Uitgebreide ongeregeldheden te Bagdad pOPASTA Rust aan de fronten Arrestaties in verband met het enteren van de „Combinatie" De tweede Technische Hoge School Amerikaan te Amsterdam aangehouden De moeilijkheden in de varkenshouderij Politieke partijen in Irak ontbonden DE UNESCO WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN Dapperheids onderscheidingen Militaire commandant van Z.-Molukken weigert naar Makassar te komen KENYA DE JHUNDERJETS' VOOR DE NEDERLANDSE LUCHTMACHT Adres aan de Staten-G ener aal De „Bakir" wordt gelost AUSTRALIË EN DE IMMIGRATIE WINTERPRET. Koningin schenkt bibliotheek aan Baarns ziekenhuis Bradley over hei gebruik van de Atoombom Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 25 NOVEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2200. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Te Bagdad is bij koninklijk de creet de staat van beleg afge kondigd. Betogers in groepen van on geveer honderd personen zijn Zondagavond door de voornaam ste straten van de hoofdstad ge trokken, onder het roepen van „Weg met Mahmoed. Wij wen sen geen stafchef als minister president." Gevechtswagens van het leger volgden de betogers, doch gre pen niet in. Generaal Mahmoed is bij ko ninklijk decreet tot premier be noemd. Tevens zijn de ministers voor 't nieuwe kabinet benoemd. Minister van Buitenlandse Za ken is dr. Mohammed Fadil Dja- mali, die thans de algemene ver gadering der V. N. bijwoont, sjeik Ali Mahmoed is minister van Financiën en waarnemend minister van Buitenlandse Za ken. Politieke waarnemers te Lon den merkten op, dat de berich ten die per telegram uit Bagdad worden ontvangen, voor het me rendeel beperkt zijn tot feitelijke verslagen van de gebeurtenissen aldaar en zij vragen zich af of er enige mate van censuur is toege past. De eis tot hervormingen in het kiesstelsel schijnt de huidige wanordelijkheden tot gevolg te hebben gehad maar de waarne mers geloven dat onder meer als oorzaken kunnen worden ge noemd: De toenemende ontevre denheid over de brede kloof tus sen rijken en armen, eisen tot een zuivering van het politieke leven in het land, het extreme nationalisme dat in de afgelopen jaren in het gehele Midden-Oos- iten is waar te nemen en de on tevredenheid over de bepalingen van de olieconcessie der Anglo- Iraq Company. De voormalige regering van Noeri es Said was meer van de sociale onrechtvaardigheden doordrongen dan de regeringen van de meeste staten in het Mid- den-Ootsen. Irak is bijgevolg één van de meest ten achter geble ven landen in dit gebied. Maar de kloof tussen rijkdom en armoede is toch nog groot. De vier oppositiepartijen heb ben gemeenschappelijk de vol gende eisen gesteld: 1. De verkiezing van senato ren, in plaats van benoeming. 2. Wijzigingen van de grond wet waardoor het parlement de bevoegdheid zou krijgen om rege ringen te doen aftreden of te wijzigen. 3. Het aannemen van een wet, waarbij de leden van het cabinet verplicht worden bekend te ma ken hoe zij aan hun vermogen komen. Agrarische hervorming naar het voorbeeld van de hervorming die generaal Naguib in Egypte heeft ingevoerd. 5. Opzegging van het Brits- Iraakse verdrag en weigering om deel te nemen aan het voorge nomen geallieerde commando iff het Midden-Oosten. Ook de oliekwestie zou tot de huidige gebeurtenissen hebben bijgedragen. De eisen tot natio nalisatie der industrie zijn onge twijfeld gesteld onder invloed van de gebeurtenissen in Perzië. Volgens onbevestigde berich ten zijn tien personen gedood en honderd gewond bij de wanorde lijkheden van Zondag. Sommigen zijn ernstig gewond. Het is thans rustig in Bagdad. Het nieuwe kabinet telt ver scheidene leden van het oude. De nieuwe ministers worden beschouwd als „neutraal". Een aantal Europese Zaken te Bagdad is Zondagavond door on bekenden opgebeld die waar schuwden de zaken Maandag niet te openen. Indien de zaken wel geopend zouden worden, worden zij in brand gestoken of geplunderd. Generaal Abdoel Moeta.ib Amin, die Maandag benoemd is tot militair-gouverneur van het district Bagdad, heeft order ge geven tot ontbinding van de 5 politieke partijen. Voorts is de werking van alle burgerlijke wetten opgeschort voor de duur van de staat van beleg, die is afgekondigd. Generaal Amin heeft een zeer streng wapenverbod uitgevaar digd. Slechts leden van de ge wapende macht mogen wapens dragen. Bijeenkomsten van 5 of meer personen zijn verboden. In Bagdad zijn demonstraties tegen de nieuwe regering ge houden. De demonstranten droegen de spandoeken met op schriften als „Weg met de ka pitalisten, weg- met de imperia listen en hun slaven". Avondklok afgekondigd. Voor de Iraakse hoofdstad Bag. dad en het district van die naam is met ingang van Maandag tot nader order de avondklok afge kondigd. De politie van Nice heeft dezer dagen een zekere Pièrre Poggio aangehouden, van wie men heeft kunnen vaststellen, dat hij zich aan boord van de „Esmé" be vond, toen dit jacht begin Octo ber tussen Tanger en Corsica het Nederlandse vaartuig „Combina- tie" enterde en beroofde van een lading Amerikaanse sigaretten. Poggio zal naar Tanger worden overgebracht teneinde gehoord te worden door de rechter van instructie die het onderzoek in deze zaak leidt. Voorts kwam de politie twee verdachte personen op het spoor, die het centrum van hun activi teit te Antibes hadden. De 34-ja- rige Amerikaan Sydney Paley kon op 19 November worden aangehouden, toen hij met een vliegtuig uit Tanger te Madrid aankwam. Een zekere Pierre Li- den werd te Antibes aangehou den, waar hij als eerste stuurman op het Deense jacht „Jes B. 106" diende. Ook de commandant Turnberg en de machinist Jacob- son, beiden Denen, werden in hechtenis genomen. Een ander lid der bemanning, een Ameri kaan, is nog voortvluchtig. Uit het verhoor van de ver dachten en uit het onderzoek aan boord van de „Jes B. 106" is ge bleken, dat met dit jacht de siga retten, die men dezer dagen in de omgeving van Toulon op een landgoed van wijlen graaf Sfor- za heeft gevonden, zijn vervoerd. Bovendien komt de hoeveelheid van deze sigaretten overeen met de lading, die de „Combinatie" vervoerde. Liden, Turnberg en Jacobson zullen te Toulon te rechtstaan op beschuldiging van smokkelarij. De politie vermoedt, dat de be manning van de „Jes B. 106" zich op haar beurt heeft meester ge maakt van de lading, welke de bende, die met de „Esmé" ope reerde, van boord van de „Com binatie" had geroofd. Vier Brit se zeelieden, die in het begin van deze maand door de politie te Tanger werden aangehouden, hebben verklaard, dat zij op de „Esmé", een jacht van een Ame rikaan uit Colorado City, hadden gemonsterd en dat zij onder be dreiging met vuurwapens aan de overval op de „Combinatie" hadden moeten deelnemen. DE OORLOG IN KOREA. Een Maandag bekendgemaakt communiqué van het achtste leger meldt dat het Zondag op enige kleine communistische aanvallen na, rustig is geweest aan het front. Jachtbommenwerpers vielen Zondag communistische troepen concentraties aan het front aan. Twaalf superforten bombar deerden in de nacht van Zondag medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond, FRAAI WINTERWEER. In de noordelijke helft van het land aanvankelijk nog enkele sneeuw, of hagelbuien. Overigens flinke perioden met zonneschijn. In de ochtend matige N.W. wind. Later zwakkv wind uit uiteenlo pende richtingen. In de middag temperaturen enkele graden bo- venhetvriespunt. WOENSDAG 26 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 8.53 9.28 10.08 10.18 n.m. 9.42 10.17 10.57 11.07 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 25 8.17 16.37 13.45 0.32 26 8.18 16.36 13.58 1.56 27 8.20 16.35 14.12 3.20 op Maandag een communistisch knooppunt van verbindingen in de omgeving van de mond van de Tskongtsjon. Zij lieten 120 ton ton bommen vallen op een doel van 40 hectare. De vliegtuigen werden beschoten door luchtdoel artillerie. De luchtmacht in het Verre Oosten maakte bekend dat het gebombardeerde gebied gebruikt wordt voor het zenden van voor raden naar het zuiden. MARTINS OORDEEL OVER KOREA. De aanstaande republikeinse leider in het Amerikaanse huis van afgevaardigden, Joseph Mar tin, heeft Zondag in een vraag gesprek voor de radio verklaard dat Japan moet worden aange moedigd deel te nemen aan de strijd tegen de Noordkoreaanse communisten. Ook moeten volgens Martin de Chinese nationalisten in de strijd worden gebracht en meer Zuidkoreanen worden bewapend. Hij voorspelde dat spoedig stappen zouden worden onderno men om een einde te maken aan de impasse in de Koreaanse oor log. Martin geloofde dat uit Eisenhowers bezoek aan Korea een plan zou voortkomen dat van zeer groot nut zou zijn voor de Amerikanen en voor de gehele wereld. De winter heeft dit jaar vroeg zijn intrede gedaan. De jeugd van Haarlem en omgeving heeft er reeds volop van genoten. Velen hebben zich na schooltijd met hun sleedjes van het Bloemendaalse kopje laten glijden. Ongeveer 600 leden van de staf van de organisatie der V. N. voor onderwijs, weten schap en cultuur (Unesco), hebben Maandag in een resolu tie hun instemming betuigd met de motieven, die dr Torres Bo- det er toe hebben gebracht af te treden als directeur-generaal der organisatie. Zoals bekend, trad dr Bodet af, nadat de algemene vergade ring de door hem voorgestelde begroting voor 1953 en 1954 ten bedrage van 20-500.000 dollar tot 18 millio.en had besnoeid. In genoemde resolutie wordt bewondering uitgesproken voor „de buitengewone verdiensten" van dr Bodet voor de organisa tie. Intussen besloot de algemene commissie van de conferentie, dat heden de hoofden van de delegaties bijeen zulüen komen cm te spreken over de opvol ging van dr Bodet. Zij zullen de commissie samenstellen, die formeel de taak heeft een op volger te kiezen. De Franse regering heeft la ten weten, dat het gebouw in één van de voorsteden van-Pa rijs nabij het Bois de Boulogne, dat de Unesco tot dusverre mocht gebruiken, niet langer voor haar beschikbaar is. Bij Kon. besluit zijn dapper heidsonderscheidingen toegekend aan een aantal Korea-vrijwilli- gers. Posthuum is het bronzen kruis o.m. toegekend aan de korperaal- oorlogsvrijwilliger D. de Blaay, gewoond hebbende te Wolfaarts- dijk, die zich door moedig op treden tegenover de vijand heeft onderscheiden op 10 October 1951 bij een aanval op heuvel 905 in Noord-Korea. Ingedeeld bij het voorste aanvalspeloton, welk pe loton spoedig onder hevig vijan delijk mortiervuur geraakte en waarbij reeds dadelijk een groot aantal slachtoffers viel, is hij zonder op eigen veiligheid te letten behulpzaam geweest bij het wegdragen van gewonden. Nadat hij een drietal gewonde makkers had bijgestaan en we derom naar voren was gegaan om anderen op te halen, werd hij door een mortierscherf dodelijk getroffen. De militaire commandant van de Z.-Molukken, overste Suka- wati, die Amlbon als standplaats heeft, heeft geweigerd gevolg te geven aan een oproep van over ste Warouw om naar Makassar te komen. Blijkens een bericht van ,,Pe- doman" heeft Sukawati ver klaard niet naar Makassar te gaan, zolang de Makassar- affaire niet is afgewikkeld- De Z.-Molukken behoren tot het territoriale commando O.- Indonesië, dat zoals bekend vorige week door overste Wa rouw is overgenomen. De Zaterdag door inheemsen aangevallen Meiklejohn is aan zijn verwondingen overleden. Zijn vrouw, die eveneens zeer zware steek- en snijwonden op liep, bevindt zich nog in een critieke toestand. Zoals is gemeld, maakt thans ongeveer een dozijn „Thunder- jets"-straaljagers de tocht van de Ver- Staten door de lucht naar Nederland- Dit is de eer ste keer dat voor de Nederland se luchtmacht bestemde straal jagers door de lucht worden afgeleverd. Naar ons van de zijde van de luchtmachtvoorlichtingsdienst thans wordt meegedeeld wor den deze „Thunderjets"-straal- jagers, die als onderdeel van de Amerikaanse militaire hulpver lening aan ons land worden ge leverd, hedenmiddag op de vliegbasis Eindhoven verwacht. Het bestuur van de „Stich ting Technisch hoger onderwijs in het Zuidlen" heeft aan de StatenJGeneraal een adres ge zonden, waarin de aandacht der Kamerleden wordt gericht „op de hoofdzaken der te nemen be slissing" over het wetsontwerp, houdende het uittrekken van gelden ter financiering van de voorbereidingskosten van e!en tweede technische hogeschool. Het bestuur vindt „daartoe des te gereder aanleiding, nu de economische ontwikkeling van ons land zich kennelijk blijft bewegen in een richting, welke het treffen van voorzieningen ten aanzien van de vorming van een technisch wetenschappelij ke staf voor het industriële ap paraat tot een dringende nood zaak maakt". Nadat het bestuur in 't adres het voorstel van de regering heeft vermeld, (waarbij de ver klaring van de regering in her innering wordt gebracht dat de gedetailleerde plannen tot het treffen van voorbereidingen voor de oprichting van een 2e technische hogeschool zullen worden gericht op de vestiging Maandagmiddag bij de opening van het verbouwde ziekenhuis te Baarn heeft de voorzitter, de heer Van Beeck Calkoen, bekend ge maakt, dat koningin Juliana, be schermvrouwe van het Baarns ziekenhuis, een door haar sa mengestelde bibliotheek aan de patiënten van het ziekenhuis ten geschenke heeft aangeboden. Generaal Bradley heeft in een radio- en televisiepraatje in ant woord op gestelde vragen gezegd, dat de atoombom in de huidige oorlog in Korea moeilijk als stra tegisch wapen kan worden ge bruikt, daar „de strategische doe len zich niet in Korea of China, doch in Sow jet-Rusland bevin den", met welk laatste land men niet in oorlog is. Voor gebruik van de atoombom als tactisch wapen moet er een voldoende ob ject aanwezig zijn en dat is moei lijk te vinden. Wanneer de tegen stander echter alles bijeen zou brengen voor een algehele aan val, zou men in de verleiding kun nen komen de atoombom te ge bruiken, aldus Bradley. De Ver enigde Staten bezitten thans de middelen, zo zeide de generaal nog, om de atoombom naar het hart van de Sowjet-Unie te bren gen. De vreemdelingenpolitie te Amsterdam heeft 'Zaterdagmid dag de 42-jarige Amerikaan Ha rold J. Adonis, de vroegere se cretaris van de gouverneur van de staat New Yersey op verzoek van de Amerikaanse regering gearresteerd. Adonis wordt er van verdacht 228-000 dollar te hebben aange nomen om ambtenaren om te kopen, die een onderzoek tegen speelholen instelden- Adonis, die gisteren voor de officier van justitie is geleid, heeft Zaterdag bij zijn verhoor door de chef van de vreemdelingenpolitie geen bekentenis afgelegd. Hij verklaarde, dat politieke naijver in het spel is. De Amsterdamse politieman was volledig op de hoogte van de verblijfplaats van Adonis, die al een half jaar in ons land ver blijft. De chef van de vreemde lingenpolitie, had persoonlijk Adonis reeds enkele keren ge schaduwd. Hij wist op welk tijd stip de Amerikaan gewoonlijk zijn woning verliet om met een dame in een restaurant te gaan eten. Met 2 rechercheurs wacht te hij op Adonis en toen deze zijn woning verliet werd hij aangehouden en overgebracht naar het hoofdbureau. De Amerikaanse consul heeft Zondagmiddag Adonis op het hcofdbureau bezocht. Vcor Adonis zijn intrek nam op een kamer, heeft hij enigs tijd in een Amsterdams hotel gewoond. Op zijn kamer, die door de politie is verzegeld, zijn een aantal gedichten gevonden, die hij hier heeft geschreven. Alhoewel de vreemdelingen politie de Amerikaan voortdu rend gadesloeg, kon zij niet tot handelen overgaan dan nadat een verzoek tot uitlevering werd gedaan. In dit verband zij meegedeeld, dat Nederland met de Ver. Sta ten een tractaat heeft geslo ten (in 1887) omtrent de uitle vering van misdadigers. Uit drukkelijk zijn daarin uitge zonderd wat het tractaat noemt staatkundige misdrijven en ook strafbare feiten, welke met staatkundige misdrijven samen hangen. De rechter, in casu de recht bank te Amsterdam, zal over de kwestie der uitlevering de mi nister van Justitie hebben te adviseren. Indien de rechtbank de stuk ken uit Amerika zal hebben ontvangen moet krachtens de uitleveringswet het advies bin nen 14 dagen worden uitge bracht. De minister besluit om de al of niet-uitlevering. in Eindhoven) maakt het mel ding van de uitkomst van een door hem ondernomen studie. Deze studie, die de stichting in samenwerking met enige deskundigen uit het technisch hoger onderwijs en de industrie heeft verricht, heeft het be stuur bevestigd in zijn opvat ting, dat de genoemde vesti gingsplaats bij uitstek geschikt is voor een technische hoge school, die aan de door de rege ring gegeven richtlijnen voldoet' Tengevolge van het hoge wa ter is het Turkse stoomschip „Bakir", dat in de nacht van 5 op 6 November op het strand te Schiermonnikoog is vastgelopen. Zondagnacht 'n eind zeewaarts geworpen. De kans om het schip vlot te trekken is evenwel nog veel te gering, omdat het schip zich nog bevindt tussen de banken. Met man en macht is men thans bezig de boot te lossen. De stukgoederen worden op het strand gezet en vandaar per auto naar een lichter gebracht, die de lading verder vertrans- porteerd. In Dokkumer Nieuwe Zijlen worden de van de „Bakir" afkom stige goederen overgeslagen in schepen van driehonderd ton. Eén zo'n schip is reeds aangeko men en een tweede wordt nog verwacht. Men is reeds met het overladen begonnen. De goederen worden via het IJselmeer naar Rotterdam vervoerd. Het is de bedoeling, dat op deze manier zes ct achthonderd ton wordt ver voerd. Op verzoek van de regering der Ver. Staten heeft de am bassade der Ver. Staten in ons land, Zaterdag telefonisch het ministerie Van Buitenlandse Zaken de voorlopige aanhou ding en arrestatie verzocht van de 42-jarige Amerikaan Harold J. Adonis, voor een mogelijke uitlevering. Van Amerikaanse zijde verne men wij, dat Adonis in Bergen County, in de staat New Yersey, wordt verdacht van omkoperij. Voorlopig opgesloten. Adonis is gisteren nog niet voor de officier van justitie te Amsterdam geleid. Het wachten is op de stukken der Amerikaan se justitie, de acte van beschuldi ging, die wel reeds in ons land zijn aangekomen, doch nog niet door de justitie zijn ontvangen. Voorlopig blijft Adonis als bui tenlander ter beschikking van de vreemdelingenpolitie, die hem van het hoofdbureau naar het huis van bewaring aan de Wete ringschans heeft overgebracht. De officier van justitie zal de acte van beschuldiging moeten toetsen aan het uitleveringsver drag, waarna de rechtbank zal moeten beslissen, of er termen aanwezig zijn om aan het uitleve ringsverzoek te voldoen. De Australische minister voor Immigratiezaken, Harold Holt, heeft verklaard, dat de huidige moeilijkheden zoals ae recente ongeregeldheden met Britse immigranten, geen verandering zouden brengen in het rege ringsplan op lange termijn voor de defensie en de industrie. „Het zou absoluut niet met de werkelijkheid stroken" als Australië geen Britse en Euro pese emigranten zou toelaten. Australië had niet meer dan 20 jaar adempauze voordat het zou worden bedreigd. De minister zeide, dat het van belang was, dat de toestroom van geschikte emigranten ge handhaafd zou worden. Het volgende jaar zou de regering maatregelen treffen, om deze stroom aan te passen aan het tempo van de ontwikkeling. Een toelating van Britse im migranten zotf krachtig gesti muleerd worden- De minister zeide, dat de im migranten „de loyale en recht vaardige behandeling" ontvan gen, die in het vooruitzicht wordt gesteld. Het immigratiebeleid, zo ver volgde hij, was geen willekeu rige aangelegenheid, doch werd gevoerd volgens een weloverwo gen program, De minister ze.de een commissie te hebben be noemd, die een onderzoek zal instellen naar de k achten der Britse immigranten, die, zoals gemeld, bezwaren hadden tegen het samenleven met andere bui tenlanders in „kampen". In de hoofdafdeling veehoude rij van de stichting voor de Land. bouw maakt men zich zorgen over de situatie in de varkens houderij. Teneinde de landbouw politiek ten behoeve van de ge mengde zandbedrijven te verwe zenlijken, heeft de regering het produceren van varkens als ba sisproduct gestimuleerd. De var kensstapel is sterk uitgebreid, doch de afzet van varkensvlees, vet en spek is thans moeilijk. Het nieuwe baconcontract met Enge land van 35.000 ton binnen 14 maanden is tegengevallen. De regering heeft een prijs gegaran. deerd, doch vraagt thans een ge spreide aanvoer, omdat bij een te snel volleveren van het kwan tum de moeilijkheden in de var kenshouderij in de zomer van 1953 nog groter zullen woren. Men acht een aanvullend bacon contract met Engeland gewenst. De meningen over de mogelijk heden hiervoor zijn verdeeld. In de hoofdafdeling veehoude rij vraagt men zich af, of de ga rantie voor bacon voldoende vastheid aan de gehele varkens- mesterij zal kunnen geven. Men overweegt het instellen van een varkensfonds, waarbij mogelijke garanties voor de mesters van zware varkens bekeken worden. HET AFSLACHTEN VAN VEE WEGENS MOND. EN KLAUWZEER. Indien bij optreden van mond en klauwzeer de veestapel van een besmet bedrijf wordt afge slacht, ontvangt de boer een vergoeding voor het gedode vee. Daarnaast echter heeft hij be drijfsschade, omdat hij enige tijd geen melk kan leveren. De stichting voor de Landbouw bepleit thans een vergoeding voor bedrijfsschade, indien een getroffen veehouder zijn dieren op tijd heeft laten inenten. Men acht dit 'n stimulans voor tijdig, algemeen en vrijwillig inenten tegen mond. en klauwzeer.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1