Begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting aangenomen Binnenlands Nieuws Begroting van Financiën Bijzonder kenteken voor bromfietsen Smokkelaars gebruiken rookgranaten Getergde Surinamer nam wraak op landgenoot Praktijken rond de opleiding voor middenstandsexamens Zeldzame postzegels op P*T*TVtentoonstelling gestolen Rebusprij svraag erefonds foor oud-verpleegsters De bevolking van Noord-Brabant De Amerikaanse vliegtuigproductie OM HET VRIESPUNT Grootscheepse deviezen- smokkel aan de grens van Spaans Marokko ontdekt De pensioenen in België DE MAN, DIE 'S NACHTS EEN AAP WORDT DE EERSTE A.V.R.0, „CANBERRA Tweede Kamer .sa* AANGEHOUDEN. DODELIJK ONGEVAL TENGEVOLGE VAN GLADHEID ECHTPAAR BEWUSTELOOS IN WONING AANGETROFFEN. Daiues! Vooral nu "'Principieel staat zij op het stand?' De Tweede Kamer is Woens dagmiddag gereed gekomen met de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De heer Stapelkamp (AR) be strijdt het betoog van de heer Ten Hagen ten aanzien van de be tekenis ener eigen woning. De heer Van Vliet (KVP) ver klaart, dat de goede indruk, wel ke zijn fractie van de minister had, is bevestigd door diens ant woord. Ook hij treedt in een be strijding van het betoog van de heer Ten Hagen. De heer Van der Feltz (CH) heeft met instemming het ant woord van de minister over de huurverhoging vernomen. De heer Gortzak (CPN) merkt op, dat er nog altijd een duizend woningen leeg staan. Hij meent, dat er in dezen iets moet gebeu ren. Door het wegnemen van be lemmeringen voor de financie ringsregeling kan een versnelling van de bouw worden verkregen De heer Beernink (CH) vraagt of de gemeenten, die het richt- contingent niet hebben bereikt, de achterstand in 1953 kunnen inhalen. „r™ De heer Van Leeuwen (WD) concludeert uit de rede van de minister, dat zij het op veel ge bieden eens zijn. Hij meent, dat het niet nodig is de strijdbijl met het oog op de huurbelasting te scherpen. Een discussie op dit punt lijkt hem niet opportuun. Het woord winstbejag vindt hij naar. Hij meent dat het beter kan worden vervangen door: streven naar rendabiliteit. De heer Bievvenga (AR) vindt elke onttrekking van landbouw gronden aan hun bestemming ernstig. Juist bij de woningbouw worden vaak goede landbouw gronden gebruikt. Bij de aanleg van vliegvelden e.d. is dat veelal niet het geval. De heer Ten Hagen (Arb.) gaat nader in op de woningdifferenti» tie en merkt o.a. op, dat rekening moet worden gehouden met de normale verhuizingen. Hij zegt niet te hebben gepleit voor vele kleine woningen als blijvende toe stand. Spr. vraagt, of er uit de pre- miebouw voldoende volkswonin gen zullen komen. Minister Witte onderschat de nadelen van het eigenhuisbezit niet, maar hij acht ze geringer dan de heer Ten Hagen. Met het oog op de woningdif ferentiatie zal de som van de in dividuele verlangens tenslotte de woningbehoefte bepalen. De achterstand, waarop de heer Beernink doelde, zal in 1953 kunnen worden ingelopen. De 283 gemeenten zullen er niets aan te kort komen. Met de premieregeling is het grootste aantal, n.l. 40 pet der woningen, gebouwd in de klasse van 280 tot 325 kub. meter. Er worde» provinciale gegevens ver zameld. Van Friesland zijn ze be kend en daaruit blijkt, dat 80 pet van de woningen met premie wordt gebouwd voor arbeiders en met dezen gelijk te stellen perso nen. De begroting wordt z.h.s. goed gekeurd. De rtebus-prijsvraag van het ere-fends voor oud-verpleeg sters is door het Nedeiftandse volk goed ontvangen- Nadat de rebus, die zoals men weet door prinses Beatrix en haar klasgenoten is ontworpen, j.l. Zaterdag in de Nederlandse dagbladen is verschenen, kwa men ettelijke duizenden oplos singen binnen. Een groot aantal krachten staat klaar om in een zaal van het Walenweeshuis te Amster dam de oplossingen onmiddellijk te sorteren. Dit is een omvang rijk werk, dat met de grootste accuratesse zal geschieden. De prijzen, die voor dit goede doel belangeloos beschikbaar zijn gesteld, zijn afkomstig van het Nederlandse bedrijfsleven. Volgens de officiële gegevens bedroeg de bevolking van N. Brabant op 1 Jan. '52 1-289.53G zielen, hetgeen sedert de laatst gehouden volkstelling een ver meerdering betekent met 110.836. De Kamer heeft daarna een aanvang gemaakt met de behan deling van de begroting van Fi nanciën. Hierbij is tevens aan de ordende nota inzake de deviezen- positie, welke op 2 Mei j.l. bij de Kamer is ingediend. De heer Ritmeester (VVD) verklaart enige ongerustheid te gevoelen over de lange duur van maatregelen van de bezetter. Hij vraagt, of de reorganisatie van de belastingdienst spoedig haar beslag kan hebben gekregen. Wat de nationale spaarraad be treft, zegt spr. dat de minister ten onrechte spreekt van het suc ces van het jeugdsparen als ge volg van het optreden van de raad. Dit succes is z.i. te danken aan de spaarbanken. Spr. meent, dat de Kamer langzamerhand wel overtuigd is van de overbodigheid van de nationale spaarraad. Ten aanzien van het effecten- rechtsherstel is men nog even ver als een jaar geleden. Wanneer zal er een einde komen aan deze na sleep van de oorlog? De heer C. van den Heuvel (AR) is van oordeel, dat alles ge daan moet worden om een einde te maken aan het drama der ef fectenregistratie. Gaarne zal hij medewerken aan een spoedige verdwijning van de nationale spaarraad. De personeelsbezetting bespre kend zegt hij, dat de minister een uitsterfsysteem voorstond, maar er komen steeds meer ambtena ren. Daartegen ontwikkelt hij be zwaren. Deze heeft hij ook tegen de centrale financiële recherche dienst. Deze dienst staat versobe ring in de weg. Met de herziening van de in komstenbelasting behoort spoed te worden betracht. Wenselijk is de belastingplichtigen aan te slaan naar het gemiddelde van drie jaar. Daarvan zou een bil lijke heffing het gevolg zijn. Tegen het blad „Wij van finan ciën" maakt spr. bezwaar. Hij meent, dat het niet de taak van het departement is dergelijke lec tuur te verspreiden. Dit moet niet langer getolereerd worden, meent hij en hij vraagt de betrokken post van 20.000 in te trekken. De heer Van de Wetering (CH) betoogt, dat het effectenrechts- herstel sinds 1945 verkeerd is be handeld. Er moet een eind aan komen. Spr. vraagt de verklaring, dat de minister zal streven naar een zeer spoedige oplossing. De heer Janssen (KVP) be toogt, dat de industrialisatiepo gingen alleen kunnen slagen, als gelet wordt op de exportmogelijk heden. Het klimaat voor de in dustrialisatie te worden verbe terd, hetgeen o.m. kan geschie den door maatregelen om de fi nanciering te verbeteren. De personele belasting is vol komen uit de tijd. In het complex van belastingen, die moeten wor den bezien, behoort ook de per sonele belasting te worden opge nomen. Spr. dringt aan op een verge makkelijking van het verkeer met de Benelux-partners. De heer Engelbertink (KVP) zegt, dat de uitbreiding van de staatsbezittingen bij velen de vraag doet opkomen, of geleide lijk een zo groot mogelijk deel van het land staatseigendom moet worden. Sprekers fractie heeft geen bezwaar tegen grond bezit van de staat, maar ze is er wel tegen, dat nieuw gewonnen gronden onder alle omstandighe den staatsbezit moeten blijven. punt, dat cultuurland particulier bezit dient te zijn. In tegenstelling met de minis ter acht hij het vraagstuk van verkoop van domeingronden ac tueel. De heer Hofstra (Arb.) zegt dat de monetaire gevolgen van de op 10 Februari 1953 in werking tredende gemeenschap voor ko len en staal bijtijds onder ogen moeten worden gezien. De nationale spaarraad is ge leidelijk in betekenis verminderd, maar spr. is toch wel getroffen door de cijfers over het jeugd sparen. Hij zou daarom niet be reid zijn de spaarraad af te schaf fen. Het sparen zou bevorderd kun nen worden door toepassing van een systeem, dat te Hamburg met succes werkt. Men verplicht zich maandelijks 8 mark te sparen. Daar wordt 1 mark bijgelegd, die in een pot komt, welke iedere maand onder1 de spaarders wordt verloot. Inzake de domeingronden ver dedigt hij handhaving van het ge- meenschapsbezit. De kosten van „Wij van finan ciën" acht spr. verantwoord. Tegen half zeven wordt de ver gadering gesloten. Interpellatie over arrestatie van Indonesiërs. Bij de aanvang der vergadering heeft de heer Gortzak (CPN) verlof gevraagd, de minister van Justitie te mogen interpelleren over de arrestatie van de 2 In donesische staatsburgers: Raden 'Mas Soenito en Go Gien Tjwan, directeur van het persbureau „Antara" in Nederland. De Kamer zal vandaag over dit verzoek beslissen. Verhoging oorlogsschade. Verder is nog aan de orde ge komen het wetsontwerp tot wijzi ging van de begroting 1952 van het departement van Financiën. De wijziging strekt tot verhoging der bijdragen in oorlogsschade aan onroerende goederen met ƒ28,5 millioen en aan huisraad met 14,5 millioen. Het wetsontwerp is zonder be raadslaging of stemming aan vaard. Heel veel verkeersongevallen ontstaan, doordat de fiets en de bromfiets te veei op elkaar lij ken. De A.N.W.B. heeft er dan ook herhaaldelijk bij de minister op aangedrongen een bijzonder kenteken voor bromfietsen wet telijk voor te schrijven. De bond meent, dat het ont breken van dit wettelijk voor schrift mensenlevens kost. Hoewel de minister het belang van deze kwestie inziet, is hij van mening, dat de bromfietsers in dezen geen verplichting moet worden opgelegd. Wel ziet hij hier een taak voor het particu liere initiatief. Het gilde der koffiesmokke- laars langs de Belgisch-Duitse grens bedient zich van een nieuw wapen in zijn strijd tegen de douanebeambten. Indien zij ach tervolgd worden, onttrekken zij zich namelijk aan het zicht door het uitwerpen van nevelgrana ten, die een dichte rook versprei den, doch overigens ongevaarlijk zijn. Enige dagen geleden be merkten Duitse tolbeambten bij de Belgische grens nabij Raeren een verdacht uitziende zware vrachtauto. Hoewel zij onmiddel lijk de achtervolging inzetten, slaagden zij er niet in de snelle auto tot staan te brengen. Zelfs een dwars over de weg gespan- De vereniging van Ameri kaanae vliegtuigindustrieën schat het aantal militaire vlieg tuigen, dat de V. S. dit jaabzul len bouwen, cp ongeveer 9000. Hiermee zal het aantal vlieg tuigen, dat sinyls het uitbreken van de oorlog in Korea is ver vaardigd, op ongeveer 15-000 man zijn gebracht. Vorig jaar werden 4800 toestellen gebouwd tegen 1500 in de tweede helft van 1950. De Amerike.an.se productie van oorlogsvliegtuigen in de tweede wereldoorlog steeg van 19.443 in 1941 tot 96.318 in 1944. nen ketting en een prikkeldraad versperring wist de wagen door het nemen van een binnenweg te omzeilen. Toen de douanebeamb ten hierop het vuur op de ban den van de auto openden, wier pen de smokkelaars plotseling een aantal rookgranaten uit van een type, dat in de laatste oorlog werd gebruikt en slaagden er zo in aan hun achtervolgers te ont komen. Later werd de auto teruggevonden, want zij was door de grote snelheid in een bocht geslipt en in een gracht terecht gekomen. Het voertuig bevatte 400 kg uit België afkomstige kof fie. Een soortgelijk geval deed zich Maandag voor in de omgeving van Pruem (Eifel). Een uit Bel gië komende auto, die 300 kg koffie vervoerde, wierp tijdens de achtervolging niet alleen de bekende spijkers uit, doch ook enkele rookgranaten. Na een op windende jacht kon dit voertuig tot staan worden gebracht. Slechts één der beide inzittenden kon worden gearresteerd. Vast gesteld werd, dat van de dertig schoten, die tijdens de achtervol ging werden afgevuurd er vijf tien de auto hadden getroffen. De in beslag genomen wagen was voorzien van valse Neder landse en Belgische nummerpla ten. In de omgeving van Eupen legden de Belgische tolbeambten onder gelijke omstandigheden beslag op een Amerikaanse auto, die eveneens verscheidene hon derden kilo's kofie vervoerde, welke voor Duitsland bestemd was. De koude lucht uit het Pool gebied, die in de afgelopen da gen een groot deel van Europa heeft overspoeld, wordt nu weer teruggedrongen door een war mere luchtstroom, afkomstig uit de Golf van Biscaye- Het ziet er evenwel naar uit, dat de opdringende warmere lucht ten Z. van NederEand tot staan wordt gebracht. Het weer in ons land zal dan ook de eerste dagen tamelijk koud blij ven met temperaturen schom melend tussen een paar grladen boven en onder het vriespunt. Storingsfronten zullen de be wolking tijdelijk doen afnemen en mogelijk kan later enige sneeuw of regen vallen, in hoofdzaak in het Z. van het land. In Duitsland en Polen komt op het ogenblik in de nacht 2 tot 5 graden vorst voor, evenals in Scandinavië. Uit Schotland werd gisteren plaatselijk meer dan 10 graden vorst gemeld. In Z.-Frankrijk is het weer zeer zacht met temperaturen tusaen 12 en 15 graden. Zoals de zaken thans liggen, meend de bond het door de mi nister bedoelde initiatief zonder uitstel te moeten nemen. Daar om zal de A.N.W.B. binnenkort een bijzonder kenteken voor bromfietsers -ter beschikking van zijn leden stèften en de fabri kanten van accessoires opwek ken eenzelfde kenteken in de handel te brengen. Het zal be staan uit een gele plastic plaat (in het formaat van de nummer plaat van een motorfiets), die op het voorspatbord van de brom fiets dient te worden bevestigd. De kleur geel is gekozen, omdat deze in het verkeer goed opvalt. Bij bromfietsen, welker con structie het niet mogelijk maakt een plaat op het voorspatbord aan te brengen, dienen zijkanten van tank en magneethuis geel geverfd te worden. Aan de achterzijde kan de bromfiets voldoende kenbaar ge maakt worden door een normale N.L.-plaat, waarmee het voer tuig meteen voor het buitenland is uitgerust. In verscheidene lan den eist men n.l. het voeren van een dergelijke nationaliteits plaat. KOOPMAN UIT KOZENDAAL TE ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft de 27-jarige koopman A. M. uit Rozendaal (Geld.) aangehouden. Hij had een directeur van een aannemingsmaatschappij opge beld en zich aangediend als „een majoor van het leger". Hij vroeg een invalide, die met borstels ventte, te willen helpen en toen de man verscheen kocht men voor 70,borstels. Men ver trouwde de zaak echter niet en de politie hield daarop de „ma joor" aan. De borstels bleken 20,minder waard te zijn. Dinsdagavond is de ongeveer 50-jarige ongehuwde fabrieksar beider G. Jongbloed, toen hij. van zijn werk komende, vlak voor zijn woning aan de Ben- schopperweg te Benschop tenge volge van de gladheid viel, door een juist passerende benzine tankwagen overreden. De man was op slag dood. De 64-jarige J. G. van I. en zijn echtgenote zijn Dinsdag beiden in bewusteloze toestand in hun woning in Den Haag aangetroffen en naar het zie kenhuis vervoerd. Tengevolge van het niet goed functionneren van de haard waren beidten door koolmonoxy- de bewusteloos geraakt. Hun toestand is ernstig. HET SPOORWEGONGELUK TE ZUTPHEN. De Ned. Spoorwegen hebben met voortvarendheid het oprui- mingswerk ter hand genomen in De Hoven bij Zutphen, waar Dinsdag een botsing is geschied tussen een grinttrein en een goe derentrein. Zowel uit Utrecht als uit Zwolle werd een kraanwagen gerequireerd. Talloze arbeiders van de dienst van tractie uit Utrecht, Zwolle en Zutphen en van de dienst van weg en wer ken en het seinwezen waren druk bezig om orde te scheppen in de chaos. Terwijl de kranen hun werk deden en de zwaar bescha digde of versplinterde wagons langs de spoordijk deponeerden, was een ploeg arbeiders reeds bezig om de rails van de lijn ZutphenApeldoorn, die over een grote afstand verschoven was, recht te trekken. De groot ste ravage bevindt zich op de plaats waar de locomotief van de grinttrein tot stilstand is geko men. Hier is het een wirwar van verbogen ijzer en versplinterd hout. Verschillende wagons mis sen de wielen of hebben gebro ken of zwaar beschadigde veren. Vanzelfsprekend is er grote be langstelling voor het opruimings- werk. De seinhuiswachter Anneve- link heeft, naar we vernamen, nog een poging gedaan om het gevaar te bezweren door met een rode vlag de grinttrein tegemoet te gaan, maar dit heeft niet mo gen baten. De kracht van de botsing is zeker te wijten aan het feit dat de wagons van de goederentrein leeg waren, terwijl die van de grinttrein geladen waren. Zo doende ontstond er een grote stootkracht en werden de wagons van de goederentrein over een afstand van zeker 50 meter ge ramd. TWEE DODEN EN ÉÉN ZWAAR GEWONDE BIJ VERKEERS ONGEVAL. Bij een verkeersongeval te Hoog Keppel tussen Doetinchem en Doesburg zijn gisteren twee personen om het leven gekomen. Een derde werd zwaar gewond. Een luxe-auto, komende uit de richting Doesburg, slipte door de gladheid van de weg, juist op het moment, dat uit de richting Doe tinchem een met ijzeren buizen geladen vrachtauto van de firma Mulder naderde uit Varsseveld en bestuurd door J. W. P. uit Varsseveld. De luxe-auto werd in de rechterzijde gegrepen, in elkaar gedrukt en totaal vernield aan de kant van de weg geslin gerd. De bestuurder, de 40-jarige J. D., directeur van een obser vatiehuis in Den Haag, werd zwaar gewond. Zijn toestand is zeer ernstig. De 36-jarige J. A. K. uit Den Haag, die naast hem in de auto zat, werd vrijwel op slag gedood. Achter in de luxe-auto zat de 13-jarige jongen A. de B. uit Den Haag, die ook vrijwel onmiddellijk werd gedood. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis in Doetinchem over gebracht. J. D. en K. waren ge huwd. De vrachtauto werd aan de voorzijde licht beschadigd en kon op eigen kracht de weg ver volgen. Deze auto werd tenge volge van de aanrijding een hal ve slag gedraaid. BONNENZWENDEL BIJ VEEVOEDERFABRIEK ONTDEKT. De Zaandamse politie heeft in samenwerking met de rijkspo litie te Assendelft een omvang rijke bonnenz-wendel bij de N.V. Zwaandemakers Handel en Industrie ontdekt. Drie perso nen, 2 broers en een zwager, zijn gearresteerd en hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. J. V. uit Zaandam, die 11 jaar op het kantoor werkte, nam in samenwerking met zijn broer T. uit 'KJommenie, die er ruim 5 jaar werkzaam was, de toewij zingen voor veevoeder mee. De ze werden door hun zwager G. J. B- uit Zaandam, van de hand gedaan tegen prijzen, die va rieerden van 3,50 tot 11. Het onderzoek naar aanlei ding van de arrestatie van de Amerikaan Gel-berg, die 3 weken geleden werd aangehouden, toen hij op het punt stond enige mil- lioenen aan deviezen over de grens van Spaans Marokko te brengen, (heeft geleid tot de ontdekking van één van de grootste deviezensmokkelarijen, die zich in dit gebied hebben voorgedaan. Dank zij de zeer uitgebreide boekhouding van Gelberg slaagde men er in reeds bijna 100 medeplichtigen te achterha len. Gelberg reisde regelmatig van Frans Marokko, via Spaans Ma rekko naar Tanger, waar hij bi; banken grote sommen geld de poneerde, die tegen dollars wer den ingewisseld en vervolgens worden gebruikt voor aankopen in de Ver. Staten ten behoeve van de maatschappijen, waar voor Gelberg als vertegenwoor diger optrad. Hamea-Gelei voor Uw handen Van 1 Januari 1953 af zullen de pensioenen voor arbeiders in Belgie wolfden verhoogd van frs. 25.000 tct' frs. 26.000 maxi mum per jaar. De bijdrage der arbeiders in de sociale lasten wordt hiertoe verhoogd met 0,25 procent tot 8,25 procent. Ook de werkge versbijdrage wordt verhoogd met 0,25 procent tot 17,50 pro cent. Toen het troepentransportschip „General Le Roy Eltinge" in Augustus j.l. in de Middellandse Zee voer het schip bracht een aantal vrijwilligers van Korea naar Nederland terug speelde zich aan boord een drama af, dat bijna met de dood van één der soldaten was geëindigd. Deze sol daat, een Surinamer, had zich door zijn plagerijen gehaat ge maakt bij zijn kameraden. Vooral een landsman van hem, de 24- jarige soldaat eerste klasse R. H. L. uit Paramaribo, had veel van hem te verduren. L. was een pri ma soldaat, stipt in zijn dienst- betrachting. Zijn kwelgeest ken de geen groter genoegen dan zijn ransel door elkaar te gooien en zijn uitrustingsstukken te bevui len. Bovendien bespotte hij de pro-N.ederlandse gevoelens van L. Het getreiter ging zo ver, dat L. tweemaal op het punt heeft gestaan over boord te springen. Op de avond van de 11e Augus tus kwam het tot een uitbarsting. L. zat met enige soldaten te kaarten. Zoals gewoonlijk was hij weer het mikpunt van de plage rijen van de andere Surinamer. Op een gegeven ogenblik gooide deze hem de dop van een fles naar het hoofd. L. zei hier iets De contactraad van de samen werkende stichtingen voor on derwijs en ontwikkeling van de tailhandelaren en ambachtslie den voert reeds geruime tijd strijd tegen ongewenste prak tijken bij die opleidingen. De ongeveer 1000 examinato ren van de vele duizenden, die jaarlijks examens afleggen, zijn vcor een groot deel betrekken bij de opleidingen voor die exa mens. Om minder gewenste me dedinging bij het werven van leerlingen tegen te gaan, is hun verboden openbaar te maken, dat zij examinatoren zijn- Bij overtreding worden de leraren als examinatoren adverteerde, De contactraad deelt thans mede, dat een opleider, die als eaxminator adverteerde, doch het niet was, strafrechte lijk is vervolgd. Hij werd tot 6 maanden en later door een hof tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De Hoge Raad be vestigde het oordeel van het hof. Dit afschrikwekkende voor beeld zal, naar de contactraad hoopt, er toe medewerken, dat het opleiden en examineren van leerlingen voor de middenstands-, diploma's algemene handelsken nis uitsluitend in vertrouwde handen zal komen. Naar eerst thans bekend is geworden, is deze zomer in het postmuseum te Den Haag een ernstige diefstal gepleegd. Van de directie van het post museum vernemen wij hierover het volgende: Korte tijd na de opening van de tentoonstelling „Eeuwfeest Rijkstelegraaf" werd bij de da gelijkse controle in de nieuw in gerichte postzegelgalerij de ver missing geconstateerd van twee yeldelen van de oudste postze gels van Nederland. Het betreft hier proefdrukken van de 15 cents-postzegels in de goedgekleurde kleur. De politie nam onmiddellijk in samenwer king met de postzegelhandel de nodige maatregelen voor het ge val de vermiste zegels hier of daar ten verkoop zouden wor den aangehouden. Terwille van het onderzoek is daarom aan het feit geen ruchtbaarheid ge geven. De activiteit van de be voegde instanties heeft thans volledig succes gehad, zodat niet alleen de dader kon worden ontdekt, maar ook het gestolene compleet werd teruggevonden- De dader bleek een tijdelijk employé te zijn geweest van één dér inzenders op de tentoon stelling, die zich in het vertrou wen van het bewakend perso neel heeft weten in te dringen en daarvan misbruik heeft ge maakt. Hij had de bewuste vel- delen verknipt om ze te verhan delen, doch alle delen zijn thans teruggevonden, zodat zij weer aaneen te voegen zijn. Een 42-jarige man, die enkele jaren geleden uit India in Groot- Brittannië is teruggekeerd, heeft aan Londense geneesheren mede gedeeld, dat hij 's nachts een „aapman" wordt. Hij verklaarde overdag een normaal leven te lei den, doch te twee uur 's morgens een „onweerstaanbare drang naar de wildernis" in zich te voe len opkomen, welke hem tot het aanbreken van de dag geheel in bezit neemt. De man is opgenomen in het Londense Maudsley-ziekenhuis. Hij werd hier onder behandeling gesteld van de psychiater dr John Doust. Deze onderzocht de man en bevond hem normaal. Vervol gens nam hij een proef, waarbij het zuurstofgehalte van het bloed van de patiënt werd verminderd om aldus een slaaptoestand te weeg te brengen. De man begon onmiddellijk over gorilla's en andere apen te spreken. Hij klom al slapende uit bed, kromde zijn rug, zodat deze op die van een aap geleek en be woog zich op de wijze van een aap voort in de richting van de tuin. In het medisch rapport, dat is uitgebracht over het gedrag van de man in zijn slaaptoestand, wordt o.m. het volgende ver klaard: „Hij wordt agressief en krijgt gewelddadige neigingen. Hij stoot grommende geluiden uit, die niets menselijks hebben. Hij klimt zelfs met een voor een man van zijn leeftijd en omvang merkwaardige behendigheid in bomen. Dit duurt tot het aanbre ken van de dag". De behandelende geneesheren hebben nog geen diagnose kun nen stellen. van; de ander viel hem aan en schopte hem in het gezicht. Vol daan legde hij zich daarna ter ruste. L. ging ook naar bed. Tien minuten later sprong hij echter plotseling met een mes in de hand naar de kooi van zijn kwel geest en stak hem in de borst. De Surinamer werd zwaar ge wond; het mes drong door in zijn long. Wegens deze poging tot zware mishandeling had L. zich thans voor de krijgsraad te velde te verantwoorden. Aan de hand van het psychiatrisch rapport conclu deerde de auditeur-militair, dat L. niet de bedoeling heeft gehad zijn kwelgeest te doden. Spr. ging echter niet zover als de comman dant van L. en diens kameraden, die getuigd hadden, dat de ge troffen Surinamer zijn „verdien de loon" had gekregen en dat L. vrij uitging. Gezien het feit, dat L. verminderd toerekeningsvat baar was, toen hij de aanslag beging, vroeg hij een gevangenis straf van één jaar met aftrek van zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Als een van de voorwaarden voor de voorwaardelijke straf vroeg de auditeur-militair opna me in het neurose-hospitaal van de K.L. De raadslieden van L. bepleit ten uiterste clementie. Zij wezen er op, dat L. zich destijds vrij willig voor Indonesië heeft ge meld en een schitterende staat van dienst heeft als K.N.I.L.- militair. Ook op Korea heeft hij zich goed gedragen. De aanslag achtten zij het gevlog van een vlaag van verstandsverbijstering. De majoor Bakker uit Hilver sum vroeg de krijgsraad L. een kans te geven om beroepsmilitair te blijven. „Wij hebben niet zo heel veel sieraden in de K.L. Laten wij daarom voorzichtig zijn met deze man." De krijgsraad veroordeelde L. tot één jaar gevangenisstraf, waarvan acht maanden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en met aftrek van voorarrest. Voorts zal hij zich moeten la ten opnemen in het neurose-hos pitaal van de Kon. Landmacht. De eerste door de A-V.R.O. in Engeland gebouwde Canberra- straalbommenwerper heeft zijn eeste vlucht gemaakt. Het toestel werd bestuurd dooi de invlieger J. B. Baker. Het maakte een vlucht van 45 minu ten. Sir Roy Dobson, directeur der A.VR.O-fabriek, heeft na afloop van de proefvlucht ver klaard, dat de snelle aflevering van deze bommenwerper ver moedelijk een productierecord betekent. Dit toestel is namelijk gereed gekomen in 2 jaar en 14 dagen. Alle onderdelen van 't vliegtuig (dat zoals bekend is een ont werp is van de Engelse General Electric Vliegtuigenfabriek) zijn door de A.V.R.O-fabriek ge bouwd op één na. Laatstge noemde fabriek was één der laatste industrieën, die door het Engelse ministerie van Bevoor rading werd ingeschakeld bij de productie van de 2-motorige Canberra-straalbommenwerpers op grote schaal voor de Royal Air Force. De Canberra wordt ook in Amerika gebouwd, name lijk bij de Glenn Martin vlieg tuigenfabriek. De toestellen van dit type zijn bekend om hun grote wendbaarheid, gecombi neerd met hoge snelheid- Ver scheidene records zijn door Canberra straalbomntenwerpers gebroken of gevestigd. Eén de laatste was de vlucht van Ierland naar de Ver- Staten en terug in Augustus j.l.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2