Trygve Lie treedt af als Secretaris- Generaal der Verenigde Naties De situatie in Rotterdam in verband met de Faustus De Verenigde Naties Viering „Heldendag" De Belgische begroting DE STRIJD IN INDO-CHINA DE ONGEREGEDHEDEN TE EAST LONDON Toespraak van W SJINSK Y Rede van Minister LUNS WEERSVERWACHTING President Sukarno over Nieuu-Guinea HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 11 NOVEMBER 1952. 7e JJaargang No. 2188. DE ALGEMENE STAKING TE PORT ELIZABETH De grens der financiële mogelijkheden bereikt Indonesië op onder op ondei Nov. 12 7.55 16.53 2.02 14.41 13 7.56 16.52 3.12 14.52 14 7.58 16.50 4.25 15.04 15 8.00 16.49 5.41 15.19 Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Eedactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Ni 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Trygve Lie is Maandag afge treden als secretaris-generaal van de Verenigde Naties. Bij de opening van de alge mene vergadering van Maandag middag heeft Lie zijn besluit medegedeeld. Hij zei dat hij al eerder had willen aftreden, maar dat hij had goedgevonden aan te blijven vanwege de Koreaanse kwestie. Maar nu scheen de situa tie er beter voor te staan. Lie zei- de, dat een nieuwe secretaris-ge neraal, die eenstemmig door de vijf grote mogendheden zou wor den gekozen, misschien beter ge schikt voor zijn taak was. Lie stelde voor, dat de Assem- blée het verkiezen van een nieu we secretaris-generaal op de agenda plaatst. Voorzitter Pear son van Canada nam dit voorstel aan. Lie zei dat hij aftrad „om persoonlijke redenen", na lang overleg met zijn gezinsleden en vrienden. „Ik weet dat het gevaar bestaat dat mijn daad verkeerd begrepen wordt. Ik verklaar ech ter met klem dat mijn ontslag wordt ingediend om de zo even ge noemde redenen en om geen an dere. Ik wil dat de leden weten, dat ik mij terugtrek in de hoop dat dit de Verenigde Naties mag helpen bij het redden van de vre de en het beter dienen van de zaak van vrijheid en vooruitgang voor het gehele mensdom". Lie had een kleur en leek wat opgewonden toen hij zijn van te voren opgestelde verklaring voor las. Toen hij klaar was heerste er algehele stilte in de stampvolle vergaderzaal. Het was niet onmiddellijk dui delijk wanneer Lie's ontslag in gaat. Spoedig na het begin van de Koreaanse oorlog in 1950 sprak de Sowjet-Unie haar veto uit te gen de herverkiezing van Lie op een geheime vergadering van de Veiligheidsraad. Zij stelde als secretaris-gene raal voor de Poolse minister van Buitenlandse Zaken Zygmunt Modzielewski. Enkele weken later deed de algemene vergadering de bittere Sowjet-oppositie teniet door met 46 tegen 5 stemmen Lie's ambtstermijn met drie jaar te verlengen. In zijn verklaring verwees Lie naar een onderhoud, op 11 Sep tember, met de voorzitter van de Algemene Vergadering Pearson, waarbij hij deze reeds meedeelde In het Z. van de delta van Hanoi hebben de opstandelin gen 3 Franse posten genomen- De Vietminh schijnt de op mars van Frans-Vietnamese strijdkrachten in de richting van Toejenguang te willen ver tragen. Zondag rukten gepantserde eenheden van de Frans-Viet namese strijdkrachten 30 km op in een gebied waar de Vietminh een groot aantal opslagplaatsen had ingericht, zonder veel te genstand te ontmoeten. dat hij na rijp beraad had beslo ten zijn ontslag in te dienen. Lie was toen van plan zijn be sluit bij de opening van deze ze vende zitting van de Assemble be kend te maken, maar hij heeft tot Maandag gewacht om de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad bijeen te tref fen, in de hoop dat dit de benoe ming van een opvolger zou verge makkelijken. Lie herinnerde er aan, dat hij al in 1950 wilde aftreden, aan het einde van de termijn van vijf jaar. Hij verklaarde zich toen bereid aan te blijven omdat de agressie in Korea omstandigheden schiep- waardoor hij zich verplicht voel de zijn taak voort te zetten. „Thans ben ik van geyoelen, dat de toestand iets anders is. De Ver. Naties hebben de aanvalspoging in Korea afgewezen. Er kan een wapenstilstand tot stand komen als Rusland, China en de Noord- Koreanen oprecht zijn in hun wens de strijd te beëindigen. Als zij oprecht zijn, is een nieu we secretaris-generaal, unaniem gekozen door de 5 grote mogend heden, de Veiligheidsraad en de Algemene Vergadering, wellicht van meer nut dan ik kan zijn." Lie werd beschouwd als een hardnekkig verdediger van de V. N.-politiek inzake Korea en het handhaven van de beginse len van het handvest der V. N. in het Koreaanse geschil. Toen de Assemblée hem in 1950 her benoemde, werd dit beschouwd als een uitspraak van vertrou wen in Lie's krachtige steun van de V. N.-actie in Korea. Sedertdien heeft de Sowjet-dele- gatie de secretaris-generaal be handeld alsof hij niet meer be stond. Het was bekend, dat Lie zich dit zeer aantrok. Lie verdiende bijna 150.000 gul den per jaar belastingvrij aan salaris en onkostenvergoeding. ROMULO CANDIDAAT? Generaal Carlos Romulo, minis ter van Buitenlandse Zaken van de Philippijnse republiek, wordt in officiële kringen te Washing ton genoemd als de waarschijn lijkste opvolger van Trygve Lie. Maandag was de orde in East London weer hersteld. Officieel wordt meegedeeld dat bij de wanordelijkheden in de nacht van Zondag op Maandag zeven Afrikanen en 2 blanken om het leven zijn gekomen. 18 Inboorlingen zijn in het ziekenhuis opgenomen. 9 Hun ner waren licht gewond. Deze 9 zijn gearresteerd. Maandag begon de door het Indische en Afrikaanse natio nale congres ivoor 1 dag te Port Elizabeth uitgeroepen algeme ne staking. Het leek er op dat het sta kingsparool vrij algemeen werd gevolgd. Bedrijven ondervonden de uitwerking er van. De elec- triciteitsvoorziening is met 20 procent ingekrompen. Er is geen melding gemaakt van inciden ten. In enkele van de grootste fa brieken, waaronder die van Ford en General Motors, zijn de Afri kaanse werklieden niet op hun werk verschenen. De arbeiders van gemengd bloed in Port Eli zabeth zijn voor het grootste deel wel naar hun werk gegaan. Schepen met een diepgang van 9 meter mogen reeds binnenkomen Besprekingen tussen Nederlandse en Engelse marine autoriteiten over opruiming van het icrak De Sowjet-minister van Bui tenlandse Zaken, Andrej Wy- sjinsky, heeft Maandag in de po litieke commissie der Ver. Naties een gewijzigde versie van de re solutie, die hij tevoren reeds had aangeboden, ingediend. Wysjins- ky stelde de vorming van een commissie van elf leden voor, welke zou moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de Ver. Staten, Groot-Britannië, Frank rijk, de Sowjet-Unie, Peking- China, India, Birma, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Noord-Korea en Zuid-Korea en tot taak zou zou hebben onmiddellijk maat regelen te nemen ter regeling van de Koreaanse kwestie, waaronder hulp aan beide partijen bij de repatriëring van alle krijgsge vangenen. De door Wysjinsky voorgestelde commissies van elf leden zou toe zicht moeten houden op de tot standkoming van een eenheid van Korea door de Koreanen zelf. Wysjinsky zeide in antwoord op vragen van Acheson en anderen, dat het beginsel van vrijwillige re patriëring van krijgsgevangenen „geheel onaanvaardbaar" is en reeds door de Chinezen en Noord koreanen verworpen. „De conven tie van Genève laat er geen twijfel over bestaan, dat de mogendheid die krijgsgevangenen vasthoudt, verplicht is deze allen na het be ëindigen der vijandelijkheden te re patriëren". Wysjinsky, die twee-en-een-half uur sprak, zei, dat krijgsgevange nen onder militaire discipline blij ven staan en derhalve niet vrij zijn. De V.S. hadden de krijgsgevange nen nodig voor „opstandige activi teit in de Sowjet-Unie en andere landen". Hij zeide, dat het aannemen van de door 21 landen, waaronder Ame rika, ingediende resolutie inzake Korea, waarin het beginsel der vrijwillige repatriëring is vervat, „onvermijdelijk zou leiden tot het afbreken der besprekingen te Pan- moendjon en een verlenging van de oorlog". Hij verklaarde, dat het debat tot nogtoe had bevestigd, dat „de heer sende kringen der V.S. geen be langstelling hebben voor een be ëindiging van de oorlog en een rege ling van de Koreaanse kwestie".jongste voorstel over Korea in De V.S. wensten een „overwinning de politieke commissie zullen ver ten koste van alles" op het slag-werpen. veld. Hij herhaalde, dat de Koreanen „gesteund en aangemoedigd door de V.S.", Noord-Korea hadden aan gevallen. De Franse en Britse af gevaardigden (Hoppenot en Lloyd) hadden geen enkel bewijs aange voerd voor hun verklaring, dat Noord-Korea Zuid-Korea had aan gevallen, aldus Wysjinsky. Terwijl Wysjinsky sprak weer klonk in de zaal het lawaai van gehamer boven de hoofden der ge delegeerden. Hij onderbrak zijn rede en zette deze pas voort, toen het lawaai was opgehouden! Toen Wysjinsky gesproken had, ging de commissie uiteen, zonder een nieuwe datum voor de volgen de bijeenkomst vast te stellen. In diplomatieke kringen van de Verenigde Naties acht men het zeer waarschijnlijk, dat de Weste lijke mogendheden Wysjinsky's Aan de vooravond van het nieu. we parlementaire jaar heeft de Belgische minister van Financiën de rijksbegroting voor 1953 inge diend. Op deze begroting komen de uitgaven voor met fr 97,75 mil liard, waarvan fr 77,7 milliard op de gewone en fr 20,5 milliard op de buitengewone begroting. De ontvangsten op de gewone begro ting figureren met fr 77,9 mil liard, zodat hier dus een gunstig overschot van fr 200 millioen is. Daar de ontvangsten op de bui tengewone begroting echter slechts een bedrag van fr 2,5 mil liard uitmaken, zal ruim fr 17 milliard door middel van lenin gen moeten worden gedekt. De buitengewone begroting voor 1953 moet 21,2 milliard militaire investeringen van 1952 dragen waarvan 60 procent bestemd is voor de herbewapening. Ook voor 1953 voorziet de rege ring fr 6,3 milliard nieuwe beleg gingen voor militaire doeleinden. Hiermee is de grens der finan ciële mogelijkheden van België bereikt, aldus heet het in de toe lichting op de begroting. De rege ring waarschuwt de andere lan den, dat België de militaire lasten niet kan dragen zonder buiten landse hulp. Teneinde zich niet in een finan cieel avontuur te storten, zo wordt verder opgemerkt, heeft de regering besloten de militaire uit- gaven voor 1952, voorzover deze nog verricht moeten worden, tot de helft te herleiden. Ook de voor 1953 voorziene uitgaven moeten tot Maart 1953 gehalveerd wor den, hetgeen fr 3 milliard .ninder betekent. Indien geen andere in komsten worden gevonden of de militaire inspanningen niet over een langere termijn kunnen wor den uitgespreid, zal de begroting in haar geheel met fr 24 milliard moeten worden verminderd, wil men inflatie in België vermijden. In de conclusie van de toelichting op de rijksbegroting wijst de re gering er op, dat deze begroting van bijna fr 100 milliard overeen komt met bijna een derde deel van het nationale inkomen. Een dergelijk peil van uitgaven, zo heet het, kan niet worden volge houden. Indien er een wijziging in de huidige gunstige conjunc tuur intrad, zou de financiële last ondragelijk worden. Het land dient daarom ten koste van alles de uitgaven te beperken of deze tot later uit te stellen. De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr J. Luns heeft in de vergadering van de V. N. een uiteenzetting gegeven van het Nederlandse standpunt inzake de internationale aange legenheden. Het feit constaterend dat de V. N. thans in een eigen nieuw ge bouw bijeen waren, stelde hij de vraag, of de V.N. nog even diep geworteld is in het hart van het volk zoals bij de oprichting, zeven jaar geleden. Mr Luns merkte op, dat de V. N. een ideaal dienen, doch daarbij realistisch moeten bijven en dat hierbij rekening moet worden gehouden met het feit, dat politiek de kust van het bereikbare is. Mr Luns meende te moeten con stateren, dat de V. N. met name op het gebied van vrede en veilig, heid niet hebben kunnen voldoen aan de in 1945 gewekte verwach tingen. Wel is een moedige daad gesteld door het optreden in Ko rea, aldus mr Luns, doch men moet er voor op zijn hoede blij ven, dat de eenheid niet wordt verzwakt door hen, die de gelede ren der Verenigde Naties trach ten te splijten. De V. N. zijn be reid en verlangend een eervolle wapenstilstand te sluiten, maar de beginselen van de V. N. moe ten onverzwakt gehandhaafd blij ven. De minister zeide verder, dat men zich niet kan neerleggen bij een onbepaald voortduren van de naoorlogse status quo in sommi ge delen van de wereld, maar dat met vreedzame middelen ge streefd moet worden naar verbe tering van onrechtvaardige en on gezonde toestanden. Hij refereerde hierbij aan het verdeeld zijn van Korea en Duits land en aan de bezetting van Oostenrijk. Verder bestaat er nog steeds een gevaarlijk gebrek aan machtsevenwicht. Daarom moet geleidelijke opbouw van de krach ten der vrije wereld worden toe gejuicht. Wij beschouwen de Navo, aldus minister Luns, als een van de be langrijkste bijdragen tot de rui mere gezamenlijke veiligheid, die het handvest der V. N. op het oog heeft. Wij zien in, dat op dit rui mer gebied de Veiligheidsraad ge faald heeft in het organiseren van een permanente internationale gewapende macht. Onder deze omstandigheden moesten andere middelen in het kader van het handvest worden aangewend en dit is gebeurd. MOTIE VAN WANTROUWEN IN HET LAGERHUIS. Vandaag zal de oppositie in het Lagerhuis een motie van wan trouwen indienen. Wordt deze motie goedgekeurd, dan zal de regering-Churchill moeten aftre den. De motie critiseert de troon rede wegens haar gebrek aan positieve en doeltreffende voor stellen, om aan de economische positie van het land het hoofd te bieden". De regering heeft in het Lagerhuis een meerderheid van 18. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. Nu en dan buien. Wisselende bewolking met nu en dan regen- of hagelbuien ver gezeld van flinke windstoten. Ma tige tot krachtige en langs de kust nu en dan harde Noordelijke wind. Iets kouder. Na langdurige conferenties, die gisterenmorgen en -middag gehouden zijn, is er weer enige verruiming voor de internatio nale scheepvaart gekomen. Ten aanzien van de uitgaande vaart is thans kennis gegeven, dat er geen dieptebeperking meer geldt, echter met dien verstande, dat schepen met een diepgang boven de negen meter het wrak beho ren te passeren onder gunstige omstandigheden van het getij. Dit wordt aan de zeeloods over gelaten. Weersomstandigheden behoren hierbij mede in aanmer king te worden genomen. Voor de inkomende vaart geldt ten eerste, dat dag en nacht een maximum geldt van acht meter diepgang, maar ten tweede over dag, onder gunstige omstandig heden van weer en getij ongeveer twee uur na hoog water te Hoek van Holland, het binnenkomen is toegestaan tot een maximum van negen meter diepgang. Men heeft gemeend tot deze maatregelen te kunnen oyergaan nu de rapporten zijn binnenge komen van de loodsen, die reeds schepen door het overgebleven „gat" van de Nieuwe Waterweg hebben binnengebracht. Zij heb ben de veranderingen in de stro mingen kunnen constateren, de snelheid hiervan en de eventuele meerdere weerstand, die te over winnen is. De beslissing, dat bij gunstige omstandigheden schepen tot 9 meter diepgang mogen binnen komen, betekent een verademing voor het oliecentrum in Pernis. Buitengaats ligt b.v. te wachten de „Atlantic Queen". Deze ligt 31 voet diep, of meer dan 10 m. Voor dit tankschip geldt dus nog het parool: buiten blijven. Maar ook is b.v. de „Emma Maersk" er gesignaleerd. Die ligt precies 9 meter diep en wacht nu op een gunstige gelegenheid om zijn weg naar Pernis te vinden. Heden wordt verwacht de „Bulk Patrol", maar als de omstandig heden dan niet gewijzigd zijn, zal ook die buitengaats moeten blij ven, vanwege de diepgang van 33.6 voet. Niettemin blijft men in Rotterdam en aan de Hoek vol goede moed, want men hoopt op een steeds meer vrijgeven van de overgebleven vaargeul tot groter diepgang. Men acht het niet uitgesloten, dat heden de genoemde twee grote tankschepen eveneens kun. nen binnenkomen. Tot Zondagnacht 24 uur waren er 64 binnenkomende schepen ge teld en 99 uitgaanders. Gisteren tot half elf waren er 38 binnen- en 11 uitgevaren. De opruiming van het wrak. Wat de opruiming van het wrak van de „Faustus" betreft, reeds is in Hoek van Holland aangekomen het hoofd van The Boomdefence and marine salvage Department, commander C. A. Black. Hij heeft reeds deelgeno men aan de gisterenmorgen voortgezette besprekingen, waar bij mede aanwezig zijn de Neder landse commandant maritieme middelen en de stafofficier van de mijnendienst. De Engelsen hebben hun op- ruimingswerk in Dover onder broken, om de Rotterdamse ha ven zq spoedig mogelijk te kun nen helpen. De leiding van het opruimingswerk, dat zoals ge zegd allereerst in opblazen van het wrak zal bestaan, waarna de brokstukken gelicht kunnen wor den, berust echter bij de Neder landse Koninklijke Marine, die de verantwoordelijkheid draagt. Engeland stelt alleen materieel en personeel ter beschikking. Dit personeel zal uit 120 man be staan. Er worden twee lifting- crafts gezonden en twee kust- bergingsvaartuigen. Onder deze vier vaartuigen bevindt zich H.M.'s „Uplifter". Deze vier zul len zich voegen bij de Nederland se „Hercules", een Nederlands marinebergingsvaartuig en zee sleepboot. Aan boord van de „Restive" be vindt zich een opruimingsploeg van de Britse marine. In ieder geval begint het scheepvaartverkeer in Hoek van Holland weer enigermate nor maal te worden, omdat meer dan 80 procent de Waterweg in en uit kan. Rondom de plaats, waar het wrak ligt, is nu betonning aan gebracht om de plaats aan te geven, waar men zo ver mogelijk vandaan dient te blijven. Peilin gen hebben uitgewezen, dat er boven het hoogste punt van het wrak slechts één meter water staat. Zelfs het éénrichtingverkeer is nu opgeheven, met dien verstan de echter, dat uit zee komende schepen voorrang hebben. DE LLOYDSCHEPEN EN DE NIEUWE WATERWEG. Omstreeks twaalf uur Maan dagmiddag heeft de „Kedoe", het kleinste schip van de Rotterdam se Lloyd, de Nieuwe Waterweg verlaten op weg naar Indonesië. De stremming van de Waterweg betekende voor dit schip een op onthoud van twee dagen. De „Drente" van dezelfde maatschappij moet eind dezer week naar de Golf van Mexico vertrekken. Zijn de diepgangs- grenzen langs het wrak van de „Faustus" verruimd, dan zal het volgeladen schip misschien kun nen passeren, doch is de toe stand nog als op het ogenblik, dan zal men het schip minder la ding geven, zodat het kan uit varen. De „Weltevreden" van de Lloyd vertrekt vandaag naar Hamburg. Het schip is uit Indonesië geko men en heeft nog een restant lading voor Hamburg, vanwaar het leeg naar Rotterdam terug keert. Voor de „Weltevreden" dus geen problemen, maar voor de „Garoet" des te meer. Deze Lloydboot laadt thans te Ham burg-Bremen gaat dan naar Ant werpen en zou Zaterdag a.s. naar Rotterdam komen. Het hangt er van af, hoeveel lading het schip in Antwerpen inneemt, want in Rotterdam komt er ook nog het een en ander bij. Doch dit pro bleem wordt vóór het einde van de week niet urgent en wie weet zijn dan de omstandigheden bij Hoek van Holland niet gunstiger geworden. Zou deze hoop gerea liseerd worden, dan zullen er waarschijnlijk geen moeilijkheden volgen -voor de op 21 November a.s. te verwachten „Willem Ruys die meer diepgang heeft dan thans is toegestaan. Kan de „Wil lem Ruys" niet binnenkomen, dan zal de directie van de Rotter damse Lloyd tijdig maatregelen treffen, hoewel het nu nog te vroeg is om te zeggen, waaruit deze zullen bestaan. t SLEEP VOER NIEUWE WATERWEG BINNEN Onder moeilijke omstandigheden (er woei weer een flinke bries) hebben de sleepboten „Hudson" en „Blankenburg"Maandagavond de Poolse vrachtboot „Mikolaj Rej" door de vaargeul bij de mon ding van de Nieuwe Waterweg naar binnen gebracht. Het Poolse schip had op zee roerschade opgelopen en was stuurloos. Het had om sleepboot- assistentie verzocht. Het scheep vaartverkeer was door 't binnen komen van de sleep geruime tijd gestremd. Het succesvolle verloop van het binnenvaren van de sleep ontlokte bij de vele kijkers een hoeratje. WOENSDAG 12 NOVEMBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.57 10.32 11.12 11.22 n.m. 10.35 11.10 11.50 12.— Ondanks de toezeggingen van Britse zijde is er nog geen prac- tische voortgang te verwachten. Het weer op zee is te slecht en gisterenmiddag waren de Engel se schepen nog niet uit Dover vertrokken. De sleepboot „Restive" van de Britse admiraliteit is Maandag morgen uit Portsmouth naar Hoek van Holland vertrokken om te assisteren bij het opruimen van de „Faustus". „Natuurlijk wenst gij te weten, wat wij zullen doen na de verkla ring van de Nederlandse regering over Irian", zo begon Sukarno zijn tevoren aangekondigde rede te Surabaja. „Ik zal echter op de ze avond liever niet over Irian spreken, want deze rede wordt voor de radio gehouden en ieder een kan er naar luisteren. Ik wens deze heilige en historische dag niet te bezoedelen met woor den, die niet aangenaam klinken in Nederlandse oren". De president constateerde, dat de Nederlanders niet bereid zijn over de status van Irian te spre ken. Zij willen deze alleen bespre ken om hun eigen standpunt uit een te zetten, wat er op neer komt, dat zij voortgaan met dit deel van de republiek Indonesia te koloniseren. Wij zullen de kwestie van onze strijd voor de bevrijding van West-Irian onder elkaar bespreken op een ander tijdstip en op andere wijze. Laten wij er van dit ogenblik af over zwijgen, maar laat onze terug houdendheid niet passief zijn. La ten wij onze nationale eenheid zo hecht mogelijk smeden. De natio nale eenheid is de voorwaarde voor de zege. Onze strijd is hard en moeilijk, maar laten wij geen ogenblik wankelen en niet twijfe len aan de uitslag. Tachtig mil lioen mensen staan tegenover een paar honderdduizend mensen met koloniale aspiraties. Laten wij niet twijfelen, welke partij uiteindelijk zal winnen, zo sprak Sukarno. Vervolgens heeft Sukarno het heldengedenkteken onthuld, een 40 meter hoge obelisk. Hij werd begroet door de plaat selijke militaire en civiele autori teiten en inspecteerde de ere wacht van mariniers en dirigeer de o.m. een zanguitvoering van schoolkinderen. In het huis van de gouverneur hield hij zijn redevoering tot de „luisteraars van Sabang tot Me- rauke", waarin hij herinnerde aan de gebeurtenissen op 10 No vember 1945 in Surabaja en de helden van de revolutie als voor beeld stelde. Hierbij greep hij te rug op zijn rede van vorig jaar en wees hij er op, dat een held is ieder die het eigen belang onder geschikt maakt aan de algemene steeds symbolisch voor de natio nale revolutie, die nog niet vol tooid is. Hij voegde er aan toe, dat de toestand in 1952 nog som berder is geworden in vergelij king met het vorig jaar. De laat ste tijd zijn er gebeurtenissen voorgekomen, die ons voor on heilspellende feiten stellen. Wel ke zijn deze feiten? aldus Sukar no. Toen de kabinetscrisis in Ne derland eindigde en de huidige regering-Drees werd gevormd, stonden wij tegenover de kwestie van onderhandelingen met de Ne derlanders over de opheffing van de unie en over West-Irian. In de kwestie-Irian werden wij achtereenvolgens door de Neder landers tegenover verschillende feiten geplaatst. Ten eerste werd West-Irian alsof er geen enkel dispuut met ons bestaat in de Nederlandse grondwet opgeno men als Nederlands-Nieuw-Gui- nea. Ten tweede, zeide minister Kernkamp begin September in een vraaggesprek, dat Nieuw- Guinea tot Nederlands grondge bied behoort en „wij kunnen en mogen zelfs niet anders dan rus tig voortgaan dit land naar ons beste weten te besturen". Ten derde legde de Nederlandse rege ring een officieel rapport inzake Nieuw-Guinea aan de Verenigde Naties voor, alsof het reeds on der haar jurisdictie valt. Wij zijn thans, aldus de president, ge plaatst voor het feit, dat de unie, naar welker opheffing wij lang hebben gestreefd, nog niet is op geheven en dat West-Irian, waar van de status onze harten zo lang verscheurd heeft, nu vast in de greep van de Nederlanders is en onder hun controle. Na gevraagd te hebben of er een Indonesiër is, die durft zeggen, dat de natio nale revolutie voltooid is, wees Sukarno er op, dat de sentimen ten van het ogenblik de patriot soms doen vergeten, dat zijn na tionale revolutie nog niet vol tooid is. ZON MAAN

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1