Begroting van Financiën Belgisch-Nederlands roomcomplot ^ÊÊ^k.Tluo&m 100 WEERSVERWACHTING HOOGWATER WEINIG ACTIVITEIT OP DE GROND 240 millioen franc aan boete en schadevergoeding ■cadeau! stuks in Luxedoos m... toch niet duMdefc ZON-en MAANSTANDEN Het staatshoofd van Zuid-Korea VERHOGING ZIEKENFONDSPREMIE Na de onlusten in Irak Belediging van de Paus? Labourblad over Kenia AGENDA Aanvaringen en strandinge op de Elbe ZATERDAG 29 NOVEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2204. Tweede Kamer De reis van Prins Bernhard HOE HET COMPLOT ONT MASKERD WERD. Frankering bij abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I, van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal: per maand 1,75; per week 42 cent.. Losse nrs 8 et.. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per min 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer is gisteren aan de orde gekomen de door de heer Biewenga (AH) ingediende motie betreffende herziening van de definitieve aanslagen in de hef fingen ineens, gedateerd vóór 6 Februari 1952. In deze motie mede onderte kend door leden van CH, KVP, VVD, en KNP wordt de minister uitgenodigd zodanige maatregelen te treffen, dat de definitieve aan slagen in de heffingen ineens, ge dateerd vóór 6 Februari 1952, op verzoek van de betrokken belas tingplichtigen ambtshalve in dien zin zullen worden herzien, dat re kening wordt gehouden met de in houd van de uitspraak van de Hoge Raad van 6 Februari 1952 inzake aftrek van belastingschulden voor de aanslagen in de heffingen in eens. Minister Van de Kieft deelt me de, dat als de motie wordt aange nomen, hij er geen uitvoering aan zal geven. Alle berekeningen zou den moeten worden herzien. Er zou rechtsonzekerheid worden ge schapen, welke spr. afwijst. De heer Biewenga (AR) acht de ze mededeling teleurstellend. De motie wordt hierdoor een slag in de lucht. De argumenten van de minister hebben hem niet over tuigd. Spr. wil niet uit de weg gaan voor de moeilijkheden der admini stratie. Hij is echter bereid de mo tie in te trekken, zich voorbehou dend op de zaak terug te komen. Bij de artikelsgewijze behande ling der begroting komt aan de or de een amendement van de heer C. van den Heuvel (AR) om de post van 20.000 voor het blad „Wij van Financiën" met 1 te verminderen teneinde daardoor tot uitdrukking te brengen, dat het blad niet langer op 's rijkskosten behoort te worden uitgegeven. De ze motie is mede ondertekend door leden van CH, KVP en VVD. De minister verklaart het amen dement niet te aanvaarden. Als hij meent het blad nodig te hebben, wenst hij daarin vrij te zijn. De heer Van den Heuvel (AR) heeft geen bezwaar tegen het blad, maar tegen het feit, dat het door het rijk wordt betaald. Het blad heeft met de belangen van de dienst niets te maken. Het zou in strijd zijn met het ge bruik, als de minister het amende ment niet zou uitvoeren. Men heeft hier te maken met het begrotings- recht van de Kamer. De heer Oud (VVD) is ook van mening, dat als het amendement wordt aangenomen, de uitgifte van het blad moet worden gestaakt. De minister zegt dat het onaanvaard- baar is. Dat betekent dus, dat hij zijn ministeriële leven aan het blad verbindt Daarvoor gaat spr. met uit de weg. Hij zal met enige leden van zijn fractie tegen het amende ment stemmen op andere gronden. Hij acht het blad voor de dienst van belang. Spr. is voor bezuiniging, maar men moet verstandig bezuinigen. De bezuiniging van 20.000 weegt niet op tegen het gunstige sociale belang, dat hij er in ziet. De heer Weiter (KNP) zegt, dat men de minister het orgaan niet wil ontnemen, als hij dat nodig acht, maar wellicht zou de minis ter de inhoud meer in overeen stemming met»het doel kunnen brengen. De heer Hofstra (Arb.) merkt op, dat er meer personeelsbladen van overheidsbedrijven zijn. De consequentie zou vorderen, dat de ze ook moeten verdwijnen. Spr. meent, dat een personeelsblad voor grote bedrijven nodig is. Zijn frac tie zal tegen het amendement stemmen. De heer Van de Wetering (CH) handhaaft zijn bezwaar en vraagt, wat de bedoeling is, als de minister spreekt van onaanvaardbaar. De heer Romme (KVP) zegt dat hij aanvankelijk meende, dat het in dit twijfelgeval beter was zich aan de zijde van de minister te stellen. De minister is nu met zwaar ge- medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Zaterdag ochtend tot Zaterdagavond. Opklaringen. Hier en daar ochtendmist. Ove rigens langdurige opklaringen en bijna overal droog weer. Matige tot zwakke wind uit uiteenlopen de richtingen. Temperatuur mid den overdag iets boven het vries punt. schut gekomen, zodat men zou moeten gaan spreken van „Gij van Financiën". Een nadere verklaring van de minister is wel gewenst. Spr. zal tegen het amendement stemmen. De heer Burger (Arb.) is het eens met de heer Oud. Een minis ter kan niet aanvaarden, wat men thans wil. De Kamer kan niet gaan optreden als censor van de ver schillende bladen, die worden uit gegeven. De minister kan zich zijn handen niet laten binden. De heer Gortzak (CPN) zegt geen behoefte te hebben aan het blad. De minister is de heer Weiter dankbaar voor zijn poging de storm in een glas water te doen bedaren. Spr. meent de Kamer steeds te zijn tegemoet gekomen. Hij heeft geen starre houding aangenomen. In het amendement ziet spr. een blijk van wantrouwen, omdat de bladen van andere departementen gewoon gepasseerd zijn en daarom heeft hij zich sterk uitgedrukt. De heer Van den Heuvel (AR) verklaart, dat er geen sprake is van wantrouwen in de minister. Spr. wist niet, dat er meer bladen aan de departementen waren, maar daar gaat het niet om. Het gaat er om, dat het rijk geïllustreerde blad op 's rijks kosten wordt uitgegeven. Wil men een blad hebben, dan moet men het zelf uitgeven. Het amendement wordt verwor pen met 51 tegen 19 stemmen. Vóór hebben gestemd de CH met uitzondering van de heren Krol en Kikkert; SG; AR; CPN en van VVD de heren Ritmeester en Cor- nelissen. De begroting wordt z.h.s. goed gekeurd met aantekening, dat de CPN geacht wil worden te hebben tegengestemd. BEGROTING VAN ECONOMISCHE ZAKEN. Daarna heeft de Kamer een aan vang gemaakt met de behandeling van de begroting van economische Zcikon De heer Schmal (CH) merkt op, dat het leven van een minister over het algemeen korter is dan dat van een hoogleraar. Naar sprekers oordeel heeft de memorie van ant woord een preliminair karakter ge kregen door de verwijzing naar nog komende gebeurtenissen en nog te verwachten stukken. Daar om kan de bespreking summier zijn. Als men de methode gaat vol gen een debat te houden over af zonderlijke nota's, betekent dat, dat het begrotingsdebat een wijzi ging ondergaat. Wat over de industrialisatie wordt gezegd, munt z.i. niet uit door helderheid. Z.i. blijft het de vraag, of de be noeming van een staatssecretaris voor middenstandsaangelegenhe den bepaald noodzakelijk is. Hij meent dat dit niet het geval is. In een interview heeft de staats secretaris verklaard, dat hij nog naar een definitieve politiek moet zoeken. Het kon wel eens een on begonnen werk blijken te zijn, meent spr. De heer Janssen (KVP) be spreekt de werkgelegenheid en geeft uiting aan enige bezorgdheid ten aanzien van de maatregelen, waarvan een spontaan effect zou kunnen worden verwacht. De oplossing van de werkgele genheid zegt hij te zien in het op gang komen van de investeringen. De heer Blaisse (KVP) zegt er zich over te verheugen, dat de strijd tegen de tariefmuren wordt voortgezet. De heer Nederhorst (Arb.) gaat accoord met de grondslagen van het economisch beleid, zoals de mi nister die heeft aangegeven. HET KOREAANSE CONFLICT Het communistische nieuws agentschap „Nieuw China" heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat volgens gegevens van de Chinese luchtafweer in Korea Chinese luchtdoelbatterijen 280 vliegtuigen van de Ver- Naties aan het centrale front in#Korea hebben neergeschoten of be schadigd. Het opperbevel van de strijd krachten van de Ver. Naties in Korea heeft bekendgemaakt, dat er weining activiteit op de grond is geweest. Tengevolge van het slechte weer was ook de activiteit van de luchtmacht beperkt geble ven tot lichte en halfzware bomaanvallen. Hij betoogt, dat Nederland alle belang heeft bij een versnelling van de Europese integratie. Deze integratie betekent geen prijs ge ven van souvereiniteit in deze zin, dat men meer recht van spreken krijgt. Voor de economische positie van ons land slaat spr. de export hoog aan. Aan de exportbevordering moet grote aandacht worden be steed, ook met het oog op de uit breiding der werkgelegenheid. De uitvoer naar Noord, en Zuid-Ame- rika kan z.i. nog belangrijk worden opgevoerd. Inzake de industrialisatie uit hij de mening, dat men de invloed van de belastingdruk op de investe- ringslust schromelijk overdrijft. Veel sterker speelt hier angst voor kwade risico's. Aan de industriespreiding be hoort grote aandacht te worden geschonken. Kan men de industrie vestiging niet richten naar de ont wikkelingsgebieden? In deze gebie den moet een actief, stimulerend klimaat heersen. Bij alle ontwik kelingsplannen zijn mens en maat schappij in het duister gebleven. De heer Van Leeuwen (VVD) acht het volkomen begrijpelijk, dat het investeringsniveau zakt. Er spelen twee problemen: hoe houdt men het industriële apparaat op peil en hoe komt men tot uitbrei ding? Er zijn ambities genoeg in het bedrijfsleven, maar de midde len zijn beperkt. Een wijziging van het inzicht in de belastingen acht spr. nodig. Men moet beseffen, dat rente van eigen kapitaal in een N.V. een kosten element is, precies als bij leen-kapi- taal. De heer Schilthuis (Arb.) is van mening, dat men moet komen tot een effectieve bestrijding van de overbezetting in bepaalde bedrijfs takken. Hij geeft de minister in overweging deze kwestie in zijn middenstandsnota te betrekken. De middenstandscredieten heb ben grote economische en sociale waarde. Spr. is van oordeel, dat men met de verlening ervan wat toeschietelijker moet zijn. De heer Wijffels (KVP) is van oordeel, dat het voor de industriële ontwikkeling weinig op aan komt of een land grondstoffen heeft. Veel belangrijker is het de intel lectuele krachten te hebben, die een greep op de krachten der na tuur kunnen doen. Zwitserland is daarvan z.i. het beste bewijs. Spr. vraagt een raming te doen maken van de steenkolenvoorraad van Nederland op een diepte van 1500 meter. Tegen zes uur wordt de vergade ring gesloten. Het Belgisch-Nederlands room- botercomplot houdt in zuivelkrin. gen van beide landen de gemoe deren druk bezig. De hoogste eisen tot schadevergoeding en boeten zijn in België gevallen. Van de ruim 300 millioen francs wordt ongeveer 70 millioen van drie Nederlandse betrokkenen gevorderd, namelijk van een gro te Brabantse fabriek tot een be drag van 50 millioen; van een fabriek in Drente ongeveer twee millioen en van een Noord-Hol landse exporteur ongeveer 17 mil lioen francs. Dat tal van namen van zuivel fabrieken in dit proces worden genoemd, is vermoedelijk gelegen in het feit, dat een of meer dezer drie van diverse bedrijven room ZONDAG 30 NOVEMBER. n.m. 12.42 1.17 1.57 2.07 Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MAANDAG 1 DECEMBER. v.m. 0.24 0.59 1.39 1.49 Breskens Terneuzen v.m. 1.12 1.47 n.m. 1.31 2.06 Hansweert 2.27 2.46 Walsoorden 2.37 2.56 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 29 8.23 16.34 14.49 6.09 30 8.24 16.33 15.17 7.32 Dec. 1 8.25 16.32 15.54 8.50 Een gerechtshof te Seoel heeft 4 Koreanen, die 'n poging had den ondernomen om president Syngman Rhee te vervangen door Ji Eun, de oudste zoon van Korea's laatste koning, tot dwangarbeid veroordeeld. Hun was „schending van de grondwet" ten laste gelegd, daar Ji Eun thans een Japans bur ger is en de veroordeelden voor nemens waren geweest hem president te maken zonder voorafgaande verkiezingen. Ji Eun had niet ingestemd met dit plan. Met ingang van 1 Januari 1953 wordt de premie voor verplicht verzekerden ingevolge het zie- kenfondsenbesluit verhoogd van 3,8 tot 4 pet- van het loon in de zin van de ziektewet. Daar de ziekenfondspremie voor de helft ten laste komt van de arbeider en het maxi mum-dagloon thans 14 be draagt moet van genoemde da tum af op het loon 2 pet. tot ten hoogste 28 ct per dag, 1,68 per week, of f 7,20 per maand worden ingehouden. Radio-Bagdad heeft ver klaard, dat de recente onlusten het gevolg zijn van de „wens van het volk om dringend no dige hervormingen ingevoerd te zien". Ongelukkigerwijze, zo gaat de radio verder, hebben zich op standige elementen tussen de menigte gemengd, waardoor de onregelmatigheden een bloedige afloop hadden. Thans worden deze hervor mingen door de regering inge voerd- De radio trad verder niet in bijzonderheden. A.F.P. meldt, dat 200.000 dinar zijn toegewe zen aan de gezinnen, die bij de onlusten gedood of gewond wer den. De Italiaanse kamer van af gevaardigden heeft de parle mentaire onschendbaarheid op geheven van Luigi Longo, on der-secretaris van de commu nistische partij in Italië. Hierdoor kan hij voor de rechter worden gedaagd we gens belediging van de paus en het rooms-katholieke geloof. In December 1947 publiceerde het communistische weekblad „Vie Nuove", waarvan Longo toen directeur was, een spot prent, die de paus weergaf in een tank met dollarsymbool om zijn hals, terwijl hij een aan tal buitenlandse politieke fi guren zegende, die geknield, wa pens van verschillend type droegen. De inheemsen in Kenia kun nen volgens het maandblad van de Britse Labourpartij ruim 20 millioen personen voeden met de opbrengst van eigen bodem, als de cultuurgrond in Kenia even intensief kon worden benut als in Engeland. Het blad meende dat beschikbaar bouwland dien de te worden verstrekt aan in heemsen met voldoende agrari sche kennis, die bereid waren kleine coöperatieve eenheden te vormen en leiding te aanvaar den. Hoewel dit een deel van het bittere gevoel van onrechtvaar digheid bij de inheemsen, die de uitgestrekte hooggelegen terrei nen vergeleken met hun eigen overbevolkte reservaten, zou wegnemen, zou dit het economi sche vraagstuk van Kenia niet oplossen, aldus het blad. Het vergeleek voorts de ar beidstoestanden voor inheemsen in Kenia met „het lijfeigenschap der middeleeuwen." De prins bezoekt president Truman. Prins Bernhard heeft Vrijdag ochtend voor een periodiek me disch onderzoek een bezoek ge bracht aan het Walter Reed-zie- kenhuis. Vervolgens bracht de prins 'n be zoek aan president Truman. Hij verklaarde na afloop, dat het bij zonder aangenaam was geweest, maar hij weigerde mede te delen wat de president en hij geduren de hun onderhoud van 20 minu ten hadden besproken. HEDEN: TERNEUZEN; Luxor Theater 8 uur; Biosc. Messalina. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Toen de aarde stil stond- Pro Rege, 311 uur: Bazar Chr. Gem. koor „Lau- damus". AXEL: Het Centrum, 6-30 en 9 uur: Biosc. Tomahawk. HOEK: A. M. van Opdorp, Mauritsfort, 7 uur: Prijs- kaarting. MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. Messalina; 4.30 uur: Middagvoorstelling- Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Toen de aarde stil stond; 2 uur: Middagvoor stelling. Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Bijzondere dienst. Parochiehuis, 7 uur: Prijskaarting- Sportpark, Voetbal. 2.30 uur: TerneuzenInternos; 12 uur: Terneuzen 3—-PSK 2. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc- Tomahawk; 8 uur: Van je familie moet je 't maar hebben. Donderdavond zijn in een dikke mist op de Elbe 5 schepen in aanvaring gekomen en twee aan de grond gelopen. Bij CuKhaven is het Neder landse motorschip „Riomer" (200 ton) aan de grond gelo pen en bij Brunsbüttel het 8466 ton metende Britse schip Mag- dapur. ECONOMISCHE POLITIERECHTER. 1000 boete voor kunstmest- smokkel. Voor de economische politie rechter te Middelburg stond te recht de handelaar H. J. E. de M. te Hulst, die ervan beschuldigd werd in de zomer van 1952 bij herhaling grote partijen kunst mest naar een boerderij bij de grens te St. Jansteen te hebben doen vervoeren met de weten schap, dat de kunstmest bestemd was om naar België te worden gesmokkeld. Verdachte bekende de kunst mest te hebben geleverd, maar naar zijn zeggen had hij niet ge weten, dat die voor België be stemd was. Een Belg had hem tevoren reeds gevraagd, of hij be reid was kunstmest te leveren. Dit was toen niet doorgegaan, omdat hij niet over een vergun ning beschikte. Later werd hij rechtstreeks aan de landbouwer te St. Jansteen geleverd en dat was volgens verdachte niet ver boden. De officier eiste 1000 boete subs, twee maanden hechtenis. Op 4 December zal de politie rechter schriftelijk vonnis wijzen. hebben betrokken en naar België doorgeleverd. Zoals men weet wordt ter nivel lering van het verschil in pro ductieprijzen tussen Nederlandse en Belgische producenten op di verse landbouwproducten een heffing gelegd. Men kan de geschiedenis van deze heffingen op boter en room in drie perioden verdelen. De eerste loopt van 1 September 1949 tot 1 Maart 1950, toen Ne derland op verzoek van België een heffing legde op uit te voeren boter en op room met meer dan 20 percent vetgehalte in ver pakkingen van meer dan een liter. Van 1 Maart tot 31 De cember 1951 valt de tweede pe riode, waarin België de heffing zelff in handen nam. Aan de Belgische grens hief men van 1 Maart tot 7 April op room in ver. pakkingen tot 1 liter 3,55 francs en op room in grotere verpakkin gen 7,10 francs per liter. Aange zien deze methode niet water dicht bleek te zijn, omdat in die tijd vrijwel uitsluitend room in literflessen werd aangeboden, werd na 7 April voor alle room 9,50 francs per liter geheven. De derde periode loopt van 1 Januari 1951 tot op heden. Krachtens het protocol van Lu xemburg wordt thans weer door Nederland de heffing op boter en room bij uitvoer naar België ge legd. Sindsdien delen België en Nederland de heffing. In Neder land verdween het aandeel aan vankelijk in de schatkist, doch sedert 1 November ontvangt het zuivelfonds dit geld. Beziet men deze drie perioden, dan is er alle reden om aan te nemen, dat de roomsmokkel al leen in de twee eerste'perioden, toen de uitvoer in flessen van een liter vrij was en later, toen de heffing van Belgische kant werd geïnd, geschied zal zijn. Zo lang immers in Nederland op de te exporteren room een heffing wordt gelegd, waarbij scherp wordt gecontroleerd, is de aar digheid voor de smokkel er af. In de zeven maanden van de eerste periode leverde Nederland volgens cijfers van het centrale bureau voor de statistiek 3 mil lioen 100.000 kg room aan België. In de tien maanden van de twee de periode werd 5.200.000 kg geleverd. In deze cijfers moet ook de gesmokkelde room vervat zijn, omdat deze door Nederlandse uitvoermachtigingen was gedekt. In de eerste periode is dus waar schijnlijk vele malen de heffing aan de Nederlandse kant op bo ter ontdoken, door room in liter verpakking voor verkarning naar België te leveren. Toen dit spel letje na 7 April 1950 niet meer opging, ging men „gecondenseer. de melk" voor die verkarning in België in elke willekeurige ver pakking leveren. De leveringen liepen in die periode met liefst 30 ton per maand op. Na 1 Januari 1951, toen de hef fing op naar België te exporte ren room, in welke verpakking dan ook, aan Nederlandse zijde geheven werd, was het spel uit. In 1951 werd in totaal slechts 1600 ton room naar België ge leverd of gemiddeld 133 ton per maand. Indien men dit cijfer aanneemt als de werkelijke behoefte aan Nederlandse room in België en dan ziet, dat in de eerste periode gemiddeld 443 ton per maand werd geleverd (voornamelijk in literflessen) en in de tweede pe riode gemiddeld per maand 520 ton, dan ziet men een totaal ver schil over 17 maanden van ::uim 6000 ton méér dan de aangeno men behoefte was. Ruim 2100 ton hiervan werd in de eerste pe riode geleverd en voorts zou men voorzichtig kunnen concluderen, dat in de tweede periode een groot deel van bijna 3900 ton als „gecondenseerde melk" de grens over ging om tot boter verkarnd te worden. De Belgen hieven in die tijd vrijwel aldoor 9500 francs per ton room, die dus ontdoken zouden zijn. Dit maakt een be drag uit van ruim 37 millioen francs, waaruit het cijfer van ruim 70 millioen francs of wel het dubbele van de ontdoken hef fing als schadevergoeding geëist van de Nederlandse leveranciers voor ruim 3600 ton kan worden verklaard, alsook, dat de Belgi sche justitie de leveranties voor verkarning uit de eerste periode in literflessen waarschijnlijk heeft laten lopen. De Belgische deelnemers aan het complot, D., die zich van dok werker tot zuivelfabrikant op werkte, diens schoonzoon S., die in deze gehele „handel" de be langrijkste tussenpersoon schijnt te zijn geweest, alsook enige an dere zuivelfabrikanten en hand langers, hoorden tezamen een schadevergoeding en boete van ongeveer 240 millioen francs tegen zich eisen. Het eerste vermoeden van ge knoei rees bij de Belgische auto riteiten, toen zij de grote toename zagen van de invoer van gecon denseerde melk uit Nederland. Deze had vroeger nooit een der gelijke afmeting aangenomen. Toen door steekproeven eenmaal was uitgemaakt, dat inderdaad geen gecondenseerde melk doch room werd ingevoerd, waaruit in België boter werd gekarnd, be sloot de recherche maatregelen te nemen. Hierop werd een uit Nederland komende vrachtauto, die bij Lommei over de grens kwam, achtervolgd. Deze auto reed naar een opslagplaats te Antwerpen, waar zich reeds en kele rechercheurs van de opspo ringsdienst der douane hadden opgesteld. Alles werd op hun bevel afge laden en tegelijkertijd werden huiszoekingen verricht. Aan de hand van het gevonden materi aal kon de roomsmokkel toen afdoende worden bewezen. Ook de fabrieken, die van D. de room ontvingen om hieruit boter te maken, konden niet volhouden dat de room, die zij hadden ont vangen, „gecondenseerde melk" was. Hoe driest de smokkelaars te werk gingen, mag wel hieruit blijken, dat zij er niet voor terug schrokken soms vier keer op een dag tien ton room over de grens te brengen. Het „handeltje" was voor alle betrokkenen voordelig. De Ne derlandse leveranciers hadden een grotere omzet en dus grote re winsten. D. en zijn schoonzoon konden een zoet winstje maken bij leverantie aan de zuivelfabrie ken, omdat de Nederlandse room zonder de heffing, ook al zouden de Nederlandse leveranciers een hogere prijs dan de normale heb ben ontvangen, goedkoper en lu cratiever dan de Belgische grond, stof kon worden geleverd. De verwerkers op hun beurt, die de uit de room gekarnde bo ter tegen normale prijzen kon den verkopen, hebben dus óók voordelen. De Belgische staat acht de Ne derlandse leveranciers aansprake. lijk voor de ontdoken heffing en vraagt nu dubbel op. De Belgi sche afnemers en de verkarners worden ieder voor zich aanspra kelijk gesteld, waarbij voor da hand ligt, dat de als „condens" ingevoerde room verbeurd zal worden verklaard, weshalve de tegenwaarde ervan door de staat benevens de nodige toeslagen, wordt opgeëist. De room werd geïmporteerd op Belgische invoervergunningen voor condens, waarvoor de aan vragers verantwoordelijk blijven, ook al hanteerde de schoonzoon van de „roombaron" deze. De kwestie van de aansprakelijkheid voor de vervalste facturen, als ook de schuldvraag rond het ver wisselen der roometiketten voor die van gecondenseerde melk in „niemandsland" tussen de doua neposten, is nog niet duidelijk. Hpt is de vraag, in hoeverre de Nederlandse justitie hierin zal worden gemoeid. Van aanklach ten is tot dusver nog niets ge bleken. Deviezenbepalingen schij nen niet te zijn overtreden. De be talingen aan de Nederlandse le veranciers zijn naar alle waar schijnlijkheid normaal geweest, hoewel in eventuele ..overwinst" een addertje onder het gras kan schuilen. Toen de Belgen in de gaten kre gen, dat het met de grote invoer van „gecondenseerde melk" uit Nederland niet pluis was, werden grote borgstortingen van de im porteurs geëist. Deze beliepen et telijke millioenen en kunnen nu mede ter afdoening van de door de justitie geëiste schadevergoe dingen wiorden gebruikt. Te Antwepen wordt verteld, dat het bedrijf van de „roombaron" failliet is, doch dat deze inmid dels al in een nieuwe fabriek zit. Te Antwerpen vraagt men zich af, waarom de Nederlandse doua ne zich niet met het verwisselen der etiketten heeft bemoeid. Men had toch kunnen vermoeden, dat er waarschijnlijk geknoeid werd. omdat de roometiketten soms als sneeuwbuien rondwaaiden en ook dat op sommige Belgische doua neposten de zaak niet pluis moet zijn geweest. Formeel had de Nederlandse douane met het ganse geval niets te maken, omdat alles tot en met de Nederlandse grens, waar de goede facturen en de door België niet erkende uitvoermachtigin gen juist werden bevonden, n orde was. Het is echter de vraag of de Nederlandse douane niet iets geweten of vermoed heeft. Aangezien de fraude echter bu ten Nederlands gebied gepleegd is, lijken rechtstreekse verwijten tegen de Nederlandse douane on juist.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1