Het aftreden van Trygve Lie Dc Zuidafrikaanse kwestie in de V*N. DE STRIJD IN INDO-CHINA D.D.D. terstond SDe man Bic ago Eii Felle debatten verwacht Debat over de apartheidswetten voortgezet Au De „Bakir" Gesprek met Mr. Luns DE ARRESTATIES IN S1AM HOGE STAND VAN DE WAAL Uitspraak van Z.-Afrikaans opperste gerechtshof EEN NIEUWE SMOKKELTRUC Tsjechoslowaakse strijd tegen de „koelaken" De Europese kolen- en staalgemeenschap Staking bij bouw van Amerikaanse fabriek voor waterstofbommen Oostenrijks dorpje door lawineval afgesneden Aardbeving geregistreerd Kustvaarder „Fakir" opgegeven Noordkoreaans beroep op de Ver. Naties Het ongeluk met de Britse sleepboot TWEEDE BLAD Zaterdag 15 November 1952 7e Jaargang No. 2192 Onrustig, gejaagd? Werkloosheid in WoUenstofindustrie met de helft gedaald UIT De ontslagneming van Trygve Lie als secretaris-generaal van de Verenigde Naties is een betreurenswaardige stap en het valt te twijfelen of deze inderdaad, zoals Lie zeide te hopen, zal leiden tot vermindering van de internationale spanning, aldus verklaarde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken mr J. M. A. H. Luns in een exclusief interview met de correspondent van het A. N. P. De minister merkte op, dat het tijdstip waarop Lie zijn besluit had bekendgemaakt ongelukkig was gekozen, aangezien 't mid den in de toch al zo scherpe de batten van de algemene verga dering is gekomen. Hij schreef het besluit tot aftreden toe aan de ontmoediging van Lie in ver band met allerlei aspecten van diens positie- Mr Luns vreesde, dat het zoe ken naar een nieuwe secretaris generaal weer tot nieuwe felle debatten zal leiden, zoals dat ook het geval is geweest in 1950, toen de kwestie van Lie's aftre den voor de eers e keer aan de orde kwam- Niettemin was hij van oordeel, dat met wat goede wil aan beide kanten zulk een discussie zou kunnen worden vermeden en een candidaat zou kunnen worden ge vonden die zowel voor de Wester se als voor de communistische landen aanvaardbaar zou zijn. Als voorbeeld noemde hij de Mexicaanse permanente ver tegenwoordiger bij de V. N., dr Luis Padilla Nervo, die twee jaar geleden ook de instemming van het Sowjet-blok scheen te heb ben. In antwoord op vragen naar zijn miening omtrent verschil lende punten van de agenda der algemene vergadering zei mi nister Luns, dat hij het jongste Russische voorstel inzake Korea .weinig aanmoedigend" vond, aangezien de benoeming van weer een nieuwe commissie nauwelijks verandering in de essentiële kwestie zou kunnen brengen, maar wel tot nieuw tijdverlies zou leiden en dat hij geen verwachtingen had van de resultaten van het hernieuwde debat over de wapenbeperking. De Nederlandse delegatie heeft zich onthouden van stemmen over de resolutie inzake de be handeling van personen van Indische afkomst in Z.-Afrika, omdat Nederland twijfelt aan de competentie van de V. N. om zich in deze zaak te mengen. „Twijfelachtige rechtspunten dienen te worden onderzocht dcor een rechtscollege", aldus de minister „en in een geval als De Siamese plaatsvervangen de minister van Binnenlandse Zaken beeft het parlement een wetsontwerp verzocht goed te keuren, teneinde de communis tische partij buiten de wet te stellen. De politie, zo vervolgde hij, heeft documenten gevonden, die de communisten aanwijzingen geven voor het ontketenen van een revolutie- De communisten hadden in structies ontvangen, om tege lijkertijd, vele hoge regerings functionarissen te doden, de radiostations in beslag te nemen en de koning te dwingen af te treden of hem, indien hij zou weigeren, te doden. Vervolgens zou de republiek worden uitge roepen, die onmiddellijk door de Sowjeti-Unie zou worden er kend. Volgens de documenten had den Chinese communisten en communisten van Malakka en van de Vietminh opdracht de Siamese communisten te steu nen. De politie heeft een zoon van de vroegere premier gevangen genomen, die zich thans in bal lingschap bevindt. dit dus door het internationale gerechtshof." „Er zit weliswaar ook een kant van mensenrechten aan dit onderwerp en volgens som migen zou dit tot gevolg hebben dat de algemene vergadering wél competent is om zich er mee te bemoeien. Er zijn inderdaad kwesties, die door de compe'.en- tiebeperkingen heen kunnen snijden en waarbij men zich dus moet afvragen, welke kant van de zaak overheerst- Dit is des te delegatie spoedig zal worden versterkt met leden uit Surina me en de Antillen. Deze zullen zonder enige twijfel het Neder landse standpunt delen inzake het niet langer rapporteren door Nederland over die gebieden, welk stanpunt door enige Zuid- amerikaanse landen en Indo nesië wordt bestreden. De heer Luns vertelde ten slotte dat hij een algemeen oriënterend gesprek met zijp Indonesische collega, de heer Moekarto Notowidiggo had ge had en dat di gesprek zeer aangenaam was verlopen. De stand van de rivier de Waal voor Nijmegen is al sinds enige dagen vrijwel cons.ant. Vrijdagmorgen wees het peil 11.74 m. plus N-A.P. aan en het bleek dat er in het afgelopen etmaal geen was bijgekomen irt[eer reden om zulk een kwestie j was. Lobith meldde een lichte aan het internationale hof voor| val van 5 cm bij een stand van e leggen". 114,25 m. De IVaal kan thans nog Welke houding Nederland zal w'el ee^ was hebben van 2 m aannemen inzake de kwestie van voo*_ v^fl Tunis en Marokko hangt af van wordt bereikt. Niettemin heeft Instelling parlementair hoog gerechtshof onwettig ver klaard. De kamer van beroep van het Zuidafrikaans opperste gerechts hof heeft de wet, waarbij de Zuidafrikaanse volksvertegen woordiging besloot tot het in stellen van een parlementair hooggerechtshof, ongeldig ver klaard. de resolutie, die hierover zal wor den ingediend, zei mr Luns. Dit is een zaak, waarvan de gevolgen voor heel West-Europa van be lang kunnen zijn en die extra be moeilijkt wordt door het feit, dat West-Europa en Amerika (le Aziatisch-Arabische groep niet voor het hoofd willen stoten. Voor Nederland komt daar nog bij, dat wij sterke banden met Frankrijk hebben. De ontwikke ling van dit agendapunt zal dan ook voor de Nederlandse delega tie met de grootste zorgvuldig heid worden bestudeerd. De minister zeide goede hoop te hebben dat de Nederlandse men op het ogenblik en in het land van Maas en Waal en in de Betuwe enorm veel last van kwelwater, dat steeds meer naar boven dringt. De Uiterwaarden om Nijmegen staan blank. En kele steenovens zijn door het water omringd- De scheepvaart is normaal. Deskundigen verwachten een lichte val voor Nijmegen. De toegangen tot de Nieuwe Markt en tot de grote straat zijn, door bekistingen afgezet. Het verkeer langs de rivier is gestremd, daar het water ruim 1 meter boven de Lage Kade staat. De Hoge Kade is nog droog. In de omgeving van Aken zijn Duitse douanebeambten een nieuwe smokkeltruc op het spoor gekomen, dank zij he) feit, dat zij verdenking opvatten tegen een Belgische personenauto, die opvallend langzaam reed- Die auto kon ook moeilijk hard vooruit, want 't onder zoek wees uit, dat deze auto zich voortbewoog op koffiebanden- De 4 binnenbanden bleken ieder ruim< 20 kg te bevatten. Waarschijnlijk -reisde de eigenaar van de auto reeds vaker ,,op koffie" van België naar Duitsland. Dat leidt men tenminste af uit het feit, dat de binnenbanden stuk voor stuk op 5 plaatsen waren open gesneden en weer dicht geplakt. De speciale politieke commissie der V. N. heeft haar debat over de apartheidswetten in Zuid-Afrika Donderdag voortgezet. De voorzitter, Alexis Kyroe, deelde mede, dat er een resolutie van achttien landen was ingediend, waarin de vorming van een com- missie wordt voorgesteld, welke de internationale aspecten en ver wikkelingen van de rassentoestand in Zuid-Afrika moet onder zoeken. In de resolutie, wordt de Zuid afrikaanse regering uitgenodigd volledig mjet de commissie sa men 'je werken. Prof. Bochari van Pakistan zei, dat hij een verklaring had gelezen, welke werd toegeschre ven aan een Zuidafrikaanse lei der en waarin werd gezegd dat de blanken volgens goddelijk voorschrift gesteld zijn boven de geileu-rde volkeren. Hij wilde deze verklaring gaarne tegenge sproken zien. „Het probleem in Zuid-Afrika is er een, dat in geheel Afrika be staat. Hoe kan een blanke min derheid eeuwig haar overheer sing over grote niet-blanke vol ken handhaven? Het antwoord van Zuid-Afrika is: „laten wij ze neerslaan, zolang wij de macht en de wapens hebben". Prof. Bochari zei, dat, indien de „blanke overheersers" hun overheersing handhaven, „een botsing tussen deze blanke min derheid en deze grote meerder heid zeker is". Er vindt een re volutie plaats in Afrika, maar re voluties zijn „geen zondige din- In een te Hanoi door de Fran se legerleiding uitgegeven com muniqué wordt meegedeeld dat Franse-uniestrijdkrachten Vrij dag, na 3 uur verbitterde strijd, een sinds lang verwacht Viet- minh-offensief ten Z- van Ha noi hebben afgeslagen. De Vietminh viel met troepen, ter sterkte van 2 tot 4 bataljons aan. De aanval werd in de nacht van Donderdag op Vrijdag uit gevoerd. Hij was gericht op Phat Dienj. De vdrdediginig van Phat Diem was kortgeleden gereorgani seerd. De verdedigers sloegen de Vietminh-iianvallers af en dre ven ze terug. Phat diem ligt ongeveer 1100 km ten Z. van Hanci en 8 km wan de kust. Deze jongste Vie minh-aanval was de laatste van eien reeks, Krabben •- en peuteren maakt de kwaal steeds lllT^lAn erger. De helder vloeibare uuiuutj D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest le huid. f GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN die zijn uitgevoerd in het Z. van de Tonkinese delta. Sommige mili 'aire waarnemers beschou wen deze aanvallen der opstan delingen als een aanwijzing dat de Vietminh poogt, met een nieuw offensief, 2 ver uit elkaar liggende gebieden ten N. en ten Z. van Hanoi, die in handen der Franse uniestijdkrachten zijn, te scheiden- Volgens radio-Praag stellen de Tsjechoslowaakse „nationale eomifé's" lijsten op van „koe laken" (welgestelde boeren), als „laatste maatregel voor hun de finitieve liquidatie". Volgens het partijblad „Rude Fravo" is het opstellen der lijs ten geen geringe taak, daar vele koelaken „ondergedoken" zijn in de landbouwcoöperaties. In de nationale comité's hebben ook plaatselijke ambtenaren zit ting, die er op moeten toezien, dat de regeringspolitiek wordt uitgevoerd. De Italiaanse graaf Pallieri is benoemd tot hoofd van de mis sie van de hoge autoriteit der Europese kolen- en staalge meenschap bij de reorganisatie voor Europese economische sa menwerking te Parijs, aldus is van betrouwbare zijde in Brus sel vernomen. De graaf verblijft op het ogen blik in Stockholm voor bespre kingen over de betrekkingen tussen Zweden en de hoge autoriteit. Pogingen om 200 technici bij de bouw van de grote fabriek voor waterstofbommen te Augusta in de Amerikaanse staat Georgia, die sinds Maan dag staken, te bewegen het werk te hervatten zijn tot dusver mis lukt. De technici staken uit protest tegen het ontslag van 6 arbei ders, dat zij toeschrijven aan de activiteit van de betrokkenen in de vakbeweging. Een woordvoerder van de vak- verenüginig deelde mee, dat Maandag weer gepost zal wor den, hetgeen naar zijn mening het gehele werk, waarbij 37-000 arbeiders zijn betrokken tot stilstand zal brengen. Inwoners van Ginzling, het hoogst gelegen dorpje in het Zilleit-'dal, in Tyrol, hebben te lefonisch meegedeeld dat het dorpje door lawineval van de buitenwereld is afgesneden. Zij verklaarden nog slechts voor 3 dagen brood te hebben. Verleden jaar moesten de in woners zich over 120 meter een tunnel graven door gesteente, dat door lawines van de bergen was meegevoerd en waardoor hun dorpje eveneens werd ge ïsoleerd. Inmiddels is het begonnen te vriezen, waardoor de sneeuw harder is geworden. De lawine val is hierdoor in W.-Oostenrijk sterk verminderd. ii IN I, nf gen". De Afrikanen hebben het recht om te rebelleren, aldus Bochari. De Franse afgevaardigde Francois Lacoste zeide dat de kwestie die hier wordt bespro ken „duidelijk binnen de na tionale bevoegdheid en souve- reiniteit van Z.-Afrika" valt. Hij deelde mee, dat zijn delegatie zal stemmen voor de door Zuid- Afrika ingediende resolutie- De Perzische afgevaardigde Entezam beschuldigde Gr.-Brit- tannië van het uitoefenen van economische druk op Perzië en waarschuwde, dat de Britten ,;zelf de verantwoordelijkheid voor hun actie dragen". In zijn lange rede, die bijna geheel aan de oliekweslie was gewijd, le verde hij voorts crltiek op de internationale bank, die naar hij zeide had geweigerd Perzië geld te lenen. Hij vroeg om buitenlandse in vesteringen in Perzië, die „zeer gunstig" zouden worden ont vangen. Dr Eban (Israël) deed een aanval op de Arabische Liga wegend, wat hij noemde, haar „campagne van pressie" om de Duitsers te dwingen hun com pensatie-overeenkomst met Is raël niet na te komen. Voorts verklaarde Eban, dat Israël blijft geloven, dat een Arabisch-Israëlische verzoening mogelijk is. Alle andere landen zouden volgens hem bij deze verzoening kunnen helpen. De John Carrol-universiteit in Cleveland heeft Donderdag een aardbeving van middelsterkte geregistreerd, die zich naar bere. kening in Oost-Paraguay, waar een jaar geleden een hevige aardbeving plaats vond, moet hebben voorgedaan. Volgens de instrumenten heeft de beving een uur geduurd. De minister van Buitenlandse Zaken van Irak, Al-Djamali, verklaarde dat de houding der Arabische staten ten opzichte van Israël niet zou veranderen, „totdat de Joden de arabische rechten op Israël zouden erken nen". Hij zei, dat het door Hit- Ier veroorzaakte leed uiteinde lijk door de Arabieren werd ge leden, aangezien de Arabieren uit Palestina waren verdreven. „Als er menselijke rechtvaar digheid is moeten de Palestijnse Arabieren schadevergoeding krij- gen'V zo zei hij. De economische boycot, waarover de Israëlische afgevaardigde had geklaagd, zou worden voortgezet tot de Arabi sche rechten zouden zijn erkend, aldus de Iraakse minister. De sleepboten „Holland" en „Stortemelk" van de rederij Doeksen en de Duitse sleepboot Seefalke hebben Donderdag ge tracht verbinding te krijgen met het Turkse schip „Bakir", dat nog steeds hoog op het strand van Schiermonnikoog zit. Door de ruwe zee zijn de pogingen niet geslaagd. Volgens latere berichten is de bemanning van de „Bakir" nog niet van boord gegaan, omdat men er in geslaagd is de stoom- verwarming aan boord weer te laten functionneren. Voor het schip, dat hoog op het strand zit, is vrijwel alle ge vaar geweken. Mijahardt'i Zenuwtabletten sterken en kalmeren Uw zenuwen. De 210 ton metende Groninger kustvaarder ,JTakir" die in de nacht van Donderdag cp Vrij dag j-1. bij Vaasa voor de Finse kust aan de grond liep, moet als verloren worden beschouwd. Men verwacht dat het schip bij komend stormweer zal zinken. Het schip is aan de grond ge lopen in een gebied dat nog niet in kaart is gebracht. Bergings vaartuigen hebben de kustvaar der niet verder dan tot op een afstand van ruim 1 mijl kunnen naderen. Blijkens een overzicht van het- Economisch Technologisch Insti tuut te Tilburg, is de depressie, waarin de textiel-industrie van Noord-Brabant sedert het voor jaar van 1951 verkeerde, beëin digd. Deze ontwikkeling is in de hand gewerkt door de scherpe prijsdalingen van textielgoede- ren, waardoor de groothandels- prijzen van afgewerkte produc ten weer het normale peil, dat medic 1950 bestond hebben be reikt. Met name de wollenstofindu- 6 DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 13) (Nadruk verboden). „Ach.... vooral op moreel ge bied, begrijpt u? Zeg mij wie uw vrienden zijn en ik zal u zeggen wie gij zijt. En als ik dan meteen zie hoe die meneer Cla- renbough aanpapt met meis jes.... of vrouwen, kan ik wel zeggen, dieeh „Niet bepaald onbesproken zijn?" „Och.... dat wix ik niet zeg gen de mensen zeggen al zo veel „Dus u vindt dat die meneer Clareibough hier nu niet be paald de naam van Amerika hooghoudt?" „Och, misschien heb ik wel een overdreven voorstelling van het gehalte van uw landslieden." „Zeer zeker niet, mevrouw," haastte Colverton te verklaren. „Er is overal kaf onder het ko ren, maar wij zijn niet allemaal kaf, weet u." „Ik ben blij, dat u het zegt, meneer Colverton, nietwaar? Ik ben misschien wat strikt in achMr. Clarenbough is na tuurlijk uit en hij wil ook een paar leuke dagen hebben, ik snap het wel, maar Mr. Colverton snapte het ook en zijn gezicht stond nadenkend, toen hij weer in zijn wagen stapte. En hij uitte zijn sombere gedachten tegenover zijn secre taresse, toen hij samen met haar dineerde in het Doelen Hotel van Kwardam. „Die Mr. Clarenbough maakt het een beetje te bont," ver klaarde hij kortaf. Clare keek verwonderd op. „Dat die vent een rol speelt en de echte Clarenbough niet is, weten wij allebei. Maar wanneer hij die rol nu een beetje behoor lijk speelde, zou ik er nog de sportieve kant van kunnen zien Wat ik echter hoor „Wie heb je gesproken?" wou Clare weten. „Een van de dames van het comité, en die vertelde me niet zo heel veel moois over die Mr. Clarenbough over de manier waarop hij zich met het zwakke geslacht bemoeit." „Wat vertelde ze je?" „Ja, feiten heeft ze niet ge noemd. Daarvoor geneerde ze zich geloof ik een beetje. Maar ze gaf me genoeg te verstaan." „Wat was het voor een dame? Oud of jong? Mooi of lelijk?" „Hm, aan de verkeerde kant van de vijf en dertig, zacht ge zegd. Maar ze was charmant ge noeg." „Pas op met wat vrouwen zeg gen over vrouwen. Er zitten on der dat gras talloze addertjes." „Dus je wou zeggen dat ze uft jalouzie. „Ja, jij kent de vrouwen, Cla re. Misschien beter dan iemand anders. Misschien heeft die dame alleen maar geprobeerd een beet je te roddelen. Maar leuk vind ik het niet." „Ik vind die hele kwestie-Cla- renbough nogal grappig," meen de Clare. „Hij bracht het er gis terenavond keurig af. Ik zou zo zeggen.... handel alleen op grond van feiten, die je zelf waarneemt en laat je niet be- invloeden, alvorens je handelt." Met dat advies in de oren zet te Colverton zich in de lounge en bestudeerde de krant, terwijl Clare zich naar haar kamer be gaf. De gérant, tuk op een praat je, draaide rond hem heen. „Ik hoor, dat er in Meeldam ook een Amerikaan logeert," be gon hij. „Ja, dat hoorde ik ook," gaf Colverton weinig geïnteresseerd toe. „Hij was vanmorgen hier," ging de gérant verder. Nu ontwaakte Colvertons in teresse. ,Wat is de wereld toch klein mediteerde de logementhouder. „Twee Amerikanen; uit zo'n groot land allebei vlak in de buurt en als ze elkaar dan ont moeten, blijken ze elkaar nog te kennen ook!" Colverton was nu zeer belang stellend. „Kende die meneer uit Meel dam mij?" „U niet wellicht, maar de da me, uw secretaresse. Ze hebben zeker wel .een uur met elkaar gepraat!" „O.... natuurlijk," zei Colver ton. „Ja, dat klopt. Het was me door het hoofd gegaan." En hij verdiepte zich weer in z'n krant. Maar hij las niet. Steeds vroeg hij zich af: wat had Clare met die oplichter, die gewaande Mr. Clarenbough, te maken? Had ze hem daarom verdedigd? Laat je niet beïnvloeden, had ze gezegd. Nee Clare, peinsde hij, ik zal mij niet laten beïnvloeden, niet door die mevrouw maar ook niet door jou. Ik zal handelen naar de fei ten. En ik geloof, dat het tijd wordt, dat er zo langzamerhand iets gebeurt. Ik zal morgen maar eens naar Amsterdam gaan en de zaak eens doorpraten met Mr. Morris. Die is precies op de hoogte met alle gerechtelijke aangelegenheden in dit land en zal wel weten hoe dat varkentje gewassen moet worden. Want het zaakje wordt me nu zo lang zamerhand een beetje te duister. (Wordt vervolgd). strie profiteerde van dat herstel naar meer normale verhoudin gen. Door 't loskomen van de win terorders is vooral na Mei van dit jaar de activiteit in deze branche sterk opgeleefd. Daar bijna 65 procent van de Neder landse wolindustrie in Noord- Brabant is geconcentreerd, is vooral in dit gewe:t de invloed van de verhoogde activiteit in deze branche gedurende de laatste m,aanden op de werk loosheid onder de textielarbei ders meirkbaar. De werkloosheid in do Bra bantse textielindustrie, welke voor ruim de helft uit wolnij- ve'rheid bestaat, is sedert Mei j.l. met bijna de helft gedaa'd. In genoemde maand waren 1043 Braban .e texielarbeiders zon der werk. Eind September was dit aantal nog 540 man. De toekomstige ontwikkeling der bedrijvigheid in de verschei dene sectoren der textielindustrie zal voor een groot deel bepaald worden door liet verloop van de export. In dit verband is liet een verheugend verschijnsel, dat de export van confeetiegoederen een grote vlucht heeft genomen. Naar radio-Peking meld heeft de Noordkoreaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, de Var. Naties verzocht een „on middellijke staking" te bewer ken van het in hevigheid toege nomen „bombarderen van ste den en dorpen in Korea door de Veir. Staten". Drie leden van de bemanning van de Britse sleepboot „Bruns wick", die Woensdagavond op de Mersey tengevolge van een aanvaring met de „Ionian" om sloeg, worden vermist. Erie leden zijn. gered. Er heerste mist.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5