Binnenlands Nieuws 2)e man Ricagc Indonesisch voorstel inzake Korea lu'wer uw mond entee\ melde qexondeen De Franse verliezen in Indo-China De strijd in Korea AGENDA Opstandelingen opgespoord in Tunesië Minister Kernkamp naar de West verfrissende WRIGW ARRESTATIES IN KENYA DUREN VOORT DE VARKENSPEST STAGNATIE IN TREINENLOOP Toch woningen voor militairen in Huijbergen Onze dubbele Ministers van Buitenlandse Zaken OPNIEUW MUITERIJ IN DE GEVANGENIS VAN COLUMBUS Vreemde vliegtuigen boven Noord-Japan De Amerikaanse hulpverlening aan het buitenland Amerikaans superfort neergestort De Verenigde Naties rAS* deèohte^ OP KOUSENVOETEN ACHTER EEN DIEF AAN. AANNEMER BEKNELD TUSSEN AUTO EN BETON MOLEN. warm Geruisloos UIT Trygve Lie ontslaat drie Amerikanen De Indonesische delegatie bij de Verenigde Naties bestudeert thans een resolutie om een einde te maken aan het conflict in Korea. Deze resolutie wil de belang rijkste punten van 't Westelijke plan, waarin het beginsel van vrijwillige repatriëring van de krijgsgevangenen wordt neerge legd, en het Sow jet-voorstel voor de vorming van een nieuwe commissie ter oplossing van het gehele Koreaanse probleem, combineren. De Indonessiche af gevaardigde Palar, die het initia tief tot een dergelijke resolutie heeft genomen, is thans bezig met de opstelling ervan. De afgevaardigde, die gedu rende het gehele weekeinde hieraan heeft gewerkt, verklaar de tegenover de correspondent van het A N.P., dat Oost en West voor het eerst sinds het uitbre ken van de Koreaanse oorlog re soluties hadden ingediend, welke niet geheel onverenigbaar zijn. Daarom zou een krachtige po ging moeten worden gedaan om dit psychologische ogenblik te gebruiken en de partijen dichter tot elkaar te brengen. Indien over de Westelijke en Oostelijke resoluties afzonderlijk zou worden gestemd, zou de uit slag gemakkelijk te voorspellen zijn en men zou weinig resultaat kunnen verwachten. Combinatie van de voornaamste punten van beide kanten zou wellicht een uitvoerbare oplossing kunnen bewerkstelligen en de spanning kunnen verminderen, aldus Pa lar. „Geen van beide zijden wil de oorlog rekken, maar geen van beide is in staat elkaar tegemoet te komen. Daarom moet een derde partij deze taak op zich nemen". Palar voegde hieraan toe, dat hij, sedert hij op deze gedachte kwam, van vele dele gaties, zowel buiten als binnen de 'Aziatisch-Arabische groep, aanmoediging had ontvangen. Hij zal zijn ontwerp eerst aan deze groep aanbieden en hoopt in stemming te verkrijgen, opdat de resolutie van een krachtige steun verzekerd zal zijn. Palar tracht een formulering te vinden voor een of andere vorm van vrijwillige repatri ëring der krijgsgevangenen, wel ke aanvaardbaar zal zijn voor beide partijen op basis van zo wel humanitaire als politieke overwegingen, maar de Indone sische gedelegeerde gaf toe, dat dit een zeer moeilijke taak is Niettemin hoopt hij een ontwerp te kunnen aanbieden, zodat de definitieve tekst onmiddellijk na de Amerikaanse verkiezingen bij de vergadering der V- N. kan worden ingediend. Hij verklaarde, dat het werk vergemakkelijkt wordt door de aanwezigheid van Mukarto, de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken, die grote me dewerking verleent. Ook een Mexicaanse ontwerp resolutie. De leider van de Mexicaanse delegatie, Padilla Nervo, heeft een ontwerpresolutie gedepo neerd, waarin de voorstellen, welke de Mexicaanse delegatie in September j.l. ten aanzien van de krijgsgevangenen in Korea heeft gedaan, zijn vervat. Het ontwerp bevat drie pun ten. 1. Er zal geen gedwongen re patriëring plaats vinden. 2. Alle gevangenen, die da'; willen, kunnen naar hun land terugkeren. 3. De krijgsgevangenen van beide partijen, die niet willen re patriëren, zullen naar neutrale landen worden overgebracht, die hun asyl zullen geven. Dr. Nervo zal in de loop van deze week de ontwerpresolutie in de politieke commissie ver dedigen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biesc- Vader is vrij gezel. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc- Vader is vrijge zel. AXEL: Het Centrum, 8 uur: Biosc. Willy en Joe van com pagnie „O". In het gebied van Sfax in Tu nesië heeft men drie groepen opstandelingen die hier opereer den, kunnen opsporen. Een groot deel van de leden van deze or ganisaties is aangehouden. Alle drie groepen hadden haar eigen speciale methode voor het doen van aanslagen. Bij de gevonden bewijsstukken bevinden zich allerlei soorten granaten, deels zelf gemaakt, deels van andere oorsprong. PSEUDO-VOGELPEST IN VORDEN. Gisteren is op het landbouw bedrijf van de heer Korenblik in den Wildenbosch (gemeente Vorden) pseudo-vogelpest ge constateerd. Op last van de vee- artsenijkundige dienst te Zut- phen is de gehele pluimveesta pel, ruim 100 stuks, afgemaakt. De minister voor uniezaken en overzeese rijksdelen, prof. mr. dr. W. J. A. Kernkamp, zal zich Donderdag a-s. per vliegtuig via de Ver. Staten naar de Neder landse Antillen en daarna naar Suriname begeven voor een kort bezoek aan deze rijksdelen. De minister acht het gewenst, mede in verband met de voortzetting van de conferentie Nederland SurinameNederlandse Antillen, zich ter plaatse te oriënteren. Hij hoopt van de gelegenheid gebruik te kunnen maken enige recente misvattingen uit de weg te ruimen. Op de heenweg zal prof. Kern kamp zijn reis in de Ver. Staten enkele dagen onderbreken voor het voeren van besprekingen met de Nederlandse delegatie ter vergadering van de Verenigde Naties en met de ambassadeur van Nederland te Washington. De minister heeft het voorne men medio deze maand terug te keren. a. De regering van Kenya heeft Maandag verklaard, dat van de 3(J0 leden van de Kikoejoe-stam, die Zondag in het bosachtige ge bied tén N. van Nakoeroe waren aangehouden voor ondervraging, «onderd zijn vastgehouden. De overval toonde aan, aldus de re gering. dat het betrokken gebied niet werd gebruikt als uitwijk plaats voor leden van de gehei me organisatie Mau Mau. Jonge Kikoejoes waren naar genoemde streek gevlucht Van de bijna 4000 Afrikanen, die Zaterdag in Nayoeki werden aangehouden, worden er 87 vast gehouden. Er zouden zich leden van de Mau Mau onder hen be vinden. In Nairboi werden Zon dag nog 46 Afrikanen aangehou den. De strijdkrachen van de Fran se unie hebben de laatste twee weken in Indo-China 920 man verloren aan doden, gewonden en krijgsgevangenen, aldus een Franse woordvoerder. Het Westduitse bondsdaglid dr Erich Mende van de „Vrije Duise partij" heeft te Dussel- dorf verklaard dat er al 3000 jonge Duitse soldaten in Indo- China zijn gesneuveld. Dit was voor Frankrijk een aanleiding te meer om de laatste Duitse krijgsgevangenen vrij te laten. Een woordvoerder van het Franse leger heeft te Hanoi ver klaard dat de Vietminh-troepen, die in de afgelopen 2 weken een aantal Franse posten in het ge bied van Thai onder de voet hebben gelopen thans langs de Zwarte Rivier worden samenge trokken, waar zij opnieuw wor den uitgerust en versterkingen ontvangen. Strijdkrachten der Franse unie worden ten Z. van de rivier sa mengetrokken. Rondom Poetha rukken zij op, dodh uitsluitend in een beweging, die het verza melen van gegevens van de vij and tot doel heeft. Hierbij wordt Een woordvoerder v.n het A»e. Korea ontvangt en to,•"h heeft rikaanse Achtste leger heeft ver klaard, dat de Noordelijken m October naar schatting 3b.3»p man hebben verloren bij hun of fensief in het gebied van „Dne- hoeksheuvel". Dit is de hoogste schatting sedert November j.l. Van dit aantal zouden 22.935 man gedood, 13.121 gewond en 329 ge- Vavfiegtmege°nmhebben 20.000 liter napalm uitgeworpen op troepen concentraties ten Z. O. van Won san. Superforten deden aanval len op andere doelen. Generaal Van Fleet, bevelheb ber dier Verbonden troepen in Korea, verklaarde: „In het ge bied Tsjorwon-Koemhwa-Koem- song hebben wij de toestand ge heel in handen" Infiltraties in Zuid-Korea Een Zuidkoreaanse woordvoer der heeft verklaard dat de con- tra-spionnage van zijn land in het gebied van Seoel een clan destiene organisatie heeft onj" dekt, die instructies uit Noord door te dringen in regering en partijen van Zuid-Korea, ten einde die te verzwakken. Ook zou aan de vorming van com munistische cellen in Zuid-Ko rea worden gewerkt. Een correspondent van Reuter heeft Maandagavond uit Koem- wha aan het centrale front in Korea gemeld, dat de Noordelij ken drie aanvallen van Zuidkore aanse troepen op de „Driehoeks heuvel" hadden afgeslagen niet tegenstaande de Zuidkoreanen ondersteund werden door buiten gewoon zwaar artillerievuur en vliegtuigen. Tot twee keer toe bereikten zij de top van de heu vel doch moesten zich na een handgranatengevecht met de Chinezen terugtrekken. Ook de toppen van de Jane Rus- sel-heuvel wisten de Zuidkorea nen wel te benaderen, doch Yiiet te bezetten door welgericht Noor delijk mortiervuur. geen tegenstand van de Viet- minh ondervonden. Volgens radio-Peking heeft de leider der Vietminh opstande lingen, dr Ho tsji Minh, zijn mi nisters „op een bijeenkomst er gens in N. Indo-China" meege deeld dat deze herfst en winter de toestand „gunstiger" voor zijn strijdkrachten zal zijn- Aan genomen wordt, dat hierbij be doeld wordt nieuwe operaties van de opstandelingen. Volgens berichten, die Maan dag te Parijs zijn ontvangen, zijn de Franse troepen, die door het moerassige oerwoudgebied in de richting van de Rode Rivier voor waarts dringen, op meer tegen stand van de Vietminh gestoten, nadat zij het belangrijke wegen knooppunt Phu-To hadden bezet. Tengevolge van verbeterde weersomstandigheden konden Franse jachtbommenwerpers strijdkrachten van de Vietminh met bommen en mitrailleurvuur aanvallen. In Franse kringen te Parijs deelde men mede, dat door de sterkere tegenstand van de Viet minh de opmars tot nu toe niet is vertraagd. Het belang van Phu- To voor de bevoorrading wordt geïllustreerd door het feit, dat de Fransen Zondag in de omgeving van deze plaats een rijstvoorraad van 65.000 rantsoenen hebben ge wonden. Franse genietroepen voltooiden Maandag een 300 meter lange pontonbrug over de Zwarte Ri vier, waarover artillerie en tanks kunnen worden aangevoerd. Naar het schijnt heeft het Franse opperbevel maar een be perkt aantal troepen in deze ope ratie ingezet, daar het volgens kringen te Parijs mogelijk wordt geacht, dat de Vietminh in het ge bied ten Z.O. van Hanoi tot een offensief zal overgaan. Franse militaire kringen toon den zich vol vertrouwen, dat de nieuwe naar de overleden maar schalk De Lattre de Tassigny ge noemde linie iedere aanval uit die richting zal kunnen afslaan. De ze nieuwe verdedigingslinie, die de havenstad Haiphong be schermt, bestaat uit 152 bunkers die alle met artillerie zijn uitge rust. In de Staatscourant van Maandag zijn opgenomen de ge vallen van besmettelijke vee ziekten, in Nederland voorgeko men gedurende September. Daaruit blijkt dat in totaal in ons land in de genoemde pe riode 15-091 door varkenspest aangetaste dieren en bedrijven werden geteld van 800 eigena ren. Van 8782 dieren en bedrij ven daarvan (van 557 eigena ren) is in September voor het eerst aangifte binnengekomen. In de provincie Groningen kwamen geen gevallen voor. In Friesland 196; Drente 91; Over ijssel 342; Gelderland 1749; Utrecht 1729; Noord-tHolland 1949; Zuid-Holland 6929; Zee land 81 en in Limburg 204. Van de genoemde aantallen waren nieuw: Friesland 29; Drente 17; Overijssel 278; Gel derland 1515; Utrecht 1429; N.- Holland 1679; Z.-Holland 2573; Zeeland 77; N.-IBrabant 899 en Limburg 197. Tientallen treinreizigers, die Zondagavond naar het Zuiden gingen of uit Zuidelijke richting kwamen, hebben zich afge vraagd wat de reden was van de vrij ernstige vertraging op de verschillende trajecten. De wild ste geruchten deden uiteraard hierbij de omloop. Naar van de zijde der Neder landse spoorwegen wordt ver nomen, was de vertraging te wijten aan een storing van een seinstel nabij het centraal sta tion te Amsterdam en aan een ongeval op het traject Breda Tilburg. Op de trein die om 20.03 uur te Breda arriveerde werden bloedsporen aangetroffen. Een ingesteld onderzoek door een conducteur van de trein in de richting Roosendaal, bracht aan het licht, dat het stoffelijk over schot van een ongeveer 60-ja- rige man langs de spoorbaan even vóór Breda lag. De man was afkomstig uit de 'gemeente Oosterhout (N.-Br.) en woonde in de nabijheid van de spoor baan. DODELIJK ARBEIDSONGEVAL. Op het terrein van het oude entredepötdok te Amsterdam is Maandag een 42-jarige metse laar, die bezig was een steiger voor het magazijn West te slo pen van een ladder van 7 meter hoogte gevallen. De man kwam met zijn hoofd op de klinkerbestrating terecht en is aan zijn verwondingen overleden. ƒ800 VERDUISTERD. De Haagse politie heeft aan gehouden de 55-jarige vertegen woordiger van een naaimachi- nefabriek, C- G. C. C. had enige dagen lang niets Van zich laten horen hetgeen natuurlijk de verwondering van zijn patroon opwekte. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat C. 800, die hij had moeten afdra gen, had verduisterd. Toen Zaterdag een boterhan- delaar een klant in de Jan Vos- straat te Den Haag aan het be dienen was, zag hij van de por tiek af, hoe een onbekende een greep in zijn wagen deed. De klant was toevallig een politie agent, die zich aan het kleden was en zijn schoenen nog niet had aangetrokken. Op kousen voeten ging hij met de boterhan- delaar de dief achterna- Zij za gen nog juist hoe deze enige straten verder het gestolen pak je, dat 28 pakjes boter, 2 pakjes braadvet en 5 pakjes smeerkaas bevatte, aan een handlanger overhandigde, die per fiets daar ijlings mee van door ging. De dief werd gegrepen. Het bleek een 45-jarige smid, C. G. gehe ten, te zijn. Later is ook de hand langer, de 26-jarige loswerkman N. B. aangehouden, ter vrachtauto vervoerde. zijn Het slachtoffer werd in zorg wekkende toestand naar het Ca- nisiusziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hij later aan de bekomen verwondingen over leden is. De aannemer had zijn vrachtauto aan de kant van de weg gezet, vermoedelijk om de verbinding van de betonmolen met de vrachtwagen te controle ren. Hierbij bewoog hij zich voor het achterlicht van zijn wagen, waardoor het aan het oog werd onttrokken van de chauffeur van een naderende personenauto, die tegen de betonmolen reed, waar bij T. bekneld raakte. DODELIJK ONGEVAL IN KIEZELGROEVE. Maandagmiddag is de 52-jarige D.U.W.-arbeider H. Lomans af komstig uit Maastricht, in de kiezelgroeve te Vijlen (L.), waar hij werkzaam was, door neer vallend zand en steen bedolven. Toen men hem uit zijn benarde positie had verlost, kon de dok ter alleen nog de dood vaststel len. L. was gehuwd en had vijf kinderen. WILDE ZWIJNEN INVASIE IN GROjESBEEK. Het bosrijke Groesbeek, ten Z. van Nijmegen, is Maandagmid dag in opschudding gebracht door een aantal zwijnen, dat op klaarlichte dag door de dorps straten en de tuinen rende. Uit de richting Reichswald kwamen ze naar het dorpscentrum, waar de rijkspolitie een zevental signa leerde. De beesten renden als ra- zenden over de landerijen en zochten tussen de huizen 'n wijk plaats, maar ze werden overal opgejaagd door de dorpsbewo ners. Bij een gezin, waar de echtelie den in de keuken zaten, kwam één der zwijnen door de achter deur naar binnen, waarna het beest inspectie in het achterhuis hield en vervolgens even in de keuken kwam neuzen. Toen de dieren later in de verschillende bossen een schuilplaats vonden, gingen enkele boswachters met het geweer er achteraan jagen. Er zijn vermoedens dat de zwij nen, door honger gedreven, zich tussen de mensen hebben bege ven, maar er wordt ook gedacht, aan een jacht op Duits gebied. De gemeenteraad van Huij bergen heeft alsnog besloten tot het bouwen van acht woningen voor militaire gezinnen. Er was geen discussie en geen stemming voor nodig om tot dit besluit te geraken, dat de rust in het dorp zal doen wederkeren. Zoals men zich zal herinneren besloot de raad enige tijd gele den met vier tegen drie stemmen een voorstel van B. en W. tot het bouwen van 15 woningen voor militaire gezinnen af te wijzen. Ook tien woningen konden geen genade vinden „omdat militaire gezinnen niet in Huijbergen thuishoren", zoals een der tegen stemmers argumenteerde. Op dit besluit is eên protestactie van het kiezerscorps gevolgd. Zeven tig procent der kiesgerechtigden in het dorp liet weten, dat het van 't raadsbesluit niet gediend was en militairen plaatsten des nachts rookbommen voor de deur van de raadsleden, die te gen hadden gestemd. AANGEHOUDEN WEGENS WINKELDIEFSTALLEN. In een groot magazijn te Den Haag heeft een winkelrecher cheur op heterdaad twee winkel dieveggen betrapt, n.l. de 31- jarige H- M. de J.—A. en haar 55-jarige schoonmoeder E. M. V., gescheiden vrouw van F. de J., beiden afkomstig uit Amsterdam. De ene vrouw nam de goederen weg en gaf deze aan de andere over. Bij fouillering bleek, dat zij uit een drietal magazijnen de volgende goederen hebben weg genomen: 2 parapluies, 1 japon, 1 kinderjurkje, 1 brilétui, 7 paar kousen, 1 jongensplusfour, 1 plastic étui en 4 jumpers. Beiden zijn in verzekering gesteld. De jongste was voor winkeldiefstal len reeds twee maal met de Am sterdamse politie in aanraking geweest. Zaterdagavond is de aannemer C J. T. uit Groesbeek op de snelweg ArnhemNijmegen on der de gemeente Eist bekneld geraakt tussen een personenauto en een betonmolen, die hij ach- Het feit, dat Nederland twee ministers van Buitenlandse Zaken heeft, heeft in de Verenig de Staten veel belangstelling ge- yvekt. Op verzoek van de National Broadcasting Cy. heeft mr J. M. A. H. Luns, één van onze twee ministers van Buitenlandse Za ken, de reden hiervoor in een te levisie-vraaggesprek uiteengezet. De N.B.C.-verslaggever, die het gesprek leidde, vroeg zich af, of de beide ministers, die nu geza menlijk de verantwoordelijkheid voor „Buitenlandse Zaken" dra gen, elkander niet in verlegen heid zouden kunnen brengen. Hierop antwoordde minister Luns, dat dit wel degelijk moge lijk was. Vandaar dat minister Beyen (de ministeriegenoot van de heer Luns), mij bij mijn ver trek naar New York heeft ge zegd; „Denk er om, Joseph, ge draag „mij" goed", aldus zei mi nister Luns. Deze verklaring ontlokte de verslaggever de verzuchting, die vele Amerikaanse journalisten in deze tijd uit het hart gegrepen zal zijn, dat alle moeilijkheden der Amerikaanse presidentsver kiezingen wellicht zouden kunnen worden opgelost, als dit Neder landse denkbeeld werd toegepast in de Verenigde Staten, en men daar twee presidenten in plaats van één zou kunnen kiezen. In de staatsgevangenis te Co lumbus (Ohio) is een nieuwe opstand uitgebroken. 200 Gevangenen braken uit hun cellen en maakten zich meester van 2 gebouwen van het complex. Later groeide het aantal opstandelingen tot 1600. Volgens de bewaker heeft het gevangenispersoneel de contro le over 4 cellenblokken verloren. Eén van de gevangenen liep verwondingen op. Er werden politie-versterkingen aange voerd. De gevangenisdirecteur heeft meegedeeld, dat men de toe stand sedert de muiterij van vo rige week nooit geheel onder controle had gehad. Hij zei, dat de gevangenen de celblokken niet konden verlaten, maar wel de sloten van de cellen hadden geforceerd en in de gangen rondliepen. Hij noemde de toe stand zeer gespannen. Niet-geïdentificeerde vlieg tuigen hebben .herhaalde malen boven het Japanse eiland Hok kaido gevlogen zo deelde briga de-generaal Nuckols, woord voerder van de Amerikaanse luchtmachtgroep Verre Oosten, Maandag mede. De gen. verklaarde zulks naar anleiding van berichten in de Japanse pers, dat de Japan se regering de Ver. Staten ver zocht heeft, bij de Sowjet-Unie_ krachtig te protesteren tegeit het vliegen van Russische ver kenningsvliegtuigen boven Hok kaido. De genoemde toestellen waren met radarapparaten waargeno men. Japan onderhoudt geen diplomatieke betrekkingen met de Sowjet-IUnie. Generaal Nuckols weigerde commentaar te geven op pers berichten, als zou de Ameri kaanse luchtmacht de piloten van de jachtvliegtuigen, die in N.-Japan zijn gestationneerd opdracht hebben gegeven om ieder onbekend vliegtuig neer te schieten. e DOOR LUCIEN LELONG EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. sticuleren. Clarenbough was niet gekomenzijn zending was mis lukt. „Nou heb je me nog met be groet en nog geen- stom woord te gen me gezegd," ging Jongemans voort. „Kerel, je lijkt wel ziek. Weet je wat? We nemen een taxi en we gaan in Atlanta samen er eentje pakken. En stort dan je hart maar uit over je dollarprm- ses 3) Nadruk verboden. Bij de wachtenden in de grote passagiersloods van de H.A. L. stond de heer De Gooyer, gemeen te-opzichter te Meeldam. Rusteloos zochten zijn ogen onder de passa giers. Waarnaar? Dat wist hij eigenlijk zelf niet. Want hij kende Clarenbough zelfs niet van een foto. Hij had met hem gecorres pondeerd, dat was alles. Maar hij stelde zichzelf gerust. Veronderstel dat Clarenbough tenslotte tóch met de boot was meegekomen, dan was het toch in alle opzichten beter, dat er iemand uit Meeldam was Hij zou een reuze figuur maken wanneer hij de leden van het comi té kon bewijzen, dat hij tenslotte toch verstandiger was geweest om zelf naar Rotterdam te gaan en dat ze het aan hem te danken had den, dat meneer Clarenbough daar niet vergeefs naar zijn ontvangst comité had staan uitkijken. Steeds meer passagiers gingen heid. Niemand stond hulpeloos en vragend rond te kijkenalhoe wel dit moest hij zichzelf toegeven, mr Clarenbough waarschijnlijk nog wel iets anders in Holland had te doen dan zich in Meeldam te laten befuiven en dus hier of daar wel een afspraak zou hebben. De Gooyer vocht tegen de twij fel, die al sterker omhoog kwam in zijn hart, toen hij plotseling op de schouder werd getikt. Hoopvol draaide hij zich om en keek in het gezicht van zijn oude schoolvriend Wim Jongemans. „Kerel, waar sta jij zo branderig naar te staren?" vroeg Wim. „Ver wacht je een Amerikaanse dollar prinses?" De Gooyer keek zijn oude vriend eerst eens goed aan. De kerel zag er patent uit, keurig in de kleren. Een grote lederen reiskoffer be wees, dat hij zo juist de boot ver laten moest hebben. Jan de Gooyer wierp nog een laatste blik op de loods, waar nu oude schoolkameraad niet nog die per in de put wilde helpenner Naar te New York wordt ver nomen zal de Amerikaanse re gering niet eerder dan na de presidentsverkiezingen een be slissing nemen inzake de voor stellen tot oplossing van 't pro bleem van het Amerikaanse dollartekort. Kort na de verkiezingen zal president Truman waarschijn lijk de nieuw benoemde presi dent uitnodigen besprekingen te houden over de diverse alterna tieve plannen, die thans worden besproken door de autoriteiten. Er zal geen tijd zijn om te wach ten totdat de nieuwe president in Januari a.s. in functie treedt. Op het bureau voor de begro ting wordt reeds gewerkt aan de begrotingsrede, die in Janua ri aan het congres moet worden voorgelegd. Vele beslissingen in het bijzonder die met betrek king tot de kostbare buiten landse hulpprogramma's, kun- voelen hoe belache- nen niet worden genomen voor- öieeas ineer - Amariizanncp langs hem heen. Maar ieder hun- alleen nog een groep Amerikaanse ner vertoonde dezelfde doelbewust- touristen luidruchtig stond te ge- Vóór De Gooyer er zich van be wust was, snorde het vehikel reeds over de beruchte Rotterdamse kei en In de taxi was zijn vriend voort durend aan het woord en pas toen ze behaaglijk weggedoken zaten in grote clubfauteuils en De Gooy er zijn levensgeesten weer had voe len terugkeren, kon er van een ge regeld gesprek sprake zijn. Eerst liet hij Wim maar vertel len. Die was na de oorlog via de illegaliteit bij een of andere offici ële instantie gekomen. Zijn talen kennis had hem de weg gebaand naar New York, waar hij bij de Verenigde Naties een ambtenaars baantje had gekregen en met het schrijven van artikelen voor ver schillende bladen een aardig cent je opzij had gelegd. Nu was hij met verlof in Holland en van plan de bloemetjes eens lekker buiten te zetten. En toen moest Jan vertellen. En hij stortte z'n hart uit voor zijn vriend, die belangstellend luister de, die af en toe z'n gezicht in de wonderlijkste plooien trok om het niet uit te proesten, maar die zijn hem te laten liik zijn positie was. Nee, verdiaaid nog toe die Jan had daar even de boel op poten gezet, die vent had inderdaad zin voor publiciteit, die had een frisse kijk op de din gen en nu stortte het hele zaakje in elkaar en al die Meelwormen, of hoe ze mochten heten, zouden zich eveneens op Jan storten en hem voor zondebok gebruiken. Het bleef stil toen Jan uitver teld was en de laatste teug uit z'n glas nam. De onhoorbaar naderen de kellner had maar één wenk no dig om te begrijpen, dat er méér nodig was om de Meeldamse ge meente-opzichter weer enigszins plezier in 't leven te doen krijgen. „Dus die Clarenbough was perti nent niet op de boot viste Jon gemans. „Daar heb ik nu wel zekerheid van," zuchtte De Gooyer. „Ik ben zelf nog eens naar de Lijn gegaan, waar ze me al knapjes vervelend begonnen te vinden en ik heb alle passagiers aangekeken, maar nee, dat staat wel vast. Ik moet naar Meeldam terug." Hij kwam met een grimas tot de werkelijkheid terug. „En ik moet daar morgen de erepoorten gaan afbreken, daar moet ik jandoppie als opzichter zélf bij zijn 't Is zo veel als mijn eigen begrafenis (Wordt vervolgd.) dat de volgende president is ge raadpleegd- Men vreest dat 11 der 14 be manningsleden van een super fort van de Amerikaanse lucht macht voor het Verre Oosten zijn omgekomen, nadat het toe stel van een aanval op Noord- Korea was teruggekeerd. Het werd sedert Zaterdag ver mist. Drie man zijn uit zee op gepikt. 10 mijl ten W. van Oki nawa. Trygve Lie, de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, heeft drie Amerikaanse functio narissen van het secretariaat ont slagen, omdat zij geweigerd had den getuigenis af te leggen voor een subcommissie van de Ameri kaanse senaat, die een onderzoek instelt naar communistische acti viteit, aldus is in New York be kendgemaakt.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2