De Prins te Lima De Zuidafrikaanse apartheidspolitiek i van Trygve Lie Verenigde Naties De opvolger België viert het leest der dynastie WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DE TOESTAND IN KENYA De strijd in Korea Wervelstorm teistert Formosa AANTAL GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING De Koreaanse wapenstilstand GEN. RIDGWAY TERUG UIT PORTUGAL. INCIDENT AAN DE DUITS-FRANSE GRENS. EISENHOWER. EGYPTISCHE MENING OVER FAROEK. De Mau-Mau PERZIE. Bouw van oorlogsschepen op Oosiduitse werven UIEN-EXPORT NAAR ENGELAND OPEN. Een trouwe schaapherder Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 17 NOVEMBER 1952. 7e Jaargang No. 2193. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Prins Bernhard is per vliegtuig uit Quito te Lima aangekomen. Hij heeft een bezoek gebracht aan de Peruaanse president Ma nuel Adria. Op het vliegveld werd prins Bernhard een grootse ontvangst bereid. Uit het vliegtuig had men reeds gezien, hoe een com pleet bataljon infanterie werd opgesteld. Van de erewacht maakte ook de garde van de pre sident van Peru deel uit. Na de inspectie van de ere wacht verliet de prins het vlieg veld, luide toegejuicht door leden van de Nederlandse kolonie, die van hun aanwezigheid blijk ga ven door te zwaaien met Neder landse vlaggetjes. In de menigte herkende prins Bernhard zijn nicht Eleanor Ratibor. In een open rijtuig, geëscor teerd door lanciers, gekleed in zwarte jas en rode broek en met een gouden helm op, reed de prins een uur later uit voor een bezoek aan de president. Na een tocht door het drukke verkeer van het spitsuur bereik te de kleurige stoet het paleis, waar de president, omgeven door ministers en hoge militaire auto riteiten, prins Bernhard ontving. Nadat hij zich twintig minuten met president Adria had onder houden en geposeerd had voor de fotografen, vertrok de prins naar zijn hotel. Zaterdag heeft de prins een krans gelegd bij het monument van admiraal Miguel Grau en ko lonel Francisco Bolognesi. Later zat hij aan een lunch, die de mi nister van buitenlandse zaken in de nationale club aanbood. De Peruviaanse bladen hadden niet veel aandacht besteed aan het bezoek van prins Bernhard. Des te opmerkelijker was de grote belangstelling van de be volking voor de tocht van de prins naar het paleis van de pre sident. Ondanks de vermoeienissen der laatste weken gevoelt prins Bern hard zich uitstekend. Een ogen blik dreigde een nieuwe aanval van bronchitis, doch dank zij een peniciline-inspuiting kon erger worden voorkomen. Zaterdagochtend heeft prins Bernhard te Lima kransen ge legd bij de standbeelden van 2 grote Peruviaanse helden uit de oorlog met Chili. Bij het standbeeld van admiraal Miguël Grau, waar een erewacht van de marine stond opgesteld, werden de beide volksliederen gespeeld. De prins legde de krans aan de voet van het gedenkteken. Ad miraal Grau is tot nationale held uitgeroepen omdat hij met kleine schepen een groot aantal Chi leense oorlogsbodems tot zinken heeft gebracht, alvorens hij sneuvelde. Vijf minuten daarna vond een zelfde plechtigheid plaats bij 't standbeeld van kolonel Francisco Bolognesi. De kransen bestonden uit rode en witte anjelieren, ver sierd met rood-wit-blauwe linten. Op uitnodiging van de minister van Buitenlandse Zaken van Peru nam de prins deel aan een lunch in de nationale club. Behalve dat de prins verschei dene gasten zou ontvangen en 'n persconferentie zou hebben ston den er Zaterdag geen punten meer op het programma. De prins voelt zich nog altijd niet geheel wel tengevolge van een lichte bronchitis,» maar naar wordt verwacht zal het program, ma van de reis er niet door wor den belemmerd. De opperbevelhebber van de Navo-strijdkrachten in Europa, generaal Ridgway, is Zaterdag na een bezoek van drie dagen aan Portugal uit Lissabon vertrok ken. Voor zijn vertrek verklaarde hij „zeer bemoedigend te zijn door de geest van volledige samenwer. king tussen Portugal en de Navo". Op de vraag of „volledige sa menwerking" betekende, dat Por. tugal eventueel ook buiten het Iberische schiereiland zou strij den, antwoordde de generaal, dat dit een kwestie was, waarover de Portugese regering moet beslis sen. Het merendeel van de in Rijn land verschijnende bladen wijden grote aandacht aan een verkla ring van de minister van Binnen landse Zaken van de Rijn-Palts Alois Zimmer, dat de Franse autoriteiten op ongeoorloofde wij ze een autobus met 19 Duitse re- cruten voor het vreemdelingen legioen de Duitse grenscontrole te Schweigen in de richting Frankrijk hebben laten passeren. De chr.-democratische „Kölni- sche Rundschau" spreekt van een „ernstig incident" en „Le gioen rooft 19 Duitsers". Een woordvoerder van de Fran se hoge commissie zeide „voor het ogenblik" geen commentaar te hebben. Een woordvoerder van de Westduitse regering wilde ook geen commentaar geven, zo lang nog geen volledig rapport van de Rijn-Paltz was ontvangen. Een Franse woordvoerder ver klaarde later, dat de geallieerde wetgeving op grond van het be zettingsstatuut nog van kracht is. Z.i. hadden de Westduitse grensautoriteiten niet het recht om militaire personen, die in mi litaire voertuigen reizen, te con troleren. „De Franse gendarmes zijn correct opgetreden", zo zeide hij. Als Eisenhower Dinsdag in Washington zal aankomen voor zijn besprekingen met Truman zal hij worden verwelkomd door orkesten, brandweerladders, die een ereboog zullen vormen en te levisietoestellen. Truman heeft zelf bijgedragen Eisenhower hartelijk te verwelkomen door een kwart rhillioen in federale dienst zijnde personen gelegen heid te geven hun a.s. president te begroeten. De vooraanstaande democrati sche senator Fulbright zei te Washington dat hij elke republi keinse stap zal steunen, die be oog de periode van 80 dagen tussen verkiezing en inhuldiging van de nieuwe president met een redelijke tijd te verkorten. Volgens de huidige plannen zullen president Truman en zijn opvolger twee besprekingen heb ben. Sommige autoriteiten gelo ven dat de president Eisenhower zal mededelen dat hij er zeer naar verlangt een vlottere over dracht van het bestuur te rege len. Na dit onderhoud zou er een uitgebreidere vergadering wor den gehouden, waaraan ook de adviseurs zouden deelnemen. de kapper met het aparte cachet markt 18 - brouwerijstr. 9 terneuzen onder medisch toezicht gedipl. haarkundige. betere toiletartikelen, parfume- De Braziliaanse voorzitter van de politieke commissie van de V.N., Muniz, heeft er Zaterdag op aangedrongen haast te maken met de behandeling van het pro bleem van de Koreaanse wapen stilstand. Hij zeide dat in één maand de commissie nauwelijks halfweg met haar bespreking over Korea was gekomen. Hij herinnerde eraan dat er nog acht problemen op de agenda stonden, w.o. die inzake Tunesië, Marok ko en de ontwapening. Muniz stelde voor in het begin van deze week een grens te stel len aan het aantal sprekers. Ook stelde hij voor tweemaal daags bijeen te komen. Muniz deed een beroep op de commissie om alle voorstellen, die kunnen leiden tot een oplos sing van krijgsgevangenenproble- men nauwkeurig te bestuderen. Het hoofd van de Mexicaanse delegatie, dr Nervo, heeft op nieuw het plan van de Mexicaan se president Aleman ter sprake gebracht. Het Mexicaanse voor stel houdt in dat bij een „bijzon dere schikking" tussen de betrok ken partijen de krijgsgevangenen die niet onmiddellijk gerepa trieerd willen worden, wordt toe gestaan zich te vestigen in leden- staten van de Verenigde Naties, waar zij niet gebruikt zouden worden tegen hun oorspronkelijk land en zich konden wijden aan eerlijk werk. Dr Nervo zeide voorgestelde bijzondere schikking de deur open zou laten voor een overeenkomst tussen de commu nisten en het opperbevel van de Verenigde Naties op grondslag der menselijkheid. Over het feit dat Wysjinsky het voorstel eerder reeds onaan nemelijk had genoemd zei Nervo dat de argumenten van de Sow- jet-minister grotendeels uit „dia lectische theorieën" bestonden. Na de rede van Nervo werd de zitting van de politieke commis sie verdaagd tot vandaag. Het Egyptische onafhankelijk blad „Akhbar El Yom" heeft be kendgemaakt, dat een onderzoek naar de openbare mening heeft uitgewezen dat SlVz van het Egyptische volk ex-koning Fa- roek wil laten terechtstaan. Hiervan sprak 70 zich uit voor de doodstraf en 20 voor levenslange gevangenisstraf voor de verbannen vorst. De Libanese minister van Bui tenlandse Zaken, Moessa Moba- rak, heeft Zaterdag de diploma tieke vertegenwoordigers van de Arabische landen in Beiroet mee gedeeld, dat de Libanese rege ring haar gezant te Washington, Charles Malik, candidaat zal stel len als opvolger van Trygve Lie. De minister verzocht de Arabi sche diplomaten, hun regering te vragen deze candidatuur te steu nen. Minister Mobarak heeft zich over deze kwestie ook in verbin ding gesteld met andere diploma tieke vertegenwoordigingen te Beiroet. Andere mogelijke opvolgers van Lie zijn generaal Romulo van de Philippijnen; dr Nervo van Mexi. co en de Siamese prins van Wai- thajakon. In kringen van de V. N. werd Zaterdag de Pers Ente- zam als de verkieselijkste opvol ger genoemd. Van hem is echter bekend dat hij enigszins afwij zend tegenover een eventuele benoeming staat. Hij is van me ning, dat sommige republikeinen vijandig gezind zijn jegens de Verenigde Naties. Benjamin Cohen over aftreden van Lie. het Ook aan .de kust van Kenya is de Mau-Mau actief. Zaterdag zijn op zes km van Mombasa, in het Z. O. van het land, twaalf Ki- koejoes aangehouden die de te kens van de Mau-Mau droegen en met eedsaflegging bezig wa ren. Te Mombasa zijn Zondag 2 Kikoejoevrouwen aangehouden. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft Zaterdag meege deeld, dat drie dagen geleden ze kere Henry Navarra is aange houden op beschuldiging van spionnage voor Engeland. Navar ra zou met enige anderen anti- Perzische acties op touw hebben gezet. In zijn woning had men verscheidene pistolen, een machi. negeweer en patronen in beslag genomen, aldus de minister. Hij deelde voorts mee, dat een broer van Navarra vorige week uit Perzië was vertrokken, nadat de regering geweigerd had zijn verblijfsvergunning te verlengen. De Amerikaanse ambassadeur te Teheran, Loy Henderson, heeft Zaterdag afscheid genomen van premier Mossadeq, voordat hij Zondag naar de Verenigde Sta ten vertrok voor overleg met zijn regering. De Perzische regering heeft hulpploegen naar het Z. van het land gezonden om een sprinkha nenplaag te bestrijden, die dit gebied teistert. De voedsel, en landbouworga nisatie der V. N. (de F.A.O.) deelde de regering mee, dat 15 ton bestrijdingsmiddelen en sproei-installaties zullen worden gestuurd. Khalil Tahmassebi, die wordt verdacht van de moord op de Perzische eerste minister Razma- ra, is Zaterdag vrijgelaten. Hij zat, in afwachting van zijn be rechting, sedert Maart 1951 in de gevangenis. Na zijn vrijlating be zocht Tahmassebi de religieuze leider Kasjani, voorzitter van de Perzische Tweede Kamer. België heeft Zaterdag het feest der dynastie gevierd. In alle ker ken werd een plechtig Te Deum gezongen en in Brussel begaven de hoogwaardigheidspersonen en de leden van het diplomatieke corps zich naar de eeuwenoude St Goedelekerk om er te luiste ren naar het gebed van de kerk voor de vorst. De Brusselse bevolking had voor het eerst sedert hun verlo ving de gelegenheid prinses Jose phine-Charlotte en prins Jan van Luxemburg toe te juichen, toen deze zich tezamen met prins Al- bert en prins Alexander naar de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. AANHOUDEND KOUD. Veel bewolking met plaatselijk enige regen of sneeuw en hier en daar mist. Over het algemeen weinig wind. Aanhoudend koud weer met temperaturen om het vriespunt. DINSDAG 18 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 1.52 2.08 Terneuzen 2.27 2.43 Hansweert 3.07 3.23 Walsoorden 3.17 3.33 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 19 8.07 16.43 10.52 17.36 20 8.09 16.42 11.48 18.48 21 8.11 16.41 12.27 20.11 22 8.12 16.40 12.55 21.39 23 8.14 16.39 13.16 23.07 DE IN BELGIE AANGEHOUDEN DUITSER KLARE. Een hoge politiebeambte heeft Zaterdagavond te Brussel ver klaard, dat de Duitser Erich Kla re, die aan een Belgisch consulaat in Duitsland had gemeld, dat hij België zou binnengaan om men-1 sen te ontmoeten, die „terroristi sche daden tegen hooggeplaatste personen" beraamden, „de ge hele geschiedenis verzonnen schijnt te hebben om zich interes sant te maken". Klare gaf zich voor „dubbele agent" uit. Hij is Woensdag in de buurt van Verviers aangehouden. Aan vankelijk werd gemeld, dat hij van spionnage was beschuldigd, maar dit is later officieel tegen gesproken. Ook gingen er geruch ten over voorgenomen aanslagen op de koninklijke familie. „Al zijn verklaringen bleken vals te zijn. Wij geloven, dat hij het alles verzonnen heeft om zich interessant te maken, zodat hij naar België zou kunnen emigre ren en hier een baan krijgen", al dus de politiebeamte. Klare zal vermoedelijk naar Duitsland worden teruggezonden, wanneer zijn ondervraging be ëindigd is. St Goedele begaven. Overeen komstig het protocol woonde ko ning Boudewijn de plechtigheid, die te zijner ere werd gehouden, niet bij. Ondanks de koude, die plotseling zijn intrede heeft ge daan in België, reden de jong-ver- loofden in een open hofauto. Prinses Josephine-Charlotte was gekleed in een mantel van zwarte velours met een bontkraag van witte hermelijn. Zij droeg even eens een toque van hermelijn. Prins Jan, die kolonel en adjunct inspecteur van het Luxemburgse leger is, droeg zijn militaire uni form. In een volgende gesloten auto hadden plaats genomen prins Al- bert, gekleed in rok en de jonge prins Alexander die een matro- zencostuum droeg. Bij de aan komst van de stoet, die voorafge gaan en gesloten werd door rui- terafdelingen van de Belgische rijkswacht, aan de St Goedele, werden de prinses en de prinsen langdurig toegejuicht door het talrijke publiek, dat zich op het plein voor de kerk en in de om ringende straten had opgesteld. Na het Te Deum in de St Goedele begaven de prinselijke verloofden zich naar het koninklijke paleis. Ook hier werden prinses Jose phine-Charlotte en prins Jan, toen zij op het balkon verschenen, langdurig door een geestdriftige menigte toegejuicht. Benjamin Cohen, assistent-ge neraal belast met de afdeling openbare voorlichting van de V. N., heeft op een conferentie van sociale werkers te New York verklaard dat Trygve Lie, voor namelijk om drie redenen is af getreden. Onder meer wegens de gevolgen van het onderzoek naar beweerde infiltratie van Ameri kaanse communisten in zijn se cretariaat. Voorts noemde Cohen als redenen: het feit dat de com munistische groep van landen Lie niet had aanvaard als vre- desstichter en de moeilijkheden die gepaard gaan met het vast stellen van de begroting voor de Verenigde Naties. Lie was bezorgd aldus Cohen, over „de moeilijkste toestand, die ontstaan was als gevolg van het feit dat een paar Amerikaanse leden van 't secretariaat betrok ken waren bij activiteiten, die niet aanvaardbaar zijn voor het Amerikaanse volk". Hij verklaarde dat de Verenig de Naties geen „nest van spion nen en saboteurs, die de veilig heid van de Verenigde Staten trachten te ondermijnen", zijn, daar van de meer dan driedui zend employé's van het secreta riaat slechts ongeveer 20 perso nen bij deze activiteiten betrok ken zijn. Lie's steun aan de actie van de Verenigde Naties in Korea, heeft zoals bekend, de Sowjet-Unie er toe gebracht te weigeren met Lie in contact te treden. Bij de voortgezette behandeling van de kwestie van de apartheids politiek der Zuidafrikaanse rege ring heeft de Amerikaanse afge vaardigde Charles Sprague in de speciale politieke commissie der V.N. verklaard, dat de V.S. ge kant zijn tegen de vorming van een commissie, die de internatio nale aspecten van de rassenkwes tie in Zuid-Afrika moet bestu deren. Spreker zeide voorts niet de Zuidafrikaanse opvatting, dat de V.N. in deze kwestie niet compe tent zijn, te kunnen huldigen. Hij achtte de door de unie ingedien de resolutie dienaangaande te ruim gesteld. „Wij zijn van me ning", zo zeide hij, „dat de alge mene vergadering en deze com missie op grond van het handvest volledig het recht hebben om op de voorgrond tredende kwesties te bespreken en dat de uitoefe ning van dat recht niet in strijd is met hetgeen bepaald wordt in art. 2 van paragraaf 7 van het handvest". (Zoals bekend beroept Zuid-Afrika zich op dit artikel, dat inmenging in de binnenland se aangelegenheden der leden- sta ten der V.N. verbiedt). De V.S. waren echter wel voor stander van het door IJsland, De nemarken, Zweden en Noorwe gen ingediende amendement, vol gens hetwelk op alle leden-staten dus niet Zuid-Afrika in het bij zonder een beroep wordt ge daan hun politiek te baseren op de rechten van de mens in over eenstemming met de beginselen en verplichtingen van het hand vest. Na zijn rede in de speciale poli tieke commissie heeft Sprague tegenover verslaggevers ver klaard dat de Verenigde Staten hun positie van leider van de we reld zouden hebben opgeofferd, indien zij geen steun zouden heb ben gegeven aan een bespreking van de Zuidafrikaanse rassenpo litiek in de Verenigde Naties. Hij zeide er mee eens te zijn, dat het rassenprobleem in Zuid- Afrika een gevaar zou kunnen opleveren voor de vrede. De Britse autoriteiten hebben dorpelingen van het district Nje- ri ten N. van de hoofdstad Nai robi meegedeeld, dat zij hun in beslag genomen vee terug kun nen ontvangen, als zij de moor denaars aanwijzen van het voornaamlste opperhoofd, Nderi, die de vorige maand werd ge dood door de Mau Mau. De gouverneur heeft de slui ting gelast van 34 Afrikaanse scholen, „omdat deze in verbin ding stonden met de Mau Mau". Er b'ijven nog 150 „onafhan kelijke scholen" geopend. Aan het einde van het kwar taal zullen zij echter worden gesloten, tenzij er in wordt toe gestemd, dat de onderwijzers worden) gezuiverd". Een organisatie van blanke koffieplanters in Tanganjika. heeft een in het N. van het 'and geposte brief ontvangen, waar in de planters met de dood wor den bedreigd. De brief is onder- lekend: „Kikoejoe jongens". Er zijn soortgelijke brieven ontvangen door andere organi saties. De politie stelt een onder zoek in. De algemene toestand in N-Tanganjika is normaal. Het Labourlid van het Britse Lagerhuis Leslie Ha'e heeft ver klaard, dat de Afrikanen slecht worden betaald en behandeld. Hale is pas teruggekeerd van een tocht naar Afrika met een socialistisch parlements'id. Hij verklaarde, dat zijn inlichtingen gebaseerd zijn op besprekingen nabij Nairobi en op hetgeen her haaldelijk in verkiezingsrede- vceringen in Kenya is betoogd- De rrSinisiter van Koloniën, daagde Hale uit bewijzen voor zijn beweringen aan te voeren. In het district Laikipia en het bosgebied van Roemoeroeti in Kenya hebben Zaterdag politie en militairen 43 van 200 bij een razzia aangehouden leden van de Kikoejoestam gevangen gehou den. Pantserwagens en vliegtui gen waren in actie in de omge ving van wegen die door de Ki- koejoes gebruikt zouden kunnen worden om uit te wijken. Tot de razzia in dit gebied werd beslo ten, nadat er een aantal ernstige misdaden waren begaan. Eigendommen van een blanke boer, wiens bedrijf Vrijdag door gewapende inheemsen werd over vallen, zijn bij de razzia gevonden. De voorzitter van de S.E.D. (socialistische eenheidspartij) in Rostock heeft verklaard, dat de Sowjet-controlecommissie de re gering van Oost-Duitsland mach tiging heeft gegeven om op eigen werven oorlogschepen te bouwen, aldus heeft het West- berlijnse blad „Telegraf am Sonntag" gemeld. In de week van 2 tot 8 Nov- zijn in totaal 8 gevallen van kinderverlamming aangegeven, als volgt verdeeld over de pro vincies Friesland 1; Overijssel 1; N.- Holland 2; Zeeland 1 (Vlissin- gen)N.-Brabant 2 en Limburg 1. Volgens te Taipèh ontvangen berichten is Zuid-Formosa geteis. terd door een wervelstorm. Bijna 100 personen kwamen om het leven en tenminste 1.000 liepen verwondingen op. Het was de ergste wervelwind, die Formosa sinds 50 jaar ge troffen heeft. Duizenden zijn dak loos geworden. In het centrum van de typhoon kwamen windsnelheden voor van 180 km per uur. In de zuidelijkste havenplaats van het eiland, Kaohsioeng, kwamen minstens 50 personen om. Meer dan 1000 vissersvaar tuigen werden vernield, bescha digd, of worden nog vermist. Te Pingtoeng, dat in de oorlog een Japanse luchtbasis was, werd voor milioenen schade aan gericht. De nationalistische regering heeft reddingsploegen naar het geteisterde gebied gezonden. Het hoofd van het ministerie van De fensie, generaal Soong Tai, is per vliegtuig naar het Zuiden ver trokken voor een onderzoek. Het observatorium van Peking heeft de provincie Foe-Kien en andere gebieden aan de kust van Zuid-China gewaarschuwd voor de naderende wervelwind. Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm is ongeveer 500. Meer dan 4.000 personen werden gewond en tienduizenden zijn dakloos. Dit zijn de niet-officiële cijfers. De officiële zullen pas over ver scheidene dagen bekend zijn. Een aantal kranten eist eep on derzoek naar de werking van het stormwaarschuwingssysteem dat langzaam en misleidend wordt genoemd. Aan de Koreaanse oostkust is Zaterdagavond een Amerikaans transportvliegtuig in zee gestort. Zeven van de twintig inzittenden konden door een vissersvaartuig worden gered. Men vreest, dat de andere dertien om het leven zijn gekomen. Amerikaanse bommenwerpers hebben Zaterdagnacht ruim hon derd ton bommen geworpen op spoorlijnen en een bevoorradings centrum in het gebied van Ham- hoeng aan de Koreaanse oost kust. Andere vliegtuigen vielen communistische stellingen aan het front aan. Geallieerde oorlogsschepen be schoten het havengebied van Wonsan. Drie bevoorradingstrei- nen werden door het scheepsge schut getroffen. De Amerikaanse luchtmacht- groep Verre Oosten heeft bekend gemaakt, dat een transportvlieg tuig met 37 militairen aan boord, die van verlof in Japan terug keerden, 30 km ten O. van Seoel Uien zijn ingaande 24 Novem ber a.s. in Engeland weer toege laten. Deze invoer kan derhalve een week eerder beginnen dan aanvankelijk werd verwacht. Een trouwe schaapherder heeft bij daglicht zijn kudde van 300 schapen over de Oost-West-Duit se grens gedreven om ze terug te geven aan de eigenaar, die zes maanden geleden uit Oost-Duits land is gevlucht. Toen de grenswachten in de omgeving van Offleben de vreed zaam grazende kudde niet meer scherp in het oog hielden, nam de herder zijn kans waar. Hij joeg de schapen over de grens en liep er zelf achteraan. is neergestort. Alle inzittenden, met inbegrip van de zeven leden der bemanning, kwamen om het leven. Het toestel werd reeds en kele dagen vermist. Het wrak werd in bergachtig gebied ge vonden. Van Fleet vóór Januari naar huis? Volgens de „New York Pest" heeft mevrouw Van Fleet, echtge note van de beveihebbr- van het achtste leger in Korea, aan vrien den geschreven, dat de generaal vóór 1 Januari a.s. naar de Ver enigde Staten zal terugkeren. Na de installatie van Eisenhower als president zou generaal Van Fleet Ambassadeur in Griekenland worden, aldus dit bericht. Het persbureau „Nieuw-China" meldt dat de troepen der V. N. in October 63.000 man hebben verlo ren, het hoogste totaal in een maand sedert meer dan een jaar. De Amerikanen zouden onge veer 24.800 man hebben verlo ren; de Britten 322; de Canade zen 318 en de Fransen 231. Voorts zouden in October 824 vliegtuigen der V. N. en 128 tanks zijn vernietigd of bescha digd. De Verenigde Naties hebben in October aan het centrale front een beperkt offensief ont ketend, waardoor een wig gedre ven is in de Noordelijke stellin gen in het gebied dat wegen naar Seoel beheerst. Kort vóór het dagworden heeft Zondag de Nederlandse torpedo- bootjager „Piet Hein" een com plete communistische trein ten N. van Tantsjon vernietigd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1