De reis van Prins Bern hard De toestand in Kenya 2)e man Wat brengt DE RADIO? Ricago GEMEENTE TERNEUZEN Op 4 December weer terug naar Nederland Minimum-garantieregeling voor D.U.W.-arbeiders BRAND IN EEN AMERIK. ZIEKENHUIS Amerikanen in O.-Duitsland gearresteerd? Onderzoek tegen twee Westduitse communisten Sneeuw veroorzaakt grote vertraging in de V. S. Bezoek van de Turkse president aan Griekenland De Britse staalindustrie Nieuwe bomaanslagen in Tunesië Herderlijk schrijven van Duilse protestantse kerk Belangrijke verlaging van de ijzer- en staalprijzen Beschuldigingen van Poolse R. K.-bisschoppen Cementbak in Noordzeekanaal gezonken Spionnage-proces in Hongarije Ontploffing van munitie op Frans station TWEEDE BLAD Vrijdag 28 November 1952 7e Jaargang No. 2203 Prins Bernhard is Woensdag avond om 7 uur plaatselijke tijd te Washington aangekomen. De Prins maakte de vlucht van Mexico naar Washington aan boord van een gewoon lijn- vliegtuig van de „American Air lines". Deze winter zal weder voor D.U.W.-arbeiders een garantie regeling voor minimumloon gelden om te voorkomen, dat het loon van deze arbeiders te sterk daalt door kortere werk tijden en zoals het in de vak term geldt, onwerkbaar weer. Daar de regeling van de vo rige jaren minder goed voldeed, voor de arbeiders, die door een hogere prestatie tot accoord- overschrijding kwamen, is thans aan dit bezwaar tegemoet ge komen. De accoord-oveikchrijding zal nu bij de vaststelling van het minimumloon buiten beschou wing worden gelaten, zodat ook in een week met veel regenuren de mogelijkheid bestaat de da ling van 't weekinkomen te be perken. De regeling is 24 November in werking getreden en zal gelden tot en met 2 Mei 1953. Bij een brand die Woensdag avond is uitgebroken in een zie kenhuis te Huntington in de Amerikaanse staat W.-Virginia, zijn 14 vrouwen en kinderen om het leven gekomen. De brand teisterde een gebouw van 3 ver diepingen. Het grootste deel van de slachtoffeis waren kinderen die op de derde verdieping van het brandende gebouw waren op gesloten. Op elke etage van het gebouw waren volgens een lid van het personeel 60 tot 70 patiënten ondergebracht. Het ziekenhuis is een inrich ting voor zenuw- en geestes ziekten. De Amerikaanse legerautori- teiten te Berlijn hebben de Sow- jet-autoriteiten inlichtingen verzocht over 2 leden van de Amerikaanse militaire politie, die sinds Woensdag worden ver mist. Zij bewaakten nabij de grens tussen O.-Duitsland en West- BerJijn goederenwagens. Duitse ooggetuigen zeggen, dat zij gearresteerd zijn op O. Duits gebied. Men vermoedt, dat zij bij vergissing de grens zijn overgestoken. Eerder op de dag was meege deeld, dat een te W--(Berlijn ge- stationneerde Amerikaanse of ficier sinds Maandag wordt vermist. Ook over hem zijn in lichtingen gevraagd. De openbare aanklager van het grondwettelijke federale hof te Karlsruhe heeft een onder zoek gelast tegen Oskar Neu mann, lid van het bestuur der Westduitse communistische partij en Karl Dickel, een an dere communistische functio naris. Zij worden verdacht van voorbereiding van verraad- In September werden zij gevan gen genomen. Een Duitse functionaris ver klaarde, dat Neumann er van wordt verdacht een van de lei ders van communistische acti viteit in W.-Duitsland en het hoofd van communistische man telorganisaties geweest te zijn- Na het bezoek aan de Fair- child fabrieken begaf de Prins zich in de namiddag met een toestel van deze fabriek naar New York. De Prins werd bij zijn aan komst in Washington begroet door de Nederlandse ambassa deur dr Van Rooyen, Ameri kaanse functionarissen en leden van het corps diplomatique. Van de zijde van de Neder landse ambassade werd ver klaard, dat de Prins zich Don derdag naar het militaire hos pitaal Walter Reed zou begeven voor een medisch controle-on- dertzoek. Prms Bernhard heeft het voornemen in New York, waar heen hij Zaterdag zou vertrek ken, zijn broeder Prins Aschwin, die het Amerikaanse staatsbur- In vele delen van de V. S. heeft het zwaar gesneeuwd, waardoor 't verkeer is gestremd. Te Omaha in Nebraska viel 18 cm. Tenminste 6 personen zijn tengevolge van de weers omstandigheden omgekomen. In de staat Nebraska zijn 15 personen tengevolge van de weersomstandheden om het le ven gekomen. De sneeuwstormen hebben wegen en spoorlijnen onbruik baar gemaakt. Ook ligt het luchtverkeer stil. gerschap heeft gekregen en cu rator is van het „Metropolitan Museum", op te zoeken. De Prins zou op 4 December naar Nederland vertrekken. Prins Bernhard heeft Woens dagavond aangezeten aan een door de Nederlandse ambassade aangeboden diner. Onder de genodigde gasten bevonden zich o m- Averell Har- riman, het hoofd van het bu reau voor wederzijdse beveili ging (M.S.A.), Thomas Finlet- ter, de Amerikaanse minister van Luchtvaart en generaal Omar Bradley, het hoofd van de Amerikaanse commissie van stafchefs. President Celal Bayar van Turkije is Vrijdag in Piraeus, de haven van Athene, met het jacht Savarona aangekomen. Het officiële bezoek van de Turkse president aan Grieken land zal 5 dagen duren. Nadat het Lagerfhuisdebat over het wetsontwerp van de rege ling tot ontnaasting van de staalindustrie moest worden af gebroken wegens het ontbreken van eten quorum van 40 leden, werd van de zijde der oppositie verklaaid dat volgens de parle mentaire regels het debat van voren af aan moest beginnen De speaker was het hier echtei niet mee eens. In Tunis zijn twee bomaansla gen gepleegd. De eerste bom werd geworpen in de woning van prins Raoef, zoon van de overleden Moncef bey- Een be waker werd gewond- De tweede bom explodeerde voor de deur van het huis van Moncef Mestiri, leider van de nationalistische nieuwe grond wetspartij. Volgens Reuter was Moncef el Mestiifi Oekil indertijd verte- genwoordger van de oude grond wetspartij in de raad van 40, die de bey heeft geadviseerd inzake de Franse hervormingsplannen. Ook het huis voor de voorzit-^ ter van de links georiënteerde „Tunesische democratische ac tiegroep", de advocaat Taboeiy, werd door een bomontploffing beschadigd. De eerste 2 ontploffingen wa ren het hevigst. Deze villa's lig gen in de voorstad Marsa. In een dorp 16 km ten N. van Kiamboe zijn 200 personen voor ondervraging aangehouden- Het aantal personen, dat is aangehouden in Thompsons Falls, waarbij Kikoejoes van hun landerijen werden verwij derd, is 2950, van wie 750 man nen, zo is thans meegedeeld. De politie van Naiiobi heeft Donderdag bij een sportterrein het verminkte lijk van het in heemse lid van de gemeente raad Tom Mbotela gevonden. Zij stelde direct een onderzoek in met speuihonden. Mbotela bedankte enige tijd geleden voor Volgens de „Times" hebben de leiders van de evangelische kerk in Westfalen en de Rijn palts een herderlijk schrijven uitgegeven, waarin wordt ge zegd, dat het de protestanten vrijstaat al dan niet te stem men bij de verkiezingen in het Saargabied. Ook staat het hun vrij hun stembiljetten ongeldig te maken. In de gegevten omstandighe den zal elke keuze van de ge noemde mogelijkheden een „waarlijk protestants besluit" zijn, aldus het schrijven, dat van de kansel zal worden voor gelezen. het lidmaatschap van de Afri kaanse unie. In het dictrict Fort Hall, een van de gebieden waar de Mau Mau zeer actief is, poogden 2 inheemsen van uit een hinder laag het Kikoejoe-stamhoofd Kito te vermoorden, toen deze in zijn auto passeerde. Het es corte wist een van de aanval lers, die met lange messen be wapend waren, te arresteren. In hetzelfde district werden 5 Kikoejoes tot langdurige ge vangenisstraffen wegens het dwingen van 2 oude mensen tot het afleggen van de eed aan de Mau Mau veroordeeld. 2 Be klaagden werden veroordeeld tot twaalf jaar dwangarbeid en 24 zweepslagen, 2 kregen 7 jaar en 24 zweepslagen en de vijfde 8 jaar een eveneens 24 zweep slagen. UIT Wegens de zeer belangrijke prijsverlagingen, waartoe de Belgische en Luxemburgse wals- werken van ijzer en staal on langs zijn overgegaan, heeft de Nederlandse ijzerhandel even eens tot prijsverlaging beslo ten. Met ingang van Donderdag heeft de Nederlandse ijzerhan del zijn prijzen voor levering uit hier te lande aanwezige voorra den aan de nieuwe Belgisch- Luxemburgse pr(ijzen aange past. DOOR LUCIEN LELONG Het officiële orgaan van de Poolse communistische partij „Trybuna Ludu" beschuldigt de Poolse kerkelijke autoriteiten er van, verbindingen te onderhou den met „anti-Poolse revolu- tionnaire centra en met de on dergrondse beweging", aldus een bericht van het officiële Poolse persbureau. Volgens het blad bestaat er een netwerk van verbindingen tussen rooms katholieke bis schoppen en „het anti-Poolse dentrum, dat wordt gevormd door de Amerikaanse ambassa de in Polen". Woensdagnacht om 3 uur is even ten W. van de pontveren over het Noordzeekanaal te Vel- sen een losgeslagen „ibak" met cement, toebehorende aan de Amsterdamse ballast mij., die de tunnelbouw te Veisen uit voert, in aanvaring gekomen met het Nederlandse motorschip „De Schie". De cementbak, die blijkbaar losgeslagen was van de kant en op de Oostenwind afdreef, zonk langzaam en is door de pont buiten het vaarwater van de veren geduwd. Al levert de gezonken bak geen direct gevaar op voor de scheepvaart, daar de passage aan weerskanten ruim genoeg is, toch heeft de# Amsterdamse bal last mij- 2 "bokken naar het wrak gecommandeerd om het schip met de grootst mogelijke spoed te lichten. ZATERDAG 29 NOV. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gew. muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nws.; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 9-35 Waterstanden; 9-40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Koor; 12.03 Gram.; 12.30 Mede delingen; 12-55 Boekbespreking; 1300 Nieuws; 13.20 Lunchcon cert; 13.50 Gram.; 14.00 Boekbe spreking; 14.10 Piano; 14.20 En gelse les; 14.40 Voor de ama teurs; 15.15 Kunst; 15-55 Ork.; 16-30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Lichte muz.18.15 Weekoverzicht; 18.25 Oude Kerstliederen; 18.40 Regerings uitzending; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Parlementsoverz-; 19-30 Gram.; 20-25 De gewone man; 20.30 Causerie; 20.50 Gr.; 21.00 Gev- programma; 21.50 Het Hongaarse hooggerechts hof heeft de vonnissen van vier Hongaren bekrachtigd die op 18 November door een gerecht te Boedapest ter dood waren ver oordeeld op beschuldiging van spionnage ten gunste van Zuid- Slavië- Een vijfde beschuldigde, die tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld was door het hooggerechtshof eveneens ter dood veroordeeld. De vonnissen zijn voltrokken. Actualiteiten; 22-00 musements- muziek;» 2230 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.25 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7-33 Gram.; 8-00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.35 Ongel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.35 Piano; 12.00 Gr-; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws; 13-20 Accordeonmuziek; 13.55 Radioweekjournaal; 14.20 Mu ziekvereniging; 14.45 Boekbe spreking; 15.00 Koor; 15.25 Cau serie; 15.45 Gram-; 16.15 Sport; 16.30 Orkest; 17.15 Voor de kin deren; 18.00 Nieuws; 18.15 Va ria; 18.20 Dansmuziek; 18.45 Koor; 1900 Art. staalkaart; 19-30 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Gev. programma; 22.00 Soc. commentaar; 22.15 Amu sementsmuziek; 22.40 Hoorspel; 22-55 De reis van Prins Bern hard; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23-20 Verzoekprogramma. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12-30 Weerbericht; 12.34 Vlaam se liederen; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 14.00 Gram.; 15 00 Cau serie; 16.30 Zang; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.05 Gram.; 17.30 Kwartet; 18-10 Gr-; 18.30 Voor de soldaten- 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Cabaret; 21.15 Accordeonmuziek; 21.30 Gram.; 21-45 Accordeonmuz. 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. (Nadruk verboden). Van een trein met Ameri kaanse munitie, die voor Duits land was bestemd, zijn op het Franse station Chalon-sur- Marne 3 van de 12 wagons in de lucht gevlogen. In een straal van 600 meter is een gebied ontruimd wegens de aanwezigheid van wegge slingerde, doch niet ontplofte munitie. I „Hier?" vroeg Krui de rink met een blik op de thans verlaten tafel met de resten van het souper, „dat lijkt me niets ge zellig". „Ik weet wat", kraaide me vrouw Baom, „we rijden nog even naar mijn huis. Ik heb nog een paar heel oude flessen in mijn wijnkelder, ik laat het meisje nog wat lekkers klaar maken en we kletsen samen ge zellig nog een uurtje. Kom, mr Clarenbough, bij de burge meester is toch niemand thuis- U hebt er toch ook geen zin in nu al in bed te kruipen"? Ben innerlijke stem maande mr Clarenbough tot voorzich tigheid. Hij had die avond vrij veel gedronken. Hij was wel wat gewend, maar voelde toch, dat zijn hoofd gonsde en wan neer hij zijn voeten neerzette, was het hem als trad hij op de wolken. Allemaal symptomen, die hem hadden moeten waar schuwen. Maar hij had een ver bazend gezellige avond gehad, iedereen was vriendelijk en on derhouden geweest. Mevrouw Boom had haar bewondering niet onder stoelen of banken gestoken en drong thans ook zo warm aan om toch nog even de gezelligheid voort te zetten, dat hij niet wilde weigeren. Wat deksel, hij had al die da gen een rol moeten spelen en dat viel vast niet mee. Morgen was het afgelopen. Zou hij nu voor de laatste maal niet eens de bloemetjes buiten zetten met een paar gezellige mensen, die hij z*n leven nooit weer zou zien? Vóór hij in z'n lichtelijk be neveld hoofd al deze gedachten naar behoren had kunnen for muleren, zat hij al in de auto, die hem met zijn beide metge zellen naar de villa van mevr- Boom bracht. Deze vooruitziende dame had blijkbaar al op die voortzetting van de gezelligheid gerekend. In de salon gloeiden de sche- merUampen en hulden de kamer in een warm, intiem licht. Op het buffet stonden flessen van allerlei vorm en inhoud gereed. Schotels met diverse heerlijk heden waren daarbij geplaatst. Rond een tafeltje wanen crape- auds gezellig aangeschoven. Si garen van een uitgezocht merk prijkten op de tafel. Het nodig de alles uit tot en aangenaam, gezellig uurtje. Toen Clarenbough binnen kwam, rees een jongmens uit één van de zetels op. „Ik ben Hanny Boom", stelde hij zich voor. ,,Ik ben erg blij, dat moeder er in geslaagd is u mee te brengen, want ik had me er veel Van voorgesteld u te ontmoeten". Het werd een gezellig huiselijk feest. Hanny kende uit zijn studen tentijd talloze moppen in feite was dat, wat hij het best Burgemeester en wethouders van Terneuzen brengen het vol gende besluit ter openbare ken nis: Burgemeester en wethouders van Terneuzen; Overwegende dat het in het belang van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de wegen noodzakelijk is enige verkeersmaatregelen te nemen; Gelet op het besluit van de raad der gemeente Terneuzen van 25 October 1951, waarbij aan burgemeester en wethou ders is gedelegeerd de bevoegd heid tot het krachtens artikel 5c van het wegenverkeersregle ment nemen van verkeersmaat regelen; Overwegende dat de bij voor noemd raadsbesluit genomen maatregelen wijzigingen en aanvullingen behoeven; Gelet op de artikelen 4 en 5 van het wegenverkeersregle ment Besluiten: A. De bij besluit van de raad deii gemeeente Terneuzen ddo. 25 October 1951 onder a tot en met q genomen verkeersmaat regelen in te trekken. B. De volgende verkeersmaat regelen te nemen: 1- Wachtverbod Burg. Geill- straatOostzijde, tussen Walstraat en Markt, op Woensdag van 1017 uur, aangezien op dit tijdstip op het aangrenzend markt terrein de wekelijkse markt wordt gehouden en de vitijheid van het verkeer vordert dat slechts aan één zijde wordt geparkeerd; 2. Wachtverbod Nieuwst raat op Woensdag van 1017 onthouden had en wist die inderdaad soms zeer geestig te pas te bitengen. Kruiderink, ge meenlijk een zure dwarskijker, ontwikkelde onder de invloed van de algemene gezelligheids sfeer een soort wrange humor, die de anderen meermalen deed schaterlachen En mevr. Boom bleef voortdurend aan de zijde van haar gast, zorgde er voor dat hij niets te kort 'kwam en animeerde hem voortdurend om eens wat uit zijn privé-leven te vertellen. Maar tot nog toe zon der succes- Totdat Hanny het gesprek op de grote Utrechtse studenten- maskerades bracht en daarover nogal opschepte. Mr Clarenbough, wiens stem ming een weinig onberekenbaar begon te worden ging in de op positie en meende, dat je om goed toneel te kunnen spelen, geen student maar politicus meest zijn. „Of zakenman", schertste me vrouw Boom. „Nou, zakenmensen kunnen er ook niet veel van", meende mr Clarenbough, zijn eigen klasse hiermee een brevet van onvermogen uitreikend. „Ik zeg maar, de beste school voor het toneel is de politie". (Wordt vervolgd). uur, aangezien op dit tijd stip in een groot gedeelte van de Nieuwstraat de we kelijkse boerenmarkt wordt gehouden en het verkeer dan zodanig is dat de vrij heid van het verkeer vor dert dat in deze betrekke lijk smalle straat niet wordt geparkeerd; 3. Wachtverbod Arsenaal straat, van Nieuwstraat tot Noordstraat, op Woensdag Van 10-17 uur, aangezien op dit tijdstip op dichtbij gelegen terreinen de weke lijkse mailkt wordt gehou den en de vrijheid van het verkeer vordert dat dan op dit weggedeelte niet wordt geparkeerd; 4. Wachtverbod Noordstraat, tussen Arsenaalstraat en L.-Kerkstuaat, aangezien de breedte van de Noord straat zodanig is dat, wan neer hier woidt gepar keerd, andere voertuigen niet kunnen passeren 5- Wachtverbod Korte-Kerk- straat, vanaf Dij'kstraat tot hek R. K.-kerk, aan gezien door het parkeren van voertuigen aldaar, de toegang tot de kerk ernstig wordt belemmerd; 6- Wachtverbod Westkolkstr., Noord-Westzijde, aange zien het drukke motorrij- tuigenverkeer ter plaatse niet toelaat dat aan twee zij den wordt geparkeerd; 7. Wachtverbod voor de rij weg van de Markt Oostzij de, daar ter plaatse auto bussen stationnenen, welke een zodanig deel van de rijweg in beslag nemen, dat, wanneer daarenboven wordt geparkeerd, de vrij heid v'an het verkeer in gevaar wordt gebracht; 8. Wachtverbod De Jongestr, daar, gelet op de breedte van de straat en de drukte van het verkeer ter plaat se, bij paikeren de vrij heid van het verkeer wordt belemmerd en de veilig heid in gevaar gebracht; 9. Geslotenverklaring Noord- straat, in beide richtingen, van Korte Kerkstraat tot Lange Kerkstraat, voor motorrijtuigen en rijwie len op Zaterdag van 14— 22 uur, op Zondag van 18— 22 uuri en op Woensdag van 1317 uur, aangezien het voetgangersverkeer in deze smalle straat op ge noemde tijdstippen zodanig is dat dit rijverkeer op die tijdstippen niet kan wor den toegelaten; 10. Geslotenverklaring Nieuw straat in beide richtingen, voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee, tussen Ar- senaalsCraat en K-Kerk straat op Woensdag van 1317 uur, daar op dit tijdstip ter plaatse de boe renmarkt wordt gehouden; 11- Geslotenverklaring Brug- pad en Smalsteeg in beide richtingen voor motorrij tuigen en rijwielen, aange zien deze wegen voor het verkeer te smal zijn en de punten van samenkomst met de Nooidstraat on overzichtelijk zijn; 12. Geslotienverklaring Noord straat, richting Zuid, voor alle motorrijtuigen van K— Kerkstraat tot L.-Keik- straat, daar de Noordstraat te smal is voor het rijden met motorrijtuigen in bei de richtingen; 13. Geslotenvenklaring Smids- wal voor motorrijtuigen, richting Zuid-iNoord, om dat de breedte van de straat zodanig is dat geen twee voeituigen elkaar kunnen passeren; 14. Geslotenverklaring in Oos telijke richting voor alle voertuigen, rij en trekdie ren en vee, van het tegel pad Geraniumst.Azalea straat, aangezien dit pad onvoldoende breed is voor verkeer in beide richtin gen; 15. Geslotenverklaring van De Jongestnaat voor alle mo torrijtuigen, gaande naar de richting Herengracht, aangezien de uitmonding van deze straat naar de Markt een ernstige ver nauwing van deze straat vertoont, waardoor ter plaatse slechts éénrich tingsverkeer mogelijk is en de hoeken De Jongestr— Markt en De Jongestr— Herengracht door de be bouwing volkomen onover zichtelijk zijn; 16. Aanwijzing voorrangskrui- singsweg Arsenaalstraat- Noodstraat, zodat het ver- t keer op de Arsenaalstraat voorrang heeft, daar deze wegkruising door de be bouwing volkomen onover zichtelijk is en de Arse naalstraat één dei» hoofd- verkeeraders in de bin nenstad is; 17. Aanwijzing voorrangskrui sing lage gedeelte Nieuw- straat-Arsenaalstraat, zo dat het verkeer op de Ar senaalstraat voorrang heeft, om dezelfde reden als onder 16 vermeld; C. Dit besluit ter openbare kennis te brengen en in af schrift mede te delen aan: a. Gedeputeerde Staten van Zeeland te Middelburg. b. Hoofdingenieur-Directeur Rijkswaterstaat te Middelburg. c. Koninklijke Nederlandse Toeristenbond A.N.W.B., Park straat 18-26, te 'SiGravenhage. d. Koninklijke Nederlandse Automobielclub, Lange Vijver berg 10 te 's-Gravtenhage. e. Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging, Be- zuidlenhout 185 te 's-Gravenha- ge. Terneuzen, 19 November 1952. Burg. en Weth. voorn. P. Teilegen, voorzitter A. J. Dees, secretaris. Q 24)

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5