De politieke situatie in Indonesië pi i\ Het huidige parlement niet represen tatief DE TOESTAND IN MALAKKA WEK DE GAL IN UW LEVER OP Het plaatsen van televisie-straalzenders Ambonnees verzetsleider in Nieuw Guinea gearresteerd WEERSVERWACHTING HOOGWATER Boycot de Japanse goederen!.. ZON-en MAANSTANDEN Zware gevechten in Korea duren voort EERSTE ONGELUK MET DE „COMET" Japanse oorlogsmisda digers op vrije voeten DE KAASU1TV0ER NAAR DE VER. STATEN WOENSDAG 29 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2177. Water voor Zuid-Afrika DC DIT A Chlorophyll M Ei tandpasta T and ej) wonderw it en altijd frisse adem De status van Soedan Eisenhower wil niet onderhandelen Prins Bernhard in Mexico aangekomen 29 7.29 17.17 •30 7.31 17.15 31 7.33 17.13 J - Bestellingen van de Amerikaanse luchtmacht „OPTIMA" Matras Fa Julia van de Walle Geen offensief van grote omvang Oproer in Amerikaanse gevangenis Nieuwe wervelwind ging over de Philippijnen Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande,' Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De daerahraad van Bjogjakar- ta, welke bij rechtstreekse ver kiezingen is verkozen, heeft zich uitgesproken over de huidige si tuatie en over de demonstraties. De raad meent, dat er zo snel mogelijk algemene verkiezingen moeten worden gehouden, daar het huidige parlement niet repre sentatief is. Het parlement moet de wacht zijn over de centrale regering om toe te zien, dat de wegen, die de regering bewandelt, overeen stemmen met de democratische beginselen. Tenslotte is de raad van mening dat het parlement zo spoedig mogelijk een verkie zingswet tot stand moet brengen. Er blijven talrijke verklarin gen van politieke partijen bin nenkomen, voornamelijk over de vraag, of het parlement al dan niet spoedig dient te worden bij eengeroepen. Na verklaringen van verschillende kleine politieke groeperingen heeft thans de voorzitter van de Partai Kommu- nis Indonesia, ir. Sakirman, me degedeeld, dat het de wens van de P.K.I. is, dat het parlement spoedig bijeenkomt om de kwes tie van de algemene verkiezin gen te bespreken. Verkiezingen Uit onlangs gevonden docu menten blijkt, dat de commu nisten in Malakka van hun partijbestuur opdracht hebben gekregen, de aanvallen op bur gers te staken en hun activiteit te concentreren op militaire doelen, zo meldt een correspon dent van de „Daily Telegraph" uit Singapore. In de order, die klaarblijkelijk was uitgevaardigd ten tijde van het bezoek van de Britse minis ter van Koloniën in December van het vorige jaar, wordt er bij de communisten in 't bijzonder op aangedrongen, wapens buit te maken, voedselvoorraden aan te leggen en hun leiders te be schermen. Generaal sir Rob Lockart, die tijdens de afwezigheid van de hoge commissaris de operaties leidt, verklaarde, dat de activi teit van de verzetsstrijders „dui delijk merkbaar vermindert". Naar te Pretoria wordt verno men, werkt men plannen uit voor proefnemingen in Zuid-Afrika met systemen voor het ontzou- ten van zeewater, zoals deze reeds in Nederland en de Ver enigde Staten worden toegepast. In het algemeen komt het sys teem er op neer, dat zeewater over geëlectrificeerde weefsels wordt geleid, waardoor het zout wordt afgescheiden. Men acht 't mogelijk, dat een dergelijk sys teem van ontzouten goedkoper zal blijken dan de reeds aan de kust van Z. W.-Afrika toegepas te distilleermethode De winning van zoet water is van groot belang voor ontwikke ling van droge gebieden. De raad voor wetenschappelijk en indu strieel onderzoek heeft van zijn belangstelling voor deze aangele genheid blijk gegeven. kunnen slechts dan op democra tische wijze worden uitgevoerd, indien de wet op de verkiezingen is geratificeerd door het psrle- ment. Dr. Sukiman, de vice-voorzit- ter van de Masjumi (welke par tij de door het parlement aange nomen motie-Sofiaan betreffen de het defensiebeleid niet steun de) zet in een verklaring uiteen, dat het algemeen gebruik van een parlementaire regering wil, dat de motie-Sofiaan (Partai Na- sional Indonesia) ten uitvoer wordt gelegd. Dr. Sukiman noemt de demonstraties, die 17 October zijn gehouden, niet spontaan. Volgens bekentenissen van enige demonstranten zou er geen spra ke van spontaneïteit zijn ge weest, welke conclusie nog ver sterkt is door de verklaringen van kolonel Mustopo en anderen. Dr. Sukiman zegt voorts, dat het verwondering wekt, dat bij de 6 gearresteerde parlementsleden 2 vice-voorzitters waren van de raad der Masjumi, die bij de be handeling in het parlement van de kwestie van de legerleiding niet actief aan de debatten heb ben deelgenomen. Het was voor het publiek onbegrijpelijk, dat bij het nemen van veiligheids maatregelen naar aanleiding van de demonstraties de lopen der kanonnen gericht waren in de richting van het paleis en het parlementsgebouw. Dr. Sukiman stelt, dat er met aan te twijfelen valt, dat de Is- lamgemeenschap in het algemeen en de Masjumi in het bijzonder zich zal scharen achter de groep, die de democratie voorstaat. Hij noemt de toespraak van presi dent Sukarno in overeenstem ming met de grondslagen van de Islam en zegt, dat de leer van de Islam ten aanzien van de staatskwesties de weg van over leg voorschrijft. Dr. Sukimna besloot met de hoop uit te spréken, dat men er gezamenlijk in zou slagen de hui dige moeilijkheden te overwin nen. Tenslotte kan gemeld worden, dat het kabinet vandaag bijeen zal komen. Het zou de bedoeling zijn, dat de minister van defen- U zult '8 morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. I U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onover troffen om de gal te doen stromen Eist Carter's Leverpilletjes. sie Donderdag naar Oost-Java vertrekt. „Indonesia Raya", een der bla den die zich hebben uitgespro ken voor ontbinding van het par lement, laat een speciale mede werker aan het woord, die de kwestie van de algemene verkie zingen zou willen voorleggen aan „volksleiders", zowel politieke leiders als onafhankelijke figu ren. Het resultaat van hun be schouwingen zou dan kunnen worden vastgelegd in een nood wet. Deze noodwet zou de wil van het volk meer kunnen bena deren dan een, welke door het parlement zou worden opgesteld, omdat de noodwet het resultaat zou zijn van de arbeid van lei ders van het volk, die verant woording schuldig zijn aan hun partijen. „De democratische beginselen, waarvoor men zo lang heeft ge streden, kan men daardoor blij ven dienen zonder handhaving van het voorlopige parlement", aldus de medewerker van „Indo nesia Raya". De televisiezender Lopik zal na verloop van tijd over 4 hulp zenders in Nederland gaan be schikken. Deze straalzenders zullen in de buurt van Goes, Roermond, Enschedé en Groningen komen. De juiste plaatsen zijn nog niet vastgesteld. Op grond van internationale afspraken echter zullen deze hulpzenders binnen een straal van 25 km van de genoemde steden moeten worden opge steld. Wijziging van deze plan nen zou nieuw internationaal overleg nodig maken. De vier extra televisiezenders, zullen warschijnlijk door zoge naamde „link- of straalverbindin gen" met de hoofdzender Lopik verbonden zijn. Er wordt dus op gerekend, dat zij hetzelfde pro gramma als de centrale zender Lopik uit zullen kunnen zenden. Voor het plaatsen van deze zenders zal men zeer geschikte plaatsen moeten uitzoeken, die zowel aan tal van technische ei sen als aan n zo groot mogelijk bereik zullen moeten voldoen De capaciteit der zenders is nog niet bepaald. Het blijft in principe mogelijk door middel van kabels de zen ders met de plaats van uitzending te verbinden. Dit is echter voor namelijk een kostenprobleem, zo dat straalverbindingen voorhands de meest waarschijnlijke zijn. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. OPKLARINGEN. Wisselende bewolking met en kele verspreid optredende buien. Krachtige tot matige Zuidweste lijke wind. Iets koeler dan giste ren. DONDERDAG 30 OCTOBER. Ir. J. A. Manusama, één van de leiders van het verzet der Am bonezen tegen de republiek In donesië, die op Nieuw Guinea asyl had verzocht en vferkregen, is in hechtenis genomen. De heer Manusama behoorde tot de Am bonezen, die op het eiland Ceram de strijd bleven voortzetten van de zich noemende „republiek der Zuid-Molukken" en die later naar Nederlands territoir zijn uitgeweken. Hun verzoek om asyl op Nederlands Nieuw Gui nea werd toegestaan onder uit drukkelijk beding, dat zij de plechtige belofte zouden afleg gen zich op Nederlands gebied De delegatie van de Soedanese onafhankelijkheidspartij heeft Dinsdagavond een accoord met de Egyptische regering over de toekomstige status van Soedan getekend, zo is officieel te Cairo meegedeeld. De afgevaardigden van de Soe danese partijen, die een unie met Egypte voorstaan, zullen, naar verwacht wordt, ook spoedig overeenstemming met Egypte be reiken. PRINS BERNHARD NAAR MEXICO. Prins Bernhard is met zijn gevolg naar Mexico ver trokken. De prins maak te de vlucht in een toestel van de K.L.M., waarmee deze maatschappij de eerste officiële vlucht naar Mexi co deed. Behalve Mexico zal de prins Co lombia en Peru bezoeken. Op de terugreis naar Nederland hoopt de prins enige dagen in Washington en New York te kun nen vertoeven. Men verwacht, dat Z.K.H. en zijn gevolg omstreeks 3 December weer in Nederland zul len arriveren. Bij het vertrek van de prins wui ven zijn kinderen hem vaarwel. Ko ningin Juliana draagt prinses Marijke op de arm (Foto Anp.1 van elke politieke activiteit te zullen onthouden. Ook de heer Manusama legde deze belofte af. Inmiddels is echter gebleken en ook door hem zelf erkend dat ir. Manusama de voor waarde, waaronder hem in Ne derlands Nieuw Guinea asyl was verleend, niet is nagekomen. On der meer heeft hij in het Ne derland onder de Ambonezen verspreide maandblad „Mena Muria" een boodschap doen op nemen, waarbij de Ambonezen worden aangespoord, de strijd voor de onafhankelijkheid voort te zetten. Hij maakt hierbij on derscheid tussen de strijd met de wapenen en die op politiek terrein, voor welk laatste doel ir. Manusama werd uitgezonden. Hij heeft derhalve welbewust de. voorwaarde, welke voor asylver- lening werd gesteld, overtreden, op grond waarvan tot zijn arres tatie is overgegaan. Senator Taft heeft Maandag in een rede verklaard, dat generaal Eisenhower, indien hij wordt ge kozen, zich naar Korea zal be geven om de mogelijkheid een eind te maken aan de oorlog te onderzoeken en niet om met de Chinese communisten te onder handelen. In Engeland is door het gehele land een grootscheepse actie be gonnen door 40.000 Britse ex- militairen, die krijgsgevangenen Precies op de vastgestelde tijd (18.50 uur Nederlandse tijd) is het K.L.M.-vliegtuig „Prinses Wilhelmina" met aan boord prins Bernhard en zijn gezelschap, te van de Japanners zijn geweest yj0nterey in Mexico aangekomen, en door de familieleden van die ya een verblijf van 24 uur in BEVOLKING EN PRODUCTEN VAN MEXICO Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 11.25 (140 0.50 n.m. 11.34 12.09 12.49 12.59 ZON op onder Oct. MAAN op ondei 15.39 15.52 16.07 2.46 4.12 5.38 MEXICO: I NEDERLAND to too/ oontornwontr». 25,5 milllocn |1Q4 mllllocn VERENIGDE STATEN *Can3neV'*~*-, V; totaal oontowtrktnat personam 5, Bmilliocn 3,6 niiliocn BEROEPSINDELING L^nai; FUNDEREN «O tvjühua fodvMne IRRIGATIE GEO/ED Lanaoouw Monter re/v Torrcon CEN'RIU VAf. DE INDUSTRIE GOUD Z>LVER\ PAARDEN Mazatlan \cranen\^ Zacatecas WULVRtKHTsA TtpiC P" GROTE OCEAAN: Güad M0XICO Tamnico AARDOLIE adalajara Cafoeche vera Cruz NEDERLAND MEXICO v' i tacaeI Pr.McxiCO 'i EUR 1 TeïïuanteDec AAKCOLIE Acapoi: Tuxtia w(j[ gelijke schaal De Amerikaanse luchtmacht heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat bij de „Nort American Avia tions Inc." te Los Angeles een aantal straaljagers F-100 zijn be steld, die sneller dan het geluid moeten vliegen. De luchtmacht heeft onlangs medegedeeld, dat aan de „Conso lidated Aircraft Corporation" op dracht is gegeven een aantéil straaljagers F-102, eveneens met een snelheid groter dan die van het geluid, te vervaardigen. (Advertentie). Sluit U aan bij de gelukkige bezitters van een: Alléénverkoop Bierkaaistraat - HELST mannen, die niet uit de Japan se krijgsgevangenschap terug keerden. De Nationale Federatie van deze voormalige krijgsge vangenen komt volgende maand in Londen bijeen; men wil dan een resolutie aannemen tot abso lute boycot van Japanse goede ren. De resolutie zegt: „Er is geen schijn van kans voor ons, dat we kunnen concurreren met de semi- slavernij, die in de Japanse in dustrie bestaat." Monterey zal men doorvliegen naar de stad Mexico, het eind doel van de reis. Maandagavond plaatselijke tijd was 't vliegtuig waarmede prins Bernhard naar Mexico reisde in Montreal aangekomen. De Neder landse ambassadeur in Canada, de heer Lovink, was op het vlieg veld ter begroeting aanwezig. Een half uur na de aankomst steeg het vliegtuig weer op om de reis naar Mexico voort te zet ten. Nu Mexico door het bezoek van prins Bernhard de bijzondere belangstelling van de Nederlandse krantenlezer heeft, geven wij hierbij een indruk van dit land en zijn bevolking. Bij beschouwing van de kaart valt onmiddellijk op, dat de be volkingsdichtheid in Nederland veel groter is dan in Mexico. Bij een landoppervlakte van ongeveer 25 maal Nederland telt de Mexicaanse bevolking ongeveer 2% maal het aantal van Nederland. Van de beroepsindeling valt de overheersend agra rische bevolking op, terwijl in handel en industrie Nederland numeriek sterker is. Van de buitenlandse handel beheersen de Verenigde Staten 87 van de invoer, terwijl 78 van de uitvoer naar U.S.A. gaat. Katoen, lood en zilver zijn de voornaamste uitvoer- producten. De sisal-export is in omvang minder belangrijk, doch is nog altijd 50 van de wereldproductie. Een belangrijke inkomstenpost is het toerisme uit de U.S.A. Dit omvatte in 1949 125 millioen, hetgeen neerkomt op een derde deel van de totale invoer. 77 .1 Het Engelse straalvliegtuig, dat zoveel naam heeft gemaakt door haar recordvluchten, heeft voor het eerst een ongeluk ge had. Op het vliegveld Ciampino moest het vliegtuig een buiklan ding maken o.p een halve meter boven de begane grond. Het had op dat moment een snelheid van 200 km per uur. De 42 pas sagiers kwamen er zonder let sel van af. Het Japanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft be kendgemaakt dat de Ameri kaanse ambassade toestemming heeft verleend tot het vrijlaten op erewoord van 2 Japanse oor logsmisdadigers. Het zijn Tosjio Natakejama, gewezen commandant van het krijgsgevangenkamp Hakodate in N.-Japan en Josjeka Jagi, een lid van de vroegere Japan se strijdkrachten. Zij waren ver oordeeld tot 12 en 14 jaar ge vangenisstraf. Aan het front in Korea duren de zware gevechten voort. In de Westelijke en Oostelijke sec toren deden de Noordelijken verscheidene aanvallen op de stellingen der Verbondenen. Ten N. W. van Korangpori heroverden Amerikaanse mari niers 2 voouitgeschoven hoog gelegen posities, terwijl andere troepen der V. N. in de vallei van Tsjorwom een nieuwe voor post op de „IJzeren paardheu- vel" bezetten. Op de „Sluipschuttersheuvel" ten N. O. van Koemhwa werden aanvallen der Chinezen afge slagen. Een woordvoerder van het 8e leger was van oordeel dat de huidige aanvallen door de Chi nezen niet de inleiding vormen cp een offensief van grote om vang, gezien de getalsterkte van de aanvallers. Bij de fel omstreden „Haak- bergrug" aan het westelijk front zijn de geallieerden Dinsdag be gonnen met 't bombarderen van communistische bunkerstellin gen. Amerikaanse marinevlieg tuigen vielen de gehele dag com munistische frontlijnposities aan. Volgens stafofficieren is Maan dag een communistische pene tratie ongedaan gemaakt, waar bij een geheel Chinees regi ment werd vernietigd. Aan het centrale front heroverden de ge allieerden Dinsdag een voorpost ten Z. van de „IJzeren-paardheu- vel", die Maandag door Chinezen i was bezet. Generaal Clark, de ge- i allieerde opperbevelhebber, is Dinsdag vergezeld door de Ame- rikaanse ambassadeur in Japan, Murphy, naar Korea gevlogen. Stafofficieren wilden niet de re den van het bezoek meedelen, doch uit Japanse bron is verno men, dat het bezoek vermoedelijk in verband staat met Japans Koreaanse besprekingen over i visrechten in Koreaanse wateren. INCIDENT IN KRIJGS GEVANGENENKAMP. De leiding van de krijgsgevan genkampen in Zuid-Korea heeft bekend gemaakt, dat een commu nistische krijgsgevangene om het leven is gekomen en 75 gevange nen gewond werden in het kamp Kojedo tengevolge van een inci dent, dat zich Zondag heeft voor gedaan. Het incident begon, toen een aantal krijgsgevangenen militai re oefeningen begon te houden. De wachtposten der Verenigde Naties gelastten hen hiermee op te houden. Zij gaven hieraan ge hoor, doch nu begonnen de krijgs gevangenen van de naburige ba rak de oefeningen uit te voeren. Dit ging zo door, totdat alle ge vangenen afwisselend de bevelen der wachten in de wind sloegen. Tenslotte werd aan twee pelo tons infanterie opgedragen de orde te herstellen. De krijgsge vangenen verzetten zich, met het gevolg dat één hunner werd ge dood en 75 gewond. In Korea gesneuveld. De regering maakt bekend, dat op 23 October j.I. in Korea gesneuveld zijn de soldaat le klasse F. W. Fama geboren op 24 Augustus 1931. Hij was ge huwd en afkomstig uit Utrecht. Hij behoorde tot het eerste re giment genietroepen en de sol daat J. W. Gorel, geboren op 27 October 1926. Hij was gehuwd en afkomstig uit Denekamp. Hij behoorde tot het regiment aan- en afvoertroepen. De besprekingen over Korea van mevr. Laksjmi. Mevrouw Laksjmi, leidster van de delegatie van India bij de Ver. Naties, heeft gedineerd mot Wysjinsky, de Sowjet- minister van Buitenlandse Za ken, aldus is uit Indische bron te New York vernomen. Zoals bekend heeft mevrouw Laksjmi sedert haar aankomst in New York met vele diploma ten besprekingen over Korea gevoerd. Zij heeft ook enige ma len met Wysjinky gesproken. In de Menard-gevangenis te Chester, in de Amerikaanse staat Illinois is een oproer onder de ge vangenen uitgebroken. Driehon derd muitende gevangenen heb ben zeven bewakers gevangen weten te nemen. De politie moest haar voornemen om het gevangenisgedeelte, waarin zich de cellen der oproerigen bevin den, te bestormen, opgeven daar de muitenden mededeelden in dat geval de gevangen genomen be wakers van een vijftien meter hoog balkon te pletter te zullen gooien. Het oproer heeft ruim twaalf uur geduurd. Volgens bewakers waren de gevangenen voorne mens een algemene ontsnapping te organiseren. Sommige der oproerige gevan genen hebben verzocht de gou- nerneur van Illinois, Stevenson, die thans als democratisch can- didaat voor de komende presi dentsverkiezingen 'n verkiezings- reis door de Verenigde Staten maakt, te doen ingrijpen. Een tweede wervelwind is over de Philippijnen getrokken, waar door deze maal de Visaya-groep in het midden van deze archipel werd getroffen. Volgens de tot nu toe binnengekomen berichten zijn vijf personen om 't leven ge komen, terwijl 24 werden ver mist. Er is aanzienlijke schade aangericht. De Nederlandse delegatie op de bijeenkomst der leden van de algemene overeenkomst inzake handel en tarieven (G.A.T.T.) heeft machtiging verzocht de Nederlandse invoer van Ameri kaanse tarwebloem te beperken tot maximum 57.093 metr. ton in 1953 als maatregel tegen de Amerikaanse beperking van de kaasinvoer. De leider der Nederlandse de legatie wees er op, dat bet thans ruim een jaar geleden is dat de leden van de GA.T.T. aan de Ver. Staten hadden verzocht de beperkende bepalingen inzake de invoer van kaas op te heffen, doch dat tot dusverre alleen de beperkingen voor de invoer van die kaassoorten, welke niet con currerend met Amerikaanse kaassoorten worden geacht, werden opgeheven. De beperkingen voor de in voer van kaassoorten, welke voornamelijk door Nederland werden uitgevoerd zijn echter niet opgeheven. Hij wees er op,, dat de Nederlandse vergeldings maatregel zou worden ingetrok ken, zodra de Ver. Staten de be perkingen op de zuivelinvoer zouden opheffen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1