De economische aspecten van het bezoek Uit de Provincie West Zeeuws-Vlaanderen heefi een t.b.c.-vrije rundveestapel ©e m Ricago De reis van Prins Bernhard PROTEST VAN NAM IL ,1-leil Hitier' WE1ZMANN OVERLEDEN Opheffing blikdistributie en afleveringsverbod in blik verpakte producten -bed is ook voor U ideaal! HANDEL EN PRODUCTEN VAN COLUMBIA Caribische VENEZUELA O*# Grote Oceaan ECUADOR V PERU Agenda: TERNEUZEN. EEN WATERSTOFBOM ONTPLOFT. GRAAUW. HULST. MIDDELBURG. Lekker warm en volkomen geruisloze vering UIT RETRANCHEMENT. SLUISKIL. VLISSINGEN. In een onderhoud, dat de cor respondent van het A.N.P. Zon dag met prins Bernhard mocht hebben, werden vooral de econo mische aspecten van het tot nu toe volbrachte gedeelte van de reis behandeld. De prins reeft besprekingen ge voerd met de Columbiaanse mi nister van Landbouw over een opheffen van het verbod op de in voer van Nederlands vee. De mi nister had verzekerd, dat het ver bod zou worden opgeheven, in dien Nderland zou kunnen waar borgen, dat in te voeren Neder lands vee absoluut vrij zou zijn van mond- en klauwzeer. „Daar wij deze waarborg kunnen geven, is deze zaak hiermede geregeld", verklaarde prins Bernhard. De prins onthulde voorts dat hij orders verwacht voor de leve ring van belangrijke hoeveelhe den fabrieksgoederen aan Colum- bia. Hierover verstrekte de prins geen nadere bijzonderheden, doch de A.N.P.-correspondent ver neemt in dit verband nog, dat Z.K.H. met Columbiaanse auto riteiten langdurige besprekingen heeft gevoerd over een belangrij ke transactie, waarover reeds lang met Nederland werd onder handeld. Binnen enkele weken worden nadere bijzonderheden hierover verwacht. Sprekende over immigratie in Columbia zei de prins, dat hij in besprekingen met hoge Colum biaanse beambten de indruk had gekregen, dat Nederlandse immi granten zeer welkom zouden zijn. Hij voegde hieraan toe echter slechts mogelijkheden te zien voor specialisten, die de kans hebben in dit land goed vooruit te komen. Aangaande de „kopermijnen kan worden medegedeeld, dat hieraan niet teveel waarde moet worden gehecht. De kansen voor Nederlanders om met Columbianen steenkool mijnen te exploiteren, zijn echter gunstig. De A.N.P.-correspondent merkt in dit verband op, dat tijdens de reis van de prins herhaaldelijk vragen zijn gesteld over de moge lijkheid van het beleggen van Ne derlands kapitaal in Zuidameri Bonair» BANANEN OLIE NEDERLAND op aelliKe schaal CARTAGENA KOFFIE V •ML CUCUT MON.ARlA GOUD ai MEDELLIN Ki MANIZALES v: iU&'t KOFFIE BUENAVENTURA J.fV /££?^P090t0 |c' COLUMBIA CALAMAR popay'anT**/ 4* buitenlandse HANDEL v. COLUMBIA KOFFIE UITVOER BOS PRODUCTEN INVOER 1944 <45 '45 *47 "48 "49 '50'bi inmilhoen Pesos HEDEN: TE'RNEUZENLuxor Theater 8 uur: Biosc. De zwarte mon nik. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. De zwarte mon nik. Concertgebouw, 5 uur: Middagvoorstelling. Hans en Grietje. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc- Hyena's van het rots gebergte. Generaal Nam II, hoofd van de communistische delegatie bij de bestandsbesprekingen te Pan- moendjon, heeft geprotesteerd tegen „verwonding van 21 com munistische krijgsgevangenen op het eiland Pongam, aldus heeft het Chinese persbureau „Nieuw China" gemeld. kaanse staten. Deze vraag is niet slechts gesteld voor Columbia, doch ook in verband met moge lijkheden in verscheidene andere Zuidamerikaanse landen, zoals Brazilië. Dit zou in de eerste tijd opofferingen van Nederland ver gen, doch in Nederlandse krin gen te Bogota is men van me ning, dat deze periode niet van lange duur zou zijn. De prins verklaarde dat zijn be zoek er zeker toe zou bijdragen de banden tussen beide landen te versterken. Dit werd ook door de plaatsvervangende president van Columbia verklaard aan het di ner, dat hem door de prins is aan geboden. Hij zeide er zeker van te zijn, dat het bezoek van prins Bernhard aan Columbia voor Ne derland aanzienlijke economische resultaten zou opleveren. Prins woont kerkdienst bij in Bogota. Prins Bernhard en zijn gevolg hebben Zondag de dienst in de episcopaalse kerk te Bogota bij gewoond. De Engelse dienst werd gehouden door ds Frank H. E. Wood. Het onderwerp van de preek was: „Het geheim van de rechte weg". De dienst werd me de bijgewoond door de meeste te Bogota wonende Nederlanders. Na afloop van de kerkdienst reed de prins naar „El Portal", waar hij het overige gedeelte van de Zondag doorbracht. De prins naar Quito vertrokken Prins Bernhard is Maandag te 07.30 uur plaatselijke tijd met een vliegtuig van de K.L.M. uit Bo gota naar Quito, de hoofdstad van Ecuador, vertrokken. Blijkens de bekendmaking in de Staatscourant van 10 Novem ber 1952 zijn met ingang van 11 November de voorschriften be treffende het kopen, verkopen en afleveren, bewerken en verwer ken van blik ingetrokken. Dit be tekent, dat van laatstgenoemde datum af voornoemde handelin gen zonder vergunning van het centraal rijksbureau mogen ge schieden. Voorts zijn de beper kende bepalingen betreffende het afleveren van hier te lande in blik verpakte producten inge trokken, voor zover het geen voedings- en genotmiddelen be treft. Met betrekking tot de „be schikking inblikverbod voedsel voorzieningsproducten" d.d. 8 Fe bruari 1951 kunnen binnenkort nadere mededelingen worden verwacht. STEUN VAN DE PROVINCIE VOOR AANLEG INDUSTRIETERREINEN. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben op de provinciale be groting voor 1953 een extra-post van 25.000 uitgetrokken ter sti mulering van de industrialisatie. Blijkens het voorstel aan de pro vinciale staten willen gedeputeer de staten deze gelden bestemmen voor een bijdrage in de onrenda bele kosten na aftrek van de rijks bijdrage. Het maximum willen Gedeputeerde Staten bepalen op 12% van die kosten. Voor de z.g. ontwikkelingsgebie den is de rijkssteun over het alge meen vastgesteld op 80 van de onrendabele kosten der stichting van industrieterreinen. Voor an dere streken bedraagt die steun 75 De regering wenst, dat het res tant der onrendabele kosten voor rekening van provincie en ge meente worden genomen. Er zijn reeds aanvragen in be handeling genomen, die aanleg van industrieterreinen beogen in Terneuzen, Goes en Kruiningen. Gedep. Staten zijn bereid te be vorderen, dat deze plannen ook door de provincie worden ge steund. „Melodie en Charme". K.R.O.-avond te Terneuzen. Het is een goede gedachte ge weest Terneuzen dit jaar in de Het stoffelijk overschot van de Israëlische president Weizmann ligt, gehuld in een Joodse ge bedenboek en de blauw met witte Israëlische vlag, opge baard in de studeerkamer van de presidentswoning te Reho- voth, 25 km van Tel Aviv ver wijderd. Bij de baar staan 4 cadetten op wacht, die elk half uur wor den afgelost. Ook langs de met sinaasappelbomen omzoomde vegen, die naar de woning van de overleden president voeren, staat een erewacht van Isra ëlische soldaten, de bajonet op het geweer. Tussen de soldaten door trek ken duizenden naar de villa om afscheid te nemen'van de pre sident, die zal worden begraven ih zijn boomgaard, op enkele meters afstand van de woning. Koningin Elizabeth van En geland zond de waarnemende president van Israël een tele gram, waarin zij haar leedwe zen betuigde bij de dood van Weizmann die „zijn leven heeft gewijd aan het welzijn van zijn volk". Ook premier Churchill zond een telegram. Ook Koningin Juliana heeft aan de waarnemende president van Israël een telegram van deelneming met het overlijden van president dr Weizmann ge zonden. Een eiland van bijna twee km lang is onlangs verdwenen bi] een ontploffing te Eniwetok in de Stille Oceaan, zo heeft een ooggetuige geschreven aan fami lieleden te Lima in de Amerikaan, se staat Ohio. Dit wordt gemeld in een blad te Lima. De niet met name genoemde ooggetuige zei niet, welke ont ploffing hij gezien heeft, maar het plaatselijke blad, dat de brief gepubliceerd heeft, schrijft: „Het is duidelijk, dat de ontploffing, die hij gevoeld en gezien heeft, Amerika's eerste experiment met een waterstofbom was." De man schreef, dat hij de ex plosie heeft gadegeslagen van een afstand van 50 km. Vlammen van drie km breed schoten tot acht km de lucht in. Een dertig km brede paddestoel trok duizenden tonnen aarde de lucht in. Het leek een reusachti ge bloemkool, zei hij. Ongeveer een kwartier na de ontploffing", aldus de ooggetui ge „begon het eiland, waarop de bom tot ontploffing was gebracht, te branden en het werd helder rood. Het brandde gedurende méér dan zes uur, intussen gelei delijk kleiner wordend, waarna het tenslotte geheel verdween. Dit verslag lijkt veel op de bij- zonderheden, die Zaterdag zijn gemeld door een blad te Los An gelos, aldus Reuter. Dit was wel de meest verheu gende mededeling, die de secre taris van de stichting gezond heidsdienst voor dieren, kring W. Zeeuws-Vlaanderen Maandagmid. dag aan de vergadering kon mee delen. De slag om een t.b.c.-vrije rundveestapel te krijgen is ge wonnen, doch de vrede moet nog getekend worden. De laatste cij fers hebben uitgewezen, dat 99,5 procent van de West Zeeuws- Vlaamse veestapel t.b.c.-vrij is. Slechts 6 bedrijven bezitten nog geen volledig t.b.c.-vrije stal. Een gering percentage en een prach tig resultaat van de door de stich- ting opgezette actie. In het boekjaar 195152 wer den er 15557 dieren onderzocht en ingeënt van 1188 bedrijven. Hiervan werden 135 dieren door de stichting overgenomen, omdat zij reageerden op t.b.c. Voor deze beesten werd aan de eigenaren een vergoeding toegekend van ƒ101.900. Dit was 90 van de werkelijke waarde. Met nadruk wezen de secretaris en de directeur van de gezond heidsdienst de boeren op de kip pen die vaak met t.b.c. besmet zijn en deze op de koeien over brengen. Ook andere vogels als kalkoenen, eenden etc. zijn dik wijls zwaar besmet. Slechts in één geval kon worden vastge steld, dat de t.b.c. overgebracht was door de boer zelf, die in ern stige mate aan t.b.c. leed. Vol gend jaar per 1 Nov. hoopt men Zeeland geheel vrij te hebben van t.b.c. Dit kan, als de t.b.c.-be- strijding krachtig wordt aange pakt. Dr Wagenaar kreeg heel wat vragen te beantwoorden. Hieruit bleek o.m. dat de verhoging, die werd ingevoerd om de t.b.c.-be- strijding te kunnen voortzetten van ƒ0,30 per koe noodzakelijk was om de begroting sluitend te krijgen. Men hoopt dat dit slechts een tijdelijke verhoging was, doch het voordeel van een t.b.c.-vrije stal weegt belangrijk op tegen de- ze geringe verhoging. De tegenvallers komen voorna melijk van de bedrijven, die vee van elders aankopen. Er is in Zeeland een geweldige handel in vee. Sedert 1 Jan. zijn er 14.000 dieren ingevoerd, waar onder 6000 graskalveren. Deze handel brengt grote risico s met zich mee, o.a. de besmetting on derweg en de marktbesmetting die niet onderschat moet worden. Heel Zeeland heeft thans voor 94,2 een t.b.c.-vrije rundvee stapel. Het laagst staat Oost Zuid Beveland met 80,5 het hoogst Walcheren met 99,9 Uit het jaarverslag bleek, dat de rekening over 1950 met een batig slot kon worden afgesloten Er was een bedrag van 20.575,20 aan ontvangsten en 20.282,bd aan uitgaven. Een saldo van f 342,57 gevoegd bij het bezit van het vorig jaar bracht een totaal bezit van 2238,95. iQ/iOT, De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Naar de prov. vergadering werden 3 bestuursleden en leden afgevaardigd, t.w. de heren C. Mabesoone, D. Dekker en F. werden aangewezen de heren L. i F. Jansen van Rozendaal, Iz. de Rijcke en Z. Brakman. In de i financiële commissie werden be noemd de heren C. Almekinders en Z. Brakman. Als schatters van eventuele reageerders werden aangewezen de heren C. J. Vercraaije en Iz. van Cruijningen. Plaatsvervan gers werden de heren P. Mang- nus en A. Verhage-Hoste. Dr G. Wagenaar, de directeur van de prov. gezondheidsdienst gaf de vergadering een overzicht van de activiteiten van het afge lopen jaar. Het mond- en klauw zeer eist veel aandacht. De be strijding dient dan ook met grote kracht ter hand te worden geno men. Op initiatief der stichting zal getracht worden de boeren te bewegen tot een massale inen ting, waardoor de beesten bij een eventuele besmetting weinig kans hebben de ziekte te krijgen. Wor den de koeien ieder jaar geënt vlak voor zij naar de weide gaan dan is men er practisch zeker van dat zij niet besmet worden. Wan neer men bereid is deze actie yol- ledig te steunen, kan oplegging van hogerhand worden voorko men. Er is door de vorige epide mie heel wat schade veroorzaakt, daar het buitenland met mond- en klauwzeer besmette dieren beslist niet wil hebben. Ook het vroegtijdig werpen van kalveren-is voor de gezond heidsdienst een zorgenkindje. Bijv. België ast, dat de daar in gevoerde" koelen vrij van abortus zijn. Ook de bestrijding der abor tus is niet eenvoudig. Ook hier dienen èn gezondheidsdienst én de veehouder paraat te, zijn, op dat bij uitbreiding kan worden ingegrepen. Op dr Wagenaar werd een groot aantalvragen afgevuurd, die voornamelijk betrekking had den op t.b.c. en mond- én klauw zeerbestrijding. Tot slot dankte de heer Ver craaije dr Wagenaar voor de uit eenzetting. Spr. bracht dank aan de verschillende commissies voor de medewerking, waarna hij de wens uitsprak, dat ieder zal mee werken om te komen tot een t.b.c.-vrije veestapel. James Battersby, de man die er'van beschuldigd wordt bij de dodenherdenkingsplechtigheid te Londen bij de cenotaaf „heil Hit- Ier" te hebben geroepen tijdens de twee minuten stilte, die in acht genomen werden, bleek vijf foto's van Hitier bij zich te heb- ben. Battersby, een 45-jarige schrij ver, zeide voor de rechter in wer kelijkheid te hebben geroepen „Dit is de dag des oordeels. Haal de kinderen uit Londen. Lof zi God en de eeuwige Christus. Heil Hitier". Hij zeide reeds 25 jaar de god geleerdheid, het wezen van God en de eschatologie de leer over de laatste dagen bestudeerd te hebben. I Hij had drie doktersverklarin gen bij zich, waarin gezegd wordt dat hij geestelijk normaal is. Zij waren 1947 gedateerd. De politierechter bepaalde, dat Battersby een week in hechtenis zal worden gehouden voor het opstellen van een rapport over zijn mentale en physieke toe stand. Toen de man Zondag door de politie weggeleid werd riep de menigte: „snij z'n keel af, hang hem op." bekende K.R.O.-tournee op te nemen. Een keur van artisten treedt hedenavond in het Con certgebouw voor het voetlicht om het publiek een veelbelovend programma aan te bieden onder de titel „Melodie en Charme". Het Musette-orkest, het Tzi gane-ensemble en het K.R.O.- septet bleken overal in staat een magnetische kracht uit te oefe nen. Het zal in Terneuzen niet anders zijn. Van de overige medewerken den noemen wij Ciska Harms; Truus Takes; Jan Rietvelt; Ge rard Heijstee, Rob v- d. Bas en Fred Starewood. Dit illustre gezelschap brengt een gevariëerd programma met internationale shows, die de aan wezigen van het begin tot het eind zullen boeien. Oriëntatie- en Pijlenrit. Op 15 November a-s. zal er te Graauw ter gelegenheid van de officiële opening van de weg HulstGraauw een interessante auto- en motorrit worden genou- den, waarvoor veel belangstelling bestaat. Deze rit wordt georganiseerd door de auto- en motorclub te Axel met medewerking van de middenstanders van Graauw. Het muziekgezelschap van Hulst zal de feestvreugde nog vergroten. De Graauwenaars hebben ook wel aanleiding er een feestdag van te maken, gezien het feit dat zij ongeveer een jaar door modder en slijk hebben gebag gerd. BRITSE JONGEMAN BESCHULDIGD VAN MOORD OP ZIJN OUDERS. De 26-jarige Miles Giffard wordt beschuldigd van moord op zijn ouders, wier lijken in het afgelo pen weekeinde gevonden zijn in de voet van een rots nabij hun woning te Saint Austell (Corn wall) De politie heeft tot dusver geen motief voor de moord kun nen ontdekken. Giffard jr werd aangehouden, nadat hij een vriendin met een taxi naar Chelsea, de artistenwijk van Londen, had weggebracht. Opening weg HulstGraauw. Zaterdag 15 November zal de weg HulstGraauw officieel worden geopend. Tal van auto riteiten en genodigden zullen bij deze opening tegenwoordig zijn, o.a. de commissaris der koningin en leden van Ged. Staten. De Hulsterse harmonie zal de plechtigheid met muziek opvro lijken. Na afloop wordt er een koffiemaaltijd aangeboden. Zeeuwse tentoonstelling gaat niet door. Zoals bekend is bestond het plan om in 1953 in Middelburg een algemene Zeeuwse tentoon stelling te organiseren, die een demonstratie wilde zijn van alle bestaansbronnen in de provincie, en mede haar aanleiding vond in het feit, dat het dan 850 jaar ge leden zal zijn, dat de naam van de stad Middelburg voor het eerst in de geschiedenis werd genoemd. In verband hiermede, werd in het voorjaar van 1951 een stichting in het leven geroepen door de provincie, de gemeente Middel burg, de Kamer van Koophandel en Fabrieken, de Stichting voor de Landbouw in Zeeland en de afdeling Zeeland van de vereni ging van Nederlandse gemeenten, die tezamen een garantiesom bij een brachten. Nadat de door de stichters gekozen tentoonstel lingscommissie enige tijd met het uitwerken van plannen bezig was geweest, bleek anders dan men aanvankelijk had verwacht, het vinden van een behoorlijk bruik baar terrein onmogelijk. De com missie heeft na ernstig beraad geen andere beslissing gezien dan het plan te laten varen, te meer nu de industrie in Oost- Zeeuws-Vlaanderen begon met een afwijzende houding aan te nemen. Ook wanneer deze in dustrie, zij het zonder groot en thousiasme tenslotte zou hebben meegewerkt zou de onzekerheid ten aanzien van het terrein de doorslag bij de stichting hebben moeten geven. Uiteraard betreurt de tentoon stellingscommissie de mislukking van haar plannen zeer, vooral omdat hierdoor een prachtige gelegenheid verloren gaat Zee land en de gemeente Middelburg in het middelpunt van de belang stelling te plaatsen. Ernstige schade aan de VVestkappelse zeedijk. De hevige stormen van de laat ste dagen hebben aan de zeedijk bij Westkapelle zeer ernstige schade toegebracht, een schade zoals maar zelden voorkomt. Aan de Noordzijde van de zeewering is in twee dijkvakken, elk ter lengte van 35 meter, de glooiing aan de dijkvoet volkomen wegge slagen. Er is een soort „schelp" ontstaan en het is de bedoeling deze thans te bekleden met zak ken klei. Naar schatting zullen 15.000 zakken nodig zijn. De be kleding zal dan later met rijstak- werk worden versterkt. Pas bij lage waterstand zal men kunnen vaststellen welke omvang de schade precies heeft. In het voor jaar zal met het definitieve her stel van de dijk worden begon nen. Men weet nog niet hoeveel geld er mee gemoeid zal zijn om de dijk te herstellen. Dit hangt voornamelijk af van eventuele tegenslag bij de herstelwerk zaamheden. Honderd arbeiders, die werkzaam waren aan cultuur technische objecten op Walche ren, en een tachtigtal andere ar beiders hebben in der haast zand zakken aangebracht. Bij Oost- kapelle heeft de zee wederom enige meters duin verloren doen gaan. e DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 9) Cuelenaere. Als plaatsvervangers Nadruk verboden. Midden in het gesprek kwam de burgemeester binnen en ging er in z'n gemakkelijke stoel bij zitten. Hij verstond het Engels beter dan hij 't sprak en verge noegde zich derhalve met luiste ren. Maar toen een pauze in het gesprek ontstond, wendde hij zich tot zijn gast. „Ik heb al veel gehoord van jullie Amerikaanse journalisten", zei hij glimlachend, „maar dat ze zulke speurneuzen hadden, wist ik toch niet!" Clarenbough keek hem ver wonderd aan. „Hoe bedoelt u?" „Wel zoeven hoorde ik van de eigenaar van het Rode Hert, dat daar een Amerikaanse jour na list met z'n secretaresse zit te lunchen, die van plan is Mr. Cla renbough te interviewen over zijn belevenisen in Holland en de indrukken die hij in Meeldam heeft opgedaan." De burgemeester praatte nog een tijdje voort over de sensatie zucht van de Amerikaanse bla den en de volharding van de daaraan verbonden persridders en bemerkte daardoor niet, dat zijn gast een weinig bleekjes was geworden en diens woorden stroom geheel scheen opge droogd. Maar Corrie voelde de verandering i'n de sfeer aan. ,U lijkt niet bijster ingenomen met het vooruitzicht van een in terview", plaagde ze. ..Och," zei Clarenbough, niet zonder enige wreveligheid, „als u eens wist hoe verschrikkelijk las tig, indringerig en onbescheiden de Amerikaanse krantenheren kunnen zijn, zoudt u kunnen be grijpen, dat ik er nu helemaal niet bijster op gebrand ben één van die heren te ontvangen. Mocht hij zich hier vervoegen weest u dan zo vriendelijk en maak hem duidelijk, dat ik hier voor mijn pleizier ben en dat een interview mijns inziens zeer be slist niet tot m'n vacantiegenoe gens behoort." „Ja maar, als die man nu spe ciaal ervoor gekomen is," protes teerde de burgemeester, die een beetje internationale reclame voor zijn gemeente en wellicht voor zijn persoon helemaal nog niet zo gek vond, „dan kunt u toch maar niet zonder meer „niet thuis" geven?" „Die vent is hier natuurlijk toevallig in de buurt verdwaald," antwoordde Clarenbough. „Ge loof maar niet, dat hij speciaal uit de Staten naar Meeldam is gekomen om een onbetekenend zakenman te interviewen". „Nuonbetekenend..." vlei de Dikkenburg. „Och burgemeester, zakenmen sen zoals ik groeien in Amerika aan de bomen. Ik ben nog lang geen Ford of Rockefeller!" Op dat ogenblik werd er gebeld en even later kwam het dienst meisje binnen met een hoogrode kleur. „Daar is een meneer, zeker een Fransman of zoiets, want ik kan m altemet niet verstaan!" „Laat mij maar even gaan!" Corrie was al opgewipt en door de deur verdwenen. Clarenbough en de burgemeester keken elkaar aan. Dat zal 'm zijn", zei de Ameri kaan. „Als ze hem nu in vredes naam maar niet binnenlaat." Maar Corrie was in de hal reeds in discussie met de bezoe ker, die ze in haar beste Engels (en ze had nog maar kort te vo ren practijk gehad!) te woord stond. „Ik ben Col ver ton van de Chi cago Sun," zei de bezoeker, „en ik had gehoord, dat Mr. Claren bough van de Clarenbough Chain Stores hier logeerde. Dat hij hier feestelijk ontvangen was, omdat hij uit deze stad afkomstig is. Is dat zo?" „Ja, dat hebt u wel goed ge hoord," stemde Corrie toe. „Ik zou graag Mr. Claren bough persoonlijk een paar vra gen stellen," ging de bezoeker voort. „U wilde hem interviewen, als ik u goed begrijp?" „Ja", glimlachte de ander, „daar komt het wel op neer". „Dan spijt het me erg voor u, meneer, maar Mr. Clarenbough is hier met vacantie", antwoord de Corrie, „en hij voelt er hele maal niet voor om thans geïnter viewd te worden!" „Hoe weet u dat?" „We hebben het er juist over gehad, want wij hadden al van uw aanwezigheid gehoord." „Zo, het nieuws gaat hier snel, nog sneller dan in de Sta ten. Dus Mr. Clarenbough wil me pertinent niet ontvangen?" ,Zo grof zou ik het niet willen zeggen. Mr. Clarenbough heeft me gevraagd u te willen zeggen, dat hij bijzonder op prijs zou stel len, wanneer hij gedurende z'n va cantie met rust gelaten werd. En hij vertrouwde dat u dit verzoek wel zoudt willen eerbiedigen. De Amerikaan glimlachte en keek haar aan. „Dat hebt u keurig in de juiste vorm gegoten," grinnikte hij, „want ik vermoed, dat Mr. Cla renbough wel zoiets -heeft gezegd als „go to hell". Zeker heeft hij het niet zo keurig geformuleerd als u het hebt gedaan. U zult het nog ver brengen, jongedame... u zoudt het zelfs in Amerika ver brengen. Ik wil u een pleizier doen en verdwijnen, maar onder ons gezegd: Mr. Clarenbough is er daarmee niet &f. Misschien kunt u hem dat wel net zo netjes overbrengen als u het zoeven hebt gedaan. So long!" Hij zwaaide kameraadschappe lijk met zijn hand en voordat Corrie er zich goed van bewust was, sloeg de zware eiken voor deur dicht en stond alleen in de hal. „Nou", verzuchtte ze, „dat ging van een leien dakje. Een beetje te glad naar m'n zin. Ik geloof, dat die meneer gelijk heeft Clarenbough is nog niet van hem af." Peinzend ging ze de kamer bin nen bracht in korte woorden ver slag uit van het onderhoud en oogstte bescheiden de lof die haar vader en zijn gast haar toe zwaaiden. Ze nam niet veel meer deel aan het gesprek. (wordt vervolgd.) Collecte. De collecte voor het protestants interkerkelijk thuisfront bracht te Retranchement 32,70 op. Notabelen gekozen. Tot notabelen der Ned. Herv. gemeente zijn gekozen de heren C. J. AlmekindersMasclee, F. Poissonnier en Z. Risseeuw. Molen beschadigd. Tengevolge van de stormen der laatste dagen brak de ketting, waarmee de bekende standaard molen van de heer Visser is ver ankerd. Hierdoor kreeg de storm vat op de molen, waardoor de trap en één der wieken be schadigd werden. Prijskaarting. In het kader van haar winter- programma organiseerde de K.A.B. te Sluiskil voor de derde maal in dit seizoen een kaart avond, waaraan door 45 spelers werd deelgenomen. Deze maal bestonden de prijzen voorname lijk uit rookartikelen. Vijf punten werden behaald door J. Gijsel en J. de Vos, aan wie bij loting resp. de le en 2e prijs werd toegekend. De overige prijzen vielen ten deel aan hen die 4 punten op hun naam brachten t.w. P. de Vos, R. Sandrini, R. Waterschoot, Joh. Lafort, P. van Aerde en Fr. Jurriëns. De extra prijs was voor J. van Passel. De „Pebane" wordt gelost. Maandagmorgen tussen acht en negen uur is een begin ge maakt met het lossen van het bij Breskens gestrande Portugese schip „Pebane". De lading be staat uit oud ijzer en balen ce ment. Er zou geen poging worden gedaan om het schip vlot te sle pen. Men zal namelijk met het lossen niet zo ver kunnen vor deren dat dit mogelijk wordt. „Maasdam" naar Amerika vertrokken. De „Maasdam" van de Holland. Amerika-lijn, die Zondagmorgen in Vlissingen meerde, omdat de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland versperd was, is Maan dagavond uit Vlissingen vertrok ken naar Amerika. De 600 passa giers voor de Maasdam werden uit Rotterdam aangevoerd. Een aantal kwam op eigen gelegen heid, maar verreweg het grootste gedeelte met een extra trein, die om kwart voor vier het station Vlissingen binnenstoomde en vandaar naar de kade reed. Elf rijtuigen, getrokken door een zware locomotief, rolden over de kade tot vlak voor het schip. De passencontrole en andere forma liteiten waren reeds in Rotter dam geschied. Onder geleide van douane-beambten reed deze als het ware „verzegelde" trein naar de „Maasdam", waar de reizigers rijtuig na rijtuig de trein verlie ten, om zich aan boord te bege ven. De organisatie op de kade verliep weer uitstekend, dank zij de medewerking van alle instan ties: havenautoriteiten en -perso neel, douane, marechaussee en gemeentepolitie. Tegen zes uur waren alle passagiers aan boord en een uur later ook de bagage, die tezamen drie wagons in be slag had genomen. Tegen half 8 konden de trossen worden losge maakt. De sleepboten brachten het schip buiten de haven op de rede en weldra was de „Maas dam" uit het oog verdwenen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2