De verkiezingen in Saarland DE STRIJD IN KOREA Razzia in Caïro Het weer in Europa Massavlucht van Thunderjets over de Oceaan De reis van Prins Bernhard WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Reacties op boycot-advies van Bonn Marine legt nieuwe boeien bij de „Faustus" Het bezoek van Eisenhower aan Korea vloeitjes De laatste dag in Lima JOHN FOSTER DULLES minister van Buitenlandse Zaken. Achtjarige jongen bij brand omgekomen BOM ONTPLOFT IN TUNIS. EILAND MONTE BELLO NOG GEVAARLIJK. OPSTAND IN EEN TUCHTSCHOOL BIJ WENEN. De Koningin bezocht tentoonstelling van kindertekeningen TREINONGELUK IN SPANJE. l>anies! Vooral nu Lawinegevaar in Italië en Zwitserland RUIM HONDERD KINDEREN OP DE PHILIPPIJNEN VERMIST ITALIË. ZWITSERLAND. BELGIE. FRANKRIJK. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. IE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 21 NOVEMBER 1952. 8e Jaargang No. 2197. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het door Bonn aan de Saarbe- volking gegeven parool om de verkiezingen te maken tot een volksvotum voor herstel der poli tieke en economische banden met Duitsland heeft onder de Saar- landse politici zowel verontwaar diging als verontrusting gewekt. De Saarlandse politie heeft er Donderdagochtend op gereageerd door de Frans-Duitse leiding van het algemeen vakverbond uit haar functie te ontheffen. Aan de president van het verbond, Kutsch, en vijf bestuursleden werd door de politie verboden hun bureau te betreden. Hun functies worden thans waarge nomen door leden van de pro- Franse socialistische partij in het Saarland. Voorts heeft de politie een der leiders van het Duitsge zinde front, dr Schneider, de uit reis naar Duitsland verboden. Hij had gisteren op het congres der Duitse liberalen in Bad Ems moe ten spreken. In het Saarland prijkt nu van alle aanplakbiljetten de leuze: ,,De Saar was, is en blijft Duits De affiches die tot een herstel der Duitse eenheid oproepen, zijn niet afkomstig van de verboden pro-Duitse partijen, doch zij vor men de officiële toegelaten pro paganda van de communistische partij. De politici zijn midden in hun verkiezingscampagne zeer opge schrikt door de ondersteuning, die de Westduitse bondsdag heeft gegeven aan de in het Saarland gevoerde actie voor een verkie zingsboycot. Minister-president Johannes Hoffmann heeft de ge delegeerden van zijn Christelijke Volkspartij voor vandaag opge roepen tot een ispoedconferentie, waarin over de ontwikkeling van de verkiezing tot een soort volks stemming zal worden beraad slaagd. Inmiddels is de pers een cam pagne begonnen, waarin de be volking wordt gewaarschuwd voor ernstige gevolgen van een boycot der verkiezingen. In de Saarbrücker Zeitung, die in de wandeling bekend staat als het blad van de Franse ambassadeur Grandval, schrijft de president! van de Saarlandse landdag, Zim- mer, dat „wanneer de Saarlan- ders dit wereldvreemde parool zouden volgen, het bolsjewisti sche gevaar voor geheel Europa dreigende afmetingen zou gaan aannemen". Voorts waarschuwt dit blad de bevolking van de Saar, dat een wegblijven der meerderheid van de stembus „eens en vooral de mogelijkheid zou kunnen vernie tigen, dat de rechten en vrijheden van de Saar nog eens onder de garantie van de Europese landen worden gesteld". Saarbrücken zou volgens het blad door het parool van Bonn te volgen, de kans ontnemen zetel van de Europese instellingen te worden. Nog scherper heeft de Saar landse Volkszeitung, het blad van minister-president Hoffmann, op de verklaring van Bonn gerea geerd. Bonn heeft volgens dit blad generlei recht om zich in de binnenlandse zaken van de Saar te mengen. „Wij hebben waarschijnlijk meer reden om 't bestaan van echte, democratische vrijheden in de bondsrepubliek te betwijfelen dan omgekeerd", aldus dit blad. Dit blijkt volgens het blad van Hoffmann reeds uit de „gelijkschakeling der Duit- se pers in de behandeling vai\ 't Saarvraagstuk". Overigens wekt de bevolking niet de indruk, dat zij zich sterk voor de verkiezingen interes seert. De vergaderingen der vier toegelaten partijen worden matig bezocht. De straatpropaganda beperkt zich vrijwel tot een zes tal kleurige affiches, die men overal broederlijk naast elkaar ziet hangen: het „Heim ins Reich" naast de Europese leuzen der regeringspartijen. Deze laat ste trachten van de communis tische propaganda gebruik te maken om het volk te verzeke ren, dat Duitse nationalisten en internationale communisten sa menspannen om de Europese eenheid te voorkomen. De communisten hebben tot dusver ongehinderd hun actie kunnen voeren. De regering nochtans besloot het communistische partijblad „Neue Zeit" voor vijf dagen te verbieden, omdat het de regering had beledigd. Het is uiterst moeilijk in het Saargebied een indruk te krijgen van de uitwerking van het boy cot-parool. Ingewijden verwach ten, dat ondanks dit parool een meerderheid der Saarlanders naar de stembus zal komen, waarbij het dan de vraag blijft, hoevelen hunner een ongeldige stem zullen uitbrengen. In 1947 heeft niet minder dan 90% der kiezers aan de verkie zing deelgenomen. Algemeen hoort men de overtuiging uiten, dat voor het stemmental, dat de christelijke partij van Hoffmann zal kunnen bereiken, veel zal af hangen van de houding der plaatselijke katholieke geestelijk, heid. Daarom verwachten tegen standers der regering een sterke invloed van het demonstratieve uittreden van de leider der ka tholieke geestelijkheid, deken Braun van Saarbrücken, uit de 1 partij. Daar de markeerboeien bij het wrak van de „Faustus" door zee gang zijn weggeslagen zijn giste ren door de marine nieuwe boei en gelegd. Hierbij werd niet ge doken. De boeien zijn bij het wrak verankerd. Het werk van de marine is hiermee beëindigd. De verdere werkzaamheden zullen door Waterstaat worden ver richt. De Britse schepen bereiden zich voor op terugkeer naar En geland. Zij zullen waarschijnlijk vandaag vertrekken. Zoals reeds gemeld vliegt mo menteel een aantal „Thunder- jet"-straaljagers, bestemd voor de Nederlandse luchtmacht, van de Verenigde Staten via Groen land naar Nederland. Hierover deelt de luchtmacht- voorlichtingdienst het volgende mee. Draai FILE Prins Bernhard is Woensdag te voet Lima ingetrokken om geschenken voor de Koningin en de prinsessen te kopen. 's Middags reed de Prins 40 km naar het Z.O. om de ruïne van een tempel te bezoeken, die door de Inca's aan de zonnegod was gewijd. De tempel werd op gericht op een opgeworpen berg die 250 meter uitstak boven de vroegere stad Pachacamac. De berg werd opgeworpen, omdat de Inca's het nodig von den dat de zonnetempel hoger lag dan de in de buurt gelegen tempel, die aan de maangod was gewijd. De Prins beklom de berg en filmde van daar de Stil le Oceaan. Als officieel einde van het be zoek aan Peru bood Prins Bern hard ter ere van president Odria een diner aan in een club te Lima, waaraan vijftig perso nen deelnamen De gehele avond stond de garde met gouden hel men voor het gebouw, waar het diner werd gehouden. De Prins en zijn gevolg zouden Donderdagmiddag Lima per vliegtuig verlaten en zonder tus senlanding naar Acapulco in Mexico vliegen, een vlucht van dertien uur. In Apaculpo zal de Prins vier dagen rust nemen na de buitengewoon vermoeiende reis. Daarna zal de prins in een vliegtuig van de „American Air lines" naar Washington gaan en na een .paar dagen in New York te hebben doorgebracht zal hij 4 December naar Nederland terug keren. John Foster Dulles is door ge neraal Eisenhower aangewezen als minister van Buitenlandse Zaken in het republikeinse kabi net, zo heeft de generaal mede gedeeld. Hij zal de senaat verzoeken de benoeming van Charles Erwin Wilson als minister van Defen sie te bekrachtigen. Eisenhower heeft verder Dou glas Mckay, gouverneur van Ore gon, aangewezen als zijn minis ter van Binnenlandse Zaken. Dulles is een vooraanstaande figuur uit de twee-partijenpoli- tiek van Buitenlandse Zaken, welke in de laatste tien jaar is gevoerd, aldus Reuter. Hij was republikeins adviseur voor bui tenlandse aangelegenheden van president Truman. Hij heeft ook het vredesverdrag van San Fran- cisco met Japan opgesteld. Charles Erwin Wilson is niet te verwarren met Wilson van de General Electric, die het vorige jaar directeur is geweest van de defensiemobilisatie onder presi dent Truman. Veertien Thunderjet-straalja- gers van het type F84 G, die in het kader van de Amerikaanse wapenleveranties aan West- Europa ter beschikking van de Nederladse luchtmacht worden gesteld, zijn dezer dagen van de Amerikaanse vliegbasis West- over in de staat Massachussets gestart om te worden overgevlo gen naar de vliegbasis Eindho ven in Noord-Brabant. Dit is de eerste maal, dat een dergelijke voor Nederland be stemde zending door de lucht wordt afgeleverd. Tot dusver kwamen de Thunderjets per boot naar Europa, meestal naar Kopenhagen, en werden dan op een vliegveld in de nabijheid van ontscheping gemonteerd en later naar ons land overgevlo gen. Dit overvliegen betekende een belangrijke kostenbesparing. De afstand, die de 14 Thunder jets afleggen, bedraagt ongeveer 5000 km. De route loopt over Goosebay in Labrador en Prest- wick in Schotland. Deze vlucht vormt een onderdeel van het „project dropkick", dat betrek king heeft op de aflevering van Amerikaanse gevechtsvliegtui gen voor de Navo-landen, via de luchtweg in plaats van per boot. Op deze wijze kan binnen en kele dagen een groot aantal vliegtuigen naar West-Europa worden overgebracht, hetgeen onder bepaalde omstandigheden van bijzonder belang moet wor den geacht. De Thunderjets, die thans op weg zijn naar Nederland, wor den gevlogen door vliegers van de U. S. Air Force Europa (U. S. A. F. E.) die onlangs per gewoon verkeersvliegtuig van Schiphol naar Amerika waren gevlogen om daar de straaljagers voor ons land over te nemen. Volgens de laatste berichten bevonden zich thans enkele van deze Thunderjets op Groenland. De majoor-vlieger J. Flinterman en een Amerikaan van de Ame rikaanse luchtmacht zijn reeds met een Thunderjet naar Prest- wick vertrokken om met de Amerikaanse Thunderjets naar de basis Eindhoven terug te ke- Bij een brand, die Donderdag morgen vroeg de woning van de arbeider Gerrits te Almelo ge heel heeft vernield, is het oudste kind van het gezin, de achtjarige Klaas, omgekomen. In het hoekhuis, dat bewoond werd door het gezin, bestaande uit man, vrouw en 5 kinderen, brak door onbekende oorzaak brand uit. Alle leden van het gezin sliepen op dat moment nog. De ouders bevonden zich met een anderhalfjarig kind in de voorkamer. De vier andere kinderen lagen op de eerste etage. De ouders werden gealarmeerd door het hoesten van de driejari ge Corrie. De brand woedde toen reeds in volle hevigheid. Op het alarm van de ouders snelden van alle kanten buurtgenoten toe, doch men stond voor een hopelo ze taak. Gerrits en zijn vrouw begaven zich naar boven om de kinderen te redden. Zij slaagden er inde kinderen in veiligheid te brengen, doch de achtjarige Klaas was onbereikbaar. Hij kwam in de vlammen om. Wel hebben de buren nog getracht via het dak een weg te banen, doch deze pogingen moesten al spoedig worden opgegeven. Al len hebben brandwonden opgelo. pen. Dë "brandweer van Almelo heeft de brand geblust. In het communiqué van het Amerikaanse achtste leger in Korea wordt bekendgemaakt, dat de Chinese communisten aan het westelijke front Woensdag tot middernacht hun aanvallen niet hebben hervat. Elders langs het front tracht ten de communisten druk uit te oefenen, maar al hun pogingen werden afgeslagen. Superforten van de basis Oki nawa vernietigden een fabrieks- installatie te Moktong, waar naar men meent te weten goud en zink wordt verwerkt. De Amerikaanse vijfde lucht macht maakte Donderdag bekend dat „thunderjets" operaties uit voerden tot binnen 40 km van de Jaloe, de rivier die op de grens van Korea en Mandsjoerije loopt. Bij deze actie zijn volgens de be kendmaking olie-installaties te Sanggjé vernield. 500ste Mig neergeschoten. Een jachtvlieger van de V.N. heeft de 500ste Mig-straaljager sinds het begin van de Koreaanse oorlog neergeschoten, zo meldt het hoofdkwartier van de verbon den luchtmacht. In de „Avenue Jules Ferry", de hoofdstraat van Tunis, is Woensdagavond een zelfvervaar digde bom ontploft, waardoor 3 personen ernstig werden gewond en één licht. De bom ontplofte onder een Bank. Te Al Alem in Midden-Tunesië vuurden Tunesiërs op 2 Fransen. Er vielen geen slachtoffers. Later zijn nog twee bommen ontploft, waardoor ernstige scha de werd aangericht. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. De politie te Cairo heeft Don derdagochtend vóór de dageraad 132 Egyptenaren bij een razzia gearresteerd. Deze personen worden besehouwd als gevaar lijk voor de openbare veiligheid, aldus een mededeling van de po litie te Cairo. Een woordvoerder van het op perbevel van het Egyptische leger heeft meegedeeld, dat Na- guib niet voornemens is af te Officieel wordt te Canberra meegedeeld dat het eiland Monte Bello, waar Engeland vorige maand zijn eerste atoomwapen tot ontploffing bracht, nog steeds gevaarlijk radio-actief is en niet vóór Januari voor burgers zal worden opengesteld. Dit duidt op een explosie van geweldige intensiteit. Van be voegde zijde wijst men er op, dat de plaatsen waar te Hirosjima en Nagasaki indertijd een atoom bom is ontploft, enkele dagen daarna zonder gevaar konden worden betreden. In de Kaiser Ebersdorf-tucht- school in de omgeving van We nen is Woensdagavond een op roer uitgebroken. De politie maakte bekend, dat negentien jongelingen uit de in richting bij het handgemeen met de politie ernstig zijn gewond. Eén politie-officier werd ernstig aan de hand gewond en verschei dene andere politiemannen wer den licht gewond. Vijftig jon gens zijn gearresteerd. De honderd opstandige jongens gebruikten messen, vorken, wa- terljeidinghuizen e>n stukken huisraad als wapens. Het personeel van de tucht school kreeg assistentie van tweehonderd politiemannen. De jongens vernielden 't meubilair, sloegen ruiten stuk en trachtten de tralies voor de ramen weg te breken om te kunnen ontsnap pen. Het gelukte twee van de jongens over het dak te ontko men. Zij zijn nog niet achter haald. De oproerlingen kregen aan vankelijk een groot deel van het gebouw in hun macht en de po litie moest in een gevecht van man tegen man cel na cel her overen. De leiders van het oproer ble ken een vijftal oudere jongens te zijn, die zich in hun cellen verschansten. Er is een speciale commissie van het ministerie van Justitie ingesteld om een onderzoek in te stellen naar de opstand, waar door naar raming 'n schade van 60 tot 100.000 schilling is aange richt. De jacht op twee gevangenen, die, naar men meende, ontsnapt waren, is gestaakt, aangezien bij een appèl bleek, dat geen der ge vangenen wordt vermist. treden. De woordvoerder gaf commentaar op een mededeling die Naguib in het begin van deze week had gedaan. Correspondenten van buiten landse bladen hadden reeds mel ding gemaakt van geruchten over een crisis in de Egyptische regering, welke hun oorsprong vonden in bepaalde opmerkin gen van Naguib bij gelegenheid van de eerste-steenlegging voor het nieuwe radio-omroepgebouw op Maandag j.l. Naguib zeide toen dat hij bereid was de macht over te dragen aan en samen te werken met iedereen die voor Egypte zou willen werken. De correspondent van de „Ti mes" schrijft nog dat er twee aanleidingen waren voor het ver wachten van wijzigingen in de regering: een conflict tussen de ministers van financiën en van bevoorrading over coördinatie op economisch gebied en ten tweede het feit, dat drie der ka binetsleden lid zijn van de nieu we nationalistische partij. Eén van hen, Fathy Radwan, is voorzitter van die partij. Er zou onenigheid bestaan over de ge bondenheid aan de partij van deze kabinetsleden. Reuter meldt nog dat de razzia werd geleid door de commandant van de stedelijke politie van Cairo, generaal Ahmed Hassan en gehouden in de buitenwijken Zeitun en Maaria. Het bezoek van Eisenhower aan Korea. Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft Donderdag bekend gemaakt, dat er tijdens het bezoek van generaal Eisen hower aan Korea een officiële „nieuwsverduistering" zal zijn. Om veiligheidsredenen, aldus werd verklaard, zal er geen ver gunning worden gegeven voor het publiceren van nieuws zolang Eisenhower zich in Korea be vindt. Er zal ook geen program of regeling bekend worden ge maakt. De Amerikaanse minister van Defensie Robert Lovett verklaar de, dat deze regeling door de nieuwgekozen president was goedgekeurd. Eisenhower tegenstander van gedwongen repatriëring. De republikeinse senator Alex ander Wiley heeft na een onder houd met generaal Eisenhower verklaard, dat de generaal zich met klem had uitgesproken tegen het beginsel van gedwongen repa triëring van Noordelijke krijgs gevangenen in Korea. Wiley, die afgevaardigde is naar de Verenigde Naties, heeft eerder gezegd, dat het van essen tieel belang is, dat de generaal zijn standpunt bekendmaakt, wil len de Verenigde Naties voort gaan met de behandeling van de Koreaanse kwestie. Vandenberg over Korea. De stafchef van de Amerikaan se luchtmacht, generaal Hoyt Vandenberg, heeft te Seoel ver klaard dat de verbondenen er over het algemeen beter voor staan dan een jaar geleden. Het tekort aan vliegtuigen was nu op geheven. De generaal is Donderdag in Korea aangekomen. Amerikaanse vliegtuigen boven Mandsjoerije. Het Chinees communistische persbureau „Nieuw-China" meldt dat 44 groepen van de Ameri kaanse luchtmacht tussen 28 Oc tober en 11 November j.l. 250 vluchten boven Mandsjoerijse steden hebben gemaakt. V.N. erkennen schending van neutraal gebied. De delegatie der V.N. hij de be standsbesprekingen in Korea heeft erkend, dat op 16 Novem ber een vliegtuig der V.N. neu traal gebied heeft geschonden. De verbindingsofficier der V.N. kolonel MacCarthy verklaarde in zijn antwoord op een Noordko- reaans protest, dat het incident te wijten was aan slechte atmosfe rische omstandigheden. Inmiddels wordt vernomen, dat 'generaal Nam II de delegatie der V.N. een protestschrijven heeft doen toekomen naar aanleiding van een nieuw incident in het krijgsgevangenenkamp op het eiland Koje, waarbij een Noord- koreaan om het leven zou zijn ge komen. Donderdagmiddag heeft de Koningin, vergezeld van mevr, N. SmittAvis een bezoek ge bracht aan de internationale tentoonstelling van kinderteke ningen, die gehouden wordt in de gebouwen van V. en D. te Utrecht. De Koningin werd ont vangen en rondgeleid door de burgemeester van Utrecht, Jhr. mr. C. J. A. de Ranitz. De driectie van V. en D. bood de hoge bezoekster bloemen aan en een schilderdoosje voor de prinsesjes. Na het bezoek aan de tentoonstelling gebruikte de Ko ningin de thee in de burgemees terskamer van het stadhuis. De trein Madrid-Sevilla is Don derdag bij Linares ontspoord. Volgens de laatste berichten hebben acht personen de dood gevonden en zijn er 91 gewon den, van wie 42 ernstig. De licht, gewonden konden, na behandeld te zijn, hun reis voortzetten. Het ongeluk schijnt te wijten te zijn aan een breuk in één der rails, die ontstond nadat de trein over een brug was gereden. Vier rijtuigen werden vernield. Hamea-Gelei voor Uw handen Het Philippijnse persagent schap heeft Donderdag bekend gemaakt, dat 104 scholieren te Ceboe zijn ontvoerd. Men vreest dat zij als slaven zijn verkocht. Deze kinderen zijn volgens het agentschap in de laatste twfee maanden op raadselachtige wijze uit Ceboe verdwenen. Eén van hen, een veertienjarige jóngen, wist te ontsnappen. Hij vertelde dat hij op een Zaterdag avond door een aantal onbeken de mannen werd gedwongen in een gesloten vrachtauto te klim men, waarin zich reeds 'n zestig tal jongens bevonden. Vervol gens werden de kinderen inge scheept en naar Iligan op Minda nao gebracht. Daar gelukte het de jongen te ontkomen. De regering heeft 'n onderzoek ingesteld. Tengevolge van lawines zijn Woensdag nabij Lucca in N.W. Italië vier personen om 't leven gekomen, terwijl verscheidene woningen werden vernietigd. De vier om het leven gekome- nen bevonden zich in een arbei dershuisje te Fornaci di Barga, dat verpletterd werd onder een grote hoeveelheid gesteente en aarde, die van een heuvel om laag stortte. In het ongeveer 20 km oostelij ker gelegen San Maroello ont snapten 27 boeren ternauwer nood aan de dood, toen een ge- steentenlawine omlaag kwam en hun huizen vernietigde. De hoofdweg van Bagni di Luc ca naar Modena is volledig ver sperd door het omlaag storten van lawines. In Noord-Italië viel zware re gen in de omgeving van de ste den Modena en Bologna. Een aantal kleine rivieren is buiten de oevers getreden, waardoor 'n gedeelte van 't land overstroomd Het te Genève gevestigde fede rale. instituut, dat waarschu wingen geeft tegen lawine gevaar, heeft gewaarschuwd dat in Zwitserland „reusachtige la. wines" kunnen worden verwacht door het optreden van warmere zuidelijke winden, die de in de laatste tijd gevallen sneeuw doen smelten. Verklaard wordt dat de lawines kunnen worden verwacht in hoger dan 18000 me ter gelegen streken en dat zij grote schade kunnen aanrichten. 's middags gesloten geweest. Daarna was het luchtverkeer normaal. Treinen uit Zuid-Frankrijk be reikten Parijs met een vertraging van 4!4 uur. De boottrein uit Calais kwam 2Vs uur te laat aan. Er is veel sneeuw gevallen in Zuid-België, waardoor het ver keer gevaarlijk werd. Hamburgse weerdeskundigen verklaren, dat een nieuwe koude golf uit Rusland onderweg is. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Meer bewolking. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regen of sneeuw. Overwegend matige wind hoofd zakelijk tussen oost en zuid. On geveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 22 NOVEMBER. Parijs is voor de tweede maal in twee dagen tijds door een sneeuwstorm getroffen. De vlieghavens „Orly" en ,,Le Bour- get" zijn Woensdag tot één uur v.m. n.m. Breskens 4.37 5.04 Terneuzen 5.12 5.39 Hansweert 5.52 6.19 Walsoorden 6.02 6.29 ZON MAAN op onder op on dei Nov. 21 8.11 16.41 12.27 20.11 22 8.12 16.40 12.55 21.39 23 8.14 16.39 13.16 23.07 24 8.15 16.38 13.31 25 8.17 16.37 13.45 0.32 26 8.18 16.36 13.58 1.56

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1