Het terugtrekken der Amerikaanse troepen uit Korea in 1949 In Korea wordt fel gestreden 1VOR0L KL00STERBALSEN Werd een telegram van MacArthur onvolledig weergegeven „BEKENTENISSEN" Nederlandse boteruitvoer naar W.-Duitsland De opstand in de gevangenis van Chester WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN ENGELAND EN Z.-AFRIKA Verkenningsacties in Indo-China Minister Mukarto in New York aangekomen brandwonde# f,::™ Huwelijken in Tsjecho-Slowakije LU VRIJDAG 31 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2179. „OPTIMA" Matras Fa Julia van de Walle Anti-Britse betogingen 5n Buenos Aires Ontploffingen in Duitse bocht Italianen slaags met Australische politie Zware verliezen der Chinezen Onderzoek naar de juistheid van een der theorieën van Einstein Amerikaanse tanks aan zönegrens in Duitsland teruggezonden 's Morgens en *s avonds HUIDIGE SITUATIE IN VIETNA vitjp' Binnenvaartuig op Hollandsch Diep omgeslagen De V. N. en de Franse politiek 1. a. v. Marokko Tunis en Onderzoek in Kenya begonnen Mr. Oud hoogleraar te Rotterdam Het Britse parlement gesloten Geen wederinvoering van de doodstraf in West Duitsland Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nó 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Het bekende Amerikaanse weekblad „Time" verklaarde Donderdag, dat het door de afde ling „Verre Oosten" van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken opgestelde en op 23 Maart 1949 door president Truman onderte kende besluit om de Amerikaanse troepen in Zuid-Korea terug te trekken, was gebaseerd op een onvolledig weergegeven telegram van generaal MacArthur, de toenmalige commandant in het Verre Oosten en opperbevelheb ber der geallieerde bezettings troepen in Japan. „MacArthur seinde in Januari 1949 aan Washington, dat de door Amerikanen opgeleide Zuidko- reaanse troepen slechts in staat waren de orde in het land zelf te handhaven, doch dat zij niet in staat waren tegenstand te bieden aan een inval uit het Noorden. Hij voegde hieraan toe, dat de troepen in Korea hun voor dat tijdstip geldende opdracht bijna hadden vervuld en dat zij konden worden teruggetrokken". „Time" vervolgt dan: „De deskundigen voor het Verre Oosten hebben evenwel geen aandacht geschon ken aan MacArthurs waarschu wing, dat de Zuidkoreanen niet 't hoofd zouden kunnen bieden aan een inval uit 't noorden des lands, Zij lieten dit gedeelte van het te legram weg uit het besluit, dat zij voor de president opstelden en dat door hem werd onderte kend". „Tot de zwaarste misdrijven der communisten behoort het door pijniging ontlokken van z.g. „bekentenissen" aan geallieerde krijgsgevangenen", zo verklaarde de Amerikaanse minister voor de luchtmacht Finletter Donderdag te Washington in een commen taar op beschuldigingen van de Amerikaanse „vereniging voor de luchtmacht". Deze hielden in, dat de communisten door het marte len van twee gevangen genomen Amerikaanse vliegers „bekente nissen" hebben weten los te krij- gën, die dienst moeten doen als „bewijsmateriaal" voor de com munistische beweringen inzake een geallieerde bacteriologische oorlogvoering in Korea. „Alle leden der Amerikaanse strijdkrachten gevoelen een in tense afkeer van de handelwijze der Chinese communisten om door pijniging valse bekentenis sen van hun slachtoffers te ver krijgen, die dienst moeten doen als koren op de communis tische propagandamolen", aldus besloot minister Finletter. „President Truman zegt, aldus Time, dat de troepen werden te ruggetrokken aan de hand van 'n uiterst geheim memorandum van de commissie van Amerikaanse stafchefs, dat in 1947, toen gene raal Eisenhower chef van de ge nerale staf van het leger was, werd opgesteld. Dit is onjuist. Truman nam zijn beslissing aan de hand van een onvolledig weer gegeven telegram van generaal MacArthur en wel op 23 Maart 1949". Het blad verklaart met het voorgaande nieuw licht te hebben geworpen op de thans in de ver kiezingsstrijd opgeld doende strijdvraag over de verantwoor delijkheid voor de beslissing om in 1949 de strijdkrachten uit Ko rea terug te trekken. President Truman heeft, als gemeld, ver klaard dat zijn beslissing was ge grondvest op 't hiervoor genoem de, van 1947 daterende geheime memorandum van de commissie der Amerikaanse stafchefs. Time brengt voorts het reeds eerder genoemde en eveneens van 1947 daterende speciale rapport van generaal Albert Wedemeyer, dat hij voor het ministerie van Buitenlandse Zaken opstelde, in herinnering. In dit rapport ver klaart Wedemeyer o.m.: „Het terugtrekken der strijdkrachten uit Zuid-Korea zou leiden tot een bezetting van dit land, hetzij door Russische troepen, hetzij en dit schijnt waarschijnlijker door militaire eenheden, die de Sowjets in Noord-Korea hebben opgeleid". Time besluit: „De inhoud van Wedemeyers rapport werd eerst veel later openbaar gemaakt en de generaal heeft Woensdag ver klaard, dat de commissie van Amerikaanse stafchefs hef niet ter inzage heeft gekregen". De Wdstduitse autoriteiten hebben opnieuw een bedrag van 2,4 millioen mark beschikbaar gesteld voor de invoer van boter uit Nedeirland. (Advertentie). Dcet zoals reeds duizenden Neem een Alléénvferkoop Bierkaaistraat - HULST Duizenden Argentijnse jongens en meisjes hebben Donderdag in Buenos Aires een luidruchtige paröde gehouden. Met tromge roffel trokken zij door de stad schreeuwend „geen vlees voor de Britten, tenzij zij de Malvina's (Falkland eilanden) afstaan. De scholen in Buenos Aires waren gesloten om de kinderen in de gelegenheid te stellen te betogen voor de Argentijnse aan spraken op de Falkland eilanden, die sedert 1832 onder Brits beheer staan. Voorts werd gedemon- De ruim 300 muitende gevan genen in de staatsgevangenis bij Chester in Illinois hebben Don derdag geweigerd de zeven gijze laars, die zij vasthouden, vrij te laten, totdat de waarnemende gouverneur van Illinois al hun eisen voor verbeteringen zal heb ben ingewilligd en deze eisen in de dagbladen van St. Louis en Chicago zullen zijn gepubliceerd. De muiters eisen o.m. verzachting van de voorwaarden voor voor waardelijke invrijheidstelling, Het Duitse lichtschip Elbë I (aan de mond van de Elbe in de Duitse bocht) heeft Donderdag avond vier ontploffingen waar genomen, die zich op een afstand van ongeveer 10 mijl ten W. van het schip moeten hebben voorge daan. De ontploffingen zijn ook door een ander lichtschip gerap porteerd. De scheepvaart in de omgeving is verzocht scherp uit te zien. Een tweehonderdtal werkloze Italiaanse immigranten, die het bureau van de Italiaanse consul- generaal te Sydney (Australië) wilden binnendringen om werk te eisen, is met de Australische po litie slaags geraakt. De Italianen maakten zich meester van stuk ken hout en ijzer om de politie te lijf te gaan. Aan beide kanten vloeide bloed en pas nadat een honderdtal man versterking voor de politie was komen opdagen, trokken de demonstranten af. streerd tegen het feit, dat on- beter voedsel, betere behandeling door de bewakers en betere ge neeskundige diensten. Sedert Maandag houden zij een luite nant en zes bewakers gevangen. Twee gevangenispredikanten tre den op als verbindingsmannen langs Uruguay een consulaire vertegenwoordiger benoemde in Port Stanley op de Falkland eilanden. De betogers joelden bij het passeren van officiële gebou wen van Uraguay in Buenos Aires. Donderdag is voorts een twee de Argentijnse protestnota aan Uraguay gezonden. De handel tussen Argentinië en Uraguay is onderbroken. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Nog buiig. Wisselende bewolking met en kele buien. Plaatselijk vergezeld van hagel of onweer. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noord west en West. Dezelfde of iets la gere temperaturen dan gisteren. ZATERDAG 1 NOVEMBER. v.m. n.m. Breskens 0.45 1.01 Terneuzen 1.20 1.36 Hansweert 2.— 2.16 Walsoorden 2.10 2.26 ZON MAAN op onder op ondei Oct. 31 7.33 17.13 16.07 5.38 Nov. 1 7.35 17.11 16.25 7.05 2 7.37 17.10 16.48 8.32 3 7.38 17.08 17.19 9.56 4 7.40 17.07 18.02 11.10 5 7.42 17.05 18.58 12.10 Aan het centrale front in Ko rea duurt de verbitterde strijd om het bezit van de heuvelstel lingen onverminderd voort. Bij het aanbreken van de dag was het gevecht zo hevig, dat beide partijen zich terugtrokken en de heuvels zwaar met kanon- en mortiervuur bestookten. Later rukten de Verbondenen lang zaam op om hun stelling op de toppen weer in te nemen. De voortdurende aanvallende Chi nezen werden zware verliezen toegebracht. Zij blijven echter versterkingen aanvoeren om de kracht van hun aanval te hand haven. De troepen der V. N. sloegen 3 lichte aanvallen van de Chi nezen af. Ook op de andere pun ten van het front handhaven de Noordelijken hun druk op de stellingen der Verbondenen. Marinevliegtuigen der V. N. verwoesten in de afgelopen nacht een radiostation op 160 km ten W. van Tsjongdjin. Ook artilleriestellingen der Noorde lijken langs het front werden met bommen bestookt. Bij Hoengnam werd een vliegtuig der V. N. neergeschoten. De pi loot kon echter met behulp van een hefschroefvliegtuig worden galred. De veiligheidsraad van de Ja panse marine stelt een onder zoek in naar een aanval op een vaartuig van de Japanse kust wacht door een, naar men meent, Kolreaan^e kanonneer boot in de wateren tussen Ja pan en Korea. Volgens de raad werd op 25 October het Japans vaartuig onder vuur genomen ter hoogte van het eiland Tsjejoe. Het wist echter onbeschadigd te ontko men. De kwestie is ter kennis ge bracht van het Japanse minis terie van Buitenlandse Zaken met het verzoek, haar met het opperbevel der V. N. te bespre ken. Zuidkoreaanse regering aan nederlaag ontsnapt. Het kabinet van de Zuidko reaanse president Syngman Rhee is ternauwernood aan een gedwongen aftreden ontkomen. De nationale vergadering had een motie van wantrouwen met 103 tegen 45 stemmen aangeno men, doch dit was net iets te weinig voor de meerderheid van tweederde, die vereist is om de regering te laten aftreden. De motie was gebaseerd op be schuldigingen,, dat de regering door bevoorrechting handelaars die president Rhee steunen, in staat gesteld heeft winsten te maken van 4 millioen dollar in het geheel op de onder rege ringscontrole staande deviezen markt. De oppositie slaagde er in een debat van 5 uur, waarbij zich een vuistgevecht heeft af gespeeld, niet in steun te krij gen voor een voorstel, dat een eenvoudige meerderheid vol doende acht om de regering tot heengaan te dwingen. De Britse regering is van me ning, dat de algemene verga dering der Ver. Naties niet com petent is de Zuidafrikaanse ras senkwestie te behandelen, zo heeft een woordvoerder van de regering op een vraag in het Lagerhuis verklaard. De behandeling door de alge mene vergadering zou een schending van het handvest be tekenen. In de sterrenwacht van de Yale- universiteit te Newhaven in de Amerikaanse staat Connecticut wordt de juistheid van één der theorieën van prof. Einstein on derzocht. In 1916 heeft de bekende wis- en natuurkundige de theorie op gesteld, dat de sterren zich niet bevinden op de plaats, waar zij. schijnen te staan, zulks tengevol-' ge van het feit, dat de baan van het licht, dat de sterren naar de aarde zenden, door de aantrek kingskracht van de zon wordt afgebogen. Bij de tot dusver ge nomen proeven bleek er inder daad 'n afwijking in de lichtbaan te zijn, doch deze was groter dan prof. Einstein had voorspeld. Op het ogenblik worden aan de Yale-universiteit vier foto's door middel van nauwkeurige metin gen onderzocht. Twee opnamen zijn gemaakt te Khartoem (Soe dan) tijdens de zonsverduistering in Februari van dit jaar en de andere twee op dezelfde plaats twee maanden later. Alleen bij 'n zonsverduistering zijn de sterren rondom de zon waar te nemen. Het tweede paar foto's werd 's-naehts gemaakt. Het vergelij kend onderzoek van de opnamen zal, naar men verwacht, over eni ge weken zijn beëindigd. Er wordt gebruik gemaakt van de modernste meetinstrumenten. De zender van de Amerikaanse strijdkrachten te Berlijn heeft be kendgemaakt, dat Oostduitse spoorwegfunctionarissen Donder dag acht Amerikaanse tanks, die per trein via de door Duits ge bied lopende spoorlijn van West- Duitsland naar Berlijn vervoerd zouden worden, hebben aange houden en teruggezonden. Dit is de eerste maal, dat tanks of ander legermateriaal van dit soort door Oostduitse functiona rissen werd tegengehouden. Eerder in deze maand werden zes tanks van hetzelfde type „Patroon" ongehinderd per trein door Oost-Duitsland vervoerd. De Amerikanen zijn bezig de „Pershing" tanks, die gebruikt worden door de eenheden in W. Berlijn, te vervangen door de nieuwere „Patton"-tanks. De Oostduitse spoorwegfunctio narissen gaven als reden op, dat de tanks te zwaar en te breed waren voor de spoorlijn, aldus 'n woordvoerder van 't Amerikaan se leger te Berlijn. tussen de muiters en de waarne mende gouverneur Dixon. (Gou verneur Stevenson, de democra tische presidentscandidaat, voert een verkiezingscampagne buiten de staat). De gevangenen, die zichzelf hebben opgesloten in een cellen blok met vijf verdiepingen, heb ben geen voedsel meer. Water tappen zij uit de leidingen van de centrale verwarmingsinstalla tie. Strijdkrachten van de Franse unie hebben volgens het Franse hoofdkwartier in Indo-China een offensieve verkenningsactie te gen de Vietminh ondernomen bij de samenvloeiing van de Zwarte" en Rode Rivier, 65 km ten N.W. van Hanoi, en Hoenghoa bereikt. CaOBANG VI ET MIN DOORBRAAK LAOKAY QUINHAI CHOMOl GIAHOI YENBAI LOKBINH IVIETNAM VV SONTAY to. tm NGIALO HOABI LAOS VIETMIN AANVAL i50km NINHBINH CHINESE VOLKS REP. 51 Am 5241SLVPELT De rivieren vormen strategi sche wegen voor het vervoer van manschappen en voorraden. Zij leiden naar de belangrijke Ton- kinese rijstdelta. De Franse troepen hebben aan de Oostelijke oever van de Me king een honderdtal leden van de Vietminh gedood en 60 gevangen genomen. De troepen worden ge steund door artillerie, riviervaar tuigen en vliegtuigen. De Franse actie is er kennelijk op gericht de troepen der Viet minh van hun achterhoede af te snijden. De Fransen zijn ongeveer acht km voorbij de Zwarte Rivier op gerukt. William Foster, Amerikaans plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken voor kwes ties betreffende het Verre Oos ten, heeft te Saigon verklaard Indo-China en Korea te zien als twee „sleutelposities voor de ver dediging van Z.O.-Azië". De omvang van Amerikaanse militaire leveringen aan Indo- China neemt thans toe, zo zeide hij. Woensdagmiddag is op het Hol- landsch Diep ter hoogte van Wil lemsdorp het kleine binnenvaar tuig „Waalstroom", geladen met suikerbieten, afkomstig van Ben- nebroek en varende naar Zeven bergen, omgeslagen, waarschijn lijk door de hevige wind. De op varenden, de schipper A. Stens- sen, gewoond hebbende te Dreu- mel en zijn knecht zijn daarbij verdronken. De stoffelijke over schotten zijn nog niet- gevonden. Het schip ligt op de bodem van de rivier. Alleen de roeiboot werd tot dusver geborgen. Het ongeluk is gebeurd op de scheiding van Dordtsche Kil en Hollandsch Diep. De opvarenden van een zich in de omgeving bevindende bagger molen beweren twee mensen aan boord van het schuitje te hebben gezien. De heren Mukarto, Rasjid en Sidik, resp. voorzitter, lid en ad viseur van de Indonesische dele gatie ter algemene vergadering van de Verenigde Naties, zijn Woensdag op het vliegveld van New York aangekomen, waar zij werden verwelkomd door de he ren Sastroamidjojo, ambassadeur van Indonesië in de Verenigde Staten, en Palar, permanent ver tegenwoordiger van Indonesië in de Verenigde Naties. Minister Mukarto zei, dat hij tot half November in de Ver. Staten zou blijven. Daarna zal hij, alvorens naar Indonesië terug te keren, de Indonesische diplomatieke missies in Neder land, Frankrijk, Engeland, Zwit serland en Italië bezoeken. Minister Mukarto deelde aan het A.N.P. mede, dat hij in Ne derland met de minister van Bui tenlandse Zaken, de heer J. W- Beyen voorbesprekingen had ge had over de opheffing van de Nederlands-Indonesische unie en voegde hieraan toe: „Wij hopen spoedig over een overeenkomst te onderhandelen". Hij noemde TRAGISCH OVERLIJDEN. Over de feestelijkheden van de eerste steenlegging voor het nieuwe hoofdkantoor van de Eer ste Nederlandse, die gisteren te 's-Gravenhage geschiedde, is een zware schaduw gevallen. Tijdens de lunch, welke na afloop der steenlegging werd gehouden en waaraan de directie en de archi tecten van het nieuwe gebouw aanzaten, is de heer Ir. Herman de Groot plotseling overleden. Dit overlijden betekent een ern stig verlies voor het architecten bureau-Van der Steur. het koloniale vraagstuk een van de belangrijkste kwesties voor de algemene vergadering van de V.N. en verklaarde dat het be grijpelijk is, dat Indonesië als pas onafhankelijk geworden land ge voelig is op dit punt. Hij beschreef de behandeling van de bevolking van Tunesië als „een geweldpleging van de men selijke rechten en in strijd met het handvest van de V.N." en voegde daaraan toe: „Wij achten het onze plicht hen te verdedi gen". De toestand in Marokko noemde hij vrijwel dezelfde. Als andere punten, waaraan hij op de algemene vergadering bijzon dere aandacht zou willen schen ken, noemde de heer Mukarto de rassendiscriminatie in Zuid- Afrika en de behandeling van de Indische minderheid aldaar. Tien Franse conservatieve af gevaardigden hebben in een schriftelijke verklaring de eis ge steld, dat Frankrijk uit de Ver enigde Naties zal treden, indien de klachten over de Franse poli tiek t.a.v. Marokko en Tunis niet van de agenda der algemene ver gadering worden afgevoerd- De verklaring is o.m. getekend door Bardoux (gematigd conser- catief), voorzitter van de com missie voor buitenlandse aange legenheden van de nationale ver gadering, generaal Aumeran (ge matigd conservatief) en door de gewezen bevelhebber van het Franse bataljon in Korea, gene raal Montclar en beter met Akker's Klooster- balsenj, die de wond zuivert, ontsteking voorkomt en de groei van de nieuwe huid bevordert: .GEEN GOUD ZO GOED' Het TSjechoslowaakse dagblad „Lud" meldt, dat de Tsjechoslo- waakse volksvertegenwoordiging binnenkort een wetsontwerp zal bespreken, dat bepaalt dat Tsje- choslowaakse burgers voortaan slechts dan met onderdanen van andere landen in het huwelijk kunnen treden, indien hiervoor door het ministerie van binnen landse zaken toestemming is ge geven. Dit zal ook gelden voor buiten Tsjeëhoslowakije te slui ten huwelijken, als een der par tijen Tsjechoslowaaks burger is. Indien dit wetsontwerp tot wet wordt verheven, zal de Tsjecho- slowaakse huwelijkswetgeving in overeentsemming met die van de Sowjet-Unie zijn gebracht. Oliver Lyttelton, de Britse mi nister van Koloniën is Donderdag zijn onderzoek naar het optreden van de Mau-Mau begonnen met besprekingen met de gouverneur, sir Evelyn Baring. Daarna ont ving hij vertegenwoordigers van de door blanken gekozen leden van de wetgevende raad. Lyttel ton zal zich verder verstaan met politieke organisaties. Een woordvoerder van de rege ring van Kenya heeft bekendge maakt, dat meer dan 500 Afrika nen zijn opgepakt in een groot scheepse klopjacht door Britse militairen langs het oerwoud op de hellingen van het Aberdarex- gebergte. Meer dan 500 militairen doorzochten de dichte bamboe bossen, waarin duizenden Kikoe- joe's het afgelopen weekeinde zijn gevlucht. Het hoofdbureau van politie te Nairobi heeft medegedeeld, dat sinds het afkondigen van de noodmaatregelen, nu tien dagen geleden, ruim 3600 inboorlingen zijn gearresteerd. In het gebied van Nairobi zijn meer dan 2300 arrestaties verricht. Donderdagmiddag heeft Prof. Mr. P. J. Cud in een openbare scnaatsvergadering in de aula der economische hoogeschool te Rotterdam met een rede over „de verhouding der verschillende overheidsmachten" het ambt aanvaard van buitengewoon hoogleraar in het Nederlandse staats- en administratief recht aan deze hogeschool. Voor deze rede bestond grote belangstelling. De aula was vrij wel geheel bezet. Onder de aan wezigen bevonden zich vertegen woordigers van andere hogescho len en universiteiten en vele le den der Staten-Generaal. Ter gelegenheid van het sluiten van het parlement is in het Ho gerhuis de traditionele rede van koningin Elizabeth voorgelezen. Hierin geeft de koningin 'n op somming van het werk van de e- gering. Onder meer zegt zij. dat Engeland, Amerika en Frankrijk tezamen de status van Berlijn ga randeren. Door de ratificatie van de con venties van Bonn was een nieu we verhouding tussen West- Duitsland en Groot-Brittannië tot stand gekomen Besprekingen met de Sowjet-Unie over de her eniging van Duitsland hadden niet het gewenste resultaat ge had. Ook het Oostenrijkse vredes verdrag was nog niet gesloten. De verklaring spreekt verder over de Koreaanse wapenstil standsbesprekingen en „de gesta ge opbouw van de Navo", alsme de over de inspanning om tot een evenwichtige betalingsba lans te komen. De Westduitse bondsdag heeft zich in een 2-lal stemmingen tegen wederinvoering van de doodstraf uitgesproken. Een wetsontwerp van de „Duitse partij", dat de weder invoering van de doodstraf be oogde, werd met 216 stemmen tegen 103 en 10 onthoudingen verworpen. Ook een motie waarin om we derinvoering van de doodstraf voor de zwaarste misdrijven werd verzocht, werd verworpen. 175 Afgevaardigden stemden tegen, 134 vóór en 14 onthielden zich.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1