Nare atmosfeer in de Kamer De Ned. „SinV-burgemeesters gingen bij St. Nicolaas op bezoek RECHTSZAKEN OUPE 2)e man VOOR DE ZONDAG r Ricacjo PARLEMENT-ARIA Twee nederlagen bij financiën Minister Dónker oogstte lof! AGENDA Zie de maan schijnt Leer ons bidden Anna Pauker gearresteerd? ONDER DE De ACHTIENDE Step E. GHUIJS Grenspost Wernhout loopt thans als gesmeerd Zandzuiger boven de ,Fausius' De vertrouwenskwestie tegen Japanse regering BURGERVADERS. De Drukkersstaking in W.-Duitsland UIT is gewonnen door Hondiusstraat 14 TERNEUZEN Neen, men kan niet zeggen, dat de atmosfeer in de Tweede Kamer een opgewekte was. Het is alsof de druk van de gevolgen, die zich zullen voordoen, wan neer het komt tot een principiële moeilijkheid tussen de beide re geringspartijen, reeds bij voor- haat de Kamer beïnvloedt. Het doet eigenaardig aan om in een politiek overzicht voor de radio, de socialist te horen uitpakken niet over de V.V.D., die immers als de enige conservatieve partij te boek staat, maar over de K.V.P. en prof. Romme in het bijzonder, die zich in niets stoort aan de richtlijnen, op welke dit wankele kabinet rust. Geen verwondering bracht de aanneming van het amendement. Lucas op het wetsontwerp divi dendstop. Men wist tevoren, dat het maar voor één jaar zou gel den. En het is bij die ene, nederlaag 99 O, Here, neig Uw oor en hoor; Here, doe Uw ogen open en zie. Wat gij tot Mij gebeden hebt, heb Ik ge hoord. Jes. 37 17, 21. Daar is veel in het leven derge nen, die reizen naar de eeuwige Stad, dat beslist schijnt tegen te spreken, wat Jesaja ons hier als net goddelijke antwoord vertolkt. Velen onzer kunnen getuigen, dat hun niet gegeven is naar hun beden. Ja, dat het hier hun ganse leven anders gegaan is dan zij ge wenst, gebeden en naar de god delijke belofte verwacht hadden. Misschien staan wij ook heden voor een onoplosbaar raadsel in ons leven te kijken. Misschien verstaan wij het niet, dat onze weg door diepten gaat, die wij juist hadden afgebeden. Wij be grijpen het niet, dat het goede, Gode welgevallige, onzelfzuch tige gebed voor personen of za ken, dat wij Hem dagelijks voor leggen, maar geen verhoring vindt! Slaan wij nu eens het oog op het gebed van de vrome Koning Hiskia. Hij verkeerde in grote nood, hij bad om een grote ver lossing, maar het doel zijner bede was: de verheerlijking van de naam des Heren! (vers 20). En die bede, zo geheel overeenkom stig met hetgeen de Heiland ons leerde bidden, werd gehoord en is verhoord. „Here, leer ons bidden!" vroe gen de discipelen eenmaal en ook wij gevoelen daaraan behoefte, als we aan onze zelfzuchtige wen sen en beden gedenken. „Here, verheerlijk Uw naam," dat zij de leidende gedachte van ons bidden en danken! O, leer ons bidden, trouwe God, Gelijk Uw Geest het wil; Dan zijn we ook bh ieder lot 1 In U getroost en stil. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) In de eerste dagen na het ver enigen van de Nederlandse en Belgische douaneposten Wern houtWuestwezel werden vaak klachten vernomen over een stroeve gang van zaken. De doua niers van beide landen bleken niet voldoende op elkaar te zijn ingesteld om vlot te kunnen wer ken. Thans staan de zaken er beter voor. De krachtproef werd ge leverd tijdens de laatste België— Holland voetbalwedstrijd, toen het mogelijk bleek met 14 ambte naren gemiddeld 32 personen auto's per minuut „af te werken". Men had op die dag natuurlijk het voerdeel, dat men vrijwel geen vrachtauto's doorkreeg. De file aan de grens is blijkens thans gepubliceerde gegevens 400 meter lang geweest. Indien een automobilist geen deviezen of goederen had aan te geven, was zijn wachttijd gemiddeld slechts 6 minuten. De „aangevers" kwa men aan de buitenkanten van de drie tot vijf auto's dikke rijen te staan, waarna de auto's door drie afgebakende controlesluizen kon den worden afgevoerd met een totaal van 2000 per uur. Eindelijk is men met de werk zaamheden ter opruiming van het wrak van de „Faustus" thans zover, dat de grote zandzuiger „Ahoy" zijn plaats boven het wrak heeft ingenomen. Vrijdagmorgen om vier uur is de zandzuiger aan de ankers be vestigd. Het meermalen genoemde plan em pijpen in het wrak te slaan, die boven water uitsteken, waardoor men de positie van het wrak van uur tot uur zou kun nen nagaan, heeft men voorlopig laten varen, daar de boeien vol doende worden geacht om al thans de eerste tijd aan te geven, wat er met het wrak geschiedt. van minister Van de Kieft niet gebleven. Want ook een ander stukje erfenis van prof. Lief- tinck kon hij niet ongeschonden binnenkrijgen. Het ging om de omzetbelasting op de periodie ken, die prof. Lieftinck na veel geharrewar tot een lager bedrag wilde brengen. Nu kwam dr. Lu cas met het voorstel die omzet belasting helemaal op te heffen. En zo waar: de Kamer ging mede. Zoals een der sprekers boos opmerkte: de heer Lucas gaf zich niet eens de moeite in zijn repliek de argumenten van de minister te ontzenuwen. BINNENLANDSCHE KWESTIES. Niet minder dan drie begro tingen zijn de vorige week afge daan. Binnenlandse Zaken was de eerste. Het was een staal kaart van verlangens, waarvoor minister Beel geplaatst werd, en waarbij hij zorg nam geen enkel verlangen over te slaan. Bemoedigend waren zijn ant woorden voor de sprekers ech ter niet. Wettelijke regeling voor de politieke partijen wordt door een commissie voorbereid en aan de democratische gezindheid van die commissie behoeft niet te worden getwijfeld. Het insti tuut „Steun Wettig Gezag" moge op zichzelf nog geen grote kracht ontwikkelen, er gaat een propa gandistische werking van uit, althans deze behoort ervan uit te gaan! Een regeling zal wor den getroffen voor de leesbiblio theken, waarbij zij uiteraard meer controle moeten verdra gen. Een regeling voor het kam peren komt er ook, want daarbij gebeuren dingen, die met de al gemene zedelijkheid in strijd lijken. Het ogenblik is nog niet daar, vindt de minister, om een algehele herziening van de be zoldiging van hei rijkspersoneel ter hand te nemen. Een onvoldaan resultaat lever de de discussie over het ontslag van de Haagse hoofdcommissa ris van politie, Valken, op. Zij, die de heer Valken verdedigen, geven toe, dat zijn ontslag for meel niet aanvechtbaar is. Hij is nu eenmaal 55 jaar en dat is een leeftijd, die men wettelijk voor deze zware betrekking heeft gesteld. Maar minister Beel gaf toe en hier legde hij on willekeurig de vinger op de won de dat de voorafgaande strub belingen tussen burgemeester en hoofdcommissaris wel op de be slissing van invloed waren ge weest! ONZE HERBOUW. Een ander en zekerder geluid deed minister Witte bij de be handeling van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisves ting horen. Critiek te over. Van de heer Van Leeuwen (V.V.D.) wel het sterkst. Deze meent, dat de onevenwichtigheid van de Ne derlandse economie van thans nergens zo duidelijk blijkt als in de woningbouw. In de. huren, die bevroren zijn op het peil van 1940, zou z.i. een afschrijvings quotum moeten worden bere kend, waardoor woningbouwka- pitaal vrijkomt. De heren Van Vliet en Stapel kamp pleitten niet alleen voor kwantitatieve maar ook voor kwalitatieve verbetering van het peil van de woningbouw, waarin de minister hen ten dele nabij kwam. De heer Gortzak wist het na tuurlijk beter dan alle anderen. Het was eigenlijk maar zo'n beetje opzet, dat er per jaar niet 70 a 75.000 woningen werden ge bouwd, hoewel er dan toch 55.000 en wellicht meer komen. De mi nister uitte duidelijke gedachten over de woningbouw, zowel overheids- als particuliere; de normale grootte van de gezins woning; de huurverhoging en de huurbelasting. LOF VOOR JUSTITIE. De minister van Justitie, mr. Donker, heeft weinig critiek en veel lof geoogst. Critiek over de afwikkeling rechtsherstel, waar op mej. Tenderloo als altijd te rugkwam, maar waarvoor een gewijzigde regeling wordt getrof fen. Vragen, die naar voren kwamen, waren die betreffende de reorganisatie van de politie, van de behandeling van Duitse oorlogsmisdadigers en van het verschoningsrecht van journa listen. Deze minister maakt het zich zelf niet gemakkelijk. Hij is uiter mate consciëntieus en hij heeft zich in de zaken van zijn depar tement goed ingewerkt. Hij mo ge partijman zijn, maar de bril, waardoor hij de zaken bekijkt, is niet gekleurd. Hij weet het juis te woord te zeggen. De Duitse oorlogsmisdadigers heeft hij van Norgerhaven naar Breda laten overbrengen. Dat ligt verder van de Duitse grens en de behandeling is meer in overeenstemming met die, welke Duitsers gewend zijn toe te pas sen. Het verschoningsrecht voor journalisten is uitvoerig bespro ken. Mr. Oud kon de negatieve beslissing van de Hoge Raad wel begrijpen, maar hangt deze toch niet aan. Mr. Van Ryckevorsel (K.V.P.) brak een lans voor een wettelijke regeling en een door hem ingediende motie werd mede ondertekend door de heren Oud, Le.maire, Van der Feltz en Rom me. De minister is geen tegen stander van het verschonings recht, maar hij wees op de con- sekwenties. Niet alleen dienen dan andere bepalingen in het Wetboek van Strafrecht te wor den gewijzigd, maar geheel' de wettelijke positie van de journa list dient onder de loupe géno- men. Daarvoor is tijd nodig en een ieder was het met de minis ter eens, dat de beslissing in deze zaak nog even dient te worden uitgesteld! HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc- Met de blanke sabel. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Bente van de Zonne- hoeve. Gebouw Coöip. Veiling, 18 uur: Tentoonstelling konijnen enz. Zaal O. de VriesAdri- aansen, 7 uur: Aig. vergade ring Hulp in Nood. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc- Verboden jung le- MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Met de blanke sabel; 2 uur: Bente van de Zonnehoeve; 4-30 uur: Met de blanke sabel- Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Bente van de Zonne hoeve. Ned- Herv- Kerk, 7.30 uur: Bijzondere dienst- Terrein West. Bolwerk, 12 uur: Voefbal. Tejrneuzen 4Vogelwaarde 2- 2.30 uur: Terneuzen 2SRCS 2. 'AXEL: Het Centrum, 4.15 uiur: Biosc. Verbóden jungle; 8 uur: Zo jong..zo slecht. Terrein Watertoren, 2.30 uur: Voetbal. AxelRAC. 95 TWEEMAAL ACHT JAAR GEVANGENISSTRAF GEëlST. Vechtpartij in rechtszaal. Acht jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justi tie bij de Bredase rechtbank ge- eist tegen twee 25-jarige woon wagenbewoners J. B. en S. J., die verdacht worden van de moord op de 87-jarige A. B. De 87-jarige man is op 24 Augustus 1950 in het Wilhelminakanaal te Ooster hout gegooid, na eerst van zijn portemonnaie, inhoudende zeven gulden, te zijn beroofd. Beide verdachten ontkenden. Eén van hen, J. B„ beschuldigde de getuige H. S. van de moord. Dit leidde tot een vechtpartij in de rechtszaal, waarbij getuige S. een rake klap te incasseren kreeg. Toesnellende parketwach ters konden slechts met moeite het vechtende tweetal scheiden. Inmiddels dreigde ook op de over volle publieke tribune handge meen, zodat de zitting enige tijd werd geschorst. Uit de reeks getuigenverklarin gen maakte de officier van justi tie op, dat het slachtoffer samen met de verdachten en enkele van de getuigen, kermis had gevierd. Toen men na sluitingsuur een café had verlaten, zou de oude man even buiten de gemeente zijn beroofd. Het gezelschap had hem daarna alleen gelaten, maar de twee verdachten zouden later zijn teruggekeerd. Uit vrees voor aangifte van de beroving zouden zij de 87-jarige in het water heb ben gegooid. De officier hield een requisi toir, dat anderhalf uur duurde. Mr P. Scheefhals uit 's-Hertö- genbosch trad als verdediger op voor J. B. en mr Drion uit Breda voor S. J. Beide verdedigers leg den er de nadruk op, dat er in de getuigenverklaringen veel gelo gen en gedraaid is. Mr Drion twijfelde er bovendien aan, of de oude man niet, reeds was over leden, toen hij in het water werd gegooid. Op juridische gronden drong pleiter aan op vrijspraak. De president bepaalde de uit spraak op over 14 dagen. Volgens reizigers, die Vrijdag te Wenen aankwamen, doen in Boekarest hardnekkige geruch ten de ronde, volgens welke An na Pauker, voormalig Roemeens minister van Buitenlandse Zaken, is gearresteerd. Deze berichten werden ook aangehaald door ra dio Ankara. Tot Mei was Anna Pauker een van de meest vooraanstaande communisten in Roemenië. Zij werd echter beschuldigd van „af dwaling van de partijlijn" en ge raakte op de politieke achter grond. Zij erkende in het open baar „fouten" en zij werd uit haar officiële functies ontheven. Het was op initiatief van bur gemeester Romain de Vidts van St. Niklaas dat op de vooravond van het grote St. Nicolaasfeest de burgemeesters van de elf Ne derlandse „Sint"-gemeenten wer den uitgenodigd op het stadhuis in St. Niklaas bij de goede kinder vriend hun opwachting te maken en hun verlanglijstje mede te de len. En zo trokken de elf edel- achtbaren onder leiding van bur gemeester W. Baas van St. Lau rens de grens over om elkaar in St. Niklaas te ontmoeten en naar het stadhuis te stevenen waar het voltallig gemeentebestuur en en kele andere autoriteiten met on geduld op hen zaten te wachten want ook het gemeentebestuur van de steeds uitbreidende tex tielstad in het land van Waes had een verlanglijstje voor Sinter klaas in petto. Nauwelijks had burgemeester De Vidts zijn Nederlandse colle ga's begroet of, omgeven door elf Vlaamse maagdekens, trad St. Nicolaas in vol ornaat binnen, waarna de grijze bisschop in een zetel achter de groene tafel plaats nam om de wensen van de bur gervaders der „Sint"-gemeenten te vernemen. Het verheugde Sinterklaas dat deze verlangens niet al te hoog gegrepen waren, al kon hij ze helaas niet alle in vervulling doen gaan, waaruit wel bleek dat het over het algemeen in hun ge meenten nog niet zo slecht ging. Burgemeester Baas van St. Lau rens bleek een hobby te hebben voor een echte bulldog. St. Nicolaas antwoordde dat zijn geschenken over het algemeen geen betrekking hadden op leven, de dieren, want daarover ging „St. Franciscus." Burgemeester Bouwense van St. Maartensdijk vroeg de aan dacht van Sinterklaas voor de kerktoren, die er niet zo bijster gunstig voorstond en hoopte dat zijn gemeente in bloei zou toene men. Sinterklaas bleek goed op de hoogte te zijn van de plaatselijke gebeurtenissen en informeerde naar de toestand van de jeugdi ge Hannie Breure, die als gevolg van een aanrijding een been is Te Nairobi zijn Vrijdag ver scheidene duizenden Afrikanen ter ondervraging aangehouden, nadat bij de politie bericht was binnengekomen over een gesta dige trek naar de stad van Afri kanen uit het Kikoejoereservaat. De oppositie van het Japanse parlement heeft Vrijdag gedreigd een motie van wantrouwen in te dienen tegen de minister van bui tenlandse zaken Okazaki. Politieke waarnemers te Tokio beschouwen de positie van het nieuwe liberale kabinet als bij zonder moeilijk. Zij achten het mogelijk dat de jongste ontwik keling de val van de regering zal teweegbrengen. De politie is bezig een onder zoek in te stellen naar inbreuken op de kieswet, die door de minis ter van buitenlandse zaken zou den zijn begaan. Men zegt dat hij bij de campagne voor de alge mene verkiezingen van Septem ber j.l. meer geld besteedde dan was toegestaan. Eerder in deze deelde Okazaki de pers mee dat de oppositie van plan scheen een motie van wan trouwen tegen hem in te dienen, omdat hij twee soldaten van het Britse gemenebest aan Britse autoriteiten had uitgeleverd. Deze soldaten werden in Japan gevan gen genomen op beschuldiging van roof. Vorige week dwong de opposi tie de minister van handel, Ikeda af te treden. De politie te Jokohama deelde mee dat twee vooraanstaande aanhangers van Okazaki werden gearresteerd. Zij werden beschul digd van overtredingen tegen de kieswet. afgereden. De burgemeester van St. Maar ten riep de hulp in bij zijn strijd voor het behoud der zelfstandig heid zijner gemeente. Sinterklaas zeide dat deze tus senkomst voor hem bezwaarlijk was, aangezien rechtszaken meer speciaal het terrein ¥an „St. Ivo" was. Burgemeester Geirnaerdt van St. Jansteen bleek in een goed blaadje te staan, want diens hulp aan de Belgische vluchtelingen tijdens de wereldoorlog was de grijze bisschop niet ontgaan. Deze burgervader vroeg een op lossing voor de afvoer van het rootwater der vlasindustrie in zijn gemeente en een betere weg naar St. Niklaas. Ook de overige burgemeesters hadden hun wensen, die Sinter klaas met volle aandacht beluis terde en, voor zover zij voor in williging vatbaar waren, zijn me dewerking toezegde. De pers kreeg ook nog gelegen heid haar opwachting te maken. Haar wens om het ereburger schap der „Sint"-gemeenten ging Sinterklaas wel wat over de schreef, maar, zeide hij, zet het morgen in de krant, dan weten ze het allemaal De burgemeester van St. Lau rens had blijkbaar nog iets in petto gehouden. Na afloop vroeg hij voor elk van de „Sint"-ge- meenten een uitbreiding van het toegestane bouwvolume, al was het maar voor een enkele woning als surprise. De pogingen van Sinterklaas om deze speciale wens van de ge zamenlijke burgemeesters in te willigen blijken geen succes te hebben gehad, want minister Witte, die aanvankelijk zich be reid verklaarde aan het verzoek van Sinterklaas te voldoen, trok later zijn belofte weer in. OOK VOOR SINTERKLAAS CADEAUTJES. Thans was het de beurt voor de Nederlandse burgemeesters, die Sinterklaas een geschenk aan boden. De burgemeesters van St. Lau rens, St. Jansteen, St. Annaland, St. Maarten, St. Maartensdijk en St. Pancras overhandigden Sin terklaas elk een zilveren lepeltje met het wapen hunner gemeen te. Burgemeester Baas had nog extra twee blikken toffees en zes taai-taai poppen voor Sinterklaas meegebracht. De burgemeester van St. Geertruid schonk een foto van het St. Geertrudusbeeld in de kerk van z'n gemeente. De bur gervader van St. Michielsgestel bood een kistje sigaren aan en zijn collega van St. Odiliënberg een tegel met de afbeelding dei- kerk. EEN GESCHENK VOOR DE De elf maagdekens, die even te voren zich uit de, ontvangstzaal hadden verwijderd, kwamen we der de zaal binnen met elk een vrijwel levensgrote vrijster van speculaas versierd met Belgische en Nederlandse linten, en boden deze de Nederlandse gasten aan. Terwijl Sinterklaas de burge meesters nog een lepeltje met het wapen van St. Niklaas overhan digde, zongen de elf burgemees ters op zijn verzoek „Zie de maan schijnt door de bomen." In de avonduren verenigde het (gehele geznlschap zich in hotel „De Spiegel", alwaar al spoedig een echte Sinterklaasstemming heerste en de maan scheen echt door de -bomen toen gasten en gastheren afscheid namen. NOODLOTTIGE BOTSING. Tijdens het beoefenen van. een balspel in de gymnastiekzaal van de rijks H.B.S. te Venlo is de 13- jarige scholier D. Kooper op zó ongelukkige wijze met zijn hoofd tegen de schouder van een mede scholier gestoten, dat hij een her senbloeding kreeg en aan de ge volgen hiervan overleed. HIJ WILDE EEN NACHT WARM SLAPEN. De man, die enige dagen geleden des nachts in een van de kamers van de Amerikaanse ambassade te Londen werd aangetroffen en bü zijn vlucht een dijbeen brak, blijkt een zwerver te zijn, die eens warm wilde slapen. VERSPILLING. Generaal Eisenhower heeft zijn naaste medewerkers aangewe zen. Als één der eersten kwam de benoeming van de president van „General Motors" tot minister van defensie uit de bus. Hier wordt dus een zakenman hoofd van het departement van defen sie, dat over het algemeen bij zakenlieden niet zo'n goede naam heeft, omdat het grote sommen geld verslindt. Deze benoeming is het bewijs van Eisenhower's gevoel voor organisatie. Hij weet, dat er in elk leger veel inefficiency heerst. Hij zal zelf ervaren hebben, dat er grote sommen verspild wor den in de staatsdienst door een gebrek aan organisatie. Daar om zoekt Eisenhower mensen, die gewoon zijn grote lichamen te leiden. Hij benoemt zaken mensen om de verspilling tegen te gaan. Geeft hij hiermede geen goed voorbeeld aan vele Europese staten, waar over het algemeen teveel wordt gelet op politieke scholing en te weinig op kennis van de organisatie? Ook in Ne- Een poging van de Westduitse minister van Arbeid, Storch, om de algemene drukkersstaking, die Donderdag werd uitgeroepen, te voorkomen, is mislukt. Bij een bespreking met vertegenwoordi gers van de drukkersunie en de dagbladuitgevers slaagde men er niet in tot een compromis te ko men. De staking is Vrijdagnacht ingegaan. DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 31) Nadruk verboden. Zc ging hem, na een koele groet, voor naar de huiskamer en wees hem een zetel. Hij ging zitten, heel niet op z'n gemak, want hij kreeg de indruk, dat er iets onaangenaams aan de hand was en hijzelf daarbij ten nauw ste betrokken moest zijn. „Meneer De Gooyer", zei Cor- rie en schraapte haar keel. „Er is iets gebeurd, dat ernstige ge volgen kan hebben. Voor mijn vader en ook voor u. Voor u vind ik het helemaal niet erg, want u hebt het helemaal aan uzelf te wijten. Maar ik ben niet van plan mijn vader enig risico te laten lopen en daarom heb ik u geroepen. U moet deze zaak in orde brengen, want u bent er mee begonnen, zonder dat mijn vader er iets van wist." De zaak Clarenbough, ging het door Jan de Gooyers hoofd. Dat kan niet missen. En die zaak zit scheef en niet zo'n klein beetje! Met voorgewende kalmte vrpeg hij Corrie niet in raadselen te spreken en hem het geval uit te leggen. Zijn bestuurde kalmte wekte echter in het meisje alle woede, alle angst en onbeheerst, op felle toon en met ogen die star en beschuldigend op hem gericht waren hield ze haar re quisitoir. En zo hoorde De Gooyer uit de mond van de burgemeestersdoch ter het hele drama. Met ieder woord begreep hij beter, hoe vre selijk hii in de soep zat, tot over zijn oren. Maar hij begreep tevens, dat zijn plannetje, dat zo gemakkelijk uitvoerbaar scheen, zijn hoogste chef, die goeie, har telijke en vaderlijke burgemees ter Dikkenburg in de ernstigste moeilijkheden kon brengen. De reputatie van de burgemeester stond op het spel. Wanneer dit zaakje uitkwam, zou Meeldam onderwerp van allerlei grappen en hatelijkheden worden^, de bur gerij zou zich doodergeren en een zondebok zoeken, de burge meester zou de schijn op zich ladeq, dat alles met zijp, mede weten gebeurd was. Kruiderink en zijn kliek zouden, via hun handlanger in de gemeenteraad, de opposant Kareisen, de vuilste verdachtmakingen aan het adres van het hoofd der gemeente lan ceren. Dat hij, De Gooyer, zelf ook in het geval betrokken was, begreep hij wel, maar dat leek hem niet het voornaamste. Hij was vrijgezel, met zijn kennis en relaties kon hij ergens anders wel een baan vinden, desnoods in het buitenland. Maar voor Dikkenburg betekende het de ge nadeslag. Het was stil, toen Corrie haar hart had gelucht. De Gooyer keek star voor zich uit, de ge dachten vlogen hem door het hoofd. „Dat ziet er niet mooi uit voor de burgemeester," zuchtte hij. „Ja," zei Corrie, „en voor u ook niet, meneer De Gooyer. Dat schijnt u gemakshalve maar te vergeten, maar u bent de man, die het plannetje heeft bedacht en uitgevoerd met behulp van uw vriend. Als het u voor mijn vader niet schelen kan, denk er om dat uw eigen nek ook gevaar loopt!" „U kunt me geloven of niet. juffrouw," antwoordde Jan moei lijk, „maar het laatste is voor mij niet het ergste. Ik heb dit plan cpgezet ook niet in de eerste plaats om mezelf uit een moei lijke situatie te redden, maar ook daarbij heb ik wel degelijk aap uw vader gedacht." „Verklaar u nader", verzocht Corrie. „Wanneer Clarenbough niet gekomen was, zou dat voor uw vader helemaal niet leuk ge weest zijn. Ik weet toevallig, dat ze in Kwardam op de loer liggen om er munt uit te slaan. En Kruiderink en mevrouw Boom hadden ook al plannetjes om in de raad vragen te stellen over het lichtvaardig omspringen met gemeentegelden. Tenslotte zou het hele geval de gemeente Meel dam en ook uw vader weinig goeds hebben gedaan." „En u zelf ook niet, want als ik het goed begrijp, ging het plan van u uit." „Mijzelf ook niet. Maar dat kon me minder schelen. Ik kan solliciteren en me vart Meeldam niets meer aantrekken. En eer lijk, juffrouw, toen ik naar Rot terdam ging, had ik geen flauw idee dat het zo zou aflopen. De ontmoeting met mijn vriend Jon- gejans „Mooie vriend." „Hij is een beste kerel en hij redde me spontaan uit de nood. Zo is hij. Altijd bereid zijn vrien den uit de penarie te helpen. Hij is niet dom ook en alles zou prachtig gegaan zijn. Ik weet niet wat hem bezield heeft de zaak zó te verknoeien...." „U komt nog op voor hem ook, zie ik!" „Ja, dat doe ik ook. Ik laat m'n vrienden niet in de steek." „Dat heeft hij u anders wel gedaan." (Wordt vervolgd.) derland kunnen wij in dit opzicht van Eisenhower leren. Laat men een bekwaam organisator uit de zakenwereld belasten met de technische reorganisatie van de departementen, indien men meent, dat er teveel tijd en geld wordt verspild. Het vraagt mis schien extra-uitgaven voor en kele jaren, maar we kunnen er wel een halve eeuw van profite ren. ZILVEREN TIJDPERK. De minister van financiën heeft aangekondigd dat er weer zilve ren guldens en rijksdaalders in omloop zullen worden gebracht. Deze aankondiging zullen ve len met verbazing hebben ge lezen. Wij vragen ons af wat wel de reden mag zijn van deze plotselinge terugkeer tot het „zilveren" tijdperk. Wij geloven dat er aan het ge bruik van zilvergeld èn dat van papiergeld zowel vóór. als na delen zijn verbonden. Wanneer er geen bijzondere redenen zijn, die de terugkomst van het zilver geld rechtvaardigen, waarom dan niet het bestaande geld gehand haafd? Het is volkomen inge burgerd en velen vinden het ge bruik ervan gemakelijk. Wij ho pen dat de minister over de oor zaak van deze plotselinge terug keer nog enige opheldering zal geven. Is het soms, omdat er nog veel vóóroorlogs zilvergeld onder de bevolking wordt be waard en men hoopt, dit op deze wijze met behulp van nieuwe „minderwaardige" guldens aan de circulatie te kunnen onttrek ken?

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2