Minister Zijlstra over Economische aangelegenheden Uit de Provincie 2)e man Ricacjo De Britse defensie-inspanning PUROL GENEEST GENOEG BLOED VOOR BELGISCHE VROUW VERZAMELD MOND- EN KLAUWZEER IN BELGIE Grote werkloosheid onder de Britse havenarbeiders Scheepvaart op het IJsselmeer nog moeilijk Duitse fiscus erfgenaam van Hitier Troepenaantal wordt niet verminderd Staatsloterij Ontploffing in fabriek m Genua MOORD...!! DE EMIGRATIE Reorganisatie van de Antirevolutionnaire partij? Tweede Kamer TERNEUZEN. HENGSTDIJK OOSTBURG. SAS VAN GENT. STOPPELDIJK ST. JANSTEEN. ZUIDDORPE. UiT EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. ft Prof. dr J. Zijlstra, minister van Economische Zaken, heeft gisteren de sprekers beantwoord, die hun licht hadden laten schijnen over zijn begroting. De minister constateerde, dat ons economische bestel wordt beïn vloed door interne en externe fac toren, van welke laatste het dol lartekort de voornaamste is. De ruilvoet van grondstoffen plus voedingsmiddelen enerzijds en Industriële goederen anderzijds vertoont een hardnekkige neiging tot verslechtering. De oplossingen formuleerde spr. als volgt: Ten eerste een krachtig streven naar een exportpolitiek, die de kwantiteit opvoert en ook de kwaliteit om de ruilkracht der goe deren te verbeteren en de richting dier goederen naar het dollarge- bied stimuleert. In de tweede plaats dient de productiviteit te worden opgevoerd. Ten derde moet een krachtige industrialisatiepoli- tiek worden gevoerd, mede om de arbeidskracht uit de bevolkings aanwas op te voeren en ten vierde dient de integratie, de Europese eenheid inclusief Benelux krachtig te worden bevorderd. Consumptievrijheid en arbeids- vrijheid zijn twee hoog te waarde ren vrjjheden, die zo weinig moge lijk mogen worden ingeperkt. Over de actuele economische si tuatie zeide minister Zijlstra, dat hij zij het met voorzichtigheid, in 1953 een geleidelijke terugkeer verwacht naar de neigingen van 1950, die toen abrupt (Korea) wer den afgebroken. In het lopende jaar kan een overschot op de be talingsbalans van wellicht twee milliard worden verwacht, doch voor 1953 is de verwachting van de minister niet zo hoog gespannen. De „drie procent acceptabele werkloosheid" noemde spr. een „thermostaat-politiek", waaraan hij zich niet wil vastklampen. Investering, industrialisatie en belastingpolitiek waren onderwer pen, waarover vele afgevaardigden het woord hebben gevoerd. In de huidige fase, aldus de minister, praevaleert de voorkeur van ren dabiliteit bij investering boven liquiditeit. Hiermede dient het fis cale beleid rekening te houden. VeeLeer dan tot algemene belas- ruwe huid, ruwe handen, ruwe lippen Gisteravond heeft de 27-jarige vrouw, moeder van 5 kinderen, die met geblokkeerde nieren is opgenomen in het hospitaal De Bavière te Luik, de delicate ope ratie ondergaan, die er in be stond haar bloed geheel te ver nieuwen. Zoals men weet heeft het Roode Kruis te Luik een op roep gericht tot de Luikse be volking zich met spoed als bloedgever ter beschikking te stellen. Daar de vrouw tot de zeldzame bloedgroep B rhesis negatief (1 op de 100 personen) behoort en men 12 liter van dit bloed nodig had voor de opera tie, moest men over een onge woon groot aantal personen be schikken, die de bloedproef wil den ondergaan. Aan offervaardige belangstel ling heeft het niet ontbroken en behoefde het Roode Kruis te Luik geen gebruik te maken van het aanbod van dr J- van Loghem, directeur van de Ne derlandse bloedtranfusiedienst, ncch die van Luxemburg, En geland en Frankrijk. Dr. Moreau had verklaard slechts van dit aanbod gebruik te maken, in dien hij er niet in slaagde dit in Luik zelf te verzamelen. Niet minder dan 125 artsen, verpleegsters en medische stu denten zijn de afgelopen 2 da gen onafgebroken bezig ge weest met het nemen van de bloedproeven en het aftappen van bloed. Door middel van de pers heeft dr Moreau op ont roerende wijze bedankt voor het bewijs van menselijke solidari teit, waarvan de Luikse bevol king en de buitenlandse bloed transfusiediensten blijk hebben gegeven. tingverlaging ziet de minister aan leiding tot verandering van belas tingstructuur, waardoor het moge lijk zal worden winsten en verlie zen over grotere perioden uit te smeren. Weliswaar is belastingver laging gewenst, doch de druk op de volkshuisvesting is te groot. Een totale belastingherziening is in overweging. De export is van het grootste be lang voor ons land. Spr. dankte voor de hulde, door de heer Weiter aan de prins, de ambtenaren en andere betrokkenen gebracht voor het werk voor de tentoonstelling in Mexico. Over de internationale betrek kingen zeide de minister weinig. Hij vestigde de aandacht op de moeilijkheden rond de ruilvoet sinds 1948. Voorspellen durft hij niets, maar hij verwacht geen be langrijke veranderingen. De Euro pese integratie zal politiek en eco nomisch hand in hand moeten gaan. Wij zullen, aldus de minister, naar voorbeeld van Benelux in Europa via een douaneunie naar een economische unie moeten groeien. Vervolgens kreeg de staatssecre taris voor de middenstand, dr Veld kamp, het woord. Deze begon met de mededeling, dat men zijn middenstandsnota te gen begin 1954 tegemoet kan zien. Verruiming van de normen van credietverlening voor de midden stand is wenselijk. De middenstandsnota zal een uit voerige documentatie omvatten met een economisch overzicht van het middenstandsbedrjjf in al zijn geledingen. Ook organisatieproblemen zul len worden bezien. In verband met bemiddeling van het rijksinkoopbureau bij aanschaf fingen door gesubsidieerde instel lingen zeide dr Veldkamp, dat ook van mening is, dat normale han delsschakels niet mogen worden overgeslagen. Samenwerkingsmogelijkheden tus sen de Ned. middenstandsbank en bestaande waarborgfondsen wor den onderzocht. Spr. voelt alleen dan iets voor het instellen van een algemeen waarborgfonds voor credietverlening, indien dit fonds een aanvullend karakter zal heb ben om de bestaande fondsen, ge sproten uit particulier initiatief, in bepaalde bedrijfstakken niet in de weg te staan. Over de winkelsluitingswet met betrekking tot het bijvullen van automaten met kokswaren na slui tingstijd zeide spr. dat de gemeen tebesturen bij verordening afwij kingen kunnen toestaan. Spr. meende, dat hij niet de in druk heeft, dat de behoefte* aan bij zondere credieten zou zijn geste gen. Hij is ervan overtuigd, dat de middenstanders de weg tot het aanvragen van bijzondere credieten wel kennen. Mr Schmal (CH) zeide bij de re plieken niet te kunnen geloven, dat de morele herbewapening geen re- geringstaak zou z\jn. De heer Jansen (KVP) infor meerde naar het op gang komen van de werkgelegenheid. De heer Ankersmit (.VVD) zou meer willen weten over de positie van de import van grondstoffen in onze open economie en over de uit- voermogelijkheden. De heer Nederhorst (Arb.) vroeg gegevens over regionale spreiding van nieuwe industrieën, gezien de nieuwe Amerikaanse vestigingen. De heer Van Leeuwen (VVD) zeide, dat het betoog van de minis ter ook een liberaal goed in de oren klonk en dat de beklemming van een solidaristische economie van hem is geweken. De heer Schouten (AR) kan in grote lijnen met de opvattingen in stemmen. Spr. wenste de bewinds man toe, dat hij veel goeds voor het welzjjn van Nederland en de Europese integratie zal mogen doen. Minister Zijlstra verklaarde, dat hij met veel minder lood in zijn schoenen de Kamer zal verlaten dan waarmee hij kwam. Spr. zal aandacht besteden aan uitvoercon- tingenten voor de industrie. Met de heer Ankersmit zal hij gaarne op een later tijdstip nader discussieren over de positie van de grondstof- fenimport en de uitvoer. De minister zal spreiding van nieuwe bedrijven bevorderen, al moet men de ondernemingen vrij laten. Voor vragen over het werkgele genheidsbeleid verwees de minister naar de in Januari te verwachten industrialisatienota. Staatssecretaris Veldkamp be loofde alles te zullen doen om de middenstandsnota zo spoedig mo gelijk te laten verschijnen. Bij de behandeling van de begro ting der staatsmijnen informeerde de heer Maenen (KVP) of in ande re landen reeds kolen op grotere diepte dan 1200 meter gedolven worden. De heer Van Lienden (Arb.) stel de een vraag over de financiering van de mechanisatie in de staats mijnen. Voorts stelde hij vragen over het verlenen van renteloze voorschotten en kwijtschelding daarvan bij de Oranje Nassau-mijn ingeval een mijnwerker een eigen huis wil bouwen. Indien een arbei der de onderneming verlaat, houdt de kwijtschelding op. Is dit niet in strijd met de arbeidsvrijheid? Spr. bleek bezorgd over het silli- cose-onderzoek. De stofbestrijding is onvoldoende. De heer Reuter (CPN) achtte het aanstellen van een deskundige voor stofbereiding geen voldoende remedie. Hij meent, dat de onvol doende stofbestrijding gevolg is van het accoordsysteem. Deze jaagme- thode moet uit de mijnen verdwij nen, aldus spr. Bij gedeeltelijke ar beidsongeschiktheid van mijnwer kers zou vol loon moeten worden behouden. Spr. vraagt loonsverho ging in de mijnindustrie van 10 De minister deelde mede, dat de zer dagen de mijnindustrieraad een schrijven zal ontvangen, waarin de woningvoorziening binnen het sti muleringsplan wordt geregeld. De staatsmijnen verkeren hierbij niet in een slechte positie. Daar kan de productie namelijk niet verhoogd worden. De kolenvoorraad bedraagt tech nisch ontginbaar 800 millioen ton. Wat daarvan economisch ontgin baar is, moet worden afgewacht. Van de sillicose-kwestie is de mi nister te weinig op de hoogte. Hij zal zich hierover nader oriënteren. Over loonsverhoging zeide minis ter Zijlstra, dat een positief loons verschil tussen de mijnen en ande re bedrijfstakken nodig is. Aan eisen tot verdere verhogingen kan in verband met de economische omstandigheden des lands niet worden voldaan. De begrotingen van economische zaken en van de staatsmijnen werden zonder hoof delijke stemming aangenomen, met aantekening dat de heer Reuter tegen was. De voorzitter, mr Kortenhorst, wenste de minister, de staatssecre taris, de Kamerleden en andere aanwezigen een prettig St Nico- laasfeest toe en sloot de vergade ring. HET MELKPRIJSBELEID. Minister Mansholt beantwoordde in de Tweede Kamer nog enige vragen van de heren Biewenga (AR) en Vondeling (Arb.) over het melkprijsbeleid. De minister verklaarde, dat de garantieprijs niet geldt voor de in dividuele boer, doch voor de melk plas in zjjn geheel. Indien bijv. vijf milliard liter melk wordt geprodu ceerd, moeten de boeren tezamen een milliard gulden ontvangen. De garantieprijs moet derhalve los worden gezien van de verreken- prijs. Over deze verrekenprijs zal de minister in een nota nadere verduidelijking geven. Het overleg met de georganiseer de landbouw over de melkprijs na 18 April 1953 is begonnen. Dan im mers zal de consumptiemelk tegen vaste prijzen geleverd moeten wor den, terwijl de bestemming van de melk vrij zal zijn. VOORHANDEN: De Roode Pimpernel. De triomf van de Pimpernel. De onvindbare Pimpernel. De wraak van de roode Pimpernel. Ik zal het vergelden. (Vervolg op „De Roode Pimper nel). De roode Pimpernel als redder. Lord Tony's vrouw, (een avontuur van de roode Pim pernel Prijs per deel 4,50. Boekhandel N.V. Firma P. J. Noordstraat 55 v. d. SANDE Terneuzen Het Belgische ministerie van Landbouw heeft in verband met het uitbreken van mond- en klauwzeer, het bijeenbrengen van runderen len varkens ver boden. IZes dagen geleden heeft het ministerie reeds in 6 van de 9 Belgische provincies yee- en varkensmarkten verboden. Aan duizenden Britse haven arbeiders, die als gevolg van 'n aanzienlijke achteruitgang van de bedrijvigheid in de Engelse havens werkloos zijn geworden, zal binnenkort waarschijnlijk worden verzocht vrijwillig an der werk te aanvaarden. In totaal zijn 16.000 van de 80-000 Britse havenarbeiders werkloos- De oorzaak hiervan is voonamelijk de sterke vermin dering van de Engelse uitvoer, doordat de landen van het ge menebest o,m het pond sterling te redden minder van Engeland kopen ,en doordat de Engelse af zet in andere landen grote con currentie ondervindt van de Duitse en Japanse industrieën. Deze toestand duurt thans al 8 maanden en wordt nog ver ergerd door de invoerbeperkin gen, die de Engelse regering heeft ingesteld. Voor de werk gevers is de grote moeilijkheid dat de havenarbeiders een ga rantieloon van minstens 45 per week moeten ontvangen, ook al is er geen werk voor hen. Hoewel lichte dooi is ingetre den, blijft de scheepvaart op het IJsselmeer zeer moeilijk. Vooral aan de zuidwal is het varen zonder sterke sleepboot hulp of in convooi af te raden, zo vernamen wij van bevoegde zijde. Het zwaarste ijs bevindt zich bij de IJ tor en te Durgerdam, Daar is de kustvaarder Mars, die met een lading hout uit Zweden kwam op weg naar Li- thoijen in Brabant, vast blijven zitten. De sleepboot Tine heeft het schip later binnengebracht. Donderdagmorgen vertrok een convooi van 6 schepen van de Oranjesluizen in de richtin Schokkerhaven. Het gerechtshof te Dusseldorf heeft bepaald, dat de Duitse fiscus „de enige wettelijke erf gename van Hitler is". Het hof verklaarde, dat het testament, dat Hitier 2 dagen vóór zijn dood een secretaris dicteerde in de bunker onder de Berlijnse kanselarij, bepaalde, dat de nazi-partij zijn enige erfgename was of, indien deze niet meer zou bestaan, de Duit se staat. Vijf afschriften van dit testament werden door hoge nazi's door de Russische linies naar het hoofdkwartier van ad miraal Doenitz, Hitiers opvol ger, gebracht- Een van de af schriften wordt bewaard in het Pentagon, het Amerikaanse mi nisterie van Defensie. Het hof, dat zich op verzoek van een Zwitserse uitgever over deze kwestie uitsprak naar aan leiding van een meningsverschil over copierechtep van steno grafische verslagen van Hitiers „tafelgesprekken" tussen 1941 en 1942, erkende hiermede de geldigheid van Hitiers testa ment. DE VEREN OVER DE WESTERSCHELDE. In een nota van wijzigingen heeft de minister van Waterstaat een aanvullend bedrag van 25 millioen gulden gevraagd tenein de in 1953 urgente werken ter hand te kunnen nemen. Voor Zeeland bevat deze nota goed nieuws. Voor een bijdrage in de exploitatie van de veerdien sten op de Westerschelde wordt 500.000 gevraagd. Verder is voor de aanleg van een veerhaven te Breskens 500.000 uitgetrokken, terwijl voor de reserve-aanleg- inrichting van de veren over de Westerschelde ƒ750.000 wordt ge vraagd. Geslaagd. Aan de economische hoge school te Tilburg slaagde giste ren voor het candidaatsexamen economie onze stadgenoot de heer W. IJsebaert. Toneel. De plaatselijke afdeling van de K.A.J. gaf in de zaal-Collet een succesvolle opvoering van het toneelspel „De dijk breekt", een stuk van A. v. d. Lugt in drie bedrijven. Na de opvoering van het toneelstuk werden nog en kele korte schetsen voor het voetlicht gebracht. Geslaagd. Onze dorpsgenoten L. en P. van Deursen behaalden te Amster dam het kruideniersdiploma. Oud-leerlingen der R.L.W.S. Op Donderdag 18 December wordt te Oostburg een ledenver gadering gehouden van de ver eniging van oud-leerlingen der R.L.W.S. te Schoondijke. In deze bijeenkomst zal Ir. P. W. Bakked Arkema, rijkslandbouw- consulent te Wageningen, een le zing met filmvertoning houden over het economisch gebruik van de tractor op het middel grote en kleine bedrijf. Rectificatie. Naar ons nader werd medege- deld werd de brand in de open bare school niet geblust door de plaatselijke brandweer, maar door enkele omwonenden met een tuinslang op de waterleiding. Bij aankomst van de brandweer moest deze niet meer in actie komen. Overgeplaatst. De wachtmeester le klasse A. van der Wiel van de Rijkspoli tie alhier is overgeplaatst naai de parketwacht te Breda. Kapelaan vertrekt. Kapelaan C. Donkers alhier is in gelijke functie benoemd te Westdorpe. Wegens gebrek aan priesters zal de parochie het voorlopig zonder kapelaan moe- I ten stellen. i Benoemd. Tot tijdelijk onderwijzer aan de lagere school alhier werd be noemd de heer C. van der Horst uit Oud-Gastel. Boterfraude. Bij een bezoek op ,,'t Hollands" had een inwoonster uit het Bel gische grensplaatsje Stekene een dezer dagen 34 pakjes room boter gekocht en deze op diverse plaatsen in haar auto verborgen. De douane aan het grenskantoor te Kapellebrug liet zich echter niet verschalken. Zij onderzocht de auto waarbij de boter, in to taal 17 kg ter waarde van ruim 75, voor de dag kwam. Eerst na betaling van een boete, doch zonder de boter, die in beslag werd genomen, kon de Belgische haar weg vervolgen. De douane uit St Jansteen ach terhaalde op een tweetal onbe kend gebleven smokkelaars vlak bij de grens onder de gemeente Clinge in totaal 24 kg roomboter ter waarde van ruim 100. De smokkelaars, door de doua ne tot halt houden gesommeerd, negeerden dit ambtelijk bevel. Zij wierpen hun „vrachtjes" af, na men de benen en wisten in het duister op Belgisch grondgebied te ontkomen. Pastoor Maertens overleden. In het ziekenhuis te Sluiskil is op 63-jarige leeftijd overleden pastoor P. Th. L. Maertens van de O. L. Vrouwe-parochie te Zuid- dorpe. BOMAANSLAG TE TEL AVIV. In de nacht van Woensdag op Donderdag is een krachtige bom buiten het gebouw van het Tsje- choslowaakse gezantschap te Tel Aviv ontploft. Er vielen geen slachtoffers, terwijl er ook geen schade is aangericht. De in het grote proces te Praag jegens verscheidene beklaagden geuite beschuldiging van „Zionis me" heeft in Israël krachtige re acties verwekt. In de 517e Staatsloterij, 5e kl., 8e lijst viel op no 5339 25.000. Bij een ontploffing in een fa briek te Genua, welke deel uit maakt van de grote Hilva- staalfabrieken, zijn 3 arbeiders om het leven gekomen en 13 gewond. Volgens een voorlopig onder zoek werd de ontploffing ver oorzaakt, doordat een acety- leenlamp werd gebruikt vlak bij een gasbuis. Er is grote schade aangericht. „Time" meldt': In het plaatsje Klara in Zwe den diende een man een aan klacht bij de politie in tegen zijn broer, die hij er van 'be schuldigde hem te willen ver moorden. 'Zijn broer, zo zei de man, had namelijk ontdekt, dat hij een zwak hart had en nu was hij de hele dag bezig hem te laten schrikken in de hoop, dat hij er in zou blijven Verschenen is de door de mi nister van Verkeer en Water staat ondertekende nota naar aanleiding van het verslag van de commissie van rapporteurs over de begroting van het scheepvaartfonds voor het dienstjaar 1953. Voor de beantwoording van de door de commissie gestelde vraag waarom de regering het van wezenlijk belang acht, dat ten behoeve van het emigran- tenvervoer schepen worden aangekocht, verwijst de minis ter naar de door zijn ambtge noot van Sociale Zakgn en Volksgezondheid aan de voor zitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal aangeboden tweede nota over de emigratie- Hierin komen de moeilijkhe den tot uiting, die met betrek king tot de emigratie ontstaan, indien te weinig schepen kun nen worden gescharterd. Deze moeilijkheden zullen wellicht in de toekomst in sterkere mate kunnen manifesteren naar ma te ook de emigratie uit de an dere W.-Europese landen toe neemt. Derhalve acht de regering het van zeer groot belang dat maat regelen worden getroffen, waardoor ten minste een be paalde vervoerscapaciteit ter beschikking komt, waarop met zekerheid kan worden gerekend. e DOOR LUCIEN LELONG 30) De (Nadruk verboden). imitatie-Clarenbough strompelde als een gestrafte schooljongen de kamer uit en Corrie bleef stil, als geslagen, in haar stoel zitten- Ze had zich opgewonden, ze had Cla- ïenbough totaal overdonderd, maar nu ze alleen was en nie mand in huis had, wie ze om raad kon vragen, begreep ze dat ze niet opgewassen was tegen de dreigende situatie, die zich zc plotseling had ontwikkeld. Een kwajongensplannetje was het geweest in het begin, het dreigde te worden tot een groots schandaal, dat haar vader zijn goede naam en wellicht zijn positie kon kosten. Die misselij ke kerel, die Jongejans en zijn vriend De Gooyer. De Gooyer, dat was de ver antwoordelijke man, meer nog dan de nagemaakte Claren- bough. Die wist hoe de zaken er voor stonden, die had moeten oppassen, dat het zover niet kwam- IZe keek op de klok. Het was vijf uur. Vastberaden stond ze op. Ze ging naar haar slaapkamer te rug en zette haar wekkertje op zeven uur. Maar het was onno dig, want ze sliep niet. Ze hoorde Clarenbough een half uur later van de trap af stommelen, de deur dichtslaan- Even later kondigde het ronken van de zware automotor aan, dat hij was vertrokken. Corrie bleef alleen met haar gedachten en in de morgenschemering, die tussen de gordijnen doorkroop, werd ze opeens weer het kleine meisje, dat ze zich zo vaak- voelde en met haar gezicht in het kussen huilde ze haar ver driet uit- Om zeven uur, De Gooyer zat De Britse eerste minister Chur chill heeft Donderdag in het La gerhuis aangekondigd, dat Groot- Brittannië het voornemen heeft enige besnoeiingen aan te bren gen in het bedrag, dat voor defen sie zal worden besteed. Dit zou, zo zeide Churchill, de annulering of beperking met zich brengen van enige wapenorders. De regering was tot de conclu sie gekomen, dat zij iedere ver hoging van enige betekenis boven het hoge peil van de kosten voor wapenproductie moest vermijden. De begroting van defensie voor dit jaar bedroeg 1.462 millioen pond sterling, waarvan iets min der dan 600 millioen bestemd was voor wapenproductie. Churchill verzekerde het Lager huis, dat de beslissingen van de regering in geen enkel opzicht een verzwakking van het besluit van de regering inhoudt om een defensieprogram uit te voeren, dat Groot-Brittannië in staat zal stellen zichzelf te verdedigen, zijn overzeese verplichtingen na te komen en zijn volledig aan deel zowel in militair als in in dustrieel oogpunt in de ge meenschappelijke inspanning van de N.A.V.O. op zich te nemen. In antwoord op vragen deelde Churchill mede, dat het soms be ter is de productie van wapenen, waarvan een nieuwer en beter type wordt vervaardigd, te ver tragen. Zo zou men later een gro tere voorsprong kunnen hebben. Het feit, dat Groot-Brittannië zich in staat gevoelt dit te doen, was volgens Churchill een aan wijzing, dat het van oordeel is, „dat de ergste noodtoestand, waarvoor wij kunnen komen te staan, niet dichterbij is geko men". In zijn verklaring berekende Churchill dat, wanneer het drie jarenplan voor de herbewapening juist in zijn pyama de beleve nissen van de vorige avond te overdenken, ging de telefoon. Vóór zijn nieuwsgierige hospita bij de hand kon zijn, snelde De Gooyer naar het toestel en ver nam tot zijn intense verwonde ring de stem van de burgemees- tersd'ochter. „Meneer De Gooyer, wilt u direct hier komlen? Ik heb een heel dringende aangelegenheid met u te bespreken. Je, zo vlug mogelijk. Ik wacht op u". Aan de andere kant werd de hoorn op de haak gelegd. De Gooyer stond verbaasd, het hoofd vol vragen. Wat was er aan de hand? In- de tijd dat hij zich snel kleedde, flitsten allerlei moge lijkheden hem door het hoofd- Zou de burgemeester misschien een ongeluk hebben gekregen9 Zou er misschien ip het burge meestershuis, dat al eeuwen oud was, iets gebeurd zijn, ingestort of zo? En dan plotseling kwam hem een ander denkbeeld voor ae geest: zou het iets te maken hebben met zijn vriend Wim? Zou die wellicht ziek zijn ge worden? Terwijl hij naar het burge meesterhuis fietste door de stil le, nog bijna verlaten straatjes van 't stadje, haakten zich zijn gedachten steeds meer aan die laatste mogelijkheid vast. Gis- was uitgevoerd, zoals de Labour- regering dat had opgesteld, dit jaar ruim 1.650 millioen pond sterling voor bewapening had moeten worden uitgegeven. Vol gend jaar zou de begroting voor defensie meer dan 1.800 millioen hebben bedragen. De kosten voor de wapenpro ductie zou in 1952 725 millioen pond sterling bedragen hebben en in 1953 ruim 850 millioen. Het grootste deel van de ver zwaarde last zou gedragen moe ten worden door de machine-in dustrie, die van vitaal belang is voor de uitbreiding van de uit voerhandel. Voor zover mogelijk zouden de besnoeiingen worden verwezen lijkt door leveranties over een langere periode te laten lopen. Het gevolg zou zijn, dat verdere toeneming van de behoefte aan arbeidskracht en materialen voor de productie voor de verdediging kon worden voorkomen. De productie van vliegtuigty pen, die thans in dienst zijn, zal worden beperkt, maar de invoe ring van nieuwere en modernere typen zal zoveel mogelijk worden versneld. Churchill deelde mede, dat Groot-Brittannië op de conferen tie van Lissabon van de Atlanti sche raad duidelijk had gemaakt, dat het van de oplossing van de financiële en economische proble men afhing, of het in staat was zijn program ten volle uit te voe ren. Qndanks succesvolle maatre gelen, die genomen werden om de financiële positie te verster ken, waren de problemen nog niet opgelost. Het aantal troepen kan, zo zei de Churchill, niet belangrijk wor den beperkt met het oog op de toestand in Korea, op Malakka, bij het Suezkanaal en in Europa. teravond was Wim erg vrolijk geweest en hijzelf maar erg stilletjes. Zelfs Riek de Ruiter, zijn tafeldame, had hem maar moeilijk kunnen opmonteren. Waarom was hij zo chagrijnig geweest die avond? Er bestond geen enkele aanwijsbare reden voor, maar het was of hem iets boven het h'oofd gingHij kon er geen vorm aan geven, maar hij was die avond niet op zijn gemak geweest. Misschien waren het mevrouw Boom en Kruiderink geweest, omtrent wier machinaties hij veel meer wist, dan die beide wellicht ver moedden, die hem op zijn zenu wen hadden gewerkt. Tussen 2 haakjes, zou dat edel stel met Wim zijn blijven naborrelen? Als de kerel zijn mond maar niet voorbij had gepraat! Hij was handig genoeg en wist zijn mannetje te staan,, maar als de wijn is in de man De Gooyer stond voor het burgemeestershuis en nog voor zijn hand de belknop had be loerd, werd de deur geopend. Een seconde later stond hij in de donkere, eeuwenoude hall te genover Corrie Dikkenburg, elen blond meisje, dat hem onvrien delijk opnam en die er uitzag alsof zij niet geslapenneen, of ze gehuild had. (Wordt vervolgd). DE ONTVOERING VAN DR LINSE. Een West-Berlijnse anti-commu- nistisehe groep, de „Strijdgroep tegen onmenselijkheid", heeft bo ven Oost Duitsland duizend bal lonnen doen opstijgen, waaraan bevelen tot arrestatie van de ont voerders van dr Walter Linse waren bevestigd. Bestuursleden van de groep zeg gen uit Oost-Berlijn vernomen te hebben dat onbekenden enkele arrestatiebevelen op aanplakbor den hebben aangebracht. De Oost-Duitse politie heeft ze hiervan verwijderd. Dr Walter Linse, een lid van het West-Berlijnse anti-communisti sche comité van vrije rechtskun digen, is in Juli j.l. voor zijn huis neergeslagen, in een auto geduwd en naar Oost-Duitsland ontvoerd. Het hoofd van de West-Berlijn se politie, Johannes Stumm, heeft verklaard dat de 4 ontvoerders reeds herhaaldelijk veroordeelde misdadigers zijn, die werken voor de Oost-Duitse staatsveiligheids dienst. Ingevolge een besluit van het centraal comité van Antirevo lutionnaire kiesverenigingen heeft het moderamen een com missie benoemd met de op dracht na te gaan of de statu ten van de Antirevolutionnaire partij dienen te worden gewij zigd en zo ja, in welke zin en of wellicht wijzigingen in de werk wijze van de partijorganisatie moeten worden aangebracht. DE DUINAFSLAG OP TERSCHELLING. Wrak uit 1902 kwam bloot. De herfststormen hebben de duinen van het eiland Terschel ling zwaar aangepakt en bij die worsteling tussen water en duin kwam het strand in verdrukking; het moest veel zand aan de gol ven prijs geven. Door deze afschuring kwam in het voorjaar het wrak van een bij de „Slufter" gestrand vaar tuig, de „Benbrack", bloot en nu is een paar honderd meter zuid waarts wederom een wrak aan de oppervlakte gekomen, n.l. de resten van de Engels driemast schoener „Revolvinglight", welke op 18 December 1902 verging. De 17 opvarenden konden toen door een sleepboot worden gered. De duinafslag bij paal 23 en 24 heeft de laatste 3 jaar zó'n om vang aangenomen, dat een aan de rand van het duin gebouwde bunker thans in een wijde zand vlakte staat, ruim 100 meter van het dichtstbijliggende duin. Een rechtbank van de Ameri kaanse hoge commissie te Mün- chen heeft de Oost-Duitser Lis- sel tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld voor poging tot het vrzamelen van gegevens over Amerikaanse troepen in West- Duisland en tot het uitleveren van deze gegevens aan Oost- Duisland. Lissel werkte, naar hij zeide, óók voor een anti-communistische groep in Berlijn.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2