Uil «Ie Srctiincic Verkeer en Waterstaat VAN NELLE vloeitjes Begroting van Zaken ©e man Ricago AGENDA Zweeds schip in de Oostzee gezonken ■j Gevolgen van de Londense mist Echtscheidingen in België nemen af DE AMERIKAANSE WAPENPRODUCTIE KERKNIEUWS m TERNEUZEN. AXEL. BRESKENS. EEDE. HULST. SLUISKIL. SLUIS. IJZENDIJKE VOGELWAARDE WALSOORDEN. Tweede Kamer >4 UIT BENOEMINGEN BIJ werd gisteravond aangevangen ge werkwijze en bracht aan het WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot dijkgraaf van de Kleine Molenpolder de heer J. A. van Damme te Graauw; tot gezworene van de Nieuw - Olzendepolder de heer A. J. Boone te Kruiningen. Spiegelgladde straten en wegen. De regen, die gisteravond te ongeveer 10 uur begon te val len, heeft in de voornacht de straten door ijsvorming spiegel glad gemaakt en menige late wandelaar zal met vertraging zijn thuisgekomen. Door de dienst van gemeente werken is men in de nachtelijke uren begonnen met het strooien van zand. Ook de rijks- en provinciale wa terstaat heeft vrachtauto's met zand uitgezonden en was in de nacht op de hoofdwegen druk aan de arbeid. Een truck met aanhangwagen kwam op de provinciale weg na, bij de kruising aan de St. Anna- polder door de gladheid van de weg te slippen. De bestuurder wist de truck op de weg te hou den, doch de wagen kwam dwars over de weg te staan. Een ontboden kraanwagen was het niet mogelijk uit te rijden om hulp te bieden. Thalia" neemt weer deel aan toneelconcours. Onze plaatselijke R. K. toneel vereniging zal ook deze winter weer deelnemen aan het door het W. K. A. georganiseerde toneel concours. Onder regie van de heer A. van der Linden is „Tha lia" aangevangen met het instu deren van het toneelspel „De Ra ni antwoordt niet!" Uitvoering Harmonie „Con cordia." Getrouw aan de traditie vond, Dinsdagavond de eerste winter- uitvoering der harmonie „Con cordia" plaats in een vrij goed bezet „Centrum." De voorzitter, de heer J. Blok, liet in zijn openingswoord een opwekkend geluid horen tot de jeugd om zich wat meer toe te leggen op de muziekstudie met het doel de gelederen der harmo nie te versterken. Onder leiding van de heer A. J. Schieman Az. werd een kort mu zikaal programma uitgevoerd met als toegift een tweetal solo- nummers door de heren H. v. d. Berge (tuba) en Adr. v. Meurs W.Pz. (trombone). Beide solisten werden begeleid door de veelbe lovende pianiste mej. Gerrie de Jonge. Zoals steeds was het op treden van het toneelensemble de hoofdschotel van deze avond. De verwachtingen werden niet beschaamd, nu door het optreden van de heer J. Tiersen als regis seur, een frisse wind bleek te waaien, waardoor aan verschil lende opvattingen een andere wending werd gegeven. Met voldoening kan gewezen worden op het optreden van een drietal jeugdige executanten. Het uit 3 bedrijven bestaande kluchtspel „De Kilometervreter" eiste tot na het middernachtelijk uur dè met ieder bedrijf stijgen de belangstelling van de bezoe kers. Zonder iets af te doen aan de prestaties der overige optre dende dames en heren, moge het spel van het echtpaar Kogelberg de heer A. J. Sol en mevr. Gans Ortelee wel uitzonderlijk worden vermeld. Deze avond, die heden door een reprise wordt gevolgd, werd be sloten met een gezellig bal. Evenals vorig jaar werden ook thans de Axelse oudjes in de ge legenheid gesteld deze uitvoering te bezoeken. Corminck-Deering demonstra tiefilms. Onder grote belangstelling van landbouwerszijde had alhier de geannonceerde filmavond plaats. Het programma, dat alleszins de moeite waard was, ving aan met een film over land-erosie en hoe deze met moderne werktuigen kan worden bestreden. Onder het motto „het stalen paard," bracht een in kleuren uitgevoerde film een overzicht van alle mogelijke landbouwwerktuigen en een vol gende film gaf een beeld van de oogstfeesten en de rozen- en pom poenenteelt. Een moderne wijze van melkwinning werd vervol- gens gedemonstreerd in de film „Dubbele Gooi", waarna nog de evolutie van vezel tot bindertouw op het doek verscheen. Jeugdherbergouders op tournée. Evenals elders, waar de jeugd herbergouders het toneelspel „De kunstenmaker Pamphalon" ten tonele brengen, is ook alhier een comité van aanbeveling gevormd, bestaande uit: Burgemeester Van Oeveren, de heer C. Hamelink, lid van Gedep. Staten, mevr. W. M. BoumanThies, mevr. Lör- zingPoelman, mej. J. C. Wie- land, de heren B. Teunissen, J. Blok, A. P. Esselbrugge, J. W. de Putter, J. C. Vink en de herberg vader de heer J. A. van de Ree. Gladdé wegen. De regen die gisteravond viel deed de wegen in ijsbanen veran deren, tengevolge waarvan enige onderweg zijnde auto's in een sloot terecht kwamen. Vanwege de rijkswaterstaat de rijkswegen met zand te be strooien. De bus van de S.B.M. die om 9.25 moest vertrekken kon pas om 10.25 de reis aanvaarden. De Br 47 gelicht. Het vissersvaartuig BR 47 dat op Zaterdag 6 December, na op een wrak gestoten te zijn, in de haven is gezonken is gisteren door een drijvende bok van het aannemersbedrijf Bijkers uit Vlis- singen gelicht en met hoogwater op de „zate" gezet. Vismijn. Aangevoerd werden: 365 kg exportgarnalen 1,25 1,62; 217 kg schar 0,63—0,68; 168 kg bot ƒ0,43—ƒ0,56; 49 kg kabeljauw ƒ0,83ƒ0,84; 1510 kg schardijn 0,310,43. Slachtoffer van aanrijding overleden. In ons nummer van Maandag j.l. meldden wij, dat de landbouwer R. de Zutter, toen hij Zondag morgen omstreeks 10 uur op zijn rijwiel nabij het grenskantoor, linksaf wilde slaan, door een auto, die hij tengevolge van de mist niet had zien aankomen, werd gegre pen en na op de motorkap te zijn terechtgekomen op de rijweg viel. De heer De Z. liep hierbij een hersenschudding en inwendige verwondingen op. Woensdagmorgen is het slacht offer aan de bekomen verwon dingen overleden. Hij bereikte de leeftijd van 47 jaar en laat een vrouw en twee volwassen kinde ren na. Voorzitterschap wegschap. Gedeputeerde Staten hebben benoemd tot voorzitter van het wegschap „HulstDe Paal" de heer A. P. E. Staal, landbouwer te Graauw en Langendam, dijk graaf van het waterschap „Wil lem Hendrik en Klein Kiel- drecht". Zeeuws-Vlaamse vogelvrienden. In café Krijger kwamen de Zeeuws Vlaamse vogelvrienden in een algemene vergadering bij een om de laatste regelingen te treffen voor de a.s. tentoonstel ling, welke in Axel wordt gehou den. Niet alleen van de liefheb bers doch ook van de buiten staanders gaat er een grote be langstelling uit naar deze ten toonstelling. In principe werd besloten toe te treden tot de Federatie. Een definitieve beslissing wordt op de volgende vergadering genomen. De aansluiting zou reeds voor de Z.V.V. een voordeel bieden om volgend jaar de federatietentoon stelling te organiseren. Besproken werden vervolgens de successen, die men in Middel burg op de gewestelijke tentoon stelling had geboekt en wel door inzendingen van de heren J. Wie- land, J. Verhagen en Chr. Vinke uit Axel en de heer M. Danel uit Sas van Gent. Procentsgewijze hadden deze leden in de kleur- klasse de meeste prijzen. Dit is voor deze jonge vereniging onge twijfeld een mooi succes. Verkoop huizen. In café Krijger werden door notaris Hoving ten verzoeke van de fam. Pladdet een tweetal wo ningen verkocht, staande aan de Kanaalweg en in de Pierssenspol derstraat. Het eerste perceel werd gekocht door J. Pladdet voor ƒ600, terwijl het 2e perceel van de hand ging voor 2700. Ko per werd de heer L. Walhout. Biljartwedstrijd. De biljartclub „Krijt op Tijd" te Sluis speelde in hotel „Centraal" een wedstrijd tegen de biljartclub uit Zeebrugge. Deze wedstrijd werd gewonnen door Sluis met 93. De gedetail leerde uitslag was: F. Dusarduijn-G. Verbeke 10; L. v. d. VijverM. v. d. Broecke 10; M. v. LoockeH. Standaert 10; G. MetzJ. Gheijle 01; L. SwerusA. Verstraete 01; J. CoppensP. Verheije 01; R. GrahameI. Gheijle 10; P. GroosmanJ. de Munter 10; P. de WispelaereE. Gheijle 10; O. BatselaereG. Vrielijnck 10; A. Groosman-G. de Munter 10; J. de BruijneJ. Naeijaert 10. Plaatselijke verenigingen kwamen bijeen. Op initiatief van de vereniging „Gemeentebelang" kwamen de plaatselijke verenigingen bijeen in hotel „De Vier Em-mers". Burgemeester Von Bönninghau- sen zette het doel dezer bij eenkomst uiteen. Het is de bedoe ling te komen tot een overkoepe lend orgaan, waarin alle vereni gingen vertegenwoordigd zijn. Dit orgaan dient de leiding te hebben bij het gezamenlijk orga niseren van festiviteiten en ande re evenementen. Spr. spoorde de aanwezigen aan elkanders uit voeringen bij te wonen, daar dit de band versterkt. Verder wees hij op het belang om bij vergade ringen etc. steeds de pers uit te nodigen en deze alle inlichtingen te verstrekken. Hierna werd uitvoerig van ge dachten gewisseld en van iedere vereniging een vertegenwoordi ger aangewezen. De heer Calon gaf een nadere uiteenzetting ever de toekomsti- eind der vergadering de burge meester dank voor zijn medewer king. Duivententoons telling. De duivenhoudersvereniging „Steeds Sneller" heeft een ten toonstelling georganiseerd, waar voor grote belangstelling be stond. De keurmeester A. B. Boonaerts uit Uden had geen ge makkelijke taak om uit de vele mooie vogels de kampioenen te halen. De uitslag was: Jonge doffers: 1. Fl. Aerssens; 2. J. Duprez; 3. L. Verheije, Wa terlandkerkje. Jarige doffers: 1. A. Mussche; 2. H. Groosman; 3. P. Dellaert. Oude doffers: 1. Cl. Wijffels; 2. M. Huijsman; 3. Cl. Wijffels. Late doffers: 1. A. Suwijn; 2. D. Huijsman. Jonge duivinnen: 1. A. de Smet; 2. H. Groosman; 3. P. de Roos. Jarige duivinnen: 1. M. Huijs man; 2. H. Groosman; 3. P. de Roos. Oude duivinnen: 1. L. Jaumoo- te; 2. A. de Smet; 3. Cl. Wijffels. Late duivinnen: 1. H. Groos man; 2. Fl. Aerssens; 3. B. Than- ge. Kampioen doffers: C. Wijffels. Kampioen duivinnen: M. Huijs man. Examen Nederlandse taal. Voor het examen Nederlandse taal en letterkunde M.O.B. is o.m. geslaagd: H. P. Ducheine te Vogelwaarde. Zweeds ertsschip aan de grond. Tussen acht en negen uur gis termorgen, toen de lucht wat opklaarde, is het Zweedse motor schip „Nuolja" bij Bath op de z.g.n. Ballastplaat aan de grond gelopen. De sleepboten „Adriën Letzer" uit Walsoorden en „John P. Best" uit Terneuzen voeren ter assistentie uit. De „Nuolja", groot 7066 b.r.t. behoort aan de Grangesberg rederij te Stockholm. Het schip was van Narvik naar Antwerpen onderweg met een lading erts. Op de rede van Vlissingen lig gen nog circa vijftien schepen voor anker die de Westerschelde op willen varen. Daar alle lood sen echter aan het werk zijn, kunnen deze schepen niet onmid dellijk worden geholpen. „Nuolja" vlotgetrokken. Precies twaalf uur nadat het aan de grond was gelopen, is het Zweedse motorschip „Nuolja" vlot gesleept met behulp van zes sleepboten. Gisteravond om streeks negen uur is het aan sleepboten van de „Union de re morquage et de sauvetage" uit Antwerpen gelukt het. schip vlot te krijgeq en op te slepen naar Antwerpen. Het zijn de sleepbo ten „Rolf Gerling", „Energie", „Adrien Letzer", „Astrid", „Direc teur Fred Gerling" en de „Geor ges Letzer". Het schip heeft geen noemens waardige schade opgelopen. HEDEN: TERNEUZEN: Café Du Com merce, 2 uur: Verkoping van 2 huizen. MORGEN: ZAAMSLAG: R. J. v. d- Veke, Duivententoonstelling. Het ongeveer 1300 brt. meten de Zweedse schip „Blelos", is Dinsdag in een dichte mist op de Oostzee, ten W. van het eiland Rügen, met het Finse motorschip „Atlanta" in aanva ring gekomen en gezonken. De bemanning van de 3elcs werd door de Atlanta aan boord genomen. Het Finse vaartuig moest met zware schade aan de boeg een Zweedse haven bin nenlopen. De Belos was -met een lading koper op weg van N.-lZweden naar Londen. i Als gevolg van de dichte mist, die gedurende 4 dagen in Lon den hing, zijn meer dan 100 personen overleden, voor het grootste deel mensen ouder dr.n 50 jaar, die ademhalingsklach ten hadden. De mist was zeer gevaarlijk voor menen, die aan asthma of bronchitis leden. De koolstof, reet en de scherpe rook, die door de mist werden vastgehou den, stelden de longen en het hart o-p een zware proef. De Tweede Kamer heeft Dins dagavond de begroting van ver keer en waterstaat in behandeling genomen. De heer Posthumus (Arb.) als eerste spreker bleek van mening, dat Nederland stimulerend moet optreden ten behoeve van een Europese vervoers-verkeersinte- gratie. Het werk van de overigens actieve verkeersbonden op het ter rein van de verkeersmoeilijkheid acht spr. onvoldoende. Hij wenst overheidsbemoeiing en straffer op treden van de rijkspolitie op de grote wegen tegen verkeersfouten. Een opheffing van interpretatie verschillen betreffende dienst- en werktijden is gewenst. Spr. vraagt internationale controle voor dienst en rusttijden bij het internationale pendelvervoer langs de weg. Op het punt van de verzilting zag de heer Posthumus gaarne een spoedige verwezenlijking van het vijf-eilandenplan met afsluiting van het Haringsvliet. Hij drong aan op een vaste oeververbinding met Goeree en enige tientallen ver beteringen voor wegen, bruggen en vaarwegen. Ds C. van der Zaai (A.R.) ver zocht om snelle verbetering van zeeweringen en dijken, omdat ge leidelijk inhalen van de achter stand hem te riskant lijkt. Spr. bepleitte een nieuwe metho de voor afwegen van vrachten op de schippersbeurs om misbruiken van verladers te voorkomen. Ver der informeert hij naar het aan deel van de binnenscheepvaart in het kolenvervoer. Hij hoopt, dat de minister de vele watertollen zo spoedig mogelijk zal doen opheffen. Spr. protesteerde tegen de navor deringen van de zeelieden, die tij dens de oorlog buitengaats waren op grond van aan hun gezinnen verstrekte voorschotten. De heer Jos. Maenen (KVP) bracht de spoorwegongelukken ter sprake. Betreffende de verklaring van de president-directeur van de N.S., dat de ongelukken aan fou ten van het personeel te wijten wa ren, zeide de spreker, dat hij die mening niet deelt. De frequentie en de snelheden zijn sedert 1946 aanzienlijk verhoogd. Het goede renvervoer werd naar de nacht verschoven. Het personeelsbestand daalde van 40.085 man in 1946 tot 36.422 in 1950 en bedraagt thans ongeveer 34.000. Liggen in deze ge gevens niet veeleer de oorzaken van de ongelukken, zo vroeg de heer Maenen. De heer De Ruiter (CH) drong aan op coördinatie van de wegcon trole der rijkspolitie, rijksverkeers inspectie, gemeentelijke verkeers politie en belastingambtenaren. Laat de gehele controle toch aan één politie-instantie over, zei spr. Hij informeerde naar achterstallige wegenbelasting van de A.T.O., naar het aantal Rijnschepen, dat als pakhuis wordt gebezigd en naar de vordering van de studie voor de verzilting bij het Noordzeekanaal en de zuidelijke zeegaten. De heer Krol (CH) juicht de verhoging op de kapitaalsdienst ten behoeve van wegenaanleg toe. Krachtig protesteerde spr. tegen de Friese en Groningse watertollen, Naar uit de statistieken over 1951 blijkt, bewegen de echt scheiding in België zich in da lende lijn. In genoemd jaar werden 4366 echtscheidingen uitgesproken tegenover 5100 in 1950 en 5988 in 1949. De meeste echtschei dingen doen zich voor tussen het 35ste en 50ste levensjaar en meestal na 5 tot 10 jaar huwe lijksleven. In 1951 werden in België 70.540 huwelijken gesloten, het geen 8,1 per 1000 inwoners is. Hoewel deze verhouding beter is dan voor de oorlog (7,66 per 1000 inwoners), heeft men ge constateerd dat zij zich sedert 1946 in dalende lijn beweegt. De verklaring hiervoor wordt ge zocht in het feit, dat het aantal wegens oorlogsomstandigheden uitgestelde huwelijken thans afneemt- die een discriminatie ten aanzien van de andere provincies beteke nen. Spr. zal, indien over een jaar geen merkbare resultaten aanwe zig zijn, overwegen om een uit spraak van de Kamer te vragen. Baron Van der Feltz (CHU) be sprak de moeilijkheden met de VValcherse dijken, speciaal die van de YVestkappelse dijk. De kosten zijn door de polders en de ingelan den niet meer te dragen. De recen te stormschade bij Westkapelle zal waarschijnlijk vier ton zijn. Andere noodzakelijke werken zullen resp. 4.4 en 6.7 millioen gulden vergen. Verder vraagt hij de Zeeuwse veer gelden niet te verhogen zonder voorkennis van de Kamer. Hij hoopt, dat het Zeeuwse drie-eilan- denplan eerder tot uitvoering zal komen dan het Zeeuws-Zuidhol landse vijf-eilandenplan. De heer Zegering-Haders (VVD) meent, dat ter bevordering van de werkgelegenheid waterstaatswer ken, b.v. de vaste oeververbinding met Goeree, dienen te worden uit gevoerd. Prof. Lemaire (KNP) betoogde, dat de onrendabele en overbodige lijnen moeten worden gestaakt. Scherp liet deze spreker zich uit over het Duitse protectionisme op de Rijn, een schending van de acte van Mannheim zoals hij zeide, die aan internationale rechtspraak dient te worden onderworpen. De heer N. van den Heuvel (KVP) sneed o.m. het particuliere toeristenvervoer aan. Voor deze tak van vervoer wenst hij voorkeur van het particuliere bedrijf boven het esmi-overheidsbedrijf. De heer Verkerk (AR) stemt in met een zekere bescherming vaft streekvervoers- en groepsvervoer- ondernemingen. Ongeregeld ver voer echter dient bij de desbetref fende ondernemers te blijven en niet aan streekvervoerders te wor den toegewezen. Woensdagmiddag zijn de algeme ne beraadslagingen over de begro ting van Buitenlandse Zaken voort gezet. De heer De Graaf (KVP) noemt het een actuele vraag, of de unie moet worden opgeheven en of een andere basis voor samenwerking aanwezig is. Er is geen reden om het oude huis af te breken. Niet dat spr. de unie wil handhaven, maar men moet voorzichtig zijn met het opbouwen van een nieuwe vorm. De heer De Kadt (Arb.) betoogt, dat gestreefd moet worden naar vermindering der internationale spanningen en dat nagegaan moet worden, of dat kan zonder onder werping aan de afgrijselijke tyran- nie, die thans weer in Praag is ge bleken. Spr. is van oordeel, dat de dreiging van Rusland minder acuut is geworden, maar ze is geenszins verdwenen. In laatste instantie moet men de eenheid met de Ver enigde Staten als onverbrekelijk zien. Vermindering der defensie-in spanning zou de betrekkelijke vei ligheid, welke er thans is, verloren doen gaan. Daarom is de gang van zaken met betrekking tot de Navo weinig bemoedigend. De heer Ritmeester (VVD) con stateert een schrijnend verschil in behandeling van de Nederlandse oorlogsslachtoffers en de Indische ambtenaren, die oorlogsslachtoffer zijn geworden. Velen zijn gedu peerd op een wjjze, die in strijd is met alle fatsoen. De behandeling der Ambonezen heeft terecht teleurstelling gewekt. Als verdragspartij heeft Nederland de plicht op te komen voor het zelf beschikkingsrecht van alle volke ren in Indonesië. Verder zegt spr. het onjuist te achten, dat de zorg voor de Ambonezen hier te lande uitsluitend voor rekening van Ne derland komt. De heer Zandt (SG) meent, dat de organisatie der V.N. evenals de volkenbond een oceaan van teleur stellingen is geworden. Hij acht het een ongeluk voor Indonesië, dat de souvereiniteit is overgedra gen en zo zal het z.i. ook gesteld zijn met Tunesië en Marokko. Tegen de Europese defensiege meenschap heeft hij bedenkingen, omdat Nederland daardoor zijn souvereiniteit opoffert aan iets denkbeeldigs. Spr. is er nog niet van overtuigd, dat de verdediging van ons land in het Atlantisch Pact ten volle ver zekerd is. Ten aanzien van de wer king van dat verdrag is spr. met zorg vervuld. Het blijkt steeds duidelijker, hoe onverantwoord de souvereiniteits- overdracht aan Indonesië is ge weest. De souvereiniteit over Nieuw-Guinea mag niet worden op geofferd en voor de rechten der Ambonezen moet krachtiger wor den opgekomen. De heer Zandt verklaart zich te gen vertegenwoordiging van Ne derland bij het Vaticaan. Hij heeft een amendement ingediend om het gezantschap aldaar op te heffen. Vervolgens bespreekt de heer Z. de vervolging van protestanten in Spanje en in Zuidamerikaanse sta ten. e DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 35) Nadruk verboden. Die zaak Clarenbough ging hem op de zenuwen werken. Stukje bij beetje paste hij alle feiten als een legkaart ineen. Die avond in Meeldam had hij Clarenbough gezien en terstond geweten, dat hij de echte niet was. Hij had sterk de indruk, dat Clare dat ook bemerkt had, maar er niet over wilde spreken. Dat laatste was te raadselach tiger geworden, sinds hem be kend was geworden, dat de zoge naamde Clarenbough en Clare elkaar hadden ontmoet en ge sproken. Clare, hoewel ze daar toe honderd kansen had gehad en hij haar zelfs opzettelijk de gelegenheid geboden had in de loop d r gesprekken, had el' nimmer een woord over gerept. En nu was Clare plotseling met die meneer vertrokken. De zaak is op de flacon, schreef ze. Dus Clarenbough had zich in de vin gers gesneden. Waarmee? Waren ze misschien te lang geweest? En Clare zat er ook in, tot over haar oren, schreef ze. Wat betekende dit alles? Zo met die raadsel achtige oplichter te vertrekken, hèm in de steek te laten brief volgt, jawel. Hij verscheur de nijdig het briefje en wierp het in de prullemand. Die zaak Cla renbough moest tot klaarheid komen, er gebeurden daar vreemde dingen in Meeldam. En wie waren er debet aan? Die burgemeester? Leek volkomen ongevaarlijk, zo schuldeloos als een lam. Mevrouw Boom? Was er toe in staat. Riek? Zijn mond vertrok tot een glimlach. En hij nam een besluit. Hij zou deze zaak uitzoeken, maar niet zonder Riek erover gehoord te hebben Veronderstel, dat zij er last door kreeg. Nee, dat mocht niet ge beuren. Nee, dat mocht nooit ge beuren, stelde Mr. Colverton vast, beide de ober en verzocht hem er voor te zorgen, dat om twee uur een auto voor zou staan. En toen begon hij rustig aan zijn iunch. Hij was nog niet gereed met het dessert, toen de kellner hem min of meer geagiteerd kwam meedelen, dat er beneden in het restaurant vier bezoekers op hem zaten te wachten, waaronder de burgemeester. Jhr. De Graet van Magerhem. De anderen waren twee heren uit Meeldam en een dame. „Laat het gezelschap maar in de spreekkamer," zei Colverton onverstoorbaar, „en' zeg maar, dat ik dadelijk kom." Onder het schillen van een appel vroeg hij zich af, wat de bedoeling van deze visite op dit ongewone uur wel mocht zijn. Iets zei hem, dat ze verband hield met de zaak-Clarenbough; dat kwam omdat er Meeldam- mers in het gezelschap waren. Maar terstond zette hij die ge dachte van zich af. Wie weet waren het industriëlen, die plan nen hadden waarbij zij zijn ad vies en medewerking kwamen inroepen; misschien waren ze iets van plan, waarbij propaganda in Amerika noodzakelijk was. Maar toen hij de spreekkamer binnen kwam en daar mevrouw Boom zag zitten, begreep hij aanstonds, dat zijn eerste veronderstelling juist was geweest. Burgemeester De Graet, die journalisten nooit anders dan las persmuskieten placht te betite len en hen eens parasieten op de gemeenschap had genoemd, was tegenover Colverton een en al wellevendheid, zoals hij dat kon zijn tegenover de mensen, die hij meende nodig te hebben en voor zijn karretje te kunnen spannen. Mevrouw Boom behoefde zich niet opnieuw voor te stellen, maar refereerde zeer charmant en als waren ze oude kennissen, van de ontmoeting in Meeldam. En passant stelde ze haar zoon, de jonge Mr. Boom en de heer Kruiderink, grondbezitter uit Meeldam voor. Toen het gehele gezelschap ge zeten was, ontstond er een stil zwijgen. De bezoekers schenen het er niet over eens wie het eerst zou beginnen en Colverton was helemaal niet van plan hen cp dreef te helpen. Tenslotte hakte mevrouw Boom de knoop door. „U zult u afvragen, Mr. Col verton, wat we hier komen doen. De kwestie is deze. U bent Ame rikaan. Amerika beschikt over een grote goodwill in ons land. En daarom lijkt het ons noodza kelijk, dat die goodwill behou den blijft en niet wordt bedor ven door het ontverantwoordelijk optreden van mensen, die de goede naam van Amerika gebrui ken voor minderwaardige prac- tijken. „Zie je wel," dacht Colverton, maar zweeg en wachtte af. „Er heeft zich namelijk in Meeldam een eigenaardig geval voorgedaan," vervolgde mevrouw Boom, die de Amerikaan al heel weinig toeschietelijk vond, „een geval waarvan de bijzonderheden slechts aan enkele ingewijden bekend zijn, maar dat, als het publiek werd, grote schade zou aanrichten." „Zo", zei Colverton beleefd. (Wordt vervolgd.) Z.i. behoeft de paus maar één woord te spreken en het is met die vervolging gedaan. Mevr. Lips-Odinot (CPN) be toogt, dat er geen gevaar dreigt van de zijde van Rusland, maar van de kant van Amerika. Zij keert zich tegen de bewapeningswedloop en tegen het inzetten van Neder landse strijdkrachten in de strijd in Korea. De rassendiscriminatie en de apartheidswetten van Malan spot ten met de rechten van de mens. De heer Goedhart (Arb.) zegt, dat tienduizenden krijgsgevange nen niet terugwillen naar het Sow- jetparadijs en dat de Russen daar om de wapenstilstandsonderhande lingen te Panmoendjon hebben doen vastlopen. In Indonesië bestaat een anti- Nederlandse stroming, aangewak kerd door het Sowjetblok en ultra- nationalisme, al zijn de persoonlij ke verhoudingen goed. Men schept regelingen, die het kapitaal niet aantrekken, maar afschrikken en men legt de immigratie moeilijk heden in de weg. Er moet een weg worden ge zocht om de 14.000 Ambonezen, die hier te lande vertoeven, zo spoedig mogelijk te doen repatriëren. Zij horen in Indonesië thuis. Ten aanzien van Nieuw-Guinea verklaart de heer Goedhart, dat daar enorme bedragen besteed zou den moeten worden, terwijl uit eindelijk toeh overdracht moet vol gen. Een klein land als het onze kan zulk een kostbaar project niet aan. De heer De Groot (CPN) be toogt, dat de welvaart uit Indone sië is verdwenen en dat het Indo nesische volk zich teleurgesteld voelt door de souvereiniteitsover- dracht. Ten aanzien van Nieuw-Guinea en andere geschilpunten staat spre kers fractie aan de zijde van Indo nesië. De minister van Buitenlandse Zaken, de heer Beyen dankt voor de welwillendheid, waarmede de ministers zfjn ontvangen. Hij zal zijn rede vandaag voortzetten. Te zes uur wordt de vergadering geslCVen. De Amerikaanse minister van Financiën, John Snyder, heeft in een rede te Chicago meege deeld, dat de Amerikaanse pro ductie van tanks en gevechts wagens thans zeven maal gro ter is dan een jaar geleden. De productie van electronische ap paratuur voor de verdediging iwas meer dan twee maal zo groot. Jachtbommenwerpers en jacht vliegtuigen werden vier maal zo snel gemaakt als 2 jaar geleden. Sedert het einde van de oor log was volgens Snyder 170-000 millioen dollar door particulie ren in nieuwe productiemidde len geïnvesteerd. De gehele productiecapaciteit van de Ver. Staten was thans 65 procent groter dan aan het einde van de tweede wereldoor log, de staalproductie nam toe met 23 procent (twee derden daarvan sedert het begin van de Koreaanse oorlog) en de pe- troleumwinning met 50 procent (deze productie bedraagt thans 7-800.000 vaten per dag). Snyder zeide dat deze gunsti ge ontwikkeling niet afhankelijk was van een grote militaire pro ductie, zoals de communistische leiders menen. ,,De fundamen tele basis van onze huidige wel vaart is het gevolg van blijven de factoren die een vaste en zich uitbreidende vraag naar goederen en diensten heb ben veroorzaakt en verder zul len veroorzaken", aldus Snyder- BEROEP AANGENOMEN NAAR BRUSSEL De heer W. J. Sijthoff, hulp prediker van de Ned- Herv. kerk te Echten in Drente is beroepen als voorganger in de Vlaams- protestantse gemeeente Ander- lecht-Brussel. Hij heeft het beroep aange nomen. De Vlaams-protestantse gemeente Anderlecht-Brussel houdt zich bezig met het zgn. silowerk (stads- en landevan- gelisatie).

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2