Begroting van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening Uit de Provincie Verlenging van de dividend-beperking KERKDIENSTEN Gemeenteraad Oostburg van HEER DER HERTJLI VOOR DE ZONDAG 1 De „Sacbadalona" op weg naar Antwerpen. Drie voor één; resultaat... géén Tiveede Kamer Agenda: TERNEUZEN. Schopenhauer. AXEL. AARDENBURG. BIERVLIET. 99 De Tweede Kamer is deze week ook met de begroting van het de partement van Landbouw gereed gekomen. De heer Groen (KVP) geeft te kennen, dat zijn fractie veront rust is over de mededeling van de minister, dat er op het terrein f,Al «val g«] güoeft***" Al wat gij doet, doet dat van harte, als de Here en niet de mensen. Col. 3 23. „Al wat gij doet"En wij doen zoveel zonder dat het hart er bij is, met zó weinig ijver, lief de en toewijding. Omdat wij er voer betaald wordenOf om dat wij menen het niet te kunnen laten tegenover de mensen. Ja, wat doen wij niet om de mensen? De meesten onzer althans, de en kele fiere, vrije naturen niet te na gesproken. Ook laten wij veel om de mensen, en beide dit doen en dit laten is zonde! Of zullen ten jongsten dage de mensen ons moeten oordelen? De mensen, ter wier wille wij ons wellicht een oordeel hebben op de hals ge haald? In onze dagtekst wordt ons de onfeilhare gids aangewezen om veilig te gaan in al onze wegen. Om niet te zondigen door ons doen en laten. Onderwerpen wij alles aan die goddelijke toetssteen! Aarzelen wij over enige zaak of wij ze on dernemen moeten, ja of neen? Onderzoeken wij ons zelf dan nauwgezet welk beginsel ons drijft. Bedoelen wij daarmede Gods wil te volbrengen, Zijn naam te verheerlijken, dan weg met alle aarzeling, alle terughou ding om de mening der mensen! Maar dan weg ook met alle halfheid. Dan ook met ons ganse hart de zaak aanvaard en ge steund. Wij dienen geen mensen, in geen enkele arbeid. Wie wij dienen is de Here! Die zegenen zal iedere poging om Zijns naams wil verricht! Ja, U te dienen is mijn leven, O God! Gij, die mijn banden [slaakt, 'k Wil U mijzelf ten offer geven, Die vrij en blij en zalig maakt. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) van zijn ministerie plaats is voor belangrijke medebewindsbe- voegdheden voor de nieuwe be- drijfslichamen. gaat proefscholen met een uitge breid programma oprichten. Spr. vraagt zich af, of dit niet een lapmiddel is. De heer Van Dis (S.G.) zegt, dat er herhaaldelijk klachten zijn over bureaucratie met de daar aan verbonden administratieve rompslomp. Terwille van het vermaak gaan kostbare landbouwgronden verlo ren, omdat ze gebruikt worden voor sportveld en ijsbaan. Daar aan moet zeker nu een eind wor den gemaakt, nu er aangedron gen wordt op verhoging der pro ductie. Spr. bepleit hulp voor de kleine boeren door goedkoop voeder- graan voor varkens en kippen. Hij verzet zich tegen de maat regelen bij het voorkomen van mond- en klauwzeer. Met het af- maaksysteem moet worden ge broken. Gebeurt dat niet, dan moet er in ieder geval een be hoorlijke schadevergoedingsrege ling komen. Enige verhoging van de tarwe- prijs was z.i. verantwoord ge weest. De heer Haken (CPN) meent, dat er grote zorg is onder de ver bouwers over de vraag, waar de producten naar toe gaan en wat ze ervoor krijgen. Spr. bepleit verlaging van de voedergraanprijzen en import van graan uit de oostelijke lan den. De heer C. van den Heuvel (A.R.) meent, dat de rijksland- bouwwinterschool in de Noord- Oostpolder niet tot stand moet komen. Er moet nader worden overlegd. Bij de afdeling „visserij" vraagt de heer Van der Zaal (A.R.) over leg te plegen met de Belgische regering over het vrijgeven van verse zeevis benedep 40 cm lengte. De heer De Ruiter (C.H.) juicht de liberalisatie van de vishandel met Frankrijk en België toe, doch betreurt het, dat de garnalen er niet onder vallen. De heer Van Dis (SG) be spreekt de Zondagsarbeid op de vissersvloot. Dergelijke arbeid moet verboden worden. De minister1 erkent, dat de vis- meelindustrie bevorderd moet worden. Hij is bereid overleg te plegen met België over het vrij laten van zeevis beneden 40 cm. De begroting wordt na enige opmerkingen van de heer Vonde ling (Arb.) z.h.s. goedgekeurd Het Spaanse s.s. „Sacbadalona" dat een week geleden op de Lau- wersgronden bij Sehiermonnink- oog vastliep, is door de sleepboot „Holland" van de fa Doeksen in dieper water gesleept. Het schip moest later nog over een zand bank worden getrokken om het vrije water weer te kunnen be varen. Het s.s. „Sacbadalona", dat een bemanning van 47 koppen heeft, was tijdens het noodweer vorige week over 'n zandbank geslagen nadat één der ankers was gebro ken. Het schip kwam toen weer in vrij water en wierp achter de Boschplaat het tweede anker uit. Daarna was het schip weer vast geraakt. De „Sacbadalona" is naar Ant werpen gevaren om daar in dok te gaan. De „Holland" heeft het schip een gedeelte van de reis gesleept. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. On moonlight Bay- Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Kangoeroe. Klaprooscollecte. Café Kolkzicht, 7 uur: Prijskaarting. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. Dreigende trommen. HOEK: Café Nieuwelink, 7 uur: Prijskaarting. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. On moonlight bay; 2 uur: Kangoeroe; 4.30 uur: Middagvoorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Kangoeroe- Parochiehuis, Prijskaar ting. Westel. Bolwerk, 2.30 uur: Voetbal, Terneuzen 4- Corn. Boys 3. AXEL: Het Centrum, 4.15 uur: Biosc. Dreigende trom men; 8 uur: De liefde van een frontsoldaat- „Ontspanning na Inspanning" vergaderde. Van de 208 leden tellende Ter- neuzense hengelsportvereniging „Ontspanning na Inspanning" waren er gisteren 46 aanwezig op de ledenvergadering in het club lokaal „La belle Vue". De voorzitter, de heer C. J. v. d. Broek, gaf een overzicht van het verenigingsleven in het af gelopen seizoen. Er werden 5 concoursen gehou. den, waarvan er 3 golden voor 't clubkampioenschap en 2 z.g. vrije concoursen. Zowel wat de deel name als de vangst betreft kun nen deze concoursen als ge slaagd worden beschouwd, waar bij vooral de wedstrijd, ingericht door de firma „Eigen Haard", waarvoor fraaie prijzen beschik baar waren, uiterst geslaagd De heer Egas (Arb.) acht een met aantekening, dat de heer Ha- vooropleiding voor het vakonder-ken (CPN) geacht wil worden te wijs noodzakelijk. De minister hebben tegengestemd. ZONDAG 16 NOVEMBER. Oost Zeeuws-Vlaanderen. NED. HERV. KERK. Axel: 10 uur en 2.30 uur Ds. Van Egmond, van Rijnsburg. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 10 u. Ds. K. Verbeek. (Dankstond voor het gewas). Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. J. Scholten; 3 uur Ds. K. Verbeek, van Kloos- terzande. 10 uur Dienst voor jongeren in „Bethel". Voorganger: de heer J. C. Groenenberg. Driewegen: 7 uur Ds. J. Scholten. Zaamslag: 9.30 uur Ds. G. Jansma; 2.30 uur Eerw. heer C. H. Heij- boer. DONDERDAG 20 NOVEMBER. Hulst: 7 uur Ds. J. Homan (Dank dag voor het gewas). West Zeeuws-Vlaanderen. ZATERDAG 15 NOVEMBER. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 16 NOVEMBER. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10.30 uur Ds. J. H. van Beusekom (in het Gem. Ontsp. Geb.); 6.30 uur geen dienst. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere (Bed. H. Avondmaal). Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Eijgen- daal (Jeugddienst). Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. Graaff (Dankdienst v. d. oogst). Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier (Voorb. H. Avondmaal). Retranchement: 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondtjke: 10 uur Ds. M. J. W. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld (Voorber. H. Avondmaal). St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld (Voorber. H. Avondmaal). Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. (Bed. H. Doop en Bev. Ouder ling) 4' uur Ds. H. C. P. M. Wie bosch, van Biervliet (Regionale Jeugddienst). Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuijl- man. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. D. A. Vogel, van Geleen. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. A. Verschoor, van Vlissingen. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur leesdienst; 5 u. Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur Ds. J. C. van Ravenswaay, van Scheveningen (Bev. Ds. H. van Leeuwen); 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen (In trede). GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur leesdienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H. H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 H. H. Missen. uur en 10 uur De Tweede Kamer heeft giste ren in behandeling genomen het wetsontwerp tot verlenging van de dividendbeperking. De wer kingsduur zou per 31 Dec. 1952 eindigen. Voorgesteld wordt de dividendbeperking te bestendigen tot 31 December 1954. De heer Van Leeuwen (VVD) betoogt, dat het voorstel niets met het monetaire evenwicht heeft uit te staan. Het is z.i. niet meer nuttig de winstendoorstro ming te belemmeren. Hij becij fert, dat het gaat om ƒ200 mil- lioen aan dividenden. Z.i. zal een groep het dividend iets gaan ver hogen; een andere zal de fiscale reserves verhogen en tenslotte zullen er ondernemers zijn, die tot een uitkering overgaan. Spr. verklaart, dat zijn fractie haar steun niet zal geven aan de ze onjuiste wet, dit symptoom van bedilziek en verkeerd gericht dirigisme. De heer C. van den Heuvel (AR) deelt mede, dat zijn fractie bezwaren heeft tegen het wets ontwerp. Verworpen moet wor den het argument, dat het zou dienen voor beveiliging der on dernemingen. Het argument van de loonstop kan evenmin dienen. De regeling werkt volkomen Willekeurig. Een ander bezwaar is, dat het klimaat door de maat regel bedorven wordt. De onder nemers-activiteit wordt er zeker niet door gestimuleerd. De heer Lemaire (KNP) con stateert, dat dividendbeperking de Kamer plaatst voor een juri dische kwestie. Zij grijpt in naar twee kanten: dividendbeperking verhindert de organen der N.V. te voldoen aan hun rechtsplicht en voorts werkt zij in op het eigendomsrecht. Spr. betoogt, dat een rationele dividendpolitiek ge rust aan de ondernemer kan wor den toevertrouwd. Economisch en maatschappelijk ziet hij geen gronden voor de dividendstop. De heer Renter (CPN) protes teert er tegen, dat buitenlandse kapitaalverstrekkers, dat zijn de dollarkoningen, bevoordeeld wor den boven kapitaalverstrekkers van Nederlandse nationaliteit. De heer Hofstra (Arb.) herin nert aan de besprekingen bij de di videndbeperking. Hij merkt op, dat, als de wette lijke dividendbeperking overbodig is omdat er geen hogere dividen den zullen worden uitgekeerd, ze niet schadelijk kan zijn. Dan moet men zich ook niet beroepen op schadelijke werking ervan. Spr. is van oordeel, dat onder de huidige omstandigheden de weegschaal ten gunste van dividendbeperking blijft doorslaan. Spr. meent, dat voor een voor tijdige niet-verlenging van de divi dendbeperking een steunpilaar af breekt onder het beleid, dat de re gering na de oorlog heeft opge bouwd. De heer Lucas (KVP) is in het algemeen tegen dividendbeper king. Er kunnen echter omstandig heden zijn, die de overheid de taak opleggen het eigendomsrecht so ciaal te beperken. Tegen het vra gen van een advies van de S.E.R. heeft hij geen bezwaar. Z.i. is er geen redelijk bezwaar tegen, de beperking te verlengen met één jaar. Dat is voldoende om een advies van de S.E.R. te krijgen en nadere voorstellen te overwegen. De heer Van de Wetering (CH) herinnert aan zijn tegenkanting tegen de wet op de dividendbeper king. Thans wordt een verlenging met twee jaar voorgesteld om dan later weer te gaan redetwisten. Te gen dit spel heeft hij bezwaar. Handhaving der beperking heeft z.i. geen economische maar een ideologische ondergrond. De minister van Financiën, de heer Van de Kieft, ziet de zaak niet zo gevaarlijk als de heer Van Leeuwen wil doen geloven. Diens argumenten op economisch terrein zijn niet zo belangrijk te achten. Voorbeelden uit het buitenland moeten gevaarlijk worden geacht, omdat men daarbij het hele belas tingstelsel zou moeten kennen. Duitsland kent thans b.v. geen di videndbeperking meer, maar op lijke suppositie. De regering is verplicht over economische aangelegenheden "Tiet advies van de S.E.R. in te winnen Hij onderschrijft de opvatting van de heer Hofstra, dat de divi dendbeperking deel uitmaakt van een complex maatregelen, welke na de bevrijding zijn ingevoerd. In het verband van deze maatregelen lijkt het hem onlogisch, om waar er wel de beperking is van pach ten, huren en lonen, de beperking van dividend er uit te lichten. De verlenging tot één jaar, zoals de heer Lucas wil, acht de minister te kort. Bij de replieken merkt de heer Van den Heuvel (AR) op, dat de pachtregeling heel wat anders is dan de dividendstop. Verlenging met één jaar vindt hij beter dan de voorgestelde regeling. De heer Lucas (KVP) vraagt, of de minister met het vragen van advies wacht, tot dit ontwerp in het staatsblad staat. Hij dient een amendement in om de verlenging van de werkingsduur van de wet terug te brengen tot één jaar. De minister betoogt in zijn ant woord, dat het algemeen belang handhaving van de dividendbeper king eist. Hij verzoekt de Kamer met aandrang het ontwerp aan te nemen. De heer Lucas (KVP) verdedigt daarop zijn amendement. De heer Hofstra (Arb.) acht het amendement weinig gelukkig, ook al omdat men de S.E.R. toch een behoorlijke tjjd moet geven voor zijn advies. De heer Van de Wetering (CH) verklaart het amendement te steu nen. De minister handhaaft zijn be zwaren tegen het amendement. Hij laat de beslissing over aan de Ka mer. De stemming over het amen dement en het ontwerp wordt aan gehouden tot Dinsdag. Te vijf uur wordt de vergadering gesloten. was. Vervolgens kwamen de vis waters ter sprake. Over de Braakman én de daar aan verbonden geschiedenis wer den enkele medelingen gedaan. Evenals vorig seizoen zal de vereniging ook in 1953 over drie viswaters beschikken, nl. het „Gat van Pinte", de Westvest en de Oostelijke leiding. Daarna volgde de uitreiking van de kampioensbeker van het seizoen 1952. De gelukkige win naar was de heer E. J. IJsebaert, die met 31% pnt als no. 1 eindig de, gevolgd door J. Michielsen 21 pnt, F. J. Kaas 21 pnt en G. Kiel 20 pnt. De wisselbeker voor het be stuur werd na loting gewonnen door de heer W. Riemens; tweede werd J. de Ridder en derde F. Hamelink. De bekerwinnaars ontvingen als extra prijs een werphengel. Een gratis verloting van een werphengel deed deze in het be zit komen van de heer G. Kiel. Na een levendige rondvraag sloot de voorzitter de vergade ring, de hoop uitsprekend, dat de volgende maal meer leden de vergadering zullen bezoeken. De „Blue Stars" in de aether. Het bekende Terneuzense amu sementsorkest de „Blue Stars" o.l.v. de heer J. Jonkman, is een bijzondere eer te beurt gevallen. In een bont amateursprogram ma, dat hedenavond over radio- Gent (198 mtr) wordt uitgezon den, zal dit orkest gedurende 'n 15-tal minuten (±8.25 uur) zijn klanken via de aether in de huis kamers doen horen. De Filmkring breidt zich uit. Naar we van bestuurszijde vernemen verheugt de onlangs gestichte Terneuzense filmkring zich in grote belangstelling. Het aantal van 200 leden is bijna be reikt en afgaande op de aanmel dingen zal dit getal spoedig wor den overschreden. De eerste voorstelling zal plaats vinden Donderdag 20 No vember. Dan zal de film „Wilde pracht" worden vertoond. In de namiddag zullen scholie ren van verschillende onderwijs inrichtingen in de gelegenheid zijn een middagvertoning bij te wonen. De 32-jarige Oostduitse vluch teling Richard Meyer stond Don derdag op het Westberlijnse vliegveld „Tempelhof", gereed voor vertrek naar West-Duits- land. Een vrouw kwam hem tederlijk groeten; het bleek zijn bruid te zijn. De toestand werd iets anders, toen een tweede dame op Meyer afliep en cp even hartelijke wijze afscheid van hem nam. En het noodlot voltrok zich, toen ook Beenbreuk. Bij het verrichten van het ma chinale graafwerk aan de sleu ven, waarin de gasbuizen wor den gelegd voor de gaslevering naar Zuid-Beveland in de omge ving van de Magrette, had de 15-jarige V.V. het ongeluk zijn been te breken. Krijgt Aardenburg een dierenpark? Reeds geruime tijd bestaan er plannen om in de oude schans welke als park voor het publiek is geopend, enige dieren te laten lopen, die aan het park een fleu riger aanblik kunnen geven. Het ziet er naar uit, dat in de toekomst uitvoering aan dit plan zal worden gegeven. Op de begroting 1953 is n.l. een bedrag van 300 uitgetrokken voor het plaatsen van afrastering. Het vol gend jaar zal met de werkzaam heden worden begonnen. Naar wij vernemen zullen eni ge herten de eerste parkbewo ners worden, terwijl ook gedacht wordt aan het opnemen van eek hoorntjes en pauwen. Zo gauw de vijver is uitgediept, zullen hierin zwanen worden opgeno men. Uitvoering van de Harmonie. De Biervlietse harmonie gaf Donderdagavond haar traditio nele uitvoering. Ditmaal verzorg de de vereniging niet zelf het mu zikale gedeelte. Dit geschiedde door de gemengde accordeonver eniging „Mirian" uit Breskens, die het talrijke publiek op popu laire muziek en zang vergastte. Na de verloting van een taart tij dens de pauze bracht de „Bres- kense toneelvereniging Mirian" onder regie van de heer J. C. Ie Bleu het blijspel in drie bedrijven „De Engel in de kist". Het stuk werd goed gespeeld. Vooral de vertolking van Edouard Baron van Hoogwaerden tot Willeghem door J. C. Ie Bleu was uitstekend. Na afloop was er een gezellig bal, waaraan de accordeonisten van „Mirian" hun medewerking gaven. een derde schone de wens uit- N.V.'s wordt 60 procent belasting sprak Meyer spoedig als haar echtgenoot aan haar zijde te zul- geheven. Dat loonbeperking loonbeveili ging zou zijn, acht spr. een gevaar len vinden Er ontstond onder de drie bruiden van dezelfde man een levendig gesprek. Hieruit bleek, dat Meyer haar alle drie eeuwige trouw had gezworen en dat hij voorts van al zijn „bruiden" geld had geleend. Zelfs schriftelijke bewijzen ontbraken niet. De drie bedrogen vrouwen bleken gelijk luidende liefdesbrieven in haar bezit te hebben. Het (voorlopige) einde was voor de trouwlustige Meyer een ver wisseling van het vooruitzicht op een vliegtuigreis naar West- Duitsland met de werkelijkheid van een cel in een Westberlijnse gevangenis. Men verwacht dat de rechter spoedig zal getuigen van zijn „waardering voor deze man, die gewekte illusies in klin kende munt wist om te zetten. Vrijdagmiddag kwam de vol tallige raad van. Oostburg in openbare vergadering bijeen. Het circus „Jos Mullens" pro testeerde in een uitvoerige brief tegen enkele uitlatingen van de heer L. Schippers betreffende de door de gemeente afgekochte vermakelijkheidsbelasting. De di rectie noemde het circus een cul turele instelling, waartegen ver schillende raadsleden opkwamen. De gemeentebegroting 1953 werd aangeboden en zal in de vol gende vergadering worden be handeld. B. en W. kregen machtiging voor 1953 een kasgeldlening te sluiten tot een maximumbedrag van 950.000, Met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten werd een lening afge sloten van 100.000. De bewoners van Scherpbier verzochten aansluiting van hun percelen op het waterleidingnet. Daar een gedeelte van Scherp bier onder Groede en Schoondij ke valt, zal met deze gemeenten overleg worden gepleegd. Voor deze wijk vraagt de waterleiding mij een garantie van 650 per jaar. De heer R. Bronnenberg werd met ingang van 1 Jan. 1953 in vaste dienst benoemd als ambte naar ter secretarie. Hij was reeds een jaar in tijdelijke dienst werk zaam. Een voorstel tot herziening van het salaris van de gemeente geneesheer werd aangehouden, nadat de raad zich hierover in be sloten zitting had beraden. De vereniging „Het Groene Kruis" verkreeg een verhoogde subsidie van ƒ2,50 per lid per jaar. DE NIEUWE AVONTUREN VAN ERIC DE NOORMAN. 12. Zacht glijdt het schip over de bijna spiegelgladde zee. Het is stil weer en de gol ven schijnen uit te rusten van de gesel van wind en storm. Somber kijkt de jon gen in de boeg naar het slaphangende zeil en zijn blikken glijden weg over de zee, als of hij daar in de ein deloze verte een ant woord zoekt op de vragen, die hem kwel len. Nog hoort hij de woorden van zijn va der en de aankondi ging van zijn vertrek. De dagen voor het schip afvoer, heeft hij zich gekweld gevoeld door spottende blikken en verkap te toespelingen. Wat staat hem nog meer te wachten!? Bogul, een verweerde krijgsman, die door heer Robart belast is met de leiding van de tocht, werpt zo nu en dan van terzijde een blik op COP MAKTtN fOONOÏH STuoiOi MMS ^.aeesS de knaap, die aan zijn hoede is toe vertrouwd. In zijn ogen ligt de on uitgesproken vraag: „Hoe kan de zoon van de dappere Robart, zo'n slappeling zijn?" De mannen aan de riemen, die met hun spierkracht de wind moeten vervangen, den ken hetzelfde, maarze zeggen het ook. Een grove kerel met een felrode haardos voert het hoogste woord. „Hé daar!" roept hij één van zijn makkers toe. „Ziet ge nog geen herten zwemmen? Onze jonge Held moet toch zijn hoeven nog verdienen?" Een bulderend gelach klinkt op. „Dat komt wel in orde bij de Noorman, Helge!" kaatst een an der terug. „Die heeft een voorliefde voor jongens met karnemelk in hun aderen!" Allan staart zwijgend voor zich uit en hij tracht zich te houden, alsof hij de schimpscheuten niet hoort. Doch Helge's zware, door dringende stem eist opnieuw aller aandacht op. „De Noorman heeft nóg zo'n voorliefde!" buldert hij. „Jonge hertjes aan het spit gebraden!" Allan huivert en hij moet zich bedwingen om de kereld niet naar de keel te vliegen Wegens periodiek aftreden werden drie leden van de com missie van toezicht op 't middel baar onderwijs benoemd. In de vacature, ontstaan door het bedanken van ir Van Sandick, werd benoemd de heer W. P. v. d. Beukei, directeur der ambachts school. De heer Van Veen werd herbenoemd, evenals de heer H. P. C. v. d. Vleuten. Voor verschillende scholen werd de gemeentelijke bijdrage definitief vastgesteld. Voor het lager en voortgezet lager onder wijs werd over het jaar 1951 een bedrag van resp. 3302,10 en 3158,20 gevoteerd. Voor het U.L.O. aan de Chr. nat. school vereniging Immanuel werd een bedrag van 667,63 over 1951 be schikbaar gesteld. Voor het openbaar lager onder wijs is voor 1953 een bedrag van 25 per leerling vastgesteld. Voor het U.L.O. werd 37,93 per leerling uitgetrokken. Verschillende bouwgronden werden toegewezen aan bouwlus- tigen. In één geval was er ver schil van mening. Het betrof hier het geval-Luteijn, de smid aan de Nieuwstraat. Ook de heer Nauta had zijn oog op deze grond laten vallen. Bij stemming bleek de grond te zijn toegewezen aan de heer D. Lu- teijn. Tijdens de rondvraag infor meerde de heer Dekker naar de winkelsluitingswet. Deze is voor Oostburg nog steeds niet vastge steld. De voorzitter deelde mede, dat de Kamer van Koophandel nog steeds geen advies heeft uitge bracht. De heer Schippers vroeg naar het over de Kroonwijk uitge brachte rapport. Ook de voorzitter was van me ning, dat hieraan iets gedaan moet worden. Er is een construc tiefout in de deuren, waardoor het hemelwater naar binnenloopt. De huizen zijn echter opgeleverd, zodat de gemeente hievoor zal moeten opdraaien. Inzake de precario-rechten maakte de heer Schippers bezwa ren tegen de aan het rijkskantoor gebouw gezonden aanslag. De toepassing der verordening zal soepeler moeten geschieden. De heer P. Daansen informeer de nog naar de stand van zaken met het nieuwe raadhuis en een bouwkwestie op de hoek van de Zuidzandsestraat en de Wal-v straat. Inzake het raadhuis deel de de burgemeester mede, dat de schets nog niet is binnengeko men. De heer Ouwendijk tenslotte sprak er zijn verwondering over uit, dat de landelijke pers zo wei nig aandacht heeft besteed aan het bezoek van prins Bernhard aan West Zeeuws-Vlaanderen. De film b.v. over dit bezoek hield op in Oost Z. VI. Is het Westen niet belangrijk genoeg? De voorzitter betreurde het met de heer Ouwendijk en heeft reeds bij diverse instanties hier over geklaagd.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2