Wysjinsky verwerpt Indisch voorstel De toepassing van Ziekenfondsenbesluit Verklaring van Sjarelf De strijd in Indo-China Egypte en het Suez-kanaal De toestand in Irak De Saarkwestie Verenigde Naties Amerika bereid elk voorstel te overwegen Het bezoek van Tito aan Engeland DE WINKELS EN DE FEESTDAGEN GRUBER NAAR DE V. S. Het proces te Praag De Belgische „roombaron" Syngman Rhee over het conflict tussen Oost en West Radio-Peking over hel bezoek van Eisenhower aan Korea Kikoejoe's staan terecht WEERSVERWACHTING HOOGWATER De Oostduitse communisten en het proces te Praag EEN LOT UIT DE LOTERIJ ZON- en MAANSTANDEN Vliegtuigwrak gevonden De krijgsgevangenen op Korea WOENSDAG 26 NOVEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2201. Strenge maatregelen Kenya in V J Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal: per maand 1.75; per week 42 cent Losse nrs 8 ct. VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijsper mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Onverwachts heeft de Sowjet- Unie haar standpunt bekendge maakt inzake de krijgsgevange- nenkwestie, waarop de bestands besprekingen in Korea zijn ge strand. De Sowjetminister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, besloot plotseling de plaats van Polen op de lijst van sprekers in de politieke commissie over te nemen. Hij verwierp in zijn rede het plan van India tot regeling van de Koreaanse kwestie, omdat het „geen bevredigende oplos sing" bood. Het in het ontwerp gesteunde „kunstmatige" beginsel van niet- gedwongen repatriëring van krijgsgevangenen was in strijd met de conventie van Genève van 1949. „Het is duidelijk", aldus Wysjinsky, „dat het Indische ont werp niet als geschikt kan wor den beschouwd. Ook het benoemen van een „scheidsrechter" met beslissende stem in een half communistische, half niet-communistische repa triëringscommissie, als voorge steld door India, verwierp Wy sjinsky. Hij zei, dat deze scheids rechter zou moeten worden be noemd door de algemene verga dering der Verenigde Naties, ter wijl de V.N. zelf een „oorlogvoe rende partij" in het conflict is. De Indische resolutie was vol gens Wysjinsky „niet bedoeld om een einde aan de Koreaanse oor log te maken, doch om de oorlog te laten voortduren". Zij bood geen oplossing, evenmin als de 21-mogendheden, de Mexicaanse of de Peruviaanse resoluties, omdat zij was geba seerd op „onjuiste, onechte en daarom zwakke argumenten", zo voegde de Sowjetminister hier aan toe. Wysjinsky hield vast aan een onmiddellijk staken van het vu ren, zoals geëist in de Poolse ont werpresolutie. Deze voorrang van bespreking van een onmid dellijk staken van het vuren was volgens hem „onder Amerikaan se druk" verworpen. Voorts herhaalde hij de eis, dat afgevaardigen van Noord-Korea de besprekingen moeten kunnen bijwonen, aangezien het anders onmogelijk was „deze vraagstuk ken ernstig te bespreken". Aan het slot van zijn rede diende hij officieel een Russisch amende ment-ontwerp in dat eiste, dat het lot van de Koreaanse gevan genen wordt verwezen naar een commissie van elf landen waar onder vier communistische) en dat deze commissie zich met een meerderheid van tweederde over het lot der krijgsgevangenen uit spreekt. De Amerikaanse minister Ache- son, die na Wysjinsky sprak, bracht hulde aan het staatsman schap van de Indische gedelegeer de Menon, de opsteller van de In dische resolutie. Hij legde de na druk op het feit, dat de Ameri kaanse delegatie bereid was elk voorstel te overwegen, dat een oplossing van het Koreaanse vraagstuk naderbij zou kunnen brengen. De Sowjetresolutie was „niet nuttig", aldus Acheson, aangezien zij militaire en politieke kwesties „verwarde". Zijn voornaamste bezwaar te gen de Indische resolutie was, dat het lot der anti-communistische gevangenen moest worden ver wezen naar een politieke confe rentie over Aziatische kwesties, die volgens hem jaren zou kun nen duren. Acheson opperde, dat na een bepaalde periode voor vrij willige repatriëring iedere gevan gene, die niet wenste te worden gerepatrieerd, zou worden vrijge laten en verzorgd door de een of andere V.N. commissie. Dit zou bijv. de bestaande V.N.-commissie voor herbouw van Korea kunnen zijn. Het voorstel van Eden, volgens hetwelk de „scheidsrechter" voor de repatriëringscommissie een integrerende rol zou spelen in de commissie, noemde minister Acheson een „verbetering" van het oorspronkelijke Indische plan. Het meest ontmoedigende van Wysjinsky's rede vond hij echter, dat een dergelijke scheids rechter misschien nooit zou wor den aangewezen en dat in feite Wysjinsky het gehele denkbeeld van een scheidsrechter niet scheen aan te staan. De door hem opgesomde moei lijkheden konden worden opge lost, zo zei Acheson, aangezien „wij het geheel eens zijn met de geest van de Indische resolutie en hopen, dat de resolutie kan en zal worden vervolmaakt langs de geopperde lijnen". Achesons rede besloot het alge mene debat in de politieke com missie. De Perzische afgevaar digde Entezam verzocht onmid dellijk de Indische resolutie, die „de beste kans had om te worden aanvaard", met voorrang te be handelen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft bekendge maakt, dat maarschalk Tito, de eerste minister van Z.-Slavië, op 23 Maart van het volgend jaar een bezoek aan Londen zal brengen. Maarschalk Tito zal tot 28 Maart in Engeland blijven. Op grond van de nieuwe win kelsluitingswet mogen de winkels tot negen uur 's avonds geopend zijn op de volgende data: Zaterdag 29 November, Maan dag 1 tot en met Donderdag 4 December, Zaterdag 20 Decem ber, Maandag 22 tot en met Woensdag 24 December, Woens dag 31 December. Op deze dagen vervalt de ver plichte halve dagsluiting. De Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken, dr Karl Gruber, is naar New York ver trokken, waar hij besprekingen zal voeren met vertegenwoordi gers van alle mogendheden, die een oplossing van het Oosten rijkse vraagstuk wlensen in de zin als voorgesteld door Brazi lië in de assemblée der Ver. Na ties. Bij de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp tot wij ziging van de wet van 21 Decem ber 1950 tot uitbreiding van de toepassing van het ziekenfond senbesluit. Aan de memorie van toelichting hierop is het volgen de ontleend: Op 21 December 1950 kwam de wet tot stand, waarbij de kring der verplicht verzekerden inge volge het Ziekenfondsenbesluit werd uitgebreid. Deze wet had voornamelijk ten doel degenen onder de verplichte ziekenfonds verzekering te brengen, die wel iswaar niet in loondienst werk zaam zijn, doch die zo lange tijd als loontrekkenden werkzaam zijn geweest, dat er termen aan wezig zijn de kosten van hun ge neeskundige verzorging mede door het bedrijfsleven te doen De Franse bezetting van de post Nasam is koortsachtig bezig met het aanbrengen van versterkin gen, terwijl jachtbommenwerpers onophoudelijk aanvallen doen op de Vietminh-opstandelingen, die ter sterkte van twee divisies ron dom deze plaats worden samen getrokken. Naar verwacht wordt zullen de aanvallen op het Fran se garnizoen binnen twee dagen beginnen. Volgens Franse krin gen te Saigon is Nasam voor de Vietminh in de eerste plaats van belang voor propagandadoelein den. De bevelhebber van de Britse vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten, admiraal sir Guy Russel, is Dinsdag voor 'n vierdaags be zoek in Indo-China aangekomen. Hij zal de militaire toestand be spreken met het Vietnamese staatshoofd Bao Dai en de bevel hebber van de Franse vloot in het Verre Oosten, admiraal Auboy- neau. De Amerikaanse voorlichtings dienst te Saigon heeft meege deeld, dat de V. S. in de afgelo pen twee jaar voor 46 millioen dollar economische hulp aan de verbonden staten van Indo-China hebben verstrekt. De Egyptische regering heeft een nieuw departement inge steld, dat voorbereidingen moet treffen voor het overnemen door Egypte van het beheer over het Suez-kanaal, dat bij concessie tot 1968 bij de huidi ge internationale maatschappij toerust. Het nieuwe departement is rechtstreeks verantwoordelijk aan Momey el Din, onder-mi nister van Handel en Industrie, die Egypte vertegenwoordigt in de raad van commissarissen van de Suez-kanaalmaatschap- Pij- Volgens een woordvoerder heeft het ministerie haar toe komstige gedragslijn tegenover de maatschappij uitgestippeld met het doel de uitvoering van overeenkomsten die met de mij. voor het beheer van het kanaal in de resterende periode van de concessie zijn gesloten te ver zekeren. Het ministerie heeft ook plannen gemaakt voor een goede functionering van de wa terweg voor het internationale scheepvaartverkeer, aldus de woordvoerder. Mohey el Din, die onlangs een vergadering wan de maatschap pij in Parijs heeft bijgewoond, verklaarde in 't hoofdbureau van de maatschappij een oprecht verlangen waargenomen te heb ben om de Egyptische regering te helpen. Het nieuwe Egyptische depar tement is thans bezig met het samenstellen van het werk van deskundigen van verschillende departementen die bemoeienis hebben met het Suez-kanaal, door het verzamelen van gege vens en het opleiden van admi nistratief en technisch perso neel- Krachtens de conventie van 1949 heeft de maatschappij op zich genomen, Egyptenaren in dienst te nemen en op te leiden teneinde de „Egyptianisatie" van het kanaal te bevorderen. Van de zijde van de Neder landse landbouwattaché te Brussel verneemt het A.N.P. over de smokkelarij van de Bel gische „roombaron", dat het hier feiten betreft, die nog van 1950 dateren, dus uit de periode dat de Belgen zelf een heffing op room toepasten. Thans geschiedt deze heffing door beide landen gezamenlijk. De boete van 20.000.000, die tegen „roombaron" Desmedt en enige van zijn medeplichtigen is geëist, wordt gevormd door het bedrag der ontdoken heffin gen plus tweemaal de waarde van het gesmokkelde. De f abriek „De Ommelanden is, naar in Brussel verzekerd wordt, bij deze zaak niet be trokken. De voornaamste schul digen zijn Belgen. Nederlanders zullen wegens medeplichtigheid moeten voorkomen. In de periode tot 30 Juni van het volgende jaar zal nog 25 mil lioen dollar in de vorm van di recte hulp worden gegeven, als mede 30,5 millioen voor het ver beteren van de luchtmacht, de militaire kampen en de haven installaties. In Juni a.s. zal dus ruim 100 millioen dollar zijn ver strekt aan economische hulp. Dit bedrag komt overeen met het dubbele bedrag, dat Vietnam jaarlijks voor zijn burgerlijke uit gaven besteedt, aldus de Ameri kaanse voorlichtingsdienst. De Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Sjarett, heeft te Jeruzalem verklaard, dat het te Praag tegen Slansky c.s. gevoerde proces „een don kere en afzichtelijke vlek heeft geworpen op de tot nu toe vlek keloze geschiedenis van de Is- raëilisch-Tsjechcslowaakse vriendschap". „Hetgeen te Praag is geschied, heeft ten doel een bedreiging te vormen van de Joden in Tsje- cho-Slowakije", verklaarde Sja rett in de Israëlische volksver tegenwoordiging. Het is voor het eerst, dat in een proces in een Oosteuropese communistische staat beklaagden in staat van beschuldiging zijn gesteld we gens „bevordering van het Zio nisme". Dr Goldstein, de voorzitter van het Amerikaanse Joodse congres, heeft in 'n telefoonge sprek vanuit Israël zijn bu reau te New York meegedeeld: „Er kan niet langer enige twijfel over bestaan dat het Joodse volk en Israël doelwitten Kenneth Ros6, de vroegere algemene directeur van de olie raffinaderij van de Brits-Per zische oliemij te Abadan heeft bij zijn aankomst op het vlieg veld te Londen verklaard dat de betogingen van studenten in Bagdad „deden denken aan Abadan op zijn slechts". Volgens hem waren de Brittien gedwongen terwille van hun veiligheid in hun hotelkamers te blijven. Hij verklaarde verder dat hij niet had waargenomen dat buitenlanders werden ge molesteerd. Een andere Britse zakenman deelde mee, dat er wel Britten in Bagdad zijn gedood of ge wond. Hij schatte tussen 30 en 49. De onderminister van Bui tenlandse Zaken, Nutting, zei in het parlement dat volgens ont vangen berichten geen Britten waren gedood of gewond. Na het verstrijken van de avondklok in Bagdad zijn de bewoners op straat samenge stroomd en de troepen naar de kazernes teruggekeerd. Maandagavond schotsen mi litairen met machinegeweren over de hoofden van inwoners van Bagdad, die zich in verbo den tijd op straat bevonden. De sterke man van Irak, eer ste minister Mahmoed, kondig de aan dat zijn regering een einde zal maken aan de staat van beleg en dat zij directe verkiezingen zal organiseren zo- President Syngman Rhee van Z.-Korea heeft tijdens een onderhoud met de correspon dent van een Canadees blad verklaard dat de strijd tussen O. en W. niet tot Korea kan blijven beperkt en dat er slechts een einde aan gemaakt kan worden „door Moskou te bom- bardeilen". Rhee zei, dat hij Eisenhower zou voorstellen dat 2 millioen Zuidkoreanen worden bewa pend „om de communisten de Jaloe over te jagen". als door de oppositie wordt ge- eist. Het kabinet zou het uiterste doen om algemene hervormin gen in te voeren en de armen te voorzien van voedsel, woon ruimte en kleding, aldus de eerste minister. Radio-Peking heeft verklaard dat de aanstaande president van de Ver. Staten, Eisenhower, bij zijn bezoek aan Korea, zal pogen het conflict uit te brei den. Na Eisenhower verweten te hebben dat hij het beginsel van de vrijwillige repatriëring van de krijgsgevangenen huldigt, heeft de communistischeradio gezegd dat de aanstaande pre sident het plan heeft met de Ver. Staten verbonden landen te verzoeken meer strijdkrach ten te zenden. De radio voegde er aan toe dat als hij de oorlog in Korea nog langer wil voort zetten hij voor „een nog ver nietigender bankroet" komt te staan dan Truman. zijn geworden van een opzette lijke lastercampagne van de staten van de Cominform". Nieuw en verontrustend noem de Goldstein het besluit van de Cominform om anti-Joodse ge voelens aan te wakkeren en voor eigen doeleinden te gebrui ken. Volgens radio-Praag is Dins dagochtend in 't proces te Praag tegen Rudolf Slansky c.s., allen voormalige hoge functionarissen van de Tsjechoslowaakse commu nistische partij, als dertiende be klaagde de gewezen plaatsvervan gende minister voor de nationale veiligheid, Karl Svab, voor het gerecht verschenen. Svab beken de alles, wat hem ten laste was gelegd. Hij zeide zijn positie te hebben misbruikt om „de verra derlijke handelingen van Slansky en zijn bende te verheimelijken". Svab verklaarde voorts ook „het tegen Tsjecho-Slowakije ge richte optreden van buitenlandse imperialisten en Joegoslavische spionnen te hebben begunstigd". Hij had als onderhoofd van de Tsjechoslowaakse veiligheids dienst „onbetrouwbare elementen belangrijke posten in zijn dienst gegeven". Het gewezen hoofd van de Tsjechoslowaakse nationale vei ligheidsdienst, Oswald Zavodsky, bevestigde als getuige het aan Svab ten laste gelegde. De verdedigers hebben nog geen woord ten gunste van hun cliënten geuit. Evenmin heeft een der beklaagden tot nu toe maar één woord ter verdediging gfe- zegd. In de tenlastelegging wordt gezegd, dat de 48jarige Svab, „af komstig uit een arbeidersgezin en indertijd de feitelijke leider van de Tsjechoslowaakse veilig heidsdienst, in feite een oorlogs misdadiger is, die in Duitse con centratiekampen gevangenen 12 Leden van de Kikoejoe- stam in Kenya zijn voor een rechtbank te Naivasja versche nen. Zij worden er van beschul digd. de Britse landbouwer Eric Bowyer op 28 October te heb ben vermoord. Dit is het eerste proces in ver band met de moord op een blanke dat sinds de afkondiging van de noodtoestand op 20 Oc tober in Kenya wordt gevoerd. Een lekkernij: verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagoch tend tot Woensdagavond. Veel bewolking. Van het Zuiden uit toenemende bewolking met later op de dag in het Zuiden van het land enige sneeuw. Middagtemperaturen om het vriespunt. Matige tot vrij krachtige wind tussen oost en zuid. DONDERDAG 27 NOVEMBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 10.05 10.40 11.20 11.30 n.m. 10.44 11.19 11.59 12.09 heeft gemarteld". Volgens radio. Praag bekende Svab sleutelposi ties in de Tsjechoslowaakse vei ligheidsdienst te hebben doen bezetten door „voormalige poli tiemannen, zionisten en andere staatsvijandige elementen". Ook bekende hij „degenen, die poog den deze verraders te ontmaske ren, te hebben doen likwideren". Volgens het door de Ameri kaanse regering gefinancierde Westberlijnse blad „Neue Zei- tung" zullen de Oostberlijners, die met de beklaagden in het proces te Praag in verbinding hebben gestaan, zich voor drie communistische tribunalen moeten verantwoorden. Deze tribunalen moeten on derzoeken, of „Slansky en zijn verraderlijke bende" er in ge slaagd zijn in O.-Duitsland agenten te krijgen- De personen, die zich moeten verantwoorden, worden in 3 groepen verdeeld, aldus het blad. dragen, evenals zulks krachtens het Ziekenfondsenbesluit ge schiedt voor hen, die in loon dienst zijn. In de verwachting, dat het be zettingsrecht, waartoe het Zie kenfondsenbesluit behoort, per 15 Februari 1953 door de tot standkoming van nieuwe wetten zou zijn vervallen, werd de wer kingsduur van de wet van 21 De cember 1950 beperkt tot 15 Fe bruari 1953. Inmiddels is wel ko men vast te staan, dat de ver vanging van het Ziekenfondsen besluit door een Ziekenfondswet vóór laatstge»oemde datum uit gesloten moet worden geacht. Er is een tweetal redenen, wel ke tot de indiening van het on derhavige wetsontwerp hebben geleid. In de eerste plaats moet worden voorkomen, dat de be treffende aangelegenheid na 15 Februari 1953 niet wettelijk zou zijn geregeld; in de tweede plaats moet van deze gelegenheid gebruik worden gemaakt voor het aanbrengen van die wijzigin gen, waarvan de practijk de wen selijkheid heeft aangetoond. Ten aanzien van art. 2 wordt o.m. het volgende opgemerkt: In de practijk geeft de toepassing van het Ziekenfondsenbesluit op verpleegden in psychiatrische in richtingen veelal moeilijkheden, omdat deze inrichtingen zelfstan dig voor de geneeskundige ver zorging hunner patiënten zorg dragen. Het is evenwel niet mo gelijk zonder meer al deze pa tiënten van de toepassing van de verplichte verzekering uit te slui ten, omdat in vele gevallen aan hun verzekering gezinsleden rechten ontlenen. Daarom is thans in artikel 2, tweede lid, de mogelijkheid geopend diegenen onder hen van de verplichte ver zekering uit te sluiten, die geen gezinsleden te hunnen laste heb ben. Het is nog niet gewenst deze bepaling zonder meer in de wet te nemen, omdat de juiste In de hoofdstad van Kenya, Nairobi, zijn Dinsdag de bepalin gen van de noodtoestand gepubli ceerd. Hierdoor zal het bestuurs ambtenaren, die hebben bevonden dat de inwoners van het door hen bestuurde gebied „er niet op rede lijke wijze toe hebben bijgedragen misdaden te verhinderen en ont snapping van de schuldigen te voorkomen", mogelijk zijn sneller strafmaatregelen te nemen door b.v. inbeslaglegging van vee te gelasten. Ook tegen hen, die lid zijn van een verboden vereniging of deze daadwerkelijk steunen", kunnen de nieuwe bepalingen worden toegepast. Personen, die hieraan schuldig worden bevon den, kunnen bovendien van huis en erf worden verwijderd. op zal vorm, waarin een en ander moeten worden uitgevoerd en waarbij rekening zal moeten worden gehouden met de bij de verschillende inrichtingen be staande uiteenlopende verhou dingen, nog een punt van studie uitmaakt. De Panamese consul op Aruba bezat een lot uit de Panamese staatsloterij, maar de man scheen weinig ver trouwen in de uitslag te heb ben, weshalve hij het lot verkocht aan 2 Arubanen. Op het lot viel de prijs van 44.000 dollar. Deze tegenslag kon de consul niet verkrop pen en hij zei tegen de beide gelukkigen: of samendelen of ik stuur een telegram, dat het lot mij ontstolen is en de prijs niet uitbetaald moet worden. Natuurlijk kwam de politie bij deze zaak te pas en thans ligt de beslissing bij de pro cureursgeneraal, die zich op het standpunt stelt, dat de beide Arubanen eigenaar zijn en dat de consul in over treding van de loterijwet is door het lot te verkopen. Felix von Eckardt, hoofd van de Westduitse regeringspers dienst, heeft Dinsdag te Bonn verklaard dat Frankrijk per jaar een bedrag van 1.300.000.000 fr. of 16.000.000 mark aan het Saar- gebied besteedt. De Franse na tionale vergadering heeft deze 28 October j.l. toegestaan. Van dit bedrag was 4.600.000 mark be stemd voor propagandistische doeleinden. Hij achtte het door Frankrijk voor het Saargebied uitgetrokken bedrag zeer hoog, in aanmerking genomen dat er slechts ongeveer 900.000 Saarlan ders zijn. Von Eckardt verklaarde voorts dat bondskanselier Adenauer in onlangs afgelegde verklaringen niet had bedoeld, dat de Saar- landse premier Hoffmann er ZON MAAN op onder op ondei Nov. 27 8.20 16.35 14.12 3.20 28 8.21 16.35 14.29 4.44 29 8.23 16.34 14.49 6.09 30 8.24 16.33 15.17 7.32 vindt. Men heeft nabij het eiland Middleton in de Golf van Alas ka het wrak van een vliegtuig gevonden. Het is mogelijk dat men hier te doen heeft met net wrak van de „Globemaster" die sedert Zaterdag met 52 in zittenden wordt vermist. Een onderzoek heeft aange toond dat zich daar niets an ders dan hout en zeewier be- actief toe had bijgedragen de Frans-Westduitse onderhandelin gen over een „Europeanisatie" van het Saargebied te doen mis lukken. Hij verklaarde dat dr. Ade nauer had bedoeld, dat het aan Hoffman was gev^eest de voor 30 dezer uitgeschreven algemene verkiezingen in het Saargebied te doen uitstellen, heigeen laatst., genoemde evenwel niet had ge daan. Amerika heeft nog steeds be zwaar tegen het voorstel van India met betrekking tot de re patriëring van de Koreaanse krijgsgevangenen, zo verneemt Reuters correspondent. Het standpunt van Amerika is, dat de assemblée der Ver. Naties zich moet beperken tot het bevestigen van het beginsel der vrijwillige repatriëring. De verdere regeling kan dan „te velde" wel worden uitgewerkt. Verwacht wordt, dat de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Acheson, in de politieke commissie de houding van zijn land nader zal toe lichten.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1