Pro en contra gebedsgenezing van Hermann Zaiss rcvificic £>e man Binnenlands nieuws Ricago DE STRIJD IN KOREA Massale vaccinatie tegen influenza Muurschilderingen van Raphael in het Vaticaan ontdekt Lid van het democratische partijcomité ontslagen Bijzondere maatregelen voor de Belgische textiel- confectie-industrie Zweeds minister in conflict met de fiscus AGENDA Geen zuiveliermen in reclame voor margarine RECHTSZAKEN Conflict in conservatieve kiesvereniging in Z.-Dorset Gevangenenopstand in Columbus TERNEUZEN. MIDDELBURG. UIT SLUISKIL. 9 JAAR WEGENS MOORD OP HAAR MAN. JACHTHOND BIET SCHOT ZOUT NEERGEVELD. Orders voor de Zuid-Afrikaanse politie De verdediging van West-Europa Reeds in het voorjaar van dit jaar heeft de Hervormde raad voor Kerk en Ziekenzorg een voorlopig rapport van de hand van ds W. C. van Leeuwen te Den Haag uitgegeven over de ge beurtenissen in het Wuppertal, de z.g. gebedsgenezing, geleid door Hermann Zaiss. Het rapport vermeldde, dat de kerkelijke over. heid oorspronkelijk nogal scep tisch tegenover deze beweging heeft gestaan, voornamelijk om dat deze materie oorspronkelijk niet vrij van sectarisme (Pink stergemeenten enz.) is geweest. Men moet het echter zó zien, dat de jonge beweging, ontstaan op de puinhopen van het naoorlogse Duitsland, waar nagenoeg een gehele generatie predikanten is uitgevallen de bestaande zeer oude en heel jonge geestelijke stromingen min of meer door kruist heeft. De gebeurtenissen van thans, zo vermeldt het rap port, behoren echter wel degelijk in een normaal kerkelijk klimaat thuis. De genezingen door handenop legging en gebed impliceren ech ter niet, aldus het rapport, dat bij ziekte de gewone middelen ver waarloosd mogen worden en ver vangen door gebed en voorbeden. Evenmin, dat er in het normale kerkelijke leven een „dienst der genezing" zou moeten zijn, die boven de ambtelijke voorbede uitgaat. Dit is dan ook door Her mann Zaiss nimmer beweerd, zo schreef ds Van Leeuwen in het rapport. De 's Gravenhaagse Kerkbode, der Nederlands Hervormde Ge meente, van 25 October j.l. be vatte in haar redactionele kolom men een warme aanbeveling tot het bijwonen van de bijeenkomst in Den Haag. Ds H. J. Drost, Nederl. Her vormd predikant te Den Haag die de inleiding heeft gehouden op de bijeenkomst in de Willems kerk te Den Haag en assistentie verleende en woorden van bemoe. diging tot de aanwezige zieken en hun familieleden sprak, gaf aan het A.N.P. een schets van het ontstaan van deze geestelijke stroming, die reeds in 1941 is be gonnen. Hij verklaarde zeer veel sympathie te gevoelen voor de eenvoudige, bijna kinderlijke en geheel overgegeven wijze, waar op Hermann Zaiss het geloof tracht te verbreiden. Ds Drost wees op het ontstaan van een soortgelijke stroming te Milton Abbey in Engeland in begin 1951, een stroming, waar de aartsbis schop van Canterbury geheel achter staat en die de naam draagt „Council of healing". De voornaamste theologen en nage noeg de gehele Engelse kerkelij ke wereld hebben er adhaesie mede betuigd, zei ds Drost. De heer Zaiss, die wij na zijn ronde bij de zieken, even spraken, verklaarde nadrukkelijk, dat hij uitsluitend „middel" is en dat niet hij, maar God de genezingen tot stand brengt en dat men dat wel heel goed dient te begrijpen. Het is hier zo zei hij dezelf de boodschap, die vroeger in Bad Moll en in Möttlingen gebracht werd. Hitier heeft destijds Mött lingen gelikwideerd. De heer Zaiss verklaarde verder gelukkig te zijn „in Nederland iets te kun nen brengen en daardoor mis schien iets goed te maken van de grote schuld die zijn land tegen over Nederland heeft". Van medische zijde staat men zeer gereserveerd tegenover deze genezingsmethode door handen oplegging en gebed. Er zijn op het ogenblik twee medici die er positief aan medewerken. Een is een arts uit Den Haagde tweede is mevr. dokter E. Beermande Roos uit Rotterdam. Van de hand van dr Beerman verscheen dezer dagen een brochure over de ge beurtenissen in Wuppertal. Dr Beerman verklaart hierin, geen enkele natuurlijke oorzaak voor de genezingen via Hermann Zaiss te kunnen vinden en verwijst ze uitsluitend naar de kerkelijke sfeer. Dr Muller Eckhardt, directeur van de gezondheidsdienst voor het gehele Wuppertal, heeft naar aanleiding van een fel arti kel van de hand van Friedrich Heitmüller in het blad „Der Gartner", tegen de opwekkings beweging gericht, een even fel protest in de te Keulen verschij nende „Sonntagsbote" geschre ven. Hij zegt in dat artikel, dat men rekening moet houden met het feit, dat door de beweging van Hermann Zaiss iets buiten de kerkelijke gemeenten go schiedt waarvan men zou wensen dat het erin ontstaan was. Hij kan geen medische verklaring voor de beweging aantonen en ziet de prediking van het Evangelie, zo als die in Wuppertal thans ge schiedt, als een reactie op een te starre verkerkelijking van het geestelijk leven in Duitsland en over de gehele wereld. Hermann Zaiss vertrekt in het midden van deze week weer naar Duitsland. Het Vaticaan heeft bekend ge maakt dat arbeiders kostbare fresco's hebben blootgelegd, die meer dan vier eeuwen in de door Raphaël geschilderde log gia's door 'n muur bedekt waren. De loggia's werden tussen 1517 en 1519 onder leiding van de gro te kunstenaar uit de Renaissance geschilderd. Het zijn voorstellin gen uit het Oude en Nieuwe Tes tament, waar tussen allerlei af beeldingen van vogels, dieren en vreemdsoortige figuren zijn aan gebracht. Arbeiders, die bezig waren met een verbouwing in de loggia's hebben enige vierkante meter van de muur weggebroken. Het bleek, dat dit gedeelte der vrijge- gekomen schilderingen onbescha digd was. OVERMAKING VAN BEPERKTE BEDRAGEN NAAR HET BUITENLAND. Krachtens het deviezenbesluit 1945 verleent de Nederlandsche Bank aan ingezetenen een alge mene vergunning a) tot het aangaan van schuld verplichtingen jegens niet-ingeze- tenen, woonachtig of gevestigd in de hierna genoemde landen of gebieden, in verband met het plaatsen van advertenties van commerciëlen aard of familie annonces voor zover de kosten de tegenwaarde van 1.000 per ad vertentie of annonce niet over treffen; b) tot het betalen door bemid delen van een deviezenbank van schulden aan niet-ingezetenen, woonachtig of gevestigd in de hierna genoemde landen of gebie den, uit hoofde van bepaalde kos ten, mits de schuld een bedrag ad. 1.000 niet te boven gaat en zulks met inachtneming van eni ge bepalingen. Deze vergunning is slechts geldig voor betalingen aan niet-ingezetenen, woonachtig of gevestigd in de navolgende landen of gebieden: het Belgisch- Luxemburgse monetaire gebied, Denemarken, West-Duitsland, Engeland en het overige sterling- gebied, het Franse monetaire ge bied, Griekenland, Indonesië, het Italiaanse monetaire gebied, de Nederlandse Antillen, Nieuw- Guinea, Noorwegen, Oostenrijk, het Portugese monetaire gebied, Suriname, Turkije, Zweden, Zwitserland. ua Je Het nationale comité van de Amerikaanse democratische par tij heeft een lid van de staf, kolo- ne Lawrencel Westbrook, ontsla gen. nadat de „Herald Tribune beschuldigingen tegen hem had gelanceerd. Volgens dit blad heeft kolonel Westbrook met twee andere per- sonen 450.000 dollar aangenomen als commissieloon bij het afslui ten van een contract tussen de Portugese maatschappij „Compa- nia Atlantica" en de Amerikaan se regering over de levering van wolfram ter waarde van 9 mil- lioen dollar. De Amerikaanse autoriteiten hebben inmiddels dit contract geannuleerd, nadat dit op 11 September van kracht was geworden. De Belgische minister van Eco nomische Zaken en de Midden stand, Duvieusart, heeft een af vaardiging van de sector „textiel- confectie" ontvangen. Na de aan dacht van de minister te hebben gevestigd op de moeilijkheden waarmede deze industrie te tarr. pen heeft ingevolge de huidige concurrentie in Benelux, uitte de afvaardiging de wens dat de in dustrie zal mogen profiteren van de procedure, die reeds ten bate van zes andere industrietakken wordt toegepast, waarvoor'op de conferentie in Het Zoute ingri. pen, bijzonder dringend werd ge acht. Vernomen wordt dat de minis ter goedgunstig op dit verzoek heeft beschikt en zijn diensten heeft opgedragen hieraan gevolg te geven. De openbare aanklager te Stockholm, Rudstroem, heeft be kendgemaakt, dat de Zweedse minister van Binnenlandse Za ken, Gunnar Hedlund, en zijn echtgenote vervolgd zullen wor den Zij zouden in 1950 een be drag van 8.000 kronen, dat mevr. Hedlund uit bosbezit ontving, niet aan de belasting hebben opgege ven De datum van behandeling van' de zaak is nog niet vastge steld. Chinese communistische troe pen hebben Zondag in de centrale Koreaanse frontsector de twee pieken van de heuvel, bijgenaamd „Jane Russell", veroverd. Zij heb ben hiermede een nieuwe wig ge dreven in het geallieerde saillant in de communistische frontstel lingen. Aan dit gedeelte van het front liggen van geallieerde zijde alleen Zuidkoreaanse troepen. De verbondenen hebben nu de drie belangrijkste punten van de „drie- hoeks"-heuvelrij, namelijk de „heuvel van Pike", de heuvel „Ja. ne Russell" en de driehoeksheu vel zelf verloren. Zuidkoreaanse troepen houden echter nog stand in sommige stel lingen van „driehoeksheuvel" en op de heuvelrug, die hem met de heuvel „Jane Russell" verbindt. De officieren der verbondenen schatten de verliezen der Chinese communistische troepen bij hun verwoede pogingen om het geal lieerde saillant op te ruimen op een divisie. Volgens Radio-Peking hebben de strijdkrachten der V. N. in de zes dagen voorafgaand aan 26 October vier duizend man verlo ren. Voorts zouden in deze perio de zestien vliegtuigen der Ver bondenen zijn neergeschoten. DE GEALLIEERDE VLOOT IN ACTIE. In een geallieerd communiqué te Tokio over de vlootoperaties wordt gezegd, dat de Nederland se torpedoboot jager „Piet Hein" een spoorwegendepót van de Noordelijken tussen Tantsjon en Songdjin heeft beschoten. Meer naar het zuiden werden kunst installaties in de buurt van Kwanson-Ri door twee Ameri kaanse torpedobootjagers onder vuur genomen. Aan de westkust bij Nedjoe, werd een Noordelijke batterij, die het vuur geopend had op een klein patrouillevaar tuig der V. N. door een Canadees oorlogsschip tot zwijgen ge bracht. Een Amerikaanse zware krui ser en een torpedobootjager heb ben 24 uur lang Noordelijke for tificaties aan de Oostkust be schoten. Ten zuiden van Won san werd een Noordelijke troe penconcentratie door een Ame rikaanseen torpedobootjager be schoten. In de strafgevangenis van Ohio is een oproer uitgebroken. Ongeveer 2.000 gevangenen sloe gen de eetzaal aan stukken, waarna 800 gevangenen zich vrij willig naar hun cellen begaven. De overblijvenden kwamen niet tot rust en stichtten op 4 plaat sen brand. Spoedig stonden alle belangrijke gebouwen van het gevangeniscomplex in lichter laaie. Aanvankelijk werd de brand weer niet toegelaten, omdat er niet genoeg gevangenisbewaar ders waren voor de bescherming van de brandweerlieden. De ge vangenisbewakers kregen daar op lichte machinegeweren en de politie werd opgeroepen" alsmede de hulppolitie. De gevangenen drongen op een zeker ogenblik tegelijk naar vo ren doch de wachten weken niet. Eén hunner werd als gijzelaar door de gevangenen meegeno men. Er is bevel gegeven te schieten, indien zulks nodig wordt geoordeeld. Korte tijd later werd er gescho ten. Enkele gevangenen werden gewond en één politieman werd door een vuurwapen aan 't hoofd geraakt. ZESDE BOOMPLANTDAG OP WALCHEREN. De stichting „Nieuw Walcheren" die zich in de afgelopen jaren be ijverd heeft om gelden in te zame len voor de beplanting van Wal cheren, heeft Zaterdagmiddag de zesde en vermoedelijk laatste boomplantdag gehouden, precies 5 jaar nadat koningin Juliana, toen nog prinses-regentes de eerste boom op het eiland plantte. Deze zesde boomplantdag werd o.m. bijgewoond door de commis saris der koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Cas-em- broot; de commandant van het korps der mariniers, generaal De Bruijne en de commandant mari tieme middelen Zeeland, kolonel J. G. Broekhuizen. Per auto begaf het gezelschap zich naar het voorbeeldbedrijf van de stichting proefboerderijen Zee land „Hof Zwagerman" te Grijps- kerke, waar een begin wordt ge maakt met de erfbeplanting. Het gezelschap is daar ontvangen door de voorzitter van de commissie van beheer van dit voorbeeldbedrijf, de heer C. Zwagerman, en de voorzit ter van de stichting, de heer Becu. Op de langdeel van deze boerderij werden enkele toespraken gehou den. De voorzitter van de stichting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, heeft daar het beplan tingsmateriaal aangeboden, dat tijdens een regenbui aan de mod derige bodem werd toevertrouwd. Men reed hierna naar de oude buitenplaats „Der Boede" bij Kou- dekerke, thans een inrichting van de stichting rusthuizen Walcheren voor chronische patiënten. Hier stonden behalve de marinierskapel, onder leiding van onderkapelmees ter K. F. Kokelaar, dertig oud-le den van de voormalige mariniers brigade aangetreden. Zij brachten in 1946 in Indonesië gelden bijeen voor de beplanting van Walcheren. De heer Verhagen dankte deze oud-militairen voor hun geste, waarna ook generaal De Bruijne het woord voerde en de voorzitter van de stichting rusthuizen Wal cheren, de heer A. H. S. Stemer- ding, het beplantingsmateriaal met dank in ontvangst nam. Nadat de kapel het „Wilhelmus" had ge speeld, plantte men ook hier jonge bomen. In de Vlissingse Jacobskerk was men tenslotte bijeen voor een bij zondere plechtigheid. In deze kerk is 5 jaar geleden, eveneens ter ge legenheid van de eerste boom plantdag, een plechtige bijeen komst gehouden, die toen werd bij gewoond door koningin Juliana, prins Bernhard, de vroegere Engel se premier Attlee en vele andere hoge autoriteiten. De bijeenkomst van Zaterdagmiddag in de kerk be gon met een wijdingswoord van ds Een ongenode gast. Zaterdagavond omstreeks 10 uur begaf de echtgenote van een hotelhouder hier ter plaatse zich naar de bovenverdieping van het hotel. Voor een nog niet-besproken ka. mer gekomen, bemerkte zij, dat zich daarin een haar onbekend persoon bevond. Op haar hulpge roep snelde de hotelhouder naar de, bovenverdieping en wist de on genode gast buiten te werken. Nadat de politie van een en an der op de hoogte was gesteld en een signalement van de vreemde ling had ontvangen, ging zij op zoek naar de vreemde logeergast, die zij omstreeks kwart voor elf op de Markt aantrof. De man, een Amsterdammer, die danig aan Bacchus had geofferd, werd op het bureau nachtlogies ver strekt, doch zó eenvoudig zal hij er niet afkomen en zal hij later wel in zijn portemonnaie moeten tasten. Schilderijen van jor.ge Neder landse kunstenaars. Dr N. R. A. Vroom, hoofd der afdeling kunsten van het ministe rie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, heeft Zaterdagmiddag in het Kunstmuseum alhier in te genwoordigheid van vele genodig den een tentoonstelling geopend van schilderijen, vervaardigd door jonge Nederlandse kunstenaars, en geselecteerd door de jury voor de koninklijke subsidie voor vrije schilderkunst. Deze tentoonstelling wordt, te beginnen in Middelburg, in een twintigtal steden in ons land gehouden. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bicsc. Qclden Girl. Concertgebouw, 8 uur: Het Rotterdamse Kameror kest. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Bicsc. Vader is vrij gezel. e Het overleg met de Amerikaan se regering betreffende een ge ruime tijd geleden ingediend voorstel tot besteding van gelden van de tegenwaarde-rekening der Marshallhulp heeft geleid tot overeenstemming over het vrijge. ven van 200.000 gulden voor de bestrijding van de influenza in Nederland. De bestrijding van de influenza is in de eerste plaats uit een oog punt van volksgezondheid van groot belang voor de productivi teit in het Nederlandse bedrijfs leven, omdat jaarlijks vele ar beidsdagen door influenza verlo ren gaan. Daarom wordt er naar gestreefd de verbreiding van in fluenza te voorkomen. Het instituut voor praeventieve geneeskunde te Leiden, dat zich als influenza-centrum voor Ne derland van de wereldgezond heidsorganisatie in het bijzonder met het vraagstuk van de influ- enza-bestrijding bezig houdt, on derzoekt thans de mogelijkheid om door een tijdige massale vac cinatie dit euvel doeltreffend te bestrijden. De vrijkomende gel- DOOR LUCIEN LELONG Havendrukte. Momenteel ligt het Duitse s.s. Marie Schroder" voor de kade van de Comp. Néerl. de l'Azote om een lading kunstmest, be staande uit zwavelzure ammo niak in te nemen met bestem ming Spanje. Enkele recente gevallen van re clame voor margarine met room- botersmaak, waartegen op grond van de boterwet niet kan worden opgetreden, hebben het bedrijf schap voor margarine, vetten en oliën aanleiding gegeven te be palen, dat het verboden is op de verpakking van margarine of de waar zelve in woord of beeld te duiden op het boeren- of zuivel bedrijf, op melk, melk-of zuivel producten of op de samenstelling of bereiding daarvan. Een derge lijk verbod geldt voor het aandui den van margarine of de berei ding daarvan in advertenties, re clamebiljetten e.d. Het bedrijfschap heeft deze maatregel, welke gepubliceerd is in het Voedselvoorzieningsblad van 30 Oct. 1952, genomen in af wachting van de totstandkoming van een wet tot wijziging van de boterwet, waardoor een afdoende regeling van de aanduiding van margarine zou worden verkre gen, waartoe een ontwerp bij de Staten-Generaal aanhangig zal worden gemaakt. FELLE BRAND VERNIELT WONING. Ternauwernood hebben de be woners van het pand Groenland- straat 2 te Zaandam zich in de nacht van Zaterdag op Zondag in veiligheid kunnen stellen, toen een felle brand hun woning in een ommezien van tijd volkomen ver woestte. De heer W. Visser ontdekte de brand, toen hij zijn 12-jarige zoon J. S. Hartjes, waarna de heer Ver- cpe zjek was, die nacht omstreeks hagen de kerkvoogdij het hand te-tialf drie, verzorgde. Twee kinde- keningenalbum aanbood, dat des tijds bij de eerste plechtigheid was gebruikt. Dit album rust op een bijzonder fraaie lezenaar, die in een der zijbeuken van de kerk zal worden geplaatst. De president-kerkvoogd van de Ned Hervormde gemeente te Vlis- singen, de heer J. Moll, nam dit geschenk met een dankwoord in ontvangst. De marinierskapel ver leende in symphoniebezetting me dewerking aan deze bijeenkomst. De dag werd door de kapel be sloten met een taptoe op het Beursplein. den dienen, om het instituut in de gelegenheid te stellen vaccina-1 ties op grote schaal te doen ver-i richten. Het ligt in de bedoeling van het instituut om een groot aantal werknemers van indu striële bedrijven, die zich vrijwil lig voor vaccinatie aanmelden, tegen influenza te laten inenten. Uit de verkregen resultaten hoopt men belangrijke conclusies te kunnen trekken voor een even- tuële massale vaccinatie op vrijwillige grondslag van de Nederlandse bevolking tegen in fluenza. VLUCHTELINGEN UIT OOST-DUITSLAND. Functionarissen van de West- Berlijnse vluchtelingenorganisa tie hebben Zaterdag bekend ge maakt dat in de maand October 15.595 Oost-Duitsers naar West Berlijn zijn gevlucht. In Augus tus zijn 15.396 Oost-Duitsers naar West Berlijn uitgeweken. Een 5de deel van de vluchtelingen van October is jonger dan 21 jaar. De rechtbank te Utrecht heeft de 37-jarige weduwe C. M. van L.-Van E. te Utrecht veroordeeld tot 9 jaar gevangenisstraf met aftrek. Zij had twee weken gele den terecht gestaan, verdacht van poging tot moord op haar echtgenoot door het toedienen van arsenicum en van moord we gens het door zijn eten mengen van rattenkruit. De eis was 12 jaar gevangenis straf met aftrek. De 40-jarige stoffeerder J. J. van der K. te Utrecht had dezelf de dag terechtgestaan wegens medeplichtigheid aan de poging tot moord, omdat hij het vergif aan de vrouw had verstrekt. Tegen hem was vijf jaar gevan genisstraf met aftrek geëist. Thans werd hij veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met af trek. ren van IV2 en 8 jaar kon hij op de tast in veiligheid brengen. Voor het waarschuwen van zijn vrouw en twee andere kinde ren kreeg hij geen gelegenheid meer, toen hij via de binnenzijde van het huis terug wilde gaan naar de bovenverdieping. Met luider stem riep hij zijn vrouw, die daardoor gewekt via een raam aan de zijkant van het huis de twee andere kinderen aan haar man gaf, die op een konij nenhok was geklommen. De brandweer slaagde erin de brand tot dit huis te beperken. De familie Visser was laag ver zekerd. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Het pand, dat het eigendom van de heer Brug man te Zaandam is, was even eens verzekerd. De familie Visser werd bij buren ondergebracht. troffen door een schot in de kop. Bij het politie-onderzoek rees ver denking tegen de 19-jarige land bouwerszoon Van D., die echter ten stelligste ontkende van het geval af te weten. De politiespeurhond Meta uit Zeist, die daarna werd ge- requireerd om de aanslag op haar soortgenoot op te helderen, vond onmiddellijk een spoor, dat inder daad regelrecht naar de boerderij van de familie Van D. leidde. Bjj diverse proeven, die op voor werpen en personen werden geno men, wees Meta onveranderlijk de landbouwerszoon als verdachte aan en deze legde tenslotte een volledige bekentenis af. Hij had uit een jachtpatroon de hagelkorrels verwijderd, deze vervangen door zout en met het dubbelloops jacht geweer van zijn vader van korte afstand het schot op de jachthond gelost. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt. EEN VERHAAL VOL VERWIKKELINGEN. 2) (Nadruk verboden). Moest hij dan erkennen, ten aanhore van alle collega's uit de streek, dat meneer Klarenbos niet meegekomen was met de boot, waarmee men hem ver wachtte? Dat de fijn opgepoetste Cadillac, speciaal voor de ge legenheid gehuurd en met de Amerikaanse vlag voorop, hem niet binnen Meeldam zou voe ren? Dat de erepoorten weer stiekumpjes zouden worden af gebroken en de kinderen mis- schen 's avonds misschien ho nend op de straat voor het bur gemeestershuis het Amerikaanse volkslied zouden zingen? Dat spullebazen van de draaimolen en de zweefmolen en de wafel kraam, die nu al stonden opge steld op het weitje dat het „ge meentelijk sportterrein werd ge noemd, scheldend hun biezen zouden pakken en overal vertel len wat die „Meeldamse bloem zakken" hadden uitgespookt? Morgen zou de boot aanko men. Bij de Holland-Amerkia- Lijn wisten ze niets van een me neer Clarenbough, en ook niet van een meneer Klarenbos. De burgemeester had persoonlijk de passagierslijst nagekeken en zulks tweemaal achtereen. Maar geen Clarenbough of iets dat er op leek, stond er op vermeld. Het was Riek de Ruiter, de onderwijzeres van de ULO, die de geladen stilte verbrak. „Heren," sprak ze, „we schie ten er niets mee op te zuchten en boze blikken te werpen naar meneer De Gooyer, die tenslotte met uw instemming alles heeft gedaan om er voor te zorgen dat Meeldam een zoon van de stad, die in het buitenland geslaagd is waardig zou ontvangen. Ik stel voor, dat we naar huis toe gaan en morgenochtend weer bij el kaar komen. Misschien horen we vanavond nog wat. De boot komt morgen pas aan. Er kan nog van alles gebeuren-" „Maar niets goeds, naar ik vrees," glimlachte de apotheker, die reeds voorzag, hoe hij in de komende dagen over zijn toon bank zou verhalen, hoe meri, on danks zijn vermaan, dit alles had doorgedreven en nu de wrange vruchten plukte. „Wat mij Ueterft, ik heb nog iets anders te doen", ging ze voort, zonder op de opmerking van Kruiderink acht te slaan. Gaat u zover mee, meneer De Gooyer?" De opzichter was maar al te blij met een excuus om de ver gadering te verlaten. En dus wandelde hij met juffrouw De Ruiter naar buiten, terwijl Krui derink achter de deur zijn ver bazing uitsprak over de vrijpos tigheid van de tegenwoordige vrouwen en meesmuilend opper de, dat die juffrouw De Ruiter blijkbaar de moed nog niet op gegeven had. Om deze zure opmerking goed te begrijpen, diene dat Riek de Ruiter haar beste jaren, zoals de dames in Meeldam met een schijn van meewarigheid op merkten, had laten voorbijgaan met studeren. Ze was thans ULO-onderwijzeres, maar haar enderwijzersbevoegheden strek ten zich verder uit en haar ide aal: staatsexamen en studeren, naderde zo langzamerhand dicht de werkelijkheid. Maar voor jongemannen had ze geen tijd, al zag ze er met haar negen en BIJ DE KONIJNEN AF. Vrijdagavond werd de politie gealarmeerd door de bewoners van een perceel aan de Kijfhoek laan te Den Haag, die in de tuin van een belendend perceel onraad meenden te horen. Nadat de politie ter plaatse was verschenen stelde zij onmid dellijk een onderzoek in. Het bleek dat in de tuin van het aan grenzende huis een paar konijnen met de voorpoten tegen de tralies van het hok krabbelden, een ge luid, dat door de buren versleten was voor dat van inbrekers. Blaar Bleta wees de dader aan. De heer B. te Geld, Venendaal, die Vrijdagavond naar gewoonte zijn jachthond enige tijd aan een lange lijn buiten liet lopen, hoorde plotseling een luide knal, gevolgd door gejank. Toen hij zich naar buiten begaf, vond hij zyn hond zieltogend op de grond liggen, ge- twintig jaren en in haar sportie ve kleren nog aantrekkelijk ge noeg uit. Maar al had ze nimmer tedere dromen gekoesterd over de gemeente-opzichter, ze voelde hartelijk mee met zijn tegen spoed en had de heren, die daar zo hooghartig hem voor zonde bok wilden gebruiken, graag eens terdege de waarheid ge zegd. Maar de heren vonden haar toch al een extreem schepsel en in de commissie was zij alleen gekomen terwille van het con tact met de scholen en omdat ze met De Gooyer de enige was, de ooit iets van organiseren en ver sieren in de practijk had ge bracht. Zwijgend liepen ze voort, maar de opzichter onderging toch de invloed van die kameraadschap pelijke collegaliteit, die 't meis je had betoond. Z'n gezicht ver loor de sombere plooi. „Ik ga naar Rotterdam," zei hij bruusk. „Ik wil er zelf bij zijn, als die boot aankomt. Ik geef me niet over, voordat ik zéker ben van de nederlaag. Riek de Ruiter had hem op het doelloze en nutteloze van zulk een expeditie willen wijzen en Kruiderink zou 't zeker niet na gelaten hebben. Maar ze wist, dat alles beter is dan bij de pak ken neerzitten. „Doe dat," zei ze „en succes!" Met een hartelijke handdruk ging ze haar weg. (Wordt vervolgd). Burggraaf Hinchingbrooke, die Zuid-Dorset in het Britse Lager huis vertegenwoordigt, had zich in het parlement uitgesproken tegen een (West-)Duitse herbe wapening en hij had zich van stemming onthouden, toen het Huis verzocht werd de overeen komsten van Bonn en het E.V.G.- verdrag te bekrachtigen. Ook had hij zich tegen het bombarderen van de krachtstations aan de Ja- loe verklaard. Daar hij zich ook op andere punten oneens had verklaard met Churchills buitenlandse politiek, had het bestuur van de „conser vatieve kiesvereniging van Zuid- Dorset" verklaard hem bij de eerstvolgende verkiezingen niet meer candidaat te zullen stellen. Burggraaf Hinchingbrooke had zich tegen dit besluit van het bestuur verzet en een beroep ge daan op de leden der vereniging. Op de gehouden bijeenkomst van leden der kiesvereniging is met 836 tegen 468 stemmen een motie aangenomen, waarin het vertrouwen der leden in Hin- chingbrook werd uitgesproken en het bestuur in het ongelijk werd gesteld. Het bestuur heeft daarop medegedeeld in zijn ge heel te zullen aftreden. De Zuid-Afrikaanse politie heeft opdracht gekregen drastisch op te treden als ergens een botsing tussen blanken en niet-blanken dreigt te ontstaan, aldus heeft de Zuid-Afrikaanse minister van Ju stitie, Swart, Zaterdagavond ver klaard. „Indien nodig zal de poli tie toeslaan, en indien nodig zal zij schieten", zo verklaarde hij. De regering zal 2iiet toestaan, dat er een toestand ontstaat als in Kenya. Indien de bestaande wetten niet voldoende zijn voor de veiligheid van het land, zouden, aldus de minister, de benodigde wetten worden ingediend als het parlement in Januari weer bij eenkomt. De minister verklaarde, dat het gevaar bestond, dat, als de on gehoorzaamheidscampagne zou voortduren, de blanke bevolking zou kunnen gaan menen, dat zij die campagne niet langer kan ver dragen. Zij zou dan wellicht in geweld haar toevlucht zoeken. Hij ontving bijna dagelijks brieven van blanken, die dreigden maat regelen te nemen, aldus verklaar de Swart. Minister Strydom, leider van de nationale (regerings) partij in Transvaal verklaarde Zaterdag avond, dat het geduld van de re gering uitgepukt raakte. Zij zou even krachtig optreden als de Britse regering tegen de Mau- Mau in Kenya, indien de overtre dingen der apartheidsbepalingen 'zouden voortduren. De Britse, Franse en Portugese regeringen regeerden, waar no dig, in hun Afrikaanse gebieden met een krachtiger hand dan Zuid-Afrika, aldus Strydom. In een hoofdartikel in de „Washington Star" schrijft Con- statine Brown, dat de Amerikaan, se militaire leiders van mening zijn, „dat een tweede, Spaanse, verdedigingslinie in Europa nood zakelijk is". Het hoofdartikel, dat samenvalt met het bezoek van de stafchef van de Amerikaanse luchtmacht, generaal Vanden- berg, aan Spanje, zegt verder, dat de Amerikaanse militaire leiders rekening houden met de moge lijkheid, dat de vooruitgeschoven posities in Europa verloren gaan en denken aan de veiligheid van de Spaanse bases, beschermd door de Pyreneeën en verdedigd door een leger van 500.000 man waarin „geen communistische in filtratie bestaat". Sommige Ame rikaanse militairen zouden vol gens het hoofdartikel het Spaan se leger willen uitrusten zoals het Turkse.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2