De Noord™Afrikaanse kwestie in groter verband gezien JUvtts dit schtij>ve*% terstond BATIG SALDO NEDERLANDS RUNDVEE VOOR ITALIË Alle$ weg tial Je Srcviiacic Ambassadeur Stikker biedt zijn geloofsbrieven aan DE ATOOMENERGIE STAKING OP CYPRUS De nationalisatie der tinmijnen in Bolivia Boot met Braziliaanse schoolkinderen gezonken AGENDA Verhaal van de Zuidhollandse eilanden TERNEUZEN. HENK VAN HEESWIJK AARDENBURG AXEL. BRESKENS. OOSTBURG. 1JZENDIJKE Ee New Yorkse bladen geven een beschouwing over de huidige Frans-Amerikaanse betrekkingen en zien daarbij de Tunesisch- Marokkaanse kwestie als één der vele moeilijke problemen, waar voor de Atlantische bondgenoten zich geplaatst zien. De bladen oefenden kritiek uit op het feit, dat de Verenigde Staten gestemd hebben vóór het plaatsen van Tunis en Marokko op de agenda van de assëmblée en schreven: ,.In dit geval had men de nuch tere werkelijkheid onder ogen moeten zien, maar dat is blijk baar niet gebeurd. Frankrijk is onze grootste vriend en sterkste bondgenoot op het vaste land van Europa en dat is zo geweest van de tijden van Lafayette af tot op heden. De buitenlandse politiek van de Verenigde Staten mag dit feit nimmer voorbijzien en dat zal ook niet gebeuren, nu niet en ook niet in de naaste toe komst. Zij die deze week in Frankrijk in hun desbetreffend commentaar de Verenigde Staten er van beschuldigd hebben tegen Frankrijk te stemmen om zo doende in de Arabische wereld in een goed blaadje te komen, hebben blijk van weinig inzicht gegeven. Onze bedoeling was goed en was er klaarblijkelijk op gericht een kalmerende en mati gende invloed uit te oefenen op de Arabisch-Aziatische wereld en daarmede Frankrijk op de doel treffendste wijze te helpen. Wij wilden de rol van een eerlijk be middelaar spelen, maar het tijd stip daarvoor en de manier waarop het werd aangepakt wa ren niet goed gekozen. Nu wij de hand in eigen boe zem gestoken hebben, mogen wij er op wijzen, dat Frankrijk niet meer van zoveel redelijkheid en neiging tot samenwerking blijk geeft als betamelijk is. Op deze wijze wordt de machinerie van de West-Europese eenheid on klaar gemaakt. Frankrijk houdt de totstandkoming van de Euro pese defensiegemeenschap tegen en het houdt halstarrig vast aan de Saar. Onze moeilijkheden met Frank rijk over Tunis en Marokko ko men slechts voort uit een ver schil van mening ten aanzien van de kwestie hoe het nationale streven in die landen tegemoet getreden moet worden. Van de gevaren, die dit soort nationalis me opleveren, is zich het State Department even goed bewust als de Quai d'Orsay. De Verenig de Staten streven er echter ook naar de rechtmatige nationale aspiraties van alle onderworpen jroiken een eerlijke kans te ge ven. De Franse politiek in deze kwestie is, althans van deze zijde van de oceaan gezien, niet soe pel genoeg. De Fransen zijn ech ter van mening dat wij naïvelin- gen en Don Quighots zijn, - De Nederlandse ambassadeur in Engeland, mr D. U. Stikker, heeft Woensdag in Bucking ham Palace zijn geloofsbrieven aan koningin Elizabeth aange boden. Hierbij waren tegenwoordig de Britse minister van Buitenland se Zaken, Eden en leden van de Nederlandse ambassade in Lon den. Maar hoe wij de zaak ook be-; kijken er bestaat voor de Fran-\ sen geen enkele reden zich ver ontwaardigd te voelen of te den ken dat zij niet gewaardeerd worden en wij hen in de steek laten. Wat minder overgevoelig heid en wat meer vertrouwen van hun kant zouden de Frans- Amerikaanse betrekkingen ten goede komen. Maar wij moeten voortaan meer rekening houden met de gevoeligheden der Fran sen. Het is nauwelijks aan te ne men dat met zulke oude vrienden als de Fransen geen volledige overeenstemming kan worden bereikt en als wij hierin eenmaal geslaagd zijn dan zal naar onze mening blijken dat de rede van Vincent Auriol daartoe zeer veel heeft bijgedragen. Waarnemers, die de internatio nale gebeurtenissen op de voet volgen, zijn er zich reeds lang van bewust, dat de rustige tijden voor de Atlantische bondgenoten achter ons liggen. De problemen, die zich bij de organisatie van de gemeenschap voordeden waren al ingewikkeld, maar het lijkt kin derspel bij de moeilijkheden, die zich in het huidige stadium van het bondgenootschap voordoen. In dit verband moeten de Ame rikanen, Fransen, Britten, Duit sers, kortom alle Atlantische bondgenoten, er maar eens over nadenken op welke manier in de Sowjet-pers gejuicht wordt over de zich toespitsende conflicten binnen de kapitalistische we reld". In drie artikelen van de „Izvestia" wordt gezegd, dat de lopende zitting van de assemblée duidelijk laat zien, dat de jongste voorspellingen van Stalin binnen niet te lange tijd in vervulling zullen gaan. De Sowjet-woord- voerder wijst dan op de ver schijnselen van „anti-Amerika nisme" in Engeland en Frankrijk en zegt dan dat de steeds meer veld winnende tegenkanting te gen het beleid, dat onder Ameri kaanse druk tot stand komt, niet van voorbijgaande aard is, maar een „ernstige ontwikkeling op lange termijn is, waardoor de op- éénvolgende Franse regeringen zich meer en meer gedwongen zullen zien zich tegen de Ver enigde Staten te verzetten. Het is Stalins vurigste hoop, dat het Westerse bondgenoot schap uiteen zal vallen, zodat dan de Atlantische staten zonder het voeren van oorlog één voor één kunnen worden ingepalmd. De Ieden-staten moeten zich niet in slaap laten wiegen: dit moet voor hen een alarmsignaal zijn, waar door zij worden aangezet om tot elke prijs hun eenheid te bewa ren. BRITS-AMERIKAANSE SAMENWERKING. Ce Britse eerste minister, Churchill, heeft in het Lager huis verklaard, dat hij tijdens zijn verblijf te Washington in Januari van dit jaar met pre sident Truman de mogelijke hervatting van een volledige Brits-Amerikaanse samenwer king op het gebied van de atoomwetenschap had bespro ken. Churchill zeide dat thans de wet MacMahon de Amerikaanse regering belemmert tot een vol ledige samenwerking op het ge bied van de atoomenergie te komen. De leider van de socialisten, Attlee, heeft verzocht na de presidentsverkiezingen 'n nieu we poging bij de regering van de Ver. Staten te ondernemen. Churchill kon zich hiermede verenigen. De vakverenigingen van Cy prus hebben alle arbeiders in de havenstad Limassol opgeroepen, het werk neer te leggen. De havenarbeiders in deze stad staken reeds sinds 8 Octo ber als protest tegen wat zij noe men overtredingen van een on langs ondertekend arbeidscon tract door de werkgevers. De havenarbeiders te Famagusta hebben zich bij de stakers aan gesloten. Het officiële Boliviaanse blad „La Nacion" .maakt .bekend, dat de regering van Bolivia Vrijdag een decreet zal uitvaardigen, waarbij de reeds in April j.l. aangekondigde nationalisatie van de voornaamste groepen tinmijnen in het land wordt be krachtigd. De Boliviaanse mijnen produ ceren ongeveer 20 procent van de totale wereldtinproductie. Na de nationalisatie van de mijnen is Boliva van pla.n een staats monopolie in het leven te roe pen voor de verkoop van tin aan het buitenland. Op de rivier de Sal is een oude boot, waarmee 65 schoolkinde ren uit Aracaju in de Brazi liaanse staat Sergpe 'n uitstap je maakten, gezonken. 28 Kinderen verdronken, de overigen konden door vissers worden gered. Nader wordt gemeld dat in totaal 2 kloosterzusters van de arde der Franciscanessen en 32 kinderen zijn verdronken. HEDEN: TERNEUZEN: Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Chr. Winter- lezing. Maandag 3 November verlaat een grote geschenkzending rund vee ons land met bestemming Italië. Minister Mansholt heeft verle den jaar in Rome bekendge maakt, dat Nederland o.a. rund vee zou schenken ten behoeve van door de watersnood in de Po-vlakte getroffen boeren. Het verwezenlijken van deze toezeg ging moest worden uitgesteld tot de mond- en klauwzeer-epide- mie was bedwongen. Thans zal een commissie onder leiding van de directeur van het veeteelt wezen van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening, ir. Th. C. J. M. Rijssenbeek het vee in Nederland van de inkopers overnemen en aan de autoriteiten in Italië over dragen. De Nederl. regering schenkt 100 koeien, waarvan 20 stamboek koeien, terwijl het bedrijfsleven 75 vaarzen, 5 geregistreerde pin ken alsmede 2 stamboekstieren voor de Po-slachtoffers beschik baar stelt. Het vee werd door verschillende exporteurs inge kocht in opdracht van de met de organisatie belaste stichting tot bevordering van de uitvoer van gebruik- en slachtvee. De commissie van overdracht, waarin voorts zitting hebben de heren Joh. de Veer, voorzitter van het bedrijfschap voor vee en vlees, H. Venema, adjunct-direc teur van de veeartsenijkundige dienst en J. P. v. d. Stoel, hoofd inspecteur van genoemde stich ting, neemt het vee over op Za terdag 1 November a.s. te 9-30 uur in de veestallen te Leeuwar den en voor een ander deel op Maandag 3 November te 10 uur in de stalhouderij C. Boonen te Roosendaal. Het tweejarig zoontje van de familie Smit uit Grootebroek kwam Woensdagavond om half zes al spe lende onder een zich in beweging zettende vrachtauto met aanhang wagen. Het kind werd op slag ge dood. Drie personen zijn gedood en 38 gewond, waatvan 18 ernstig, door dat in de omgeving van Kaiserlau- tern een autobus in volle vaart tegen een boom reed. De chauffeur kreeg slechts lichte kneuzingen. Hfj zeide dat de stuurinrichting plot seling vast zat. POLDERBENOEMINGEN. Tot dijkgraaf van de Kapelle- polder werd bij Kon. besluit be noemd de heer W. G. van Fraeyenhove te Axel; to dijk graaf van de cal. Serlippenspol- der de heer F. Dekker Fz. te Ter- neuzen; van de cal. Margaretha- polder de heer Jac- Verpoorte te Zaamslag; van de cal. Eendragt- polder de heer F. de Koeijer te Zaamslag; van het waterschap Zuid-Kats, St. Anna en Sparks de heer J. J. Huijssen-de Bruijne te Terneuzen; van de Krekepol der de heer W. J. de Mul te Zaamslag. Tot gezworene van de Kapelle- polder is benoemd de heer P. de Kraker te Axel en tot gezworene van het waterschap St. Anna en Sparks de heer L. Huijssen te Terneuzen. Verdre werden benoemd: tot lid van de dijkraad van de wa terkering Ser-Lippens c.a. de heer W. Dees Pz. te Zaamslag als afgevaardigde van de Hellegat polder, en de heer Joz. Tollenaar te Zaamslag als afgevaardigde van de cal. Margarethapolder. In de dijkraad van de water kering van de cal. polders Ser- Lippens c.a- werden benoemd de heer C. A. de Kraker te Zaam slag als afgevaardigde van de cal. Grote Huissenspolder; de freer J. de Feijter Az. als afge vaardigde van de cal. Eendragt- polder en de heer W. J. de Mul als vertegenwoordiger van de Krekepolder; tenslotte in de wa terkering van de cal. Nieuw-Neu- zenpolder de heer P. Scheele te Hoek als vertegenwoordiger van deze polder. Ongeval. De 49-jarige S. H. kwam, staan de op een pedaal van zijn rijwiel, gisternamiddag te kwart over 4 de oprit van de Dijkstraat afrij den. Ongeveer ter plaatse van de poort van het magazijn van de firma Ribbens slipte het rijwiel met gevolg dat H. op de straat terecht kwam. Nadat geneeskundige hulp was ingeroepen werd H., die een hoofdwonde en een hersenschud ding had opgelopen, op dokters advies, per ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd. Wanneer wij na korter of lan ger tijd „van „de overkant" weer terugkeren naar onze goede stad Terneuzen en dat doen langs de weg waarlangs eigenlijk iedereen alleen maar Terneuzen zou moe ten naderen, namelijk over de Schelde, en wij zien dan reikhal zend uit naar het vertrouwde beeld dan is daar het laatste jaar in dat vertrouwde beeld gescho ven een silhouetlijn die er vroe ger niet was en die nieuwe scherpte geeft aan het geheel. In het begin wisten wij niet precies wat dat was; wat dat voorstelde en trachtten wij, zo uit de verte te raden wat het wel zou kunnen zijn. Maar terwijl de boot ons al dichterbij bracht, dan herkenden wij met blijdschap, en toch ook wel met trots, dat die nieuwe lijn gevormd werd door het voltooide geraamte van het nieuwe ziekenhuis. En als wij nu weer eens naar Terneuzen komen varen dan we ten wij dat al en kijken alleen tel kens weer met belangstelling of het al niet verder is opgeschoten. Zo'n geraamte van zo'n mach tig bouwwerk kan dan wel eens op een zomerse dag, daar boven aan dek van onze kosteloze veer boot, aanleiding geven tot allerlei dagdromen. Dan zien wij dat zie kenhuis al voltooid en wanneer wij het voorrecht hebben gehad er gedurende de bouw al eens een kijkje genomen te hebben dan zien wij het in onze gedachten bezet met onze zieke medebur gers; dan zien wij de specialisten ieder werken in hun eigen zalen; dan zien wij de zusters stil en zorgvol bezig of even uitrusten in hun vrolijke kamers daar bo venin met dat prachtige uitzicht over het omliggende land en de wijde Schelde. Bij dat punt heb ben de gedachten dan misschien even de neiging af te dwalen naar het verleden toen die trouwe verzorgsters haast niet aan rust toekwamen en zeker niet zulke frisse vrolijke kamers hadden als tegenwoordig. En dan zijn wij ge neigd te bepeinzen dat er toch nog wel een heleboel van die oud verpleegsters moeten zijn, die dat verleden gekend hebben en, als hun leven een geheel andere wending heeft genomen, het mis schien niet echt meer willen we ten, dat zij die nare tijd ook toch hebben meegemaakt. En dan zou den wij, nog verder op dit zijpad in gedachten afdwalende, zo denken dat het toch wel heel ge- makkellijk moet zijn om voor die oud-verpleegsters die géén wen ding in hun leven hebben gekend en die zijn blijven dienen en zor gen voor hun lijdende medemen sen in die vaak onmenselijke om standigheden nu vrouwen, par don, dames te vinden die zich er voor willen spannen om die oud collega's 'n onbezorgde oude dag te geven waarvoor zij zlf niet konden zorgen. Maar ja dat was een afdwaling die te wijten was aan de mooie overtocht en het inspirerend ge zicht op het nieuwe ziekenhuis. Voor dat nieuwe ziekenhuis is dit stukje eigenlijk bedoeld omdat er in het voorjaar weer eens een bazar zal worden gehouden die aan alle Terneuzenaren de gele genheid wil bieden een tastbare bijdrage te leveren voor de af bouw van dat prachtige bouw werk waarop wij allen zo trots zijn. Binnenkort zult U wel meer horen over deze bazar. Moet ik Uw belangstelling nog opwekken hiervoor? Ik geloof 't niet; het is toch alles voor ons ziekenhuis? P. TELLEGEN. Door 58) (Nadruk verboden). De brigadier boog even, bekeek de pas en toen het meisje, waar na hij knikte. „Dat is in orde," freule," zei hij op beleefde toon. „We kunnen dus gaan?" „Dat spreekt vanzelf, freule, hijehmijnheer is im mers geen arrestant „Dank U wel. U hoort nog wel van me. Kom, Jan, we gaan: de wagen staat buiten klaar." Als werktuigelijk stond de man op en mechanisch volgde hij het meisje naar buiten. Ze opende het portier en hij stapte in, waarna het meisje naast hem plaats nam, de motor startte en inschakelde. „Hoeben je te weten ge komen, Nettie...." „Straks, beste jongen," zei ?e, met blijdschap in haar stem, orp- dat ze hem eindelijk gevonden had,' als we buiten de stad zijp. Dan zetten we de wagen ergens aan de kant en kunnen we eerst even praten." „Nettie, je weet niet wat er ge- 'beurd is.ik. ..Stil, lieveling, ik weet het wel. Ik weet zelfs meer dan jij „Netfie, denk om je'positie. Ikik ben oneervol ontsla gen „Dat weet ik ook. En Ik weet, dat het ten onrechte is geschied. Wacht nu even, tot we de stad uit zijn, dan zal ik je dingen ver tellen, die je oren zullen doen tuiten." Drenth zuchtte en schikte zich in het onvermijdelijke. Het meis je wees op een pakje, dat tussen hen in lag. „Hierin zit wat te eten Jan, en ook sigaren." „Ik heb geen honger," ant woordde hij. „Op het politiebu reau heb ik een uur gelellen nog gegeten." „Steek dan een sigaar op. Het is je eigen merk, jongen." De man zocht het doosje op, maakte het los en stak een sigaar- op. Droomde of waakte hij? Was er nu een einde gekomen aan alle ellende van de laatste dagen? Het scheen haast te mooi om waar te zijn. Op de stille, verlaten weg naar Donkervoort remde het meisje af en op een parkeergedeelte zette ze het wagentje stil. „Zo lieveling, laat me je nu eerst eens omhelzen. Eigenlijk moest ik boos op je zijn, omdat je zo maar, zonder een adres aan me na te laten bent weggegaan". „Nettiehoudt je dan, na alles wat er gebeurt is, nog van me?" „Wat dacht jij dan, dwaze jon gen? Mijn liefde voor jou zou wel van een heel slecht gehalte geweest zijn, wanneer ik ondanks alles niet in je geloofd had. Maar laat ik je nu eerst eens het goe de nieuws vertellen: je onschuld is aan het licht gekomen en is tevens bewezen." „Wat zeg je, Nettie? Isis het geld gevonden?" „Het is er weer. Twee biljet ten van duizend gulden in een gele dienstenveloppe van de ge meente Donkervoort. En je krijgt weer een baan ook. Zelf ben ik naar het departement van Bin nenlandse Zaken geweest en men zal er voor zorgen, dat je zo spoedig mogelijk weer een pas sende functie krijgt. Volledig eerherstel krijg je. Wel, wat zeg je daar van? Krijgt ondergete- Jaarvergadering Vrouwen groep Partij van de Arbeid. Voor de tweede jaarvergade ring van de vrouwengroep van de afd. Terneuzen van de P. v. d. A. bestond gisteravond grote be langstelling. De bovenzaal van lunchroom Koene was geheel be zet. De voorzitster mevr. H. Sten- vert vroeg in haar openings woord o.m. aandacht voor de op Donderdag 13 Nov. a.s. te hou den vrouwendag in de bovenzaal van „La Belle Vue", waar mevr. Van der WalDuijvendak uit Haarlem zal spreken. Een pro gramma van lekenspel, zang en toneel zal het geheel comple teren. Het jaarverslag van de secre taresse, mevr. E. Doorns, gaf blijk van een gezond en actief verenigingsleven. Het ledental steeg van 51 tot 61. Gememoreerd werden de zo geslaagde vrouwen dag, Kerstbijeenkomst, ledenwin- en verkiezingsactie en de collec te voor Zonnestraal, die 60 meer opbracht dan in 1951. Ver der brachten 20 leden een onver getelijke 3-daagse vacantie door op „De Born". Gedurende 't ver slagjaar werden 'n 4-tal inleidin gen gehouden resp. over India, socialistische levenshouding, ka pitaal en arbeid en maatschappe lijk werk. Ook de financiën van de vrou wengroep bleken gezond. Er was n.l. een klein batig saldo en de penningmeesteresse mevr. De Vos werd dan ook décharge ver leend. Mevr. M. Frederiksen bracht declamatie ten gehore o.m. het gedicht „Mensen" van Henriëtte Roland Holst. Mevr. De Schrijver uit Goes, die een inleidirig zou houden, was door ziekte verhinderd. Op ver dienstelijke wijze nam de secre taresse de honneurs waar. Met de behandeling van fragmenten uit het boek „Vrouw aan boord" van Piet Bakker oogstte zij veel succes. Na de rondvraag sprak de voorzitster een kort sluitings woord en werd de avond besloten met het gezamenlijk zingen van een lied. De blauwe steentjes. Te ongeveer half zes reden op de Axelseweg in de richting Axel een vrachtauto van de firma Naeije uit Axel, welke vrachtauto als lading o.m. een uitstekende ijzeren balk vervoerde, en daar achter een vrachtauto, bestuurd door H. S. uit Reeuwijk. Ter hoogte van het Gulf-station wilde de bestuurder van laatst genoemde vrachtauto de vracht auto van de firma N. voorbijrij den, maar bemerkte dat een tegenligger aan kwam rijden, waarop hij vaart minderde en weer achter de vrachtauto van de firma Naeije kwam rijden. Op dat moment minderde de be stuurder van de vooroprijdende vrachtauto vaart en noodzaakte daardoor ook S. af te remmen. Tengevolge van de ter plaatse liggende blauwe steentjes gleed zijn vrachtwagen echter door, reed tegen de uitstekende ijzeren balk aan, waarna de vrachtauto afgleed en in de grasberm langs de weg tot stilstand kwam. Met een gebroken koplamp en ingedeukte motorkap liep het on geval af. Centralisatie van de belas tingdienst te Terneuzen. Zoals onze lezers zich zullen herinneren, bestonden er reeds vóór de oorlog (in de jaren 1939- 1940) plannen om te komen tot centralisatie van de onderschei den belastingdiensten te Terneu zen. Men had het oog laten val len op het bij uitstek geschikte terrein aan de Rosegracht nabij de Axelsestraat, waar in vroegere jaren de kolenschuren hadden gestaan van de firma Van Rom- pu. De oorlog kwam echter tus senbeide, waardoor de plannen naar betere tijden moesten wor den verschoven. Na de bevrijding was er zoveel te doen, dat van een groot en nieuw belastingkan toor vooreerst geen sprake kon zijn Verleden jaar scheen men een kende, die voor jou aan het werk is geweest, daarvoor niet een ouderwetse zoen?" „Nettie toch, heb jij dat alle maal gedaan? Maarwie nam het geld weg?" Het meisje werkte zich los uit de omarming en werd ernstig- „Jan, hij is dood." „Wie?" „De dader, de man, die het geld wegnam." „Maar wie is dat? Wie kan het dan gedaan hebben? Er was nie mand bij me, toen ik het geld uit de brandkast heb gehaald en.... „Niemand? Denk eens goed na." „Nee," antwoordde Drenth nog maals, na enige tijd nagedacht te hebben. Geen mens. Ik heb er geen flauw idee van wie het ge daan heeft. Alleen Van Suchte- len is even bij me geweest om afscheid te nemen en...." „Van die gelegenheid heeft hij gebruik gemaakt om de envelop met het geld in zijn zak te ste ken „Nee!" „Ja Jan, hij deed het. Even voor zijn sterven heeft hij een bekentenis afgelegd en ik heb die bekentenis zwart op wit; er wa ren getuigen bij." Drenth zat stom verbaasd in het halfduister het meisje aan te kijken. Het lijkt me haast onmo gelijk. Waarom deed hij het? Wat had hij aan dat geld? Hij was toch benoemd. (Slot volgd). andere oplossing gevonden te hebben door de huur van het ho tel „Des Pays-Bas" in de Nieuw- straat. De voorbereidingen waren reeds in volle gang, toen men van de bezetting van „Pays-Bas" moest afzien als gevolg van de actie, die daartegen werd ont ketend. Intussen blijft een centraal kantoor voor alle belastingzaken een urgente kwestie, daar de ver schillende diensten nog steeds in een groot aantal gebouwen zijn ondergebracht tot ongerief van het publiek en van de dienst zelf. Thans schijnt men, naar men ons mededeelt, opnieuw het oog te hebben laten vallen op het nog altijd lege terrein aan de Rose gracht. Wellicht is de tijd thans gunstiger om daar een groot kan toorgebouw neer te zetten. Men zou er het aanzien van die plaats over de brug aanzienlijk door verfraaien en het publiek zou er ten zeerste mee gebaat zijn. La ten wij daarom hopen, dat de plannen thans doorgang kunnen vinden. Een monument aan de grens te Eede. Zoals bekend heeft koningin Wilhelmina bij haar terugkeer in Nederland na de bevrijding van het Zuiden voor het eerst weer voet op Nederlandse bodem ge zet te Eede. Naar wij vernemen zal op 13 Maart 1953 ter herinne ring aan dat heuglijk feit aan de grens te Eede een monument worden onthuld. In 1945 was voor dat doel te Aardenburg reeds een comité gevormd, dat ook gelden heeft ingezameld. De landbouwer A. van Parijs te Eede stelde een stuk. grond ter beschikking voor de plaatsing van het monument. Door verschillende omstandig heden werd de uitvoering van het plan vertraagd. Thans heeft het comité bericht ontvangen, dat de Limburgse beeldhouwer P. Rovers in Maart 1953 met zijn werk gereed zal zijn. Het beeld stelt voor een vrouwenfiguur met een brandende fakkel als sym bool van de vrijheid. Het wordt in brons gegoten en zal op een stenen voetstuk worden ge plaatst. De 13e Maart 1953 belooft dus een grote dag te worden voor het in onze historie bekend ge worden Eede. Opbrengst Zendingscollecte. De collecte voor de zending aan de Chr. U-L.O.-school in de Julianastraat alhier heeft tot en met October een bedrag van 47,84 opgebracht. Jong gewend, oud gedaan! Herhalingscursus E.H.B.O. Ingaande November vangt hier ter plaatse een herhalingscursus aan, die geldt voor hen die 2 jaar geleden hun diploma E.H.B.O. behaalden. Zij zullen nu weer een 8-weekse cursus volgen en zich dan aan een herexamen moeten onderwerpen. Eveneens onder auspiciën van het Rode Kruis wordt met een 13-tal deelnemers een z.g. „Wel- fare"-cursus gegeven. Autobotsing. Gisternamiddag was de beruchte straatkruising WeststraatOran jestraat weer eens het toneel van een autobotsing, thans tussen een met graan beladen vrachtauto en een Belgische luxe-auto. Het on geval beperkte zich tot materiële schade. Vismijn. De aanvoer op de vismijn te Breskens bedroeg van 27 t/m 29 October: 497 kg schar 0,31 0,65; 669 kg bot 0,34 0,44; 92 kg wijting 0,33 0,42; 368 kg binnenlandse garnalen 0,60 0,65; 7647 kg export garnalen 0,60 1,20. Leraar Lyceum. Tot leraar in vaste dienst aan de H.B.S.-afdeling van het lyceum te Oostburg is benoemd de heer K. de Wit, thans tijdelijk leraar aan deze school. Sluiting Schilderijententoon stelling. Dinsdagavond kwamen de medewerkenden aan de schilde rijententoonstelling in de raad zaal bijeen. Burgemeester Von Bönninghausen bracht verslag uit over de afgelopen tentoonstelling en was verheugd te kunnen mededelen dat deze eerste expo sitie heeft bewezen, dat men op de goede weg is. Hij bracht dank aan de wethouders en raadsle den, de tentoonstellingscommis sie, de vereniging „Gemeentebe lang" en de andere verenigingen, de pers en degenen die de ver dere reclame hebben verzorgd. Een bijzonder woord van dank bracht spreker aan de heer J. C. Cornelis voor zijn interessante toelichtingen bij het rondleiden van gezelschappen. De suppoos ten werd een blijvende herinne ring aangeboden. Ook het secre- tariepersoneel werd lof toege zwaaid. De heer Calon sprak namens de aanwezigen. Hij bracht de burgemeester lof voor het initia tief om deze tentoonstelling in te richten. Ook pastoor C. de Graauw feliciteerde de burge meester voor zijn initiatief. Cul tuur werkt verheffend op de mens. Hij zegt dat de IJzendij- kenaren trots mogen zijn op deze tentoonstelling en hoopt, dat de burgemeester nog meer derge lijke tentoonstellingen mag orga niseren.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2