De Verenigde Naties De sterkte der Oostduitse strijdkrachten jf/jiDPASTa Het Koreaanse conflict Indische resolutie goedgekeurd Ruim 100.000 man onder de wapenen Hevige aanval op Nasam begonnen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Opnieuw Zuidafrikaanse plaats door wervelstorm getroffen Berichtendienst voor verkeer sneeuw en vorst bij De a.s. bijeenkomst van de NAVO te Parijs Labour-motie van afkeuring Onderzoek van de gezindheid van Amerikanen bij de Ver. Naties De Westindische conferentie Am. vliegtuig verongelukt INDO-CHINA Spionnage De verkiezingen in Roemenië IN INDO CHINA CHINA Zeven zeelieden aangehouden Overal dooi Rivieren in West-Europa stijgen liet doodvonnis tegen het e>h paer Rosenberg Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nè 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW WOENSDAG 3 DECEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2206. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels"75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De speciale politieke commissie der V.N. heeft met 54 tegen vijf stemmen (het Sowjet-blok) be paald, dat geen geweld mag wor den gebruikt om in de Koreaanse oorlog gemaakte krijgsgevange nen te dwingen naar hun land te rug te keren of daarvandaan te blijven. Zij deed dit door met deze stemverhouding het desbetreffen de gedeelte der Indische resolutie over Korea goed te keuren. De Sowjet-delegatie had een amendement op de Indische reso lutie ingediend, waarin werd ver klaard dat een onverwijld afkon digen van een staakt-het-vuren in Korea een noodzakelijke voor waarde is om vrede te kunnen sluiten. Dit amendement is met 46 tegen vijf stemmen (het Sow jet-blok) en acht onthoudingen verworpen. Het Russische voorstel tot het instellen van een elflandencom- missie, die een „vreedzame rege ling van het Koreaanse vraag- Verwacht wordt, dat enkele leden van het door de nieuwe president der Ver. Staten, gene raal Eisenhower, samengestelde kabinet de a-s- bijeenkomst te Parijs van de Noordatlantische verdragsorganisatie (Navo) zul len bijwonen, aldus is te Was hington vernomen. In officiële kringen verwachtte ni/en, dat de huidige Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken, Acheson, zijn op volger Foster Dulles zal uitno digen, de Amerikaanse delegatie te vergezellen. Maandagavond is een motie van afkeuring van de Labour- rppositie in het Britse parle ment bekendgemaakt, waarin de (conservatieve) regering er van beschuldigd wordt, het La gerhuis „onbillijk en in strijd met de beste beginselen van de parlementaire democratie en 't nationale belang" behandeld te hebben. Verwacht wordt, dat premier Churchill en de leider van de Labour-oppositie, Attlee, de voornaamste sprekers zullen zijn in het debat over de motie, dat deze of de volgende week zal worden gehouden. De secretaris van het mone taire fonds van de Ver. Naties, Coe, heeft geweigerd mede te delen, of hij gedurende de oor log ooit lid is geweest van 'n spionnagegroep. De subcommissie voor veilig heid van de Amerikaanse se naat vroeg hem of hij in 1944, ten tijde dat het monetaire fonds werd ingesteld deel uit maakte van 'n dergelijke groep. Als reden van weigering gaf hij op dat zijn antwoord er toe zou kunnen leiden dat hij beschul digd zou worden. In de zomer van 1951 heeft de communistische spionne, Elizabeth Bentley tegenover de zelfde commissie meegedeeld, dat zij dacht dat Cce gedurende een hele tijd lid van een spion nagegroep is geweest. stuk zou moeten nastreven, werd met 46 tegen vijf stemmen en acht onthoudingen (Afghanistan, Birma, Egypte, Indonesië, Perzië, Saoedi-Arabië, Syrië en Jemen) verworpen). Het voorstel om een vier-lan- dencommissie in te stellen, sa mengesteld uit gelijke aantallen vertegenwoordigers van commu nistische en niet-communistische staten, welke vraagstukken, ver band houdende met het terugzen den der krijgsgevangenen naar hun landen van herkomst, zal be handelen, is met 53 tegen zes stemmen goedgekeurd. De Chi nees-nationalistische delegatie stemde deze maal met het Sow jet-blok mee. Het voorstel, dat het op vrije voeten stellen en terugzenden der krijgsgevangenen uit de Koreaan se oorlog moet geschieden in overeenstemming met de van 1949 daterende overeenkomst van Genève en dat dit zal plaats vin den volgens de algemeen erkende beginselen van het internationale recht, werd met 54 stemmen vóór en geen tegen aangenomen. Het Sowjetblok onthield zich hier. De gehele Indische resolutie is vervolgens goedgekeurd. De stemverhouding was: 53 voor; de vijf communistische lan den tegen; nationalistisch China blanco en Libanon afwezig. De voornaamste bepaling in de Indische resolutie is, dat de krijgsgevangenen na het sluiten van een wapenstilstand onder de verantwoordelijkheid zullen ko men van een terugzendingscom missie. Zou deze na 120 dagen geen overeenstemming hebben bereikt, dan zullen de Verenigde Naties zich hun lot aantrekken. Het in de Indische resolutie ge dane voorstel, om alle krijgsge vangenen op tevoren overeenge komen punten in een gedemilita riseerd gebied ter beschikking van de terugzendingscommissie te stellen, is met 53 stemmen vóór, geen tegen en nationalis tisch China blanco aangenomen. De speciale politieke commissie hechtte verder haar goedkeuring aan het Indische voorstel, dat de krijgsgevangenen na vastlegging hunner persoonlijke gegevens „vrij moeten zijn om naar hun landen van herkomst terug te ke ren". De stemverhouding was: 53 voor; geen tegen en zes onthou- dingen. De Indische resolutie zal thans aan een voltallige zitting van de algemene vergadering worden 1 voorgelegd, die haar moet be krachtigen. De vijfde bijeenkomst van de West-Indisceh conferentie is Maandag weer in plenaire zitting bijeengekomen. Besloten werd de Caraibische commissie aan te bevelen, een conferentie bijeen te roepen om de technische vraagstukken in het Caraibische gebied te be spreken. De afgevaardigden stelden voor, dat de technische conferentie zich zou bezighouden met de vraagstukken, die ontstaan zijn door het ontbreken van even wicht tussen bevolking en hulp bronnen, en met de wijze, waar op zij in het Caraibische gebied als een geheel zouden kunnen worden opgelost. De conferentie kwam voorts overeen dat ieder gouvernement aldaar moet worden uitgenodigd aan het secretariaat var de Ca raibische commissie op omschre ven voorwaarden te rapporleren over het aantal immigranten dat men kan opnemen, tenemde de commissie in staat te stellen de vraagstukken van overbevolking in sommige gebieden, en van onderbevolking in andere streken gelijk te behandelen. Een „Douglas" z.g. „lucht trein" van de Amerikaanse lucht macht is in de nacht van Maan dag op Dinsdag op 2500 meter hoogte tegen de San Bernandino- bergen, in Californië, gevlogen. Er bevonden zich dertien man aan boord. Britse hoge commissie te heeft Maandag mcdege- dat Oost-Duitsland thans ruim 100.000 man onder de wa penen heeft. Dit is 35.000 tot 40.000 meer dan zes maanden geleden. De in opbouw zijnde Oostduit se luchtmacht telt thans 5000 man; de oorlogsvloot beschikt over een flottille mijnenvegers en drie flotilles patrouilleboten met een personeel van meer dan 4000 man. Volgens de verklaring van de Britse hoge^ commissie zijn alle drie wapens van de Oostduitse strijdkrachten in een beginsta dium van ontwikkeling met een in verhouding groot aantal offi cieren. Dit laatste maakte een snelle uitbreiding mogelijk, in dien de huidige opleiding van soldaten wordt bespoedigd. In de verklaring werd gezegd, dat deze toeneming van de mili taire kracht van het Sowjet-blok een Westduitse deelneming aan de Westerse defensie „steeds dringender noodzakelijk" maakt. De landstrijdkrachten zijn on langs georganiseerd in een corps van drie divisies. Deze zijn uitge rust met Sowjet-tanks, bestor mingsartillerie, houwitsers en luchtafweergeschut. Pe mijnenvegers, zes in getal, zijn Duitse schepen van 100 ton uit de oorlog. De 18 patrouille boten zijn schepen van 75 ton, na de oorlog in Oost-Duitsland gebouwd. Vlootbases zijn geves- tijd in Wolgast, Peenemünde, Sassnitz, Wismar en Parow. De gehele organisatie staat onder leiding van admiraal Waldemar Verner. De opbouw van het Oostduitse leger begon in 1948 met het re- cruteren van krijgsgevangenen, die in „bereitschaften" werden georganiseerd. Tegen het eind van 1951 werden de kleinere een heden ondergebracht in eenheden die georganiseerd waren als een Sowjet-regiment infanterie. De militaire vooropleiding van de Oostduitse jeugd werd volgens de verklaring sterk uitgebreid. Dit opleidingssysteem werd in 1948 ingesteld en de huidige om vang was het gevolg van langdu rige en stelselmatige voorberei dingen, die ter hand waren ge nomen, lang voordat de Wester se mogendheden dachten aan de Westerse defensie, aldus de Brit se verklaring. Pas in 1950 werd in principe besloten West-Duits- land te bewapenen. Tot nu toe was geen enkele soldaat in de bondsrepubliek opgeroepen. De Westduitse bondsdag zal de behandeling over de bekrachti ging van de Westduitse herbe wapening en de conventies van Bonn Woensdag beginnen. Men verwacht dat de West duitse hulp, indien de betreffeu- de verdragen worden bekrach tigd, in totaal een half millioen man zal bedragen. De landstrijd krachten zullen worden georga niseerd in „groupments" of klei ne divisies van 12.500 man elk. De Zuidafrikaanse plaats Payneville, op vijftig kilometer van Johannesburg, is Dinsdag door een wervelwind getroffen, waardoor negen inboorlingen om het leven zijn gekomen. De meeste gebouwen in het ge troffen gebied zijn hetzij met de grond gelijk gemaakt, hetzij zwaar beschadigd. Er zijn tot nu toe elf doden twee volwassenen en negen kin deren, waaronder een zuigeling van twee maanden en onge veer honderd gewonden. Drie dui zend inboorlingen zijn dakloos ge worden. Van 35 der gewonden is de toestand ernstig. De politie te Johannesburg heeft bekendgemaakt, dat het aantal slachtoffers van de wer velstorm, die Zondag 't plaatsje 7000 man van de Vietminh- strijdkrachten zijn Maandag avond een hevige aanval begon nen op Nasam, de grootste Flranse versterking in Indo china. De versterking was na 14 uur nog in handen der Fransen. De langverwachte aanval be gon even vooir middernacht. Gemeld wordt, dat meer dan 20,000 Vietminh-soldaten ron dom Nasam en het vliegveld in de nabijheid van de versterking zijn gelegerd. Het nieuwe offensief zal mis schien het grootste in de gehele oorlog in Indo-Ohina zijn. Kort na de middag vetrdreven de Franse unie-strijdkrachten de Vietminh van de laatste van 1 2 posten, die zij in de nacht hadden verloren. De Vietminh-strijdkrachten hebben Nasam van alle andere ïlranse bases afgesneden. Drie uur nadat de rebellen de aanval op de twee heuvelstellin gen hadden ingezet, overweldig den zij de beide posten. Zij maak ten gebruik van buffels om door de prikkeldraadversperringen te breken. Een van de posten werd later door de Vietminh opgege ven, maar de andere moest in een hevig gevecht, waarin de rebel len zich tot de laatste man ver dedigden, worden genomen. Na een beschieting van acht uren konden de Franse parachutisten deze heuvel weer bezetten. Velen van de Marokkaanse en Thai-verdedigers werden in de stellingen gedood vóór zij er in slaagden een schot te lossen. Van een van de heuvelstellin gen beschoten de rebellen het vliegveld van Nasam. Het Roemeense persbureau „Agerpress" meldt, dat bij de Zondag gehouden verkiezingen voor de nationale vergadering 98 °/o der uitgebrachte stemmen, het door de communistische par tij geleide volksdemocratische front ten deel is gevallen. Meer dan 97 fl/o der 10.450.000 kiesgerechtigden nam aan de verkiezingen deel. Er was een enkele lijst van candidaten. Brits soldaat schuldig bevon den aan poging tot spionnage HET STRIJDTONEEL Tony Dewick, een 18-jarige Brit se soldaat, die lid is van de „Liga van jonge communisten", is schul dig bevonden aan pogingen tot het uitleveren van geheime mili taire gegevens aan communisten. Hij werd tot een jaar gevange nisstraf veroordeeld door een krijgsraad. Het vonnis moet nog door hogere militaire autoritei ten bevestigd worden. Bij het pro ces zeide hij: „Het heeft geen zin tot een organisatie te horen, als men niet ook loyaal tegenover haar is." Dewick zeide op het mo ment van zijn arrestatie op weg te zijn geweest naar iemand, die hem weer met een andere per soon in verbinding zou stellen voor het doorgeven van geheime gegevens. Dewick werkte op het bureau van de technische adjudant van de tankschool te Bovington. Het is mogelijk, dat hij rapporten uit Korea heeft gezien over tekort komingen in de centurion-tank. Hij had ook toegang tot gege vens over snelheden en andere capaciteiten van de verschillende voertuigen. HANO =B>R'JA CHINESE INDISCHE OCEAAN aokoy Vietnam Lflich Y«nbay Locbinh Putho HANOI Hoot n lamutn IN HANDEN DER VIETMIN GOLF VAN TONKIN 150 km Geen actie te land. De actie te land in Korea was in de afgelopen 24 uur gering. 11 Superforen hebben doelen aangevallen. In een communiqué van het Amerikaanse 8e leger wordt ge zegd, dat op verschillende pun ten aan het front gevechten worden geleverd bij proefaan- vallen der Noordelijken, die werden afgeslagen. Er wordt thans melding ge maakt van de eerste zware sneeuwval. Verklaring van Syngman Rhee. De Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, heeft Dinsdag op een persconferentie te ken nen gegeven, dat hij generaal Eisenhower tijdens diiens bezoek aan Korea zal adviseren spoe dig over te gaan tot een offen sief tot aan de Chinese en Rus sische grens. Hij was van mening, dat de Zuidkoreanen, „zelfs nu", de Jalce zouden kunnen bereiken, indien zij toestemming zouden krijgen naar het Noorden op te rukken. Hij achtte deelneming van Chinese nationalistische troe pen aan de strijd in Korea niet nuttig, der Chinese troepen op het vas teland van China om de bevol king te „bevrijden". Openbare terechtstelling in Pjongjang. Het Russische persbureau Tass heeft bericht, dat drie „Amerikaane spionnen" Maan dag te Pjongjang, de Noordko- ireaanse hoofdstad, in het open baar zijn opgehangen. De terechtgestelden hadden doelen van Amerikaanse bom menwerpers bekendgemaakt. Zij waren uit Amerikaanse vlieg tuigen neergelaten en gebruik ten een radiozender en seinlich ten, aldus Tass- De K.N.A.C. heeft de aandacht van de minister van Verkeer en Waterstaat gevestigd op een plan om te komen tot een goedwer- kend systeem van inlichtingen ever de toestand van de wegen, waarvan de realisering niet al leen voor de personen-automobi listen, maar met name ook voor het goederenvervoer en autobus- verkeer langs de weg van grote betekenis moet worden geacht. Waarschuwingen voor gladde en/of besneeuwde wegen worden volgens de K.N.A.C. slechts inci denteel en in zeer geringe mate per radio bekend gemaakt, ter wijl er des winters bij het motor- wegverkeer een grote behoefte bestaat aan een uitvoeriger en gedetailleerder voorlichting over de toestand van de wegen in de verschillende streken van het land. Het wegverkeer kan hiervan direct profiteren, aangezien het aantal automobielen, voorzien van eigen radiotoestel, voortdu rend toenemende is. Bovendien zijp nog andere wijzen van ver spreiding van deze berichten denkbaar. De K.N.A.C. verzoekt de mi- In Juni j.l- lag het Nederland se motorschip „Marken" van de N.V. Stoomvaartmij Rotterdam op de rede van Semarang. In groepjes daalden leden van de bemanning in het ruim af en zij ontvreemden uit de lading toen klokjes en niet-machines, die zij verkochten. Toen het schip te Rotterdam aankwam werden 9 opvarenden gearresteerd, doch 2 bleken on- schuldig te zijn. De overigen maar wel een landing 'zijn opgesloten. Albertynsville (30 km van Jo hannesburg) heeft getroffen, 20 doden, 160 ernstig gewonden en 562 licht gewonden bedraagt- Bovendien is het niet uitge sloten, dat nog meer slachtof fers onder de puinhopen liggen. De 5000 bewoners van Alber- tynesville zijn niet ingegaan op een aanbod van de regering om een militair kamp als onderko men te gebruiken- In plaats daarvan zijn zij be gonnen hun hutten weer op te bouwen uit het puin. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Dooi en veel wind. Half tot zwaar bewolkt en tij delijk regen of hagelbuien met zware windstoten. In het noorden van het land tijdelijk harde tot stormachtige, en overigens vrij krachtige wind tussen West en Noord. Dooi. DONDERDAG 4 DECEMBER. v.m. n.m. Breskens 3.19 3.39 Terneuzen 3.54 4.14 Hansweert 4.34 4.54 Walsoorden 4.44 5.04 ZON MAAN op onder op ondei Dec. 3 8.28 16.31 17.47 10.47 '4 8.30 16.31 18.58 11.24 5 8.31 16.30 20.11 11.50 nister te overwegen een soortge lijke berichtendienst in het leven te roepen als door het Duitse „Bundesministerium für Ver- kehr" ten behoeve van het mo- torwegverkeer in de Westduitse bondsrepubliek is opgezet. Het Duitse ministerie geeft dagelijks, direct na de middag uitzending van het nieuws en het weerbericht, een volledig over zicht over de toestand van de wegen in West-Duitsland, waar bij eerst de hoofdwegen, de „autobahnen" van punt tot punt worden afgewerkt, terwijl daar na een overzicht over de toestand per streek wordt gegeven. De duur van deze radio-uitzending is ongeveer 57 minuten. Een berichtendienst als hier boven zou op eenvoudige en wei nig kostbare wijze worden geor ganiseerd, waarbij de K.N.A.C. gaarne haar medewerking zal verlenen. De vorige nacht bereikte de vorst in het N. van het land een nieuw dieptepunt. Op verschil lende plaatsen vroor het 9 gra den. In het Zuiden, waar nog een matige oostelijke wind bleef waaien, kwam 4 tot 6 graden vorst voor. Er komen nu echter belangrij ke wijzigingen in de algemene luchtdrukverdeling. Een uitloper van een hogedrukgebied bij Schotland, die zich van de Noord zee naar Zuid-Zweden uitstrekte, werd gisteren aangetast door een uit de omgeving van IJsland komende storing. Deze gaat ver gezeld van een hoeveelheid min der koude lucht. Hij beweegt zich naar Zuid-Zweden en zal de wind in ons land naar richtingen tus sen noord en west doen draaien. Hierdoor zal minder koude lucht van de Noordzee ons land binnen stromen met het gevolg, dat van daag in het gehele land dooi zal intreden. Daarbij zal ook enige regen vallen. Ten O. van IJsland voeren krachtige noordelijke win den echter weer nieuwe hoeveel heden koude lucht naar het zui den. Deze lucht zal in de komen de dagen ook ons land bereiken en kan dan tot buien aanleiding geven, 's Nachts zal deze lucht plaatselijk weer tot lichte vorst kunnen leiden. Frankrijk. Het peil van de Seine is de afge lopen 24 uur zodanig gestegen, dat verscheidene kaden in Parijs onder water staan. Volgens ste delijke autoriteiten bestaat er echter geen onmiddellijk gevaar voor de stad. Buiten Parijs staan tengevolge van overstromingen van de Seine en de Saone honderden hectaren akkerland onder water. Zwitserland. Inwoners van Portalban aan de Zuidelijke oever van 't meer van Neuchatel hebben hun huizen ontruimd, daar het peil van het meer blijft stijgen. Het scheepvaartverkeer op de Rijn bij Bazel is gestaakt met het oog op het hoge water. De rivier is op enige plaatsen buiten haar oever getreden. Ook in de Rijn- Palts staan gebieden tussen Land- stuhl, Kaiserslautern en de grens van Saarland onder water. KAN ZIJ VAN DE LUCHT LEVEN? Een rechter van het hoge ge rechtshof van Madras (India) heeft bij de Indische regering er op aangedrongen, dat zij een on derzoek instelt naar de kwestie van een 17-jarig meisje, dat reeds sinds Mei geen voedsel of drin ken tot zich heeft genomen. De rechter zeide ali'e feiten be studeerd te hebben en tot de slotsom te zijn gekomen, dat het hier een geval.van „Vayoe Kar- sjina" (het leven van lucht), tot nu toe slechts bekend in uit sa gen en uit beschrijvingen in hei lige Hindoeboeken. Hij noemde dit geval een uitdaging aan alle opvattingen der wetenschap. De vader van het meisje, dat Dhanalaksjimi heet, heeft gezegd dat zijn dochter geen tekenen van vermoeidheid vertcont, geheel Maandag is een nieuwe po ging om de voltrekking van het doodvonnis tegen het echtpaar Julius en Ethel Rosenberg uit te stellen mislukt. Rechter Sylvester Ryan wees een verzoek om uitstel van de hand en bepaalde, dat de ver dediging de gelegenheid krijgt mondeling uiteen te zetten, waarom zij de uitspraak niet juist acht. Het hooggerechtshof heeft reeds tweemaal geweigerd het vonnis te herzien. In afwachting van hun te rechtstelling, die is vastgesteld voor de week, die 12 Januari begint, verblijven de Rosenbergs in de dodencel van de Sing- Sing-gevangenis. Zij zijn, zo als bekend, veroordeeld op be schuldiging van het verraden van atoomgeheimen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1