De toestand in Kenia r NYLONS Gemeenteraad van Sas van Gent BATIG SALDO E RECHTSZAKEN DE STRIJD IN INDO-CHINA DE WERELDKOOPVAAR DIJVLOOT BREIDT ZICH NOG STEEDS UIT AGENDA MEER IMMIGRANTEN STROMEN CANADA BINNEN KERKNIEUWS PREDIKBEURTEN Afgevaardigde met revolver Visser.koole.M.v. .J Verhaal van de Zuidhollandse eilanden DE ZEDENVERWILDERING IN HARDENBERG. Frankrijk en de E.V.G. Ander ontwerp Nationaal Monument voor de koopvaardij Onze complete Juwelenserie HENK VAN HEESWIJK Sir Evelyn Baring, de gouver- neur van Kenia, heeft Dinsdag bij de opening van de nieuwe zitting van de wetgevende raad verklaard, dat economische en sociale vooruitgang in Kenia niet mogelijk is „in een toestand van onrust". Kenia, aldus de gouverneur, had thans het meest behoefte aan „versterking van het ver trouwen onder de zeer vele vre delievende en loyale Afrikanen, die gekant zijn tegen geweld". Sir Evelyn deelde mede, dat de regering van Kenia in de komen de twaalf maanden van plan is: 1. 6.750.000 Pond sterling te besteden aan de ontwikkeling van het land. 2. De grote hoofdweg van Oeganda via Eldoret volledig te herstellen en 3. Een project uit te voeren voor de voorziening van Mom basa met 36 millioen liter water meer per dag. Andere plannen van de rege ring omvatten om.: Verbetering van bestaande landbouwgronden, vestiging van Afrikanen in gebieden, die van de Tsetse-vlieg gëzuiverd zijn en de aanleg van wegen en de wa tervoorziening in deze gebieden, het stichten van gemeenschaps centra, scholen e.d. voor Afrika nen die in de bossen leven, de bouw van nieuwe ziekenhuizen en de inrichting van medische centra. Een intensieve woning bouw en eventueel de bouw van een olieraffinaderij in Mombas- sa en olie-exploratie. De gouverneur onthulde ook, dat op het ogenblik plannen wor den gemaakt voor de verdedi ging van de kolonie in geval van oorlog „of iedere andere ernstige noodtoestand". Er worden verder plannen ge maakt voor de inrichting van Nairobi, om de dienstplichtigen in staat te stellen hun opleiding in Kenia zelf in plaats van in Zuid-Rhodesië te voltooien. (De wetgevende raad van Ke nia bestaat uit Europeanen, Azia ten en Afrikanen). De regering heeft Dinsdag be kend gemaakt dat een blanke landbouwer in zijn afgelegen boerderij in het Noordelijke ge bied van Knangop door Afrika nen is vermoord. Ook twee Afri kaanse bedienden werden ver moord. De politie weet nog niet of de daders leden zijn van de Mau Mau. Politie en - militairen hebben de omgeving van de boerderij afgezet en zijn een onderzoek be gonnen. Kinangop is een van de vrucht baarste gebieden van Kenia. Er bevinden zich boerderijen van blanken. De laatste tijd zijn ver sterkingen van de politie en mili tairen naar Kinangop gezonden als voorzorg tegen mogelijke aanvallen en roofovervallen van Kikoejoe's. De politie in Nairobi onder zoekt berichten volgens welke de Mau Mau zwarte lijsten heeft opgemaakt van blanken en Afri kanen die uit de weg moeten worden geruimd. Het militaire hoofdkwartier heeft bekendgemaakt, dat in de afgelopen 24 uur in het gebied van de rivier de Tsjania, 50 km ten noorden van Nairobi, 38 Afri kanen zijn gearresteerd. Drie nieuw gekozen leiders van de 100.000 leden tellende „inheem se bond van Kenia" hebben ver klaard, dat elk Mau-Mau-lid dat in de bond zou worden aangetrof.voor de Almelose rechtbank tot fen onmiddellijk uit de partij zou I zware straffen veroordeeld. DREIGBRIEF AA^f MEISJE GESCHREVEN. De 24-jarige los-werkman J. B. uit Rotterdam is door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van zes maanden met aftrek en ter be schikkingstelling van de regering Hij zou zijn vroeger meisje in Schiedam een dreigbrief hebben geschreven. Daarna kocht hij 'n dolkmes en begaf zich naar het meisje, doch de politie hield hem aan. De eis was een gevangenisstraf van negen maanden met aftrek en ter beschikkingstelling van de regering. Zware straffen. 17 Jongelui uit de gemeente Hardenberg die zich schuldig hebben gemaakt aan het plegen van ontuchtige handelingen met minderjarige meisjes en aan ergerlijke vernielingen, zijn Het vooruitzicht dat Frankrijk de bekrachtiging van het E.V.G.- verdrag zal uitstellen tot volgend jaar, zal de midden December te houden vergadering van de raad van het Atlantisch Pact veel van haar nut doen verliezen, naar men in diplomatieke kringen te Londen vreest. Tot voor kort verwachtte men, dat de bekrachtiging door Frank rijk en West-Duitsland, nodig om het E.V.G.-verdrag in wer king te doen treden, nog deze herfst een feit zou zijn. Waarnemers te Londen gelo ven, dat de ratificatie vertraagd wordt door het feit, dat tussen Frankrijk en Duitsland geen overeenstemming over Saarland is bereikt en wat Frankrijk be treft door de krachtige critiek, die onlangs op de E.V.G. is uit gebracht door leidende radicale worden gezet. Zij voegden er aan toe dat de bond nog steeds achter de gearresteerde leider Djomo Kendjatta staat. Zijn plaatsvervanger Odede zei- de dat de regering veel inheemsen had gearresteerd, die zouden heb ben kunnen medewerken aan het herstel van de gebreken in Ke nia. De drie leiders van de bond pu bliceerden „in naam van het volk van Kenia" een lijst met 24 eisen, waarvan er een aantal zal wor den voorgelegd aan de Britse mi nister van Koloniën, Lyttelton, wanneer hij heden te Nairobi aankomt. De eisen behelzen o.m. de on middellijke invoering van de ver klaring van de rechten van de mens; bevrediging van de behoef te aan land van de inheemsende onmiddellijke invoering van een verkiezingsstelsel voor alle in heemse leden van de wetgevende raad; verkiezing van inheemsen in alle districts- en andere be stuursraden en vrijheid van han delen voor vakverenigingen. Daar het comité van de stich ting Nationaal Monument Koop- vaardQ'TïèefTierheend té moeten afwijken van het advies van de jrijsvraagjury, is overleg ge pleegd tussen comité en jury- Na dit overleg heeft het comité zich nogmaals beraden, waarbij de keuze tenslotte is gevallen op het ontwerp, dat onder het mot to „Boeg" was ingezonden en dat vervaardigd is door de beeldhou wer F. Carasso te Amsterdam. Ter verklaring van deze keuze herinnert het comité er aan, dat zijn prijsvraagprogramma een moeilijke opdracht op de schou ders van de mededingers legde. Zij moesten, een monument ont werpen, dat niet alleen aan vele begrippen als offervaardigheid, plichtsbetrachting, moed in de strijd en vreugde na de bevrij ding uitdrukking moest geven, doch dat voor brede lagen van de bevolking begrijpelijk moest zijn. Het comité "voelt zeer wel, dat de prijsvraaginzenders hier nauwe lijks volledig konden zijn en dat zij al naar hun persoonlijke aard op een van deze verschillende aspecten de nadruk hebben doen vallen. Aan de andere kant heeft dit ook de taak van de jury aller minst vereenvoudigd. Dat de jury bij haar beoorde ling allereerst de aesthetische betekenis en daarna pas de alge mene begrijpelijkheid van de ontwerpen in beschouwing nam, kan het comité volkomen billij ken. Het comité zelf heeft de eis van algemene verstaanbaarheid zwaar doen wegen en meent, dat het ontwerp onder motto „Boeg" daaraan voldoet in tegenstelling tot het ontwerp, dat de jury voor uitvoering heeft aanbevolen. De besprekingen met de heer Carasso over het uitvoeringsont- werp zullen thans worden ge opend. In een communiqué van het leger der Vietminh wordt gezegd dat de gehele commandostaf van de tegenstander in de sector van Nghia Lo (N.-W. Indo-China) bij de jongste verovering van de stad gevangen was genomen. „Bijna alle commandanten van de sector Phoeyon zijn gevangen genomen en twaalf vijandelijke compagnieën vernietigd, waarbij de meeste soldaten er van gevan gen werden genomen", aldus het communiqué, dat er aan toevoegt dat wapens, voornamelijk van Amerikaanse oorsprong, buit wa ren gemaakt. De opperbevelhebber der Ame rikaanse vlootstrijdkrachten in het gebied van de Stille Oceaan, admiraal Radford, wordt te Sai gon verwacht, waar hij bespre kingen zal voeren met de Franse minister voor de verbonden In do-Chinese staten, Letourneau. Overeenkomstig de eis werden zij veroordeeld tot straffen va riërende van 6 weken tot 8 maanden. Bovendien werden de meesten onder toezicht van de protes tants-christelijke reclassering gesteld voor een proeftijd van 3 jaar. In die proeftijd zullëh zij zich de eerste 6 maanden niet na 11 's avonds op straat mogen begeven zonder vergunning van de rijkspolitie. Twee van hen zullen zich na 10 uur niet meer buitenshuis mogen begeven. AUTOBUS STORTTE IN RAVIJN. Gisteren heeft de rechtbank te 's-Hertogenbosch de strafzaak tegen de Eindhovense buschauf feur J. van A. voor onbepaalde tijd aangehouden en de stukken terugverwezen naar de rechter commissaris voor het instellen van een nieuw onderzoek naar enkele punten in deze zaak en voor het horen van deskundigen. ^4jDctober had de officier van justitie tegen Van A. een hechtenisstraf van zes weken ge- eist en een voorwaardelijke ont zetting uit het recht motorvoer tuigen te besturen voor de tijd van vier jaar met de bepaling, dat Van A. gedurende die tijd niet in het buitenland zou rijden. De buschauffeur is in Augustus 1950 met zijn touringcar, waarin zich 36 passagiers bevonden, in de omgeving van Grenoble in de Franse Alpen verongelukt, door dat op een zeer gevaarlijke hel ling bij St. Pierre Message de remmen van de tournigcar wei gerden. Een achttal passagiers liep ernstige kwetsuren op- Tij dens de openbare behandeling verklaarden deskundigen naar aanleiding van- opmerkingen van passagiers, dat de chauffeur in een te grote versnelling de afda ling zou zijn begonnen. De rem-, voeringen* werden door wrijving verteerd en daardoor verloor de tien-ton touringcar haar gehele remvermogen. Bij afdaling be hoort men af te remmen op de compressie van de motor, aldus de deskundigen. HEDEN: TERNEUZEN: Luxor Theater 8 uur: Biosc. Heldenlegioen. Kantoor N.V. Schelde- veem, 11 uur: Algemene ver gadering. AXEL: Het Centrum, 8 uur; Biosc. De dokter en het meis je. MORGEN: TERNEUZEN: Ned. Herv. Kerk, 7.30 uur: Chr. Winter- lezing. OOSTBURG: Café De Een hoorn, 4 uur: Openbare ver koop krachtens art. 1223 B.W. van een garage-gebouw. Volgens de nationale bond voor de Amerikaanse scheep vaart is de wereldkoopvaardij- vloot thans groter dan ooit te voren. De federatie schatte dat als de lopende orders zijn uitge voerd de koopvaardijvloot 22.000.000 ton groot zal zijn, dat is 24 procent groter dan nu en zelfs 40 procent groter dan vlak vóór de tweede wereldoorlog. De landen die het grootste deel van de nieuwbouw voor hun rekening genomen hebben zijn: het Ver. Koninkrijk: 30,2 procent van de wereldconstruc tie en een vloot die 23,9 procent van de wereldvloot omvat; Noorwegen resp. 17,8 en 9,3Pa nama 6,4 en 6,1; Duitsland 5 en 1,8; Japan 2,3 en 3,9; Frankrijk 4,8 en 4,5; de Ver. Staten 3,4 en 17 procent. 64 Procent van de uitstaande orders heeft betrekking op tan kers; 33,2 procent op vracht schepen en 2,8 procent op pas sagiersschepen. De helft van alle 'n aanbouw zijnde tankers is bestemd voor het Ver. Koninkrijk en Noorwe gen. 5,3 Procent van deze tan kers is bestemd voor Ameri kaanse rederijen, die thans 's werelds grootste tankvloot be zitten. Voor 30 landen staan nieuwe vrachtboten op de helling. De meeste hiervan zijn bestemd voor het Ver. Koninkrijk (37 procent), Duitsland (12,6 pro cent), Noorwegen (10,8 procent) en Japan (6,1 procent). Gereform. gemeente. Bedankt voor Scheveningen door ds D. L. Aangeenbrug te Terneu- zen. CHR. GEREF. KERK. Woensdag 29 October. Zaamslag: 7 u. n.m. Ds. B- van Smeden, van Rotterdam (Z.). De bond maakt bekend dat de moderne vrachtboten sneller en groter zijn dan die van vóór de oorlog doch dat de financiële resultaten niet overeenkomstig gestegen zijn door de langere ligtijd in de havens. Volgens de bond zal de ton nage aan passagiersschepen nooit meer het peil van 1939 be reiken, doch wanneer de lopen de bestellingen zijn afgeleverd op ongeveer 30 procent van het vooroorlogse peil komen te lig gen. De ontdekking dat de leider van de Poolse delegatie, Stanis- laf Skrzesezefski, een revolver bij zich had op de vergadering van de Ver. Naties, heeft grote opschudding veroorzaakt onder de bewoners van zijn hotel. De revolver werd gevonden door een kamermeisje, toen zij het bed van hem wilde opschud den en het ding voor haar voe ten rolde. De Poolse leider was zo onder de indruk van het in cident dat hij vergat te stem men, toen tijdens de vergade ring de kwestie van toelating van een nationalistische dele gatie op de vergaderipg van de V. N. werd besproken. (Advertentie) AGAAT Enkalons links zwarte naad rechts beige naad 3,75 SAFFIER Perions 30 denier 3,95 met zwarte naad OPAAL Nylons 30 denier 4,95 met Nylon boord BRILJANT Nylons 30 denier 5,75 extra lang ONYX Nylons 15 denier 5,95 met zwarte naad DIAMANT Perions 30 denier 6,90 extra sterk PAREL Enkalons 30 denier 6,90 de mooiste kous TRIANGEL Enkalons 30 denier 7,95 (1 paar PAREL Enkalons met 1 reserve kous). Draag geen gewone Nylons. Maak keuze uit de speciaal geselecteerde, NYLONS onze JUWELENSERIE Uw Modehuis ind gemeenteraad In een slecht bezette vergadering bijeen. Niet minder dan 3 raadsleden waren afwezig. Bij de ingekomen stukken bevindt zich een schrijven van de dienst voor bouw- en woningtoezicht in Oost Zeeuws-Vlaanderen betref fende de affaire met de ambtenaar Van O. De heer De Groff merkt op, dat er in verschillende gemeenteraden heel wat deining is geweest om trent deze ambtenaar. Hij vindt het jammer, dat het gebleven is bij een mededeling van de voorzitter. Hij had liever gezien, dat er een com missie van onderzoek van diverse gemeenteraadsleden uit Oost Zw:- Vlaanderen was ingesteld. Spr. wil alsnog op deze zaak terugkomen door het instellen van zo'n commis sie. Hij verzoekt de voorzitter dan ook als lid van de bestuurscommis sie deze zaak aanhangig te maken. H\j is ook wel van mening, dat de brief op de verkeerde tafel terecht is gekomen, maar wil zich momen teel niet uitlaten omtrent de in houd van de brief. Spr. vindt de bestraffing van de ambtenaar zeer zwaar. Er wordt niet minder dan 100 per maand van zijn salaris ingehouden, terwijl ook zijn studie toelage wordt ingehouden. Dit houdt in, dat de betrokken ambte naar wordt gedwongen naar een andere betrekking om te zien. Hjj zou willen zien, dat het salaris ge steld wordt zoals het voorheen was en dringt er nogmaals op aan, dat door een nieuwe commissie uit di verse gemeenteraden samengesteld alsnog een onderzoek wordt inge steld. De heer Scheffer sluit zich aan bjj de woorden van de heer De Groff. De voorzitter antwoordt hierop, dat in de bestuursvergadering de kwestie in den brede is besproken en dat de gehele centrale dienst gereorganiseerd zal worden. De heer De Groff merkt nog op, dat hij niets heeft tegen de centra le dienst, maar hij kan alleen dan zijn vertrouwen hieraan geven, in dien de dienst beter zou werken. In verband met bestaande uitbrei dingsplannen wordt 'n verzoek van de heer J. E. Martens om gemeen tegrond in erfpacht afgewezen. Tot leden van de woonruimtecom missie worden benoemd de heren A. Snelleman, Ch. Hemelsoet, P. Hamelink, E. Roegiers en W. de Meijer. Aan de heer G. F. P. van der Peijl te Terneuzen wordt toe stemming verleend voor de bouw van 2 woningen aan de Westdam. Op een vraag van de heer De Groff blijken dit 2 huurkoopwonin gen te zijn op eigen risico. B. en W. worden gemachtigd tot onderhandse verpachting van een aantal volkstuintjes ten Westen van de Burg. Hoefnagelstr. tegen een pachtprijs van 2% ct per m2. Over een voorstel tot openbare verkoop van de suikerbieten groei ende op de door de gemeente aan gekochte gronden langs de Vrij- straat in de St. Albertpolder, ont staat een levendige discussie. De heer De Braai is van mening, dat het rooien van de bieten en verkoop aan de fabriek door de gemeente zélf het voordeligst zou kunnen geschieden, aangezien men 40 per 1000 kg zou ontvangen en, volgens schatting, zijn er onge veer 20 a 25.000 kg. B. en W. zien hierin bezwaren. Na rijp overleg besluit men tot openbare verkoop over te gaan, maar dat B. en W. zich een mini mumprijs vormen. Indien de ver koop daar beneden zou blijven, zou men zelf tot rooiing overgaan. De heer De Groff vraagt wat men voornemens is met de grond, die als bouwgrond is bestemd, maar waarvoor momenteel geen huizen beschikbaar zijn. B. en W. zouden van de 2 ha 2 percelen van 1 ha willen maken en verpachten aan inwoners van Sas van Gent, telkens voor één jaar met de restrictie, dat deze onmid dellijk opvraagbaar zijn zonder vergoeding van pachtderving en schadeloosstelling van de hierop groeiende gewassen. Over een voorstel tot verkoop van uitkomende oude straatkeien bij vernieuwing van de Westkade met klinkers zijn verschillende le den het niet eens. De heer De Groff meent, dat men niet tot ver koop van deze keien moet over gaan, aangezien deze keien nog goed zouden kunnen dienen voor verbetering van de Poelstraat. Wethouder Marquinie zegt dat men op het ogenblik voor oude straatkeien de helft geeft van de prijs van 1 m2 klinkers. Het is hem gebleken dat het steeds verkeerd uitloopt als men oude straatkeien gebruikt voor aanleg van andere wegen. De heren De Groff en De Braai zijn van mening, dat deze keien van betere kwaliteit zijn dan die welke destijds uit de Stationsstraat zijn gekomen. Op voorstel van de heer De Groff nemen B. en W. dit voorstel terug, aangezien de vernieuwing pas in Maart of April 1953 zal geschieden. Ook een voorstel tot ruiling van grond met J. J. van Waterschoot in verband met verbetering van het uitzicht voor het verkeer, ko mende uit de Kloosterlaan naar de Westkade en omgekeerd, kan niet dadelijk de goedkeuring van de raad wegdragen. Na lange dis cussie meent de raad, dat het bil lijk is aan de wensen van de heer Van Waterschoot tegemoet te ko men en de muur weg te breken tot aan de ingang van de garage. De raad machtigt B. en W. deze kwestie op te lossen en verklaart zich accoord met de ruiling van de grond. Een voorstel tot het aanvragen en aanvaarden van de definitieve voorschotten uit 's Rijks kas voor de bouw van 12 arbeiderswoningen aan de Singelstraat wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Winkelsluiting. Daar de minister van Economische Zaken niet accoord kan gaan met de openstelling van de winkels des Zondags van 14 tot 18 uur, moet een oplossing worden gezocht. B. en W. stellen voor om te verzoe ken de winkels open te stellen op Zondagnamiddag, die gebak, ban ket, Ijs, groente en fruit, rookarti kelen en souvenirs verkopen, dus de winkels die ingesteld zijn op het toeristenverkeer. De heer De Braai is het hiermee niet eens. Hij vindt dat de Zondags rust moet worden geëerbiedigd. De raad besluit het voorstel van B. en W. over te nemen, waarbij de heer De Braai aantekening ver zoekt te hebben tegengestemd. Aan de heer L. F. B. de Meijer wordt verlenging van erfpacht ver leend tot het jaar 2000 voor het perceel aan de Prinsenkade 23. Toewijzing woningen. Van een drietal woningbouwver enigingen n.l. „Vooruit", „Sas van Gent" te Sas van Gent, en de Ka tholieke woningbouwver. „Zeeuws- Vlaanderen" te Kloosterzande is een verzoek ingekomen om de door de gemeente gebouwde woningen in beheer en exploitatie over te nemen. De voorzitter deelt mede, dat B. en W. het over deze verzoeken niet eens zijn en verzoekt de raad met een voorstel te komen. De heer Adam meent, dat de ex ploitatie en beheer geheel binnen de gemeente moet blijven, zodat hij voorstander is de woningen aan de twee plaatselijke bouwverenigingen over te dragen. Wethouder De Maajjer vindt dat men een en ander van een princi pieel standpunt moet bekijken. De Katholieke bouwvereniging heeft ook in Sas van Gent leden. Door aan deze bouwvereniging geen wo ningen toe te wijzen, schakelt men een deel van de bevolking uit. De neer De Groff heeft alle res pect voor het principiële standpunt maar moet opmerken, dat als men van een bepaalde zijde woningen wenst te verkrijgen, men tot het stichten van een plaatselijke ver eniging moet overgaan. Spreker vindt het jammer een andere kwes tie hierover ter tafel te moeten brengen. Hij heeft n.l. van de bouw- ver. „Vooruit" een afschrift van een brief gekregen, gericht aan de raad van Sas van Gent, die, volgens spr., nooit in de raad is behandeld. Hij vindt het jammer, dat brieven, welke aan de raad zijn gericht, door B. en W. in portefeuille wor den gehouden en er niet meer uit komen. Het blijkt, dat B. en W. deze vereniging niet ter wille zijn, anders hadden ze dit schrijven al lang behandeld. De heer Marquinie gelooft ook niet, dat deze brief in de raad is geweest, maar is blijven rusten, daar er destijds geen bouwvolume beschikbaar was. De voorzitter deelt mede, dat de Katholieke Zeeuws-Vlaamse bouw vereniging een regionale vereni ging is voor geheel Zeeuws-Vlaan deren en recht heeft op een aan deel in de over te dragen woningen. De heer Scheffer kan zich aanslui ten bij de woorden van de heer Adam en vindt, dat deze woningen niet overgedragen moeten worden aan een vereniging, welke haar ze tel niet heeft in Sas van Gent. Wethouder Marquinie wil ze ook liever toewijzen aan de twee plaat selijke verenigingen, maar zou wen sen, dat deze verenigingen zo soe pel mogelijk zullen werken ten op zichte van de verschillende richtin gen in de gemeente. De voorzitter brengt het voorstel in stemming om de woningen toe te wijzen aan de 3 aanvragers. Met 2 tegen 6 stemmen wordt dit voor stel verworpen, waarna met dezelf de stemverhouding wordt aangeno men de woningen toe te wijzen aan de plaatselijke bouwverenigin gen. Tegen de 2 K. V. P.-leden. Rondvraag. De heer De Braai vraagt B. en W. in overweging te nemen, nu kerke lijke huwelijken in de Zandstraat gesloten worden, ook de burgerlij ke huwelijken aldaar te doen plaats vinden en hiervoor een geschikte plaats uit te zoeken. De voorzitter zegt toe dit in over weging te zullen nemen. De heer De Braai heeft verno men, dat de huishoudschool in het voormalige patronaatsgebouw is geopend. Maar wat gebeurt er nu met de z.g. pottenbakkerij, welke door die stichting werd gekocht? Uit de toelichting van de voorzit ter blijkt, dat de acte nog niet is gepasseerd en dat ook het ministe rie zijn goedkeuring nog niet heeft gegeven. Deze mededeling ontlokt veel cri tiek en verschillende leden verzoe ken de voorzitter de acte zo spoe dig mogelijk te laten passeren. De heer De Braai is het ook niet eens met de toestand van 't woon wagenkamp. De toestanden al daar zijn hemeltergend. De voorzitter beaamt, dat het geen gelukkige plaats is. Het is echter niet gemakkelijk hiervoor een terrein te vinden. Men heeft overleg gepleegd met Westdorpe om tot een gezamenlijk terrein te komen aan het z.g. Polderskanaal, maar dit wordt niet toegestaan. B. en W. zullen de kwestie nog eens bekijken. De heer De Braai informeert, of men nog geen oplossing gevonden heeft voor het onderbrengen van de neutrale kleuterschool. De voorzitter deelt mede, dat men heeft gedacht aan de voormalige zagerij van de heer P. de Ridder, maar dat dit niet mogelijk bleek. De heer De Braai vraagt, waarom de gemeente het pand niet heeft gekocht van de heer Plasschaert aan de Westkade. Een lid van de raad heeft de secretaris toch mee gedeeld, dat dit pand te koop was. Beide wethouders delen mede, dat dit niet aan hen is doorgegeven. Tenslotte zou de heer De Braai willen weten hoe het komt dat een woning in de nieuwe wijk een viertal weken heeft leeggestaan. Wie betaalt de huur over die tijd? Volgens de voorzitter is een en ander te wijten aan een samenloop van omstandigheden. De huurder- ving komt natuurlijk ten laste van de gemeente. De heer Scheffer informeert, of er al werk is gemaakt voor de rio lering in de z.g. Zwarte watering. De voorzitter zegt, dat hieraan nog niets is gedaan, maar dat het een moeilijke kwestie is, daar het een internationale waterloop be treft en men contact moet opne men met de Belgische autoriteiten. De heer Scheffer zegt, dat deze watergang een aanfluiting is van de volksgezondheid en als men met de Belgische autoriteiten niets kan bereiken men moet trachten via het ministerie van Buitenlandse Zaken de kwestie moet opknappen. De heer Scheffer heeft vernomen, dat op de plaats van 't oude zwem bad een scheepswerfje zou komen. Hij zou gaarne vernemen, hoe deze plannen verlopen. De voorzitter deelt mede, dat van de zijde van B. en W. hiertegen geen bezwaren bestaan, doch dat men tot op heden nog niets heeft vernomen. De heer Stouthamer informeert, of er nieuws is betreffende het trottoir aan de Oostkade. De voorzitter antwoordt, dat wa terstaat nog geen beslissing heeft genomen. De heer De Groff vindt het jam mer, dat tot heden nog niets is gedaan aan de trottoirs in de Vre- destraat. Ook zou hij een spoedige benoeming van een marktmeester willen zien, aangezien dit geen baantje is voor de eerste ambte naar ter secretarie. Ook dringt spr. aan op spoedige behandeling van de gemeentebegroting. Hierna wordt te kwart over elf de vergadering gesloten. Door 57) (Nadruk verboden). De brigadier belde en even later kwam er een agent uit het wachtlokaal- „Neem jij de wacht even van mij over," zei hij. „Ik moet even bellen voor onderko men voor deze man." De agent keek even verwon derd, maar zei niets meer. Tert slotte was dienst dienst en hij bemoeide zich er verder niet mee. Misschien had die vent wel wat op zijn kerfstok. De brigges liet zich onmiddel-» lijk verbinden met het Ministe rie van Justitie en nadat de ver binding tot stand gekomen was, legde hij in enkele zinnen uit, dat de vermiste Jan Drenth op dat ogenblik bij hem op het politie bureau zat en dat de man om nachtlogies had verzocht. „Vasthouden," was het ant woord. „U krijgt nadere instruc ties. In geen geval loslaten." „in orde," antwoordde de man in Rotterdam en keerde weer te rug naar de wacht. Hij haalde een doos met tabak te voorschijn en schoof die Drenth toe. ;,lRol pr - i tg9'c I (92 b99b I maar eens eentje," zei hij op ge moedelijke tooq. „Dat smaakt al tijd na een boterham-" Hoewel Drenth weinig om ro ken gaf, wilde bij het vriendelij ke aanbod ni£t weigeren. Hij mompelde een bedankje en rolde, zo goed en zo tywaad als het ging een sigaret, dief hij in brand zoog aan de aanstekfer van de briggqs. Op dit moment werd Nettie, die op Hoogstede reeds in bed lag, gewekt door de telefoon. Ze stapte onmiddellijk uit bed,'trok een kimonojas ,aan en liep naa:' beneden, naar de hall, waar h£ telefoontoestel stond. De bedien den, die op de bovenste verdie ping sliepen, zouden de bel zeker niet gehoord hebben. „U spreekt met baronesse Hoogstede." „Met het Ministerie van Justi tie, freule. We hebben zoeven be richt gehad van het politiebu reau in Rotterdam, dat de ver miste Jan Drenth gevonden is." Nettie schrok, maar gelijk kwam er een golf van blijdschap in haar op. „Ja? Wat een geluk! Waar is hij op het ogenblik?" „Zoals ik U al zei: op dat poli tiebureau. Wilt U even meedelen wat er moet gebeuren?" „Kunt U order geven, dat ze hem daar vasthouden, tot ik kom? Met een goed half uur kan ik er met mijn wagen zijn." „Uitstekend. Zorgt U er voor, dat U zich kunt legitimeren? Dan zal ik opdracht geven, dat men hem vasthoudt, tot" U gekomen bent. Wilt U' zich over een paar dagen met de heer Drenth ver voegen op het Ministerie van Binnenlandse Zaken? U weet waarschijnlijk wel waarvoor-" „Ja, dat is mij bekend. Dank U hartelijk voor Uw snelle bood schap. Met vijf minuten ben ik op weg naar Rotterdam. „Geen dank, freule, het was ons een genoegen U van dienst te kunnen zijn in dit onverkwik kelijke geval. Rijdt U voorzich tig? Want de wegen zijn glad door de motregen." Nettie legde de hoorn op de haAk en snelde weer de trap op om zich te kleden. Ze deed gauw haar paspoort in haar tasje en ging toen naar de garage om de wagen te starten. Ze wist niet of er voldoende benzine in de tank was, maar onderweg zou ze wel ergens tanken. Het was nog geen twaalf uur, dus de meeste benzinestations zouden nog wel open zijn. Op het bureau kreeg de briga dier van Den Haag bericht, dat baronesse Hoogstede uit Donker voort onderweg was om Drenth op te halen. Als ze zich behoor lijk kon legitimeren, zou ze de man mogen meenemen. En of de V brigadier even zijn naam wilde opgeven, want de vinder moest doorgegeven worden. De brigadier deed zulks en zag al visioenen van een streep meer op zijn mouw- Terug in 't wacht lokaal, zei hij tot Drenth: „Je zult nog een poosje geduld moe ten hebben; over een poosje komt men ie wel halen voor onderdak van deze nacht. Maak het je zo lang hier maar gemakkelijk." Drenth verwonderde zich ner gens om, maar bladerde wat in de tijdschriften, die hij op het tafeltje zag liggen, onbewust van het feit, dat een klein grijs wagentje onderweg was naar hem toe, waarin de chauffeuse met vaste hand het stuur om klemde. De klokken in Rotterdam sloe gen half één, toen voor het poli tiebureau een kleine auto stopte. Er stapte een dame uit, gekleed in een kort bontjasje, en met een tasje aan haar arm betrad ze het politiebureau, deed de deur open en gelijktijdig blikte Drenth en Nettie in eikaars ogen. „Jan!" „Nettie," prevelde de man uan het tafeltje, „jij.,..», wat hoe „Straks praten we, jongen," zei ze zacht, met moeite haar gevoe lens beheersend. Ze drukte even een kus op zijn lippen en wendde zich toen tot de brigadier, die in middels was opgestaan. „Ik ben baronesse Hoogstede en ben opgebeld uit Den Haag. Hier hebt U mijn pas." (Wordt vervolgd). Volgens de jongste officiële immigratiecijfers blijkt, dat ge durende de eerste 8 maanden van 1952 126.029 immigranten Canada binnenstroomden, dit betekent 9372 meer dan in de zelfde periode van 1951. Deze winst vond alleen plaats in de eerste 4 maanden van het jaar en als resultaat van de beper kende maatregelen, die sedert dien voor de immigranten wer den ingesteld, wordt voorspeld, dat het totaal aantal immigran ten voor 1952 beneden het ge tal 194.000 het cijfer van 1951 n.l. zal blijven. Over het geheel nam het aan tal immigranten uit Engeland toe, maar dezen vormen nog steeds een kwart van het aantal, dat het nieuwe vaderland mag betreden. Het aantal immigran ten uit de Ver. Staten steeg een weinig en ook uit de landen van N.-Europa was een belangrijke toename te bespeuren. Maar het aantal uit andere landen daal de sterk. Ontario de sterkst ge- industrialiseerde provincie van Canada bleek dit jaar weer de grootste attractie voor de nieuwkomers te hebben. Meer dan tweederde van het totaal aantal immigranten vestigde zich hier. Sedert 1945 liet Canda 773.531 immigranten binnen, waarvan er 248.024 uit Engeland afkom stig zijn, 63.915 uit de Ver. Sta ten, 185.789 uit N.-Europa en 275.803 uit andere landen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2