Britse minister van koloniën bezoekt Kenya Hardnekkige strijd om heuvelstellingen De Belgische oud-premier Spaak KOREA Jacht op terroristen VRAGEN STAAT VRIJ Wateler-vredesprijs voor mr D. U. Stikker Beide partijen beloven veel als goodwill ambassadeurvoor bnicef DE TUNESISCHE KWESTIE Het inkomen van senator Nixon WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN De verdediging van Amerika's bondgenoten DE STRIJD IN INDO-CHINA Reacties op de onlusten in Port Elisabeth Grote koienvoorraden in Engeland De Amerikaanse verkiezingen Prins Bernhard in Mexico-ciiy gearriveerd Het standpunt van Eisenhower Naturellen nset rijp voor algemeen stemrecht De kosten van de Franse landsverdediging Fran kering bil Abonnement: Terneuzei Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 NA 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5.20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW DONDERDAG 30 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2178. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, is Woensdag per vliegtuig uit Londen te Nairobi aangekomen. Hij zal in Kenya 'n onderzoek instellen naar oorzaak en verloop van het Mau-Mau-ter- rorisme. Op een spoedig na zijn aan komst te Nairobi belegde pers conferentie deelde minister Lyt telton o.m. mede dat een Britse commissie, die een onderzoek zal instellen naar het grondbezit in Kenya, begin 1953 haar werk zaamheden zal aanvangen. In antwoord op vragen zeide hij een onderhoud te zullen heb ben met een delegatie van de Afrikaanse unie", hieraan toe voegend dat hij zoveel, als hem slechts mogelijk was, met verte- In het laatste nummer van het Engelse vakblad „The Aero plane" komt het volgende be richtje voor: „Nederlandse jon gens schrijven gewoonlijk aan de Engelse fabrieken, in kleurrijk bijna-Engels, om inlichtingen en foto's van elk nieuw type vlieg tuig. Barry Bailey-Watson, die de nieuwe post van „Public rela tions manager" van Bristol be kleedt, is nu bezig met zijn eerste stapel van zulke verzoeken. Daarbij is er een die om de „En cyclopaedia Britania" vraagt Afgezien van het feit, dat de Encyclopaedia Britania" onge veer anderhalf duizend gulden kost, is de Nederlander in kwes tie vermoedelijk van plan ge weest bijzonderheden en foto's te vragen over de Bristol „Britan nia", het nieuwe viermotorig ver keersvliegtuig van de Bristol vliegtuigenfabriek. genwoordigers van organisaties in Kenya zou spreken. De leider der „Afrikaanse unie Djomo Kenjatta („Brandende speer"), die, met haar honderd duizend leden, de grootste inboor lingen-organisatie in Kenya is, werd als gemeld, door het Britse bestuur, op grond van de uit gevaardigde noodtoestandsbepa lingen, in bewaring gesteld. Minister Lyttelton zeide dat de toestand in Kenya ,,op zeer ge slaagde wijze door de gouver neur, zijn staf en ambtenaren, is behandeld". In antwoord op de vraag of hij van mening was dat ook gedu rende de noodtoestand hervor mingen op maatschappelijk en ander gebied zouden kunnen worden ingevoerd, verklaarde de Britse minister van Koloniën: „Indien er gegronde grieven be staan, is het de plicht van het be stuur deze te onderzoeken en op te heffen". Lyttelton zal, te beginnen met het komende weekeinde een auto- reis van drie dagen door Kenya maken. Er zijn, na de jongste moord op een Britse boer, uitgebreide voor zorgsmaatregelen genomen om Europese boeren en planters gedurende het regenseizoen, dat, naar verwachting, ongeveer een maand zal duren, te beschermen. Het bestuur van Kenya, dat thans niet in staat is bijeenkom sten der stammen uit te schrij ven, voor het doen van medede lingen, laat nu door vliegtuigen pamfletten boven de woonplaat sen dezer inboorlingen uitwerpen. De "aankomst van Lyttelton viel samen met de eerste berich ten over georganiseerde, onaf hankelijke activiteit van inheem sen tegen de Mau-Mau. Een woordvoerder van de rege ring deelde mede dat een „rege ringsgezinde verzetsgroep" van ongeveer 200 inheemsen in het zuiden van het district van Njeri in actie was. Zij geven inheemsen van wie vermoedt wordt dat zij in verbinding staan met de Mau- Mau aan bij de autoriteiten. Ook verschaffen zij inlichtingen over de organisatie, aldus de woord voerder. De Britse autoriteiten te Ke nia staan nog steeds sceptisch tegenover de betuigingen van onschuld van de „Inheemse bond van Kenia". Zij zeiden dat het bewezen is dat er banden tussen deze or ganisatie en de Mau-Mau be staan. Een woordvoerder van de re gering in Kenia heeft bekend gemaakt, dat zwaar gewapende militaire- en politie-eenheden in allerijl naar alle gebieden van de Kikoejoestam zijn gezonden bij wijze van noodmaatregelen om terroristen te pakken te krijgen en de blanken en „loya le Afrikanen", die aan de rand van de betrokken gebieden wo nen, te beschermen. De Carnegie-stichting te Den Haag heeft de Wateler-vredes prijs toegekend aan de oud minister vrn Buitenlandse Za ken, mr D. U. Stikker, op grond van diens krachtig streven de vreedzame samenwerking der staten tot ontwikkeling te bren gen door bevordering hunner onderlinge organisatie. De Wateler-vredesprijs is in gesteld door de heer J. G. D- Wateier, in leven directeur der Oranje-Nassau, Hypotheekbank te 's-Gravenhage- Hij heeft bij zijn overlijden in 1927 zijn ver mogen vermaakt aan de Carne- gie-stichtingv onder beding, dat uit het revenu jaarlijks een vre desprijs zou worden toegekend aan degene, die op enigerlei wijze de zaak van de vrede het beste zou hebben gediend of die zou hebben bijgedragen tot het vinden van de middelen tot be strijding van de oorlog. De toe kenning geschiedt beurtelings aan een Nederlander en aan een buitenlander. Voor het eerst is de prijs toe gekend in 1931. Zij bedraagt thans na aftrek van het schen kingsrecht 21.000. Volgende week Dinsdag zullen de Amerikanen hun stem op een der candidaten voor het presi dentschap uitbrengen en millioe- nen kiezers beraden zich op hun financiële positie, hun inkomsten en hun schulden, bij het bepalen van hun keuze tussen Eisenho wer en Stevenson. Woesndagavond om 21.05 uur Nederlandse tijd is het toestel der K. L. M., met aan boord Z. K. H. Prins Bernhard en zijn gevolg geland in Mexico-City. De Tunesische afdeling van het „Comité voor de bevrijding van de Maghreb" de Arabi sche benaming voor het.itebied van Tunesiër Algerië en Marok ko heeft in een verklaring aan de Egyptische pers meege deeld, dat de 2 Tunesische af gevaardigden, die deel uitma ken van de Franse delegatie bij de Ver. Naties door het „opper bevel van de nationale bewe ging op een bijeenkomst in een stad in Tunesië" ter dood zijn veroordeeld. Deze afgevaardig den worden ^verraders, die zich aan de imperialisten hebben verkocht" genoemd. Een leider van de Tunesische nationalistische partij „Nieuwe Destoer" heeft verklaard dat het bericht, dat twee Tunesische af gevaardigden, die deel uitmaken van de Franse delegatie naar de Verenigde Naties, door het „op perbevel van de nationale bewe ging op een bijeenkomst in een Tunesische stad als verraders ter dood werden veroordeeld", volko men uit de lucht is gegrepen De Belgische oud-premier Spaak, die voor het Europese fo rum van politieke jongeren heeft gesproken, dat in de Ridderzaal werd gehouden, heeft zich daar na van een andere taak gekwe- ten- J V. A Zijn komst naar ons land had ook ten doel met onze regering besprekingen te voeren over de Het nationale comité van de democratische partij heeft Woensdag een verklaring uitge geven, waarin van generaal Eisenhower geëist wordt, dat hij senator Nixon, de republikeinse candidaat voor het vice-presi- uo guiuoMa-i iSuiMp 'deipsjuop verantwoording van zijn inkom sten te geven. De democraten herinneren er aan, dat Nixon de enige der vier candidaten voor het presi dent- en vice-presidentschap is, die nog geen mededelingen van dergelijke aard heeft verstrekt. financiële bijdrage van de Neder landse regering aan het interna tionale noodfonds voor kinderen, van de Verenigde Naties. De heer Spaak heeft deze taak van „good will ambassadeur" vrijwillig op zich genomen en reeds in enige landen een goed woordje gedaan voor dit noodfonds, waarmee een groot werk wordt verricht. In een bijeenkomst met jour nalisten in Hotel des Indes, heeft de heer Spaak daarover in het kort iets verteld. Hij sprak reeds met onze minister-president, dr. W. Drees, met de minister van Financiën en Sociale Zaken, res pectievelijk de heren Van de Kieft en Suurhof. Het noodfonds werd opgericht door de Verenigde Naties in de algemene vergadering van 11 December 1946. Het werd ge vormd om aan de dringende be hoeften van de kinderen, in het bijzonder die in de door de oorlog verwoeste landen, tegemoet te komen, ter zelf dertijd wilde het de gezondheidszorg voor de kin deren in het algemeen bevorde ren. In de algemene vergadering van de V. N. in 1950 werd beslo ten het fonds op zijn minst nog medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Donderdag ochtend tot Donderdagavond. Iets kouder. Wisselend bewolkt met op de meeste plaatsen enkele buien. In de kustgebieden krachtige, overi gens vrij krachtige Westelijke wind. Iets kouder dan gisteren. VRIJDAG 31 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.01 0.36 1.16 1.26 12.17 12.52 1.32 1.42 ZON MAAN op onder op ondei Oct. 30 7.31 17.15 15.52 4.12 31 7.33 17.13 16.07 5.38 Nov. 1 7.35 17.11 16.25 7.05 2 7.37 17.10 16.48 8.32 3 7.38 17.08 17.19 9.56 4 7.40 17.07 18.02 11.10 Be Verenigde Saten moeten hun bondgenoten bewapenen en hel pen, doch zelf moeten zij „achter deze bondgenoten" blijven staan als een machtige mobiele reser ve, aldus heeft generaal Eisen hower op zijn verkiezingstocht door de staat Fennsylvanië ver- klstird t A.F.P. tekent hierbij aan, dat de generaal hierdoor dus nader is gekomen tot het standpunt van senator Taft, die voorstan der is van landstrijdkrachten, bestaande uit troepen van de Amerikaanse bondgenoten en ondersteund door Amerikaanse marine en luchtmacht. Als hij tot president zal wor den gekozen zal Eisenhower naar Korea reizen om daar de mogelijkheid van het vervangen van de Amerikaanse soldaten aan het front door Z.-Koreanen te bestuderen, zo verklaarde de generaal. „Zolang er Z.-Korea nen zijn, die in staat zijn aan het front te strijden, is er geen enkele reden om Amerikanen dit voor hen te laten doen", al dus Eisenhower in een rede te Lancaster. In Aktoone zei de generaal dat, „Amerika's bondgenoten gehol pen moeten worden bij hun be wapening, opdat zij zelf hun ver dediging kunnen verzekeren". „Amerika moet achter zijn hond- genoten blijven als machtige mo biele reserve", zo voegde hij hieraan toe. In Eisenhowers omgeving heeft men geen commentaar op deze in het vuur van de verkie zingscampagne afgelegde ver klaringen willen geven. In po litieke kringen legt men even wel de nadruk op het feit dat Eisenhower de vraagstukken grondig kent. Hij heeft zijn standpunt met een duidelijk heid en overtuiging naar voren gebracht, die te denken geven, dat hij na rijp beraad over deze kwestie zijn keuze heeft be paald, aldus deze kringen. drie jaar voort te zetten. De taak van het fonds heeft zich na de eerste vijf jaren gewijzigd in die zin, dat het de strijd aanbindt tegen de ziekten onder de kinde ren in de onder-ontwikkelde ge bieden. Dat heeft een humanitair as pect, maar ook een politiek. Wat dit laatste betreft merkte de heer Spaak op, dat ook de regeringen der landen, waar het fonds zijn groot werk verricht, bijdragen. Daarmee wordt dus door de bij dragende landen gezamenlijk een begin gemaakt met de verbete ring van de sociale politiek en de gezondheidszorg in het algemeen in die onder-ontwikkelde gebie den. De regeringen dragen op vrij willige basis tot dit fonds bij. Dat gebeurt van jaar tot jaar. De Ver. Staten hebben op zich genomen voor elke dollar, die door een der landen wordt bijge dragen 2 dollars te betalen. Het noodfonds heeft een bud get opgemaakt van 20 millioen dollars. Er blijft dus 4 millioen voor Europa over. Ons land heeft sedert 1949 een bijdrage gegeven van 238.000 gul den Voor dit jaar werd een be drag van 100.000 gulden beschik baar gesteld. De heer Spaak kon nog met meedelen welk bedrag voor 19o3 zal worden verstrekt. Hij merkte op, dat naast de regeringsbij dra- ge ook gelden uit openbare inza melingen worden verkregen. Zo komt uit de opbrengst van de collecte voor de vluchtelingen, die ook in ons land wordt gehouden, 40 aan Unicef ten goede. België geeft voor 1953 een ho gere bijdrage dan in 1952. Zij is vastgesteld op een equivalent van 200.000 dollars Voor aankopen ten behoeve van Unicef werd sedert 1946 in ons land een bedrag van 1 mil lioen 600.000 dollars besteed. Hoewel communisme, Korea en corruptie belangrijke punten zijn achten waarnemers deze keu- ze via de portemonnaie een be langrijke factor. Volgens hen zijn de meeste Amerikanen in de eer ste plaats geïnteresseerd bij hun eigen economische positie. De democraten met Stevenson en Truman aan het hoofd vertel len de kiezers, dat zij het nooit zo goed hadden als nu en dat een re publikeinse regering het land ar mer zal maken. Eisenhower en zijn republikei nen beloven de Amerikanen be tere tijden, een einde van de in flatie, van hoge belastingen en van verspilling door de regering. Op de vier millioen negerkie zers, die normaliter democratisch stemmen, schijnt het „welvaarts thema" der democraten de mees te indruk te hebben gemaakt. In de landbouwstaten lopen de meningen, of de democraten dan wel de republikeinen beter voor de boeren zullen zorgen, uiteen. In de steden zijn de meeste za kenlieden en hoofdarbeiders voor Eisenhower, omdat zij „de belas tingen schreeuwend hoog vin den" en „omdat de regering in het wilde weg geld uitgeeft". „Als de inflatie geen halt wordt toege roepen zullen wij tot socialisme komen", aldus vele arbeiders. Voorts zeggen de republikei nen, dat zij de steun van de mees te vrouwen hebben, alsmede die van de jongere generatie, manne lijk zowel als vrouwelijk. Hier vindt generaal Eisenhower voor al steun, omdat huisvrouwen kla gen over hoge levensmiddelen- prijzen en omdat vooral moeders en jonge mensen bevreesd zijn voor de oorlog in Korea. In New- York verklaarde Eisenhower Woensdag, dat zijn belofte om persoonlijk naar Korea te gaan als hij tot president wordt geko zen „elk Amerikaans gezin moed heeft gegeven". Bij hun pogingen om de invals poorten naar Zuid Korea in han den te krijgen hebben de commu nisten Woensdag opnieuw het zwaartepunt van de strijd ver legd, ditmaal terug naar de heu velstellingen aan het centrale front. Terwijl in het Westen de strijd luwde begonnen de Chinezen kop pige aanvallen op de Scherp- schutterskam aan het centrale front. Op deze kam is na een Dinsdag hebben Franse strijd krachten de post Ben San, 20 km ten N. van Saigon, die de avond tevoren door de Vietminh werd veroverd, heroverd. Volgens het Franse hoofdkwartier in Saigon achtervolgen de Franse troepen de naar 't noorden terugtrekken de Vietminh-strijdkrachten. De voorhoede van de Vietminh- opstandelingen heeft de noorde lijke oever van de „Zwarte rivier bereikt en versterkte Franse troepen staan aan de zuidelijke oever opgesteld om het elk ogen- bik verwachte offensief op te vangen. Een Franse woordvoerder ver klaarde, dat voor elke 3 opstande lingen twee Fransen gereed staan om in de strijd te worden gewor pen. Verwacht wordt, dat de op standelingen zullen trachten door te breken naar Laos, Cambodja en Indo-China's westelijke buur- staten. Franse jagers hebben Woens dag in het bergachtige gebied Thai troepenverzamelingen van de Vietminh aangevallen. De strategisch belangrijke weg van Jen BaJ naar Nghia Lo, waar langs de opstandelingen verster kingen aanvoeren, is afgesneden. Een aanval der opstandelingen op een Franse post ten zuiden van Ninh Binh, in de delta van de „Rode rivier", is afgeslagen. Franse jagers achtervolgden de terugtrekkende opstandelingen. strijd van vijf uur door de geal lieerden voor de zeventiende maal in zestien dagen tijds de Spelden- punttop veroverd. Amerikaanse superforten heb ben Dinsdagavond 80 ton bom men geworpen op een hoofdkwar tier in de buitenwijken van i Pjongjang, de Noordkoreaanse hoofdstad. Thunderjets bombar deerden een ander hoofdkwartier ten Oosten van Soenman. Communistische verbindingsof ficieren hebben Woensdag te Panmoendjon aan de geallieerden een schrijven overhandigd, waar in wordt geprotesteerd tegen het voorval in het krijgsgevangenen kamp op het eiland Koje van 26 October, waarbij één gevangene om het leven is gekomen en 75 gevangenen werden gewond. De hardnekkige gevechten, die in Korea om de heuvelstellingen worden gevoerd, worden weer spiegeld in de verlieslijsten van de Amerikanen. De vorige week verloren zij 1,278 man aan doden, gewonden en vermisten. Sedert 't begin van de Koreaan se oorlog zijn in totaal 123.395 Amerikanen gewond, gesneuveld of als vermist opgegeven. Onafhankelijk optreden van de Zuidkoreaanse luchtmacht. De jonge Zuidkoreaanse lucht macht' heeft Dinsdag, voor het eerst zonder enige Amerikaanse hulp, met succes aanvallen on dernomen tegen Noordelijke frontstellingen, aldus heeft het hoofdkwartier van de vijfde luchtmacht bekend gemaakt. De Zuidkoreaanse piloten vielen met hun Mustangs waarnemingspos ten en militaire installaties der Noordelijken aan. Waarnemers van de Amerikaanse luchtmacht noemden de operatie „zeer ge slaagd". Volgens het hoofdkwar tier van de vijfde luchtmacht is zij een belangrijke stap naar de organisatie van een onafhanke lijke Zuidkoreaanse luchtmacht. Tot dusver werden de Zuidko reaanse vliegers steeds bijgestaan door Amerikanen. Na 2 maan den van intensieve opleiding zoo wel van vliegers als van grond personeel zijn de Zuidkoreanen Dinsdag in de lucht voor het eerst onafhankelijk opgetreden. Onlusten in het naturellendorp New-Brighton bij Port-Elizabeth, waarbij 4 blanken en een tiental naturellen om hef leven zijn ge komen en grote schade is aange richt, hebben grote verslagenheid in Zuid-Afrika teweeggebracht. New-Brighton wordt wel het „model-naturellendorp" van de unie genoemd. De minister voor de Drand- stoffenvoorziening, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de Engelse koienvoorraden van 19 millioen ton de grootste zijn, waarmede Engeland sedert de oorlog de winter ingaat. Hij deelde tevens mede dat de huisvrouwen zoveel ruw kolen gruis zeer kleine onbewerkte kelen die tot dusverre wer den gebruikt voor industriële doeleinden kunnen kopen, als zij wensen. Gewone kolen zullen echter gerantsoeneerd blijven. Onder leiding van de toen malige burgemeester, mr. Adolph Schauder, heeft de stadsraad van PortElisabeth een uitgebreid huizenbouwplan ten uitvoer ge bracht. Er werden stenen huizen van 2 of 3 kamers met vrij wa ter, riolering, medische hulp en medicijnen tegen een huur van 2 a 2,50 per week beschikbaar gesteld. Toen het huisvestings probleem door het binnenstro men van naturellen als fabrieks arbeiders in Port-Eizabeth op een gegeven moment acuut werd, heeft de stadsraad zoveel moge lijk kisten, die als verpakking voor autos hadden gediend, opge kocht en met dit materiaal 1000 bungalows gebouwd, die van alle gerief werden voorzien. Bovendien waren avondklok, passenstelsel en registratie van dienst-contracten voor naturellen tot nog toe onbekende verschijn selen in Port-Elizabeth. Mr Schauder, die de bijnaam „Songeba" of „de man van barm hartigheid" van de naturellen heeft gekregen, zeide altijd, dat het percentage misdrijven van naturellen, gepleegd in Port-Eli- zabeth, zo laag was, omdat de naturellen in gemeentehuizen woonden. De mening van „Die Burger welke krant de regering steunt, is dan ook, dat in New-Brighton de naturellen niet over onder drukkende wetgeving kunnen klagen. De naturellenopstand zou volgens het blad het gevolg zijn van de „buitensporige publi citeit" en de „bedekte en open lijke aanmoediging" van blanke zijde, die de beweging van lijde lijk verzet tegen onrechtvaardig genoemde wetten zou genieten. Het African National Congress, de naturellenbond die deze bewe ging propageert, zou zijn verant- woordeijkheid voor het gebeurde in Port-Elizabeth dan ook niet kunnen afschuiven door de be schuldiging, dat de regering de politie zou gebruiken om de niet- blanke bevolking te terroriseren. „Die Burger" beklaagt zich er bovendien over, dat oppositie kranten een streng optreden tegen de Mau-Mau-beweging in Kenia toejuichen, maar er bij de eigen regering, op aandringen niet krachtdadig op te treden na de onlusten in Port-Elizabeth. De „Cape-Times", ondersteu ner van de oppositie, meent dat men uit de gebeurtenissen te Port-Elizabeth de conclusies kan trekken: 1. dat Zuid-Afrika op een of andere manier ernstig in gebreke is gebleven in zijn taak om de Bantoe te handhaven en 2. dat de naturellen nog niet rijp zijn voor een algemeen stem recht. De beweging van lijdelijk verzet betekent, aldus de „Cape- Times", dat de naturellen een zekere graad van politieke be wustheid hebben bereikt, welke onder een andere regering zeker pas over ongeveer 20 jaar tot ontwikkeling zou zijn gekomen. De „Cape Argus" waarschuwt tegen overijlde conclusies. De spanningen zijn groot, maar de oorzaken zijn niet uitsluitend van politieke aard of te wijten aan de rassenverhoudingen. De hoge le- venskosten, die vooral op de na turellen in de steden en in model dorpen drukken, hebben ook een rol gespeeld, meent het blad. De Franse minister van lands verdediging Pléven heeft bij de Franse nationale vergadering de begroting voor de Franse mili taire uitgaven in 1953 ingediend. Het totaal bedrag is 1464 millard francs, hetgeen 64. milliard meer is dan in 1952. Een bedrag van 44 milliard francs zal echter voorlopig niet worden besteed, hangende een beslissing over vergrote Ameri kaanse militaire hulp aan Frank rijk. Het „bevriezen" van dit be drag zal geen uitwerking hebben op de Franse wapen- roductie. De onderverdeling der Franse militaire uitgaven in 1953 is: Europa 898 milliard; landstrijd krachten in Indo-China 387 mil liard, andere Franse overzeese gebieden 40 milliard, bescher mingsmaatregelen voor de bur gerij in geval van vijandelijke luchtaanvallen 7 milliard en an dere posten 140 milliard francs. Frankrijk zal in 1953 60 mil liard francs meer besteden voor zijn militaire verdediging in Europa. De uitgaven voor Indo- China zijn daarentegen met 13 milliard francs verminderd. I Het „bevroren" bedrag van i 44 milliard francs is de tegen waarde van de 125 millioen dol lar Amerikaanse militaire steun, die minister Letonneau bij een in dit jaar aan Washington gebracht bezoek werden toegezegd- Minister Fléven zeide te hopen, dat het vraagstuk der Franse uitgaven voor de landsverdedi ging op bevredigende wijze zal worden geregeld op de bijeen komst, die in November a.s. door de Nooi'datlantische raad zal worden gehouden. De Franse re gering hoopt nog steeds haar bondgenoten ervan te kunnen overtuigen dat het met het oog op de Franse krachtsinspannnig in Indo-China niet meer dan rechtvaardig is, dat Frankrijk kan rekenen op het volle bedrag aan Amerikaanse militaire steun, dat minister Letourneau bij zijn bezoek aan Washington werd toe gezegd", besloot hij.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1