Uil «I® ^rcvincie GEMEENTERAAD VAN AXEL Yisser-Kbole. ATHLET1EK AGENDA Het redden der bemanning van verloren onderzeeboot BILJARTEN. DE AMERIKAANSE IMMIGRATIEWETGEVING SPORTNIEUWS noordstr.AXEL DUINAFSLAG OP WALCHEREN. Zeepost voor opvarenden „Piet Hein'' „Boeroe" en „Ternate" TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. BRESKENS. SLUIS. SLUISKIL. STOPPELDIJK TE LEF. Geslaagds oefening in Zeeuws-Y laanderen Noodtoestand om Teheran PROVINCIALE STATEN VAN ZEELAND. De voorzitter van het centraal stembureau heeft wegens 't niet aannemen van de benoeming tot lid van Provinciale Staten van Zeeland door de heer H. van der Meer te Amsterdam benoemd verklaard de heer Z. C. Salomé te Kortgene. Bij Oostkapelle doet de zee ge middeld jaarlijks zes meter van de duinvoet verdwijnen. Op de plek, waar de bestaande paalhoofden eindigen en het ove rige strand en duin onbeschermd zijn, ziet men een inham van eni ge honderden meters lang en naar schatting 200 m diep. Een bepaalde plaats, die bij eb vrij komt, bevond zich zes jaar gele den nog binnen de duinvoet en ligt er nu al 50 meter vandaan, terwijl de Duitse bunkers, die een eindweegs in de duinen werden gebouwd, thans in brokken op het strand liggen. Op een stormachti- ge dag in Maart 1949, werd 15 m duin afgeslagen. De toestand kan zich alleen dan ten goede keren, indien zes tien nieuwe paalhoofden worden aangebracht, hetgeen een uitga ve van 2,8 millioen noodzakelijk maakt. Paalhoofden zijn ook het best geschikt om de sterke stroom op afdoende wijze te ke ren. De polder Walcheren is hiertoe Zoals is gemeld is het vertrek van Hr. Ms. fregat „Johan Mau- rits van Nassau" haar de Ko reaanse wateren uitgesteld tot 21 November. In verband daarmede kan zee post bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. „Piet Hein", mede te geven met Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" tot 18 No vember, 8.00 uur te Amsterdam worden ontvangen. De sluitingstijden voor post, bestemd voor opvarenden van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau" worden als volgt gewij zigd- Post uit te reiken by aankomst te Malta dient vóór 27 November 10.00 uur te Amsterdam aanwe zig te zijn. Voor post uit te rei ken te Aden, is de sluiting te Amsterdam bepaald op 10 De cember 9.00 uur, voorpost uit te reiken te Hongkong, op 6 Januari 9.00 uur. Voorts is voor post, uit te rei ken te Aden aan opvarenden van Hr. Ms. mijnenveger „Boeroe onderweg van Nieuw-Guinea naar Nederland, de sluiting te Amsterdam bepaald op 24 De cember 14.00 uur terwijl voor post, uit te reiken te Aden aan opvarenden van Hr. Ms. mijnen veger „Ternate", onderweg van Nederland naar Nieuw-Guinea, de sluiting te Amsterdam is be paald op 5 November om 22.00 u,ux 1 10 De adressering van poststuk ken in alle hierboven vermelde gevallen luidt thans: Naam, rang of kwaliteit, mari nenummer, aan boord van Hr. Ms. (volgt naam van het schip) Amsterdam—C. S. marine. De naam van de haven, waar de post wordt uitgereikt, dient dus niet te worden vermeld. financieel niet bij machte, terwijl voorts het duingebied in Oostka pelle particulier bezit is, n.l. van de N.V. „Duinbeek" en van „Hoogduin", welke eertijds wer den opgericht om de bossen als recreatiegebied te behouden en van de Stichting „Westhove", een instelling ten bate van het zwak ke kind. Deze instellingen kun nen zelf de kostbare zeeweringen niet bekostigen, evenmin als de gemeente Oostkapelle en Dom burg. Hulp wordt verwacht van het rijk. Vergadering Filmkring. In verband met de plannen tot oprichting van een filmkring wa ren gisteren op uitnodiging van de initiatiefnemers belangstellen den voor deze oprichting bijeen in hotel Rotterdam. De heer P. van Draat heette de aanwezigen welkom, in het bij zonder burgemeester Tellegen en wethouder M. de Vos. Bekend met het succes van een dergelijke filmkring te Oostburg waar enthousiaste mensen in 10 dagen tijd 300 leden bij elkaar brachten, meende men ook in Terneuzen een poging tot oprich ting te moeten doen. Het doel van deze filmkring is het bevorderen van het begrip en de kennis van de filmkunst als een culturele uiting in de ruimste zin, voorna melijk door vertoning van ver antwoorde films. Reeds nu heeft zich een 50-tal leden opgegeven. In de commis sie van toezicht, die een primaire functie heeft en door het bestuur der stichting wordt benoemd hebben zitting: mevr. N. Stuff ken en de heren mr P. H. W. F. Tei legen, K. J. Hoving, S. W. Henry, J. J. Veldhuijzen, H. A. M. A. de Meijer en A. Standaert, terwijl het voorlopige bestuur is samen gesteld uit de heren P. Fijn van Draat, J. J. Smid, ir W. Hof- manne, F. Goedhart, ir W. Hof wegen, J. P. Visser en R. Elzinga. Er zal getracht worden om de 3 weken een film te geven, waar bij de toegangsprijs 1 bedraagt, terwijl het lidmaatschap ƒ2,50 per jaar per persoon bedraagt. De stichting zal niet aan beper kende bepalingen gebonden zijn en vrij in het vertonen van films. Men hoopt spoedig dit hangt van de toetreding der leden af met de voorstellingen aan te van gen, waarschijnlijk met de beken de film „Wilde pracht". door de Alkmaarse kring van kleinkunstenaars „De Cabotini's". VELDLOOP TE SCHOONDIJKE Zaterdag wordt het yeldloop- (crcss)-seizoen van het district Zeeland geopend met een wed strijd te Schoondijke, die georga niseerd wordt door Marathon met medewerking van het dag blad „Le Soir" te Brussel. Deze wedstrijd is een trainings-cross met het oog op de volks-cross van het genoemde dagblad, waar van de finale op 23 November zal plaats hebben op het militaire vliegveld van Evere bij Brussel. Het vorige jaar namen 3000 ath- leten aan deze monstercross deel. Het traject van de cross te Schoondijke heeft als middelpunt de molen en is 1 km lang. junioren moeten 3 maal ronde en de senioren 5 maal de ronde afleggen. De wedstrijd staat ook open voor met-leden van een athletiekveremgmg. Bij de senioren kan men een aardige strijd verwachten tussen Staf Dobbelaere en Piet Acker. Naar we vernemen zal de Schoondijksp athleet Staf Dobbe laere dit winterseizoen alleen voor „Marathon", dus niet meer voor de Belgische club „Rieme uitkomen. Wintergrogramma K.A.B. De' plaatselijke K.A.B-afdeling heeft haar winterprogramma vastgesteld. Op 22 November a.s. zal de eerste vergadering worden gehouden. Hiervoor geldt als on derwerp „Op voor het huwelijk Spreker van de avond is pater Henricus. De tweede vergadering wordt gehouden in de maand Decem ber. Hiervoor is uitgenodigd de heer A. v. d. Bogaard, bestuur der van de R*K. metaalbewer- kersbond te Breda, die zal be handelen het onderwerp „Een eeuw onder de kromstaf - hon derd jaar kerkprovincie". In Januari wordt de derde ver gadering gehouden. Het onder werp van deze avond is „Van knechtschap tot P.B.O. - Hon derd jaar sociale vooruitgang' Als spreker zal optreden de heer G. Jacobs te Sluiskil. Voor de vergadering in Fe bruari werd als spreker aange zocht de heer C. v. d. Broek te Roosendaal. Zijn onderwerp luidt „Schaepmans erfdeel; honderd jaar politieke strijd In Maart vindt dan de jaarver gadering plaats, waarop een gro te verloting zal worden gehou den Op elke vergadering krijgen de aanwezige leden een lot, waarvan de trekking zal plaats hebben op de jaarvergadering. Evenals vorig jaar zullen ook j weer verschillende kaart avonden worden belegd. Op een nader te bepalen datum zal een cabaret-avond worden gegeven Dokters gaan voetballen. A.s. Zaterdag zullen 11 vetera nen uit Breskens hun voetbal krachten meten met 11 West Z. Vlaamse doktoren op het sport veld te Breskens. De dokters komen in actie voor de in Breskens op touw gezette hulp aan oud-verpleegsters, die momenteel in vele plaatsen wordt georganiseerd. We hopen èn voor de oud-ver pleegsters, die het geld goed kun. nen gebruiken, èn voor de dok ters, dat het Zaterdag goed weer zal zijn, zodat er veel mensen dit unieke gebeuren zullen komen bijwonen. Rozenoord kreeg bezoek van Plattelandsvrouwen. Donderdagmiddag heerste te Sluis een gezellige drukte. Het bezoek gold het tehuis voor ouden van dagen „Rozenoord", waar het bestuur de dames ont ving in de gezellige eetzaal. De voorzitter, de heer C. M. van den Broecke, heette zijn ruim 100 gasten hartelijk wel kom. Met he.t bezoek van de leden van „Ceres" was de stichting zeer vereerd. Het doel van het be. zoek was de stichting meer in de belangstelling te brengen en de dames te laten zien, dat de in het tehuis verzorgde oudjes het er goed hebben. De voorzitter ver telde, hoe er is gebroken met de oude verplegings-gedachte. De in het tehuis verzorgde oude men sen komen er genieten van een prettige levensavond. Ieder, die in de nieuwe vleugel wordt opge nomen, krijgt een eigen kamertje. Echtparen krijgen een grotere kamer en slaapkamer, zodat zij samen kunnen blijven. De ka mers mogen naar eigen inzicht gemeubileerd worden. Oude men sen hebben recht op verpleging. Liefdadigheid tegenover hen is absoluut uit den boze. Vroeger was men, als men 65 werd, gro tendeels versleten. Thans is de algemene gezondheidstoestand zó, dat dan het 2e leven begint, aldus de voorzitter. In West Z. Vlaanderen zijn 2800 mensen bo ven de 65. Voor dit grote aantal achtte de voorzitter het verant woord, dat „Rozenoord" belang rijk werd uitgebreid. Met cijfers bestreed de voorzit ter de bewering, dat „Rozenoord" zo duur zou zijn. Een tehuis voor ouden van dagen moet men als een bedrijf zien. Dat bedrijf moet rendabel worden gemaakt. Een der inwoonsters gaf op een groot aantal vragen antwoord. Hieruit bleek, dat de verzorgden ook logé's kunnen ontvangen. Hiervoor zijn enige kamers gere serveerd. Aan allen werd gelegenheid ge boden „Rozenoord" van binnen en van buiten te bezichtigen. In de grote foyer werden verversin gen aangeboden. Na de thee ver zamelden allen zich weer in de eetzaal, waar mevr. Van den Broecke-de Man de dames ont haalde op declamatie uit een bun del van Annie Smidt. Vooral „De Uitverkoop" en „Alle kerels zijn lammelingen" ontlokten luid ap plaus. Mevr. Van Cruijningen—Eras mus, de presidente van „Ceres", dankte voor de hartelijke ont vangst. Ongeval. Tijdens het asphalteren van het dak op het C02-gebouw der l'Azote, welke werkzaamheden worden uitgevoerd door de firma Erdo uit Rotterdam, besteeg een van haar werknemers, de 31- jarige C. de Hoon uit Prinsen beek, een trap. Hij verloor hier bij zijn evenwicht en kwam op een buisleiding terecht. Hij had zich hierbij zodanig bezeerd, dat doktershulp moest worden inge roepen. Dokter Wechgelaar, die naar alle waarschijnlijkheid een breuk van het dijbeen consta teerde, heeft het slachtoffer naar net ziekenhuis verwezen. Dansavond. Teneinde de kaspositie te ver sterken, werd door het bestuur van de voetbalvereniging „Ra penburg" een grote dansavond belegd. De avond werd druk bezocht en verliep zeer gezellig. De op brengst was zeer bevredigend. Gisteravond kwam de raad in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burge. meester P. L. D. J. van Oeveren. De zitting was op de heer A. Scheele na voltallig. Deze was door familieomstandigheden af wezig. Na de gebruikelijke plichtple gingen volgden een serie ingeko men stukken, bestaande uit be richten van goedkeuring van raadsbesluiten, rapporten om- HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Golden Girl. MORGEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Golden Girl- Concertgebouw,, 8 uur: Biosc. Illusie van het geluk. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Biosc. De zoon van de Kalief. trent verificatie en kasopname van diverse gemeentediensten en van de gem. ontvanger door het accountantsbureau Moret De Jong te Terneuzen. De heer W. de Feijter Wz. berichtte dat hij zijn benoeming als vertegen woordiger der gemeente Axel in de N.V. Waterleidingmij „Zeeuws Vlaanderen" aannam. Al deze stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Neem nu zo'n royale warme ULSTER. Een prachtige jas in fantastisch mooie Stof. Onberispelijke coupe en solide maakwerk. Thans in prijzen Off" vanaf Een mooie JONGENS LODEN JAS Vooral ook bij regenweer een niet te versmaden ias, in 'n uitstekende kwaliteit, nu vanaf 2^5 Ze Zijn „de koning te rijk" in ©en vlot JEKKERTJE. Warm en kwiek, altijd keurig Als n qj- speciale aanbieding vanaf L 1,7 3 S3 Een achttal Sluiskilse biljart liefhebbers brachten een tegen bezoek aan Gent. Het zat de Sluiskillenaars ditmaal niet mee, want de Belgen hebben danig revanche genomen. Kon Sluiskil vorige keer alle partijen op haar naam brengen, nu was het juist andersom. De gastheren wisten alle partijen te winnen en be haalden bovendien nog een gro ter aantal punten. Hierdoor kwam de wisselbeker, die hier voor was uitgeloofd, definitief in het bezit van de Gentenaren. Een in begin September door president Truman ingestelde commissie is begonnen met de bestudering van de voorstellen en verklaringen van circa 400 getuigen ter wijziging van de Amerikaanse immigratie- en natu,ralisatiewetten- Vóór 1 Januari zal de commis sie, die door Truman werd inge steld omdat het congres zijn voorstel om haar aan te wijzen negeerde, aanbevelingen aan het congres moeten indienen. Ruim 90 procent Van de 'ge tuigen was voorstander van een algemene herziening der immi- gratiewet van McCarran-Wal- ter die het congres ondanks Trumans veto toch had aange nomen en die op 24 December van kracht zal worden. Deze wet is evenals de voor gaande immigratiewetten geba seerd op het stellen van maxima aan immigratie uit afzonderlijke landen naaj Amerika met een algemeen totaal van 155.000 per sonen per jaar. Volgens de president is deze wet discriminerend. Vele getui gen stelden voor een algemeen jaarlijks maximum te stellen aan het aantal toe te laten per sonen uit het buitenland, zonder te letten op land van herkomst Dank zij het vakmanschap van het personeel en de kwaliteit van de schepen zijn er tot dusverre bij de onderzeebootdienst van de Koninklijke marine geen ernstige ongelukken voorgekomen. Een onderzeeboot blijft echter een re latief gevaarlijk schip. Men denke slechts aan recente onderzeebootrampen bij de En gelse en Franse marine. Om nu op dergelijke ongeluk ken voorbereid te zijn is Donder dag in de „Roompot" voor de eerste maal een oefening gehou den in het redden van de beman ning van een verloren onderzee boot. Enige honderden marinemen sen en verscheidene schepen heb ben aan deze oefening deelgeno men, o. a. Hr. Ms. torpedobootja- ger „Evertsen", Hr. Ms. opne mingsvaartuig „Luymes", Hr. Ms. sleepboot „Hercules", twee onderzeeboten, Hr. Ms. „Zwaard vis" en de 0.-21, een flottilje mij nenvegers en enkele hulpvaartui gen. De schepen kwamen in actie, toen de commandant van de oefe ning, tevens de commandant van Hr. Ms. „Evertsen", de kapitein luitenant ter zee A. P. Ferwerda, Donderdagmorgen om zeven uur radiografisch de boodschap „Ma- boo I" ontving. Dit telegeram be tekent zoveel als een vooralarm. De onderzeeboten zijn n.l. ver plicht om, als zij onder water gaan, te berichten, waar zij dui ken en hoelang zij beneden zul len blijven. Wanneer zij weer naar boven komen, moeten zij zich direct melden. Zodra een on derzeeboot één uur over tijd is, gaat „Maboo I" uit. Maboo be tekent: maatregelen bij een on derzeeboot-ongeval. Is de onder zeeboot na 2 uur nog niet boven water dan volgt „Maboo II", het teken om onmiddellijk op te sto men naar de plek, waar de onder zeeër volgens eigen melding is ondergedoken. Dit sein werd om acht uur ge geven. Terstond kwamen alle schepen in actie, met hun „Asdic" ingeschakeld (het apparaat, waarmee men door het uitzenden van geluidstrillingen onder water een duikboot kan localiseren) waaierden zij uit over de zeven mijl lange strook, waarin de ge zonken duikboot zich moest be vinden. Hr. Ms. „Zwaardvis" fun geerde als zodanig. De bergingsvloot had veel ge luk. Om 8.14 uur ontdekte de „Koningin Wilhelmina" een olie vlek. Het „Asdic"-apparaat werd hierop gericht en dadelijk hoorde men aan de terugkaatsing van de Veel viel er toen niet meer te doen. Om de duikers, die zich aan boord van enkele hulpvaartuigen bevonden ook nog wat te oefenen, liet men hen 's-middags nog eens naar de „Zwaardvis" zoeken. Toen zij het schip gevonden hadden kon de „Zwaardvis" bo ven komen. De groet die de com mandant van de onderzeeboot- dienst, de kapitein ter zee De Booy, die de oefening bijwoonde, aan de „Zwaardvis" liet seinen: „Good morning, a nice and heal thy day" betekende tevens het einde van deze geslaagde oefe ning in de Zeeuwse wateren. DUIKERS BIJ DE KON. MARINE De Kon. marine heeft op het ogenblik de beschikking over 60 duikers. Deze mannen, allen vrij willigers zijn gerecruteerd uit de stokers, matrozen en timmerlie den der eerste klasse, hetgeen wil zeggen degenen, die de ma rine kennen zullen' dit beamen dat het bonken van kerels zijn. 's-Zomers zowel als 's-winters dalen zij met hun 100 kilo zware geTuidstrimngem dTtlich onder j duikerpakkenhetwaterin^Hun die olievlek iets groots moest be- lichaam ^oofd, benen ziin goed ingepakt maar ae mui den zijn onbedekt. Wat lever- traanzalf is in de winter de enige bescherming voor hun handen. Hun zwaar beroep legt hun geen gouden eieren. In de zomer ont vangen zij voor iedere minuut on der water een premie van tien cent; in de winter 20 cent. Duiken zij dieper dan 15 m. dan worden deze toelagen verdubbeld. Op 45 m. geldt een driedubbel „tarief". Zij kunnen met hun pak ken tot 60 m. dalen. Eén van de gevaren, die aan dit beroep verbonden zijn is de „caissonziekte", een verlamming in de ledematen tengevolge van storingen in de bloedvaten. Deze storingen ontstaan door 't lucht- drukverschil. Als middel hierte gen wordt na iedere duik een re- compressietank gebruikt. f Gevaren van dieren bedreigt n duiker in onze wateren niet. Hij heeft alleen wat last van grote krabben, die venijnig met hun scharen naar hun vingers vinden. Aangezien het water ter plaat se niet dieper was dan 20 m. was het moeilijk om op grond van de echo te concluderen, dat de .Zwaardvis" daar inderdaad zat. Hr. Ms. „Luymes" werd er bij gehaald. Het echolood van dit schip, stelde onomstotelijk vast, dat de „Zwaardvis" zich onder de olievlek bevond. Ten overvloedde maakte de „0.-21" met zijn S.S.T. (super-sonic-tele phone onderwa terinrichting), ook nog contact met de „Zwaardvis". Boven de aangegeven plaats werd toen een boei met 'n zwart- geel geblokte vlag uitgezet en er werden handgranaten in het wa- ter gegooid als sein voor de be- manning van de „Zwaardvis dat zij als zij via het noodluik zouden ontsnappen, door hulpschepen zouden worden opgepikt. Het wa ter was echter te koud voor deze ontsnappingspoging en de duik boot „Zwaardvis" volstond met te bedanken voor de attentie door een rookkaars te lanceren happen. Medegedeeld wordt aan: de heer C. van Bendegem, aan gaande de sloot achter de Polen en Joost de Moorstraat, dat deze zodra er tijd beschikbaar is, van gemeentewege schoongemaakt zal worden en een verbinding tot stand zal worden gebracht, welke aansluiting op het gemeenteriool geeft; de heer Van den Berg, dat de klachten van de bewoners van de Axelse Sassing betreffende stof van de graansilo aldaar hebben geleid tot onderhandelingen met deskundigen om dit euvel te on dervangen; de heer Misseghers, dat de ver vroegde afsluiting der Noord straat niet zal leiden tot stagne ring in de bedrijven rondom de Molenstraat en de zaken in het Noordelijke deel dezer straat op de Zaterdagen tot 12 uur, des voormiddags. Van de hoek Noord straatKerkdreef tot de Gentse- vaartstraat zal dit gedeelte tot dat uur zoveel mogelijk voor het verkeer worden vrijgehouden. Aan de heren Scheele en Pijpe- link wordt medegedeeld dat de bomen die in de Prins Hendrik straat belemmerend zijn voor de waterafvoer en de verlichting, zullen worden gerooid. Niet al leen de straatverlichting en de waterafvoer worden hier belem merd, doch tevens ondervindt het drukke transportverkeer met op perlast hier ernstige moeilijkhe den bij het passeren van tegen liggers. Ook voor voetgangers levert zulks grote gevaren op. Aan de heren Scheele en Van Doeselaar werd medegedeeld, dat zodra de begroting voor 1952 is goedgekeurd, de Kerkdreef zal worden verbeterd. Momenteel zou dit door het jaargetijde toch niet kunnen geschieden. Het college blijft er zijn volle aandacht aan schenken. Medegedeeld werd nog, dat de Stationsstraat door het bijplaat sen van kolken behoorlijk water- vrij is gemaakt. Hierna komt aan de orde het voorstel tot toetreding als lid van de ver. van gasbedrijven ten be hoeve van het gasbedrijf. De vakgroep gasbedrijven zal per 1 Januari 1953 liquideren. Met ingang van die datum zal hiervoor in de plaats treden de vereniging van gasbedrijven. Door dit bestuur wordt een be roep gedaan op die gemeenten, die een gasbedrijf hebben, om lid te worden van deze vereniging, Aangezien vóór 1940 de ge meente ook altijd lid van deze vereniging is geweest en deze menigmaal van advies heeft ge diend, wordt voorgesteld te be sluiten tot toetreding. De heer Misseghers (Vrij Kath.) vraagt inlichtingen om trent de contributie. De voorzitter antwoordt dat deze afhangt van de grootte van de gemeente. Z.h.s. werd dit voor stel aangenomen. Op voorstel van B. en W. werd daarna besloten de woning Sin- gelweg 61 onderhands te verhu ren, die voorheen bewoond werd door de heer J. Hollebek. Thans is deze woning geheel aangeslo ten op het gas- en electrische net en zodanig hersteld dat zij voor bewoning geschikt is. Met al. st. werd aldus besloten. Eveneens werd op voorstel van B. en W. het perceel Buitenweg 80 onbewoonbaar verklaard. Hierna kwam aan de orde het kardinale punt der agenda. Met ingang van 1 Jan. 1953 rioolbelasting in 't verschiet? B. en W. stellen voor een geld lening aan te gaan van 170.000 voor een tweetal objecten. In de vergadering van 18 Maart werd besloten tot afgraving van de Armendijk, mits hogere in stanties hieraan hun goedkeuring zouden verlenen. Van G.S. is be richt ontvangen, dat zij geen be zwaar hebben, dat de werkzaam heden plaats vinden, mits de b j- komende kosten een som f 50.000 niet overschrijden. B en W vragen voor dit object de nodige machtiging om de daar voor benodigde gelden groot 50.000 te lenen, binnen het door de regering vastgestelde percen- tage. Voor het tweede object, het aanleggen van een gedeelte stam- riool, hetgeen in de vergadering van 4 December 1951 ook is be sproken, worden de kosten ge raamd op 120.000. Hiertegen be. staat bij G.S. geen bezwaar. In verband met de precaire toe stand van de gemeentefinanciën zien Ged. Staten zich genood zaakt in overweging te geven te bevorderen dat met ingang van 1 Januari a.s. een rioolbelasting wordt ingevoerd met een gemid delde opbrengst van 15 per aangesloten perceel. Het college is ervan overtuigd dat dit stamriool noodzakelijk moet worden gelegd. Daartegen over ziet het zich genoodzaakt om de bewoners of eigenaren een nieuwe last op te leggen rioolbelasting. De wijze, waarop die belasting zal worden geheven, is nog in stu die B en W. stellen voor te be sluiten: tot het aangaan van een geldlening: a. groot 80.000 vol gens overgelegd ontwerp-besluit en b. hen te machtigen voor het resterende bedrag een geldlening aan te gaan groot ƒ40.000 tegen dezelfde voorwaarden. De heer v. d. Berg (K.V.P.) vraagt, of de in uitzicht gestelde rioolbelasting van blijvende aard zal zijn. Hij heeft n.l. ruwweg be cijferd, dat deze ad. 15 per per ceel nogal een aardig bedrag zal opleveren voor de gemeente. De voorzitter meent, dat deze, eenmaal vastgesteld, wel zal ge handhaafd blijven, hetgeen wet houder Van Bendegem beaamt. De heer C. van Bendegem (P.v.d.A.) meent dat wij hier niet onderuit zullen komen. Wij moe ten nu een oplossing zien te vin den voor dat stamriool en dit is de enige weg. Bovendien, als wij een paar jaar verder zijn, zal nie mand zich meer kunnen inden ken, dat deze toestand eenmaal geweest is, zoals die nu is. Spr. vraagt alleen nog, of dit bedrag toereikend zal zijn om de hele vroegere Armendijk te egaliseren. De voorzitter antwoordt beves tigend. Hierop werd het voorstel aan vaard. Daarna komt in behandeling het voorstel tot het intrekken van het raadsbesluit van 26 Juni 1951 en het opnieuw vaststellen van een besluit betreffende de verhuring van grond aan de heer W. de Feijter Wz. Bij raadsbesluit van 26 Juni 1951 werd besloten aan W. de Feijter Wz. de resterende grond bij de eerste verkorting te ver huren telkens voor één jaar. De huurprijs werd bepaald voor 1950 op 350 en met ingang van 1 Januari 1951 op 250 per jaar. De grondkamer voor Zeeland heeft de huurprijs echter vastge steld op 110 per ha. B. en W. stellen voor te beslui ten aan W. de Feijter Wz. voor de tijd van 1 jaar te verhuren een perceel bouwland voor de prijs van 110 per ha per jaar en wel voor het jaar 1950 2.10 ha en met ingang van 1 Jan. 19511.10 ha. Z.h.s. aldus besloten. Op voorstel van B. en W. wordt z. h. s. ingetrokken het raadsbe sluit van 26 Juni 1952 en een nieuw besluit genomen betreffen de het aan J. Hollebek, tuinder te Axel in erfpacht geven van pl.m. 90 aren grond tegen een jaarlijk se vergoeding van 3Vz cent per ca en het verhuren van een per ceel grond groot 1 ha tegen een prijs van 200 per jaar. Mededelingen. De voorzitter heeft na de af handeling nog de mededeling te doen van de ontvangst van een schrijven van dokter Z. C. Salo mé, dat deze eerstdaags de ge meente zal verlaten en daarin be veelt hij dokter A. Kats, die zijn practijk heeft overgenomen, als zijn opvolger aan als gemeente arts. Hiertegen blijkt geen be zwaar. Vervolgens deelt de voorzitter nog mede, dat het gem. bestuur voorstelt aan het z.g. jaarmarkt comité (bestaande uit vertegen woordigers van de Z. L. M„ C. B. T. B., N. C. B. en de Bond van var kenshandelaren) wederom een bedrag van 100 toe te staan. Z. h. s. aldus besloten. Rondvraag. De heer C. van Bendegem vraagt een extra-brievenbus te plaatsen bij slager Wieland in de Pr. Hendrikstraat. Voorts zag hij gaarne de postzegel-automaat bij het kantoor verlicht bij avond. Spr. raadt aan t.o.v. de woning bouw diligent te blijven, daar hij vernam, dat er wellicht nog wel iets voor Axel in het vat zal zijn, wanneer we dit met het oog op de behoefte, die nog bestaat, te bevoegder plaatse aantonen. Wij moeten deze gelegenheid met bei de handen aangrijpen. Voorts hoopt hij dat de gemeente bemid delend zal optreden bij de opbouw van onbewoonbaar verklaarde percelen. Om in de premie-rege ling te vallen moet het gemeen tebestuur n.l. haar medewerking verlenen. De heer Pijpelink (A.R.) ves tigt de aandacht op het gedeelte van de Graaf Jansdijk, dat inder tijd reeds verbeterd is. Verder pleit hij voor het aanbren gen van een waterleidingkraan aan de Sassing, opdat schippers de particulieren niet meer lastig moeten vallen om water. Ook vraagt hij, met het oog op het jaargetijde, toezicht op de toestand van het Spuipaadje. De heer v. d. Berg heeft een klacht omtrent de heining van de houthandelaar Haak, waar hij zelf bij avond reeds zijn kleren aan scheurde. De heer Misseghers heeft een klacht over het slechte wegdek aan de Zeestraat. Hij vraagt daarna een zitting met gesloten deuren, waaraan werd voldaan. Na afloop hiervan werd de openbare zitting gesloten. Het parlement van Perzië heeft een wet goedgekeurd, die de regering machtigt een ver volging tegen de ex-premier Ghavam es Soeltaneh in te stellen- De regering stelt hem verant woordelijk voor de troebelen tussen 18 en 21 Juli, waarbij meer dan 20 personen omkwa men. In het gebied om Teheran met een straal van 50 tot 80 km is de noodtoestand afgekondigd. lOp het platteland hebben zich moeilijkheden voorgedaan tus sen boegen en landeigenaren naar aanleiding van de invoe ring van agrarische hervormin gen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2