Debat over Kenia in Britse Lagerhuis terstond Korea ook in New York doodgelopen mw Ou Wat brengt de Radio? *Z)e man Hicago ARRESTATIES IN THAILAND TREINONGELUK IN BELGIE A*N*W*B* vraagt aparte begrotingspost voor rblack spots' De Nederlandse uitvoer naar West-Duitsland Seoel en het bezoek van Eisenhower Belgische senatoren over de defensie van de Congo NIEUW BADPAK UTGEVONDEN Te LAAT Sowjet-staten voelen zich sterk De begenadigingen in België De loon- en prijspolitiek in de Ver. Staten DE BELGISCHE VLOOT TWEEDE BLAD Donderdag 27 November 1952 7e Jaargang No. 2202 ft* China nu ook onder leiding van het Kremlin UIT V Op verzoek van de Labour- oppositie is Dinsdagavond in het Britse Lagerhuis een spoeddebat over Kenia gehouden, nadat mi nister van Koloniën Lyttelton had verklaard, dat de toestand in Kenia, in zekere mate slechter was geworden. James Griffiths, de voormalige Labourminister van Koloniën, die het debat opende, zei, dat het nieuws van de schietpartij te Kirawara in Kenia, waarbij 15 inheemsen om het leven kwa men en 29 werden gewond, zich door geheel Afrika en ook daar buiten zou verspreiden. Wat een strijd van gematigde inheemsen tegen de Mau Mau had kunnen zijn zou nu misschien een strijd lussen blank en zwart kunnen worden, aldus Griffiths. De in heemsen, die tegen de Mau Mau waren, stonden zonder leiders en zonder steun en er bestond vol- De Thailandse politie heeft de correspondent van het Russi sche persbureau Tass, Thongtoai Tsjaoengtsjad, die er van ver dacht wordt toetrokken te zijn in het onlangs ontdekte com munistische complot, gearre steerd. Verder is gearresteerd Boon- mee Lathiprasad, die secretaris zou zijn van de verboden com munistische partij en gepoogd heeft Birma binnen te komen. De politie heeft te Bangkok een boedhistische tempel door zocht waarin, naar zij vermoed de, geheime vergaderingen wer den gehouden. In het N. W. van het land zijn documenten in be slag genomen- De politie heeft meegedeeld, dat in Thailand woonachtige Chinezen de naam hebben mee gedeeld, van een Chinese com munistische leider en om toe- scherming hebben verzocht te gen geheime Chinese (commu nistische) organisaties, die Chi nese handelaars geld zouden proberen af te persen. Tenslotte zijn 2 communis tische bladen verboden. De di recteur van één dezer bladen is gearresteerd. gens hem een groot gevaar, dat alle Kikoejoes in de armen van de Mau Mau zouden worden ge dreven. Griffiths drong aan op de instelling van een commissie om onmiddellijk ter plaatse een onderzoek in te stellen naar het gebeurde te Kirawara. Het Labourlid Brockway, die na Griffiths sprak, verklaarde, dat de drie politie-officieren, die Zondag j.L het besluit om het vuur te openen moesten nemen, 22, 21 en 20 jaar oud en slechts zeer kort, één van hen zes weken in dienst waren. Deze verklaring, lokte van Labourzijde de kreten „schokkend" en „lieve hemel" uit. In zijn antwoord zei minister Lyttelton, dat de toestand niet door de gebeurtenissen van Zon dag critiek geworden was. Zo veel als mogelijk was moest vol gens hem voor het handhaven van de orde gesteund worden op de burgerlijke autoriteiten en de politie, hetgeen echter niet in hield, dat geen troepen in re serve dienden te worden gehou den. Het was mogelijk, dat wat nu een beweging van een ge heim genootschap was, kon ont aarden in een open opstand, zo verklaarde de minister. Volgens hem waren Zondag 16 personen om het leven gekomen, 17 gewond en 343 aangehouden. De enige van ongeveer 2000 per sonen stond, aldus Lyttelton, on der leiding van een 18-jarige jongen, die beweerde tot vóór een week doofstom te zijn ge weest en visioenen van God en neerstortende vliegtuigen te heb- ben gehad. Als de politie niet het vuur had geopend, zo zei de minister, zouden de 25 politie mannen in stukken zijn gehakt. Hij besloot met te zeggen, dat als hot parlement een onderzoek zou eisen, het bes .uur en de po litie van Kenia zouden menen, dat het parlement niet acnter hen stond. Griffith verklaarde hierop, dat de Labourpartij niet óp aanvaarding van haar motie aandrong. Hij zegde de volledige steun van de oppositie bij het uitroeien van terrorisme toe, doch geloofde, dat tevens andere stappen dienden te worden ge nomen om aan de Mau Mau ten grondslag liggende oorzaken weg te nemen. ZIEKEN en HERSTELLENDEN geeft U bij de ko- nende feestdagen na tuurlijk ook een fles PLEEGZUSTER BLOED WIJN. Heerlijk van smaak en daarbij zeer versterkend. Woensdagochtend heeft zich op het station te Landen in België een treinongeluk voorge daan. De locomotief van de trein Ramillies-Lanaen, die afge haakt was om gekeerd te wor den, reed tegen een uit Hannuit komende trein met arbeiders op het ogenblik dat de laatste het station te Landen binnenreed. De 2 locomotieven werden zwaar beschadigd. 32 Personen hebben verwondingen opgelo pen van wie 2 in ernstige mate tt De A.N.W.B. heeft de minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd, de bedragen welke voor onderhoud en verbetering van de wegen in de begro.ing zijn opgenomen, te verhogen met een aparte post, opdat er eindelijk geld beschikbaar komt om op korte termijn de „black spots" in ons wegennet die punten, die sieeds opnieuw aanleiding geven tot ernst ge verkeersongevallen met kracht aan te pakken en te verbeteren. Er is thans per jaar slechts een bedrag van 13.000.000 ter beschikking voor wegenonder- houd en verbetering. Dit bedrag is echter reeds volkomen onvol doende voor het jaarlijkse onder houd, zodat er van de dringend De Westduitse autoriteiten hebben een bedrag van 800 000 mark toegewezen voor de invoer van snijbloemen en bindgroen uit Nederland. Voorts is een bedrag van 750.000 mark toegewezen voor invoer van varkensreuzel uit Nederland, terwijl verder nog rijst uit Nederland kan worden ingevoerd zonder opgave van waarde. De Zuidkoreaanse politie heeft een cordon gelegd om de eeuwenoude, 22 km lange stads wallen, bij wijze van voorzorgs maatregel tegen het binnen dringen van verzetslieden met net oog op het verwachte be zoek van generaal Eisenhower. Binnen de muren is de stad veranderd in een gewapend kamp. pe datum van de komst van Eisenhower wordt strikt geheim gehouden. noodzakelijke verbeteringen vrij wel niets terecht komt. Het wegennet in ons land ver toont op honderden plaatsen ge vaarlijke situaties, die als het ware ongevallen uitlokken, wel ke met tijdig ingrijpen zonder meer voorkomen hadden kunnen worden. De directies van rijks- en provinciale waterstaten zijn van deze omstandigheden op de hoogte en hebben vaak reeds plannen in portefeuille, doch jaar in jaar uit ontbreken de be nodigde fondsen om die verbete ringen werkelijk uit te voeren. Deze toestand is naar de me ning van de A.N.W.B. onhoud baar. De bond is van oordeel, dat met verhoudingsgewijs ge ringe bedragen op talrijke plaat sen techische verbeteringen kun nen worden aangebracht, die naar de ervaring leert tot onmid dellijk aanwijsbare vermindering van het aantal verkeersongeval len kunnen leiden. In dit verband wijst de A.N.W.B. op het Engelse voor beeld, waar men deze zomer uit de door het wegverkeer opge brachte fiscale posten 15 millioen gulden heeft gevoteerd voor de vorming van een „black spots fund", waaruit onmiddellijke verbeteringen kunnen worden gefinancierd. Op grond hiervan heeft de A.N.W.B. de minister verzocht ten behoeve van de verbetering van bepaalde punten in de we gen van het rijkswegenplan een aparte post op de begroting te plaatsen alsmede extra-subsidies aan de provincies te verlenen, opdat ten aanzien van de provin ciale wegen hetzelfde kan wor den gedaan. De rijkssubsidies, welke op grond van de mo.or- rijtuigenbelastingwet reeds aan de provinciale besturen zijn toe gekend, kunnen daartoe bij de distribuëring van de gelden een richtlijn vormen. Deze extra-gelden dienen dan om te worden aangewend voor verbetering van kruispunten en weguitmondingen, opheffing van slipgevaar, bochtverbeteringen, aanleg van bushaltes buiten de rijbaan en het aanbrengen van vrijliggende rijwielpaden. 10 Belgische senatoren, beho rend tot de katholieke, de so cialistische en de liberale partij, die militaire installaties in de Congo hebben geïnspecteerd, hebben de regering aanbevolen de defensie van Belgisch Congo te versterken. Volgens regeringskringen werd speciaal nadruk gelegd op defensie- en beveiligingsproble men van de uraniummijnen en de militaire basis Kamina, waar de meeste Belgische troepen zijn gelegerd. Er zijn geen ver dere bijzonderheden bekendge maakt. In het Sportfondsenbad-Oost e Amsterdam is in tegenwoor digheid van talloze deskundigen een demonstratie gegeven van een nieuw soort badpak, waarin ook mensen, die niet kunnen zwemmen, automatisch blijven drijven. Het is een uitvinding van de Engelsman M. Shaw, die in dienst is van de firma I. M. Dry Rainwear Ltd. te Manchester. Voor het oog zijn de badpak ken niet anders dan de reeds be staande. Aan de bmnenkant zijn zij echter „gewatteerd" met een dun laagje op een speciale wijze bewerkt kapok. Bij de demonstratie werd een meisje van acht jaar in het wa ter geworpen, waartoe zij zich tevoren bereid had verklaard, hoewel zij niet kon zwemmen. Voor alle zekerheid bleef een ervaren zwemmer in haar nabij heid. Zij bleef inderdaad aan de oppervlakte drijven. Opgemerkt werd, dat deze nieuwe badpakken veel nut kun nen hebben bij het zwemonder wijs, met name ook bij dat van kinderen, die aan kinderverlam ming hebben geleden. Verwacht wordt, dat de bad pakken begin 1953 in de handel verkrijgbaar zullen zijn. De prij zen zullen variëren van twintig tot vijftig gulden. Tot nog toe hadden velen ge hoopt, dat een verplaatsing van de besprekingen van Panmoen- djon naar New York het mogelijk zou maken over dit dode punt heen te komen en dat het de com munisten te doen was om een soort garantie te verkrijgen, dat de gevangenen werkelijk vrij zou den kunnen kiezen of ze wèl of niet gerepatrieerd wilden worden. Dus hadden de meeste delega ties er zich op voorbereid met voorstellen te komen, die de com munisten er van moesten overtui gen, dat de repatriëring werkelijk vrijwillig zou zijn. Maar de rede van Wysjinsky sloeg alle hoop de bodem in. Hij verwierp niet alleen alle voorstel len inzake de uitvoering ervan, maar zelfs het principe van de vrijwillige repatriëring. Hij eiste een totale repatriëring, hetgeen dus betekende, dat hij de mensen, die niet wilden terugkeren, met geweld daartoe gedwongen wilde zien. De Verenigde Naties moes ten dus óf van hun standpunt van vrijwillige repatriëring afstappen óf de oorlog moest voortduren. VIER PRINCIPES. Dit was een ultimatum, waarop minister Eden weigerde in te gaan. Hij stelde vier principes voor, die gebaserd waren op de voorschriften van de con ventie van Genève van 1949, Het comité „Beroep op het land", het overkoepelende or gaan van alle Belgische verzets bewegingen en bonden van oud- strijders, heeft een communi qué uitgegeven, waarin wordt verklaard, dat de uiteenzettin gen, die de regering onlangs in de kamer van volksvertegen- jwoordigers heeft gegeven met betrekking tot de begenadiging van De Bodt en de vrijlating van de gewezen kolonel der Belgische rijkswacht Van Cop- penolle geen voldoening heeft geschonken. In het bijzonder zijn de ver klaringen der regering er geen waarborg voor, dat binnenkorf niet opnieuw begenadigde ter dood veroordeelden op vrije voeten zullen worden gesteld. Het comité roept in verband hiermede alle patriottische ver enigingen op deel te nemen aan een nationale bijeenkomst, die op 4 December te Brussel zal worden gehouden. volgens welke te werk moest worden gegaan. Iedere gevange ne behoort het recht te hebben te repatriëren; de staat, die de ge vangenen vasthoudt, heeft de plicht zulk een repatriëring te vergemakkelijken en deze kant heeft niet het recht om hierbij van dwangmaatregelen gebruik te maken. Deze principes werden door alle landen goedgekeurd maar niet door het Sowjetblok. Wysjinsky beweerde, dat door de conventie van Genève een to tale repatriëring werd geëist; dit is niet zo. De conventie maakt uitdrukkelijk melding van een „bevrijding" voor de repatriëring en staat er op, dat het vervoer van de gevangenen op „mense lijke wijze" zal geschieden en dat „met de belangen van de gevan genen zelf rekening zal worden gehouden". De enige conclusie, die men uit dit vasthouden aan een onmo gelijke eis kan trekken, is dat het in het belang van de Sowjetrege- ring is, dat de oorlog in Korea blijft voortduren. CHINA SATELLIET. Wat in de rede van Wysjinsky opviel is het volgende: hij sprak niet alleen uit naam van de Sow- jetregering en haar satellieten, maar kondigde ook de politiek en de beslissingen voor China aan net zoals voor elke andere satel lietstaat. Dit is weer een teken van een opvallende verandering, die er de laatste maanden in de betrekkingen tussen Moskou en Peking schijnt te hebben plaats gevonden. De Chinese communistische leiders, die in scherpe tegenstel ling tot de Europese satellietsta ten steeds angstvallig elke zin snede vermeden, waaruit men iets anders zou kunnen opmaken dan dat ze evenwaardige bondge noten van Rusland waren, spre ken nu evenals Bulgarije of Hon garije over Stalin als „de leider"; en ze hebben het zelfs over China als lid van „het kamp van vrede en democratie onder leiding van de Sowjt-Unie". Men kan slechts gissingen ma ken hoe deze verandering tot stand is gekomen, doch aan het feit behoeft men niet te twijfelen. En de betekenis hiervan, speciaal in Azië is duidelijk. Rusland is vastbesloten de volkomen over heersende partner te zijn in het gehele communistische gebied van de Elbe tot de grenzen van Birma. In economische kringen te Washington wordt het waar schijnlijk geacht, dat de presi dent der Ver. Staten binnenkort zal overgaan tot opheffing van dc loon- en prijspolitiek. Men wordt in deze verwach ting gesterkt door een verkla ring van de voorzitter der com missie voor het bankwezen van de senaat. President Truman zou volgens deze senator overwegen alle controle-maatregelen ten aan zien van lonen en prijzen voor 3 Januari a.s- af te schaffen. VRIJDAG 28 NOV. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9 00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9-35 Water standen 9.40 Gram.10.30 Mor gendienst; 11.00 Piano; 11.30 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Lichte muziek; 13 00 Nws.; 13.15 Gram.; 15.15 Voordracht; 15.35 Gram.; 16.00 Causerie; 16.15 Klass'eke muziek; 16.45 Gram.; 17 00 Ensemble; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Fries programma; 18.00 Gram.; 18.45 Huismuziek; 19.00 Nieuws; DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 23) Nadruk verboden. „Welke weg?" „Een andere zei ik, tevens een kortere en een waarlangs je ze kerder je doel bereikt. Terwijl jij nog zat te wachten op een kans om bij dat wicht met haar opgestoken wipneus en haar peenhaar" (mevrouw Boom toon de, dat ze zelf ook in niet ge ringe mate zich de beledigingen van haar zoon had aangetrokken) „een blauwtje te lopen, ben ik inmiddels ruslig voortgegaan met mijn plannen. En in die plannen past het me heel goed, dat jij met de familie Dikken- burg, althans met de doch .er bent gebrouilleerd. Want we zul len met die familie niet moeten aanpappen, als totnogtoe, maar strijd voeren. Niet openlijk, na tuurlijk. Voorlopig niet. Straks komt onze kans. Dan slaan we toe. Zorg jij inmiddels, dat er niets gebeurt, dat je kansen kan verslech.eren. Maak je aange naam bij de raadsleden. Burge meester De Graet van Mager- hem in Kwardam is geen vriend van de Dikkenburgs en een heel goede bekende van de Commis saris van de Koningin. Ga eens met hem praten, vraag zijn ad vies over verschillende zaken, daarmee is hij altijd bijzonder gevleid. En laat zo voorzichtig mogelijk eens doorschemeren, dat je in geval van een vacature in Meeldam graag in aanmerking zou komen. Dat je een groot voorstander bent van samenwer king met Kwardam. Hij ver beeldt zich dan misschien, dat-ie van daaruit hier de zaak gemak kelijk kan regeren. Laat hem in die waan. Als je eenmaal hier op het kussen zit, behoef je je er niets meer van aan te trekken." Hanny luisterde half versuft naar die stroom van diploma tieke adviezen en benijdde zijn moeder om haar doorzicht en vernuft. Hij wilde om een lief ding, dat zij burgemeester zou worden en hij rustig zijn hele verdere leven kon blijven volon- tairen en bij voorkeur als vrij gezel. want een huwelijk met Corrie Dkikenburg leek hem al leen de keus tussen twee kwa den. „Kom eens bij me zitten en la ten we eens rustig praten," zei z'n moeder. „Ik zal Kruiderink bellen, die man is een niet te onderschatten bondgenoot. Drie weten meer dan twee en mis schien kunnen we met elkaar een plannetje maken, dat de familie Dikkenburg en alles wat er om heen hangt zal doen suziebollen eer we 'n maand verder zijn." Niets van de strijdvaardigheid en felheid van die dag was te lezen op het gezicht van me vrouw Boom, toen ze die avond in de met kaarsen verlichte grote zaal van het „Rode Her,," aanzat aan het souper ter ere van Mr. Clarenbough. Integen deel, ze was in een stralend hu meur, hetgeen niet in de laatste plaats veroorzaakt werd door wat Kruiderink haar die middag verteld had: de burgemeester en zijn vrouw waren plotseling weg geroepen en zouden wel niet voor laat in de nacht terugkeren. Hij zou daarom als tafelpresident optreden. Het vergemakkelijkte het plan, dat de samenzweerders zo listig hadden uitgebroed, aan merkelijk. Clarenbough, die het einde van zijn loopbaan als geëerd be zoeker zag naderen, was in een l zeer vrolijke stemming. Kruide rink, zijn tafelbuurman, trok zijn vriendelijkste gezicht en was on gewoon onderhoudend, waarbij hij er voor zorgde, dat de geërde gast nimmer een leeg glas voor zich had staan. Aan zijn andere zijde zat me vrouw Boom en ze was char manter dan zij zelf ooit mogelijk had geacht. Ze slaagde er zelfs in, en'ge vriendelijkheden te zeggen tegen Riek de Ruiter, die er deze avond alleraardigst uit zag in een eenvoudig maar met smaak gekozen avondtoilet, tegen De Gooyer, die stiller en afge- trokkener was dan ooit en die ze plaagde met zijn spoedige promo tie, wanneer meneer Lefebre ging rentenieren. Het was een gezellig intiem soupertje. Zelfs de altijd mopperende slager kwam in een goede bui en het feit, dat de burgemeester, zomin als zijn echtgeno.e, zich aan ta fel bevonden, droeg er toe bij, dat 't kleine gezelschap al spoe dig in een zeer ongedwongen stemming verkeerde. R ek deed haar best om De Gooyer wat op te vrolijken, waar mevr. Boom geheel beslag legde op de Ame rikaanse bezoeker, konden de slager en de apotheker naar hartelust met elkaar mopperen over slechte zaken en hoge be lastingen. Toen eindelijk het uur van scheiden gekomen was en Mr. Clarenbough alle gasten, Riek bijzonder lang, de hand had ge schud, bleven alleen Kruiderink en mevrouw Boom nog met hem over. „Meneer Clarenbough, wat vre selijk jammer, dat we nu al scheiden moeten," zong mevrouw Boom op haar liefs.e toontje. „Ik ben in zo'n uitgelaten stem ming, dat ik nog best een uurtje door had kunnen gaan." (Wordt vervolgd.) 19-10 Regeringsuitzending; 19-30 Gram.; 19.45 Literaire wedstr.; 20.00 Radiakrant; 20-20 Bijeen komst mannenbonden; 21-3# Orkest; 22.25 Kunst; 22.45 Ge bed; 23.00 Nieuws; 23.15 Cause rie; 23.30 Orkest. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7-33 Gr.; 8.00 Nieuws; 818 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gr.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel; 11.25 Causerie; 11-45 Kwartet; 12.00 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nws.; 13-15 Gr-; 13.20 Amusements muziek; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Piano; 14.50 Boekbespre king; 15.10 Viool; 15.30 Lichte muziek; 16.00 Orgel; 1630 Voor de jeugd; 17.00 Gram.; 17-20 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 1845 Denk om de bocht; 19.00 Koor; 19.15 Gram.; 19.30 Causerie; 19.55 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespre king; 20.15 Koor; 20.30 Bene lux; 20.40 Causerie; 21-00 Ork.; 21.35 Het leven betrapt; 21.55 Gram.; 22.05 Buitenl. overzicht; 22.20 Lichte muziek; 22.40 Cau serie; 22.45 Gebed; 23 00 Nwb.; 23-15 Causerie; 23.30 Gram. BRUSSEL VL: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 1234 Gram.; 13.00 Nieuws; 1315 Amuse mentsmuziek; 14.00 Schoolra dio; 15-30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram,; 1715 Muziekkro- niek; 18.15 Causerie; 18-25 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.30 Or kest; 2130 Kunsto verzicht; 21.45 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.10 Causerie; 22.15 Causerie; 22.45 Gram.; 23-00 Nieuws. De Belgische minister van Defensie, kolonel E. de Greef, heeft meegedeeld dat de taak van de Belgische vloot zal wor den uitgebreid. De nieuwe taak omvat de be scherming van de zeewegen van Antwerpen, Oostende en Duin kerken naar Engeland in sa menwerking met de Brits® vloot.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5