De procedure te Karlsruhe Churchill volgend jaar naar Amerika MINISTER HAM ANN GESCHORST DE BELGISCHE SPOORTARIEVEN DE TOESTAND IN CASABLANCA Massale aanvaring ep|cJe Rijn bij Krefeld Verdragen van Bonn in strijd met de grondwet? Fietscontrole in mijnstreek Bonn wijst beslissing van Karlsruhe al Tunesiërs veroordeeld makt naam* adem. ABDIJSIROOP WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Arrestaties in Bangkok De Amerikaanse trustprocedure en het Nederlandse standpunt Dames! Vooral nu De toestand in Tunesië Pinay krijgt vertrouwensvotum De oorlogsmisdadigers in Japan De strijd in Indo-China Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct WOENSDAG 10 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2212. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Dinsdagmorgen is de plenaire' zitting begonnen van het hof voor grondwetszaken te Karlsruhe, dat op verzoek van president Heuss de verhouding zal bestu deren van de Westduitse verdra gen met het Westen en de grond, wet van de bondsstaat. De president van het hof, Hoep- kerAsschoff, protesteerde bij de aanvang tegen .pogingen van pers en politieke kringen om het hof en zijn leden in discrediet te brengen." Hij zette uiteen, dat de door president Heuss gevraagde uitspraak door de twee kamers van het hof zal beschouwd wor den als een bindend arrest voor alle latere beslissingen over het zelfde punt. De bondsregering, de Rijnpalts en Sleeswijk-Holstein zijn de me ning toegedaan, dat de verdra gen zonder grondwetswijziging kunnen worden geratificeerd. De landen Neder-Saksen, Hes sen en Hamburg, de sociaal-de mocratische bondsdagfractie en de fractie van de federalistische unie zijn de tegengestelde me ning toegedaan. Aan het hof zijn ruim twintig uitspraken van rechtskundigen voorgelegd. Het zal zich er eerst over uitspreken, of een uitspraak rechtens toelaatbaar is. Bij een controle, die door de staatsmijnpolitie werd uitge oefend op de fietsen van perso neelsleden der staatsmijnen, welke leden zich per fiets naar hun werk plegen te begeven, werden op totaal ruim 15.000 fietsen niet minder dan 4800 overtredingen geconstateerd- Onder meer bleken 1505 achterspatborden niet wit te zijn, terwijl 1196 achterlichten en 394 voorlichten niet branden- Voorts functionneerden 1091 bellen niet. Het best kwamen de remmen er nog af. Die bleken slechts in 78 gevallen ondeugdelijk te zijn. De socialisten bestrijden dit na melijk. Er was grote belangstelling van de zijde van pers en radio. Na de mededeling van de presi dent over het bindend zijn van de te geven uitspraak vroeg de hoofdvertegenwoordiger van de regering, staatssecretaris Walter Strauss, een onderbreking van de zitting, opdat hij overleg zou kunnen plegen met kanselier Adenauer. Na hervatting van de zitting deelde Strauss mede instructie te hebben ontvangen om het hof te zeggen, dat zijn besluit ten aanzien van het karakter van de I sproken zetten. Zij waren naar Bonn ont boden om verslag uit te brengen aan het kabinet. Strauss vroeg verdaging van de zitting tot Woensdagmiddag om het kabinet gelegenheid te geven tot een na der besluit. Vertegenwoordigers van de so ciaal-democratische partij in het federale parlement en van de re geringen van Neder-Saksen en Hessen verklaarden zich tegen verdaging, maar het hof besloot tot hervatting van de zitting op hedenmiddag. De beslissing van het hof om trent het voor beide kamers van het hof bindende karakter van de op het verzoek van president Heuss te geven uitspraak sluit de mogelijkheid uit, dat door een der beide hofkamers in de kwes tie van de grondwettigheid der verdragen met het Westen een afwijkend oordeel wordt uitge- uitspraak een situatie had ge schapen, welke niet door de re gering was voorzien. De vertegenwoordigers van de federale regering konden hun pleidooi niet zonder meer voort- Dit betekent, dat de vraag van de wettigheid van de verdragen reeds met de uitspraak ingevolge het door de Westduitse president Heuss gedane verzoek zal zijn beantwoord. Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. De Westduitse regering heeft de beslissing van het hof te Karlsruhe voor grondwetszaken betreffende het karakter van de op het verzoek van bondspresi dent Heuss te geven uitspraak „ontoelaatbaar" genoemd Volgens de beslissing van het hof zou de uitspraak ingevolge het verzoek van bondspresident Heuss ten aanzien van de grond wettigheid der door West-Duits- land met het westen gesloten ver. dragen bindend zijn voor alle latere uitspraken door beide ka mers van het hof in dezelfde kwestie. In een na een bijeenkomst van het kabinet uitgegeven verkla ring wordt gezegd: „Wij zien niet in, op welke juridische basis de beslissing van het hof berust. De regering ziet in deze belissing een ontoelaatbare beperking van de vrijheid van optreden van de twee kamers". Volgens het besluit van het hof zal de „adviserende uitspraak", welke het voltallige hof ingevolge het verzoek van president Heuss wilde geven, prevaleren boven el ke eventueel door een der beide lagere kamers van het hof te ge ven uitspraken. De staatssecretaris van dr Ade nauers kanselarij, Otto Lenz, ver klaarde op een persconferentie dat de wet, waarbij het hof voor grondwetszaken werd ingesteld, het hof de mogelijkheid geeft in plenaire zitting (23 rechters) een adviserende uitspraak te doen ten behoeve van de bondspresi dent, doch dat een dergelijke uit spraak geen kracht van wet heeft. Slechts een der beide ka mers van het hof kan een binden de uitspraak doen, zo voegde Lenz hieraan toe. Op de vraag, wat kanselier Adenauer en president Heuss tij dens hun dringende onderhoud op Dinsdagochtend hadden be sproken, bleef Lenz het antwoord schuldig. De persdienst van de christen democratische unie, de partij van Adenauer, zegt in een verklaring, dat de federale republiek met een constitutionele crisis wordt be dreigd. De socialistische oppositie wordt ervan beschuldigd, dat zij het constitutionele hof er toe wil brengen politieke uitspraken te doen, die in feite tot de competen tie van het parlement behoren. Dit had het prestige van het hof „ernstig afbreuk gedaan", aldus de christen-democratische pers dienst. Hamea-Gelei voor Uw handen De Franse autoriteiten in Tu nis hebben Dinsdag het Vrijdag na de moord op de vakbonds leider Hatsjed uitgevaardigde uitgaansverbod voor de donkere uren opgeheven- Sedert Zondag zijn er geen ongeregeldheden meer voorge vallen. De winkels in de Arabi sche wijk waren Maandag en Dinsdag gesloten uit protest te gen de terechtstelling van drie wegens moord op een Franse politieman veroordeelde Tune- siërs. Van Franse zijde is tegen spraak geleverd op berichten volgens welke Slah Ferhat, se cretaris van de „oude grond wetspartij" Mahmoed Chiari van het verbond van Tunesische ambtenaren en Amor Beezid, 'n plaatselijke leider van de „nieu we grondwetspartij" zouden zijn gearresteerd. Een Frans militair gerechts hof te Tunis heeft 2 Tunesiërs ter dood veroordeeld, wegens 'n aanval op een dorp nabij Tunis in Mei j.l„ waarbij een bus werd vernietigd en telefoonlijnen werden doorgesneden. 10 Tunesiërs werden wegens deelneming aan de aanval tot straffen veroordeeld van 2 tot 10 jaar dwangarbeid. Uw luchtwegen zijn door slijm verstopt. Los dat gevaarlijke slijm op met de krachtig werkende AKKEIVS 's werelds beste hoestsiroop De regering-Pinay heeft in de Franse nationale vergadering een vertrouwensvotum gekregen. Ge stemd werd over het regerings voorstel om de begroting artikels- gewijze te behandelen. 300 stem men werden vóór de regering uit gebracht en 291 tegen. Het leven van Pinay's regering hing aan een zijden draad toen de Gaullistische fractie besloot te gen te stemmen, maar de coalitie partijen, hoewel zij critiek hebben op enkele punten van de begro tingsvoorstellen, schaarden zich voor het overgrote deel achter de regering met het oog op de ern stige toestand in Noord-Afrika en Indo-China en de komende vergadering van de Noordatlanti- sche raad. De overwinning van Pinay be tekent niet, dat zijn voorstellen gemakkelijk door het parlement zullen worden aangenomen bij het artikelsgewijze debat. De po sitie van de regering blijft vol gens waarnemers wankel. Behalve de Gaullisten stemden ook de communisten en de socia listen tegen. De gematigde con servatieven, radicalen en volksre publikeinen steunden de rege ring. Verscheidene volksrepubli keinen, radicalen en Gaullisten onthielden zich van stemmen. Pinay gaf te verstaan, dat hij bereid is kleine wijzigingen in het betrokken wetsontwerp aan te brengen om het voor het einde van het jaar aangenomen te krij gen. Minister Churchill zal in het begin van het volgende jaar naar Amerika gaan om aan de nieuwe president der Verenig de Staten, Eisenhower, een plan van het Britse gemenebest voor herstel van de wereldeconomie voor te stellen. Het plan is uitgewerkt door de premiers en andere staatslieden van de landen van het Britse ge menebest, die de afgelopen tien dagen te Londen hebben verga derd om middelen te vinden tot herstel van de economische posi tie van het gemenebest. De conferentie werd gisteravond beëindigd met de opstelling van een communiqué over de bespre- kingen en de bereikte resultaten, dat heden zal worden gepubli ceerd. In dit communiqué zullen slechts enkele van de belangrijk ste besluiten, die genomen zijn, worden bekendgemaakt. Zo zal waarschijnlijk het voornemen van minister Churchill om naar Washington te gaan, niet worden medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Meer wind. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in de zuidoostelijke helft van het land nog nevel of mist. Hier en daar enige lichte neerslag. Matige tot vrij krach tige, in het Westen van het land tot krachtig toenemende zuidelij ke wind. Een langzame stijging van temperatuur, maar aanvan kelijk op de meeste plaatsen nog lichte vorst. De Oostduitse premier, Grote- wohl, heeft medegedeeld, dat de minister van Handel en Bevoor rading, dr. Karl Hamann, van zijn functies ontheven is, „wegens het geven van onjuiste leiding, die gevoerd heeft tot een ver mindering van de margarinebe- voorrading van de Oostduitse be volking". Hamann behoort tot de libe raal-democraten. Ook de staatssecretaris voor de voedsel- en genotmiddelenin dustrie, Rudolf Albrecht (agrari sche partij) is met „verlof" ge zonden. DONDERDAG 11 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 8.34 9.19 Terneuzen 9.09 9.54 Hansweert 9.49 10.34 Walsoorden 9.59 10.44 ZON op onder Dec. lï 8.38 16.29 12 8.39 16.29 MAAN op ondei 2.06 3.19 13.09 13.23 In België betaalt één op de vijf Belgen slechts het volle ta rief bij vervoer per spoor. Niet minder dan een millioen Belgen geniet een korting op de spoor- tarieven van 50 of 75 procent. Ongeveer 465.000 ambtenaren en gepensionneerden ontvangen gratis spoorkaartjes. Deze, vrij gevigheid vloeit voornamelijk voort uit de opvatting, die men in België heeft van de rol der spoorwegen in het maatschappe lijk leven. Van de oprichting der nationale maatschappij der Bel gische spoorwegen af is namelijk steeds de nadruk gelegd op het sociale karakter hiervan, terwijl de kwestie van een winstgevende exploitatie steeds op de achter grond stond. In de afgelopen jaren heeft de Belgische staat aan de spoorwe gen subsidies verleend, welke in totaal fr. 18 milliard belopen. Op een begroting van fr. 11 milliard moeten de Belgische spoorwegen niet minder dan fr. 8.5 milliard uittrekken voor personeelsuitga ven, waarin begrepen zijn fr. 2.6 milliard voor 70.000 gepension neerden. Teneinde de regeringssubsidie te kunnen verminderen is thans besloten een groot gedeelte der spoorwegreducties af te schaf fen. Zo zal de in 1949 ingevoerde vermindering van 50 procent worden verlaagd. De 25 procent vermindering waarvan reserve officieren of gepensionneerde of ficieren thans genieten, wordt geheel, afgeschaft. De reductie voor oudstrijders, invaliden en kroostrijke gezin nen ondergaat echter geen wijzi ging. De politie te Bangkok heeft een grootscheepse arrestatie verricht van personen, die er van verdacht worden commu nist te zijn. De aangehoudenen zijn me rendeels Chinezen. Volgens de politie is een grote hoeveelheid communistische documenten in beslag genomen. Het parlement van Thailand heeft de vorige maand een drastische wet tegen het com munisme goedgekeurd, nadat de regering had verklaard, dat communisten een revolutie be raamden. Er zal een onderzoek in het ministerie worden ingesteld. Als „buitengewone zaakwaar nemer voor de vetverzorging" is staatssecretaris Herbert Stramp- fer benoemd. Grotewohl gaf toe, dat zich „tijdelijke moeilijkheden en ver tragingen op het gebied van de voedselvoorziening" voordoen. Het betrof vooral boter, marga rine, vlees, aardappelen, groente en suiker. Dat de botervoorziening stokt, wordt aan de „kapitalistische landen" verweten. Deze immers, aldus Grotewohl, kwamen hun leverantie-verplichtingen niet na, Overigens was de huidige schaar ste te wijten aan de naar het Westen uitgeweken afdelings hoofd van het ministerie van Handel, Frits Hantke (liberaal democraat). Het suikergebrek was ontstaan doordat suiker als compensatie voor vetten werd gebruikt en een dankbaar object vormde voor de zwarte handel en de speculatie. Het gebrek aan aardappelen en groenten .wordt toegeschreven aan de ongunstige weersomstan digheden. In Grotewohls verklaring heet het verder, dat de in de laatste maanden aan het licht gekomen fouten zonder voorbehoud opge ruimd zullen worden en dat de schuldigen gestraft zullen wor den. Vijftien ministers en staats secretarissen zullen door het land trekken en de boeren aanmoedi gen meer boter, melk, vet en vlees te produceren. Boter zal voortaan niet meer door de staatswinkels verkocht worden. Deze winkels verkoch ten boter en andere levensmid delen alsmede kleren en ver- bruiksgoederen tegen prijzen, die boven de „rantsoeneringsprijzen" liggen. De regering heeft 80.000 ton suiker uit haar reservevoorraden genomen, teneinde tegemoet te komen aan de behoeften voor Kerstmis. Behalve de droogte van de zomer hadden ook som mige boeren schuld, die niet het landbouwprogram van het mini sterie hadden uitgevoerd. De re gering, aldus de verklaring van Grotewohl, zou krachtige maat regelen treffen, om een goede distributie van groente te verze keren. In Casablanca is het gisteren vrij rustig geweest en de Marok kanen zijn na de staking van Maandag weer aan het werk ge gaan. De Franse resident-gene raal, generaal Guillaume, heeft een bezoek gebracht aan de Ara bische wijk „Carrières Centra les", waar de ongeregeldheden van de laatste dagen zich hoofd zakelijk hebben afgespeeld, en aan ziekenhuizen waar enkele van de bij de ongeregeldheden ge wonden zijn opgenomen. Later keerde generaal Guillau me naar Rabat terug. Het Franse militaire bevel in Casablanca heeft de Maandag af gekondigde avondklok opgehe ven. De Franse politie heeft bekend gemaakt, dat tijdens en na de on geregeldheden in het geheel 500 arrestaties zijn verricht. De Marokkaanse nationalisti sche partij Istiqlal heeft Dinsdag ochtend een communiqué gepu bliceerd, waarin wordt gezegd, dat de ongeregeldheden zich uit sluitend hebben voorgedaan in de „Carrières Centrales" en zijn uit gelokt door de politie. Ontkend wordt, dat er een heimelijke ver standhouding zou bestaan tussen de Istiqlal en de communisten. Dinsdagavond ontstond er een gespannen toestand te Casablan ca toen Mohammedaanse spre kers op hoeken van straten bij eenkwamen en voorbijgangers tot gewelddaden tegen de Fran sen trachtten op te zetten. De po litie verrichtte enige arrestaties. In Beni Mellal zijn Dinsdag 2 Marokkanen gedood en zeven ge wond. Beni Mellal ligt 250 km ten Z.O. van Casablanca. Hier kwa men oproerlingen bijeen om de vrijlating te eisen van een Marok kaan, die tot 15 dagen gevange nisstraf was veroordeeld voor een klein delict. De politie werd bij aankomst met stenen bekogeld. Zij opende hierop het vuur. Ma rokkaanse bergtroepen werden te hulp geroepen maar zij behoefden niet op te treden. Beni Mellal is een van de meest woeste delen van Marokko. De in heemsen uit deze streken zijn be kend om hun grote onafhanke lijkheidszin. Franse autoriteiten waren van oordeel, dat er geen verband be staat tussen dit incident en de an ti-Franse ongeregeldheden te Ca sablanca. genoemd. Anderzijds zal in het communiqué de nadruk worden gelegd op het belang van de sa menwerking met Europa en Ame rika, die door de landen van het gemenebest nodig wordt geacht voor het welslagen van hun plan. Ook het voornemen van het ge menebest om te trachten de steun der Verenigde Staten te verkrij gen voor een verhoging van de goudprijs zal in het communiqué geen gewag worden gemaakt. De voornaamste punten, waar over in de conferentie overeen stemming is bereikt, zijn in grote lijnen als volgt: 1. Alle landen van het Britse gemenebest, die tot het sterling- gebied behoren, zijn vastbesloten elk voor zich de tering naar de nering te zetten, hetgeen meer uitvoer, minder invoer en maat regelen tot bestrijding van de in flatie zal inhouden. 2. Het gemenebest zal zich eerst tot Europa en vervolgens tot Amerika wenden met een ver zoek om medewerking voor de uitvoering van het plan voor ver sterking van de positie van het pond sterling en vrijmaking van de internationale handel. 3. Met medewerking van Euro pa en Amerika wil men maatre gelen nemen tot geleidelijk her stel van de omwisselbaarheid van het pond sterling. 4. Er zullen maatregelen wor den getroffen om te komen tot een verhoging van de productie in de verschillende landen van het gemenebest en tot verbete ring van de levensstandaard in de onontwikkelde gebieden van het gemenebest. 5. Grootscheepse plannen voor agrarische en industriële expan sie in de landen van het gemene best zullen energiek ter hand moeten worden genomen. 6. Zo mogelijk zullen de finan ciële middelen voor de economi sche ontwikkeling van het geme nebest in het sterlinggebied zelf. en in het bijzonder in Engeland moeten worden gevonden. 7. Om grote schommelingen van de prijzen van vitale grondstoffen onmogelijk te maken moeten in ternationale producen-overeen- komsten worden gesloten. Naar wij vernemen heeft de wijze, waarop in Nederland ge vestigde vennootschappen indi rect betrokken zijn geworden bij de thans in de V. S. tegen de grote oliemaatschappijen aan hangig gemaakte anti-trustpro cedure, de bezorgdheid van de Nederlandse regering gewekt. Door de behandelende recht bank is n.l. aan deze oliemaat- Twee Nederlandse schepen, de Damco 10 en het motorschip Rijnburg zijn licht beschadigd bij een massale aanvaring, die Maandagochtend op de Rijn nabij Krefeld tengevolge van de dichte mist heeft plaatsge vonden- Eerst Dinsdagmorgen toen de nevel iets was opgetrokken, kon de waterpolitie van Duisburg 'n overzicht krijgen over de op stopping in de rivier doordat niet minder dan 40 schepen op elkaar voeren. Bij deze botsing waren voor zover thans viel te overzien in totaal 11 schepen beschadigd. De schade was bij alle vaartuigen gering. De botsing is ontstaan toen enkele tan van de brug van Krefeld-Uerdingen plotseling 'n zeer zware mistbank over de ri vier kwam. Het Nederlandse schip Damco dat stroomaf waarts voer, trachtte bij te draaien omdat het plotseling alle zicht verloor. Het is daarbij in botsing gekomen met een voor hem varend schip. Daarna zijn verschillende in beide rich tingen varende schepen in el kaar verstrikt geraakt. Het eerste schip, waarmee de Duis- burgse politie per radio contact kon krijgen was de Damco. Gis termorgen kon de knoop in zo verre worden ontward, dat het verkeer stroomopwaarts kón worden hervat. Het verkeer in de richting Nederland bleef nog gestremd. Het Japanse huis van afge vaardigden heeft een resolutie aanvaard, waarin de regering wordt verzocht de nodige maat regelen te nemen ter verzeke ring van de vrijlating van oor logsmisdadigers, die in Japan ge vangen worden gehouden. De vrijlating van deze lieden zou volgens de resolutie een stap voorwaarts betekenen naar de redding van degenen, die op de Philippijnen en in Australië wor den vastgehouden, hetgeen „niet bevorderlijk is voor vriendschap pelijke internationale betrekkin gen". schappijen opgedragen over te leggen bepaalde, in algemene termen aangeduide categorieën van documenten of copieën daar van, welke deel uitmaken van de archieven van in Nederland gevestigde maatschappijen, waarin Amerikaans aandelenbe zit is vertegenwoordigd. De Amerikaanse rechter gaat op grond van dit aandelen-bezit uit van het standpunt, dat hij het recht heeft overlegging van de archieven der in Nederland ge vestigde maatschappijen te eisen. De Nederlandse regering stelt hiertegenover, dat in een proce dure tegen de Amerikaanse aan deelhouders de overlegging van Nederlandse archieven niet kan worden gevergd. De regering heeft daarom te Washington haar bezorgdheid tot uitdrukking gebracht en daarbij mededeling gedaan van het feit, dat zij haar toestemming aan de verzending der betrokken documenten van Nederland naar Amerika zal ont houden. Franse mobiele eenheden, die een bedreigde Franse post ten Z van Nam Dinh in de Tonkines delta te hulp waren gesneld, heb ben een aanval van de Vietminl afgeslagen, waarbij 290 opstan delingen werden gedood, aldu een Frans communiqué. De Fran sen verloren 17 man aan doden en 50 man aan'gewonden of ver misten. Bij een andere aanval van de Vietminh in hetzelfde gebied ver loren de opstandelingen 47 man aan doden ten gevolge van 't op treden van de Franse artillerie. De aanval werd afgeslagen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1