Laatste redevoeringen van Stevenson en Eisenhower Verkiezingscampagnes in vroeger jaren Het heffen van parkeergeiden larf' DE REIS VAN PRINS BERNHARD DE MOORD OP DE DRUMM0NDS Rumoer om Nw.-Guinea Verklaring van mevrouw Van Fleet Amerikaans tehuis voor ouden van dagen uitgebrand De strijd in Indo-China DE TOESTAND iN KENIA Brits ambassadepersoneel uit Teheran vertrokken WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN PaHsicongres in Joegc-Slavië DE AMERIKAANSE PRESIDENTSVERKIEZINGEN GUTT mei medewerkers ie Teheran aangekomen INDONESIË W'IJZIGINGEN VAN DE MOTORRIJTUIGENBELASTING WET „OPTIMA" Matras Fa Julia van de Walle Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW MAANDAG 3 NOVEMBER 1952. 7e Jaargang No. 2181. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Adlai Stevenson, democratisch candidaat voor het presidentschap der V.S., en president Truman heb ben Zaterdagavond hun verkie zingscampagnes beëindigd. De eer ste heeft 35 staten bezocht en een afstand van ongeveer 50.000 km afgelegd. Truman bezocht 30 sta ten en legde ongeveer 30.000 km af. Stevenson zeide in zijn slotrede te Chicago, dat de „meest reaction- naire elementen" in de republikein se partij de V.S. zouden besturen, indien generaal Eisenhower tot president zou worden gekozen. Eisenhowers verkiezing zou tevens de „rechtvaardiging van een sme rige tactiek" in de laatste dagen van de campagne betekenen. Senator Taft en senator McCar thy behoorden tot de reactionnaire elementen, waarop hij doelde. Ge neraal Eisenhower was hun „ge vangene". „Men zal een derde wereldoor log slechts winnen door hem te voorkomen", zeide hij. Niemand kon de oorlog meer haten dan een bevelhebber, die de verantwoorde- ijkheid had gehad soldaten de strijd in te sturen. De Franse politie heeft Zater dagnacht, op aanwijzingen van een medium, de plaats bewaakt waar het gezin Drummond is ver. moord. Het medium, de 30-jarige Anne Roussel, had Vrijdag ver klaard, dat de moordenaar naar de plaats van zijn misdaad zou kunnen terugkeren bij volle maan. De dag na de moord op de Drummonds was het, evenals op het ogenblik, ook volle maan. Er schijnt evenwel niemand verschenen te zijn. De politie zal toch nog enkele nachten blijven waken. President Truman zei te St. Louis in Missouri, waar hij zijn ver kiezingscampagne van 1948 even eens had beëindigd, dat een ver kiezing van generaal Eisenhower „een nationale ramp" zou beteke nen. „Wij zouden de uiterste ironie beleven, dat een generaal, die zich inzette voor de verdediging van de vrije wereld, toen hij nog een uni form aanhad, de liquidatie van on ze buitenlandse politiek zou lei den", aldus Truman. Hij beschuldigde generaal Eisen hower ervan ten aanzien van Ko rea een verkiezingstactiek te heb ben gebruikt, welke reeds is be gonnen „onze eenheid in de strijd tegen het communisme te onder mijnen". Truman vergeleek de republi keinse campagne met reclame voor zeepverkoop. „Deze zeep is al 20 jaar lang niet verkocht. Daarom hebben zij er een nieuwe verpak king omgedaan een verpakking met vijf zilveren sterren er op" (Eisenhower is generaal met vijf sterren). Vincent Hallinan, candidaat van de progressieve partij, die gesteund wordt door het Amerikaanse com munistische blad „Daily Worker", heeft zijn verkiezingscampagne be ëindigd met de voorspelling, dat Stevenson zal winnen. Hij wees beide grote partijen af, daar deze onderhorig waren aan de „grote zakenbelangen". Verschillende verkiezingscandi- daten zullen heden voor radio en televisie nog een toespraak hou den. Tegenslag voor Stevenson. De laatste dagen van zijn ver kiezingscampagne heeft de demo cratische candidaat, Stevenson, nogal met pech te kampen. Eerst moest hij Vrijdag zijn campagne in New York onderbreken en naar Il linois vliegen om tussenbeiden te komen in de gevangenisopstand te Chester. Zaterdag werd hij in Phi ladelphia opgehouden door het slechte weer, toen hij naar New York terugvloog. En tot overmaat van ramp brak bij het diner in het vliegtuig nog een voortand uit zijn mond, terwijl hij 's avonds voor een televisie-uitzending, die in geheel Amerika zou worden uitgezonden, moest spreken. Een inderhaast op geroepen tandarts voorzag de gou verneur van een „noodtand" met het oog op de uitzending. McKinney, de voormalige demo cratische voorzitter, verklaarde Zaterdag, dat Stevenson de stem men van tenminste 294 van de 531 kiesmannen zou verwerven. Toespraak van Eisenhower. Generaal Eisenhower heeft Za terdagavond in een televisie- en radiotoespraak Korea „een belang rijk symbool van communistische agressie" genoemd, maar „de aan dacht van de vrije wereld moet nooit worden afgeleid van de mo gelijkheid van een Sowjetrussische aanval op West-Europa". Het be trof hier een probleem, dat de ge hele wereld omvatte. In antwoord op een vraag zeide h\j, dat tijdens de verkiezingscam pagne de aandacht mogelijk te veel was geconcentreerd op Korea. Zonder een gezond en krachtig W.- Europa zou de vrije wereld zich voor een probleem geplaatst zien, dat tien maal zo groot zou zijn als thans bij haar poging om commu nistische agressie te stuiten, aldus de generaal. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9 1 terneuzen ook voor betere toiletartikelen de definitieve haértnode is vóór dagcoiffures kort, laat ons uw haar verzorgen. Camilla Gutt, voorzitter van het internationale monetaire fonds en voormalig Belgisch minister van Binnenlandse Zaken, is Zondag, vergezeld door vijf medewerkers, te Teheran aangekomen. Hij zal aldaar een maand verblijven om de economische toestand in Per- zië te bestuderen. Hij zal bij pre mier Mossadeq een rapport van zijn bevindingen indienen. Gutt was begin October j-1-, na een verblijf van een week, uit Teheran vertrokken. Het in Djakarta verschijnende blad „Bemandangan" schrijft over het antwoord van de Nederlandse regering aan de Tweede Kamer inzake de status van Nieuw- Guinea, dat men reeds een ver klaring had verwacht doch niet had gedacht, dat de Nederlandse regering onder de huidige om standigheden een dergelijke kras se mededeling zou doen. Het is niet toevallig geweest, dat Nederland deze verklaring nu aflegde, meent het blad. Het Nederlandse doel is in troebel water te vissen. Nederland heeft er belang bij, dat de spanningen in Indonesië hoog oplopen en wij moeten erkennen, dat de hui- ln de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betref fende de wijziging van de mo torrijtuigenbelastingwet merken de ministers van Financiën, van Verkeer en Waterstaat en van Binnenlandse Zaken o.m. het volgende op: Art. 41 van de motorrijtuigen belastingwet, zoals dit thans luidt, verbiedt de gemeenten be lasting te heffen ter zake van het rijden met motorrijtuigen op de openbare weg. De minis ters zijn van oordeel, dat onder „rijden" tevens moet worden begrepen het kortstondige stop pen en wachten, hetwelk als een normale onderbreking van het tijden kan worden aangemerkt. De ministers hebben het wen selijk geacht dat duidelijker wordt bepaald voor welk par keren parkeergeld mag worden geheven. Zij zijn er van uitge gaan, dat parkeren op de rij baan in het algemeen geen aan leiding mag zijn tot het heffen van parkeergeld. Een uitzondering is daarbij gemaakt voor 2 gevallen, waar in van de rijbaan een ander dan De echtgenote van de bevel hebber van het Achtste leger op Korea, generaal Van Fleet, heeft bij aankomst in Los Angeles ver klaard, dat zij generaal Eisenho wer toestemming heeft gegeven, gebruik te maken van de brief die haar echtgenoot aan generaal Mood heeft geschreven en waar van een afschrift aan Eisenho wer is gezonden. In het schrij ven zeide generaal Van Fleet, dat Washington hem nimmer toestemming had gegeven tot het uitvoeren van zijn plan om Ame rikaanse divisies door Z.-Koreaan- se te vervangen. Mevrouw Van Fleet heeft verder gezegd, dat zij niet wilde „dat generaal Eisen hower door leugens wordt ver slagen". normaal gebruik wordt ge maakt te weten: 1. Het innemen van vaste standplaatsen met motorrijtui gen, zoals o.a. geschiedt door autobusdiensten, touringcaron dernemingen, taxi's en bode diensten. 2. Het geregeld parkeren 's nachts (na 24 uur en vóór 5 uur). In deze beide gevallen, waar in een houder van een motorrij tuig of van meerdere motorrij tuigen een bepaald gedeelte van de openbare weg bezigt op een wijze, welke afwijkt van het normale weggebruik, kan het heffen van parkeergeld door de gemeenten niet onredelijk wor den genoemd en bestaat geen voldoende aanleiding de be voegdheid van de gemeenten daartoe uit te sluiten. Ook komt voor het parkeren op plaatsen welke niet tot de rij baan behoren en welke toch ook niet als parkeerterrein zijn aan gelegd, zoals bijv. het geval kan zijn met een niet tot de rijbaan behorend middengedeelte tus sen 2 rijbanen. De ministers zijn van oordeel, dat geen aanleiding bestaat aan de gemeenten het recht te ontzeggen ter zake van het parkeren op de hierbedoel- de plaatsen parkeergeld te hef fen. 's-Nachts parkeren. Met betrekking tot de toelaat baarheid van een heffing wegens het geregeld s-nachts parkeren bestaat in menig opzicht verschil van gevoelen. Het stemt de ministers tot vol doening, dat het in het wetsont werp neergelegde standpunt, dat de gemeenten niet het recht moet worden onthouden dit bijzonder gebruik van de openbare weg aan een heffing te onderwerpen, van verschillende zijden erkenning vond. Dat het van groot belang is het vraagstuk van de parkeergeldhef- fingen te bezien met het oog op de belangen van de automobilist willen de ministers gaarne erken nen. De leidende gedachte van 't onderhavige ontwerp, dat het normale parkeren op de rijbaan nimmer aanleiding mag geven tot enigerlei heffing, is hiermede geheel in overeenstemming. Aan de aandrang om alsnog 'n bepaling in het ontwerp op te ne men, strekkende tot het onthou den van de bevoegdheid van de gemeenten om parkeergeld te heffen voor een kortstondig par keren, hebben de ministers ge meend geen gevolg te moeten geven. Zij hebben bezwaren tegen een zo ver gaande beperking van de gemeentelijke autonomie en vrezen bovendien een aanmerke lijke verzwaring van de admini stratieve controle op die inning. dige omstandigheden in Indone sië voordelig zijn voor Nederland, adus Bemandangan. De „Nieuwsgier" wijst even eens op het bijzonder ongelukkig gekozen tijdstip waarop deze ver klaring werd afgelegd en zegt dat „velen in Indonesië deze ver klaring werd afgelegd en zegt dat een slag beneden de gordel". De „Javabode" noemt in een hoofdartikel deze opmerking van de „Nieuwsgier" een „klap in de nek". Vrijdagnacht heeft een hevige brand gewoed in een verpleeg inrichting voor ouden van dagen te Hillsboro die 18 mensen het leven heeft gekost. Ten minste 36 personen zijn gewond geraakt. De slachtoffers zijn alle patiën ten, die op de tweede en derde verdieping van het drie verdie pingen hoge gebouw woonden. Volgens het hoofd van de brand weer van Hillsboro is de brand ontstaan in een badlokaal voor mannen op de eerste verdieping. Het vuur verspreidde zich snel langs trappen en gangen waar door vele slachtoffers geen kans kregen zich in veiligheid te bren gen. 16 lijken werden geborgen nadat de brandweer het vuur meester was geworden. Twee personen zijn op weg naar het ziekenhuis overleden. Er bevonden zich meer dan 100 ouden van dagen in het gebouw toen de brand uitbrak. Nog slechts één enkele dag scheidt ons van de vierde Novem ber, de Dolle Dinsdag" van de presidentsverkiezingen, waarop de Amerikaanse kiezers beslissen over de vestiginsvergunning voor hef Witte Huis. Na maanden van koortsachtige bedrijvigheid kun nen de beide protagonisten hun stembanden eindelijk de zozeer verdiende rust gunnen en zich weer eens breeduit in een luie stoel nestelen, zij het ook om zwermd door geagiteerde pers- en propagandachefs, die hun plots klaps tot passiviteit gedoemde werkgevers verslag komen uit brengen over het verloop van de stembusstrijd. Eén ding staat thans reeds vast: heel wat „opinie-peilers" zullen Dinsdag bedrogen uitko men en de nacht doorbrengen met zich af te vragen, waar toch wel de fout school in hun haar fijne berekeningen en apodicti sche uitspraken. De kansen van Stevenson en Eisenhower kunnen op het ogenblik, waarop wij dit schrijven, ongeveer even hoog worden aangeslagen. Ike heeft nog altijd een kleine voorsprong, maar daar staat tegenover dat er van de weifelende kiezers waar schijnlijk meer op de gouverneur uit Illinois dan op de generaal zullen stemmen. Zodoende is de strijd nog volkomen „open" en daarom willen wij, liever dan sit venia verbo op het verkeer de paard te wedden, ditmaal eens het verkiezingsrumoer ontvluch ten en ons bezig houden met en kele verkiezingscampagnes in vroeger jaren, toen er van radio, televisie, auto's en vliegtuigen nog geen sprake was en de can- didaten te paard, met een post koets of in het gunstigste geval, per trein, het land afreisden om de kiezers van hun voortreffelijke hoedanigheden te overtuigen. Wij beginnen in 1860 met de verkiezingsstrijd tussen Abraham Lincoln en Stephen A. Douglas De strijd over het ai of niet af schaffen van de slavernij bereik te in dat jaar een hoogtepunt en ofschoon Douglas nog olie op de golven trachtte te werpen omdat hij het geschil in der minne ge schikt wenste te zien, werd de principiële Lincoln, die van geen compromis wilde weten en zich daardoor in het Zuiden bijzonder gehaat had gemaakt met een gro te meerderheid gekozen. De kie zers wisten dat deze verkiezings uitslag onvermijdelijk in een bur geroorlog zou resulteren doch zij bleven Lincoln trouw. De meeste verkiezingscampag nes droegen in Lincolns en Bryans tijd nog een weinig geci viliseerd karakter. De persoon van de candidaat legde meestal meer gewicht in de schaal dan het door hem verheerlijkte partij programma. Van diepzinnige ver togen moest men vooral in die ge,bieden, die nog pas sedert kort ontsloten waren niets hebben en „mooipraters" legden het dan ook steevast af. Het grote publiek verwachtte van de presidenten- in-spé dat zij zeiden, waar het op stond en hun tegenstanders „niet spaarden", hetgeen een kwistig gebruik van de vuilspuit impli ceerde. Dit was de tijd waarin beide partijen zich beijverden in het onthullen van schandalen in de kringen van hun opponenten (eigenlijk is er niet zo heel veel veranderd!), welke liederlijkhe den het kiezersvolk op gezette tij den, liefst vlak voor de verkiezin gen, als smakelijke kluifjes wer den toegeworpen. dergelijke stunt weinig effect sorteren, omdat het grote publiek minder primair reageert en eerst ook de wederpartij wenst te ho ren. Komt de onvermijdelijke commissie van onderzoek echter tot de conclusie dat een bepaalde candidaat malversaties pleegt of zich anderszins aan corruptie schuldig maakt, dan kan deze ge rust zijn politieke biezen pakken. De meest verbitterde verkie zingsstrijd uit de Amerikaanse geschiedenis was die van 1876. Samuel J. Tilden, die ietwat pre matuur tot winnaar was uitge roepen, had juist het feestmaal achter de knopen, toen hij be richt ontving, dat enige te laat binnengekomen verkiezingsuit slagen en een hertelling in één der grote staten hadden uitgewe zen dat niet hem maar zijn tegen stander Hayes het president schap toekwam. Tilden glimlachte bleekjes en deelde zijn verbijster de gasten mede dat hij niet an ders verwacht had. Bij een jaren later ingesteld onderzoek is ge bleken dat er aan Hayes „over winning" een bedenkelijk luchtje zat, maar toen was het rumoer allang weer verstomd en had Cleveland inmiddels zijn intrek genomen in het Witte Huis aan de Pennsylvania Avenue. Van een dergelijk schandaal werd o.m. James G. Blaine het slachtoffer. Dit drama voltrok zich in 1884. De aanhangers van Blaine's rivaal, Grover Cleveland, wisten een aantal brieven te be machtigen, waarvan de inhoud twijfel deed rijzen aan Blaine's integriteit en onbaatzuchtigheid. In deze brieven werd n.l. gezin speeld op zekere illegale transac ties met een spoorwegmaatschap pij en hoewel de tekst voor twee erlei uitleg vatbaar was, scheen een compromittant post scriptum Blaine's schuld zonneklaar te be wijzen. Dit luidde n.l. als volgt: Verbrand deze brief en de groe ten aan mevrouw Fischer. Enkele uren na de publicatie van de brieven trok een lange stoet van Cleveland-supporters door Fifth-Avenue, zwaaiend met fakkels en onder het zingen van „Verbrand die brief en de groe-oe-te!" Vanaf dat ogenblik was Blai ne's rol uitgespeeld en Cleveland behaalde 'n enorme overwinning. Vandaag aan de dag zou een Volgens mededelingen van het Franse leger in Indo-China hebben de strijdkrachten van de Franse Unie, die binnendringen in het door de Vietminh bezette gebied, Zater dag de oever van de Rode Rivier bereikt, acht km ten Z. van Phu Tho dat in handen van de Viet minh is. Verder werd Zaterdagavond be kend gemaakt dat Franse troepen ter sterkte van verscheidene batal jons een weg hebben afgesneden, die Phu Tho met Thanh Son, dat 25 km verder naar het Zuiden ligt, verbindt. Deze troepen waren op 29 Octo ber de Zwarte Rivier in Noordwes telijke richting overgestoken. Het hoofdkwartier in Saigon deelde mede dat de strijdkrachten van de Franse Unie het gehele ge bied dat ingesloten is door de bocht van de Rode Rivier ten Z. van Phu Tho hebben bezet. Prins Bernhard en zijn gevolg zijn Zaterdagochtend per auto uit de Mexicaanse hoofdstad naar de staat Vera Cruz vertrokken na een verblijf van drie dagen in de stad Mexico, gedurende welk verblijf prins Bernhard het onderwerp van talrijke aanhankelijksbetuigingen is geweest. De prins toonde zich bijzonder tevreden over het bezoek, dat hij Vrijdagochtend aan de nieuwe universiteitsstad bracht die nabij de stad Mexico wordt ge bouwd en die volgens hem „enig in haar soort" was. Vrijdagmiddag woonde de prins een polowedstrijd bij, die speciaal te zijner ere was georganiseerd en waaraan o.m. deelnamen Miquel Aleman, zoon van de president van (Advertentie). Wees weldadig voor Uw zieken. Geef hen een Alléénverkoop: Bierkaaistraat - HULST Mexico, en de bekende groep van de gebroeders Gabrel en Alejandro Gracie. Prins Bernhard was verge zeld van de Mexicaanse minister van Buitenlandse Zaken, Tello, de senator Bermudez, directeur van de Mexicaanse petroleummaat- schappü en van de Nederlandse ge zant, dr H. R. van Houten. Vrijdagavond bood prins Bern hard president en mevrouw Ale man een intiem diner aan, waar aan voorts aanzaten de nieuw ge kozen Mexicaanse president, Ruiz Cortinez, verscheidene leden van de Mexicaanse regering en de or ganisatoren van de Nederlandse tentoonstelling. Vernomen wordt, dat de staat Vera Cruz ter ere van het bezoek van de prins grote feesten voorbe reidt. Prins Bernhard zal aan de grens van de staat worden ontvan gen door de gouverneur, Antonio Munoz, die hem te Jalappa, hoofd stad van de staat, een lunch zal aanbieden. Prins Bernhard zal de gouverneur de versierselen ver bonden aan de orde van Oranje- Nassau uitreiken. De nacht zal worden doorgebracht op een boer derij, die' de prins en zijn gevolg door president Aleman ter be schikking is gesteld. Zondagoch tend reisde het gezelschap door naar de havenstad Vera Cruz. Eén van de meest populaire candidaten voor het Amerikaanse presidentschap was William Jen nings Bryan, „de man met de zil veren stem", zo genoemd vanwe ge zijn uitzonderlijke redenaars kwaliteiten en het feit dat hij de vrije aanmunting van zilver voorstond. Waar hij ook kwam, wist hij zijn gehoor tot tranen toe te bewegen, maar telkens wan neer het scheen, dat hij de over winning al in zijn zak had, waren de tranen gedroogd en kwam bij de kiezers het nuchtere verstand weer boven met het gevolg dat hij zich driemaal achtereen de weg naar 't Witte Huis versperd zag. In een dorpje op 10 km ten N. van Njeri zijn Zaterdag door Brit se soldaten 31 Kikoejoes aange houden. Van enigen van hen is be kend, dat zij leden van de anti- blanke „Mau Mau" zijn. Ook elders in het gebied zijn bij razzia's in re servaten der Kikoejoes personen aangehouden. Naar de regering van Kenia Za terdag meedeelde zijn er tekenen die er op wijzen, dat in vele delen van de reservaten de eerbiediging van wet en orde toeneemt en dat er een groeiend vertrouwen heerst. Twee van de veertien leden van de Kikoejoes, die waren gearres- teerd na de moord op de Britse ko lonist Bowyer, hebben Zaterdag bekend de moord te hebben ge pleegd. Aan het begin van de week waren de in stukken gehakte lijken van Bowyer en twee van zijn Afri kaanse bedienden gevonden op zijn leeggeplunderde boerderij in Noord-Kinangor. De laatste groep leden van de Britse ambassadestaf in Perzië 27 mannen en zeven vrouwen is Vrijdag uit Teheran per auto naar Bagdad vertrokken. Onder hen bevindt zich de zaakgelastig de Middleton en zijn echtgenote. De Perzische regering heeft het gezelschap een gewapend geleide meegegeven. Hoessein Fatemi, de Perzische minister van Buitenlandse Zaken, heeft Zaterdag verklaard, dat de medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Later opklaringen. Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later brekende bewol king. In het Noordoosten van het land aanvankelijk zwakke tot matige Zuidoostelijke wind, ove rigens matige tot krachtige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Britse zaakgelastigde, Middleton, geweigerd heeft een geschreven boodschap van premier Mossadeq voor het Britse volk aan te ne men. Mossadeq verklaarde volgens Fatemi in deze boodschap, dat de „oprechte en vriendschappelijke betrekkingen tussen de twee vol keren zullen voortduren en dat na het vertrek van de Britse di plomaten personen van Britse na tionaliteit, hetzij kooplieden of reizigers, geen moeilijkheden in de weg zullen worden gelegd." Het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft geweigerd mede te delen of Middleton, toen hij de boodschap van Mossadeq niet wilde aannemen, heeft ge handeld volgens instructies van de Britse regering. DINSDAG 4 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 2.49 3.07 Terneuzen 3.24 3.42 Hansweert 4.04 4.22 Walsoorden 4.14 ■4.32 ZON MAAN op onder op ondei Nov. 3 7.38 17.08 17.19 9.56 4 7.40 17.07 18.02 11.10 5 7.42 17.05 18.58 12.10 6 7.44 17.03 20.04 12.54 7 7.46 17.01 21.16 13.26 8 7.47 17.00 22.29 13.49 Maarschalk Tito heeft Zondag te Zagreb in zijn functie van alge meen secretaris het zesde congres van de communistische partij in zijn land geopend. Door de meer dan 2000 afgevaar digden werd hem een ovatie ge bracht die 5 minuten duurde. Er klonken uitroepen als „Tito de held" en „Wij zijn van Tito, Tito is van ons". Onder het bestuur van de confe rentie ontbrak het lid van het po litbureau Neskowitsj. Van gewoon lijk betrouwbare zijde verluidt dat hij ontslagen is wegens sympathie ën voor de cominform. De bijeenkomst van Zondag is besteed aan begroetingstoespraken en het kiezen van diverse congres commissies. Generaal Popowitsj, de stafchef, zei dat het leger beter dan in 1948 in staat is zich te verdedigen. Het latente gevaar van agressie was er echter nog en het was daarom nodig, dat de banden worden ver stevigd met alle landen, die de on afhankelijkheid van Joego-Slavië eerbiedigen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1