£)e m iïicago TERNEUZEN. Agenda: AXEL. BIERVLIET. BRESKENS. GOES. UIT GRAAUW OOSTBURG. Uit de Provincie A.N.W.B.- TECHNOMOBIELEN KOMEN NAAR ZEELAND. Bemonstratiekeuringen te Goes, Vlissingen en Mid delburg. Be techncmobiele dienst van de A.N.W.B. zal in de provincie Zeeland openbare demonstratie keuringen organiseren. Nu de bond over 4 technomobielen be schikt en daardoor in staat is op ruimere schaal aan keuringsaan- vragen te voldoen, wil men in het belang van de verkeersvev- ligheid ook Zeeland op uitge breider wijze dan tot dusver mogelijk was in deze onder- houdsservice te betrekken. De technomobiele dienst stelt zich ten doel de autobezitter een zo juist mogelijk overzicht te ge ven van de toestand, waarin zjjn wagen verkeert De A.N.W.B. maakt daartoe gebruikt van de modernste hulp middelen, die de techniek ter be schikking stelt en de blauwe keuringswagens zijn dan ook met uitgebreide test-apparaten toege rust. Bij deze keuringen, welke de defecten tot in alle details aan het licht brengen en die ook voor de verkeersveiligheid van bete nis zijn, wordt een volledig rap port omtrent de toestand van de gekeurde wagen uitgebracht. Aan de hand daarvan kan de automobilist bij zijn garage de noodzakelijke reparaties laten verrichten.. De keuringen, die on geveer 2 uur vergen, omvatten o.m. motorconditie, stuurinrich ting, verlichting, remcapaciteit, optrekvermogen, brandstofver bruik, alsmede algemene onder- houdstoestand. Aan de hand van deze gege vens kan bij latere keuringen nog worden vastgesteld, in hoe verre de slijtagetoestand is ver ergerd, waaruit weer een prog nose kan worden gesteld om trent de wenselijkheid van revi sie, vervanging van onderdelen of soms zelfs van de gehele wa gen. De over enkele jaren ver zamelde rapporten van dezelfde wagen kunnen op deze wijze worden beschouwd als een soort technisch „logboek". De demonstratiekeuringen wor den gehouden: Te Goes op Dins dag 18 November te 9.30 uur op het parkeerterrein Westwal; te Vlissingen op Woensdag 19 No vember te 10 uur op de hoek van de Paul Krügerstraat en de Hol- beinstraat en te Middelburg op Donderdag 20 November te 10 u. bij de Nieuwe Kerk. Na afloop van de demonstra tie-keuringen zullen ter plaatse gewone keuringen geschieden. Er zullen steeds twee techno mobielen met volledige „beman ning" aanwezig zijn. Gemeenteraadsvergadering. Vrijdagavond 21 November komt de gemeenteraad van Ter- neuzen in openbare vergadering bijeen. Blijkens de ingekomen stukken heeft de heer S. W. Henry zich niet neergelegd bij een beslissing van Gedep. Staten, waarbij zijn beroep tegen de stichting ener school van de geref. gemeente ongegrond is verklaard. De heer Henry is thans in beroep gegaan bij de Kroon. Van het bestuur der R.K. kleu terschool te Sluiskil is een ver zoek binnengekomen om mede werking tot verbetering en uit breiding van het bestaande ge bouw dan wel voor de bouw van een nieuwe school. B. en W. stel len voor dit verzoek in hun han den te stellen voor het uitbrengen van nader advies. Bij de ingekomen stukken be vindt zich voorts een adres van de kerkeraad der Ned. Herv. ge meente voor afschaffing van de kermis. De meerderheid van B. en W. stelt voor tot afschaffing van de kermis over te gaan. Men heeft het oude kermis- paard na een lange rust dus weer eens van stal gehaald. Vóór de oorlog werd het zowat ieder jaar bij de behandeling der gemeente begroting de raadszaal binnenge sleept. En eenmaal hebben wij zelfs het drama beleefd, dat de kermis in de ene raadsvergade ring werd afgeschaft en in de vol gende weer in ere werd her steld... Het adres zal ook ditmaal, dunkt ons, niet veel succes heb ben. De grote meerderheid der Terneuzense bevolking voelt nu eenmaal niets voor afschaffing van de kermis en de meerderheid van de gemeenteraad denkt er vermoedelijk precies zo over. De kermis afschaffen is overigens HEDEN: TERNEUZENLuxor Theater 3 uur: Biosc. On moonlight bay. Concer.gebouw, 8 uur: Biosc. Kangoeroe- SAS VAN GENT: Raadhuis, 10 uur: Openbare aanbeste ding bouwen van 6 wonin gen. 11 uur: Openbare aan besteding bouwen 7 woning wetwoningen. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De duivelsbri- gade. heel eenvoudig, maar men zal er dan toch iets voor in de plaats moeten stellen. En dat is lang niet gemakkelijk. De pogingen, die men de laatste jaren op de vijfde Mei heeft gedaan om een z.g. „volksfeest" te organiseren, hebben duidelijk aangetoond hoe lauw de grote massa tegenover zulke festiviteiten staat. Rapport zwembadcommissie B. en W. hebben de gemeente raad het rapport doen toekomen van de z.g. zwembadcommissie inzake de mogelijkheden tot aan leg van een zwembad in de ge meente Terneuzen. Dit rapport komt als laatste punt in behande ling. Zoals bekend hebben B. en W. enige jaren geleden een commis sie ingesteld ter bestudering van de mogelijkheden tot aanleg van een zwembad. In deze „zwembad commissie" namen zitting de he ren ir G. P. M. Dikötter; ir K. Drok en J. A. Raaijmakers. De vergaderingen der commissie zijn als adviserend lid bijgewoond door de hoofdingenieur van de rijkswaterstaat, ir J. van de Kerk. Na het overlijden van de heer Raaijmakers is in de vacature voorzien door de benoeming van de heer C. Roelands. Het door de commissie inge stelde onderzoek heeft geleid tot de volgende conclusies: 1. Een modern geoutilleerd openlucht-zwembad is te verwe zenlijken op het terrein van de „oesterputten". 2. Dit terrein is ruim toegan kelijk te maken voor bezoekers van het zwembad en de aldaar aan te leggen recreatieruimte. Voor het behoud van een veilig en rustig gebied moet autover keer binnen de oesterputten wor den geweerd. Parkeergelegenheid kan worden gemaakt langs de rijkswaterleiding. 3. Het voor het zwembad be nodigde water kan worden ge wonnen uit de grond ter plaatse. Het water is zout en heeft het karakter van zeewater, hetgeen voor vele sportliefhebbers aan trekkelijk is. 4. De beperkte omvang van de „oesterputten" laat niet toe, dat daar naast het zwembadcom plex met speelruimte ook sport velden worden aangelegd. Passend acht de commissie de aanleg van een speelweide met plantsoenen en wandelgelegen heid. 5. Er dient gestreefd te wor den naar een zwembadcomplex dat voorziet in de behoefte van een gebied met circa 20.000 in woners. De totale bouwkosten worden geraamd op 600.000. Wordt voorlopig een deel van dit plan verwezenlijkt, dan moet worden gerekend op ƒ400.000. 6. De verwezenlijking is slechts mogelijk, indien de over heid bereid is een belangrijk deel der vaste lasten voor haar reke ning te nemen. 7. Een zwembad-deskundige moet worden belast met de uit werking van het plan, opdat een nauwkeuriger begroting van de kosten mogelijk wordt. Tot zover de conclusies, waar toe de commissie is gekomen aan het eind van haar uitvoerig en zeer lezenswaardig rapport, dat getuigt van een nauwgezet on derzoek. Er is één passage in het rap port, die minder prettig aandoet. Over de exploitatie van het zwembad schrijft de commissie, dat gezien de in onze streek uit eenlopende opvattingen ten aan zien van het gemengd zwemmen aan elkeen de gelegenheid moet worden geboden gebruik van het zwembad te maken in overeen stemming met zijn of haar op vatting. Het wil ons voorkomen, dat de commissie hier haar opdracht en haar doel voorbij is geschoten. Haar taak was de mogelijkheden tot aanleg van een zwembad te onderzoeken. De details der ex ploitatie komen pas later aan de orde. Bepaalde suggesties ten aanzien van het gemengd zwem men had men in dit rapport dan ook beter achterwege kunnen laten. Feestelijke kring-bijeenkomst van de K.A.V. Zondagmiddag vond in het tot de laatste plaats bezette Concert gebouw een feestelijke kringbij eenkomst plaats van de afdelin gen Terneuzen, Sluiskil, Sas van Gent, Westdorpe en Axel van de Katholieke Arbeiders Vrouwen. Mej. Kessels, diocesaanleidster van de K.A.V. in het bisdom Bre da sprak in haar welkomstwoord haar grote vreugde erover uit zo veel leden van de afdelingen uit de kanaalzone te mogen begroe ten. Op de haar eigen vlotte wijze sprak mej. Kessels verder over het onderwerp „Wat verwacht men van de vrouw in deze tijd?" Na eerst een vergelijking te heb ben gemaakt tussen de omstan digheden van nu en een vijftig jaar geleden, constateerde spreekster, dat men nu niet be paald van een slechte tijd mag spreken, wel van een andere en misschien van een moeilijkere tijd. Met de groei van techniek en wetenschap zijn vele andere uiter lijke dingen in de volle belangstel ling komen te staan, is de wereld kouder en zakelijker geworden. Nog steeds is het echter waar, dat alleen waar liefde woont, ge luk kan heersen en van dat geluk dat toch zeker in de gezinnen moet worden gevonden, moet de vrouw de beschermster zijn. Plicht van de vrouw is van haar gezin een echt „thuis" te maken en in het gezin een tegenwicht te vormen tegen de dikwijls soms terecht heersende ontevreden heid, want juist ontevredenheid is de voedingsbodem voor de gro te tegenstander, het communis me. Als de vrouw dit de wereld kan aanbieden, doet ze ongetwij feld, wat in deze tijd van haar mag worden verwacht. De aalmoezenier van de K.A.V., rector Mauwen, wees in een kort woord op het Evangelieverhaal van deze Zondag, waarin sprake is van het kleine mosterdzaadje, dat opgroeide tot een grote struik en de zuurdesem, die een grote hoeveelheid meel doortrok. Dit mosterdzaadje was in dit ver band de K.A.V., die in de zes jaar van haar bestaan, uitgroeide tot een krachtige vereniging, de zuurdesem moeten de leden van de K.A.V. zijn, die hun gezin en hun omgeving moeten doordren ken van hun eigen overtuiging. Tot slot werd door een 25-tal meisjes uit Breda de operette „Elsje Meu" opgevoerd, een lie felijk spel van luim en ernst, dat op schitterende wijze ten tonele werd gebracht. Ook in dit spel was het thema „Wees tevreden met de omstandigheden waarin U bent geplaatst" verwerkt. Aan het slot van de middag reikte mevr. Durinck-van Dende ren aan de leidster van de toneel groep en aan de pianiste een bou quet bloemen over, terwijl de speelsters een versnapering ont vingen. Na de afd. Terneuzen te hebben bedankt voor de wijze waarop ze als gastvrouw was opgetreden, sloot mej. Kessels de bijeenkomst met gebed. Zaterdagavond werd te IJzen- dijke een dergelijke bijeenkomst gehouden voor de afdelingen IJzendijke, Oostburg, Aarden burg en Breskens. en te Hulst op Zondagavond voor de afdelin gen Hulst en Boschkapelle. Palingkaarting. Ook de tweede prijskaarting in het R.K. parochiehuis, gehouden door de kaartclub „Ons Genoe gen", trok vele deelnemers, die belust waren op de beschikbare paling. Niet minder dan 60 per sonen gaven acte de pfésence. De strijd ging over 5 „bomen". 15 deelnemers wisten 4 „bomen" te winnen, waardoor het lot over de prijzen moest beslissen. De uitslag werd: 1. R. Kroon; 2. J. de Bakker; 3. P. 't Gilde; 4. J. Michielsen; 5. J. Slot. Avond van bont allerlei van „Thalia-Triphona". Bovenstaande vereniging gaf gisteravond in een tot de nok be zet „Gezellenhuis" aan de Wal- straat een bijzonder geslaagde avond. De uitvoeringen van Thalia ge nieten in Axel een uitstekende reputatie, maar wat de jeugd-af- deling „Triphona" Zondagavond o.l.v. de heer Jan Mannaert uit Hulst heeft gebracht was van het bovenste bordje. De heer Ach. v. d. Linde, die de ze welbezochte uitvoering opende, wees er op, dat deze avond meer in het teken van de jeugd zou staan en men thans eens kon constateren welke vorderingen de heer Mannaert reeds gemaakt heeft sinds hij de muzikale lei ding van „Thalia" en „Triphona" op zich heeft genomen om de jeugd van Axel in Katholiek ver band vocaal en muzikaal op ho ger niveau te brengen. Onmiddellijk hierop volgde eerst het optreden van de jeugd afdeling, die ten getale van ruim 30 in fleurige wit-groene kledij gestoken het toneel vulden en met populaire muziek en zang de avond openden. In een vlot tempo volgde het individuele op treden van jongere en oudere ledn, waarbij ook als gast optrad de vheer Selis uit Clinge met cowboy-liedjes aan de guitaar. De jeugdige A. Maes ontpopte zich als een verdienstelijk decla mator met een belofte voor de toekomst. De articulatie van dit jongmens was voorbeeldig. Zowel voor als na de pauze werd het programma afgewisseld met aardige sketches, waarbij de heer R. Koene veel succes oogst te. Behalve het „Thalia-Triphona" lied voerden gemengde ensembles nog een door de heer Mannaert gecomponeerd lied uit, getiteld „Mijn Nederland". Het was een in alle opzichten geslaagde avond. Chr. openbare leeszaal en bibliotheek. De openbare Chr. leeszaal mag zich hier ter plaatse, evenals de bibliotheek, verheugen in de groeiende belangstelling van zeer velen. Steeds groter wordt het aantal goede boeken. De lectuur, die voortdurend met nieuwe wer ken wordt uitgebreid, is van de meest verscheiden aard en omvat steeds meerder in het midden der belangstelling staande onderwer pen. De leeszaal is, behalve 's Maan dags, op alle werkdagen open, n.l. Dinsdag, Donderdag en Zater dagmiddag van 25 uur en ver der op de Dinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdagavonden van 79 uur. Verg. Alg. bond van ouden van dagen. Zaterdagnamiddag hield boven genoemde afd. een welbezochte alg.' vergadering in de foyer van het „Centrum", onder voorzitter schap van de heer Jac. Lensen, die de aanwezigen en de spreker, de heer König uit Vlissingen har telijk verwelkomde. Hierop was het woord aan de spr., die begon met te wijzen op hetgeen door de noodwet Drees reeds was bereikt t.a.v. de lots verbetering en de financiële po sitie der ouden van dagen. Dank zij contact tussen overheid en bond is er ontzaglijk veel tot stand gekomen. Momenteel telt de bond 51.000 leden, doch tegenover het mil- lioen Nederlanders dat de 65-jari- ge leeftijd heeft bereikt, zegt dit ons dat er nog een heleboel werk te doen blijft door allen te ver enigen. Daarom zij ieder in eigen kring propagandist, hetgeen de bond ten goede zal komen. Reeds werd vrijstelling bereikt van personele en radiobelasting, in vele gemeenten ook vrijstelling van reiningingsbelasting, alsme de toeslag op brandstof enz. Daar in 1953 de nieuwe wet op het ouderdomspensioen kan wor den tegemoetgezien, terwijl de aandacht der vereniging ook is gevestigd op de komende huur verhoging, zal dit een belangrijk jaar worden. Aan het einde werd de vlotte en goed onderlegde spr. een en kele vraag gesteld, waarna de afd.voorzitter hem dank bracht voor zijn boeiende rede. Jaarvergadering Axelse Sup portersvereniging „A.S.V." De Axelse voetbalsupporters vereniging hield haar jaarverga dering in café „Poland" van de heer P. A. Deij. In zijn openingswoord her dacht de voorzitter, de heer Chr. Tieleman, met een kort woord het feit van het eerste lustrum. Uit het verslag van de pen ningmeester, de heer P. A. Deij bleek dat er een batig saldo in kas was van 395,28. Bij monde van de heer R. Scheele Rzn werd namens de kascommissie geadviseerd tot goedkeuring van rekening en bescheiden. Een nieuwe kascommissie werd gevormd door de heren F. Groot- haert, G. Jonkman en Fr. Ze- gers. Aftredend waren de bestuurs leden Ch. Tieleman, P. Deij en P. de Putter. De heer Tieleman stelde zich niet als voorzitter herkiesbaar. In zijn plaats werd de heer P. Deij gekozen. Daar de heer Deij penningmeester was moest nu een nieuwe functiona ris worden gekozen. Hiertoe werd bij eerste stemming geko zen de heer P. Scheele Rz. In de plaats van de heer P. de Putter werd gekozen de heer Jos. van Eek. Aan het slot der vergadering werden waarderende woorden gesproken aan het adres van de aftredende voorzitter. De heer Tieleman dankte hiervoor, waar na nog de reisplannen voor de uitwedstrijden met de Axelse ploeg werden besproken. Ontwikkeling' en Ontspanning" Medio December zal hier ter plaatse onder de auspiciën van het spaarfonds „O. en O." door het gezelschap Johan Kaart wor den opgevoerd de Amerikaanse thriller „De Appels van Eva". Dit stuk werd door de schrijver geïnspireerd met de bedoeling daarin een zevental vrouwenfigu ren te doen optreden, alle van zeer uiteenlopend karakter en deze door een en dezelfde actrice te doen creëren. De vertolkster van deze rollen zal zijn de bekende actrice mevr. Enny Molsde Leeuwe, die ieder genoegzaam van voor de radio kent. Ereschuld oud-verpleegsters. Op initiatief van mevr. Kosten- se-de Zeeuw is alhier een dames comité gevormd met het doel gel den bijeen te brengen voor het fonds „Ereschuld oud-verpleeg sters". Besloten werd op Zaterdag 22 November alhier een oliebollen dag te houden in de nieuwe con sistoriekamer der Ned. Herv. kerk. Verder zullen huis aan huis oliebollen te koop worden aange boden, terwijl er voor de jeugd een kraampje zal zijn waar de lekkernij te koop is. Benoemd. Tot onderwijzer aan de School met de Bijbel is benoemd de heer A. v. d. Vliet te Andel (N.-Br.). Auto in de sloot. In de nacht van Vrijdag op Za terdag is even buiten de bebouw de kom van Breskens de luxe auto van de heer Van G., be stuurd door de heer J. B. uit Breskens, vermoedelijk doordat de bestuurder werd misleid door de mist, in de sloot terechtgeko men. De auto werd zwaar bescha digd. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor. Door een vrachtwagen van de transportonderneming Dubois werd de auto uit de sloot getrok ken. Raadsleden-cursus. De afd. Breskens van de PvdA is begonnen met het geven van een ontwikkelingscursus voor raads- en candidaat-raadsleden, alsmede voor hen die zich op het terrein van de gemeente-politiek enige kennis willen verschaffen. Deze cursus die uit een 12-tal lessen bestaat, handelt over de technische zijde van het raadslid maatschap. De leiding van de cursus is in handen van de heer M. van Poel je, voorzitter van de raadsfractie van de PvdA te Vlissingen. Visserij-voorlichtingsavond. Zaterdagavond werd in het ge meentelijk ontspanningslokaal 'n visserij-voorlichtingsavond gege ven door het personeel van het visserij-onderzoekingsvaartuig Antonie van Leeuwenhoek. De avond werd door de secre taris van de visserijvereniging te Breskens, de heer J. Scheerens, geopend, die allen hartelijk wel kom heette, in het bijzonder de heren van de visserij-inspectie omdat zij Breskens in hun tour nee hadden opgenomen en zo doende de vissers van Breskens een leerzame avond boden. Hierna kwam de heer Drost van de visserij-inspectie aan het woord, die een uiteenzetting gaf van de visserij en zijn moeilijk en mogelijkheden met nieuwe in strumenten en netten, die thans op de Antonie van Leeuwenhoek worden beproefd. Verder behan delde spr. de vraag, hoe het komt dat de visserij in vergelijking met de landbouw een 50 jaar ten achter komt. Door een duidelijke uiteenzetting met behulp van te keningen werd door spr. de ach terstand van de visserij op de landbouw aangetoond. Daarna werden verschillende nettentypen besproken. Dit werd nog verdui delijkt door een film over de trawl-visserij. De opnamen waren onderwater gemaakt, zodat de netten die over de zeebodem wer den gesleept op hun doelmatig heid konden worden getest. In de zaal was een cóllectie van de nieuwste instrumenten ten toongesteld, zoals die bij de mo derne visserij worden gebruikt; o.m. was een apparaat te zien dat de spanwijdte van het net zowel horizontaal als verticaal aangaf. In de pauze werd een verloting gehouden om de kosten van de avond enigszins te dekken. Hierna volgden nog een drietal films, waaronder de Nederlandse film „Het schot aan boord", wel ke een interessant beeld gaf van 'n Nederlandse trawier die bij de Doggersbank de haringsvangst beoefende. De heer Scheerens was de tolk van allen toen hij aan het einde van de avond de spreker en het personeel van de Antonie van Leeuwenhoek dank zegde voor de interessante en leerzame uit eenzettingen. Buitengewoon geslaagde bazar. De alhier Donderdag, Vrijdag en Zaterdag gehouden bazar ten bate van de inrichting en ver fraaiing van de in aanbouw zijn de nieuwe Ned. Herv. kerk mocht zich vanaf de opening tot het uur van sluiting in een zeer druk bezoek verheugen. Naar men ons mededeelde bedroeg de netto ontvangst niet minder dan 6500. Vismijn. Aanvoer op de vismijn van 13 15 November: 2034 kg exportgarnalen 90 158 ct; 181 kg schar 2555 ct; 211 kg bot 3755 31 kg schol 49— 55; 753 kg wijting 1640; 3 kg tong middel 284300 ct; 24 kg rog 40 ct; 30 kg kabeljauw 50 76 ct; 70.204 kg haring 22—25 ct. Duivententoonstelling. Op 20 en 21 Dec. 1952 a.s. zal in café Centraal door de postduiven vereniging „Nog Sneller" te Bres kens een tentoonstelling voor postduiven worden gehouden. Reeds verschillende waardevol le prijzen zijn door het tentoon- stellingsbestuur ontvangen. Eerste Chr. Middelbare school in Zeeland geopend. Uit naam van de minister van N.V. GLIMFABRIEK OVERSCHIE e DOOR LUCIEN LELONG 14) EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. (Nadruk verboden), zingend geluid, dat de banden Riek de Ruiter fietste op het rijwielpad langs de weg, die van Meeldam leidde naar de grote hoofdverkeersweg. Ze was in een opgewekte stemming. Het was mooi weer, ze was vrij, ze hield van de buitenlucht en van de wij de velden rondom Meeldam. Ze had in haar ogen iets van de blik, waarmee de zeeman tuurt over de wijde zee en naar verre horizon ten. Er waren heel wat zeelui in haar familie en meermalen vroeg zij zich af, waarom ze het vrij dor re bestaan van onderwijzeres ge kozen had. Een keus was het eigenlijk niet geweest: het was de goedkoopste manier om de nodige fundamentele kennis te verkrijgen en daarop voort te bouwen. Want ze wist, wanneer ze haar doel had bereikt, dan zou ze niet in Holland blijven. Dan ging ze de wijde we reld in. Ze kende de opvattingen van haar vrouwelijke kennissen, dat ze „haar beste tijd voorbij liet gaan". Maar Riek de Ruiter vond, dat ze haar tijd heel goed gebruik te; vooral deze middag. In de verte hoorde ze een auto naderen. Ze zou er geen acht op geslagen hebben wanneer 't zacht maakten over de betonweg, niet plotseling had plaats gemaakt voor een doffe klap, een krakend scheu ren en dan doodse stilte. Onwillekeurig trapte ze harder voort langs de eenzame weg, waarlangs in dit uur niemand zich bewoog. En weldra zag ze de oor zaak van het vreemde geluid. Een auto stond met de neus tegen een boom. Een grote ster ontsierde de voorruit. Zo in het heldere zonlicht bood de beschadigde wqgen een weinig dramatische aanblik en Riek had wel eens vaker verkeeijsongelukjes gezien. Waarschijnlijk een band gesprongen, giste ze en toen ze na derbij kwam, bemerkte ze, dat die veronderstelling juist was. Maar haar oppervlakkige nieuwsgierig heid ontaardde in ontsteltenis, toen ze achter het stuur een in el kaar gedoken figuur zag zitten. Haastig zette ze haar fiets tegen de haag die de rijweg van het fiets, pad scheidde, sprong daar met een kloeke zwaai overheen en rukte enkele ogenblikken later het por tier van de auto open. De man, die achter het stuur zat bloedde hevig, maar ze zag ter stond, dat al dat bloed de zaak ernstiger deed schijnen, dan ze waarschijnlijk was. De bestuurder was met hoofd tegen de voorruit gebotst, had door de schok of door de schrik een ogenblik het bewustzijn verloren en misschien een lichte hersen schudding opgelopen. In haar fietstas voerde ze altijd een verbanddoosje mee en voor zichtig begon ze de wond te ver binden. Ze liet de man maar stil letjes zitten, want zo kon ze han diger werken. Maar opeens klonk haar een stem in de oren: „Wat doet De man was blijkbaar een vreem deling, dat wees trouwens het nummerbord op de auto wel uit. „Zit stil," zei ze tegen hem. „Ik ben direct klaar en dan zien we wel verder." Hij liet haar stil begaan. Toen klom hij uit de wagen, keek eens verbaasd rond en nam toen met een flegmatiek gezicht de schade op. „Valt nogal mee," vond hij. „Ja, voor uzelf ook," antwoord de zei. „O ja, een vleeswond. En ik voel me nog een beetje duizelig. Zeker een band gesprongen? Ik herinner me de knal. Ik had de wagen best in de hand kunnen houden, maar ik zat te veel in gedachten achter het stuur." „Aangename gedachten hoop ik," lachte Riek. „Nee, dat waren het nu juist niet," zei de vreemdeling lang zaam. „Wat dat betreft, mag ik u dankbaar zijn voor dat ongeluk, want achteraf lijkt me het geval niet zo belangrijk meer en ik zal er nog eens rustig over nadenken. Later. Nu ben ik alleen maar blij, dat ik zo'n charmante verpleegster ontmoet heb." Riek kleurde. Ze was weinig ge wend complimenten te horen. „Wat gaat u nu doen?" vroeg zij „Aan de kant van de weg zitten en wachtten tot er een auto langs komt, die me mee terugneemt. En dan een garage waarschuwen." „Dan kunt u hier wel een uurtje zitten," meende het meisje. „Dat zou zo erg niet zijn, wan neer u me zolang gezelschap houdt," lachte de vreemdeling. „Dan wil ik hier desnoods nog wel twee uur zitten." Riek antwoordde koeltjes: „Het verlenen van eerste hulp aan iemand, houdt nog niet direct in, dat ik verder als dame van gezel schap wens op fé treden. Ik ge loof, dat u zich verder wel kunt redden, meneer. Ik hoop dat u niet te lang behoeft te wachten en in ieder geval zal ik in Meeldam de garage vast waarschuwen." De vreemdeling stond opeens vlak voor haar. „Hè, neemt u dat niet zo ver keerd op", pleitte hjj. „Ik zei het werkelijk zonder enige bijbedoe lingen. Is het zo verkeerd, wan neer ik tot de conclusie kom, dat u iemand bent, met wie ik graag eens een uurtje praten wou, ik, die hiér als vreemdeling ben? Is het niet te begrijpen, dat ik hier in volle gerustheid zou zitten wach ten, wanneer ik de tijd korten kon door een gezellig gesprek met iemand, die me interesseert? Moet u daar nu meteen iets ergs van denken? Beledig ik u daarmee? Als dat zo is, dan m'n excuus het was zéker m'n bedoeling niet. (Wordt vervolgd.) Onderwijs, heeft Zaterdagmiddag dr J. P. Ch. de Boer, inspecteur- gymnasiaal en middelbaar onder- derwijs, uit Den Haag, de eerste Chr. Middelbare school in Zee land te Goes geopend. Dit ge schiedde in tegenwoordigheid van vele autoriteiten o.a. van de Commissaris der Koningin Jhr mr A. F. C. de Casembroot. Aan deze feestelijke opening was een bijeenkomst in „De Prins van Oranje" te Goes voor afgegaan, waar de voorzitter van de „vereniging voor chr. middel baar en voorbereidend hoger on derwijs voor Zeeland" de heer J. Laport er aan heeft herinnerd dat sedert de oprichting der ver eniging in 1930 niet minder dan negen ministers van onderwijs hun hoofden hebben gebogen over de plannen voor deze school. Het is, zo zeide spr. o.m., dan ook geen wonder dat de nieuwe school zulk een „excellent" ge bouw is geworden. De heer Laport vestigde er de aandacht op dat de secretaris der vereniging, de heer J. Pouwer veel werk heeft verricht en hij bracht hen daarvoor dank. Spre ker herinnerde er aan dat Goes ook de eerste stad in Zeeland is geweest waar honderd jaar gele den de eerste christelijke school werd opgericht. Spr. hoopte dat vóór 1 September 1953 in Mid delburg een Chr. H.B.S. voor Walcheren zou kunnen worden geopend. Dr De Boer zeide in zijn toe spraak o.m. dat het Nederlandse volk de laatste jaren z.i. niet heeft te klagen gehad over het tempo waarin de overheid scho len heeft laten bouwen. De nieu we middelbare school in Goes voldoet beslist aan de bestem ming e(n spr. hoopte dat vele leerlingen via haar op hun be stemming in de maatschappij zullen aankomen. Het woord is o.m. nog gevoerd door de Commissaris der Konin gin; door de burgemeester van Goes; mr W. C. ten Kate (na mens het gemeentebestuur een ets aanbiedend)mr dr A. J. J. M. Mes, lid van Gedep. Staten tevens sprekend namens de afd. Zeeland van de vereniging van Neder landse gemeenten en uit naam van de afdeling Noord- en Zuid- Beveland van de kring van bur gemeesters en secretarissen. Ds L. D. van Dijk, Ned. Her vormd predikant te Koudekerke sprak namens alle protestants christelijke kerken in Zeeland (hij bood een bedrag van ruim 600 aan voor de aanschaffing van een geschenk). Voorts spraken nog: de archi tect van de school de heer P. J. 't Hooft uit Goes, mevr. Ponte- Duvekot, namens de oud-leerlin genvereniging (zij bood foto's aan van gebouwen waarin tot dusverre chr. middelbaar onder wijs werd gegeven) en de heer E. van Muiswinkel die 'n lyceum- vlag aanbood. Belgische journalisten maak ten kennis met problemen in Zeeuwse visserij. Op verzoek van 'n groot oester-, kreeften, en mosselenbedrijf (de firma Mieras-Adriaanse) te Yerseke en de directie van het hotel „De Korenbeurs" te Goes, hebben ruim 40 Belgische journa listen en in België werkende cor respondenten van buitenlandse bladen en persbureaux Zaterdag een kijkje genomen in 't Zeeuw se visserijcentrum Yerseke. Zij bezichtigden de kreeften parken en maakten een vaartocht over de Oosterschelde om eens met de vrucht van het zilte nat, de oester, kennis te maken en meteen op de hoogte te komen van de problemen in de Zeeuwse visserij. Na de vaartocht werd hun in het hotel „De Korenbeurs" een diner aangeboden en hebben zij een film bezichtigd, die door dr Korringa, de bioloog van 't rijks instituut voor visserijonderzoek is vervaardigd. Die film heet „Imperialen vijf maal nul". Oriëntatie- en pijlenrit ter ge legenheid van de wegopening GraauwHulst. Onder auspiciën van de M.A. C.A uit Axel werd alhier ter ge legenheid van de feestelijke inge bruikneming van de weg Hulst- Graauw een oriëntatie- en pijlen- rit plaats, beide over 32 km. Hiervoor bestond heel wat be langstelling en werd ook door de middenstand van Graauw daad werkelijke medewerking betoond door de beschikbaarstelling van prijzen Omtrent het parcours kan wor den medegedeeld dat de route ta melijk problematiek was ontwor pen. Niettegenstaande dat slaag de no 1 er in de rit zonder één fout uit te rijden. De door hem opgelegde strafpunten werden toegekend wegens tijdsoverschrij ding bij de controleposten. De uitslag was: 1. J. Bakker, Hulst 58 straf p.; 2. L. Dfeleman, Kijkuit 171 str.p.; 3. A. Mangold. Axel-Sassing 173 str.p.; 4. J. Weijns, Spui, Axel 210 str.p.; 5. L. Dieleman, Ter neuzen 240 str.p.; 6. F. de Ko ning, Graauw 300 str.punten. Onthulling Eenhoorn-monument. De Commissaris der Koningin heeft zich bereid verklaard aan de uitnodiging om het alhier op gerichte Eenhoorn-monument te willen onthullen, gevolg te geven. Te dezer gelegenheid zal tevens de brandput in gebruik worden genomen, terwijl de Oostburgse brandweer een demonstratie zal geven.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2