Voorrang van behandeling voor resolutie Sven Hedin overleden Zedenverwildering in Rijnpalts De Urlcer vissers in Argentinië De Veiligheidsraad Doodstraf geëist tegen alle beklaagden in het proces-Slansky Zweeds ontdekkingsreiziger werd 87 jaar Zwakke lucktpijpm ABDUSIROOP Urkers wonen in huis op palen De toekomstige positie van Alfred Krupp WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Storm maakte 900 mensen dakloos DE OVERSTROMINGEN IN FRANKRIJK Sneltrein botste op rangerende locomotief DE STRIJD IN INDO-CHINA VROUW MET „ALIASSEN" Franse verklaring over het Saargebied WEINIG ACTIVITEIT IN KOREA AGENDA HET HONDJE AV op onder op ondei Nov. 27 8.20 16.35 14.12 3.20 28 8.21 16.35 14.29 4.44 29 8.23 16.34 14.49 6.09 30 8.24 16.33 15.17 7.32 Prins Bernhard naar de Ver. Staten DeiuewMieSiqatetraJi VAN Nfllfl Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal: per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW DONDERDAG 27 NOVEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2202. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma F. J. van de Sar.de. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur commissie der 49 De politieke Verenigde Naties heeft met tegen vijf stemmen en één ont houding besloten voorrang van behandeling te geven aan de In dische resolutie ter oplossing van het Koreaanse vraagstuk. Slechts de communistische landen stem den tegen. Na de stemming had voorzitter Carlos Muniz (Brazilië) ge vraagd, of afgevaardigden het woord wensten. Toen niemand hierom vroeg, trad het hoofd der Sowjet-delegatie, de Russische minister Wysjinsky, naar voren en zei: „Kunt u dan niet genoeg De openbare aanklager te Praag heeft de doodstraf geëist tegen alle beklaagden in het proces te gen Rudolf Slansky. Dr J. Urvalek, de openbare aanklager, kwam Woensdagmid dag na een requisitoir van drie uur tot de slotsom, dat Slansky en zijn 13 mede-beklaagden de ergste misdaden tegen de staat en de vrede hadden begaan. Hij eis te terechtstelling van alle veer tien beklaagden, aldus radio- Praag. Woensdagochtend hadden des kundigen getuigd, dat uit de bij het hof ingediende bewijsstukken bleek, dat de beklaagden sabota ge hadden bedreven, aldus de ra dio. Volgens een der deskundigen was vooral door Frekja het vijf jaren plan gesaboteerd, o.m. door verkeerde ramingen van de pro ductie van ijzererts en synthe tisch materiaal. Voorts had „Slansky's bende" de capaciteit van de lichte industrie vergroot doch niet benut. Vele milliarden Tsjechoslowaakse kronen waren door de sabotage verloren ge gaan. Financiële sabotage was wijdvertakt onder misdadige Joodse kapitalisten in het binnen- en buitenland, aldus de deskun dige. moed verzamelen om hier in het openbaar uw zaak te verdedi gen?" Wysjinsky betrad vervolgens het spreekgestoelte. Hij zeide dat in het Indische voorstel volstrekt geen rekening was gehouden met het standpunt der Noordkoreaan- se en Chinese regeringen. „De In dische resolutie is door de rege ring te Peking verworpen. Dit was de Indische regering reeds op 24 November bekend", aldus Wysjinsky. Hij voegde hieraan toe dat geen enkele afdoende op lossing mogelijk is, indien geen rekening wordt gehouden met de mening der Chinese communisti sche regering. Wysjinsky vervolgde: „Onaf hankelijk hiervan vertoont de In dische resolutie op zichzelf ook feilen. Het is bovendien een gro ve schending van de rechten der Sowjet-Unie, indien de door haar delegatie ingediende resolutie niet met voorrang wordt behan deld. Wysjinsky verklaarde verder dat er „in de politieke commissie geen gerechtigheid of naleving der aanvaarde regelen is te vin den" en dat „de willekeur van de wil der meerderheid zegeviert!" De door de Verenigde Staten ge leide groep tracht ons te doen bukken voor een onwettige be slissing", verklaarde hij. Als zijn voornaamste bezwaar tegen de Indische resolutie noem de Wysjinsky het feit, dat daarin niet wordt gerept over een sta ken der vijandelijkheden en dat uitsluitend wordt gesproken over terugzending der krijgsgevange nen. De Sowjet-minister diende een aantal amendementen op de In dische resolutie in om deze aan te passen aan het Sowjet-stand- punt, n.l. een onmiddellijk staken van het vuren en instelling van een „volbloedige commissie" om niet slechts de krijgsgevangenen kwestie, doch ook de hereniging van Korea te bespreken. Voorts stelde Wysjinsky voor de voor ziening van de Indische resolu tie, die bepaalt dat geen dwang diende te worden gebruikt om krijgsgevangenen te bewegen tot repatriëring, te schrappen. Na de bijeenkomst verklaarde de Indische delegatie naar aan leiding van Wysjinsky's rede, dat zij haar pogingen niet zal opge ven, doch ook niet zal intensive ren. Wij kennen de Chinese be zwaren en blijven contact houden met de Chinezen, aldus deze ver klaring. De Noorse minister van Bui tenlandse Zaken, Lange, steunde de Indische resolutie, doch vroeg om opheldering van het gedeelte handelend over het lot van ge vangenen, die niet gerepatrieerd wensen te worden. De Zweedse afgevaardigde Sandler wilde zich nog niet voor of tegen de resolutie uitspreken. Ook hij wilde opheldering op eni ge punten. Chili, Peru en Mexico spraken zich vóór de resolutie uit. De Iraakse afgevaardigde Dja- mali diende een aantal amende menten in. Het enige land, dat zich bij de stemming onthield, was het natio nalistisch China. Vatbaar voor vocht en tocht? Niet nodig de hele winter V. te hoestenNeem bij de s,» SóC' minste klacht de snel ,*X werkende, verzachtende, slijmoplossende AKKER S X- 's werelds beste hoestsiroop De bekende Zweedse ontdek kingsreiziger Sven Hedin is Woensdag in zijn woning te Stockholm in de leeftijd van 87 jaar overleden. Hij was meer dan 1 jaar ziek geweest. Hedin promoveerde in 1902 aan de universiteit van Upsala tot doctor in de filosofie- Daar- nabeigon hij met zijn reizen naar het Verre Oosten, eerst in Per- zië en vervolgens in China, Ti- Een commissie uit de Duitse bondsdag wenst, dat dr Adenau er met generaal Ridgway zal gaan spreken over een neven verschijnsel van de bouwwoede ■■•an het Amerikaanse leger in de Rijnpalts- NU op de Hundsriick in de laatste jaren het ene militaire vliegveld na het andere is aan gelegd en militaire steden en in richtingen verrijzen op de gol vende heuvels van het boeren land rond Kaiserslautern en Pirmasens heeft zich hier een Naar het zich laat aanzien, zijn voorlopig de laatste Urkers uit Argentinië teruggekeerd. Maarten Ruiten en zijn zoon Klaas zijn als werkend passa gier per schip overgekomen en op Urk gearriveerd. De beide andere zoons van Ruiten zijn gebleven. De jongste, Gerrit is verloofd geraakt met een Frans meisje en daarom besloot hij te blijven. De oudste zoon van Ruiten, Meindert is uit Mar del Plata vertrokken om zich bij T. Ras te voegen. Deze zit met zijn De 3 geallieerde hoge commis sarissen en de bondskanselier van W.-Duitsland, dr Adenauer, zijn tot overeenstemming geko men over een formule, om te voorkomen, dat de industrieel Alfred Krupp opnieuw invloed in de Duitse kolen- en staalin dustrieën zou krijgen, io werd van welingelichte zijde verno men. De hoge commissarissen had den besloten zelf de zaak met dr Adenauer ter hand te nemen, •daar besprekingen van lager geplaatste persoonlijkheden een onbevredigend verloop hadden gehad. Dr Adenauer heeft, naar medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Plaatselijk neerslag. Plaatselijk mist. Overigens half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige neerslag. Zwakke tot mati ge wind uit oostelijke richtingen. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. VRIJDAG 28 NOVEMBER. men zegt, evenwel de voorwaar de gesteld, dat zijn juridische deskundigen de formule van de geallieerden „waterdicht" zou den vinden. Tevoren hadden de Duitsers de geallieerden mee gedeeld, dat zij geen wettelijke garantie konden geven ten aan zien van een door Krupp onder tekende verplichting zich er van te onthouden opnieuw belangen te verwerven in de kolen-, ijzer- of staalindustrieën, aangezien dit in strijd zou zijn met de grondwet, welke elke Duitser vrijlaat in de keuze van zijn beroep. Volgens de door de geallieer den voorgestelde regeling zal Krupp afzien van zijn belangen in de kolen- en staalproductie tegen schadevergoeding. Ook zou hij moeten beloven zich buiten de kolen en staalin dustrieën te houden. De zegs lieden konden niet meedelen, of de geallieerden nog steeds aan drongen op wettelijke garantie door de Westduitse regering van de verplichting van Krupp, of dat zij genoegen zouden nemen met een formule, waarin de Westduitse regering zegt haar best te zullen doen, dat de ver plichting ook nagekomen wordt. zoontje op een eilandje in één der rivieren in de binnenlanden van Argentinië. Hij heeft het rijk alleen, want behalve Ras en zijn zoontje woont daar nie mand- Het eilandje loopt bij vloed onder water en de beide Urkers, waar zich nu Meindert Ruiten bij zal voegen, wonen in een huis op palen, zoals dat vroeger op Marken ook 't geval was. Behalve de gebr. Ruiten en T. Ras met zijn zoontje Klaas, zijn J. Ras en J. de Vries, twee zwagers, ook nog in Argentinië. Deze werken in een fabriek en zullen waarschijnlijk daar trachten te blijven. Volgens de heer M. Ruiten is het met de zeevisserij zo gesteld, dat niemand er tussen kan ko men. Ook de Belgische reder Van Iseghem heeft geen succes gehad. Eigenlijk hebben de Ur kers niet eens de zeevisserij uitgeoefend, want de gehele vis aanvoer is in handen van Ita lianen. Ruiten was van mening, dat al hadden de Urkers op Zon dag willen vissen (hetgeen de oorzaak was van het conflict met de Belgische reder) zij zich toch op den duur niet hadden kunnen handhaven. Op de ri vier is wel een behoorlijk be staan te vinden, maar dan moe ten er schepen en netten ko men. De pogingen van de bur gemeester in die richting zijn, zoals bekend, mislukt. „Het is wel een mooi land", aldus vertelde Ruiten, „maar om nu mijn leven te slijten in een huisje op palen midden in de rivier, daar voelde ik weinig voor. Geef mij dan de stevige keileembodem van het eiland Urk maar". Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.04 11.39 0.19 0.29 n.m. 11.25 12.40 12.50 ZON MAAN Tengevolge van een storm, die in Kupang (hoofdstad van Ti- mor) heeft gewoed, werden 3 gebouwen van de dienst open bare werken, 3 kazernes, een ge bouw voor evacué's en een aan tal kampongwoonhuizen ver nield. De schade wordt geschat op 800 000 rupiahs. Ruim 900 per sonen zijn hierdoor dakloos ge worden. De overstromingen in Midden- en Z. W--Frankrijk nemen in enkele streken een verontrus tende omvang aan. Dit is het geval in Bergerac. Tachtig huizen zijn hier ge ïsoleerd en de inwoners hebben zich op de eerste verdieping van hun woningen in veiligheid moeten stellen. In de streek van Malefort hebben brandweerlieden 9 per sonen moeten redden die opge sloten waren op de zolders van hun huizen. Ook in en om Poi tiers zijn verscheidene huizen door het water ingesloten. Tot nu toe heeft men geen slachtoffers gemeld, maar de aangerichte schade is zeer groot. De rivier de Charente is bui ten haar oevers getreden, waar door een deel van de Cognac is overstroomd. In Angoulèmeiso- leerde de Charente 6 huizen. De bewoners hebben de huizen verlaten. Honderden ha land staan in het gebied van de Cha rente onder water. In het departement Dordogne is de stad Montignac gedeelte lijk overstroomd. De rivier de Garonne rijst snel maar is nog niet buiten haar oevers getreden. Vele van haar zijrivieren veroorzaakten wel overstromingen. TWEE LICHT GEWONDEN Dinsdagmorgen is de electri- sche sneltrein, die om 6.24 uur uit Almelo vertrok naar het Westen, bij het verlaten van het station Almelo in botsing gekomen met een op het em placement rangerende locomo tief. Hoewel geen der treinen ont spoorde, werd de cabine van de sneltrein beschadigd, waarbij de bestuurder lichte verwondin gen opliep. De trein kon niet vertrekken en is van het; trein- schema tot Deventer afgevoerd. Van Deventer werd een ander treinstel naar het Westen inge last. De ver.raging is inmiddels opgeheven. Nader vernemen wij van de Nederlandse spoorwegen, dat 2 mensen licht werden gewond, namelijk de reeds vermelde wa genbestuurder en de conduc teur van de sneltdein. De eerste, H. J. Soepenberg uit Hengelo, heeft een enkel gebroken. De conducteur, J. Horstman, even eens uit Hengelo liep verwon dingen op aan schouders en hand. ongekende welvaart verspreid, die zedelijke gevaren met zich heeft gebracht en de plaatselij ke bevolking zowel als de auto riteiten grote zorgen baart. Bij honderden zijn in eens vergeten boerenplaatsen in houten ba rakken, bars en vermaakgele genheden ingericht, die vele dames hebben aangetrokken. Voorts is er een grote toevloed van meisjes, die in de Ameri kaanse legerinrichtingen wer ken. Niet alleen de Amerikaan se soldaten zijn door hun goede financiële positie bezoekers van de nieuwe vermaakcentra. Ook de Duitse arbeiders, die in dienst van aannemers staan die de millïoenenwerken in kor te tijd moeten uitvoeren, ver dienen handen vol geld. Lonen van 1000 mark zijn geen zeld zaamheid. De „wiLd-west"-ba- rakken zijn vaak het toneel van de wildste braspartijen, waarbij nogal eens kleine veldslagen tussen Duitse arbeiders en Amerikaanse soldaten voorko men. De christelijke partij heeft bij de bondsdag een voorstel aanhangig gemaakt om maat regelen te treffen tegen de ze delijke verwildering in de Rijn palts en zij heeft daarbij vooral de aandacht gevestigd op de ge varen voor de jeugd, die op vele plaatsen getuige is van het ver- maakbedrijf. Dit voorstel komt thans in de bondsdag, nadat een commissie van 8 afgevaardigden een reis door het gebied heeft gemaakt en daar heeft ervaren, dat de grootste militaire bouw plaats der bondsrepubliek „een zedelijke gevarenhaard van de eerste orde is". Onder de maatregelen die worden aanbevolen, zijn ver sterking van de vrouwelijke po litie, bouw van jeugdtehuizen, ambachtsscholen en officiële cantines. Voorts wil men de Amerikaanse legerleiding ver zoeken voortaan geen meisjes beneden 25 jaar in legerinrich tingen tewerk te stellen. De Rijnpalts en het aanslui tende gebied van de Eifel zijn niet alleen de grootste bouw plaatsen der bondsrepubliek doch zij moeten volgens de bondsdag-icommissie ook als „zedelijk noodgebied" worden beschouwd. bet en India. Hij heeft een aan tal boeken geschreven over archeologie en geografie. Hedin was een uitgesproken bewonde raar van Duitsland in beide we reldoorlogen. Hitier heeft hem verscheidene malen als eregast ontvangen. Niet lang geledlen heeft Hedin nog een delegatie van Duitse journalisten ont vangen. Op 30-jarige leeftijd trok Hedin door de Takla Makan-woestijp in N.W.-China en ontdekte de ruïnes van twee boeddhistische steden, die onder het zand waren bedol ven. Hierna trok hij vijf jaar door het hoogland van Tibet, waarbij hij tot dusver onbekende rivieren en districten in kaart bracht. In 1899 verkende hij de rivier de Tarin en vond de ruïnes van de oude Chinese stad Loe-Lan. Vervolgens maakte hij een expe ditie door het Arka-Tag en Koen- Loen gebergte en de Gobi-woes- tijq in Mongolië. Later ontdekte hij twee nieuwe provincies in Ti bet en de bronnen van de Brah- mapoetra en de Indus in de Hi- malaja. Van zijn talrijke boeken zijn enige in 14 talen vertaald. In 1908 werd hij ere-comman- deur van het Indiase keizerrijk. Voorts werden hem gouden me dailles van de aardrijkskundige genootschappen van Londen, Pa rijs, Berlijn, Tokio, New York, Philadelphia, St Petersburg en Rome verleend. In 1909 werd hij tot ere-doctor van de universitei ten te Oxford en Cambridge be noemd. Ook verscheidene Duitse universiteiten verleenden hem deze eer. Twee divisies der Vietminh ter sterkte van 20 000 man ver nauwen de ring om Nasam, het krachtigste Franse bolwerk in het bergachtige Thai-gebied in het N. van de provincie Tonkin steeds meer. De Franse bevelhebber van dit belangrijke steunpunt zou er rekening mee houden, dat de Vietminh-troepen een grote aanval zouden beginnen. Prins Bernhard werd in de af gelopen nacht in Washington verwacht, waar hij twee dagen zal blijven en zich in het militaire hospitaal „Walter Reed" aan een medisch onderzoek zal onderwer pen. Van de zijde van de Neder landse ambassade noemde men het voorgenomen onderzoek „slechts een gebruikelijke contro le". Verder werd verklaard, dat de prins geen plannen heeft voor officiële besprekingen in Wash ington. Prins Bernhard heeft na zijn Zuidamerikaanse reis enige tijd in Acapulco in Mexico vertoefd. TO EXTRA BERICHT UIT HET HOOFDKWARTIER VAN SINT NICOLAAS. Luisterwedstrijd „Voor het kind". De oplossingen van de St Nico- laas-luisterwedstrijd „Voor het Kind" stromen bij duizenden bin nen. Bijgestaan door vele Zwarte Pieten helpt St Nicolaas persoon lijk mee bij het sorteren. Donderdagavond van tien voor zeven tot tien over zeven wordt de wedstrijd over Hilver sum II herhaald en de Sint stuur de nu al een telegram naar Ma drid om assistentie. St Nicolaas is op het ergste voorbereid, want hij rekent erop dat heel Neder land mee zal doen. De door de „Goed Heiligman" uitgeloofde prijzen zijn inderdaad prachtig: scooter, ijskast, ameu blement, radiogramofoon, electr. naaimachine, wasmachine, reis naar Zwitserland, fiets, foto toestel, enz.! De Sint popelt van verlangen om op 5 December de namen van de gelukkige winnaars via de ra dio bekend te maken. De politie te Düsseldonf heeft een van frauduleuze handelin gen in verschillende Europese landen verdachte vrouw aan gehouden, die zich van diverse „aliassen" schijnt te hebben bediend, maar wier identiteit men nog niet heeft kunnen achterhalen. Op grond van haar accent wordt de mogelijkheid niet uit- geslo en geacht, dat zij van Ne derlandse afkomst is. Volgens bepaalde gegevens zou zij op 9 April 1926 te Utrecht zijn geboren. Zelf zegt zij de dochter te zijn van een SS-generaal, die in 1945 in Nederland als oorlogs misdadiger is terechtgesteld. ~Zij had papieren bij zich, volgens welke zij „Gravin Marianne von Chreillsheim" zou zijn. Onder deze naam is zij in Duitsland binnengekomen met een pas poort, dat is verstrekt door de vVestduitse missie te Parijs. :i'l¥li'IUUi|¥¥,')¥Wl<n, HET KOREAANS CONFLICT. Na 6 weken verbitterde strijd is de rust in het gebied van de „Sluipschuttersheuvel" terug gekeerd. Volgens een schatting van de 5e luchtmacht zijn de vorige nacht 155 Noordelijke voertui gen vernietigd. In een mededeling van het 8e leger wondt gezegd, dat de ac tiviteit aan het front ook Dins dag niet groot is geweest. President Syngman Rhee van Z.-Korea heeft de inbedrijfstel- ling bijgewoond van een door bommen beschadigde Noordko- reaanse electrische centrale, 32 km achter de geallieerde linies. De installatie ligt boven de 38e breedtegraad en zal de stroom voorziening van Z.-Korea ver dubbelen. De Franse regering heeft gis teren te Parijs na een kabinets vergadering een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd dat Frankrijk zich niet langer verplicht voelt met een herzie ning van zijn economische over eenkomsten met het Saargebied te wachten op het resultaat van de met West-Duitsland gevoerde besprekingen. Hieraan wordt toegevoegd, dat Frankrijk „ten allen tijde bereid is de bespre kingen, die thans in een impasse verkeren, te heropenen". Naar verluidt omvatten de her zieningen o.m. het volgende: 1. Het Saargebied zal meer zeggenschap krijgen bij de mijn- winning. HEDEN WESTDORPE: Café G- Gij- sel, 3 uur: Publieke verko ping krachtens art. 1223 B. W. van 2 woonhuizen. 2. De algemene Frans-Saar- landse overeenkomst zal zodanig herzien worden, dat het recht van veto aangaande de Saarland- se wetten, dat de Franse verte genwoordiger in het Saargebied thans bezit, komt te vervallen. 3. Er zal een scheidsgerecht worden ingesteld, dat gerezen Frans-Saarlandse geschillen over de werking van de economische unie zal moeten beslechten. Westduitse reactie. De persdienst der Westduitse christen-democratische (rege- rings)-partij heeft verklaard, dat het „niemand mag verwonderen indien critische waarnemers dit een verkiezingsmanoeuvre noe men, die ten doel heeft het oor deel der Saarlanders te beïn vloeden". Hieraan wordt toegevoegd, dat „onder de omstandigheden, zoals deze helaas zijn, de beloofde her ziening dezer overeenkomsten slechts afwachtend en voorzich tig kan worden beoordeeld." Een motorwagen van lijn 2 schuift door de Weimarstraat in Ben Haag naar de volgende halte. Daar stapt een meneer in, die zich naar binnen be geeft en zitten gaat. Een zwarte hond komt tege lijkertijd de tram in, een los lopende viervoeter die op het achterbalcon blijft snuffelen. De conducteur richt z:ch dade lijk tot de meneer (zonder af te bellen), zodat de tram blijft staan)„u mag de hond niet los op het balcon laten lopen. U moet hem aan de lijn heb ben „Ik ga niet op het balcon staan en ik betaal ook niet voor die hond". De tram blijft aan de halte staan. De medepassagiers beginnen het interessant te vinden en volgen -het „overleg" gespannen. Van een comprom s is geen sprake en de meneer stelt voo. dat hij de politie er wel „even" bij zal halen. Hij de tram uit, winkel in, politie gebeld- Poh- tie komt. met jeep. De vergade ring wordt op dezelfde plaats voortgezet, 'n Motorwagen van lijn 5, die gedeeltelijk dezelfde route volgt als lijn 2, stelt zich achter de motorwagen van lijn 2 op en spoedig komt ook de volgende wagen van lijn 2 de drukte van trams bij de halte vergroten. Mensen groepen sa men. Na ruim 10 minuten te heb ben gewacht kan de eerste lijn 2 vertrekken: de meneer wordt met de hond in de politiejeep naar een politiepost vervoerd. Daar is procesverbaal tegen hem opgemaakt wegens het niet op volgen van het door de conduc teur van de tram gegeven be vel. Een „hondenkaartje" kostte 8 cent en was voordeliger ge weest '.'nu'

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1