Uitgebreide wanordelijkheden te Bagdad De V.S. en het voorstel van India Verklaring van het bestuur van Kenya over de Mau Mau Franse troepen trekken zich terug r Amerikaanse „Globemaster" vermist De verhouding tussen Irak en Engeland GROOT AANTAL PERSONEN GEARRESTEERD SON LA GEVALLEN J MEDAILLES VOOR KOREA WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN POLITIEMANNEN MET PLATVOETEN,., r Iraakse regering afgetreden Conferentie van Benelux-ministers Guatemala tegen Spanje Nederlandse matroos bij schermutseling gedood DE STRIJD IN INDO-CHINA STRIJD OM INDO-CHINA CHIN.VOLKSRER ij THAILAND :-.Q» - 1||„ V De V.S. kepen 500 Britse centuüon an ks Philippij nse opstar delingen Frankering bij Abonnement: Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5.20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 24 NOVEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2199. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Ongeveer twintig duizend be togers zijn te Bagdad in botsing gekomen met de politie. De de monstranten riepen leuzen, waar in de Iraakse regering, de Ver- enige Staten en Groot-Brittannië worden aangevallen. Zij voerden aanvallen uit op verscheidene re geringsgebouwen. Het gebouw van de Amerikaanse voorlich tingsdienst werd met stenen be kogeld en beschadigd. De betogers waren studenten en andere burgers. Ook het ge bouw van het Arabische persbu reau werd met stenen bekogeld en beschadigd. Rondom de Britse en Ameri kaanse ambassades te Bagdad is een zware pdlitiebewaking ge legd. Op 28 October is aan boord van het Britse tankschip „Vivien Louise", toen het in de Perzische Golf voer met bestemming St Na- zaire, de 19-jarige Nederlandse matroos Theodoor Wildschut bij een schermutseling door messte ken gedood. In verband hiermede is Vrijdag aan boord van het Britse troepen schip „Empire Windrush", toen dit te Southampton aankwam, de uit Nederland afkomstige Ame rikaan Frank Kunbauch aange houden, die in de Golf van Suez op het troepenschip is overgezet. Hij zou gehuwd zijn en te Bayon- ne in New Yersey wonen. Aan vijf bemanningsleden van de „Vivien Louise", die deze week te St. Nazaire wordt verwacht, zal worden verzocht in Southamp ton te komen getuigen. Verscheidene demonstranten waren gewapend met revolvers, zwaarden, messen en andere wa pens. De politie was ongewapend, toen zij poogde orde en rust te herstellen. Aan beide zijden zijn slachtoffers gevallen, doch het juiste aantal hiervan is nog niet bekend. Communisten en andere ele menten van de linkervleugel trok ken achter de betogers op, klaar blijkelijk om te pogen de demon stratie ondergeschikt te maken aan hun eigen doeleinden. Toen de nationalistische studenten on der de betogers dit merkten, ver zetten zij zich tegen de commu nisten en hun meelopers. Onder de demonstranten be vond zich een aantal „strijders voor de vrede". Zij voerden banie ren mee met leuzen als „Wij wil len vrede", „De misdadige verra ders moeten worden gestraft", „Weg met de vervalste verkiezin gen", „Weg met de Brits-Ameri kaanse imperialisten" en „Het Brits-Iraakse verdrag moet wor den opgezegd". Door de gebeurtenissen van Zondag is de reeds door de ko mende algemene verkiezingen en de organisatie daarvan bestaan de spanning nog toegenomen. Het studentenverbond heeft er bij zijn leden op aangedrongen de nationalistische eisen voor her vormingen van het verkiezings stelsel en algemene wijzigingen van het Iraakse staatsbestel, te steunen. Gemeld wordt dat twee perso nen bij de wanordelijkheden van Zondag om het leven zijn geko men. Volgens een nog niet be vestigd bericht werden dertig politiemannen en verscheidene Iraakse studenten gewond. De betogers hebben het ge bouw van de Amerikaanse voor lichtingsdienst, dat ressorteerd onder de Amerikaanse ambassa de, in brand gestoken. Zondag middag was de brandweer nog bezig met de bestrijding van het vuur. Later patrouilleerden pantser wagens in de straten van de Iraakse hoofdstad. De verhouding tussen Irak en Engeland. Tussen Engeland en Irak heb ben nauwe betrekkingen bestaan sinds de eerste wereldoorlog, toen Irak werd erkend als onaf hankelijke staat onder Brits man daat. Bij een verdrag van Juni 1930 werd de verhouding tussen beide landen geregeld. Twee jaar later trad Irak toe tot de Volkenbond, waarop het Britse mandaat eindigde. Na de tweede wereldoorlog drong de Iraakse regering aan op herziening van het verdrag van 1930, dat in 1957 zou aflopen. In begin 1948 werd te Ports mouth een nieuw verdrag gete kend door de toenmalige Britse minister van Buitenlandse Za ken, Bevin, en de premier van Irak Salih Djabr. Deze overeen komst, welke tot 1955 zou lopen, werd echter door de Iraakse re gering verworpen, omdat deze ,,de nationale doelen van Irak niet verwezenlijkte". De belang rijkste kwestie bij de besprekin gen over dit verdrag zou zijn ge weest het verlangen van Irak naar meer souvereiniteit op het gebied der defensie. Op grond van het verdrag van 1930 heeft Engeland hét recht twee lucht- bases in Irak te handhaven. In October 1951 verzocht Irak Groot-Brittannië opnieuw, het verdrag van 1930 te herzien. Ook op commercieel gebied is Engeland nauw met Irak ver bonden door het optreden van de „Irak Petroleum Company". Enige leden der oppositie in het Iraakse parlement zouden deze maatschappij willen nationalise ren. De premier van Irak, Moestafa el Omari, heeft Zaterdag aan regent Abdoellilah het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De regent heeft dit aanvaard, zo wordt van officiële zijde te Bag dad vernomen. Het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft mede gedeeld, dat de voorgenomen con ferentie van ministers der Bene- lux-landen niet voor half Decem ber zal kunnen plaatsvinden, aan gezien de werkzaamheden van de commissies, die krachtens de ver klaring van het Zoute (Knocke) zijn gevormd, niet vóór 10 De cember geëindigd zullen zijn. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9' terneuzen Wij adviseren gaarne kort haar vereist speciale coupe en verzorging wij verzorgen u De Amerikaanse delegatie bij de V. N. heeft bekend gemaakt, dat zij bereid is het voorstel van India inzake het vraagstuk van de krijgsgevangenen in Korea te aanvaarden, mits het zodanig ge. amendeerd zal worden, dat de volgende drie beginselen er in vervat zijn: 1. Er zal geen gedwongen re patriëring van krijgsgevangenen plaats vinden. 2. Een in te stellen repatrië ringscommissie moet „bruik baar" zijn. 3. De krijgsgevangenen mogen niet tegen hun wil vastgehouden worden. De Amerikaanse delegatie heeft verzocht om een „spoedbijeen- komst" van de 21 landen, die strijdkrachten in Korea hebben. Volgens een woordvoerder van de Amerikaanse delegatie be- Het bestuur van Kenya heeft in een voor de wetgevende raad afgelegde verklaring toegegeven, dat haar inlichtingendienst van de toestanden in het reservaat van de Kikoejoestam, waar het optreden van de Mau Mau is be gonnen en van waaruit het zich verder heeft verbreid, totdat hier aan door de bestuursmaatregelen van de laatste tijd paal en perk is gesteld, „zeer onvoldoende op de hoogte was". John Whyatt, het bestuurslid voor het handhaven van rust en orde, verklaarde dat er tot 1952 in feite geen politie in het Kikoejoereservaat was ge legerd. Als een andere reden noemde hij, dat het „helaas juist is dat Son La, het grootste Franse bolwerk in Thai in Noordwest-In- do-China, is in handen gevallen van de Vietminh-strijdkrachten, aldus meldt het Franse opper bevel. Son La is een bevoorradings basis bij de Zwarte Rivier. De Franse strijdkrachten heb ben opdracht gekregen zich op Nasam terug te trekken. Waarnemers verklaarden een paar dagen geleden, dat het ver lies van Son La een slag voor de Fransen zou zijn, te vergelijken met die welke het vorig jaar ge leden werd door de val van Hoa Binh. De financiële commissie van de assemblée der Ver. Naties heeft een bedrag van 300.000 dollar goedgekeurd op de begroting van 1953 voor de aankoop van Ko reaanse oorlogsmedailles- Men heeft nog een half millioen medailles nodig. Het congres van Guatemala heeft een resolutie van protest aangenomen tegen de toelating van Spanje tot de Unesco. Daarin wordt gesproken van de anti-democratische rege ring van Franco". Men gelooft, dat de Fransen stand willen houden bij Nasam. In Parijs wordt het grootste be lang gehecht aan het vliegveld van Nasam, het eindpunt van een voortdurende luchtbrug, waar door voorraden en versterkingen zijn aangevoerd, toen wegen on begaanbaar waren. Nasam- is een versterkt kamp, da een belangrijk vliegveld, 7 km naar het Zuiden, beveiligt. Sommige Franse deskundigen zijn van mening, dat het verlies van Nasam zou leiden tot de in eenstorting van de gehele Fran se verdediging in Thai. De Vietminh-troepen hebben po sities veroverd op 12 km ten N. en 30 km ten Z. van genoemde basis. De druk van de Vietminh op de Franse legerposten wordt de laat ste tijd allengs sterker. Op het vliegveld van Nasam, 7 km ten Zuiden van Son La, worden voortdurend versterkin gen en voorraden aangevoerd uit Hanoi, de hoofdstad van Tonkin. De voorhoede van de Vietminh- troepen, die een grote tangbewe ging uitvoeren, zijn Nasam tot op 8 km genaderd. Vele waarnemers zijn van mening, dat het grootste gevecht van de oorlog op handen is. De Fransen trokken zich Za terdag terug op Co-Noi, 30 km ten zuidoosten van Nasam, en rondom Thoesan Tsjau, 5 km ten noordwesten van deze plaats. Bij Co Noi hebben Franse vliegtui gen een Vietminh-bataljon volle dig vernietigd. Zaterdagmiddag is ir L. A. H. Peters, oud-minister van Overzeese gebiedsdelen en oud gouverneur van de Nederlandse Antillen geïnstalleerd als burge meester van Bergen op Zoom. 1SOOOO man Chin.trofD9n 11U .iiniiTi. M CAOBANG fTini i HANOI 'nghialö LAOS AIPONG LOUANG - PR A BANG *J PATDlEM KAMKEUT 70 0 00 man Vit!min tro9D9n 17 VIETNAM CAMBODJA NC SA'GCf. I IN HANDEN DER VIETM V IET MIN 300km AANVALLEN In onze kaart geven wij een overzicht van het gedeelte van Indo-China, dat volledig in han den is der Vietminh. Bijzondere druk wordt de laatste tijd uitge oefend op de nog in Frans bezit zijnde Tonkin-delta en de succes sen van de Vietminh zijn niet uit gebleven. De overmeestering van Hghalio, en vooral de val van San Lo hebben grote indruk in Frankrijk gemaakt. Wat de troepenverhouding be treft zijn de Fransen in de min derheid; de Vietmin-troepen be schikken echter niet over vlieg tuigen. «J« *Z* C' *Z**Z* *Z* *Z**Z**y *Z**Z**Z*4Z* fZ**Z**Z't*Z''*Z' *Z* slechts zeer weinig bestuursamb tenaren de taal der Kikoejoe's beheersen". Whyatt zeide dat, waar het be stuur er sinds het afkondigen van de noodtoestand, volledig in is geslaagd het uitbreken van de wanordelijkheden en stakingen en het plegen van gewelddaden te voorkomen. Toegegeven moest worden, dat de tweede fase van zijn optreden, namelijk de door politie en militairen in het Kikoe joereservaat verrichte speurtoch ten, niet het gehoopte resultaat hadden opgeleverd. Whyatt verklaarde voorts dat thans de derde fase van de nood toestand, namelijk „het consolide ren der positie in de gereserveer de gebieden", was begonnen. Hij zeide dat het bestuur in deze fase een aantal onderling verband houdende maatregelen met straf fe hand zou uitvoeren. „Eén onzer voornaamste taken zal thans bestaan uit het onmis kenbaar duidelijk maken aan de Kikoejoe's, dat er een gemeen schappelijke verantwoordelijk heid bestaat om de politie en de overheid te helpen bij het bestrij den van misdaden. „Indien zou blijken dat in een bepaald gebied de meerderheid der ingezetenen er niet in redelijke mate naar heeft gestreefd misdrijven tegen te gaan, zal het bestuur de inwo ners een straf opleggen, teneinde hen er aldus toe te brengen terug te komen op hun dwalingen", verklaarde hij. De voornaamste commissaris voor inboorlingenzaken, Davies, deelde de wetgevende raad mede er van overtuigd te zijn. dat de oorzaak van de wanordelijkheden, welke in de laatste tijd in Kenya hebben plaatsgevonden, was ge legen in het feit dat een aantal Afrikaanse leiders „er van over tuigd is, dat de thans aan de Goudkust heersende toestand ook met alle geweld in Kenya tot stand moet worden gebracht". „Zij zijn met niets minder tevre den", voerde hij hier aan toe, „en het is het bestuur niet mogelijk deze eis in te willigen." De afgetreden Britse socialis tische regering onder Attlee heeft de Britse kolonie aan de West kust van Afrika, de z.g. „Goud kust", in 1951 volledig zelfbestuur verleend. Te Kirawara in het gebied van fort Hall in Kenia zijn 15 Afrika nen gedood en 27 gewond, door dat de politie het vuur opende of een grote menigte van Kikoc- joes. De politie ging naar Kira wara toen zij bericht kreeg, dat een grote menigte zich daar had verzameld. Toen een man werd gearresteerd en in een politiewa gen werd gezet, marcheerde de menigte onder gezang naar de politie. De politiecommandant liet de man toen vrij en verzocht de menigte uiteen te gaan. Deze bleef echter op de politie toelopen. De commandant gaf toen order het vuur te openen. Er zijn veel arrestaties verricht. Militairen hebben 3 arrestaties verricht in het gebied van Fort Hall, waar een hoofd van de Ki koejoe's en twee inheemse poli- tie-agenten zijn vermoord. Voorts werden 120 personen aangehou den, om in verband met de moord te worden ondervraagd. Gewapende inboorlingen heb ben Zaterdag een boerderij in de omgeving van Nanjoki aange vallen, terwijl de eigenaar afwe zig was. Eén inheemse werk kracht is gewond. In Kandara, een onder-district van het gebied van Fort Hall, zijn 3 winkeliers, waarvan men wist dat zij tegen Mau-Mau ge kant zijn, beroofd. Ook is inge broken in een missieschool. In een ander onder-district van Fort Hall wordt sinds een week een inheemse ontvanger vermist. Het bestuur van Kenya heeft, bij wijze van strafmaatregel, ver scheidene winkels en markten doen sluiten. In het juist ten N. van Nairo bi gelegen Kiamboe zijn acht Ki koejoe's gearresteerd op beschul diging de voltrekking van een „zuiveringsplechtigheid" (van een aan de Mau-Mau afgelegde eend) te hebben willen verhinde ren. Te Nyeri zijn twee Kikoejoe's wegens het in brand steken van een hut, tot twaalf jaar dwang arbeid veroordeeld. Uit Nakoeroe, 160 km ten N. van Nairobi, is bericht ontvan gen, dat een blanke vrouwelijke arts zwaar verminkt is aange troffen. De naam van het slacht offer is Meikle-John. De politie te Nairobi heeft verder medege deeld, dat een hoofdman van de Kikoejoe-stam en twee inheem se politie-agenten in Fort Hall om het leven gebracht zijn. Hun lijken waren in stukken gehakt. De Britse vrouwelijke dokter Meiklejohn wankelde in de nacht van Zaterdag op Zondag een po litiebureau in Kenya binnen. Zij had, ernstig gewond door diepe medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. ENKELE BUIEN. Wisselend bewolkt met vooral in de kustprovincies enkele re gen. of hagelbuien. Matigg wind uit westelijke richtingen. Dezelf de temperatuur als gisteren of iets koeler. DINSDAG 25 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 7.34 8.25 Terneuzen 8.09 9.— Hansweert 8.49 9.40 Walsoorden 8.59 9.50 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 22 8.12 16.40 12.55 21.39 23 8.14 16.39 13.16 23.07 24 8.15 16.38 13.31 25 8.17 16.37 13.45 0.32 26 8.18 16.36 13.58 1.56 27 8.20 16.35 14.12 3.20 28 8.21 16.35 14.29 4.44 29 8.23 16.34 14.49 6.09 30 8.24 16.33 15.17 7.32 messneden in armen en polsen, 150 kilometer per auto afgelegd, nadat zij en haar man tijdens het avondeten door tenminste vijf met „panga's" (grote, op boerde rijen in Kenya in gebruik zijnde messen) waren aangevallen. Vóórdat zij bewusteloos ineen zakte, stamelde zij nog: „Mijn man, mijn man". De politie rukte onmiddellijk uit en Teed naar nabij de water vallen van Thomson, ongeveer 150 km ten N. van Nairobi, gele gen woning van het echtpaar. Zij trof de man zwaar gewond in 'n verdiepingskamer aan. Militairen doorzochten nog voor het aanbreken van de dag omgeving. Elf inboorlingen zijn aangehouden. Uit later door mevr Meiklejohn medegedeelde bijzonderheden blijkt dat zij, toen de met messen bewapende aanvallers de eetka mer binnendrongen, een waar schuwingskreet gaf, waarop haar man poogde zijn revolver te be reiken. Vóórdat hem dit echter gelukte werd hij aangevallen en met de messen bewerkt. Toen mevr. Meiklejohn daarop poogde bij haar revolver te komen, on derging zij hetzelfde lot. Meiklejohn krabbelde de trap op, om zijn geweer te halen, hij stortte echter in een kamer in een. Zijn vrouw reed daarop ern stig gewond als ze was, weg om hulp te halen. staat er verschil van mening tussen de Verenigde Staten en Engeland over de kwestie Ko rea. Terwijl de V. S. o.m. menen dat de Indische resolutie in haar huidige vorm niet aanvaardbaar is meent de Britse regering, dat die resolutie slechts „kleine wij zigingen" behoeft. Naar verluidt is het voornaam ste struikelblok de vaagheid van de Indische resolutie op het punt van krijgsgevangenen die niet gerepatrieerd willen worden. Edens mening, in diens jongste rede in de politieke commissie geuit, en volgens welke deze ge vangenen onder tijdelijke contro le van een repatriëringscommis sie en vervolgens onder een V.N.. commissie zouden moeten ko men, zou volgens de Amerikanen neerkomen op „gedwongen vast houding". De Amerikanen menen dat de gevangenen bij het sluiten van een bestand vrijgelaten moeten worden om te gaan, waar heen zij zelf wensen. Het is bekend, dat Eden vreest, dat de Indische resolutie minder kans van slagen zal hebben als dit punt te nauwkeurig wordt omschreven, terwijl het Ameri kaanse standpunt schijnt te zijn, dat preciese voorzieningen voor alle krijgsgevangenen moeten worden getroffen als integrerend deel van de bestandsovereen komst. In welingelichtet kringen meent men, dat het Britse standpunt nl. dat de Indische resolutie met bepaalde wijzigingen basis voor een bestand kan zijn, wordt gedeeld door de meeste afge vaardigden van het Britse geme nebest en van leidende Europese vertegenwoordigingen „Newsweek" meldt: In Louisville (V. S.) werd onlangs het plaatselijke po litiekorps aan een medische keuring onderworpen door dr S- J. Browstein. Na de keuring verklaarde de dokter, dat bijna de helft van de 499 politiemannen van Louisville platvoeten j heeft! Een groot Amerikaans mili tair vliegtuig van type C-124, 'n zg. „Globemaster", met 52 perso nen aan boord, wordt sinds Zon dagochtend ergens boven Alaska vermist. Het toestel was Zaterdagavond met een bemanning van 11 leden en 41 passagiers van de basis McChord (Seattle) opgestegen voor een vlucht naar Elmendorf Field bij Achorage (Alaska). Het had voor 11% uur brandstof aan boord. De vlucht duurt gewoon lijk ruim zeven uur. Het laatste radiobericht werd 6% uur na het vertrek opgevan gen. De „Globemaster" bevond zich toen boven 't eiland Middle- ton, ongeveer 150 mijl ten Z.-Z.O. van Anchorage, waar het terrein zeer ruw is. Volgens functionarissen van de Amerikaanse luchtmacht be hoort het merendeel van de pas sagiers tot de luchtmacht. Er waren echter ook enige leden van het leger aan boord. Een woordvoerder van Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft te Wa shington medegedeeld, dat de Ver. Staten 500 Britse „Cer.tu- rion"-tanks tegen een bedrag van ruim negentig millioen dollar hebben aangekocht. Onder de passagiers bevinden zich ook een arts en verscheide ne leden van de reddingsdienst van de luchtmacht. De „Globemaster" is het groot ste transporttoestel, 'at de Ame rikaanse luchtmacht thans in ge bruik heeft. Er kunnen 200 vol ledig uitgeruste militairen mee worden vervoerd. Als het toestel verongelukt is, hetgeen waarschijnlijk lijkt, zal dit het derde vliegtuig-ongeluk zijn, dat zich in de afgelopen 3 weken boven Alaska heeft voor gedaan. Twee transporttoestel len van het type C-119, zg. „Fly ing Boxcars", worden in hetzelf de gebied vermist. iot levenslange re/ar,genfss'rat veroordeeld Enige tijd geleden is melding gemaakt van het gevangennemen door regeringstroepen van Hadji Kamlon, een Philippijnse opstan delingenleider en 18 volgelingen. Deze bende heeft verscheidene jaren op het eiland Jolo een gue rilla tegen de regeringstroepen gevoerd. Hun was ten laste ge legd: opstand, gepaard gaand met moord, beroving en brand stichting. Kamlon en zijn gearresteerde volgelingen zijn thans veroor deeld tot levenslange gevange nisstraf.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1