitgeleid zou den worden, Sunito en Go Gien Tjwan, niet kunnen worden be schouwd als vreemdelingen en dus niet kunnen worden uitge leid. •De hoge raad zal hierover in raadkamer een beslissing ne men. ECON 03IISCHE POLITIERECHTER. De kunstmest-smokkel. De economische politierechter te Middelburg heeft de handelaar H. J. de M. te Hulst veroordeeld tot ƒ300 boete of dertig dagen hechtenis. De eis was 1000 boete of twee maanden geweest. De M. was beschuldigd van medeplichtigheid aan frauduleuse uitvoer van kunstmest. Bij de be handeling dezer zaak had ver dachte ontkend. Hij had wel aan een landbouwer nabij de grens geleverd, maar hij zou niet gewe ten hebben, dat de kunstmest be stemd was om naar België te worden vervoerd. De politierechter accepteerde dit verweer niet, daar De M. zeer grote hoeveelheden had geleverd, hoewel diens bedrijf niet groot is. Hij veroordeelde de verdachte deswege tot 300 of 30 dagen. SCHADEPOST VOOR REDDER. Twee meisjes, een van acht en de ander negen jaar oud, waag den zich Dinsdagmiddag te ver op het ijs van de Kralingsche plas, toen ze de eendjes wilden voeren. Zij zakten door het ijs. Op het hulpgeroep kwam een man met een ladder aanhollen. Geassisteerd door een tweede DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. man, die te hulp schoot, lukte het hem via de ladder op het ijs, een der meisjes te grijpen. Eni ge meters uit de kant zakte ze weer door het ijs en de tweede redder ging te water en bracht beiden aan de kant. Het tweede meisje werd ge holpen door de 19-jarige kan toorbediende E. F. J. Lindeman, die weer met de ladder het ijs opging. Met behulo van de reeds genoemde tweede redder, die ook nu weer in het ijskoude wa ter stapte, werd de drenkelinge aan de kant gebracht. Zij blijft enige dagen ter obser vatie in esn ziekenhuis. Vóórdat Lindeman zich op het ijs waagde, deed hij zijn colbert jasje uit en een der omstanders ontfermde zich erover. Toen hij net aan een politiepost terug kreeg, bleken zijn portemonnaie met 15,bestemd voor les geld, en zijn zakagenda eruit ge vallen te zijn. Een schadepost voor de moe dige redder, die op het ogenblik zonder werk :'.s. DE SCHEEPVAART OP HET IJSELMEER. Daar de temperatuur zich de laatste dagen steeds om het vriespunt heeft bewogen, is de ijstoestand op het IJselmeer eer slechter dan beter geworden. Nog steeds vertrekken enkele schepen naar verschillende be stemmingen of komen binnen, maar zij varen in convooi en worden bijgestaan door sterke sleepboten. De Lemmerboot, die gistermorgen binnenkwam rap porteerde „moeilijk en zwaar ijs". 34. Als de rijdieren op een beschutte plaats zijn' vastgebonden, sluipen Eric en de Heruli door de strui ken. Met waardering slaat Eric zijn jonge metgezel gade. De Heruli beweegt zich door het struikgewas als een geboren woud bewoner, omzichtig, soepel en geluidloos... welk een jager zou er uit deze jongen te vormen zijn! Wolf be gint te grommen en voor zich uit ontwaart Eric op een bosweide een kleine kudde edel herten. De Noorman laat zich tussen de struiken glijden. „We moeten meer naar links aanhouden, tot we helemaal boven de wind zijn", voegt hij de Heruli toe. „Kom, volg mij!" Een beweging van Allan houdt hem terug. „Wat." vraagt deze onrustig. „Bo ven de windwat wilt ge dan?" „Dat moet U toch duidelijk zijn!" antwoordt Eric met een glimlach. „Gij behoeft niets te doen, ge hebt trouwens geen pijl en boog. Overi gens zijn deze edelherten in Noor wegen alleen voor de jacht des ko- nings bestemddoch dat zou voor U natuurlijk niet gelden, in dien ge de scherpte van Uw oog en de vastheid van Uw hand op de herten zoudt willen beproeven..." Allan kijkt de koning recht in de ogen en de blikken van de jongen zijn een mengeling van afkeer en verontwaardiging. „Gij zjjt slecht!" sist de Heruli met snel opkomende drift. „Doch ik doe er niet aan mee! Thuis niet en hiér niet! Hoort ge? Ik heb er genoeg van gezien, gij gij... vos in mensengedaante!" En voordat Eric goed en wel van zijn verwondering bekomen is, heeft de Heruli zich omgedraaid en hij verdwijnt met enkele lenige sprongen tussen het gebladerte. Herplaatsing wegens misstelling HOEK. Huwel.-aangiften. 6 Nov. Jan Pannekoek, 24 j„ jm. (van Goes) en Maatje Pieternella Kallemein, 19 j„ jd. 12 Nov. Adriaan Jacobus Verpoorte, 27 j., jm. en Adriana van de Velde, 22 j„ jd. Huwel.-volt rekkingen. 6 Nov. Jannis Abraham den Hooglander, 25 j.,jm. (van Vlissingen) en Tan- neke Ester de Putter, 22 j., jd. 26 Nov. Jan Pannekoek, 24 j-, jm. (van Goes) en Maatje Pieter nella Kallemein. 19 j. jd.; Adri aan Jacobus Verpoorte, 27 j., jm. en Adriana van de Velde, 22 j., jd. Geboorten. 8 Nov. Franqoise, d. van Cornells de Putter en Fran- coise Riemens. 21 Nov. Cathari- na Janna Cornelia, d. van Jan B. Bos en Cornelia J. Meeusen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3