De Conventies van Bonn Grote Chinese aanval De toestand in Venezuela GOLD SPUR Emigranten kwamen vacantia met HET BRITSE LAGERHUIS Tumult in Duitse Bondsdag DRIE RUSSEN TER DOOD VEROORDEELD Generaal Vandenberg over Korea en de Europese luchtmacht Elf Tsjechoslowaakse communistische leiders terechtgesteld Prof. Gerbrandy maakt het goed Nieuw kabinet gevormd De wanordelijkheden te Bagdad Churchill nageroepen Conferentie van vredespartisanen te Moskou De politieke commissie van de Ver. Naties Onderzoek gelast legers prof. Latlimore HET ATOOMONDERZOEK IN 0.-DUITSLAND De groeiende Oostduitse weermacht DE DUITSE OORLOGSMISDADIGERS Jessup neemt ontslag WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VAN HET KOREAANSE ERONT VERKLARING VAN SYNG- MAN RHEE Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 4 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2207. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Bij de opening van de debatten over de Europese verdragen in de Westduitse bondsdag heeft bonds kanselier Adenauer verklaard, dat zich spoedig een gelegenheid zal voordoen om een herziening der verdragen te verkrijgen op de punten, waarop thans ook in zijn coalitie nog bedenkingen bestaan. Adenauer zeide: „Gelooft iemand in werkelijkheid, dat het leven na de derde lezing van de verdragen zal stil blijven staan? De totstandkoming van een Euro pese federatie zal een gelegen heid bieden om de verdragen te herzien en ik geloof, dat die fede ratie nog in 1953 werkelijkheid zal worden". Vóór de kanselier aan het woord kwam, had de leider van de nationalistische vleugel der liberale partij, Von Rechenberg, gezegd: „De verdragen zullen slechts zo lang gelden als de part ners gelijk in kracht zijn en wij zullen spoedig in krachten toene men". Volgens Rechenberg, overi gens voorstander der verdragen, hadden de geallieerden zich ech ter bezettingsrechten voorbehou den, doch hij twijfelde er niet aan, of deze zouden straks wor den afgeschaft. Een te Kiev verschijnend dag blad heeft gemeld dat een mili tair gerechtshof ter plaatse 3 Russen telr dood heeft veroor deeld wegens „contra-ïevolu- tionnaire handelssabotage". Op het ten laste gelegde staat sinds Januari 1950 de doodstraf. Het is de eerste maal, dat deze voor een deirgelijke overtreding is uitgesproken. De betrokkenen hebben vol gens het blad honderdduizen den roebels verduisterd, onge oorloofde valuta-transacties af gesloten en de winsten in goud omgezet, dat zij goed verborgen. De hoofdbeklaagde was hoofd van het handelscentrum te Kief. Twee handlangers van de ter dood veroordeelden zijn tot 25 jaar gevangenisstraf veroor deeld. De regeringspartijen hebben de bondsdag een voorstel voorgelegd waarin de regering wordt ver zocht in een nota aan de ver dragspartners het volgende te verklaren: Het zal de politiek van iedere Duitse regering zijn die bepalin gen van het overgangsverdrag, die met de geest van echt part nerschap niet te verenigen zijn, zo spoedig mogelijk aan een her ziening te doen onderwerpen. De fracties der regeringspartij en wensen voorts, dat de rege ring in deze nota zal verklaren dat zij zal streven naar een ver dragsbinding tussen Duitsland en de Navo. De regering zou daar naast volgens de fracties ook te kennen moeten geven, dat zij de huidige grenzen „in oost en west" niet kan erkennen en dat het Duitse volk blijft staan op zijn na tionale en staatkundige eenheid. „Iedere Duitse regering zal het als haar onmiskenbaar recht be schouwen in het kader van de aangegane verplichtingen even als de andere partners een zelf standige buitenlandse politiek te voeren", zo wordt voorts in het voorstel gezegd. Het debat begon in een door politie en brandweer omringd bondshuis. De belangstelling van de buitenlandse pers was zó groot, dat extra gehoorzalen in het parlementsgebouw waren in gericht, waar de debatten door luidsprekers konden worden ge volgd. De tegen de verdragen gekan te socialistische partij had een aantal voorstellen ingediend, die beogen de goedkeuring afhanke lijk te stellen van een aantal voorwaarden. Zo wil zij de bonds dag doen besluiten de ratificatie oorkonden eerst dan te depone ren, „wanneer het bezettingsre gime van het Saargebied in over eenstemming met het verdrag zal zijn gebracht". Ook de eerste woordvoerder van de christelijke partij, Henlo, roerd de Saarkwestie aan. „Wenst Frankrijk de Saarkwestie nog vóór de ratificatie opgelost te zien, dan zal het bereid moeten zijn aan het Duitse standpunt te gemoet te komen", zo verklaarde hij. Eerst nadat de verslaggevers van de buitenlandse commissie De Chinese troepen hebben Woensdag de grootste aanval sinds midden November ingezet om de met sneeuw bedekte Noordwestelijke hellingen van de belangrijke sluipschutters bergkam aan het centjrale front in Korea te heroveren. Zuidkoreaanse troepen moes ten zich na e<en hevig Chinees artillerievuur terugtrekken van een vooruitgeschoven stelling, maar zij hielden de speldepunt- heuvel, één der meest betwiste toppen van deze bergkam in handen. BESCHULDIGING VAN RADIOPEKING. Radio-Peking heeft Woens dagochtend de Amerikanen er van beschuldigd het platteland bij Antoeng in Mandsjoerije in de nacht van 28 November te hebben gebombardeerd. Er zou den 41 bommen zijn geworpen, waardoojr 5 personen waren ge wond en 24 huizien verwoest. Op dezelfde dag, aldus radio-Pe king, voerden 20 Amerikaanse vliegtuigen voortdurende ver kenningsvluchten boven Mand sjoerije uit. De radio voegde hieraan toe dat tussen 12 en 27 November 61 Amerikaanse vliegtuigen 275 maal bov/en Mandsjoe'rijs ge bied hadden gevlogen, ondanks herhaalde protesten van de Chinese autoriteiten. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft de huidi ge besprekingen in de V. N. over een wapenstilstand in Korea tijdverspilling genoemd. Hij zeide dat India door zijn voorstellen getracht had te be middelen „ten gunste van het Chinese programma". Een Zuidkoreaanse militaire missie van 3 officieren zal wor den toegevoegd aan het com mando voor het Verre Oosten van de Ver. Naties. Zij zal ad vies uitbrengen en als verbin dingsman tussen de V. N. en de Zuidkoreaanse regering funge ren. NOORDKOREAANS PROTEST De Noordkoreanen hebben krachtig geprotesteerd tegen „het verwonden en doden van 32 krijgsgevangenen op Kodje op 26 November", aldus radio-Peking. Het protest werd te Panmoend- jon overgebracht door generaal Nam II. In de maanden October en No vember waren in het geheel 542 Koreaanse en Chinese krijgsge vangenen gedood of gewond. Generaal Hoyt S. Vandenberg, chef van de staf der Ameri kaanse luchtmacht, die kortge leden, na luchtbases in de ge hele wereld te hebben bezocht, in de Ve!r. Staten is terugge keerd, heeft te Washington ver klaard dat er op elk vliegtuig, dat de Verbondenen in Korea hebben, dirie van de communis ten staan. „Doch dit heeft de Ver. Naties niet veel moeilijk heden opgeleverd", verklaarde hij. Hij voegde hieraan toe dat ruim 500 in Rusland vervaar digde „Mig-15" straaljagers bo ven Korea zijn vernietigd. In een commentaar op zijn 'reizen naar andere gedeelten van de wereld zeide de generaal dat de Amerikaanse bondgeno ten aanmerkelijke vorderingen hebben gemaakt bij de opbouw hunner luchtmachten. Hij sprak voorts met lof over de Zweedse luchtmacht. Ook prees hij de bekwaamheid der Turkse vlie gers. urenlange rapporten hadden uit gebracht en de jonge socialist Brandt, een voormalige Noorse verzetsstrijder, de eerste scherpe pijlen op de verdragen had ge richt, kwam dr Adenauer aan het woord om in een breed opgezet betoog onder luid gejoel van de communisten de verdragen als een onontkoombare noodzaak voor te stellen. Wie zich zou verzetten tegen Duitsland toetreding tot „een grandioos veiligheidssysteem", zou zich volgens Adenauer „onbe wust uitspreken voor Stalin en zijn politiek van onderwerping van Europa". Wanneer Duitsland de binding aan het Westen zou afwijzen, zou het geen tweede kans meer krijgen. „Zulk een houding zou betekenen, dat we de anderen welhaast dwingen te trachten ten koste van Duitsland met de Russen tot een accoord te komen. De opoffering van Duits land aan Sowjet-Rusland zou het ene alternatief van een afwijzing der verdragen zijn. Het tweede zou nog verschrikkelijker zijn: Duitsland zou het toneel van een oorlog kunnen worden, die de on dergang van het Duitse volk zou betekenen". De door de socialisten gestelde eis van nieuwe onderhandelingen was volgens Adenauer „zuivere theorie" en niets anders dan ca mouflage van een totale afwij zing. Hij gaf overigens de socia listen de schuld van enkele voor Duitsland onbevredigende bepa lingen. De kanselier maakte ook nu van zijn verdediging der ver dragen een krachtig pleidooi voor Europese eenheid. „Het verdrag heeft slechts dan zin en waarde, wanneer het bekroond zal wor den met een opperste politieke autoriteit in Europa", zo zeide hij. Hij zwaaide in het verloop van zijn rede ook lof toe aan de Duit se soldaten. „Ik wil hier in naam der regering verklaren, dat wij de verdiensten erkennen van alle wapendragers van ons volk, die in het kader van de hoge solda teske overleveringen met ere te land, te water en in de lucht heb ben gestreden. Wij zijn ervan overtuigd, dat de goede reputatie van de Duitse soldaat nog leeft in ons volk. De socialist Brandt vatte de be zwaren van zijn partij tegen de verdragen nog eens met kracht samen. „Het westen is niet bereid geweest ons rechtsstandpunt in zake de grenzen van 1937 te aan vaarden en in het Saargebied een begin met Duitslands hereniging te maken", zo zeide 'hij. Brandt vreesde, dat de verdragen de kou de oorlog in een koude vrede zou den veranderen en daardoor de splitsing van Duitsland zouden bekrachtigen. De socialisten stel den voor de ratificatie afhanke lijk te stellen van: 1. Een verbindende verklaring van Frankrijk inzake de uitwer king van het Frans-Russische verdrag van 1944 op de Frans- Duitse betrekkingen; 2. Een dergelijke verklaring inzake de overeenkomst van Potsdam; 3. De uitspraak van het grond wettelijk hof te Karlsruhe over de verdragen; 4. Een overeenkomst inzake de vrijlating van gevangen oor logsmisdadigers. De 11 Tsjechoslowaakse com munistische leiders, onder wie de vocjrmalige secretaris-gene raal van de communistische partij, Rudolf Slansky, die de vorige week op beschuldiging van spionnage en sabotage ter dood waren veroordeeld, zijn Woensdagochtend terechtge steld, aldus meldt radio-Praag- Prof. Gert\randy, die reeds enige weken aan een midden- oorsteking leed, is Woensdag geopereerd in een Haags zie kenhuis- De opeiratie, welke van ingrij pende aard was, heeft een be vredigend verloop gehad. De toestand van prof. Gerbrandy is goed. r Awiiii'""!L cent per pakje Venezuela's „sterke man", lui tenant-kolonel Marcos Perez Jimenez, is door de strijdkrach ten benoemd tot voorlpoig presi dent, nadat de uit drie leden be staande regeringsraad, waarin Jemenez zitting had, zijn ontslag bij de strijdkrachten had inge diend. De regeringsraad bestond uit Dr. Flamesich (president), kolonel Jimenez en kolonel Luis Felipe Llovera Paez. Het nieuws van de regerings wijziging werd door de regerings radio te Caracas omgeroepen, na dat de Venezolanen Zondag j.l. een nieuwe constituéren de ver gadering hadden gekozen. Kolonel Jimenez heeft een nieuw kabinet samengesteld, waarin hij zelf tevens minister van Defensie is. Minister van Buitenlandse Zaken in het der tien leden tellende kabinet is Aureliano Otanez. Kolonel Paez is als minister van Binnenlandse Zaken vervangen door Laureano Vallenilla Lanz. De regeringsraad heeft het land bestuurd sinds het leger in November 1948 de sociaal-demo cratische regering omverwierp. Hierbij werd Romulo Gallegos, die in December 1947 bij de eer ste directe verkiezingen in de ge schiedenis van Venezuela aan de macht was gekomen, afgezet door de militaire raad van drie leden onder leiding van kolonel Ji menez. Aanvankelijk was in berichten uit New York gezegd dat de eind uitslagen der verkiezingen ge heim werden gehouden door middel van censuur. Maar voor dat de censuur was ingesteld, hadden onofficiële uitslagen aan getoond, dat de linkse „republi keinse democratische unieaan zienlijk meer stemmen had dan de onafhankelijke frontpartij, die door de regering werd gesteund. In een te Havanna opgevangen uitzending van radio Caracas is later meegedeeld, dat kolonel Jimenez had beloofd de uitslagen der verkiezingen te zullen eer biedigen. Volgens de centrale kiesraad was de stand op dat ogenblik: regeringspartij 570.123 stemmen, de republikeinse demo cratische unie 473.880 en de christen-socialisten 138.003 stem men. Kolonel Jimenez verklaarde in een radiorede de terugkeer van het land naar het constitutionele leven te zullen verzekeren en „de vertegenwoordigers van de wet tige partijen bijeen te zullen roe pen om de nationale verzoening tot stand te zullen brengen." De verkiezingen van Zondag golden een nieuwe grondwetge vende vergadering van 106 leden. Meer dan twee millioen personen konden hun stem uitbrengen. EIGEN AUTO'S EN ELEC- TRISCHE WASMACHINES „Het bevalt me uitstekend in Canada", en om zijn woorden kracht bij te zetten, toonde de heer A. Paul, die vroeger in Schiebroek (gem. Rotterdam) woonde en nu enige jaren in Al berta in Canada vertoeft, zijn passagebiljet, dat hem naar Ca nada terug zal brengen. Hij is een van de circa 400 Ne derlanders, die in het verleden naar Canada emigreerden en gis teren met de „Maasdam" van de Holland-Amerika 'lijn tijdelijk in ons land terugkeerden. Het was velen wel aan te zien dat zij reeds geacclimatiseerd zijn, want behalve dat wij bont kragen en helgeblokte jassen zagen, hoorden wij onze moeder taal spreken met een Engelse tongval. „Kunnen wij al weg, vader?" ,,I don't know". Het echtpaar Van Aerts, dat niet tot de jongste teruggekeer den behoort, bezit nu na vier jaar een kleine boerderij en mevrouw vertelde: „Als we geld genoeg hebben, kopen wij een grote farm". In Nederland woonden zij destijds in Princenhage bij Bre da. Evenals de anderen komen zij de feestdagen bij hun familie leden in Nederland doorbrengen en velen van de nu aangekome- nen zullen in Maart a.s. de te rugreis aanvangen. De heer J. Verdegaal, die in Eemnes heeft gewoond en in Ca nada in Manitoba verblijft, zei er van alles te doen. Ook hij gaat terug, want het bevalt hem er best. Ons oor hier en daar te luiste ren leggende, bemerkten wij, dat het velen niet slecht gaat in hun nieuwe vaderland, want wij hoorden praten over eigen auto's en electrische wasmachines en bovendien zagen deze emigran ten kans dit uitstapje te bekos tigen, een bewijs dat zij konden oversparen. Uit acht personen bestaat de familie Thijssen, die, afkomstig uit Groesbeek, waar ze in -1944 alles verloor, nu in Ontario woont. Ze hebben geen eigen huis, maar wonen in een kamp. Vader pakt van alles aan en was zelfs als enige Nederlander werk zaam in een houthakkerskamp tussen 59 Canadezen. Ook werk te hij in de suiker en de tabak. Voor ouderen is het moeilijk, zo verklaarde de heer Thijssen. Men moet veel opofferen, doch er zijn meer vooruitzichten dan hier en vooral de kinderen hebben er een goede toekomst. Vader en moeder lopen niet over van enthousiasme, maar toch gaat het gehele gezin, dat twee jongens in Canada achter liet, terug. Een zoon nam als vrijwilliger dienst bij het Canadese leger en is thans in Duitsland. Tussen al deze emigranten spraken wij nog even met de heer Y. Anema. Hij is geen emi grant van de laatste jaren, maar is reeds veertig jaar in Canada. Hij bezit er een landbouwbedrijf; het bevalt hem er nog steeds best en hij reist na twee maanden terug. Door het slechte weer heeft de reis iets langer geduurd dan ver wacht werd, maar de stemming heeft er niet onder geleden. Zo werd reeds een St. Nicolaasfeest aan boord gevierd. De Iraakse autoriteiten heb ben cngeveeir 200 communisten, waarvan men aanneemt dat zij de aanstokers zijn geweest van de wanordelijkheden te Bagdad, gearresteerd. Een aantal hun ner bleek te zijn aangesloten bij de communistische Perzische „Toedeh"-partij. Deze zijn over de gnens geleid. Een aantal arrestanten zal terecht staan op beschuldiging van „het beschieten van politie mannen. het in brand steken van gebouwen en het aanzetten tot wanordelijkheden". In het Britse Lagerhuis is het Woensdagavond tot een rumoe rig debat gekomen. De vroegere minister van Defensie Shinwell had Churchill namelijk verzocht om een verklaring, waarom thans na zes maanden nog geen uiteen zetting was gekomen over het uitblijven van de benoeming van een opperbevelhebber van de Na vo in de Middellandse Zee. Churchill zeide, dat hierover besprekingen worden gevoerd. Hij zou meer kunnen zeggen na de besprekingen, die thans over deze kwestie in Parijs worden ge voerd. „Ik moet mijnheer Shin well waarschuwen, dat hij niet te profetisch moet zijn over de gang van zaken. Mogelijk zal het niet zo ongelukkig voor dit land lopen als hij zonder twijfel wel wenst". De laatste woorden werden be antwoord met luide kreten en ge- jouw van de zijde der Labour- banken. Men riep: „Trek u te rug!" Attlee zeide, dat Churchill dien de te weten „hoe hard Shinwell in het verleden aan de defensie van het westen heeft gewerkt". Toen Churchill later de zaal verliet werd hij nageroepen een ongewone gang van zaken in het Lagerhuis. Dertig Labour-afgevaardigden hebben een motie ingediend, waarin Churchill er van beschul digd wordt Shinwell onwaardige, onpatriottische motieven toe te De rector van de staatsuniver siteit te Moskou, Ivan Petrofs- ky, heeft op de conferentie van Sowjetrussische „vredesparti sanen" zich fel gekeerd tegen de leiders van de rechtervleugel van de Britse Labourpartij we gens pogingen om Labourleden te beletten het komende com- In de speciale politieke com missie van de V- N. heeft de Syrische afgevaardigde, aanslui tend cp zijn verklaring van Maandag, met nadruk ver klaard,, dat rechtstreekse on derhandelingen tussen Israël en de Arabische staten moeten be ginnen hiet de aanvaarding door Israël van vorige resoluties in zake Palestina. De Nederlandse afgevaardigde dr M. Klompe zeide, dat de Ne derlandse delegatie zich afvroeg of het vasthouden aan vorige resoluties als basis wel juist was. De Nederlandse delegatie, aldus dr Klompe, was van me ning, dat beide partijen volle dige vrijheid gelaten moet wor den om Irechtstreekse onder handelingen te beginnen. dichten. De premier wordt ver zocht zijn woorden zonder voor behoud in te trekken. Volgens de procedure behoeft deze motie niet behandeld te wor den. Sommige waarnemers zijn dan ook van mening, dat de re gering er niet verder op in zal gaan. muniistiache wereildvredescon- gres in Wenen bij te wonen. De patriarch van de Russische orthodoxe kelrk, Alexei, deed in een toespraak tot de conferen tie een beroep op alle gelovigen, zich te verenigen voor een „mo rele blokkade tegen ooirlog". (Reuter tekent hierbij aan, dat de patriarch, die in goede gezondheid scheen te verkerlen, volgens een beiricht uit Berlijn op 21 November ziek was ge worden en daarom de evangeli sche bisschop Otto Dibelius van Berlijn had verzocht een voor genomen bezoek aan Moskou te annuleren). De Amerikaanse proopreur- generaal, Joseph McGranery, heeft een federale „grand ju ry" opdracht gegeven een on derzoek in te stellen t.a.v. prof. Owen Lattimore. In Juli heeft een subcommis sie van de senaat voor zaken van binnenlandse veiligheid een vervolging weglens meineed te gen Lattimore voorgesteld. Do commissie kwalificeerde hem als een „bewust werktuig van de SowjetrusBische samenzwe ring". Prof. Lattimore, die het State Department van advies heeft gediend in zaken betref fende het Varre oosten, heeft herhaaldelijk ontkend in eniger lei betrekking te staan tot het communisme- Volgens Westberlijnse des kundigen zal O.-Duitsland vijf jaar nodig hebben om voorbe reidingen te treffen voor onder zoekingen op het gebied der atoomenergie. Deze lange voorbereiding zou nodig zijn, omdat O.-Duitsland niet beschikte over de nodige installaties, vaklieden en con tacten met de internationale wetenschap. Genoemde deskundigen ver klaarden dit naar aanleiding van het bericht, dat de Russi sche (regering alle beperkingen heeft opgeheven, welke in de overeenkomst van Potsdam aan het Duitse wetenschappelijke onderzoek waren opgelegd. De Russische maatregel heeft al leen betrekking op O-Duits- land. De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, heeft in het Lagerhuis meegedeeld dat er aanwijzingen bestaan dat er, buiten het ene Oostduitse leger- kqrps, waarvan reeds melding is gemaakt, nog meer worden gevormd. „De kort geleden in O.-Duits- land genomen maatregelen be tekenen dat de bestaande ge wapende politiemacht wordt omgezet in een weermacht", verklaarde hij. De Britse hoge commissaris in Duitsland, Kirkpatrick, heeft in een open brief in het blad ,,Abendpost" het aanbod van Duitsers om op Kerstmis de plaats van de oorlogsmisdadi gers in de gevangenis in te ne men, van de hand gewezen. De oorlogsmisdadigers zouden dan de Kerstdagen thuis kunnen doorbrengen- Kirkpatrick zegt, dat degenen □ie het aanbod deden, het slachtoffer zijn van onwetend heid, ef beter van verward den- kien. Tirumans reizende ambassa deur Jessup zal 19 Januari a.s.. 1 dag voor de inhu'diging van generaal Eisenhov er, als de nieuwe president der Var. Sta ten, ontslag uit de Amerikaanse regeringsdienst nemen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Minder wind raar zon. Wisslende bewolking met in het noorden van het land later enkele buien. Elders overwegend droog weer. Vrij krachtige tot matige noordelijke wind. Tempe raturen enkele gradrn boven het vriespunt. VRIJDAG 5 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.55 4.21 Terneuzen 4.30 4.56 Hansweert 5.10 5.36 Walsoorden 5.20 5.46 Dec. 4 5 ZON op onder MAAN op ondei 8.30 8.31 16.31 16.30 18.5S 20.11 11.24 11.50

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1