Zondag gaat de Saarbevolking naar de stembus Het rekenbrein van de minister van financiën Kinderbijslag kleine zelfstandigen 2>e man fiicago Onder Franse o! Duitse invEoed? Opslagplaats voor atoombommen E1ERPRIJS DALEND? Stuurloze Belgische treiler Hoe komt uw aanslag tot stand SPAARKAS-KLIMOP DE OVERSTROMINGEN IN FRANKRIJK DE EMIGRATIE NAAR AUSTRALIË 16-Ponds baby overleden TWEEDE BLAD Zaterdag 29 November 1952 7e Jaargang No. 2204 UIT GOEDE KLANT VAN DE POST. DE VRIJE ZEEUW De Saarlandse minister-presi dent Hoffmann heeft in een ra diotoespraak de bevolking: van de Saar opgeroepen aan de morgen te houden verkiezingen deel te nemen en daardoor de door Frankrijk in uitzicht gestelde wij zigingen van de economische con ventie tussen Frankrijk en de Saar te helpen verwezenlijken. Tevoren had de „Saarbrücker Zeitung", die bekend staat als het blad van de Franse ambas sadeur verklaard: „Het spreekt vanzelf dat de Franse regering deze beloften slechts dan zal kunnen houden indien de nieuwe Saarlandse re gering en het nieuwe parlement cp een brede meerderheid kun nen steunen". Min.-president Hoffmann ver klaarde, dat de door Frankrijk aangeboden inschakeling van Saarlandse organen in het in dustriële leven en de overige veranderingen in de bestaande economische unie „de eind streep onder de volledige poli tieke autonomie van het Saar land" waren. Deze besluiten ge tuigen van de goede wil der Fransen en zij zouden ook in Bonn moeten worden opgevat als een gunstig teken voor een ook voor Duitse belangen diens tige ontwikkeling. Deze ontwik keling kan de voortzetting van de Frans-Duitse besprekingen slechts gemakkelijker maken en de invoeging van de Saarlandse economie in een Europese een heid vereenvoudigen", aldus Hoffmann. „Het was nu aan de Saarbevolking om zich door aan de stemming deel te ne men vóór deze wijzigingen uit te spreken en daardoor te hel pen ze tot mogelijkheid te ma ken. Over de uiteindelijke toe komst van de Saar zouden de kiezers volgens hem hun me ning kunnen uitspreken, „wan neer het tijdstip daartoe geko men is". De Duitse oppositie van de Saar noemt daarentegen de door Frankrijk aangeboden ver lichtingen van de economische overheersing niet anders dan 'n lege verkiezingsleuze, die geen enkele verplichting voor de Fransen inhoudt. 2 Leiders van de verboden democratische partij verklaarden te verwachten, dat ondanks de Franse beloften de helft der kiezers niet naar de stembus zou komen. De enkele honderden buiten landse perscorrespondenten, die in Saarbrücken zijn neergestre ken, worden niet alleen door de regering doch ook door de Duit se oppositie op conferenties aan de lopende band onthaald. De beide leiders van de verboden democratische partij, de tex tielkoopman Becker en de ad vocaat Schneider, resideren vrijwel permanent in het nieu we luxe industriehotel. Zij bie den daar de buitenlandse cor respondenten niet alleen nieuws maar ook verversingen aan. Zo kan men dan onder het genot van eten glas Saarwijn vele de tails vernemen over wat de op positie noemt de politieke dic tatuur in het Saargebied. Tij dens een druk bezochte confe rentie van correspondenten stonden Donderdagmiddag naar mededeling van de heer Becker 2 rechercheurs aan de deur- Desondanks kon hij ongestoord de perslieden vertellen, dat er tussen het politieke systeem van de Saar en dat van de volksde mocratieën slechts een gradu eel onderscheid zou bestaan. Voor het eerst na de oorlog is in Saarbrücken het Duitse rood, zwart en goud ontvouwd. Een der kransen, die werden neergelegd op het graf van de vorige week omgekomen propa gandist voor een terugkeer van ae Saar naar Duitsland, Geiger, droeg de Duitse kleuren. De be grafenis van 't slachtoffer van oen nachtelijke inval van lieden die op zoek waren naar Duitse pamfletten, vond overigens in alle rust plaats. Niet meer dan 200 man namen aan de plech tigheid deel en van enige de monstratie was geen sprake. Richard Becker, de oppositie leider, die de Duitse kleuren op het graf neerlegde, zeide: „Ik kan eerst spreken wanneer ons land vrij is". Een predikant roemde de overledene als „oen oprecht Duits ambachtsman, die gevallen was door een duivelse handeling". De oppositieleiders hebben on middellijk na de begrafenis ver klaard, dat het zoeken naar de daders van de overval niet met voldoende kracht geschiedt. Zo waren de persoonsbeschrijving gen van de daders niet in de kranten gepubliceerd. Dr Schneider, die zichzelf als voor malig nationaal-socialist aan diende suggereerde, dat „de sporen er op wijzen, dat offi ciële instanties achter de inval staan. De Saarlandse justitie is voor 100 procent in orde", zo zei hij ,,en wanneer zij de vrije hand kreeg, zouden de daders wel gevonden zijn". De katholieke geestelijkheid van het Saargebied is op onver holen wijze in de verkiezings campagne gemengd. Veel is er te doen over de bis schoppelijke brief van de bis schop van Trier, waarin deze de bevolking meedeelde, dat zij niet moreel verplicht is te gaan stem men. De brief is niet in de Saar landse kerken voorgelezen. Het blad publiceerde een in terview met de vicaris-generaal van het bisdom Trier, dr P. Weins, volgens hetwelk deze verklaard zou hebben, dat het nooit de bedoeling van de bis schoppen is geweest de brief van de kansel te doen voorle zen. De vicaris-generaal heeft echter op een conferentie der Saarlandse geestelijken te Lis- dorf verklaard, dat het inter view nooit heeft plaats gevon den. Het blad houdt echter vol, dat de verklaringen van dr Weins aan een correspondent van dit blad zijn gedaan. De verkiezingscampagne speelt zich overigens vrij rustig af. Men ziet weinig of geen propa ganda van' de Duitse oppositie. Deze blijft beperkt tot hier en daar gekalkte leuzen, zoals: „Wij willen geen Tunesiërs worden." Het Britse socialistische par lementslid Driberg heeft in de nacht van Donderdag op Vrij dag in het Lagerhuis meege deeld dat zich dicht bij de weg naar het Amerikaanse vlieg veld Withersfield in Gr-Brit- tannië een „opslagplaats voor tactische atoomwapens" be vindt. Driberg zeide dat hij niets iets onthulde, dat de veiligheid in gevaar bracht. Het was reeds door de plaatselijke bladen be sproken. Dit jaar hebben de kippen eieren een ongekend hoge prijs gekregen. In het voorjaar waren de prijzen weliswaar niet te best, maar daarna zijn ze steeds aan de hoge kant gebleven, een gevolg van de uitvoer, welke de eierprijs zo op deed lopen. De aarzeling, welke een week terug was te bspeuren, bleek ge rechtvaardigd te zijn, want nu is de eierprijs gezakt. De prijs van het kippenei was een cent lager, terwijl het hennenei bij na een halve cent minder deed. Of deze daling zich zal voort zetten, moet worden afgewacht. Voor een flinke daling zal men misschien nog een aantal weken geduld moeten hebben, wanneer de aanvoer groter wordt. Voor de eerste weken heeft men meer kans op een kleinere dan op een grotere aanvoer. De pluimveehouders vinden deze hoge prijs overigens geen luxe- „Wij hebben de laatste tijd zoveel tegenslagen moeten incasseren, dat een wat beter jaar een dringende noodzaak was", zo is hun standpunt. Boulogne sur Mer-radio heeft in de nacht van Donderdag op Vrijdag gemeld dat volgens een bericht van de Franse treiler St. Piërre et Paul, de Belgische treiler Marcel Z-248 geseind heeft dat hij motorstoring heeft en dat zijn radio defect is. Het vroeg om assisentie. Het schip bevindt zich op on geveer! 30 mijl ten N. van Oos tende- Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen. In Z. O. en midden-Frankrijk zijn Vrijdag nieuwe overstro mingen gemeld. Door zware regenval is de waterstand in de Rhone zeer gestegen. In de omgeving van Tarascon zijn gebieden over-' stroomd. Drie boerderijen moesten hier worden ontruimd- Donderdagavond trad de ri vier de Orne in de omgeving van Metz buiten haar oevers. De weerkundige dienst voor spelde geen regen meer en ge loofde dat de .overstromingen zuilen afnemen. Verschenen is het voorlopig ver slag van de commisssie van rap porteurs uit de Eerste Kamer, over het ontwerp van wet tot wij. ziging van de noodwet kinderbij slag kleine zelfstandigen. Hieraan is het volgende ontleend: Bij de overweging van dit wets ontwerp in de afdelingen der Ka mer stelden enige leden er prijs op in herinnering te brengen, dat zij bij de behandeling in deze Ka mer van het oorspronkelijke voor. stel, tegen het toekennen van kin derbijslagen aan zelfstandige ondernemers bezwaar hadden ge maakt. Naar hun mening impli ceert dit niet, dat men nu ook het rechttrekken van de bijdragen waarbij deze zich aansluiten aan de tot stand gekomen verhoging van de kinderbijslagen voor loon arbeiders moet afwijzen. Wèl rijst uit dien hoofde beden king tegen de aanvaarding door de Tweede Kamer van het amen- dement-Schilthuis c.s. waarbij niet alleen in art. 5 onder a. van de wet het bedrag van 2400 ver der is verhoogd tot 2800, maar ook in het 3e lid de daar opgeno men bedragen zijn verhoogd. Hiermede toch werd verder ge gaan dan de door de regering be oogde aanpassing. Oordeelden de aan het woord zijnde leden het standpunt van de regering aanvankelijk dus be grijpelijk, zij begrepen niet, dat de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid zich tenslotte toch bij het amendement-Schilt- huis c.s. heeft neergelegd. De door de bewindsman gege ven motivering, n.l. dat een pas opgetreden minister moet probe ren het overleg met de Kamer zo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen, konden zij niet aan vaarden. Van het standpunt van de regering uit was daarmee elke verhoging van het door haar voorgestelde bedrag aanneme lijk, terwijl toch juist de strek king van het wetsontwerp was, niet verder dan tot aanpassing te gaan. Ook had, naar de mening van deze leden, de minister zijn stand punt door de aanvaarding van het amendement uitermate ver zwakt, omdat deze verhoging de voor de regering te recht zeer be langrijke overgang naar de defi nitieve regeling verder zou be moeilijken. De aan het woord zijnde leden zouden gaarne vernemen, aan welke oorzaken het moet worden toegeschreven, dat het aanvanke lijk geraamde bedrag van 15 millioen tot 3% millioen kan worden teruggebracht. Is dit hieraan toe te schrijven, dat de onder de wet vallende zelfstan dige ondernemers in mindere ma. te aanleiding hebben gevonden van de door de wet in uitzicht ge stelde rechten gebruik te maken dan bij het ontwerp van de rege ling was voorzien? Aangezien de minister bij de verdediging van zijn ontwerp nog ëens duidelijk heeft gezegd, dat in ieder geval de betrokkenen in enigerlei vorm premie zullen moeten betalen, wensen de aan het woord zijnde leden er nadruk kelijk op te wijzen, dat dit de re gering t.z.t. voor de verplichting stelt, een rechtsgrond aan te wij zen, waarop de overheid zelfstan. digen in de maatschappij kan verplichten, een deel van hun inkomen voor bepaalde doelein den te bestemmen, die bij hen zelf wellicht niet in de eerste plaats voor een voorziening in aanmerking komen. Sommige leden zouden tegen het wetsontwerp, zoals het oor spronkelijk, op 1 Mei 1952 bij de Tweede Kamer werd ingediend, geen overwegende bezwaren heb ben gehad, al bleven zij van ge voelen, dat de hier gevolgde me thode van wetgeven niet juist is. De aanvaarding echter van het amendement-Schilthuis c.s. in de Tweede Kamer, waardoor niet slechts het bedrag van de bijslag maar ook de inkomensgrens ver hoogd wordt, was oorzaak, dat het wetsontwerp de instemming van deze leden niet kon hebben. Hun bezwaren zijn dezelfde als die, welke in de memorie van toe. lichting zijn uiteen gezet en die de huidige bewindsman zowel in de nota naar aanleiding van het verslag van de commissie voor de sociale verzekering, als bij de openbare beraadslaging met na druk heeft onderstreept. Vele andere leden zouden hun tem gaarne aan het wetsontwerp zoals het nu geamendeerd aan het oordeel dezer Kamer is voor gelegd. Vele ambtelijke diensten tre den vrijwel nooit naar buiten. Zij werken in stilte, maar gebio logeerd door de cijfers op ons aanslagbiljet der rijksinkomsten - belasting (het definitieve), heeft het A.N.P. een bezoek gebracht aan de rijksdienst, waar deze biljetten worden samengesteld. Het is een oud gebouw aan de Javastraat in Den Haag, waarin de ponskaartencentrale van het ministerie van financiën is on dergebracht. Hier worden de duizenden en duizenden gege vens, betrekking hebbend op de inkomsten- en vermogensbelas ting gerangschikt en verwerkt en op zulk een vernuftige en doel matige wijze, dat met recht ge sproken kan worden van het ge mechaniseerde rekenbrein van de minister van financiën. Vrijwel alle handelingen wor den met machines verricht. Toch kan men niet beweren, dat de 28 mannen en 55 vrouwen, die dit cijferbedrijf van 's ochtends tot 's avonds in een helaas te klein gebouw verrichten, zich domweg als verlengstukken van de inge nieuze apparatuur beschouwen. „Het 25-ste uur" krijgt hier geen kans. Zelden hebben wij een harmonieuzer samenspel gezien tussen mens en machine. Het spreekt, dat op een aanslagbil jet nimmer ook maar één fout mag voorkomen en daar de fout loze machine nog niet is uitge vonden en ook de onfeilbare mens niet bestaat, moet het sa menspel tussen beide arbeids- elementen het resultaat opleve ren, dat de minister ervan ver wacht: Een correcte aanslag. NIET HET ONDERSTE DIT DE KAN. Vele aangeslagenen in de in komstenbelasting bemerken vaak na verloop van enige tijd, dat de definitieve aanslag hoger is dan de voorlopige, maar minder be kend is, dat vele voorlopige aan slagen door de belastingdienst ambtshalve worden verlaagd. e DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 25) (Nadruk verboden). „Daar hebt u toch weinig mee te maken," meende Hanny. „Ik?" zei Mr. Clarenbough, nog steeds in de sfeer van het verzet „ik heb meer van de politiek ver geten, dan jij er ooit van zult we ten, jongeman. Daar in New York en Lake Success, man, daar deed ik niets anders!" „Hè, bent u daar óók geweest, Mr. Clarenbough?" vroeg mevr. Boom zeer belangstellend en keek intussen haar vriend Kruidering veelbetekenend aan. „Toe Mr. Cla renbough, vertel me daar eens wat van, ik brand gewoon van nieuws gierigheid eens iets te horen van iemand, die achter de schermen gekeken heeft. Heeft u Molotov ontmoet? En Wisjinsky? En al die andere diplomaten en misschien de president? Toe, drink uw glas eens uit" ze schonk het juist weer boor devol „en vertel ons eens wat." „Mevrouwtje", zei Clarenbough amicaal „u zoudt een steen ver murwen. Natuurlijk ken ik die kerels en Molotov heb ik zelf nog geïnterviewd. Alleen hij wou niks zeggen, hahahaha!" Mevrouw Boom lachte het hardst van allen, maar haar ogen bleven waakzaam. „Die wou natuurlijk niet geïn terviewd worden door zo'n handi ge Amerikaanse zakenman," lachte ze, „hij was misschien bang, dat u hem een stofzuiger wou verko pen." „Ik?" vroeg Clarenbough, die zo langzamerhand de juister verhou dingen tussen schijn en werkelijk heid uit het oog begon te verlie zen „en waarom zou ik hem een stofzuiger verkopen? Ik heb altijd de pé aan stofzuigers gehad. Aan mijn lijf geen stofzuigers, wat jij, Kruijenier?" Dit tegen Kruiderink, die de vertrouwelijkheid met een azijn-achtige glimlach beantwoord de. „Verkoopt u dan geen stofzui gers in uw warenhuis, meneer Cla renbough?" vroeg mevrouw Boom. „Warenhuis, me pet!" riep de Amerikaan strijdlustig uit. „Men sen, we zitten hier nou zo gezellig onder mekaar en jullie zult er toch je snuit wel over dicht houen, om dat je anders met je hele comité een figuur slaat als een gieter, maar ik heb dat warenhuis van die halve gare Klarenbos nog nooit van binnen en zelfs niet van bui ten gezien!" Als een bom viel deze medede ling in de kamer en Kruiderink en de jonge Boom zaten als versteend in hun fauteuils, maar hier toonde mevrouw Boom haar zeldzame tegenwoordigheid van geest. „Zie je wel?" riep ze, „dat ik ge lijk had? Ik zei al meteen: Die Mr. Clarenbough is geen doodgewone Amerikaanse winkelier. Hij houdt ons maar een beetje voor 't lapje. Hij is een diplomaat of iemand met een hoge functie, die wel eens wil zien, hoe wij hier in Meeldam Amerikanen weten te ontvangen. Is het niet, meneerkom, laten we nou dat geKlarenbos maar af schaffen „Jongejans," zei Will plechtig, stond moeizaam op en boog naar alle zijden. „Willem Jongejans, om u te dienen, alias Mr. Clarenbough. Netjes opgeknapt niet? Plannetje van De Gooyer en mijOp het horen van de laatste woorden kon Kruiderink de triomf in zjjn blik maar nauwelijks bedwingen. Hanny zat als versuft naar zijn moeder te staren, wier meerder heid en vernuft hij deze avond on betwist erkende. Zoals ze 'm dat in vijf minuten had gelapt. Nu was de kat uit de zak. Hij begreep, dat dit de fundering was van het plannetje, waarover ze gesproken had. Maar nu toonde ook Kruiderink, dat hij zjjn zout waard was. Alles verliep volgens de plannen, hij zou zijn aandeel leveren. Hij stond op, keek mevrouw Boom nijdig aan en zei: „Vind jij dat zo lollig, Anna, dat we hier met z'n allen voor gek hebben ge zeten en ene meneer Klarenbos hebben toegejuichd en gehuldigd en befuifd, die helemaal Mr. Kla renbos niet was? En vindt u dat Het is ons duidelijk geworden, dat de schatkist niet het onder ste uit de kan wil hebben. Er zijn nu eenmaal wettelijke voor schriften en daar houdt het rijk zich aan, ook als dat in zijn eigen nadeel is. In totaal zijn er bij de laatste aangifte 40 pet. af wijkingen op de voorlopige aan slagen aangebracht, 30 pet. wel iswaar naar boven, doch ook 10 pet. naar beneden en dat is op het totaal altijd nog ongeveer ruim 100.000 gevallen. Honderd duizend belastingplichtigen dus, die zichzelf een te grote last op legden en van deze last bevrijd werden zonder tussenkomst van enig adviseur; enkel door de ob jectieve belastinginspecteur, die de kohieren vaststelt. HET PONSKAARTEN SYSTEEM. In de verschillende inspecties voor de directe belastingen er zijn er in totaal 98 worden van alle belastingplichtigen de z.g. nota's van berekening vast gesteld, welke van tijd tot tijd naar de ponskaartencentrale in Den Haag worden gezonden. Alle gegevens op de nota's krij gen daar een codenummer, welke door een oorverdovend lawaai van staal oo staal worden er tien tallen gaatjes uit zo'n kaart van ongeveer 18 bij 7 cm geslagen, alle op tevoren bepaalde plaat sen. Dit is een zeer secuur werk- VRAGEN AAN DE MINISTER Het Tweede Kamerlid de heer De Ruiter (C.H.) heeft aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid de volgende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend: a. dat dezer dagen met het emigrantenschip „Fairsea" ver scheidene Nederlandse emigran ten naar Australië zouden ver trekken; b. dat 170 van deze emigran ten op het laatste moment een telegram hebben ontvangen van de stichting landverhuizing, dat hun vertrek tot Januari wordt uitgesteld; c. dat deze 170 personen, die d;t telegram hebben ontvangen, op grote kosten zijn gejaagd, doordat ze hun bedrijf, gereed schappen, woning en meubilair al kwijt waren en hun bagage was verzonden? 2. Is het juist, dat dit een ge volg is van het feit, dat men latere aanmeldingen heeft laten voorgaan? 3. Wat denkt de minister te doen om herhaling van het voor gevallene te voorkomen en hoe denkt de minister de gedupeer den schadeloos te stellen? zelf zo leuk, meneer, dat u hier een stel achtenswaardige burgers een figuur als een gieter hebt doen slaan? Dit is geen lolletje, meneer, dit is bedrog. Puur bedrog. Me vrouw Boom mag dat misschien leuk vinden, die heeft er niets bij te verliezen. Maar mijn naam gaat over straat, mijn naam als zaken man, als notabele van deze ge meente. Wie zal me geloven, wan neer ik zeg, dat ik er part noch deel aan had? Wie zal niet den ken, dat het allemaal doorgestoken kaart was?" De gewaande Clarenbough was op deze plotselinge reactie niet voorbereid en staarde de spreker als versuft aan. Langzaam vorm de zich in zijn geest een denkbeeld omtrent de ontzaggelijke stommi teit die hij had uitgehaald, om daar, notabene onder getuigen, zijn identiteit te onthullen. Kruiderink zag wel de indruk die hij maakte en ging voort: „Het mag dan mijn naam kosten en m'n reputatie, maar ik zal dan ten minste redden wat er te redden valt. Ik zelf zal persoonlijk deze ganse zaak onthullen. Ik zal u, meneer, laten arresteren als een oplichter, die zich uitgeeft voor een Amerikaans zakenman en in werkelijkheid een avonturier is. De politie moet dan maar eens uit zoeken of u verder 'n blnaco straf blad hebt. Ik bel nu meteen de politie op en in één moeite Mr. Colverton, de Amerikaanse journa list. Die zal ik de zaak haarfijn uit de doekjes doen en al zal ik zelf hangen, ik zal zorgen dat u meehangt, meneer Klarenbos of Jongejans of misschien hebt u nog wel meer namen. (Wordt vervolgd.) je, want met dit beginstadium van de bewerking staat en valt het hele systeem. Nadat alle kaarten nog eens een controle-ponsmachine zijn gepasseerd, gaan ze naar de af deling, waar een viertal tabel leermachines staat opgesteld. Deze worden uitsluitend door mannelijk personeel bediend. Die tabelleermachines zijn wa re wonderen der techniek. Zij kunnen tellen, schrijven, selec teren en wat al niet. Het meest vreemde voor de ondeskundige toeschouwer is wel de mogelijk heid van deze machines om de gaatjes in de ponskaarten weer om te zetten in leesbaar schrift, cijfers en letters en dat met een snelheid van 9000 per uur. Één van deze machines heeft tot taak de tellingen van de „no ta's van berekening" nog eens te controleren en dat gaat met tien kaarten tegelijk. Wordt er een verschil geconstateerd, dan behoeft men slechts het betrok ken tiental nog eens op de keper te beschouwen om de fout te kunnen ontdekken. Nu pas durft men het aan uw definitieve aanslag gereed te maken. Dit geschiedt op z.g. ket tingformulieren, dit wil zeggen dat alle aanslagbiljetten nog aan elkaar vastzitten en als een brede papierstrook zonder einde door een machine kunnen worden ge haald. Ook dit toestel is weer een tabelleermachine, nu niet één die controleert, doch formulieren drukt en wel met een snelheid van 3000 per uur. Op dezelfde wijze worden de kohieren gemaakt. Dit geschiedt in tweevoud. Één afdruk is be stemd voor de ontvanger; de an dere gaat naar de betrokken in specteur, zodat zowel de een als de ander als het ware een los bladige boekhouding krijgt, waaruit blijkt, wie in de in komsten- en vermogensbelasting zijn aangeslagen en voor hoeveel. Het sluit alles als een bus. De ponskaartencentrale is een goede klant van de post. Dage lijks gaan duizenden aanslagen 250.000 per maand met de daarop betrekking hebbende ko hieren naar de verschillende in specteurs, die de kohieren defi nitief vaststellen. Het effect is bekend: De aan slagen worden bij de belasting betalers thuisbezorgd.... Alle verwerkte ponskaarten gaan nu naar het centraal bu reau voor de statistiek, dat er een dankbaar gebruik van maakt bij de samenstelling van allerlei statistieken, welke van tijd tot tijd voor publicatie worden vrij gegeven. TECHNISCHE PRESTATIES. De techniek van de ponskaar tencentrale wordt steeds verbe terd. In 1949, toea men begon, slaagde men er in 1.800,000 kaar ten te verwerken. Voor 1952 wa ren het er tot op heden 2.821.000. Als men deze kaarten zou op stapelen, zou een hoogte van meer dan 500 meter bereikt wor den. Stel u voor: 5 Domtorens op elkaar. Legde men alle kaar ten achter elkaar, dan zou men daarmee een afstand van 522 km kunnen halen. Sedert de oprichting werden 10 millioen kaarien verwerkt. Thans wordt een maximum be reikt van een kwart millioen per maand. Deze cijfers geven slechts een ruw beeld van wat er daar in de Javastraat „achter de schermen" gebeurt. Men hoopt de -crschillende technische prestaties op korte termijn nog op te voeren en te versnellen, maar dat zal pas goed kunhen, als men een ander ge bouw, dat op het ogenblik in de Ful'onstraat in gereedheid wordt gebracht, heeft betrokken. In deze ruimere behuizing hcopt men wat meer armslag te ver krijgen, zodat de achterstand in de verzending van de aanslagen, die nu przetisch al is weggewerkt nog slechts zal gelden als een boze droom uit de tijd van de eerste na-oorlogse j?ren, toen er zo vele knopen te entwarren waren. Kort geleden hebben wij bericht, dat cp St. Eusta- tius, een der Bovenwindse eilanden, een vrouw het le ven had geschonken aan een zoon, die niet minder dan 16 pond woog. Wij veitiemen thans, dat het de artsen niet is ge lukt dit jongetje in leven te houden.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5