De „Faustus" Jaarmarkt te Hulst Ua Je s ©e m Ricago !®€>U!OTCÏÏ@ DE OVERVAL OP DE „Combinatie" .«ess»» VERRASSENDE WENDING IN SITUATIE Agenda: TERNEUZEN. Geef ze 'n „gezonde' verrassing! WiMmÊÊÊ HULST. AXEL. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. Onbeperkte garantie Warm" OPDE VERING Geruisloos UIT SLUISKIL. ZAAMSLAG. ZUIDZANDE. MOTOR GEëXPLOIDEERD OP NOORSE TANKER? De „Uplifter" en de „Succour", de twee bergingsvaartuigen, die door de Engelse marine ter be schikking zijn gesteld om het vrak van de „Faustus" te lich en, hebben met medewerking /an de firma Hudig Pieters lit Rotterdam een aantal grote .nkers aan boord genomen. De grootste hiervan weegt 6 a 7 .on. Deze ankers moeten dienen om er de bergingsschepen aan te meren, zodra er een stuk van het wrak is losgesprongen en ge licht moet worden. De ankers met de benodigde zware staaldraden zijn door de rijkswaterstaat, die de verant woordelijkheid van dit karwei draagt en de uitvoering in han den van de marine heeft gelegd, ter beschikking gesteld. Aangenomen wordt, dat het wrak meer dan verwacht werd in de bodem is weggezakt en der halve bijna muurvast zit. Dit zou volgens verstrekte mededelingen de werkzaamheden voor de dui kers enigszins kunnen vergemak, kelijken. Tijdens de herstelwerkzaamhe den aan de Noorderpier zal het publiek de toegang daartoe wor den ontzegd. Niet alleen omdat zij de werkers in de weglopen, maar ook vanwege de gevaren voor de toeschouwers. De politie heeft instructie hierop een waak zaam oog te houden. De situatie in Hoek van Holland heeft een zeer verrassende wen ding genomen. Gebleken is n.l., dat het wrak van de „Faustus" ruim 10 voet in de grond is weg gezakt. Het wrak zit zover in het zand, dat het niet mogelijk is het noordelijke gedeele van ongeveer 30 meter, er van te verwijderen door middel van ontploffingen, zoals oorspronkelijk de bedoeling was. Aangezien het horizontaal loorsnijden van het schip, gezien iet minieme aantal duikuren :eer lange tijd zou vergen, is nen nu tot een andere oplossing iekomen. Wat dit doorsnijden jetreft, denkt men n.l. in dit ver band niet slechts in maanden, maar zElfs in jaren. Dieptebommen. Daarom is thans besloten het schip dieper in de bodem te laten wegzinken en men wil dit doen door het laten springen van dieptebommen ter weerszijden van het wrak waarbij enige af stand in acht genomen zal wor den, opdat men het wrak zoveel mogelijk heel wil laten en niet de kans wil lopen, dat brokstuk ken elders terecht komen. De bedoeling is om door het sprin gen van deze dieptebommen de in de bodem aanwezige kleinlaag stuk te laten slaan. Is dat ge beurd, dat zal een grote zand zuiger worden ingeschakeld, die de zandlaag onder de wegge sprongen kleilaag zal moeten wegzuigen, waardoor het schip in de bodem wegzinkt. Van de „Royal Navy" blijven de bergingsvaartuigen „Uplifter" en „Succour", maar de „L.S.C. 15" en de „L.S:C. 16" gaan terug naar Dover. Zij zullen worden gesleept door de „Hercules" van de Koninklij ke Nederlandse Marine en de „Blankenburg" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst. Er is over de nieuwe plannen te Hoek van Holland volledige overeenstemming met comman der Black, het hoofd van de Brit se opruimingsdienst, die veel er varing heeft op dit gebied. Ook de Nederlandse marine was met het systeem van het laten weg zinken van een wrak bekend. Het heeft één van de vijf of zes plannen uitgemaakt, die bij de besprekingen ter tafel waren gekomen. Er moest echter wor den gewacht op inlichtingen van Rijkswaterstaat over de samen stelling van de rivierbodem, waar alles van afhing. Zaterdag j.l. had men deze in zijn bezit. De kleilaag varieert ter plaatse van een diepte van 50 centime ters tot twee meter. Als men nu deze zou kunnen 'wegwerken, bleef een zeer diepe zandlaag over, die het wrak geheel zoo kunnen opnemen. Toen dit alles bekend was, werd de heer Black, die inmid dels naar Engeland was terug gekeerd, telefonisch verzocht naar Nederland terug te komen om advies te geven. Twee uur later zat hij reeds in een vlieg tuig en arriveerde spoedig ter plaatse. Ook hij had dezelfde methode reeds toegepast, zei hij, namelijk in Calais met wrakken van blokschepen, die ongeveer even groot zijn als de „Faustus". Buitengewoon voor duikers. gevaarlijk Men is tot de nieuwe maat regel overgegaan, omdat het ter plaatse buitengewoon gevaarlijk is gebleken voor de duikers door de zware stromingen, die er staan. Ook de Britse experts wa ren het daarover eens. Het is een hel, hadden zij gezegd tegen eni ge loodsen in Hoek van Holland. Er is bovendien teveel boven water, dat van de Rijn afkomt en de tegengestelde onderstro ming is eveneens te hevig. Za terdag j.l. moet reeds een van de duikers bijna aan de dood ont snapt zijn, zo sterk was de stro ming. Luitenant ter zee voor specia le diensten der 1ste klasse, S. J. W. Helfferich, stafofficier bij de mijnendienst, en de commandant maritieme middelen Van de Wateren die ons deze mededelin gen verstrekten, deelden mede, dat de „Faustus" met de masten naar zee gekeert ligt. De masten hebben zich reeds in de grond geboord. Men hoopt het gehele wrak tien tot twaalf meter diep te kunnen laten zakken, dan blijft er voor de scheepvaart daar ter plaatse bij eb nog een hoogte van veertien tot zestien meter water over, hetgeen ruim voldoende is. Reeds hedenmorgen zal men met de dieptebommen gaan wer ken. Zij zijn geladen met 250 kg trotyl. Verwacht wordt dat de ontploffingen een waterzuil van tien tot vijftien meter teweeg zullen brengen. Nader vernemen wij nog, dat de kosten van het zandzuigen ter plaatse rond 50.000,per week zullen bedragen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De duivelsbri- gade- MORGEN: TERNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc- De duivelsbri- gade. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. De liefde van een frontsoldaat. De internationale politie van 'anger zoekt op 't ogenblik naar .wee Amerikanen, een zekere Sydney Saley en Elliot Forest, die zij ervan verdenkt de leiding te hebben gehad van de overval op het Nederlandse schip „Com binatie", in het begin van deze maand in de Middellandse Zee gepleegd. Men vermoedt dat Paley en Forest, die goed bekend zijn in Tangers smokkelaarskringen, zich in een Franse haven ophou den. De Franse politie is gealar meerd. Zoals op 8 November gemeld, is de uit Britse en Nederlandse matrozen bestaande bemanning van het scheepje „Esmec", dat op 5 November de haven van Tan ger binnenliep, gearresteerd. Het scheepje werd in beslag geno men. De internationale politie had de medeplichtigheid van die bemanning aan de overval vast gesteld. Volgens de correspondent van de „Daily Express" heeft de poli tie Zondag de ontvoering der zee lieden uit de gevangenis van Tan. ger verijdeld. Klaarblijkelijk wil den de ontvoerders voorkomen, dat de gearresteerden zouden „doorslaan". Voorts meldde deze correspon dent dat de politie gelooft, dat „Lucky" Luciano, de voormalige „koning der misdaad" die uit Amerika is gewezen en nu in Ita lië woont, bij de zaak betrokken is. Ook zou dezer dagen in Tan- ger de rechterhand van Frank Costello, de „koning der Ameri kaanse gokkers", zijn aangeko- nen, naar de autoriteiten veron- lerstellen om „orde op zaken" te tellen na de arrestatie der be- ïanning. De autoriteiten hebben og niet kunnen uitmaken, of er strekking bestaan tussen Lucia- o en Costello. Naar A.F.P. later uit Tanger meldde, zullen de vier beman ningsleden van de „Esmec" voor lopig op vrije voeten worden ge steld. Slechts de kapitein, een ze kere Eddie Engelsman, blijft in gevangenschap. Onder grote belangstelling werd voor de vijfe maal de jaarlijkse veemarkt gehouden. Er werden in totaal 250 stuks aangevoerd. Als bijzonderheid dient te wor den vermeld, dat de firma H. B. Picavet en Zonen uit Hulst acht eerste prijzen behaalde. In to taal verkregen zij zeventien prij zen. De uitslagen waren: Varkens: Beste toom biggen: le pr. H. D. en Th. Lust, Hulst; 2e pr. Geensen, Hulst. Beste vet varken: le pr. H. In- gels, Koewacht; 2e pr. idem. Beste vleesvarken: le pr. Jo van Duysse, St. Jansteen; 2e pr. idem. 4 beste slachtvarkens van één Kalfsvaarzen met 4 tanden en meer: le pr. A. en Ed. Picavet, Hulst; 2e pr. A. Schuurman, Hulst. Rundvee met 2 tanden: le pr. A. Schuurman, Hulst; 2e pr. id. 1-jarige runderen: le pr. B. Plasschaert, Graauw; 2e pr. id.; 3e pr. H. Picavet, Hulst. Graskalveren: le pr. B. Plas schaert, Graauw; 2e pr. A. Ed. Picavet, Hulst. Jonge stieren: le pr. B. Plas schaert, Graauw; 2e pr. idem. Oudere stieren: le pr. Stieren vereniging St. Jansteen. Kampioen fokvee: Jos. Dobbe- laere, St. Jansteen. Kampioen runderen: B. Plas schaert, Graauw. Extraprijs voor beste aantal a a j stuks één eigenaar: Fokvee: N. eigenaar: le pr. A. Audenaerde, Schuurmarli Hulst Dikbillen: H B. Picavet en Zo- Axel Beste zeug: le pr. A. Sweerts, Axel. Paarden: Merriepaarden van 3 jaar: le pr. J. Dobbelaere, St. Jansteen. Schetlandse ponny's boven 3 jaar: le pr. Ed. van Broecke, Nieuw-Namen. Schetlandse ponny's beneden 3 jaar: le pr. C. de Maat, Hulst. Merriepaarden van 6 jaar: le pr. C. van Duysse, Clinge. Ruinpaarden IV2 jaar: le pr. C. van Duysse, Clinge. Merrieveulens: 2e pr. J. Messu, Zaamslag. Warmbloeds boven 3 jaar: le pr. A. van Waterschoot, Nieuw- Namen. Warmbloeds beneden 3 jaar: le pr. A. van Waterschoot, Nieuw-Namen. Merriepaarden beneden 2 jaar: le pr. C. de Maat, Hulst; 2e pr. idem. Hengsten beneden 2 jaar: le pr. C. de Maat, Hulst; 2e pr. id. Vetvee: Ossen t/m 2 jaar: le pr. H. B. Picavet, Hulst; (2e pr. G. van Ruymbeke, St. Jansteen. Vetvee zonder tanden: le pr. H. B. Picavet, Hulst; 2e pr. G. van Ruymbeke, St. Jansteen. Vette runderen met 2 tanden: le pr. H. B. Picavet, Hulst; 2e pr. G. van Ruymbeke, St. Jansteen. Vet rundvee met 4 tanden: le pr. H. B. Picavet, Hulst; 2e pr. idem. Vet rundvee met 6 tanden: le pr. H. B. Picavet, Hulst; 2e en 3e pr. idem. Vet rundvee met volle tanden: le pr. H. B. Picavet, Hulst; 2e en 3e pr. idem. Dikbillen zonder tanden: le pr. H. B. Picavet, Hulst; 2e en 3e pr. idem. Graskalveren dikbillen: le pr. H. B. Picavet, Hulst; 2e en 3e pr. idem. Dikbillen met tanden: le pr. H. B. Picavet, Hulst; 2e en 3e pr. id. Kampioen vetvee: H. B. Pica vet en Zonen, Hulst. Reservekampioen: idem. Kampioen dikbillen: H. B. Pi cavet, Hulst. Fokvee: Melk- en kalfskoeien met volle brede tanden: le pr. E. Dobbe laere, St. Jansteen; 2e pr. Ed. Pi.- cavet, Hulst. Melk- en kalfskoeien met 2 t/m 6 brede tanden: le pr. L. van Dorselaer, St. Jansteen; 2e pr. Everaerd, Stoppeldijk. Kalfsvaarzen met 2 tanden: le pr. F. Everaerd, Stoppeldijk; 2e pr. H. Picavet, Hulst. nen, Hulst. Vetvee: H. nen, Hulst. B. Picavet en Zo- Na afloop der keuring heeft de voorzitter der marktvee-com- missie aan de diverse winnaars de prijzen uitgereikt. Hierna had een verloting plaats ten bate van de jaarveemarkt. PREMIÈRE „LIMELIGHT" LEVERDE PRINS BERNHARD- FONDS ƒ7000,- OP. In de kas van de afd. Kunst van het Prins Bemhardfonds is 7000 gestort. Dit is de op brengst der gala-première van Charles Chaplins „Limelight" in het Amsterdamse Tuschinski op 6 November j.l. Ir. Langebaard vertrekt. De districtsingenieur van de P.Z.E.M. te Terneuzen, Ir. J. Langebaard, is benoemd tot in genieur bij het provinciaal elec- triciteitsbedrijf in Noord-Hol land met standplaats Bloemen- daal. Verslag TerneuzenRAC wordt uitgezonden. Zondag a.s. speelt „Terneuzen" voor de tweede klasse competitie van de K.N.V.B. een thuiswed strijd tegen de sterke Brabantse club RAC. Het zal voor de Zeeuws-Vlaam- se sportliefhebbers een verras sing zijn te vernemen, dat de be kende A.V.R.O.-verslaggever Aad van Leeuwen die wedstrijd zal bijwonen en dat hij vervolgens in het radio-sportjournaal van de A.V.R.O. tussen half 5 en vijf uur een kort verslag zal doorgeven van de ontmoeting Terneuzen RAC. Voor de spelers van Ter neuzen wordt dit een speciale ge-, legenheid om er eens een extra schepje op te gooien. Veerdienst TerneuzenHoede- kenskerke In de radio. In de rubriek „Even neuzen", die Zondagavond over Hilversum II wordt uitgezonden tussen 9.55 en 10 uur, zal de bootverbinding TerneuzenHoedekenskerke aan de orde komen. Dat wordt dus de tweede uitzending over Zeeuws- Vlaanderen op één dag. Wij wor den haast verwend! Elke keer n blij gezicht I de Velde uit Dordrecht, districts bestuurder van de chr. metaal- bewerkersbond, en A. Vingerling te Goes, districtsbestuurder van de chr. landarbeidersbond. On derwerpen van behandeling zijn „Wat doen wij met onze vrijheid" en „Christelijk-sociaal in de we reld". Declamatie, en zang van het mannenkoor zullen de avond vul len Ambon-avond Herv. kerk. in de Ned. Het Ambon-comité te Terneu zen heeft tegen Donderdag 20 November een Ambon-avond be legd in de Ned. Herv. kerk. Het onderwerp, dat die avond in het middelpunt zal staan, luidt: Ambon, land, volk en kerk". Als sprekers zullen op treden ds. L. S. Blom te Aarden burg en ds. Ten Haaft te Hoek, terwijl ds. Matulessy een dank woord zal richten tot de Terneu- zense bevolking. Verder zal het van Zeeland" had een prijskamp plaats op groot, en kleinbiljart. Veertig liefhebbers namen hier aan deel. De uitslag was: le pr. A. Meert, Sluiskil en J. de Rijke, Axel; 2e pr. R. Dieleman, Axel en Th. Tieleman, Axel; 3e pr. J. Bosman en A. Braam beiden uit St. Jansteen. „De vreemde bezoeker". In hotel „De Graanbeurs" heeft het Zeeuws-Vlaams toneel voor een uitverkochte zaal een opvoe ring gegeven van „De vreemde bezoeker", een spel in drie be drijven van Alberto Cassela. De regie van drs L. Lockefeer heeft deze vertoning tot een der beste gemaakt, die de groep tot dusver heeft opgevoerd. Het stuk speelt zich af in Italië en is gebouwd op een geniale vondst van de schrij ver: de dood n.l. die zich aandient in de plaats van een verwachte PFD BAND-ROOSENDAAL-HOLLAND Motorschip omhooggevaren. Maandagmiddag tegen half zes is het 220 ton metende motor schip „Veritas", schipper M. van Oost uit Dokkum, bij afgaand water pp het westelijke haven hoofd van de binnenhaven om hooggevaren. De sleepboot „Schelde" van de rederij Muller heeft het schip vlotgetrokken. Het roer van de „Veritas" was gebroken. De „Schelde" en „En Avant XVI" van de firma Muller hebben het vaartuig binnenge sleept. Eerst na reparatie zal de „Veritas", die met een lading pootaardappelen op weg was naar Dixmuiden, zijn reis kunnen voortzetten. Chr. Nat. Vakverbond. Reeds in 1925 is het C.N.V. be gonnen met de November-propa- gandavergaderingen, waarmee dan telkenjare het winterwerk werd ingezet. Voor de 21e maal (het werk werd door de bezetter onderbro ken) trekken de sprekers thans het land weer door om het chris telijk levensbeginsel te verbrei den. Voor Terneuzen is deze No- vembervergadering vastgesteld op Vrijdag 21 November in het gebouw „Pro Rege". Als sprekers zullen optreden de heren M. van Ambonnese kerkkoor enige lie- pst- Mysterieus zijn de gebeur- deren zingen. De avond zal een godsdienstig karakter dragen. Iedereen is wel kom! Jaarvergadering „De Z.-Vl. Vogelvrienden". In het hotel „Het Gulden Vlies" hield de ver. van vogelvrienden, die hier nog maar voor het 2e jaar bestaat, haar jaarvergade ring In zijn openingswoord kon de heer Jac. Wieland optimisti sche klanken doen horen. Niet al leen is het aantal leden sterk ge stegen (het bedraagt momenteel reeds 44 leden) doch ook mocht hij wijzen op een welgeslaagde eerste tentoonstelling, die binnen, kort gevolgd zal worden door een tweede. In het jaarverslag van de secretaris werd deze optimis tische klank herhaald en ook het jaarverslag van de penningmees ter was bemoedigend en van dien aard, dat de aankoop van een 30- tal keurkooien thans een feit kan worden, gezien de stand van de geldmiddelen. Aan de tentoonstel ling die van 4 tot 6 December te Middelburg zal plaats hebben, zal worden deelgenomen. Tevens zal door een deputatie van de vereniging een bezoek worden gebracht aan de op 22 en 23 November a.s. te Breda te houden tentoonstelling. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Folkertsma herkozen. In de plaats van de heer L. Hus- ter werd als secretaris gekozen de heer W. Dieleman-Deij, terwijl een nieuw bestuurslid werd toe gevoegd, n.l. de heer Chr. Vinke. De intocht van St. Nicolaas. De intocht van de grijze bisschop uit Spanje zal op 26 Nov. ais. plaats vinden. B. W. zullen hun opwachting maken ten stad- huize. De route die St. Nicolaas daarna, begeleid van de plaatse lijke muziekkorpsen zal volgen is: Markt, Kerkstr., Koestr., Ou de Wijk, Oosterstr., Julianastr., Prins Hendrikstr., Bijlocquestr., Pironstr., Beatrixstr., Irenestr., Bernhardstr., Singelweg, Sta- tionsstr., Kerkdreef, Weststr., Noordstr., Weststr., Zeestr., Ka naalkade, Evertsenstr., Bankert- str., Crijnssenstr., J. de Moorstr., De Ruyterstr., Polenstr. Buiten weg, Nieuwstr., Noordstr. Aan 't slot zal de Sint een toespraak tot de Axelse jeugd houden. Prijskamp op groot, en kleinbiljart. In café restaurant „Het Wapen tenissen, die zich afspelen in villa „Geluk", en bijna ondraaglijk de spanningen. Jo de Block heeft zich opnieuw van zijn beste zijde doen kennen. Hij speelde meesterlijk. Het spel was trouwens over de hele lijn goed en het Zeeuws- Vlaams toneel zal met dit stuk ongetwijfeld een goede beurt ma ken bij de jury, als deze Zaterdag a.s. deze goed spelende groep komt beoordelen in het kader der W.K.A.-indeling. Zeeuwse collecte. De Zeeuwse collecte heeft al hier 49,45 opgebracht. Dorpsbibliotheek. Er is in Retranchement een begin gemaakt met de vorming van een dorpsbibliotheek, die ondergebracht is in de Ned. Her vormde pastorie. Met de boeken uit de reizende bibliotheek er bij zijn er nu ongeveer 175 titels. Het ligt in de bedoeling volgend jaar tot verdere uitbreiding over te gaan. Dit zal alleen mogelijk zijn, als de boeken deze winter in ruime mate worden gelezen. De uitreiking vindt plaats Don derdagsavonds van 6 tot 7 uur. De nieuwe Zwinbrug. De nieuwe brug over het af wateringskanaal bij het Sluisse veer is bijna gereed. Men is thans bezig met de bestrating. De open stelling zal niet lang meer op zich laten wachten. Vóór de oorlog had Retranche ment nog drie andere bruggen over het kanaal. Die bij de Drie koker en de Wachtsluis zijn to taal verdwenen. De baileybrug bij het dorp is een onhandig ding. Hoewel de drie bruggen ai acht jaar zijn verdwenen, is het nog steeds niet duidelijk wat de plannen van het waterschap zijn. Nutsavond. Wegens het grote succes bij de eerste Nutsavond organiseert het Sasse Nutsdepartement a.s. zijn tweede avond in zaal Olympia. Vertoont zal worden de P.T.T.- bedrijfsfilm met de kabellegging door de Westerschelde na de be vrijding en het werk, dat wordt verricht in de nachtposttreinen, waarbij de leuze ,,'s avonds ge post 's morgens bezorgd" nader toegelicht wordt. •,eVe" e DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 15) Nadruk verboden. „Och," antwoordde Riek, nu ook wat toeschietelijker, „dat geloof ik nu ook wel. Maar we leven in een klein land, meneer, bewoond door dikwijls kleine mensen. En ik heb hier een verantwoordelijke posi tie, ik woon in een glazen huis. Als iemand me hier dood op m'n ge mak met een vreemdeling in het gras zag zitten, zou er geen eind komen aan de praatjes." „Bent u dan bang voor praat jes?" vroeg hij minachtend. „Ja", zei ze eerlijk. „Ik ben er niet graag het onderwerp van." „U hebt gelijk," gaf hij toe. „Ik vind het heel aardig, wanneer u even de garage voor me wilt waar schuwen. Maar mag ik misschien uw adres? Dat zou ik wel erg op prijs stellen." Riek zag er het nut niet van in, maar wilde niet opnieuw weige ren. En weldra peddelde ze verder naar Meeldam. In de bocht van de weg keek ze nog eens om. De vreemdeling stond rechtop, de ogen met de hand beschuttend en keek haar na. Hij wuifde met z'n hand. En in een opwelling van vrijbuiterij wuifde ze terug Het was vooral dat vriendelijke gebaar, dat Colverton de moed gaf die avond een bezoek te bren gen aan het pepsion van Riek de Ruiter. De hospita, een vriendelijke da me, die haar gemakkelijke en pret tige pensiongast een goed hart toedroeg, was niet weinig verrast, toen een heer, die Nederlands sprak met een duidelijk accent, die avond voor de deur stond en naar juffrouw De Ruiter vroeg. Haar romantisch oudedameshart droom de reeds allerlei dromen rond het tweetal, want ook zij behoorde tot de' vele Meeldammers die maar niet kon begrijpen, waarom Riek het alleenzijn verkoos boven een huwelijk met een der jongeman nen, waarvan zij er, naar de vaste overtuiging van de goede weduwe aan elke vinger wel tien kon krij gen. Riek zelf was wel een weinig met het geval verlegen en bloosde hevig toen de Amerikaan haar nog eens uitvoerig begon te bedanken voor de hulp, die zij hem die mid dag verleend had. Ze werd er zelfs een beetje knorrig onder. „Nu heeft u me vanmiddag al bedankt en nu steekt u nóg eens de huldigingsspeech af," zei ze. „Dat is me werkelijk wat al te veel van het goede. Is het in Amerika zo'n zeldzaamheid, wanneer men z'n evenmens hejpt, dat men er een speciale reis voor gaat maken om de helpster nog eens te bedan ken? Want u logeert toch in Kwardam, nietwaar?" „Ja," gaf hij toe, „maar met de auto is dat maar een kippeneindje. En als ik eerlijk mag zijn, juffrouw De Ruiter, ik kwam niet alleen om u te bedanken. Ik kwam eigen lijk om het praatje, dat u vanmid dag niet met me wilde afmaken terwille van het gepraat van uw lieve Meeldammers, voort te zet ten." „Pus ik mag u vanavond aange naam bezig houden!" schertste Riek, toen een weinig spits. „Als u er geen zin in hebt, ben ik meteen weer verdwenen," ant woordde Colverton. „Maar u moet weten, ik ben ook een Amerikaan van Hollandse oorsprong, evenals Mr. Clarenbough „Wat weet u van Mr. Claren bough?" vroeg Riek geïnteres seerd. „Is dat verhaal al zover doorgedrongen, dat u er ook al mee op de hoogte bent?" „Ja, juffrouw De Ruiter, dat zit een beetje eigenaardig. Ik ben een Amerikaanse journalist, moet u weten en helemaal toevallig hier in Holland terecht gekomen. Van af Cherbourg ben ik met m'n secre taresse in de auto naar het noor den gereisd en zo kwam ik toeval lig in deze streek aan. In Kwar dam moest ik voor de nacht over blijven en daar kreeg ik de krant in handen, waarin me de naam van Mr. Clarenbough trof, die ik toevallig goed ken, want ik werk zelf in Chicago." „Kent u Mr. Clarenbough?" „O nee, u moet niet denken aan persoonlijke vriendschap. Maar als journalist ken je natuurlijk de be langrijkste zakenmensen en zo in teresseerde het mij te weten, wat men hier in Meeldam met die Mr. Clarenbough uitspookte." „Er zit natuurlijk copie in." „Ongetwijfeld. Daarom wilde ik ook een interview met die me neer. Maar ik kreeg het niet. Hij was met vacantie, liet hij weten en wilde niet lastig gevallen wor den." „Ik kan hem geen ongelijk ge ven." „Ik strikt genomen ook niet. Maar wij zitten niet zo gauw bij de pakken neer." „Zeg, Mr. Colverton," Riek kreeg ineens een denkbeeld, „vertel me eens eerlijk: u bent toch niet hier gekomen bij mij, als lid van het comité om via mij contact te krij gen met Mr. Clarenbough?" Haar gezicht stond niet bijster vriendelijk, maar één blik op dat van Colverton overtuigde haar van zijn eerlijkheid. „Ten eerste," zei haar bezoe ker," wist ik helemaal niet, dat u in dat comité zat. En daarbij, juf frouw Riek de Ruiter bent u niet de persoon, die ik smoesjes op de mouw zou spelden om een intro ductie te krjjgen. Daar staan nog andere wegen voor open. Ik ont moette vandaag een mevrouw Boom, kan dat? die veel toeschie telijker was dan u en waar ik vast zonder enige moeite een introduc tie had kunnen losbranden „Zo, hebt u mevrouw Boom ge sproken? rfn was die nogal en thousiast over Mr. Clarenbough?" „Nee, eerlijk gezegd niet. Het schijnt, dat die meneer de bloeme tjes nogal buiten zet." (Wordt vervolgd.) Aanbesteding. Maandagmorgen werd ten ge meentehuize aanbesteed het bouwen van 6 woningen in de Zandstraat en 7 woningen te bouwen in de Bolwerkstraat. De aanbesteding had de volgende uitslag: 6 Woningen Zandstraat: Gebrs. Claeyssens, Sas v. Gent ƒ56.015; Gebrs. Krieckaert, Hengstdijk 56.800; Fa. Gebrs. v. d. Poel, Terneuzen ƒ57.000; Gebrs. Van Steenbergen, Philip pine ƒ57.100; Fa. Voet, Klooster- zande ƒ57.400; Fa. Meeuwsen, Hoek ƒ58.950; Fa. Gijsel, West- dorpe ƒ59.000; Fa. Jouret Zn, Clinge ƒ59.690; Fa. Verstraaten, Hoofdplaat 59.750; Fa. Lensen, Axel ƒ64.000; Fa. Van Wiemeers, Axel ƒ65.000; Fa. De Nijs, Hulst 65.875; Fa. Gebrs. De Thye, Terhole ƒ65.900; Fa. Vermeulen Zn, SÏuiskil ƒ66.030; Fa. Bol- sens, Clinge 66.602; Fa. Bol- sens, Clinge ƒ67.200; Fa. Gazan, Axel ƒ77.100. 7 Woningen Bolwerkstraat: Fa. Gijsel, Westdorpe ƒ59.000; Fa. Gebrs. De Theye, Terhole ƒ59.100; Fa. De Nijs, Hulst 62.000; Fa. Jouret Zn, Clinge, ƒ62.190; Fa. Gebrs. Krieckaert, Hengstdijk 62.300; Fa. Gebrs. v. d. Poei. Terneuzen ƒ62.500; Fa. Voet, Kloosterzande 62.900; Fa. Van Wiemeers, Axel 64.500; Fa. Lensen, Axel ƒ65.000; Fa. Vermeulen Zoon, Sluiskil 66.000; Fa. Gazan, Axel 66.100 Fa. Bolsens, Clinge 68.500; Fa. Bolssens, Clinge ƒ68.700; Fa. Claeyssens, Sas v. Gent 70.000. De gunning werd aangehouden. Geslaagde toneeluitvoering. Het is verheugend, dat de be langstelling voor het amateurs toneel in Oost Z.-Vlaanderen be langrijk toeneemt. Dit blijkt weer uit de grote belangstelling die Sempre Avanti mocht onder vinden bij de première van het visserspel in 4 bedrijven „Op Hoop van Zegen" van Herman Heijermans, een stuk dat over de gehele wereld bekendheid heeft verworven en zelfs voor beroeps toneel zware eisen stelt. Precies half acht werden de belangstellenden door pater Gonzaga verwelkomd. Hij wees op de moeilijke opgave waarvoor Sempre-Avanti was geplaatst, en noemde het stuk een van de zwaarste, die men tot heden op het repertoire had. En inderdaad bleek het een hele kluif dit dra matisch visserspel te vertolken. De toneelervaring echter, welke grotendeels te danken is aan het werk in W.K.A.-verband, zorgde voor een goede weergave. De ouderwetse visserskledij uit een onzer Noordzeevissers- plaatsen het stuk speelt in 1900 bracht een geheel aparte sfeer. Ook decor en grime waren keurig verzorgd. Direct na „Op Hoop van Ze gen" krijgt S. T. in studie „Park straat 13". Met deze thriller komt men binnen twee maanden voor het voetlicht in het kader van de beoordelingswedstrijden waarvoor de jury bestaat uit de heren Piet Alberts en Piet Neer ven, resp. uit Rucphen en Eind hoven. De mosseldiefstal. Vorige week maakten wij mel ding van een diefstal van enkele zakjes mosselen van de venter V. uit IJzendijke. Wij kunnen nu berichten, dat deze kwestie dank zij ons blad is opgehelderd. Toen de chauffeur van de vrachtauto bemerkte, dat de zakjes nog niet waren afgehaald, heeft hij deze weer op zijn wagen geladen. Via ons blad werd de mosselhande laar in Ieseke van de vermissing op de hoogte gesteld, waarna het niet lang duurde of een en an der was volledig opgehelderd. Rectificatie. In het verslag over de intrede van Ds. Van Leeuwen is een zet fout geslopen, die wij gaarne wil len herstellen, n.l. de zin: Zoals de dageraad wordt aangekondigd, door het verschijnen van de morgenster, volgt de lichtstreep waarna de zon haar stralen over het „grauwe" aardrijk uitzendt enz. Dit moet zijn: haar stralen over het ganse aardrijk uitzendt enz. Restanten van de bazar verkocht. Het bazarcomité van de Ned. Herv. kerk alhier kwam nog eenmaal in actie voor de oprui ming van de restanten van de met Pasen gehouden bazar. In het gemeentegebouw in de Ma- riastraat werden deze overschot jes zoveel mogelijk verkocht, ter wijl de onverkoopbare artikelen 's avond op het rad van avon tuur verdraaid werden. Er was vrij wat belangstelling en deze opruiming leverde de kerkvoog dij nog ongeveer 200,op, zo dat het eindresultaat van de ba zar ongeveer 3000,zal be dragen. Gisteren is op de werf van de Amsterdamse droogdokmaat schappij binnengesleept de Noor se bijna 6500 ton grote motortan ker „Arena". Volgens een mededeling van Lloyds Shipping-agency zou de motor door een explosie zijn ver nield. Van de zijde der A.D.M. zeide men geen mededelingen te kun nen doen. Vandaag zullen experts en een vertegenwoordiging van de rederij uit Kristiansand aan komen voor onderzoek en bespre king. De „Arena" was op weg van Melbourne naar Amsterdam.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2