De reis van Prins Bernhard Frans tegenoffensief Indo-China Opening van Nederlandse tentoonstelling PARLEMENTARIA SPAARKAS-KLIMOP Gevoelige verliezen der opstandelingen VAN HET KOREAANSE FRONT ZATERDAG 1 NOVEMBER 1952. 7e Jaargang No. 2180. Hel verschil in loonniveau lussen Nederland en België Wordl Generaal Van Fleel teruggeroepen? Gevar.geneoopstand Sn Chester geëindigd hankering bij Abonnement: Terneuzcn. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur verslagen zijn verschenen Het Binnenhof heeft in de af gelopen week alleen de Eerste Kamer zien vergaderen, die in huishoudelijke bijeenkomst be sloot om evenals de Tweede Ka mer en de ministeries voortaan de naamvals-n weg te laten. Voor het publiek minder belangrijk dan voor de stenografen en voor de Landsdrukkerij. Er zijn, ook over de Benelux en andere vraagstukken, verhel derende referaten gegeven, maar prof. Zijlstra, de jonge hoog leraar, zo van achter de universi taire katheder naar het ministe rie van economische zaken weg gelopen, heeft blijkbaar het ad vies gevolgd van de ambtenaar die op zijn bureau een bordje hing: Waarom een zaak eenvou dig af te doen, als men haar in gewikkeld kan maken. Volgens hem zijn er twee typen van eco- nomisch-politieke vraagstukken. Het ene type is de restrictieve politiek voor een gespannen, het andere een expansieve politiek voor een ontspannen toestand Alle economisch-politiek beleid expansief of restrictief moet zijn afgestemd op de eisen der struc tuurpolitiek. Maar ook op ver anderingen in één component ter besteding, die veranderingen uitlokt in een andere. Wij hopen, dat deze bewoordingen een dui delijk inzicht geven in de bedoe lingen van minister Zijlstra. De vrees is gewettigd, dat sommige leden van de Kamer nadere toe lichting zullen wensen! In afwachting dat op Dinsdag 4 November de begrotingsdebat ten beginnen zijn enkele voor lopige verslagen verschenen over begrotingshoofdstukken. Eén er van betreft het uiteraard thans in het middelpunt der belangstel ling staande militair beleid. Mi nister Staf kan tevreden zijn, want algemeen juicht men het toe, dat hij in de nieuwe regering zijn zware taak voortzet. Ook de nieuwe werkverdeling voor de staatssecretarissen ontmoette in stemming. De vraag, te Straats burg aan de orde gesteld, of de landen, die aan de NATO deel nemen, gelijk recht op verdedi ging van hun grondgebied kun nen doen gelden, is en vele leden hebben daarover hun vol doening uitgesproken beves tigend door de regering beant woord. Dit lijkt mooi, maar het is misschien toch wel wat erg simplistisch, want met de wil van verdediging 4s men er niet en liet is te hopen, dat het a-s. debat enige helderheid zal geven. Daar bij zal men weer op het stuk van de defensie-geheimen komen. Hier ziet men twee groepen in de Kamer: de ene, die niet te veel inlichtingen wil vragen, omdat deze geheim moeten blijven; de andere, die de schouders ophaalt en zegt, dat onze tegenstanders van deze „geheimen" toch reeds volledig op de hoogte zijn, en dat alleen het Nederlandse volk het niet is. Welk antwoord zal een serieus minister als Staf, die niet om de zaak heen loopt, op deze opmerkingen geven? Er is hog meer in dit voor lopig verslag. De zeer vele on gelukken met de Gloster-Meteors hebben ongerustheid verwekt en men vraagt, of ze niet moeten worden vervangen. De trage wa penleveranties, waarover ook de regering zelf heeft gesproken, hebben eveneens ongerustheid gewekt. Wat heeft men aan troe pen, die niet met nieuwe wape nen kunnen worden geoefend? De vraag is gesteld of marine en oorlog tot één departement van landsverdediging zullen worden samengesmolten, nu de lucht macht zelfstandig is gemaakt. Men vraagt, of atoombommen werpers ook in ons land zullen worden gestationneerd. Men ver langt een staatssecretaris voor de bescherming van de burger bevolking. Men vraagt, of het waar is dat zich ernstige techni sche gebreken bij de nieuwe ka zernes voordoen. Men wil weten welke resultaten zijn bereikt bij het overleg tussen staatssecreta ris Moorman en de autoriteiten op de Antillen en Suriname. In het voorlopig verslag van Binnenlandse Zaken, een ministe rie dat er naar sommiger oor deel uitziet als een kip met ge plukte veren hoeveel afdelin gen heeft het niet aan andere de partementen moeten afstaan wordt vermoedelijk de grootste aandacht gewijd aan de finan ciële verhoudingen. Op de moei lijkheden, die de gemeenten on dervinden, is nog eens dubbel de nadruk gelegd. Men wenst vóór het einde van het jaar, wanneer de noodvoorziening voor de ge- meentefinanciën afloopt, een de finitief wetsontwerp om in de leemten te voorzien. Men wijst er op, dat de tijdelijke verlich tingen op de leningen de kleine gemeenten maar gedeeltelijk helpen. Men is het niet eens met de aanschrijving van de minister, dat gemeentebesturen geen nieuwe projecten dienen aan te vatten, voordat zekerheid bestaat omtrent een vaste lening ter fi nanciering ervan. Men vraagt ook naar de nieuwe gemeente classificatie, waarover de Sociaal- Economische Raad een rapport zou hebben ingediend. En dan is er de politie en de veiligheidsdienst. Bij de politie vooral personeelsvraagstukken Bij de veiligheidsdienst vragen die op minder tactvol optreden van deze dienst, die inderdaad een moeilijke rol heeft te vervul len, slaan. Een bepaald geval waarbij een rector van een gym nasium in een der grote steden is betrokken, wordt, maar dan als typerend de geest van deze dienst, nogal uitgesponnen. Dat men zekere waarborgen wenst naar soms al te grote persoon lijke nieuwsgierigheid, is intus sen wel begrijpelijk. Tussen al deze verslagen door is ook verschenen de memorie van antwoord op de aangekon digde Zondagswet. Er blijkt een streven uit om een ongestoorde Zondagsviering en verzekering van de Zondagsrust te waarbor gen. De regering erkent echter on middellijk, dat, al is het haar ideaal om grote sportwedstrijden en demonstraties van soortgelijk karakter van de Zondag naar een dag in de week te verplaatsen, dit zeker niet aanstonds kan wor. den verwezenlijkt. De regering weet heel goed, dat sommige be volkingsgroepen verdergaande bescherming van de Zondagsrust wensen, maar ook, dat een meer stringente regeling door andere bevolkingsgroepen onaanvaard baar wordt geacht. In een land als het onze, met een bevolking met gemengde op vattingen, is zelfbeperking bij de regeling van deze materie niet slechts gewenst, maar noodzake lijk. Een wijs woord, waarvan te hopen valt, dat alle vier in de regering samengebrachte groe pen het volledig onderschrijven! Aan de vooravond van de on langs te Knokke gehouden Bene- luxconferentie had de Belgische regering de centrale economische raad opgedragen een onderzoek in te stellen naar de moeilijkhe den, die sommige sectoren der Belgische industrie ondervinden als gevolg van de Nederlandse concurrentie. In het verslag, dat Prins Bernhard heeft Donder dag in gezelschap van president Miguel Aleman de tentoonstel- SCHOOLTANDVERZORGING EN MOTORRIJTUIGEN BELASTING. Bij Kon. Besluit is bepaald, dat belasting niet is verschuldigd voor motorrijtuigen, uitsluitend gebezigd en in het bijzonder inge richt ten dienste van de school- tandverzorging, welke worden gehouden door openbare licha men of door stichtingen, welke blijkens een beschikking van de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid met diens goed keuring ten behoeve van de tand- verzorging van schoolgaande kin deren zijn opgericht. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 November 1952. deze raad aan de regering voor- ]jng van Nederlandse producten legde, werd erop gewezen dat, te Mexico City bezocht, hoewel de bruto lonen in Neder- president Aleman opende de land 40 tot 60% lager liggen dan tentoonstelling „Asi es Jolanda" die in België, het werkelijke ver- (ZÓ is Holland) genaamd, schil in loon als gevolg van de zij wordt beschouwd als de hogere kosten van levensonder- beste Nederlandse propaganda houd in België niet meer dan 9 sedert 1945 en trekt een gewei tot 12,5% bedroeg. dige belangstelling van de zijde Volgens een mededeling, die de der Mexicanen, die verbaasd federatie van Belgische industrie- schijnen te zijn over de vastbe- en heeft doen toekomen aan zijn sj0tenheid en energie van onze 250 leden en welke gisteren is iandgenoten ten aanzien van de gepubliceerd door „La Libre Bel- eXp0rtcampagne. gique", heeft de centrale raad £>e tentoonstelling wordt op voor de economie zich bij zijn be- een goed tijdstip gehouden daar rekening vergist en is het werke-1 de nieuwe presidentsperiode 1 lijke verschil tussen de lonen in I December begint. Dit zal de her- België en Nederland niet 12,5 jeving van de Mexicaanse handel doch 24,5%. De oorzaak van deze betekenen, die thans practisch fout blijkt te schuilen in het ver- stilstaat, omdat 't initiatief voor keerd plaatsen van een komma... belangrijke Mexicaanse trans acties bij de regering berust en de wisseling van president om de zes jaar een stilstand in de handel veroorzaakt. Een paar maanden nadat Ruiz Cortines zijn ambt heeft aanvaard begint de herleving van de handel en men zal dan nog een levendig beeld hebben van de Nederlandse bloemen en heesters. Men verkrijgt hier een goed beeld van de Nederlandse export producten en transportmiddelen. De K.L.M. heeft zich direct bij de ingang gevestigd. Philips heeft zijn beroemde wondertuin naar Mexico meegenomen en toont eveneens nieuwe röntgen-appara- ten. Dit schijnt een goede keus te zijn daar hier thans een con gres van röntgenologen wordt gehouden. Verwacht wordt, dat de meeste producten die thans worden ten toongesteld zullen worden ver kocht na de sluiting. Nederland heeft hier een goede naam ge- Ik koop als regel iedere week een zegel! (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Secretariaat: Margrietstraat 15, Terneuzen. 3 Amerikaanse militairen zijn Vrijdag te Gaildorf bij Stuttgart om het leven gekomen en vier ernstig gewond doordat hun tank door een brugleuning reed en in de rivier de Kocher stortte. Eén militair wordt vermist. Grote tegenaanvallen der Verbondenen De troepen der Verenigde Naties hebben in één van hun groot ste tegenaanvallen van de laatste tijd de veelomstreden „Drie hoeksheuvel" weer bezet, die de Chinezen onder dekking van mist enige uren tevoren hadden weten te veroveren. Een eenheid der V. N., die enige tijd afgesneden was geweest, kon worden ontzet. Bommenwerpers en jacht vliegtuigen bestookten troepen concentraties in N.-Korea zon der tegenstand van de Noorde lijke luchtmacht te ontmoeten. Superforten bombardeerden een bevoorradingsbasis te Soetsjon, gelegen aan de spoorweg van Mandsjoerije naar Pjongjang en een militair hoofdkwartier te Nanmi. Een officier van de Verbonde nen heeft meegedeeld, dat de Noordelijken bij hun aanval op de ,,Driehoeksheuvel" gebruik maakten van vrouwen, die de communistische schutters aan wijzingen gaven. De Amerikaanse luchtmacht- groep Verre Oosten verklaarde, dat men 2 dagen heeft gezocht naar de piloot van het jacht-1 toestel, dat op 26 October 40 km ten Z. van de Mandsjoerijse grens werd neergeschoten. Van de zijde der Chinese com munisten was tevoren bekend gemaakt, dat Chinees luchtdoel geschut één van de 8 Ameri kaanse jagers had neergescho ten, die op 26 October de Mand sjoerijse grens hadden geschon den en 7 bommen op Chinees grondgebied hadden laten val len. Volgens radio-Peking heeft de piloot zich met zijn valscherm in veiligheid kunnen brengen. Hij zou zich in Chinese krijgs gevangenschap bevinden. Het commando der V- N. over de krijgsgevangenkampen heeft bekendgemaakt, dat bij onge regeldheden in de kampen op de eilanden Tsjijoe en Koje eén gevangene is gedood en 178 wer den gewond. In het kamp op Tsijoe werd een gevangene doodgeschoten, toen hij 'n gewapende opzichter met een spade aanviel. Op Koje ontstond het incident, doordat de gevangenen in 4 afdelingen van 500 man een demonstratie hielden en de bewakers beledig den, aldus het communiqué dei- Ver. Naties. ONGEREGELDHEDEN IN ZUIDKOREAANSE GE VANGENIS. Volgens berichten in de pers te Tokio hebben 200 gevangen genomen Zuidkoreaanse gueril- lastrijders een poging gedaan uit te breken uit de gevangenis an Kwangdoe, dat ongeveer 200 km ten W. van Poesan ligt. Volgens berichten begonnen de gevangenen hun poging bij het gebruikelijke avondappèl. Toen enige gevangenen hun be wakers aanvielen om wapens in handen te krijgen werd een 100- tal Zuidkoreaanse bewakers be volen het vuur op de opstande lingen te openen. Naar verluidt is er geen en kele gevangene ontsnapt. Het aantal slachtoffers onder de ge vangenen is in afwachting van instructies van het ministerie van Binnenlandse Zaken nog niet gepubliceerd. De politie te Kwandjoe werd gealarmeerd voor een mogelijke aanval door guerillastrijders, die in de bergen in de omgeving opereerden. Nader wordt gemeld, dat 4 gevangenen om het leven zijn gekomen en 6 gewond. Het New Yorkse blad „Daily News" meldt dat generaal James van Fleet, de commandant van het Amerikaanse achtste leger in Korea, zal worden teruggeroe pen. De Washingtonse correspon dent van het blad schrijft: „De publicatie van een brief van Van Fleet ten behoeve van de verkiezingscampagne van Eisenhower heeft een even he vige reactie bij president Tru man teweeg'gebracht als in het geval van MacArthur. Het officiële bevel wordt nog geheim gehouden tot na de ver kiezingen van a.s. Dinsdag, maar uw verslaggever kan ver klaren dat generaal Van Fleet van zijn commando is ontheven en naar Washington is ontbo den". Enkele weken geleden meldde het blad reeds, dat de terug roeping van Vap Fleet op han den zou zijn. De generaal sprak toen zijn verbazing over dat be richt uit. Hij zei dat hij zich bij terugroeping uit het leger zou terugtrekken en in Afrika zou gaan jagen. De brief die Eisenhower pu bliceerde, gebruikte hij om kracht bij te zetten aan zijn verzekering, dat de Z.-Koreanen een groter aandeel in de strijd moeten hebben. Generaal Van Fleet zei, dat zij daar uitermate geschikt voor zijn. OFFICIËLE SPRAAK. TEGEN- Het bericht over Van Fleets terugroeping is onmiddellijk tegengesproken door het Witte Huis en de departementen van defensie en het leger. Generaal Van Fleet zelf wei gerde enig commentaar op het bericht te geven. Een woord voerder deelde mee, dat de ge neraal ook niet van plan is dit in de toekomst te doen. „Hij heeft het te druk met de strijd tegen de communisten in Ko rea", zo voegde hij er aan toe. -Het dienstverband van gene raal Van Fleet loopt volgend jaar af, tenzij hem speciaal ver zocht wordt om langer aan te blijven, aldus de woordvoerder. DE VERVANGING VAN AMERIK. TROEPEN DOOR ZUIDKOREANEN Het Amerikaanse departement van Defensie heeft een commu niqué uitgegeven over de kwestie van 't vervangen van Amerikaan se troepen door Zuidkoreaanse militairen, zoals bekend een veel omstreden punt in de verkie zingsstrijd in de V. S. In de verklaring wordt gezegd, dat het departement er reeds lang naar streeft, aan de Zuid koreaanse strijdkrachten de ver dediging van hun land toe te ver trouwen, doch dat het plan, dat de commandant van het Achtste leger, generaal Van Fleet, hier toe in April had ingediend, niet is aanvaard, omdat het „te ge durfd" was. De generaal had voorgesteld, 't aantal Zuidkoreaanse divisies van tien op twintig te brengen. Het departement had op dit plan een ongunstig advies ontvangen van de toenmalige opperbevelhebber der V. N., generaal Ridgway, die van mening was, dat de opleiding van de eerste tien Zuidkoreaanse divisies nauwelijks was voltooid en pas begon „vruchten af te werpen". Generaal Ridgway drong aan op het versterken van de hulp- Een woordvoerder van 't Fran se leger heeft te Saigon ver klaard dat de operatie „Papilion", die van 27 tot 29 October ten O. van de rivier Mekong, in het ge bied van Song Be, in Cambodja, tussen Banam en de Vietnamese grens is uitgevoerd en waaraan werd deelgenomen door infante rie, amphibievaartuigen en vlieg tuigen, 'n „ongeëvenaard succes" is geworden. De opstandige Viet- minh verloor ruim tweehonderd doden en zestig krijgsgevange nen, waaronder hoge officieren en politieke commissarissen. De Franse-uniestrijdkrachten zijn er in een gebied van 35 bij 40 km, dat voor drie vierde gedeelte onder water staat, in geslaagd 'n aanzienlijk aantal Vietminhrebel- len terug te dringen en vervol gens te omsingelen. Deze front- sector was reeds verscheidene jaren in Vietminh-handen. De gevechten werden onder moeilijke omstandigheden gele verd. De op landtongen gevluch te opstandelingen werden door in amphibie-vaartuigen aangevoer de infanterie aangevallen. De in fanteristen moesten tot de hals door het water, waarin een zeer sterke stroming stond, waden, om hun tegenstanders te berei ken. De Vietminh-militairen poogden hun ondergang te ont komen door in de rivier Song Be te duiken. Vast staat, dat een aantal hunner is verdronken, ter wijl ook een belangrijke hoeveel heid wapens der opstandelingen in de rivier verloren is gegaan. Voorts is een uitgebreide hoeveel heid wapens door de Franse- uniestrijdkrachten buit gemaakt. Volgens te Parijs ontvangen be- diensten in het Zuidkoreaanse le ger. Dit standpunt werd gedeeld door de minister van Defensie en de Amerikaanse generale staf, al dus het communiqué. De opvolger van generaal Ridg way, generaal Mark Clark, had later eveneens een voorstel ge daan ten aanzien van de opleiding van nieuwe Zuidkoreaanse een heden. Dit plan was aanvaard. In het communiqué wordt ove rigens hulde gebracht aan gene raal Van Fleet voor diens „uit stekend systeem voor het oplei den van Zuidkoreaanse militai ren, die aan het front thans de getalsstrekte van de overige troepen der V. N. overtreffen. Van de zijde van de Amerikaan se school voor genie-officieren te fort Belvoir in de staat Virginia is Vrijdag medegedeeld dat zij on middellijk zal beginnen met meer Zuidkoreaanse officieren op te leiden, KAMPEN IN PAN-MOEN- DJON VERPLAATST. De communistische onderhan delaars te Panmoendjon hebben hun geallieerde collega's mede gedeeld, dat twaalf kampen, waarin zich krijgsgevangenen der Verbondenen bevinden, zijn ver plaatst. Zij overhandigden kaar ten, waaop de nieuwe ligging der kampen is aangegeven. richten zijn de Franse troepen, die het jongste Vietminh-offen- sief met een tegenstoot hebben beantwoord, Vrijdag door moe rasachtig oerwoud opgerukt in 'n poging om de verbindingen van drie keurdivisies der opstandelin gen af te snijden. Na Donderdag een bruggehoofd te Hoenghoa ten N. W. van Hanoi te hebben gevestigd, rukken de Franse unietroepen thans langs de zuide lijke oever van de langgerekte Rode Rivier op. Zij bevinden zich op ongeveer 100 km van de Viet- minh-bevoorradingsbasis te Jen Bai en 60 km van de plaats Jen. Men meent dat de opstandelin gen hun hoofdmacht te Van Jen ten W. van Hanoi aan de Zwarte Rivier gelegen, hebben samenge trokken en dat zij gereed staan voor de volgende zet in het drie weken geleden begonnen offen sief. In Parijse militaire kringen is men van mening dat, zelfs in dien de Franse-uniestrijdkrach ten geen tegenstand van de Viet- minh ontmoeten, het mogelijk 10 dagen zal duren vóór zij bij hun opmars door het moeilijk be gaanbare terrein hun doelen zul len hebben bereikt. De sterkte der Franse strijd krachten, die aan de tegenstoot, het eerste grote tegenoffensief sinds het begin van de Vietminh- aanval, deelnemen, wordt strikt geheim gehouden. De Franse legerleiding wil ook geen officiële mededelingen doen over het doel van de tegenstoot, doch in binnengekomen berichten wordt gemeld, dat hij ten doel heeft de Vietminh-verbindingen af te snijden. Ook Vrijdag konden de Franse vliegtuigen tengevolge van slechte weersomstandighe den niet opstijgen. Dit is reeds sinds het begin der gevechten zo geweest. DE WERVELSTORM OVER INDO-CHINA. De hoofdstad van Annam, Hue, staat gedeeltelijk onder water en de hoofdstraten zijn versperd door omgevallen bomen en tele graafpalen als gevolg van de wervelstorm, die Donderdag de kust van Annam heeft geteisterd. In Tourane, 'n Franse luchtbasis en haven ten Z. O. van Hue, wer den 300 huizen vernield; 50 jon ken worden nog vermist. Aan de basis werd geen schade aange richt. De wervelwind, die na het pas seren van de Annamese bergen veel van zijn kracht heeft verlo ren, beweegt zich thans ten N. O. van de grens van Thailand. kregen wegens de kwaliteit van zijn producten. Er is in geheel Latijns-Amerika 'n neiging waar te nemen om een halt toe te roe pen aan de Amerikaanse invloed. Men is van mening, dat dit gun stig is voor de export van Neder land naar deze landen. De Prins deelde mede, dat indien de tentoonstelling een succes zal blijken, er meer zullen worden georganiseerd in andere landen. Het succes hangt echter vrijwel geheel af van de mate waarin de Nederlandse industrie aan eventuele orders gevolg kan geven, aldus de Prins. De Prins bracht een bezoek aan een groot industrieel centrum in Noord-Mexico. Dit heeft een gunstige indruk gewekt. De Mexicanen zien hierin een teken, dat Nederland, hoewel het voor namelijk belangstelling heeft voor de export, niet blind is voor de mogelijkheden van de Mexi caanse industrie. De klokken van het Nederland se carillon, die in April in het Meridian Hill Park tegenover de Nederlandse ambassade te Was hington haar tonen lieten horen, hebben Donderdag, enige duizen den kilometers Zuidelijker in de stad Mexico, weer geklonken om wederom een koninklijke bezoe ker aan te kondigen en een nieuw Nederlands initiatief. Zij brach ten vreugde in de harten van enkele' honderden in de stad Mexico woonachtige Nederlan ders en landgenoten die over de Atlantische Oceaan en het Ame rikaanse continent zijn gevlogen om de opening van de Neder landse tentoonstelling bij te wo nen. Nadat hij een krans gelegd had voor het onafhankelijkheidsmo nument reed de Prins naar de ge meentelijke gehoorzaal waar hij tegelijk met de Mexicaanse pre sident Aleman aankwam. De Prins en de president schreden naast elkaar naar voren. Presi dent Aleman knipte het lint door en daarop begon een rondgang van twee uur over de tentoon stelling. Men bezichtigde o.a. de stand van de Fokkerfabrieken waar de Prins zijn gastheer des kundig uitleg gaf van verschil lende Fokkerproducten, de auto busstand van Verhuel te Wad- dinxveen, de vatenstand van Van Leer en de weegschalen van Molenschot te Breda. Op deze laatste stand bleek dat Prins Bernhard, met zijn 79 kg „ge wichtiger" was dan president Aleman, die 77 kilo woog. Verder werden de indrukwekkende ma quette van de Nieuw Amsterdam, de reusachtige Philipshal en de landbouwafdeling bekeken. Er worden op de tentoonstelling zó vele kanten van het Nederlandse industriële vermogen belicht, dat Prins Bernhard zeide „zelden zo'n gelegenheid gehad te hebben om alle producten, die mijn land voortbrengt, te zien". Naar de Prins verklaarde „was het ook voor mij goed, dat ik de tentoon stelling heb bezocht".- Hij sprak de hoop uit, dat het Mexicaanse volk even tevreden zou zijn. Alle Mexicaanse autoriteiten prezen de tentoonstelling, die naar hun mening de handel tussen Neder land fn Mexico zal versterker- President Aleman zeide o.m.: „Voor Mexico betekent de expo sitie een daad van vriendschap van de zijde der Nederlandse re gering, welke bevestigd wordt door de aanwezigheid van Prins Bernhard, die voortdurend blijk gegeven heeft van de vriend schap, die hij ons land coedraagt Bij de bezichtiging van de K.L. M.-stand ontving de Mexicaanse president uit handen van dr. Plesman een zilveren doos met munten uit alle landen, die de K.L.M.-toestellen op weg naar Mexico aandoen. Prins Bernhard bood de president kristalwerk uit Leerdam aan. Des middags ont ving de Prins in de Nederlandse ambassade Nederlanders, die in de stad Mexico wonen. Ten be sluite van het program van Don derdag woonde de Prins een uit voering bij van Mexicaanss volkskunst. DOOR DUISTERNIS MISLEID EN VERDRONKEN. De 66-jarige W. F. Weijmans te Rotterdam is door de duisternis misleid en in het Noorderkanaal geraakt en verdronken. Omwonenden hebben nog ge tracht de man te redden. Toen men hem op het droge had, is kunstmatige ademhaling toege past. Daarna is het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. Hier constateerde men dat de dood reeds was ingetreden. De 339 muitende gevangenen in de staatsgevangenis van Ches ter in Illinofe hebben Vrijdag hun opstand beëindigd en de 7 bewakers, die zij als gijzelaars vasthielden, vrijgelaten, toen gou verneur Stevenson, die speciaal hiervoor zijn verkiezingscampag ne had onderbroken, op het punt stond een persoonlijk beroep op» de gevangenen te doen. De muiters gaven zich over, r.a- dat de staatsdirecteur voor de openbare veiligheid hun had mee gedeeld, dat zwaargewapende sol daten met alle middelen, die no dig zouden blijken, de orde zou den herstellen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1