Tweede Kamer over de begroting van Waterstaat man hoofdpunt Het Britse Lagerhuis fiicago Mogelijkheden en moeilijkheden in Nieuw-Guinea De assemblée te New-York AKKERTJES KOREA De veerlarseven op de Wester-Schelde De zeeroof op de Middelandse zee Treinbotsing bij Londen „OPTIMA" Matrassen Fa. Julia van de YValle De Amerikaanse presidentsverkiezingen Adenauer over de verkiezing van Eisenhower Zestienjarige vermoordt zijn ouders Rapport over dwangarbeid in de Verenigde Staten UIT Grieperig -m De lonen in Engeland Toestand in Port Elizabeth In het voorlopig verslag van de Tweede Kamer over de begroting 1953 van verkeer en waterstaat werd het optreden van de nieuwe minister met vertrouwen tege moet gezien. Vele leden spraken de ver wachting uit, dat het bij de mi nister bestaande verlangen om contact met de Kamer te onder houden mede tot uiting zal ko men in het geven van inlichtin gen betreffende in uitvoering zijnde werken, met name bij de rijkswaterstaat. Deze leden ver zochten met nadruk te voorko men, dat de Kamer ten aanzien van openbare werken voor faits accomplis wordt gesteld. Van meerdere zijden werd de vraag gesteld, of het juist is, dat de overheid voor het beroepsver voer langs de weg o.m. via be lastingen en heffingen méér ont vangt dan zij aan kosten voor deze vervoersvorm besteedt? Wat is de mening van de mi nister over de invloed van de snel toenemende omvang van het ver keer met bromfietsen op de ver keer s-onveiligheid Algemeen werd de klacht geuit WATERSTAAT. Algemeen werd er op aange drongen, dat mede met het oog op tijden van teruglopende werk gelegenheid voldoende plannen voor grote werkobjecten in voor bereiding zijn. Vele leden gaven blijk van ern stige bezorgdheid over het gevaar dat onze zoetwatervoorziening bedreigt door vervuiling tenge volge van invloeden zowel van buitenlands als van binnenlands origine. Algemeen werd gevraagd, of de regering het ogenblik reeds geko men acht om ter oplossing van 'n aantal ernstige vraagstukken van nationale en regionale aard plan nen voor te bereiden, ten einde de zeegaten tussen de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden af te sluiten en de Wadden in te polde ren. Gevraagd werd verder een na dere uiteenzetting van de plannen van de regering nopens de indij king van de Biesbosch. Vele leden zouden gaarne ver nemen, of met besteding van de in deze begroting uitgetrokken gelden de werken aan het kanaal NATIONALITEITS- EN KENTEKENBEWIJS. De K.N.A.C. bereiken klachten, dat aan de Belgische grens door de Belgische douane geen genoe gen is genomen met een nationa- liteitsbewijs, doch dat daarnaast een kentekenbewijs is geëist. De ze houding van de Belgische douane is volgens de K.N.A.C. niet juist. Automobilisten die dienaangaande moeilijkheden mochten ondervinden, kunnen zich tot de K.N.A.C. wenden met opgaaf wanneer en aan welk grenskantoor zulks is geschied. Op grond van de tussen Neder land en België gemaakte af spraak zal n.l. het bestaande na- tionaliteitsbewijs, mits dit na tuurlijk aan de gegevens van de auto voldoet, geldig blijven als be wijs van legale invoer van het motorvoertuig. Pas in de toe komst wordt het nationaliteitsbe wijs geheel afgeschaft en vervan gen door het nationaal-kenteken bewijs. Na 1 November worden geen nationaliteitsbewijzen meer uitgereikt, doch de bestaande be wijzen blijven geldig. dat de controle op de naleving HansweertWemeldinge nu ge heel gereed komen. Zo neen, is de minister dan bereid met het in orde brengen van deze inter nationale verbinding de grootste spoed te betrachten? Vrijwel algemeen toonde men zich ongerust over de mededeling in de memorie van toelichting, dat een wijziging van de veerta- rieven op de Westerschelde in voorbereiding is. Van verschillende zijden werd gepleit voor intrekking van het in 1951 ingevoerde tarief. Algemeen vroeg men 's-minis- ters standpunt over de oeverver binding van Goeree-Overflakkee. Zeer vele leden zagen een vaste verbinding als een steeds nijpen der noodzakelijkheid. Tenslotte maakte men de mi nister opmerkzaam op de dijkval- len, welke aan de noordkant van het eiland Schouwen plaats vin den. van de bepalingen van het rij' tijdenbesluit veel te wensen over laat. VERKEERS- EN VERVOERSDIENSTEN. Vele leden vroegen de aan dacht van de minister voor in de pers gesignaleerde misstanden bij het toeristenvervoer naar het buitenland, waardoor niet alleen Nederlandse toeristen worden ge dupeerd, maar ook de reputatie van het Nederlandse vervoerswe zen in het buitenland wordt aan getast. Ook met betrekking tot de overmatige werktijden van de chauffeurs blijken ernstige grie ven te bestaan. Welke maatre gelen denkt de minister te nemen om tegen deze misstanden op te treden? Deze leden vroegen tevens, of de minister materiaal kan over leggen, waaruit zou kunnen blij ken, of de bewering, dat de N. S, andere takken van vervoer tracht te verdringen, gerechtvaardigd is Maatregelen werden gevraagd tegen het nog steeds veelvuldig voorkomende verblinden van te genliggers. Tal van lantaarns zijn zodanig gesteld, dat zij ook in gedimde stand verblindend wer ken. In hoeverre houdt de ver keerspolitie hierop toezicht? Na een snel onderzoek, dat werd bemoeliijkt door het ge heimzinnige karakter rondom het geval van zeeroof waarvan een dezer dagen het Nederlandse schip „Combinatie" op de Middel landse Zee het slachtoffer werd is de internationale politie over gegaan tot de arrestatie van de bemanning van het scheepje „Es- mee" dat 5 November de haven van Tanger binnenviel. Deze bemanning bestaat voor namelijk uit Britse en Nederland se matrozen, wier deelneming aan de zeeroof door de interna tionale politie is vastgesteld. Het geheimzinnige scheepje is in be slag genomen. Het onderzoek duurt voort en de politie hoopt binnenkort de andere leden van de bende te kunnen aanhouden. Zaterdagavond is bij het station Guildford, ongeveer 50 km ten Z. W. van Londen, een electrische trein in botsing gekomen met een locomotief. Ongeveer 20 personen werden gewond, van wie zes naar het ziekenhuis moesten worden ge-bracht. In de radiorubriek „Verklaring en Toelichting" heeft de heer P. A. Wansink, hoofd van de afde ling voorlichting van het gouver nement in Nieuw-Guinea, een in leiding gehouden over dit eiland. Wie zich een oordeel wil vor men over hetgeen er in Nieuw- Guinea gebeurt en nog zal moe ten gebeuren, moet zich hierbij twee feiten realiseren. In de eer ste plaats: Nieuw Guinea is door bodemgesteldheid, klimaat en an dere factoren een land, waar veel energie, vasthoudendheid en een flinke dosis optimisme nodig zijn, als men wil slagen en tastbare re sultaten bereiken. Het is zeker geen land voor „stunts": de omstandigheden lenen er zich niet tot snelle, ecla tante successen op korte termijn, Ten tweede zijn de feiten daar om aan te tonen, dat zij, die me nen op grond van de in Indonesië verkregen practische kennis en opgedane ervaringen in Nieuw- Guinea gemakkelijk werk te zul len hebben, veelal bedrogen uit komen. Het is dan ook wel begrijpelijk dat men zich aanvakelijk ge plaatst vond tegenover talrijke vraagstukken, waarvoor de oplos sing slechts door intensieve stu die en langs de weg van het ex periment kon worden gevonden. Men zag zich de eis gesteld tot het opbouwen van een admini stratief en bestuurlijk apparaat, dat de overheidstaken zelfstandig zou kunnen overnemen. In de tweede plaats deed zich hierbij het ontstane tekort aan gerouti neerd en bekwaam lager en mid delbaar personeel scherp gevoe len. Tenslotte had men te kam- pen met de veelvudige moeilijk heden, voortspruitend uit een beperkt en niet altijd even glad verlopende materiaal-bevoorra ding uit Nederland, alsmede met de omstandigheid, dat de capaci teit van de Nederlandse schat kist, waaruit een en ander moest worden bekostigd, niet onuitput telijk is. Overzien wij in globale trekken wat er sinds het totstandkomen van het gouvernement van Nieuw-Guinea op 27 December 1949 is geschied en trachten wi; ons een beeld te vormen van de mogelijkheden, welke Nw Guinea voor de komende jaren inhoudt, dan ziet de verkregen voorstel ling er ongeveer als volgt uit: gegevens en inzicht nodig zullen zijn, alvorens men een definitieve gedragslijn zal kunnen bepalen. In dit verband kan ik wijzen op de bodemkundige en bosverken- ningen, die nu flink worden aan gepakt. Op de voorgrond treedt uiter aard het probleem der ontwikke ling van de autochthone bevol king, de ontplooiing en hervor ming van de veelal nog uiterst primitieve Papoeamaatschappij tot een autochthone samenleving, die de aanhechting aan de moder ne levens- en maatschappijvor- men, waarmede zij een begin van aanraking vond, niet slechts zon der nadeel, doch met winst voor zichzelf zal kunnen beleven. In het vlak der economische moge lijkheden en perspectieven ont moeten wij de mijnbouwkundige exploraties, welke thans door een „research-partij" van de techni sche hogeschool te Delft in het Cycloopgebergte worden ver richt. Intussen zijn, naar ik meen te mogen zeggen, de eerste uiter lijke tekenen niet ontmoedigend geweest. Op agrarisch gebied heeft men in de loop van dit jaar met het z.g. Nimboran-project, dat in overleg met de South-Pacific-com- mission wordt uitgevoerd, geen onbevredigende vorderingen ge maakt. Men mag met genoegen constateren, dat de daadwerke lijke belangstelling van de bevol king zich duidelijk heeft gemani festeerd. De omstandigheid, dat gedu rende de laatste maanden een deel der voor Nw Guinea bestel de water-transportmiddelen daar te lande in dienst gesteld kon worden, zal niet nalaten haar gunstig effect op de export-om standigheden te doen gevoelen, (Advertentie). Een waardevol huwelijksgeschenk bij uitstek is een zijn in het bereik van elke beurs. Bierkaaistraat HULST De Amerikaanse onderminister van Defensie, Anna Rosenberg, heeft Zondag in een hefschroef- vliegtuig een bezoek gebracht aan de voorposten van het Kore aanse front. Generaal Van Fleet, de Ameri kaanse bevelhebber in Korea, ver gezelde haar in een licht vlieg tuig. Superforten hebben Zaterdag van de Ver. Naties Seoel gebom bardeerd. Ontsnappingspoging van Noordelijke krijgsgevangenen. Twee communistische krijgsge vangenen, die brieven bij zich hadden aan hoge Koreaanse en Chinese leiders, zijn dezer dagen gevat toen zij van het eiland Ko je trachtten te ontsnappen, zo delen de kampautoriteiten mede. Op de gevangenen werden ook Tijdens het debat in de alge-de Nederlandse delegatie zich mene vergadering van de V.N. van stemming over de resolutie in haar geheel zou onthouden, aangezien de competentiekwestie te twijfelachtig is. BINNENSCHEEPVAART. Verscheidene leden vroegen, of het niet in overeenstemming zou zijn met het algemeen geldende streven naar een zo economisch mogelijk vervoer, dat ook de. overheid zelf meer van de binnen scheepvaart gebruik zou maken. Vooral in perioden, waarin geen seizoendrukte heerst, behoren de N. S. het vervoer niet aan de scheepvaart te onttrekken. De aandacht werd gevestigd op de moeilijkheden bij het bieten- vervoer per binnenschip. Vele le den vroegen, of hierin een symp toom kon worden gezien na het intrekken van de wet op de even redige vrachtverdeling. Andere leden vroegen iii dit vbr'band, hoe de minister oor deelt over de gestie van de sui kerfabrikanten, die op de offi ciële schippersbeurzen pamflet ten deden aanplakken, welke meldden, dat de onderhandelin gen tot overeenstemming hadden geleid, ofschoon dit toen niet het geval was. Vele leden zouden gaarne het oordeel van de regering verne men over het eventueel bij de wet verplicht stellen van onderwijs voor schipperskinderen. over de Aziatisch-Arabische reso lutie inzake de behandeling van personen van Indische afkomst in Zuid-Afrika heeft de Neder landse delegatie haar twijfel uit gesproken omtrent de competen tie van de vergadering om zich met deze kwestie bezig te hou den. „De kwestie is de algemene vergadering duidelijk", verklaar de de Nederlandse vertegenwoor diger dr C. L. Patijn, maar het is „veel minder duidelijk" dat de vergadering competent is om haar te bespreken. Hij zei dat dit in het bijzonder gold ten aanzien van de alinea in de resolutie, waarin een beroep wordt gedaan op de Zuid-Afrikaanse regering om, zolang met behulp van een commissie van goede diensten on derhandelingen over de kwestie zouden worden gevoerd tussen Zuid-Afrika enerzijds en India en Pakistan, de wet op de „apart heid" der bevolkingsgroepen niet toe te passen. De Nederlandse gedelegeerde sprak zich niet uit tegen de rest van de resolutie, die een oplos sing van de moeilijkheden door middel van het instellen van deze commissie van goede diensten en het voeren van onderhandelingen voorstelt, maar hij verklaarde dat De vermoedelijke samenstelling van het drie Januari a.s. voor het eerst vergaderende nieuwe huis van afgevaardigden zal zijn: 221 republikeinen, 213 democraten (met één onvervulde zetel door overlijden van de gekozene) en één onafhankelijk lid. Volgens de jongste gegevens is de uitslag der presidentsverkie zingen als volgt. Op generaal Eisenhower stemden 32.995.608 kiezers en op gouverneur Steven son 26.549.961. In totaal zullen 442 kiesmannen op de generaal stemmen en 89 op Stevenson. 39 Amerikaanse staten hebben zich voor Eisenhower en negen voor Stevenson uitgesproken. Kanselier Adenauer heeft ver klaard, dat de verkiezing van ge neraal Eisenhower er toe bijge dragen heeft de vrede te verze keren. Er zijn sommigen, die zeg gen, dat de verkiezing van een generaal tot president der V. S. oorlog betekent. Verstandige ge neraals hebben mij echter mede gedeeld, dat een generaal geen oorlog wenst, omdat hij de ver- aangetroffen met een met de schrikkingen ervan kent. Veel De politie van Miami, in de Amerikaanse staat Florida, heeft Zaterdag medegedeeld, dat een 16-jarige jongen heeft bekend zijn ouders te hebben doodgescho ten, omdat zij hem van school wilden nemen en hem een betrek king wilden doen vervullen. De jongen werd gearresteerd aan het stuur van een auto, waarin zich twee geweren, een hand getekende kaart van Korea, een kaart van het eiland Koje met daarop de ligging van de V.N.-troepen, een lijst van leden van de communistische partij, 2 zelfgemaakte messen, een kom pas en een hoeveelheid sigaret ten. Sneeuw aan het Koreaanse front. Er ligt een dikke laag sneeuw op de heuvels in Korea. Van het centrale front zijn slechts twee communistische aanvallen ge- gen. Elders aan het front was het eveneens rustig. KOREA-VRIJWILLIGERS IN NEDERLAND TERUG. Zaterdagnacht om ongeveer 12 uur is het Amerikaanse troepen transportschip „General Stur gess" te IJmuiden beloodst. Zo dra het schip, dat zoals bekend 'n 120-tal Nederlandse en 8 Belgi sche Korea-vrijwilligers aan boord heeft, gemeerd lag, werd met de débarkatie begonnen. eerder wensen burgers oorlog, al dus de kanselier. In gesprekken met Eisenhower heb ik hem leren kennen als een politiek denkend iemand. Ik heb hem zeer leren waarderen, zo besloot Adenauer. Wdctllll Z. H-il IWCC UCVV ca ccu Men is er gaandeweg in geslaag jachtgeweer> een revolver, twee De 36-jarige Amerikaan Stet son Kennedy uit Floria heeft Vrijdag te Genève in de commis sie van de Verenigde Naties voor dwangarbeid verklaard, dat er 5.388.000 „slavenarbeiders" in de Ver. Staten zijn. In een memo randum van 53 bladzijden zegt hij, dat de meesten van hen in de Zuidelijke en Zuid-Westelijke staten zijn. Vier millioen van hen waren Mexicaanse „natrug- gen", mensen die de Ver. Staten op illegale wijze binnenkwamen door de Rio Grande over te zwemmen. De anderen waren „arme blan ken", negers en personen uit ge bieden rond de Caraïbische Zee. Kennedy zei dat hij en zijn vrouw waren aangevallen door de Ku Klux Klan, omdat deze- organisatie belang had bij het handhaven van de slavenarbeid. Kennedy deelde aan verslag gevers mede, dat zijn reis naar Genève mogelijk was gemaakt door bijdragen van neger-baptis ten uit Miami. De grondslag van de dwang arbeid in Amerika was „de land loperij en de bedrieglijke wetten, waarbij iemand die van landlope rij wordt beschuldigd aan het werk kan worden gezet om zijn schuld af te lossen", aldus Ken nedy. „Door de arbeiders voort durend en op ongeoorloofde wijze ïn de schuld te houden", kon men de dwangarbeid in stand houden. e Nederlandse bijdrage voor vluchtelingen-noodfonds. Het secretariaat der Verenigde Naties heeft bekendgemaakt, dat een Nederlandse bijdrage van 10 duizend dollar (in guldens) in 1952 en van 25 duizend dollar (eveneens in guldens) in 1953 voor het vluchtelingen-noodfonds van de V.N. kan worden tege- moetgezien. De beslissing van de Neder landse regering waarvoor nog parlementaire toestemming no dig is om deze bedragen be schikbaar te stellen, was vervat in een brief van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Za ken aan de hoge commissaris voor de vluchtelingen, de heer Van Heuven Goedhart. De bijdragen en toezeggingen die totdusver van regeringen, or ganisaties en particulieren voor het noodfonds zijn ontvangen, be dragen met inbegrip van de Ne derlandse toezegging thans onge veer 757.000 dollar. Verdere bij dragen uit Nederland, België en Noorwegen kunnen nog vóór het einde van dit jaar worden ver wacht. DOOR LUCIEN LELONG een apparaat tot stand te bren gen, dat in staat mag worden ge acht het complex van taken en verplichtingen, hetwelk de over heid krachtens haar verantwoor delijkheid voor land en bewoners van Nw Guinea heeft te vervul len, naar behoren op te vangen en ten uitvoer te leggen. Dat bij de opbouw en constructie van dit apparaat aanvankelijk een eind- weegs gegaan wordt langs een weg, die dan later minder juist of doelmatig voor een andere moet worden verlaten, is ver klaarbaar. Men heeft in de loop der eerste jaren een scherper en helderder beeld gekregen van de inhoud en de omvang der over heidstaak. Men weet en dit laatste is wellicht nog niet het minste belangrijke in het geheel der Nw Guinea-aspecten dat ten opzichte van vele problemen en objecten nog meer feitelijke jagersmessen en een „machete" (een lang mes, met gebogen lem met) bevonden. De lijken van de vermoorde ouders zijn veertien dagen gele den in hun woning te Kearny, in de staat New Yersey, 1600 km ten noorden van Miami, gevon den. Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla pen een glas hete melk of thee en.... een paar ...die helpen direct! J Miinhardt Hoofdpiinpoeders. Doos 41 Ct. Britse vakverenigingsleiders hebben tegen de zin der linkse groeperingen het aanbod van de werkgevers aanvaard wat betreft een loonsverhoging voor de arbei ders in de machine-industrie. De vakbonden hadden twee pond per week verhoging gevraagd, maar stemmen nu in met 7 sh. 4 pence, het laatste aanbod der werkgevers. De arbeiders op de scheepswerven krijgen 2 pence per week meer. Het overleg tus sen werkgevers en vakbonden heeft zes maanden geduurd. Het gaat om drie millioen arbeiders. De mijnwerkers in Groot-Brit- tannië hebben besloten voor de 400.000 laagstbetaalden aan te dringend op loonsverhoging. Een week geleden heeft een hof van arbitrage de eis van 30 shilling I verhoging voor alle 600.000 mijn- Mijnhardt Hoofdpiimablcnen- Koker 80 u. I werkers afgewezen. De burgemeester van Port Eli zabeth heeft de Zuidafrikaanse minister van justitie en waarne mend minister van Landsverde diging Swart Zaterdag telefo nisch verzocht de stad onder mili tair toezicht te plaatsen en de in de afgelopen oorlog bestaande „dienst ter .bescherming van de burgerij" weer in het leven te roepen. Minister Swart antwoordde, dat er vandaag de dag, waarvoor het „Afrikaanse nationale con gres" een staking voor niet-blan- ken heeft afgekondigd grote politieversterkingen in de stad zullen zijn. Hij verzekerde de bur gemeester dat hij, indien dit no dig zou blijken, niet zou aarzelen de noodtoestand af te kondigen. In dat geval zou het leger het toezicht in handen nemen. Dit zou echter slechts geschieden in dien de politie zou verklaren de toestand niet meer meester te kunnen. EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 8) Nadruk verboden. Hij was uit de koestering van de burgemeesterlijke welwillend heid weggevlucht met de ver zekering, dat hij zeer beslist Mr. De Gooyer wilde opzoeken in zijn pension. Dat vond hij zo'n fidele vent en die had hem in Rotter dam zo kranig terzijde gestaan en zo al meer, dat hij absoluut eens een uurtje met „die archi tect" moest babbelen. „Toch zal ik pas rust hebben als het allemaal achter de rug is," verzuchtte De Gooyer. „Ja," plaagde Wim, „verbeeld je, dat de echte Clarenbough komt opdagen!" De Gooyer werd groen-bleek. „Ja, dan ben ik fini!" consta teerde hij schor. „Dan kan ik mijn biezen wel pakken in Meel- dam en ik heb nog de kans, dat ik achter de tralies draai ook!" „M'n goeie man," troostte Wim, „wie niet waagt, die niet wint. Dacht je, zo lachte hij, „dat ik m'n Chain Stores in Chicago cadeau gekregen heb?" „Dat heb je juist wél," ant woordde De Gooyer. „Kerel, je moet niet denken aan een verkeerde afloop, maar aan een goede. En als dit goed afloopt, zit jij er hier prima voor. De burgemeester heeft geen woorden genoeg om je lof te ver kondigen, al is het, geloof ik, maar om die Kruiderink te ne geren „Ja, dat heb je goed bekeken. Maar Dikkenburg is een beste vent." „Enfin, ik stap weer eens op, Ik moet nog een praatje maken in 't Amerikaans met die burge meestersdochter. Toch eens zien of ik die ijsberg niet kan laten smelten!" „Als je maar geen grappen uit haalt! Bedenk, dat je onder val se vlag vaart, mannetje!" „Dat weet ik best... maar het boottochtje bevalt me best. Ten minste, tot nog toevoegde hij er voorzichtig aan toe. Op dat ogenblik ontvouwde in het enig behoorlijke hotel, dat de naburige stad Kwardam rijk was, een jonge man met een grote uilenbril op, de Provinciebode. Tegenover hem zat een intelli gente jongedame in een onberis pelijk tailleur. Zij keek belang stellend en ook een beetje hau tain de restauratiezaal rond. „Wonderlijk, die Hollandse kranten," mompelde de vreemde ling. „Wat zijn ze toch knus en klein en wat is hun nieuws toch onbelangrijk, tenminste van dit soort bladen. Wacht eens, hier: Meeldam. Daar moet ik heen. Hé... say, Clare, there's some thing in the paper about... here... Mr. Clarenbough. Het meisje wierp een blik in de krant. „Sorry, I don't understand the Dutch language and so I cannot read the paper," zei ze. De jongeman nam de krant weer op en begon aandachtig te lezen. Het meisje staakte haar verveeld rondzien, toen ze plotse ling bemerkte, hoe de krant in de handen van de jongeman schokkende bewegingen begon te maken. Zij hoorde vreemde ge luiden achter het breed uitge vouwen papier. De ober kwam nieuwsgierig nabij om iets op te vangen van het in rad Ameri kaans gevoerde gesprek, dat nu volgde, waarbij hij 't meisje eerst verwonderd zag kijken, toen ont stemd het voorhoofd fronsen heftig protesteren, daarna glim lachen tot tenslotte beiden onder herhaalde lachbuien het gesprek voortzetten in geheimzinnig ge fluister. De kellner kuchte zeer nadruk kelijk. „Blijft u vannacht hier, me neer?" vroeg hij. „Ja, dat was wel de bedoeling." „Wilt u dan even het formulier invullen? Als u mij uw paspoort geeft, zal ik het zelf voor u doen." „Ach nee, dan moet ik eerst mijn pas weer tussen al die pa pieren uit de wagen halen! Nee, geef maar hier". De vreemdeling haalde z'n vul pen voor de dag en vulde beide formulieren snel en handig in. De ober las: „William Colver- In het Britse Lagerhuis is een i debat over de buitenlandse po litiek en de defensie begonnen. De hoofdspreker van de (La bour-)-oppositie Noël Baker,, voormalig minister voor aange legenheden betreffende het ge menebest, zeide, dat het elke maand hoe langer hoe duidelij ker werd „hoe rampzalig het we| dat wij nimmer de door de Russen voorgestelde viermo- gendhedenbespreking over de Duitse eenheid hebben gevoerd". Het was duidelijk, dat de Rus sen slechts tracht .en de eenheid van Duitsland te vertragen of te verijdelen, doch wij hadden ten minste door een conferentie, die niet langer dan een week had behoeven .e duren, voor iedere Duitfcer duidelijk hebben moeten maken waar de verantwoorde lijkheid voor het falen om tot overeenstemming over deze kwestie te komen werkelijk ligt". Met be rekking tot Korea zei- de Baker, dat eei|st een wapen stilstand en ten tweede een overeenkomst over de terugkeer van krijgsgevangenen tot stand diende te komen, vóórdat een vredesconferentie zou kunnen beginnen. „Tragisch" noemde Baker de Amerikaanse beslissing om Al fred Krupp een schadeloosstel ling ter waarde van 40 millioen pond sterling te geven. Verder sprak hij de hoop uit, dat de minister van Buitenlandse Za- ton, journalist; Clare Wyatt, se cretaresse. „Ik zal het maar geloven", bromde hij. „Als zijn geld goed is, kan me dat paspoort niks schelen". En de fooi overtuigde hem, dat dit het enige juiste standpunt was. Inmiddels was Mr Clarenbough gewikkeld in een allergezelligst gesprek met de dochter van de burgemeester. Corrie had in het eerst haar schroom voor het door haar zo weinig beoefende Engels moeten overwinnen, maar nu ze er doorheen was, ontwikkelde 2jch de conversatie uitermate vlot. Clarenbough bleek een gezellig prater en al sprak hij weinig over Chicago, over New York wist hij des te meer te vertellen. Hij bleek bijzonder op de hoogte van de po litiek, zoals die door de UNO be dreven werd en Corrie verwon derde er zich over, dat een zaken man zo goed in al dergelijke din gen thuis was. Haar afkeer van de Amerikanen smolt langzamer hand weg, maar toch kon zij de gedachte niet van zich afzetten dat deze meneer Clarenbough het toch wel een beetje erg met zich zelf getroffen had en... dat hij voortdurend een rol speelde. Ze vroeg zich af, met de intuïtieve scherpzinnigheid die vrouwen eigen is, of die Clarenbough die zich hier presenteerde, zich nu werkelijk voordeed zoals hi; was... (Wordt vervolgd). ken, Eden, de Duitse democra ten zou verzekeren, dat Enge land hun alle nodige steun zou verlenen om te kunnen op reden tegen personen en bewegingen die de Duitse democratie en de wereldvrede in gevaar brengen. Baker was van mening, dat voormalige leden van de Waf- fen-S S niet zouden mogen toetreden tot het Europese le ger „als en wanneer dit werke lijkheid wordt". Eden antwoordde dat Enge land van mening is, dat aan drang op de Sowjetrussische regering moet worden -geoefend om een „minder negatieve hou ding" aan te nemen t.a.v. het vraagstuk der ontwapening. Eden gaf te kennen, heel wei nig te voelen voor een voorstel inzake de Koreaanse kwestie waarin het vraagstuk van de krijgsgevangenen niet voorop gesteld was. Wanneer eerst een wapenstilstand gesloten zou worden, zouden de geallieerden zich in een zeer moeilijke posi tie kunnen bevinden wat betreft de repatriëring van hun eigen krijgsgevangenen. De drie ge allieerde voorstellen voor de op lossing van het probleem der krijgsgevangenen waren „billijk en edelmoedig" en werd deson danks nog steeds gepoogd een andere oplossing te vinden. Volgens Eden is er op het ogenblik geen practisch alterna tief voor de E.V.G. indien een Duitse bijdrage tot de Westelijke verdediging vereist is. Een rechistreekse toetreding van Duitsland tot de Navo zou juist de kwestie met betrekking tot een Duits nationaal leger doen rijzen die door de E.V.G. moe ten worden opgelost- Op de vraag van de voorma lige minister van Defensie of het, me. het oog op de Franse vrees voor een Duitse herbewa pening, niet goed zou zijn als- Engeland er over dacht zich in zekere zin met de E.V-G. te as sociëren, in ieder geval louter in militair opzicht, antwoordde Eden dat zulks op he; ogenblik slechts verwarring zou stichten. In een commentaar op de Amerikaanse presidentsverkie zingen zeide Eden „dat geheel Europa begrijpt hoeveel het aan generaal Eisenhower te danken heeft, niet alleen' in de oorlogs jaren maar ook daarna". Indien de Navo aan kracht had gewonnen was dit in de eerste plaats het werk van ge neraal Eisenhower. „Ik ben er zeker van dat wij op zijn hulp en medewerking kunnen reke nen bij de vraagstukken die voor ons liggen", aldus Eden. Eden deelde mede, dat Enge land en -Egypte spoedig zullen spreken over defensievraagstuk ken van hei Midden-Oosten. Verder zeide hij, dat Egypte op zich heeft genomen financiële steun te verlenen aan degenen die bij de relletjes in Cairo op 26 Januari gewond werden en aan de nabestaanden van hen die hun leven verloren. Nigel Birch, parlementair se cretaris voor het ministerie voor Defensie, zeide, da' Engeland in de „redelijk nabije toekomst" üe beschikking zou hebben over de atoombom, welke vervoerd zou kunnen worden met de mid delzware bommenwerpers waar over Engeland beschikte. Amerika en Engeland zouden dan over dit verschrikkelijke wapen beschikken dat niet te onderschatten zou zijn als af weermiddel tegen ieder, die een „hete oorlog" zou willen begin nen. Birch zeide verder naar aan leiding van een opmerking van Shinwell, dat Engeland moeilijk de diensttijd van 2 jaar geleide lijk zou kunnen verminderen tot 12 maanden „gezien Engelands huidige verplichtingen". Hij haalde Frankrijk als voor beeld aan van een land, dat overzeese verplichtingen heeft en slechts een diensttijd van 18 maanden aanhoudt. Birch zeide het te betreuren, dat andere landen niet dezelfde diensttijd als Gr.-BHttannië hadden. „Als andere landen zwak slaan en een defensie hebben, die niet zo goed is als zij behoorde te zijn, is dit nog geen voldoende reden deze defensie nog meer achter uit te doen gaan", aldus Birch. Het debat eindigde zonder stemming.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2