Bijeenkomst ministers comité der Benelux Voorgenomen opstand in West-lrian kon niet doorgaan Demonstraties te Bonn Weer 2 straaljagers in botsing Pinay krijgt vertrouwensvotum Duits schlpop een mijn gelopen Brazilië en de economische ontwikkeling van Afrika 20 December te Scheveningen Surinaams premier plotseling overleden Mossadeq ziek Het onderzoek naar de loyaliteit van de Amerikanen bij de V. N. Onderzoek naar trans acties in Amerikaanse tankschepen Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Indonesië PRINS BERNHARD WORDT HEDEN TERUG VERWACHT Aantal radio-luisteraars in Nederland Politie bleef meester van het terrein Een der piloten omgekomen De kardinaalsbenoeming van mgr Stepinac Ceylon door noodweer geteisterd TEKORT AAN BOTER IN DUITSLAND Westduitse regering stelt ratificatie uit Ernstig verkeersongeluk in Oost-Duitsland Nieuw Belgisch bankbiljet De „Bakir" nog niet vlot Ontslagaanvrage van minister van Defensie Treinverbinding verbroken door activiteit van benden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN SUMBER MELDT: o!ö5 Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 5 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2208. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Belgische minister van Handel, heeft de commissie voor buitenlandse aangelegen heden van het Belgische parle ment meegedeeld, dat het mi nisterscomité der Benelux 20 December in Nederland en wel te Scheveningen, zal vergade ren. Belgische, Nederlandse en Lu xemburgse ministers zullen na gaan welke vorderingen zijn gemaakt door de 7 Belgisch Nederlandse commissies, die in dertijd zijn ingesteld voor het zoeken naar werkwijzen om de moeilijkheden op te lossen, welke voor de Belgische indu- Naar wij vernemen is de pre mier van Suriname, de heer J- Alberga, Donderdagmorgen plotseling overleden. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, heeft mee gedeeld, dat premier Moham med Mossadeq ziek is en sinds Dinsdag geen voedsel meer tot zich heeft genomen. Een subcommissie van de ju ridische ccmmissie van het huis van afgevaardigden heeft een onmiddellijk onderzoek ge last naar veronderstelde „in menging" van de Amerikaanse ministeries van Justitie en Bui tenlandse Zaken in onderzoe kingen van de „Grand jury" met betrekking tot Amerikanen in de V. N. de er van worden verdacht communist te zijn. De woordvoerder van het sta te department heeft ontkend, dat het ministerie van Buiten landse Zaklen iets met bedoelde pogingen te maken heeft ge had. De New Yorkse speciale „Grand jury" heeft een onder zoek van 18 maanden voltooid en is tot de conclusie gekomen, dat een groot aantal trouwe loze Amerikanen emplooit heeft gevonden bij de V. N. De attorney-generaal James McGranery heeft gelast, dat een grand jury een onderzoek zal instellen naar de transacties in overtollige tankschepen der Ver. Staten, die na de tweede wereld oorlog hebben plaatsgevonden. Volgens een subcommissie van de senaat, die de vorige winter reeds een onderzoek heeft inge steld, werden er op deze trans acties ongeoorloofde winsten gemaakt en werden belastingen ontdoken. De commissie beweerde, dat de transacties deel uitmaakten van internationale complotten om de Amerikaanse schepen in handen van vreemde mogend heden te spelen. Van 15 tot en met 20; van 22 tot en met 24, op 27, van 29 tot en met 31 December 1952 en op 2 en 3 Januari 1953 zijn Kerst- en Nieuwjaarsgesprek- ken (familiegesprekken) met een maxmale duur van 3 minu ten tegen verlaagd tarief toege laten over de rechtstreekse ra diotelefoonverbindingen met Indonesië. Aanvragen, die op 3 Januari 1953 bij 't sluiten van de dienst nog niet zijn afgedaan, zullen op volgende dagen worden af gewikkeld. Aanvragen kunnen van 8 Dec. a.s. af worden ingediend bij de telefoonkantoren. Gesprekken tegen vol tarief zijn in genoemd tijdvak eveneens toegelaten- De ze genieten uiteraard voorrang boven de Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken. strie door de Nederlandse con currentie zijn ontstaan. De voornaamste hinderpaal voor een volslagen economische unie tussen de 3 landen, welke is besproken op de Beneluxcon- ferentie te Le Zoute in België, is dat de lonen en prijzen in Bel gië en Luxemburg hoger liggen dan in Nederland. Ter aanvulling van de mede deling over de bijeenkomst der Benelux-ministers op 20 De cember te Scheveningen herin neren wij er aan, dat op de bij eenkomst te Knokke in October j.l. is besloten een permanente ministersgroep in te stellen, die geregeld zal bijeenkomen ter co ördinatie van het economisch- politieke werk. Deze bijeen komst in Scheveningen is de eerste vergadering, die na Knok ke plaats heeft. Het betreft hier dus een beperkte samenkomst van enkele ministers uit de Be- neluxlanden. Het is nog niet bekend, waar het ministerscomité zal verga deren. De Belgische minister van Economische Zaken heeft in de kamercommissie van Buiten landse Zaken een uiteenzetting gegeven over de onwikkeling van de Benelux sedert 1949. Hij gaf een overzicht van de dcor de bijzondere commissies, welke na de conferentie te Knokke werden gevormd, ver kregen resultaten en verklaar de dat verscheidene ministeriële bijeenkomsten zijn voorzien. Een eerste conferentie zal de ministers van Economische 'Za ken en van Arbeid verenigen. Deze heeft ten doel de politieke problemen, de kwestie der lonen en prijzen en de levensstan daard in de drie landen te on derzoeken. Een tweede bijeen komst is voorzien voor de mi nisters van Buitenlandse Han del, Economische Zaken en Fi nanciën. Maandelijks zal een vast comité van ministers bij eenkomen. Een eerste conferentie zal op 20 December worden gehouden en deze zal zich voornamelijk bezighouden met de werkzaam heden der bijzondere commissie. Een voltallige ministersconfe rentie, waarvan de datum nog niet vaststaat, doch die waar schijnlijk in Januari zal worden gehouden, zal dan beslissingen moeten nemen ten aanzien van de Belgische industrie-sectoren, die beweren dat zij te lijden hebben van de Nederlandse concurrentie. Naar wij vernemen wordt Z K. H- Prins Bernhard van zijn reis door Z.-Amerika he denochtend 5 December op Schiphol terugverwacht. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 December 1.719.435 tegen 1.710.815 op 1 November- Op 1 November waren er 485.875 aangeslotenen op het rijksradio-distributienet tegen 484.920 op 1 October. Het dagblad „Sumber" meldt, dat men in Westelijk Nieuw- Guinea op 15 October een op stand zou hebben willen ontke tenen tegen het Nederlandse gezag. De opstand kon echter niet doorgaan, zo vervolgt het blad. Het doel zou zijn geweest Nw.- Guinea los te maken van Ne derland en te verenigen met In donesië. Het blad schrijft, dat 2 Octo ber een koerier uit Irian in Dja karta aankwam „om het be raamde plan voor te leggen aan daar vertoevende strijdmak- Drie tot 400 vrouwen zijn tij- bruik gemaakt behoefde te wor- dens de middagpauze van de Duitse bondsdag opgemar cheerd naar het parlementsge bouw aan de Rijn om daar te demonstreren tegen de Duitse herbewapening. Luid roepend trachtten zij toe gang tot het gebouw te krijgen, waar zij de afgevaardigden wil len gaan bezweren het verdrag inzake het Europese leger niet aan te nemen. Men meent, dat de vrouwen door communisti sche vredesorganisaties met autobussen naar Bonn zijn ge bracht. Terstond nadat de de monstranten zich voor de in gang van het bondshuis hadden verzameld, gaf de politie groot alarm en van alle zijden reden overvalwagens aan. In weinig tijd waren de vrouwen met een zachte hand en zonder dat van de uitgereden brandslangen ge- Donderdagmiddag ongeveer 20 minuten vóór vier zijn bij Neder- wettesi, 20 km ten N. O. van Eind- hoven, twee straaljagers van de basis Welschap met elkaar in bot sing gekomen en neergestort. Eén toestel kwam brandend neer. De piloot van het andere toestel wist met zijn parachute behouden de aarde te bereiken. In Eindhoven hebben velen het ongeluk duidelijk zien gebeuren. De toestellen waren van de vliegbasis Soesterberg afkomstig. Het waren Gloster „Meteor"- straaljagers, die bestuurd werden door reserve-luitenant vliegers. Direct na de botsing hebben de vliegers de schietstoel in werking gesteld. Beiden zijn op hun stoel uit de cockpit van de toestellen Het enige van de zijde der Zuidslavische regering ge- inspireerde commentaar tot nog toe op de kardinaalsbenoeming van mgr Stepinac is gekomen van radio-Belgrado, aldus meldt de Times. De radio-spreker zeide, dat de benoemng „een slechte indruk heeft gemaakt" op de openbare mening, welke „niet zonder af keuring kennis kon nemen van de bevordering van de man, die tot gevangenisstraf veroordeeld is geweest voor misdaden in oorlogstijd en collaboratie met de vijand." Een wervelstorm en vloedgol ven hebben het afgelopen week einde de Noordelijke punt van Ceylon geteisterd. Er zijn 23 doden bij gevallen en de materiële schade is zeer groot, volgens te Colombo ont vangen berichten. Duizenden vissers zijn dak loos geworden- geschoten, waarna de vliegtuigen alleen hun weg naar de aarde vervolgden. De ene machine brandde, de an dere kwam min of meer in glij vlucht naar beneden. De jagers kwamen in een weiland terecht, ongeveer 300 meter van elkaar verwijderd nabij Nederwetten. Brokstukken van het branden de jachtvliegtuig kwamen wijd en zijd in de omtrek neer. Een der vliegers is door nog niet opgehelderde oorzaak er niet in geslaagd met de parachute de aarde te bereiken. Hij is met de uitgeschoten stuurstoel in de na bijheid van een boerderij terecht gekomen. Hij werd levenloos aan getroffen. De bestuurder van het andere toestel is met zijn parachute be houden neergekomen. Hij heeft een verwonding aan een voet. De omgekomen piloot was de eerste luitenant-vlieger Van de Werve, oud 31 jaar, gehuwd en wonende te Zeist. den, teruggedrongen naar de weg naar Godesberg- Daar hiel den verspreide groepen nog een soort krijgsraad en sommige leidsters begonnen er redevoe ringen tegen voorbijgangers, waarin zij zeiden, dat zij als „christelijke vrouwen" niet wensten dat hun zoons nog eens soldaat zouden worden. Het incident duurde niet lan ger dan een uur en de politie bleef gemakkelijk meester van het terren. Eerder hadden 200 communis tische jongeren getracht zich toegang tot het parlementsge bouw te verschaffen onder het slaken van uitroepen als „Weg met Adenauer". Zij werden door de politie verdreven. De West-Duitse drukkersunie heeft een staking uitgeroepen, die betrekking heeft op alle druk kerijen in het land. Westduitse regeringsautoriteiten hebben verklaard, dat er een groot tekort aan boter bestaat in het land, doch voegden hieraan toe, dat er geen reden is voor een „paniek". Zij zeiden, dat het maandelijkse tekort aan boter ongeveer 4000 ton bedraagt bij een maandelijkse behoefte van 24.000 a 30.000 ton. Er worden pogingen in het werk gesteld de huidige crisis tot een oplossing te brengen door de invoer van boter en men hoopt, dat de moei lijkheden tegen het komende voorjaar, overwonnen zullen zijn. Ongeveer 1000 ton boter zullen deze maand uit Nieuw Zeeland aankomen en nog 2700 ton in Ja nuari. Denemarken zal later in de maand 2000 ton leveren. Er worden nog onderhandelingen gevoerd over de invoer van boter uit Nederland en Zweden. Vol gens de autoriteiten is er vol doende margarine, reuzel en eet bare olie in West-Duitsland en heeft het tekort alleen betrek king op boter. De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 2,4 mil- lioen mark beschikbaar gesteld voor de invoer van boter uit Nederland en een bedrag van 200.000 mark voor de invoer van boekweitmeel, eveneens uit Ne derland. De fractieleiders van de par tijen der Westduitse regerings coalitie zijn overeengekomen de bekrachtiging van de verdragen met het Westen uit te stellen tot het nieuwe jaar, zo wordt uit be trouwbare bron te Bonn ver nomen. Verklaard wordt, dat kanselier Adenauer en de coalitieleiders daartoe hebben besloten, omdat zij vrezen, dat het constitutionele gerechtshof volgende week tot de conclusie komt, dat de verdra gen niet verenigbaar zijn met de grondwet. Het gaat hier om de conven ties van Bonn en het verdrag over het Europese leger. kers". De koerier, waarmee het blad een vraaggesprek had (maar wiens naam niet wordt onthuld) is inmiddels naar Nw.- Guinea teruggekeerd- „Een an dere koerier", aldus nog steeds het blad, „vertrok naar Neder land om zoveel mogelijk volge lingen aan te trekken. Hij werd echter door de Nederlandse Naar het Oostduitse persbu reau A.D.N. heeft gemeld, zijn Woensdag in de buurt van Zos- sen, ongeveer 30 km ten Z. van Eerlijn, 10 personen om het le ven gekomen en 25 gewond toen een bus op een spoorwegover gang door een trein werd ge grepen- De bus slipte op de gladde weg en reed door de afsluiting van de overgang daar de rem men weigerden. Met ingang van Donderdag heeft de nationale bank van België een nieuw biljet van fr. 100 van het type „Eeuwfeest" in omloop gebracht. De hoofdkleur is zwart aan de voorzijde, beige aan de keerzij de. De voorkant van het nieuwe biljet draagt de beeldenaar van koning Leopold I met in het midden de heraldieke leeuw in verschillende kleuren. Het biljet zal samen met het huidige circuleren en dit gelei delijk vervangien. autoriteiten gearresteerd, waar door nog veel meer arrestaties volgden- Enige leiders van de voorgenomen opstand werden eveneens gevangen gezet". Het blad vervolgt: „Een en ander leidde er toe. dat de Nederlandse regering direct maatregelen aankondig de, dat Indonesiërs, die Neder land wensen binnen te komen, voorzien moeten zijn van een visum. Tegenover de buitenwe reld zei Nederland, dat deze maatregel was gericht tegen activiteiten van communisten". Het blad besluit met de mede deling, dat het gebeurde in Irian niet werd opgemerkt door de gebeurtenissen van 17 Octo ber in Djakarta. Op een desbetreffende vraag van Aneta heeft een woordvoer der van de Indonesische rege ring verklaard, niets over dit bericht te weten. Op een vraag van het A.N.P. naar de juistheid van deze be richten, is van officiële zijde in Den Haag verklaard, dat deze „volkomen op fantasie" berus ten. Een afgevaardigde van, de staat Sao Paulo heeft in de Ka mer de economische ontwikke ling van Afrika ter sprake ge bracht. Hij wees er op, dat de Ameri kanen op het" ogenblik in Afrika veel geld besteden voor de Ont wikkeling van de productie van koffie, ricinus, cacao en andere producten, waarvoor nog niet zo lang geleden Brazilië op de wereldmarkten eien overheer sende plaats innam. De afge vaardigde zeide, dat Afrika, door bemiddeling van het moeder land begunstigd door het plan- Marshall, een concurrent voor bepaalde Braziliaanse producten zal worden. Deze concurrentie is des te gevaarlijker, daar de werkkrachten er goedkoper zijn dan in Brazilië. De afgevaardigde, die rappor teur is geweest van een com missie voor het verdrag voor militaire bijstand tussen Bra zilië en de Ver. Staten, welke een gunstig advies aan de ka mer heeft uitgebracht, heeft thans verklaard, dat Brazilië 't verdrag niet zou kunnen goed keuren, vóór bekend is, of pre sident Eisenhower wijziging gaat brengen in een kapitalis tische houding van het veinzen van bescherming, met het doel zo veel mogelijk van de be schermde te verkrijgen- De Franse eerste minister Pi nay heeft Donderdag de stem ming over de vertrouwens kwestie gewonnen. Deze vertrouwenskwestie was verbonden aan zijn eis onmid dellijk een debat over de be groting te beginnen. Bij de stemming spraken zich 314 vóór en 207 tegen de rege ring uit. Onmiddellijk na de stemming begonnen de algemene beschou wingen. De volksrepublikein Charles Barange zette het stand punt van de financiële commissie der nationale vergadering uiteen. Hij zeide dat de regering er in ge slaagd was, een halt toe te roe pen aan de dreigende inflatie en de positie van de franc te verbe teren. Hoewel de prijzen waren gedaald, bestonden er nog steeds enige van de diepere oorzaken van de Franse economische on stabiliteit. In dit verband wees Barange op de ongunstige beta lingsbalans, een daling der pro ductie en een vermindering op het gebied van de investeringen. Hij vroeg ook aandacht voor het feit, dat de groothandelsprijzen Ondanks het hoge water bij een stevige N. W.-wind is het gestrande stoomschip „Bakir" op Schiermonnikoog gisteren niet los gekomen. Wel is het gedeeltelijk geloste Turkse schip iets verschoven, maar desondanks zit het nog op het droge gedeelte van het strand- In de bodem zijn enkele lekken geslagen en het is zaak. dat deze eerst gerepareerd wor den, alvorens verdere pogingen om het schip vlot te krijgen worden ondernomen. Van de 800 ton lading is thans 450 ton gelost. Men heeft weinig hoop, dat het schip op korte termijn vlot zal komen. De „Bakir", die nog steeds op het strand van Schiermonnikoog ligt, heeft Donderdag een grote hoeveelheid stookolie, water en proviand ingenomen. Sleepboten liggen klaar om het schip bij gun stig tij vlot te trekken. In Finland is bij de Sowjet- grens, in het gebied van Salla, onder het rundvee een t. b. c.- epidemie uitgebroken. in de periode van Maart tot Octo ber met 7,6 procent waren ge daald, terwijl de kleinhandelsprij zen in dezelfde tijd slechts met 2,4 procent naar beneden waren gegaan. Barange achtte voor het economisch welzijn van het land een grondige herziening van het gehele distributiestelsel noodza kelijk. Voorts zeide hij dat over dit jaar 75 milliard francs minder aan belasting was ontvangen dan men had verwacht, terwijl de regeringsuitgaven 60 milliard francs boven het geraamde peil lagen. Tenslotte critiseerde hij de regeringsplannen voor een belas tinghervorming. INDONESIË. De Indonesische minister van Defensie, sultan Hamengku Buwono, heeft bij het kabinet een verzoek ingediend om van zijn post te worden ontheven, aldiis heeft het blad „Indonesia Raya" vernomen uit doorgaans betrouwbare kringen. In kringen van het kabinet weigerde men verklaringen af te leggen op vragen over dit be sluit van de minister- Volgens de zegslièden van het blad zou de onduidelijke houding van 't kabinet tien aanzien van de pro blemen rond de strijdkrachten de voornaamste oorzaak van 't verzcek tot ontslag zijn ge weest. De dienst van de Indonesische spoorwegen heeft meegedeeld, dat per 1 December de trein verbinding tussen Chéribon en Djokjakarta over Purwokerto tijdelijk is stopgezet. Op 1 Dec. heeft namelijk een bende de baan cpgebroken tus sen de plaatsen Kretek en Eu- mi Aju- Reparatie is voorlopig niet mogelijk, daar in de buurt benden zijn gesignaleerd. Het treinverkeer fis omgelegd over Semarang. Blijkens te Den Haag opge vangen berichten heeft de Duit se sleepboot „Widder" Woens dagmiddag geseind, dat het Duit se schip „Euroland" op een mijn is gelopen, toen dit schip zich on geveer 25 kilometer ten N. van Terschelling bevond. De bemanning van de „Euro land" heeft het schip verlaten en is gered door de sleepboot „Wid der". De „Holland 2" van de rederij Doeksen was omstreeks kwart over zeven gisteravond gereed cm de haven van West-Terschel ling uit te varen teneinde naai de „Euroland" te gaan. Het Duit se schip was, naar men aannam, nog niet gezonken. Ter hoogte van de plaats waar de „Euro land" werd nu en dan een licht schijnsel waargenomen, dat van een der navigatielichten van het schip afkomstig zou zijn. Hoewel de wind aan het afne men was, kwamen er nog wind stoten met een kracht van zeven tot acht voor. Het zicht was door sneeuw, hagel en regen slecht. De „Euroland" is een motor tankschip van 869 br. ton. Het is gebouwd in 1916 en eigendom van Leth en Co. te Hamburg. Volgens latere berichten is de „Euroland" een afgetakeld schip, dat zonder tuigage en machine voer en door de sleepboo; „Wid der", werd gesleept. De „Widder" was met twee schepen op sleeptouw op weg naar de Elbe. De „Euroland" raakte de mijn oostelijk van het lichtschip Terschellirgerbank. De schipbreukelingen bnjven op de sleepboot en gaan naar de plaats van bestemming. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. Weinig wind. Vrij veel overdrijvende wolken velden, maar overwegend droog. Over het algemeen zwakke Wes telijke wind. Zelfde middagtem- peraturen als gisteren. ZATERDAG 6 DECEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. n.m. 4.35 5.01 5.10 5.36 5.50 6.16 6.— 6.26 ZON MAAN op onder op ondei Dec. 5 8.31 16.30 20.11 11.50 6 8.32 16.30 21.24 12.09 7. 8.33 16.30 22.36 12.24 8 8.35 16.29 23.46 12.37 9 8.36 16.29 12.47 10 8.37 16.29 12.58

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1