RADIO? 2 MAGGIs I I als U geen vlees hebt! De afkeuringspercentages bij algifte van rijvaardigheidsbewijzen TIJDELIJK RUSTIGER WEER Wat brengt de Belgische Evangelische zending Pingpongballen bij longoperaties Spoedvergadering teOostburg van „Het Vrije van Sluis De vergeldingsmaatregelen tegen de Amerikaanse invoerbeperkingen Hulp-politie-eenheden in Oost-Berlijn Verzet in Basoetoland tegen eventuele opneming in Zuidafrikaanse unie Eric de Noorman in „Het land der duisternis" POOLSE CRITIEK OP HET NEDERLANDSE RAPPORT OVER NW.-GU1NEA VOETBAL HANDBOOGSPORT Eden beantwoordde vragen in het Lagerhuis VLIEGONGEVAL, DAT GOED AFLIEP. De directie van het centraal bureau voor de afgifte van rij vaardigheidsbewijzen, in welks commissie van toezicht o.m. een vertegenwoordiger van de minis ter van Verkeer en vertegen woordigers van drie verkeers- bonden zitting hebben, heeft een uiteenzetting gegeven over de af keuringspercentages bij de afgif te van rijvaardigheidsbewijzen. Het landsgemiddelde is de uit eindelijke resultante van door de individuële adviseurs verkregen afkeuringspercentages in een be paald jaar. Het dient slechts om een algemene indruk te verkrij gen van het stijgen of dalen van het algemene peil van de candi dates Na de invoering van de nieuwe wegenverkeerswet is o.m. gebleken, dat dit algemene- per centage omhoog ging, terwijl het nu weer stabiel is. Van groter belang is het ge middelde afkeuringspercentage in een bepaalde kring. De werkwijze van het bureau is n.l. zodanig, dat alle binnen- Het weer in ons land staat se dert het midden van de vorige week onder invloed van een se rie actieve oceaandepressies, die weliswaar op grote afstand voor bijtrekken, maar waaraan de sto ringsfronten ons toch steeds be reiken en nu en dan regen ver oorzaken. De laatste van deze depressies bereikte de voor de tijd van het jaar uitzonderlijke diepte van 700 mm kwikdruk en trok vergezeld van zware stor men langs de N.W.-punt van Schotland naar het N.O. Aan de ze depressies hebben wij het ech ter ook te danken, dat het weer zoveel zachter is geworden, door dat Z.W.-winden voortdurend lucht van lagere breedten aan voerden. Dinsdag bereikte het zachte weer een hoogtepunt, toen in een groot deel van het land de temperaturen tot boven 17 gra den opliepen en in Limburg zelfs maxima van 20 graden werden waargenomen. Dergelijke hoge temperaturen komen zo laat in de herfst maar zelden voor. Zo als vaak gebeurt, ging het zachte weer in onze omgeving in andere streken met een koude-inval ge paard. Zowel in de V.S. als in Rusland baanden koude lucht- massa's zich een weg naar het Zuiden en kwam op dezelfde breedte van ons land matige vorst voor met sneeuwval en krachtige Noordenwinden. Van de oceaan nadert nu een gebied van hoge luchtdruk, dat ons tijdelijk wat rustiger weer zal bezorgen. Van lange duur zal dit rustige weer waarschijnlijk niet zijn, want bij New-Foundland ontwik kelen zich weer nieuwe depres sies, die evenals hun voorgangers de oceaan over zullen steken. VRIJDAG 31 OCTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.13 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws-, 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zie ken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano; 11.30 Gram.; 11.50 Orkest; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gr.; 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.45 Piano; 14.00 Herdenking her vormingsdag; 15.15 Voordracht; 15.35 Orkest; 16.00 Causerie; 16.15 Orkest; 16.45 Gram.; 17.00 Trio; 17.30 Causerie; 17.40 Gr.; 17.45 Fries programma; 18.00 Gram.; 18.10 Causerie; 18.15 Lichte muziek; 18.46 Iluismuz 19.00 Nieuws; 19.10 Regerings uitzending; 19.30 Gram.; 19.40 Koor; 20.00 Radiokrant; 20.20 Hervormingsavond; 21.30 Gr.; 21.40 Orkest; 22.15 Gram.: 22.25 Kunst; 22.45 Gebed; 23.00 Nws.; 23.15 Evangelisatie-uitzending in het Engels; 23.30 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de vrouw; 9.05 Gram.; 9.40 Voor de jeugd; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Gram.; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel; 11-25 Causerie; 11.45 Kwartet; 12.00 Gev. mu ziek; 12.30 Mededelingen; 12.33 Sport; 12.48 Gram.; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.20 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Piano 14.50 Boekbespreking; 15.10 Piano; 15.30 Dansmuziek; 16.00 Gram.; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 Koor; 17.20 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Denk om de bocht; 19.00 Zang; 19.15 Gram.; 19.30 Causerie; 19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Piano; 20.30 Causerie; 21.00 Or kest; 21.45 Klankbeeld;; 22.05 Overzicht; 22.20 Lichte muziek; 22.40 Causerie; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Causerie; 23.30 Orkest. BRUSSEL VI.: 12.00 Orkest; 12.30 Weerbericht; 12.33 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 16.00 Orkest; 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gr.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.15 Or kest; 21.05 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.10 Kroniek; 22.15 Causerie; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws. komende aanvragen voor een be paalde kring (oproepplaats) zon der enige selectie over de in deze kring werkende adviseurs wor den verdeeld. Deze adyiseurs krijgen dus zowel de candidaten, die voor de eerste maal verschij nen, als die welke reeds eerder examen hebben gedaan. De om standigheden zijn dus voor in alle in deze kring werkende ad viseurs precies gelijk. De advi seur werkt aan de hand van een instructie, welke hem verplicht alle tijdens het rijexamen gecon stateerde fouten te noteren, waarbij de waarde, welke hij aan deze geconstateerde fouten moet toekennen, is voorgeschreven. Vanzelfsprekend kunnen er pro centuele verschillen zijn, doch het mag niet voorkomen dat, zo de grote meerderheid van deze adviseurs in die kring komen tot afkeuringspercentages van b.v- 41. 43, 45, 46 of 48 °/o, een enkele adviseur in die kring zakt tot beneden de 30 °/o en een andere adviseur in die kring tot soms 70 °/o en zelfs daarboven stijgt- In een dergelijk geval zou blijken, dat de ene adviseur zijn eisen veel hoger stelt dan de andere, terwijl deze in feite ongeveer ge lijk moeten zijn. Op grond van een langjarige practijk, opgedaan door ervaren adviseurs met een bezonken oor deel, alsmede van proeven geno men door leden van de directie en van de commissie van toe zicht, is gebleken dat een afkeu ringspercentage van 40 tot 60 °/o onder de huidige omstandigheden aanvaardbaar is. Tot slot moge worden opge merkt, dat art. 109 van het we genverkeersreglement de moge lijkheid biedt van een afwijzing in beroep te gaan bij de minister. In 1951 hebben 18 candidaten, die waren afgewezen door het bu reau, het nodig geoordeeld in be roep te gaan, waarbij dan een onafhankelijke deskundige het examen heeft afgenomen. Van deze 18 candidaten werden er 13 afgewezen. Over 1952 werden er van 7 aanvragers, die in beroep gingen, 5 afgewezen. De twintigste conferentie, uit gaande van de Belgische evange lische zending, wordt dit jaar ge houden op 1 en 2 November in de zalen van het Casino te Gent. Ook uit Zeeuws-Vlaanderen wor den vele gasten verwacht. Het algemeen onderwerp is: „De roeping en verwachting van de Christen." Als sprekers zul len optreden de heren O. Van- steenberghe uit Brussel; J. van Oosteren uit Voorburg; Ds. G. van de Riet uit Antwerpen, ter wijl de heer J. Servaas te Gent conferentieleider is. Verder wordt medewerking verleend door het muziekcorps „Soli Deo Gloria" uit Kortrijk. Specialisten, verbonden aan een ziekenhuis te Lima (Peru) hebben meegedeeld, dat zij bij bepaalde longoperaties gebruik maken van pingpongballen om de door het wegnemen van aan getaste weefsels ontstane ruim ten op te vullen. In verscheidene honderden gevallen heeft men reeds met goed gevolg van deze methode gebruik gemaakt, zo verklaarde het hoofd van de chirurgische afdeling van het Bravo Chico ziekenhuis. Tot dusver gebruikte men kunsthars bij dergelijke opera ties, doch de prijs van dit ma teriaal was te hoog. ii 2.700.000 vlottende schuld geconsolideerd. Het waterschap „Het Vrije van Sluis" kwam Woensdagmiddag in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg in spoedvergadering bijeen on der voorzitterschap van de dijk graaf van het waterschap, de heer C. M. van de Broecke uit Aardenburg. Alvorens aan de agenda te be ginnen werd de heer Lako-Cij- souw als plaatsvervangend stem gerechtigd hoofdingelande be ëdigd. De vorige vergaderingen wer den kapitaalswerken welke op de buitengewone dienst waren on dergebracht, goedgekeurd tot een bedrag van 3.300.000. De kapi taalmarkt kon geen leningen op lange termijn verstrekken, waar om het Vrije dan ook genood zaakt was kasgeldleningen te sluiten. Hiertoe werd besloten op de vergaderingen van 22 Maart 1949 en 18 December 1950 om in totaal een bedrag van 3.300.000 aan kasgeldleningen te financie ren. Daarom heeft het Vrije er naar gestreefd zo spoedig moge lijk tot consolidatie der vlottende schuld te komen. Op 21 Maart Behalve Nederland hebben ook Australië, Nieuw Zeeland en Ca nada toestemming verzocht voor het nemen van vergeldingsmaat regelen voor de door Amerika in strijd met de algemene overeen komst voor tarieven en handel ingestelde invoerbeperkingen. De leider van de Nieuw-Zee- landse delegatie, de heer K. L. Press, deelde in een gehouden zitting van de zevende bijeen komst der landen, die de alge mene overeenkomst voor tarie ven en handel hebben getekend, mede, dat zijn regering vergel dingsmaatregelen overweegt, omdat in weerwil van de bezwa ren, die verschillende landen kenbaar hebben gemaakt, de Amerikaanse wet welke tot be perking van de invoer strekt, alleen in zoverre is gewijzigd, dat hij naast de bestaande „ver werpelijke" clausules thans ook nog discriminerende bepalingen inhoudt. De Nw.-Zeelandse ge delegeerde verklaarde, dat zijn land nog geen pond boter aan de Ver. Staten heeft kunnen verkopen, sedert de (invoerbe perkingen van kracht zijn ge worden. De gedelegeerde van Canada merkte op, dat een jaar geleden de landen, die aan de overeen komst deelnemen, besloten geen (vergeldingsmaatregelen te "ne men, doch dat Canada thans van oordeel is, dat men dit be sluit moet herroepen. In zijn antwoord deelde de Amerikaanse vertegenwoordi ger mede, dat zijn regering er naar streeft de wet, die het in stellen van invoerbeperkingen voorschrijft, door het congres te doen herroepen en dat zij zal trachten bevoegdheid te verkrijgen om de invoerbeper kingen voor zuivelproducten op te heffen. De Amerikaanse re gering, zo zeide hij, erkent het recht van de andere landen om hun krachtens de algeme ne overeenkomst voor tarie ven en handel verleende con cessies in te trekken, doch zij zal de zaak niet als afgedaan beschouwen, alleen maar om dat de ander landen tot her roeping van hun concessies overgaan. De Amerikaanse gedelegeer de zeide overigens de .bewe ring te moeten tegenspreken als zou het door zijn regering ingevoerde stelsel van invoer- contingenteringen voor be paalde producten discrimina ties inhouden. Van Deense zijde werd op de conferentie steun toegezegd aan de landen, die vergeldingsmaat regelen tegen de Ver. Staten wensen te nemen. De Deense afgevaardigde verklaarde ech ter de aandacht te willen ves tigen op de ongezonde aspecten van dergelijke maatregelen, die volkomen in strijd zijn met de geest van de algemene overeen komst voor tarieven en handel. Ook de voorzitter der confe rentie, Johan Meiander (Noor wegen) gaf als zijn mening te kennen dat vergeldingsmaat regelen geen bevredigende op lossing bieden voor 't probleem, dat alleen uit de wereld kan worden geholpen door opheffing van de invoerbeperkingen door Amerika. 1952 werd besloten een dure obli gatielening van 1.000.000 aan te gaan. Tot 1 Januari 1952 is ruim 2.700.000 der voorziene wer ken uitgevoerd. De gelegenheid doet zich nu voor het nog niet ge consolideerde deel der uitgevoer de werken, n.l. 1.700.000 door onderhandse leningen met een rentevoet van 414 per jaar en met een looptijd van 30 jaar te dekken en de kasgeldleningen tot een bedrag van 1.700.000 te con verteren. De Unie van Water schapsbonden te 's Gravenhage wil 1.500.000 verstrekken, de Stichting Pensioenfonds voor de Vervoer- en Havenbedrijven te Rotterdam, door tussenkomst van de Nederlandsche Midden- standsbank te Amsterdam een lening van ƒ200.000. Z. h. s. werd besloten de lenin gen aan te gaan en de kasgeldle ningen tot hetzelfde bedrag te consolideren. Teneinde de lasten van het Waterschap niet op 20 jaar te laten drukken, werd voorts besloten ook voor de eer ste tien jaren, dat de leningen on aflosbaar zijn per jaar 1/30 ste deel van het leningsbedrag te re serveren. Ter uitvoering aan kapitaals- werken staat nog open een be drag van 600.000 waaronder de kosten van de wachtsluis te Cad- zand en de conservatiesluis te Groede. Tijdens de rondvraag vroeg de heer Sturtewaegen uit Aarden burg naar de mogelijkheden van vervroegde aflos. Dit kan dan geschieden, maar dan dient door het waterschap 'n boete, welke in de overeenkomst wordt vastgesteld te worden be taald. De heer CÜ. J. Almekinders- te Retranchement informeert naar de verkoop van een stukje grond te Sluis(Heille en naar de oor zaak waarom deze verkoop nog niet is geschied. Ook hij verkreeg inlichtingen. Voorts wijst de heer C. J. Almekinders op de baily- brug, nabij Sluis, die door het maken van de Zwinbrug overbo dig is geworden. Deze zou aange kocht kunnen worden door het Vrije om te gebruiken ter ver vanging van de Driekoker bij Terhofstede. De voorzitter zei, dat deze brug inderdaad door het Vrije aange kocht kan worden, maar dat de brug eigenlijk te kort is om op de gewenste plaats te leggen, zodat men lager moet gaan en dan lan ge opritten maken. Omdat de Driekoker voor de waterbescher ming van het waterschap geen belang heeft kan het werk niet gefinancierd worden. Getracht zal worden het werk toch uitge voerd te krijgen als zijnde van landbouwbelang. Deze zaak heeft voorts de volle aandacht van het dagélijks bestuur, die te zijner tijd met de nodige voorstellen zal komen. De heer Almekinders zei verder nog te weten, dat de belangheb bende landbouwers zeer zeker be reid zijn veel werk zelf te ver richten. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de voorzitter deze vergade ring. Geen uitbreiding van Koreaanse oorlog De Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, heeft Woens dag in het Lagerhuis geantwoord op vragen van parlementsleden. Naar aanleiding van een ver klaring van generaal Tsjang Kai Sjek, dat gestreefd dient te wor den naar opheffing van de neu tralisatie van (nationalistisch) Formosa en het verkrijgen van toestemming om het Chinese vasteland aan te vallen, zei Eden dat weinig avonturen minder vruchten zouden afwerpen dan een aanval van Tsjang Kai Sjek op communistisch China". Onder luide bijval verklaarde de minister, dat de Britse politiek blijft „streven naar vóórkomen van uitbreiding van de Koreaan se oorlog". Vragen over Perzië beantwoor dend zei Eden, dat Perzië „de vol ledige verantwoordelijkheid" voor het afbreken der Brits-Perzische diplomatieke betrekkingen droeg. Perzië had dit afbreken volgens Eden uit vrije wil gekozen. Het conservatieve lid Fraser had voorgesteld de bestandsbe sprekingen in Korea over te brengen naar „Moskou, China of een ander belangrijk gebied", doch Eden wees er op, dat de be sprekingen slechts waren opge schort en dat de verbindingsoffi cieren te Panmoendjon nog con tact onderhielden. De gehele kwestie stond op het punt door de Verenigde Naties te worden behandeld en Eden wilde op het ogenblik zich niet verder hierover uitlaten. Hij hoopt volgende week naar New York te vertrekken. Op andere vragen over Korea ant woordde de minister, dat volgens de Britse regering eerst een be stand in Korea moest worden ge sloten, alvorens vorderingen met besprekingen over een verdere re geling voor het Verre-Oosten kon den worden gemaakt. Enige in formele besprekingen tussen En- land, Amerika en andere regerin gen over een algemene overeen komst na een bestand in Korea waren reeds gevoerd, zo voegde Eden hieraan toe. Over zijn recente reis naar Z.- Slavië verklaarde de minister nog, dat Tito's standpunt ten aanzien van vraagstukken van gemeenschappelijk belang „erg nauw aan het Britse verwant scheen". Hij had geen onderhan delingen gevoerd, doch o.m. „vol ledig de kwestie-Triëst bespro ken". Eden wilde hierover in het openbaar niets mededelen. Krachje Uit een in de semi-officiële Oostberlijnse „Berlner Zeitung" gepubliceerde wet, die op 17 Oc tober is gedagtekend, blijkt dat Oostberlijnse jongemannen van 17 jaar en ouder zijn opgeroe pen om dienst te nemen in „hulp-politie-eenheden", wier taak wordt omschreven als ,Jiet beschermen der bezittingen van staat en volk". Westerse waarnemers te Ber lijn zijn van mening dat deze „hulp-politie-eenheden" de eerste militaire formaties zullen zijn voor een Oostduitse weer macht, wanneer deze officieel wordt ingesteld. In Basoetoland, een Brits pro tectoraat in Zuid-Afrika is een Afrikaans congres opgericht dat zich verzet tegen een even tuele opneming van dit gebied in de Zuidafrikaanse unie. Zoals bekend hebben leiders in de unie op dit laatste her haalde malen aangedrongen. De Britse regering stelt echter als voorwaarde, dat de Basoeto's worden geraadpleegd en het Eritse parlement zich met de opneming accoord verklaard. Dat noem ik pas fijne jus I U kunt toch heerlijke, krachtige vleesjus op tafel brengen, dank zij MAGGIs VLEES-jus! Deze is vetrijk, makkelijk te berei den en MAGGIs VLEESjus is precies zoals échte vleesjus zijn moet. ct. per portie voor, een L. krachtige jus Let op de naam MAGGI, de Kruisster en de geel rode verpakking. BEDRIJFSONGEVAL BIJ KINSELMEER. Gistermorgen wilden enige ha venarbeiders van een fabriek aan de overkant van het IJ te Am sterdam op een eenzame plaats aan de Uitdammerdijk nabij het Kinselmeer uit een kleine cylin der, waarvan het ventiel defect was, zwavelwaterstof laten ont snappen. Dit geschiedt meer. De circa 50 cm hoge cylinder was tussen een tang met kettingen geklemd. Langzaam werd het ventiel losgedraaid Plotseling vloog de dop los, waardoor de cylinder als een raket tegen de op de dijk geparkeerde wagen van de fabriek botste. De 44- jarige chaffeur J. M. L., kreeg hierdoor een klap. In bewuste loze toestand en met een hoofd wond is hij naar het ziekenhuis overgebracht Op het pas aangelegde kleine vliegveld te Zorg en Hoop bij Pa ramaribo keerde Rudi Kappel, 'n jonge Surinamer uit de V. S. te rug met een daar gekocht vlieg tuig. Hij is voornemens een binnen landse vliegdienst te beginnen. Woensdagmiddag maakte hij 'n pleziertochtje met enige passa giers. Bij het landen bleef één der wielen steken in een zachte plek in de zandgrond. Het wiel brak waarna het toestel met de neus voorover viel. De propellor werd verbogen en de linkervleugel werd vrij zwaar beschadigd. Geen der inzittenden liep letsel op. Het zal een paar weken duren vóórdat uit de V. S. nieuwe on derdelen zullen aankomen. De Poolse afgevaardigde in de assemblée van de V.N., ambassa deur Jozef Winiewicz, heeft in de beheerschapseommissie critiek uitgeoefend op het rapport, dat Nederland over Nieuw-Guinea bjj de V.N. heeft ingediend. De Poolse afgevaardigde zeide naar aanleiding van een opmer king in het rapport over de voor delen van contractarbeid in Nieuw-Guinea, dat deze arbeid niets anders is dan een vorm van dwangarbeid en zelfs slavenar beid. Voorts oefende hij critiek uit op passages in het rapport, waarin wordt gezegd, dat het voorbarig zou zijn de in het uit zicht gestelde Nieuw-Guinea-raad thans te vormen, daar grote moeilijkheden moeten worden overwonnen bij het ontwerpen van een geschikt kiesstelsel. De Nederlandse afgevaardigde, de heer A. I. Spits, verklaarde in antwoord op de Poolse opmerkin gen dat de heer Winiewicz blijk baar een verkeerde opvatting heeft van het woord „contract arbeid". Hij wees er op, dat deze contracten in Westelijk Nieuw- Guinea geen enkele bepaling be vatten voor straffen en dat het duidelijk moet zijn, dat er geen sprake kan zijn van dwangarbeid. De Nederlandse afgevaardigde wees er tenslotte op, dat de in lichtingen, die in het Nederlandse rapport zijn vervat, niet kunnen worden gebruikt als onderwerp van discussie door de assemblée, zoals de heer Spits reeds eerder had opgemerkt in antwoord op opmerkingen van Indonesische zijde. 165. „Zeg ons," richt de Noorman zich tot de onderaanvoerder van de Beer-krijgers, „wat weet ge van de gene die U leidde en die door U de Grote Moeder van de Beer werd genoemd?" De man haalt de schouders op. „Wei nig!" zegt hü kort! „Nu voor ons het spel verloren is, kan het mij niet schelen U alle inlichtingen te ver schaffen, maar bijna niemand weet iets van haar af. Zij hield er van de verschillende onderaanvoerders tegen elkaar uit te spelen en zaai de graag naijver tussen ons. Wie zij was en waar zij vandaan kwam weet ik niet. Toen onze voorvade ren honderden jaren geleden dit rijk veroverden en de Verboden Stad bouwden, werden zij reeds geleid door priesters van de Beer. De rite eiste dat niemand ooit het gelaat van de hoogste priesteres aanschouwde. Hoe zij opgevolgd werd weten wij niet." Eric knikte. „Dat vreesde ik al! Maar zeg mij slechts: Was zij een goede leidster?" „Neen!" zegt de ander korzelig. „Onder goede leiding hadden wij het Verbond der Dolken reeds lang geleden verpletterd. Soms kreeg men zelf het gevoel dat zij liever deze toestand van strijd had dan een overwinning. Na onze over winning zouden wij haar zeker hebben afgezet. Zij was een slech te leidster. Maar zij beschikte al tijd over geheime informaties uit het hoofdkwartier van onze tegen standers en onze krijgers hadden groot ontzag voor haar. Daarom konden wij haar niet afzetten zo lang de strijd nog voortduurde..." „Begint ge er iets van te be grijpen, Kaldra!" zegt Eric. „Zo dra haar mannen Uw volk over wonnen hadden zou Axai niet lan ger de Grote Moeder van de Beer geweest zijn. Daarom gaf Zij er de voorkeur aan de strijd eindeloos te rekken. Haar eigen mannen mochten evenmin winnen als Uw verbond. Vele jaren geleden moet zij er langs sluwe wegen in ge slaagd zijn zich in Uw Verbond te nestelen, en zich tot leidster uit te laten roepen. Daarna was haar enig doel te zorgen dat geen van de twee partijen won, en dat beide steeds bevreesd voor elkaar ble ven. Want de overwinning be tekende voor haar de dood. Hoe zij er steeds in geslaagd is haar dubbele rol voor ieder verborgen te houden zal wel altijd een raad sel blijven. Haar leven was om ringd door geheimen en die heeft zij in haar dood meegenomen. Veel blijft dan ook onverklaarbaar. Maar ik hoop dat gij althans een indruk hebt gekregen hoe het spel gespeeld werd." Hij wendt zich tot de krijgers die de gevangen Beer-aanvoerder omringen. „Leidt hem weg!" De man laat zich gewillig mee voeren. Maar vlak voor hij ver dwijnt wendt hij zich nogmaals om en neemt de Noorman waar derend op. „Slechts één ding spijt me zegt hjj. „Wat?" vraagt de Noorman langzaam. „Dat ge niet aan onze zijde hebt gevochten. Dan hadden we zeker de overwinning behaald. Ge zijt een groot krijger!" „Nu begrijp ik dat deze aanvoer der de slag verloor!" snuift Halfra vergramd. „De man denkt dat de Noorman zij aan zij met schurken vecht en in staat is tot iedere dom heid Hagenaars reserve-doelman voor 4 November. Voor de oefenwedstrijd van het voorlopig Nederlands elftal tegen. F. C. Saarbrücken op Woensdag 5 November a.s. in het Olympisch stadion te Amsterdam is in de plaats van de geblesseerde Kraak de Amsterdammer Hagenaars (De Volewijckers) als reserve keeper aangewezen De wedstrijd zal om 15.00 uur aanvangen. WILDSCHIETING IN DE ZANDSTRAAT. Naar gewoonte organiseerde de handboogmij. „De Zeeuwsche Schutters" bij het sluiten van het seizoen de traditionele wildschie- ting, bestaande uit ganzen en tamme konijnen. Voor deze schieting bestond veel belang stelling en ook nu gaven de schutters van Zuid-Beveland acte de présence. De hoogvogel werd niet afge schoten en kwam door loting terecht in eigen home bij J. Oost- dijk. De beide zijvogels gingen naar Sluiskil, n.l. naar M. Scheele en Aug. Meert. De beide kallen vielen ten deel aan de Zuider buren G. Martens en Ph. Hillaert, beiden van Assenede.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3