Verandering in de Grondwet RECHTSZAKEN VAN NELLE vloeitjes rovmctie man Ricago AGENDA De ontploffing op de Ashtabula Tweede Kamer Dames! Vooral au TERNEUZEN. Tito's a.s. bezoek aan Engeland Beierse partij zal het Westen steunen Vaart op het iJselmeer ligt practisch stil AXEL. NIEUW VLIET. OOSTBURG. SAS VAN GENT. Sinterklaasfeest. VROUWENPOLDER. IJZENDIJKE ZAAMSLAG. UIT Prikkeldraadversperringen in Oost-Berlijn NEDERLANDS SCHIP IN BELGIE GEZONKEN. De Tweede Kamer heeft giste ren in behandeling genomen het wetsontwerp, houdende verande ring in de grondwet, tot wijziging en aanvulling van de bepalingen betreffende de buitenlandse be trekkingen. De verandering strekt tot bevordering van een grotere medezeggenschap der Staten-Generaal inzake het bui tenlandse beleid en beoogt ver der de aanpassing van de grond wet aan de intensieve en steeds groeiende internationale samen werking. In eerste lezing heeft de Twee de Kamer het ontwerp aange nomen met 72 tegen 10 stemmen. De Eerste Kamer heeft het aan vaard met 44 tegen 5 stemmen. Mr. P. J. Oud (VVD) betreurt met de regering het inlassen van het amendement betreffende het toetsingsrecht en meent, dat hierdoor de leiding te zeer uit handen wordt gegeven. Mr. J. A. W. Burger (Arb.) merkte op, dat de regering niet verplicht wordt de Kamer eigener beweging in te lichten. Over de formele en juridische betekenis van het ,,in staat van oorlog" zijn was spr. niet geheel tevreden. De heer Haken (CPN) zag het voorstel als een ondergeschikt maken van onze nationale souve- reiniteit aan een internationale rechtsorde. Die rechtsorde noemt hij een machtsorde van de Ame rikaanse imperialistische million- nairs-regering" van Eisenhower, weshalve de communisten zich tegen deze wijziging van de grondwet blijven verzetten. Spe ciaal protesteerde spr. tegen de overdracht van het recht tot ver klaren van een oorlogstoestand van het parlement aan de rege ring, indien een feitelijk bestaan de toestand verhindert de Kamers bijeen te roepen. Op grond van zijn visie op de internationale situatie zullen z.i. de delen van de Nederlandse weermacht zelfs zonder machti ging van het parlement onder be vel van Duitse generaals kunnen worden gesteld. De Nederlandse natie wordt door aanneming van deze wijziging onmondig, aldus spr. De heer Weiter (KNP) was er tegen, dat het uitvoerend gezag een blanco volmacht zou krijgen voor het deelnemen aan en sa menwerken met internationaal- rechterlijke organisaties Het geven van blanco volmach ten aan het uitvoerend gezag zou tot toestanden kunnen leiden, waarbij de kleinere volkeren door grote mogendheden worden overvleugeld. Spr. drong aan op de uiterste voorzichtigheid bij het medewerken aan internatio nale organisaties. Blinde overgave aan internatio nale organisaties is in strijd met de belangen van land en volk, al dus de heer Weiter. Minister Beel stelde de heer Welter gerust in diens vrees, dat de regering blanco volmachten zou krijgen. Integendeel opent het ontwerp betere mogelijkhe den tot vooroverleg met het par lement.. Ten aanzien van de vragen be treffende opdracht van wetge ving, bestuur en rechtspleging van internationale organen zag de minister een niet al te groot risico, aangezien het regerings beleid zodanig zal zijn, dat bij af wijkingen van de grondwet nauw contact met het parlement zal worden, gehandhaafd. Nadat ds Zandt (SG) had ge motiveerd,, waarom hij zijn stem niet aan het wetsontwerp kon ge ven, werd. - het bij hoofdelijke stemming met 66 tegen 7 stem men aanvaard, waarbij de vereis te twee derde meerderheid was bereikt. Interpellatie-Gortzak. Vervolgens kwam aan de orde een interpellatie van de heer Gortzak (CPN) over de arresta tie van de Indonesiërs Raden Mas Sunito en de voorzitter der ver eniging „Perhimpunan Indone sia" Go Gien Tjwan, directeur van het persbureau Antara. De heer Gortzak meent, dat het er met de komst van minister Donker duister voor de vreemde lingen in ons land gaat uitzien. Zijn deze Indonesiërs gearres teerd om hun ,,rode verleden?" zo vroeg spr. „Heeft de regering met deze arrestaties een einde gemaakt aan communistische ac tiviteit onder Indonesische stu denten?" Spr. betwijfelde, of van commu nisme kan worden gesproken. Veeleer acht hij de arrestaties een inzet van een offensief tegen de Indonesiërs in ons land. Indien deze sympathie hebben voor in ternationale vrede en vriend schap zonder rassendiscriminatie dan is dat communistiche activi teit naar mening van de rege ring. Spr. laakte de „juridische spits vondigheid om deze arrestaties goed te praten" en hij informeer de, of de Indonesiërs in ons land zijn gewaarschuwd, dat zij voort aan zich als vreemdelingen moe ten gedragen. Vervolgens stelde de heer Gort zak de volgende vragen: 1. Welk beleid volgt de minister van Justitie bij de beoordeling van de vraag, of buitenlanders zich aan ongewenste politieke ac tiviteit schuldig maken? 2. Is de minister op de hoogte van de mededeling in de „Volks krant" van 26 November, luiden de: „De arrestatie is een gevolg van het besluit der regering om strenger op te treden tegen de On dermijnende arbeid van de com munisten"? 3. Berusten de overwegingen van de minister, die tot het uit wijzingsbevel van Raden Mas Su nito hebben geleid, op door de B. V.D. verzamelde gegevens en hoe luiden deze overwegingen? 4. Zijn de maatregelen, die de minister heeft getroffen, niet in strijd met het unie-statuut, waar in wordt bepaald, dat Indone siërs, die hun werkzaamheden hebben op maatschappelijk ter rein, niet noemenswaard ten ach ter mogen worden gesteld bij Ne derlandse staatsburgers? 5. Vreest de minister niet, dat maatregelen in Indonesië zullen worden getroffen, welke nadelige gevolgen zullen hebben voor Ne landers, die in de republiek Indo nesië verblijven? 6. Is de minister bereid het be vel tot uitwijzing van Raden Mas Sunito en drs Go Gien Tjwan in te trekken? Minister Donker deelt mede, dat geen ander beleid of onder scheid wordt gevoerd of gemaakt ten aanzien van vreemdelingen en dat alleen dan wordt opgetre den, indien activiteiten tegen de grondslagen van het democra tisch staatsbestel worden ge richt. De minister wees er met nadruk op, dat het verkeerd is de klemtoon te leggen op het In donesiërschap der heren Sunito en Go. Zij hebben zich aan onge wenste, extreme politieke activi teit schuldig gemaakt. De gegevens kwamen van de plaatselijke politie en van de B. V.D. Deze gegevens zijn bevestigd door de mededelingen van beide arrestanten tijdens verhoren. De maatregelen zijn niet in strijd met het uniestatuut, dat beide regeringen in het toepassen van burgerlijke rechten vrijlaat. Er is geen aanleiding te vrezen, dat de Indonesische regering tegenmaatregelen tegen Neder landers in Indonesië zal nemen. De vraag, of de minister bereid is het bevel tot uitwijzing in te trekken, werd kortweg ontken-? nend beantwoord. Iedere vreemdeling heeft zich van ongewenste politieke activi teit te onthouden. De regering acht het ontoelaatbaar, dat op ons grondgebied extremistische, het zij linkse of rechtse, activiteit wordt ontplooid. De Indonesiërs bezitten op dat punt geen uitzonderingspositie. Zij zijn hier welkom en elk con tact tot versteviging van banden wordt met instemming begroet, doch ten aanzien van politieke ac tiviteit delen zij de positie van alle vreemdelingen. De minister zeide, dat Sunito voorzitter is van de communis tisch georiënteerde vereniging Perhimpunan Indonesia, dat hij adhaesie betuigde aan het staken de (communistische) Indonesi sche personeel van de Rotterdam se Lloyd. Sunito onderhoudt betrekkin gen met de communistische „in ternational union of students" te Praag en de „world federation of democratie youth". Hij steunde het fonds, dat zijn echtgenote in staat moest stellen bijstand te verlenen aan de nabestaanden van de communistische opstande lignen te Madioen (Java) en was leider van de Indonesische dele gatie naar het wereld-jeugdfesti- val 1951 in Oost-Berlijn. Evenals de heer Go nam hij deel aan de activiteiten van de Aziëgroep in de communistische Indonesische studentengroep „Pericles". Bij bracht een bezoek aan het Noordkoreaanse front teneinde anti-Amerikaanse propa ganda, speciaal ten aanzien van een „bacteriologische oorlog" voor te bereiden. De minister verklaarde met na druk, dat de uitwijzing van de heer Go zich niet keert tegen diens werkzaamheden als journa list voor Antara. De daden op po litiek terrein war&i voldoende aanleiding voor het bevel tot uit wijzing. Re- en dupliek van de heren Gortzak, Haken en minister Don ker leverden nadien geen nieuwe gezichtspunten op. Hamea-Gelei voor Uw handen STRAFFEN VAN 15 EN 20 JAAR GEëlST IN MOORDZAAK TE LIE3IFDE. Gisteren diende voor het ge rechtshof te Den Bosch in appèl de zaak tegen de 73-jarige C. Kuppens en de 36-jarige J. Kup- pens, beiden in Liempde (N.Br.), die wegens medeplegen van moord door de rechtbank te Den Bosch waren veroordeeld tot ge vangenisstraffen van 15 en 20 jaar. De advocaat-generaal bij het hof, mr. S. J. van der Hoeven, re- quireerde bevestiging van het vonnis. In Juli 1951 werd de rijkspoli tie te Liempde door verdachten gealarmeerd wegens het feit, dat de echtgenote van J. Kup pens zelfmoord zou hebben ge pleegd. Na onderzoek bleek, dat de zelfmoord was gefingeerd. Vader en zoon hebben bekend de moord op Johanna Huyboom te hebben gepleegd. Zij verkeerden in de mening, dat de vrouw het gemunt had op geld en goederen van de boerenfamilie. Het gezin Kuppens, bestaande uit de oude vader, diens zuster en de zoon, leefden geïsoleerd van de gemeenschap en bleken behept met een gierigheid en achterdocht, welke oorzaak wer den van een onmetelijk wantrou wen tegenover de vrouw van de zoon. Deze was enkele maanden gehuwd met een vrouw uit „Hol land". De connectie was ontstaan door middel van een advertentie en binnen enkele' weken was het huwelijk een feit. De haat van de beide oude mensen de va der en de tante heeft de zoon eveneené tot wantrouwen tegen over zijn vrouw gebracht. In hun bekrompenheid en vrekkigheid hebben zij de „Hollandse" vrouw in vele dingen niet begrepen of niet willen begrijpen en toen zij meenden, dat de vrouw het moei zaam vergaarde bezit tot zich wilde trekken, heeft de haat hen tot de moord bedreven. Beide verdachten hebben be kend de jonge vrouw van het leven te hebben beroofd, doch voor het hof ontkenden zij de voorbedachten rade. Zij zouden in drift hetaben gehandeld. De advocaat-generaal was van mening, dat moord voldoende bewezen is. De vrouw was 's nachts in haar slaap door. de twee mannen over vallen en gedood. Verdachten toonden niet het minste berouw over hun misdaad. De advocaat-generaal requi- reerde gemelde straffen. De verdediger, mr. J. A. van der Putt uit Eindhoven, achtte de voorbedachten rade niet bewe zen. Hij vezocht het hof om de straf te verzachten. Uitspraak over 14 dagen. GRAAF VAN RECHTEREN LIMBURG VRIJGESPROKEN De Arnhemse rechtbank heeft Disdagmorigen overeenkomstig de eis van de officier van Ju stitie, A. C. H. Graag van Rech- teren Limburg te Angejrlo vrij gesproken van het ten laste ge legde inzake art. 189 wetboek van strafrecht. Volgens de dagvaarding was aan verdachte ten laste gelegd het van 11 tot 18 April van dit jaar opzettelijk verbergen van de gewezen K-N.I.L. kapitein Westerling, die, naar hij zou weten, door de officier van ju stitie bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam werd vervolgd. v' Terneuzen op de schaats. De vorst heeft dit jaar wel bij zonder vroeg zijn intrede gedaan. Het bestuur van de tennisclub „Animo" is met het oog hierop aanstonds zo actief geweest om de deze zomer in gebruik geno men nieuwe banen aan de Leeu wenlaan te besproeien met water. De vorst deed de rest en een spie gelgladde ijsvlakte bood gister avond aan de liefhebbers de ge legenheid de schaatsen onder te binden. Velen haalden dan ook de ijzers voor de dag en reden vele baan tjes. De kunstrijders reden hun figuren en de vele toeschouwers buiten de banen genoten van het bij kunstlicht sprookjesachtige schouwspel. De lachende volle maan keek op dit alles neer en de weerbe richten ten spijt hoopte men, dat de tennisbanen nog een druk be zoek zouden krijgen, nu niet van tennisvrienden in luchtige kledij, maar van ijsliefhebbers in wollen truien en met bivakmutsen op. Het bestuur van „Animo" ver dient alle lof voor dit initiatief, dat de schaatsenrijders zo spoe dig de gelegenheid biedt hun ge liefde sport te beoefenen. Bazar voor het nieuwe ziekenhuis. Wij vernemen dat de actie ter voorbereiding van de bazar voor het Prot. Chr. ziekenhuis in ge heel Zeeuws-Vlaanderen steun ondervindt. De tot dusver gehou den vergaderingen hadden een gunstig verloop. Het comité heeft alom folders uitgezet voor het verkrijgen van goederen en bij dragen. De collecten hadden in deze gemeente het volgende resultaat: Terneuzen 1325,78; Catspolder ƒ28,50; Driewegen ƒ57,50; Sluis kil 453,25. In het Britse Lagerhuis heeft het conservatieve lid Teeling ve'rklaard, dat bij vele Lager huisleden van alle partijen krachtige bezwaren bestaan te gen de wijze, waarop maar schalk Tito „alle christelijke ge loofsgemeenschappen in Zuid- Slavië" behandeld. Hij stelde voor, dat een deputatie van La gerhuisleden de maarschalk bij diens komende bezoek aan En geland „precies zou uitleggen hoe zij hierover denken". Minister Eden verklaarde hierop, dat de regering bij de mening bleef, dat het zowel voor Z.-Slavië als voor Groot- Brittannië nuttig zou zijn, als de wederzijdse betrekkingen bleven verbeteren. De Beierse partij, die 12 zetels in de Westduitse bondsdag be zet, heeft besloten te stemmen vóór invoeging van W.-Duits land in het Westelijke verdedi gingsstelsel. De Amerikaanse admiraliteit heeft bekengeüiaakt, dat aan boord van de „Aahtabula", het tankschip waarop zich Zondag te Sasebo in Japan een ont ploffing voordeed, twee perso nen om het leven zijn gekomen en (9 gewend. Twee opvarenden worden nog vermist. De vaart op het IJsselmeer lag- Dinsdag gezien de ijsgan practisch stil. Het enige schip dat Dinsdagmorgen nog de slui zen gepasseerd is, was de tan-eeuw'en ker van de Kon. Marine A 9.72, die op weg was naar Den Hel der. Boven een groot deel van het LJsselmeer hing bovendien een zware mist. De bootdiensten A'dam-Lemmer-Groningen en A'dam-iKampen-Zwolle zijn ge staakt. Jan Nieveen van de Gronin- gen-Lemmer stoombootmij, die een dagelijkse dienst heeft, is Dinsdagmorgen uit Amsterdam nóg in Lemmer aangekomen met 'n kleine vertraging. Overal op het IJsselmeer rapporteerde men zeer veel ijs- De haven van Lemmer is ijsvrij en de scheep vaart gaat nog door de N. O.- polder en Lemstersluis. Propaganda-avond „Steun Wettig Gezag". Inzonderheid met het doel vrij willigers aan te werven voor de reserve-grensbewaking door dienstneming bij „Steun Wettig Gezag" werd Maandagavond op de bovenzaal van „Het Centrum" een vergadering gehouden, die zich in redelijke belangstelling mocht verheugen. Daar de burgemeester eerst een half uur na de opening aan wezig kon zijn, was het de heer J. Francke die het eerste gedeel te leidde, waarbij hij verwelkom de de overste Yan Gelder als commandant der grens-bewa- king; majoor Hulsman en de distr. commandant kapitein De Haas met de propagandaleider ^n spreker van deze avond, bur gemeester Van Hootegem van Hontenisse. Deze laatste had reeds meer dere malen hier op het chapitre van deze avond gehamerd. Spr. wees ook nu weer op de grote tegenstelling die zich in de he dendaagse wereld aftekent; aan de ene zijde de christelijke en democratische groeperingen, aan de andere kant: het communis me, dat zich voordoet met het masker van vrijheid, welvaart en vrede Men heeft het gericht op de ondermijning van het gezin en het gaat om ons geluk en om on ze kinderen. Waarvoor onze voorouders hebben gestreden, wil men vernietigen! Spreker waar schuwde tegen het communisti sche gevaar en de „cellenbou- wers" van Moskou. Hierop volgde de vertoning van de bekende film „Wij leven vrij" van de regerings-voorlichtings- dienst, die de verschrikkingen van de achter ons liggende oor log in herinnering riep. Het woord was daarop aan majoor Hulsman, die wilde vol staan met het verband van dienstneming toe te lichten bij de reserve-grensbewaking.^ Spr. besprak de beveiliging van de grenzen in tijden van gevaar. Vervolgens de opleiding, be staande uit exercitie, schieten, grensbewaking en wetskennis. Een tweejarige opleiding zal noodzakelijk zijn, het eerste jaar bestaande in een maximum van 200, het tweede jaar van 150 let (dienst) uren. De vergoeding bedraagt 7,70 per dag, terwijl voor eventuële loonderving 8,— plus reiskos ten wordt berekend. Hierna voerde burgemeester Van Oeveren het woord. Deze wees op het feit dat de beste staatslieden van onze tijd de mond vol hebben over de ophef fing van de grenzen. Dit ideaal, zei spr. werd reeds eerder nage streefd! Napoleon trachtte het te bereiken door het zwaard! Hitier heeft het eveneens gepro beerd en daardoor is onnoemelijk veel leed over de mensheid ge bracht. Nu kunnen wij zeggen, dat de tijd van Napoleon ook goe. de dingen heeft teweeggebracht. Van de tijd van Hitier, zou spr. dat niet durven beweren. Spreker hoopt, dat steeds meer begrip zal worden gevonden voor het geluk, dat bestaat in de waardering van onze hoogste goederen van vrijheid en men selijkheid. Na de rede van de burgemees ter werd gepauzeerd en werd met verschillende jongeren con tact opgenomen en op gestelde vragen .inlichtingen verstrekt. In het laatste gedeelte van de avond werd nogmaals een film vertoond, welke het bezoek van de Koningin aan Canada in beeld bracht. Burgemeester Van Oeveren reikte aan een tiental oud dienstplichtigen namens de mi nister van oorlog het ereteken „Voor Orde en Vrede" uit. Alleen de oud-dienstplichtigen L. C. Kaijser, K. Mangold en H. J. Rollof waren aanwezig om deze onderscheiding te aanvaar den. Zo werd deze avond beslo ten met de hoop, dat het resul taat ervan weldra ook hier ter plaatse merkbaar zal zijn. Raadsvergadering. In de Dinsdagavond gehouden raadsvergadering sprak burg. J. C. Everaar zijn vreugde uit over het herstel van de heer Quaars. De Roode Kruis verenigingen in W. Z.-Vl. kregen 5 ct. per inwo ner voor aanschaf ambulance auto. Het gezamenlijk verzoek van de R. K. charitatieve centrale en de Ned. Herv. diaconiën in W. Z.-Vl. om een subsidie van 32 ct. per in woner werd aangehouden tot de ver. van burg., secr. en ontv. ad vies hierover heeft uitgebracht. Aan de centrale kraamzorg van het Groene Kruis zal 5 per in de gem. verleende kraamhulp toe gekend worden, evenals aan de R. K. kraamverzorging. Enige ingek. stukken werden als zijnde ongezegeld voor ken nisgeving aangenomen. In het exploitatietekort van de classicale gezinsverzorging der Ned. Herv. gemeenten werd. een bijdrage verleend van 5,74 over 1950 en 186,71 over 1951. Aan het gem.-personeel zal in de ziektekostenregeling een bij drage worden verleend van max. 60 voor gehuwden en 30 voor ongehuwden. Op voorstel van B. W. wordt in afwijking van het advies der Kamer van Koophandel de win kelsluitingstijd zó bepaald, dat de winkels des Zaterdags geopend mogen zijn tot 8 uur en de overi ge werkdagen tot 7 uur. De begroting 1953 sluit, met een post onvoorziene uitgaven groot 3500, met een nadelig saldo van 6525. Tot onderwijzer aan de openb. lagere school werd benoemd de heer J. C. Timmerman. Bij de rondvraag informeerde de heer Quaars naar de electr. nachtverlichting in de gemeente. De voorz. zeide, dat men hier over nog met de P.Z.E.M. in be spreking is. De heer Boeije zag de tijdelijke gemeente-werkman gaarne in vaste dienst benoemd. De heer Brakman wees op de meer dan slechte busverbindin gen met Nieuwvliet en drong er op aan dat van gemeentewege hiertegen krachtig zal worden opgekomen. Kon. onderscheiding. Bij K.B. is toegekend de ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in zilver aan de heer B. J. H. Bols, commies- titulair van 's rijks belastingen te Oostburg. Maandagnamiddag werd in zaal Olympia voor de R.K. scholen een Sinterklaasfeest georganiseerd door de schoolbesturen der R.K. scholen, de K.A.B. en de Katholie ke Vrouwenbond. De goede Sint en zijn knechten werden door het inrichtend comité hartelijk ver welkomd, waarna Sinterklaas een toespraak hield tot de aanwezige kinderen en hun een heleboel ver maningen en goede raad meegaf. Na uitdeling van versnaperin gen etc. werd de namiddag beslo ten met de vertoning van een poppenkastspel. Met blijde en te vreden gezichten keerden de kin deren huiswaarts. Brand. Maandagmorgen ontstond een begin van brand in de openbare lagere school, doordat een papier mand vlam vatte. De gealarmeer de brandweer had het brandje spoedig geblust. V 1 gevonden. Door het afnemen van de dui nen is tussen Oranjezon en Vlijns- burg een V 1, wegende 85 kg, bloot komen te liggen. Bij het projectiel, dat blijkbaar bestemd was geweest voor Engeland, lag tevens 110 kg springstof. De opsporingsdienst uit Sou burg zal een en ander onschade lijk maken. Intocht Sint Nicolaas. Sinterklaas bracht op uitnodi ging van de winkeliersvereniging „Ons Belang" een bezoek aan on ze gemeente. Een grote menigte, de kinderen van alle scholen en de plaatselijke muziekvereniging stonden hem op te wachten. In optocht trok men door het dorp, waarbij de twee grappige Pieten zich niet onbetuigd lieten. Hierna verzamelden de kinderen zich in het jeugdgebouw, waar zij door Sint werden getracteerd. De win keliers kunnen op een goed ge slaagd feest terugzien. Veilig Verkeer. Wij vestigen gaarne de aan dacht op de vandaag te houden filmvoorstellingen in het vereni gingsgebouw over het veilig ver keer. Hedenmiddag wordt 'in de kindervoorstelling o.m. de ver- keersfilm vertoond „Twee jon gens en een auto". De jeugd heeft hier gratis toegang. Om acht uur vanavond volgt dan de voorstelling voor volwas senen. Zij krijgen o.a. een Ameri kaanse verkeersfilm en een cul turele film te zien. Het is te verwachten, dat velen deze nuttige filmvertoning zullen bijwonen. DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 28) Nadruk verboden. „Het is die schoften natuurlijk alleen om die Dikkenburg te doen," hoorde ze hem zeggen, die blijkbaar in de mening ver keerde, dat het burgemeesters huis op dat ogenblik volledig uit gestorven was. „Wat een ser- pent, dat mens van Boom en die schurk van een kruidenier, of wat die kerel doet. En dan dat misselijk miezerig mannetje, die zoon met z'n uitgestreken tronie. Ik had flinker moeten zijn, ik had moeten doen of het een mop was, ik had nooit moeten teke nen. Nou zit ik er aan vast. Oei! wat zit ik er in. En de burge meester. En die andere snijboon. Oei, wat zal dat een lekkér gloeiend heet schandaaltje wor den. Wat moet ik doen? Uitknij pen! Uitknijpen! En zo gauw mo gelijk! Ik zal mijn schoenen maar weer aantrekken. En de koffer pakken. En dan piep 'em meti die Cadillac, die zet ik hier daar weer neer, Laat ze het hier dan maar verder uitzoeken, de ruzie is ver van mijn bed! Nee Wim, jongen, de grond wordt hier te heet!" Zoveel begreep Corrie wel uit dit onsamenhangend gepraat, dat er iets gebeurd was, dat zeer on aangename gevolgen kon hebben niet alleen voor Mr. Claren- bough, maar ook voor haar va der en wellicht nog anderen. Dat de namen van mevrouw Boom en haar zoon en van Krui- derink, de aartsvijand van haar vader, in dit verband genoemd waren, maakte haar nog meer achterdochtig. Ze dacht niet lang, maar sprong het bed uit, sloeg een peignoir om en stond enkels ogenblikken later in de kamer van Clarenbough. Daar zag ze een onbeschrijfe lijke rommel. De bezoeker was blijkbaar bezig met pakken, maar te beneveld van zinnen om jt regelmatig en met overleg te doen. Overal zwierven kleding stukken, toilet-artikelen, bor stels, schoenen en tijdschriften. En temidden van dit alles stond Mr. Clarenbough zelf, een sliert nat haar voor hef hoofd, zijn boord los en zijn dasje daaron der bengelend, met één schoen aan en de andere in de hand en keek de plotseling opgedoken verschijning verdwaasd aan. „Haha," grinnikte hij schaap achtig, „daar is de juffrouw van de Engelse les. Durft u zo wel op visite te komen, midden in de nacht op een herenkamer en nog wel in negligé?" „Hérenkamer, zei u?" Corrie's stem sneed. „Zwijnenpan, als u dat woord verstaat en ik geloof dat u het Hollands uitstekend verstaat, meneer Klarenbos of Clarenbough of hoe u heten moogt. Wat is er aan de hand, dat u midden in de nacht de benen neemt? Zijn dat Ameri kaanse manieren? Zoudt u niet liever behoorlijk afscheid ne men? Of hebt u iets op uw ge weten? Moet ik het tafelzilver gaan tellen of zoiets?" „Ja, ja," zei Clarenbough, ge ïntimideerd door Corries verach telijke en dominerende houding. „U hebt praatjes genoeg. Morgen zal dat wel anders worden, als die, schattige dame en haar zoon tje en die aardige meneer met het papiertje voor de dag komen, dat ik zo stom was te tekenen!" „Wil u alstublieft een beetje duidelijker zijn?": vroeg Corrie en deed haar Pest haar^ stem vast en rustig te doen klinken, hoe wel haar hart, na de dreigende woorden van Clarenbough, hevig was beginnen te kloppen. „Wat zijn dat voor praatjes, die u uit slaat? En nogmaals, wat is er aan de hand, dat u zo overhaast vertrekt?" Clarenbough ging moeizaam op het bed zitten en steunde het hoofd in beide handen. ,,'t Is of mijn hoofd barsten zal," kreunde hij „ik kan er geen kop of staart meer aan vast kno pen. Corrie nam hem van hoofd tot voeten op. Zoals hij daar zat was hij werkelijk beklagenswaardig. Kennelijk had hij teveel gedron ken, maar het meisje bemerkte wel, dat er nog iets anders was, dat hem zo onrustig maakte. Ze nam vlug een besluit. „Meneer Clarenbough", zei ze, „komt u beneden in de salon. Ik zal een kop sterke koffie voor u maken, daar knapt u van op. En vertel me dan haarfijn, wat er aan de hand is. Ik weet niet of u wer kelijk van plan bent om de benen te nemen, maar zowaar als ik hier sta, u zet geen stap buitens huis of ik weet het naadje van de kous. En u kunt me geloven of niet, maar als u daar niet mee accoord gaat, bel ik de inspec teur van .politie op en vraag hem persoonlijk hierheen te ko men, dan kan hij de zaak uit zoeken, als u dat liever wilt!" (Wordt vervolgd.) HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc- Samenzwering. Concertgebouw, 8 uur: Tern, dilettanten Toneel- Jan Ongeluk. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Van je familie moet je 't maar hebben. ZAAMSLAG: Verenigingsge bouw, 2 uur en 7.30 uur: Filmvertoning Verbond voor Veilig Verkeer. De Oostduitse politie is begon nen met de aanleg van een bij na 2 meter hoge prikkeldraad versperring langs de grens tus sen 0.JDuitsland,en W.-Berlijn. Hier en daar langs de grens waren reeds houten schuttin gen, wachttorens en betonnen wegafsluitingen geplaatst als aanvulling op de greppels, die zijn gegraven door de wegen, die van O. naair W.-Berlijn lei den. Voor het eerst zijn aan een grensovergang Oostduitse schildwachten gezien, die een bajonet op het geweer droegen, aldus een verklaring van de Westberlijnse politie- Verleden maand zijn uit Oost- Duitsland 14.000 vluchtelingen en 348 Oostduitse politiemannen naar W.-Berlijn uitgeweken. Op het zijkanaal te Rotem kwam het Dinsdagmorgen tot een aanvaring tussen het tank schip „Cover" dat geladen was met zwavelzuur en het Neder lands kolenschip „Glover", schip per Theo Montens uit Amster dam. Het kolenschip kreeg een lek en zonk bijna ogenblikkelijk. De schipper en zijn gezin konden worden gered.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2