De V. S. en de Franse protectoraten in Noord-Afrika De Koreaanse kwestie President Auriol WEERSVERWACHTING HOOGWATER stelt stuwdam in bedrijf ZON- en MAANSTANDEN Nare dagen AKKERTJES Frans-Westduitse besprekingen over Saargebied mislukt St. Nicolaaspakjes en post voor onze marine in Korea en Nieuw-Guinea Kerstzegelactie 1952 voor de ib.c.-bestrijding De strijd in Korea PERZIË Arrestaties in Teheran Opnieuw subsidie yoor schilderwerk in de wintermaanden op onder op ondei Oct. 27 7.26 17.21 15.10 28 7.28 17.19 15.25 1.19 29 7.29 17.17 15.39 2.46 30 7.31 17.15 15.52 4.12 31 7.33 17.13 16.07 5.38 De wervelstorm op de Philippijnen Rede van Bevan De russen in Roemenië VERKLARING VAN GENE RAAL VANDENBERG. Frankering bij Abonnement: Teineuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. MAANDAG 27 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2175. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 rebels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Volgens Franse diplomatieke kringen te Parijs hebben de Ver enigde Staten Frankrijk toege zegd, dat zij dit land zullen steu nen bij het debat over Tunesië en Marokko in de Verenigde Na ties. De Amerikaanse ambassade zou deze verzekering aan minis ter Schuman hebben gegeven in een verklaring over het feit, dat de V. S. zich wel hebben uitge sproken voor behandeling van deze kwesties in de politieke com missie. Het feit, dat de V. S. het plaat sen van deze kwesties op de- agenda der politieke commissie hebben gesteund, veroorzaakte verbazing in officiële kringen in de Franse hoofdstad en is de Franse pers scherp gecritiseerd. Volgens genoemde kringen heeft de Amerikaanse ambassa de thans laten weten, dat het Amerikaanse besluit om Frank rijk bij 't debat te steunen geens zins gewijzigd is. Ter verklaring was hieraan toegevoegd, dat mi nister Acheson niet aanwezig was, -toen over de agendakwestie werd gestemd en dat de Ameri kaanse afgevaardigde, Gross, die geen instructies had ontvangen, gestemd had naar zijn beste in zicht. Tenslotte hadden E.V.S. hun spijt betuigd over 't misverstand dat tengevolge van deze stem ming is gerezen, aldus genoemde Franse diplomatieke kringen. De Franse ambassadeur te Washington, Bonnet, heeft ech ter mondeling bij de waarnemen de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken David Bruce krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat de V. S. voor plaatsing van de Tunesische en Marokkaan se kwesties op de agenda der po litieke commissie hebben ge stemd. Volgens een woordvoer der van de Franse ambassade had Bonnet Bruce telefonisch meegedeeld, dat Frankrijk deze houding van de V. S. „niet appre cieert" en dat het gebeuren „wel licht een ongelukkige terugslag al zal hebben op de Franse open bare mening en ook in Noord- Afrika". De sjah van Perzië heeft Zon dagochtend premier Mossadeq schriftelijk verzocht er naar te streven, dat spoedig nieuwe ver kiezingen voor de senaat gehou den worden. Naar verluidt zou de sjah slechts bereid zijn geweest de wet waarbij een eind gemaakt wordt aan de werkzaamheid van de se naat, te tekenen nadat hij van Mossadeq de verzekering gekre gen had, dat niets veranderd zou worden aan de status van de 30 door de sjah aan te wijzen sena toren. De sjah heeft Zondag zijn 34e verjaardag gevierd. In een toe spraak legde hij de nadruk op de noodzaak, zo spoedig mogelijk so ciale hervormingen tot stand te brengen. Ruim 100 personen zijn Zondag middag gearresteerd in het Am- djedia-stadion te Teheran, waar de jaarlijkse sportdemonstraties ter gelegenheid van de verjaar dag van de sjah, werd gehouden. Amerikaanse diplomatieke kringen hebben Zaterdag ont huld, dat in het voorjaar en de zomer van dit jaar Amerikaanse diplomaten „informele besprekin gen" hebben gehouden met Rus sische vertegenwoordigers ten einde te pogen de impasse bij de bestandsbesprekingen in Korea te verbreken. Dergelijke bespre kingen waren „bij twee of drie gelegenheden" te New York ge voerd, met als doel, te ontdekken of Rusland werkelijk vrede in Ko- Tussen 17 November en 28 Ja nuari zal men ook deze winter op bepaalde schilderwerken een sub sidie van 20 kunnen krijgen. Een hierop betrekking hebben de beschikking verschijnt heden. Indien men voor een bedrag van 250 aan binnenwerk of 600 aan buitenwerk (doch uitsluitend afschrappen, -branden of -bijten en eenmaal gronden en stoppen van ruiten) laat uitvoeren, dan kan men voor dit werk subsidie aanvragen. Deze aanvragen lopen over de schilderspatroons. Werken ten laste van het rijk, voor nieuwbouw, verbouw en in eigen beheer vallen buiten deze regeling. Voor woningbouw-ver- enigingen kan een uitzondering t.a.v. eigen beheer worden ge maakt. DE DIENST HOEK V. HOLLAND-HARWICH De Stoomvaart Mij. „Zeeland" zal in 1953 extra afvaarten inlas sen tussen Hoek van Holland en Harwich v.v. en wel van Har wich (Parkeston Quay West) op diverse Zaterdagen en van Hoek van Holland op diverse Vrijdagen in Juli en Augustus. Deze extra afvaarten zullen aansluiting geven op de bestaan de boottreinen. Deze extra afvaarten zullen worden uitgevoerd met het s.s. „Mecklenburg". In verband hier mee zal het niet mogelijk zijn vol gend jaar de additionele dag dienst Vlissingen-Folkestone v.v. voort te zetten. medegedeeld door het K. N. M. I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. Wisselende bewolking. Overwegend droog weer met wis selende bewolking. Meest matige Zuidwestelijke wind. Weinig ver andering in temperatuur. DINSDAG 28 OCTOBED. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 9.27 10.02 10.42 10.52 n.m 10.14 10.49 11.29 11.39 De aanvragen worden behandeld door de commissie „Mebesal", die de dienst uitvoering werken D. U. W. adviseert omtrent goedkeu ring. De beoordeling geschiedt mede op grond van gezamenlijk vast te stellen richtprijzen. De commissie „Mebesal", „meer en beter schilderwerk in aller be lang", heeft in samenwerking met de D. U. W. opnieuw deze re geling gecreëerd om het aantal werkloze schilders in de winter maanden zo laag mogelijk te hou- den. Men beperkt zich tot die werkzaamheden, die in wintertijd zonder bezwaar kunnen worden uitgevoerd. Het aantal werkloze schilders was in de afgelopen winter weer zeer hoog. In het begin van dit jaar was dit ruim 8800, het ge middelde van 8 jaren vóór de oor log. Door een eerste subsidie-re geling slaagde men er in het aan tal in de eerste maanden van dit jaar met 3000 te drukken. De subsidie-uitgave dekte het bedrag, dat anders aan steun zou moeten zijn uitgekeerd. Boven dien leverde men hierdoor een bijdrage tot het conserveren van de woningvoorraad. Men kreeg 5000 aanvragen voor 6 millioen aan schilderwerk, waarvan an ders zeker 60 percent niet zou zijn uitgevoerd. Ongeveer 24.000 extra-man-weken, die anders in ledigheid zouden zijn doorge bracht, waren met deze werken gemoeid. Men keerde 1,2 millioen gulden aan subsidie uit. Reeds wordt overwogen deze of dergelijke maatregelen in vol gende jaren ook tot andere tak ken van het bouwbedrijf uit te breiden. Zodra publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties in werking zijn, zullen deze soort maatrege len beter kunnen worden geno men dan thans. De minister van Sociale Zaken vond de proefneming van begin 1952 zozeer geslaagd, dat hij ook thans een beschikking voor de subsidiëring van schilderwerk heeft uitgevaardigd. rea wenst, aldus genoemde krin gen. Minister Acheson noemde deze besprekingen in zijn rede van Vrijdag voor de politieke commis sie der V.N. „geheel onvrucht baar". Een hoge Amerikaanse func tionaris bij de V.N. verklaarde, dat zijn delegatie op het ogenblik geen geheime besprekingen met de Russen voert, die te vergelij ken zouden zijn met de onderhan delingen tussen de Amerikaanse afgevaardigde dr Jessup en de toenmalige Russische vertegen woordiger Malik, welke bespre kingen er toe bijdroegen de blok kade van Berlijn in 1949 te ver breken. De leidster van de Indiase dele gatie, mevrouw Pandit, heeft echter Vrijdag meegedeeld, dat achter de schermen geheime be sprekingen aan de gang zijn. Zij weigerde nadere bijzonderheden bekend te maken. In diplomatieke kringen bij de V.N. is men van mening, dat slechts door middel van dergelij ke besprekingen achter de scher men de moeilijkheden te Pan- moendjon kunnen worden opge lost. President Auriol van Frankrijk heeft Zaterdag een nieuwe stuwdam met bijbehorende •electrische centrale aan de Rhone ten Z. van Montelimar in bedrijf gesteld. Sprekend over critici, die Frankrijk „een oud en uitgeput land" noemen, zeide Auriol: „Het is dit verwoeste en ge teisterde land, dat vandaag trots is zijn herstel te kunnen tonen". Na te hebben geschil derd hoe het land er aan het einde van de tweede wereldoor log aan toe was gaf de presi dent een overzicht van hetgeen is gepresteerd. Aan de hand van cijfers liet hij zien, hoe de pro ductie op vele gebieden is ge stegen boven het vóóroorlogse peil. Een grote vertraging bij de wederopbouw werd echter ver oorzaakt door de oorlog in Indo-China, ondanks de Mars hall-hulp uit de Ver. Staten. De plechtigheid werd bijge woond door meer dan 60 am bassadeurs en diplomaten en enige honderden leden van de volksvertegenwoordiging. De stuwdam is wat de opwek king van electriciteit betreft de grootste in W.-dSuropa. De bij behorende werken zijn o.m. een kanaal van 27 km tussen de plaatsen Donzere en Mondra- gon en een sluis van 27 meter. Het gestuwde water drijft drie turbines aan, die een milliard kilowatt stroom leveren. Op de duur zullen 6 turbines in be drijf worden gesteld, die de dub- Advertentie). bele hoeveelheid stroom kunnen leveren, voldoende om Parijs 1 jaar lang van licht en warmte te voorzien. De bouw van de dam, waar aan 5 jaar geleden werd begon nen, kost in het geheel 120 milliard francs (ongeveer 1,25 milliard gulden). Dit werk is het tweede pro ject van het program om het ■water van de Rhone voor het opwekken van stroom te ge bruiken. De eerste dam 50 km ten Z. van Genève, werd in 1948 voltooid. De bouw van nog meer dammen in de Rhone •staat op het programma. Men wil hierdoor de Rhone tot -bij de Zwitserse grens bevaarbaar ma ken en een gebied van 8000 ha langs de rivier bevloeien. Speciaal tot de aanwezige ver tegenwoordigers van andere mo gendheden zich richtend zei Au riol, dat Frankrijk zich zwaar be ledigd gevoelt wanneer het voor het forum der Verenigde Naties „welke tot taak heeft de vrede te organiseren en niet moeilijk heden te schapen" ervan be schuldig wordt mensen en volke ren te onderdrukken, gezien het geen juist door Frankrijk voor waarborging van de menselijke vrijheid is gedaan. DE TOESTAND VAN MINISTER-PRESIDENT DE VALERA. Na het onverwachte uitstel van de terugkeer van minister-presi dent De Valera, die in het ooglij- dersgasthuis te Utrecht door prof. dr H. J. M. Weve, voor een oogaandoening wordt behandeld, zijn er nog geen veranderingen in de toestand van de patiënt in getreden. De heer De Valera besloot op de dag van zijn vertrek het ad vies te volgen van prof. Weve, om nog enige tijd langer in het ooglijdersgasthuis te blijven. Er kan op het ogenblik nog niet worden gezegd wanneer hij dit zal verlaten. De gezondheidstoe stand van de heer De Valera wordt goed genoemd. Zijn privé- secretaresse is naar Utrecht over gekomen. De heer De Valera wik kelt in het gesticht vele zaken af. Het gezichtsvermogen van de heer De Valera is echter slecht. Afgewacht moet worden of nog een gedeelte van diens gezichts vermogen kan behouden blijven. de kapper met het aparte cachet markt 16 - brouwerijstr. 9' terneuzen ook voor geverfd en moeilijk haar de natuurlijkste dus de mooiste permanent ZON MAAN Een wervelstorm heeft, als ge meld, vorige week Dinsdag en Woensdag gedeelten van de Phi lippijnen geteisterd. Hierdoor zijn tot nu toe 434 personen gedood, terwijl 219 personen worden ver mist. Er is voor ruim 2.00.000.000 gulden schade aangericht. Vliegers van vliegtuigen, die over het verwoeste gedeelte van Zuid-Luzon hebben gevlogen, de len mede dat gehele steden met de grond gelijk zijn gemaakt. Boerderijen zijn in grote meren verzwolgen. Gedurende de periode van af heden tot 6 November kunnen St. Nicolaas-luchtbriefpakjes worden verzonden aan opvaren den van Hr. Ms. torpedobootjager „Piet Hein" in de Koreaanse wa teren. (Maximum gewicht 500 gram. Frankering 8 cents per 50 gram. Minimum frankering 50 cents.) Hr. Ms. fregat „Johan Maurits van Nassau", welk schip op 14 November naar de Koreaanse wa teren vertrekt ter aflossing van de „Piet Hein", zal zeepost mee nemen voor opvarenden van deze torpedobootjager. Deze zeepost dient uiterlijk 11 November om 8.00 uur te Amsterdam aanwezig te zijn. Post voor opvarenden van Hr. Ms. „Johan Maurits van Nassau", uit te reiken tijdens de uitreis, dient voor de hierna te noemen sluitingstijden te Amsterdam aanwezig te zijn. Voor uitreiking te Malta: 20 November om 22.00 uur; voor uitreiking te Beirouth: 3 December om 9.00 uur; voor uitreiking te Colombo: 20 Decem ber om 9.00 uur en voor uitrei king te Singapore: 29 December om 9.00 uur. Omtrent sluiting te Amster dam voor post uit te reiken te Aden en Hongkong volgt nader bericht. Post voor opvarenden van Hr. Ms. mijnenveger „Boeroe" op thuisreis van Nieuw Guinea naar Nederland moet vóór de hierna LORD ISMAY BIJ DE KONINGIN. Prins Bernhard heeft Zaterdag morgen aan de secretaris-gene raal van de Navo, lord Ismay, een jachtpartij aangeboden op het buiten „Raaphorst" te Was senaar. De Prins heeft daar met lird Ismay en nog enkele andere gasten gejaagd op eenden. Na afloop van de jachtpartij hebben de Koningin en de Prins op het jachtslot „Terhorst" ge luncht met lord en lady Ismay. te noemen sluitingstijden te Am sterdam aanwezig zijn. Voor uit reiking te Singapore: 1 December om 9.00 uur; voor uitreiking te Colombo: 13 December om 9.00 uur; voor uitreiking te Malta 14 Januari om 10.00 uur en voor uit reiking te Gibraltar 24 Januari om 12.00 uur. De sluitingsdatum te Amster dam voor de te Aden uit te rei ken post wordt nader bekend ge maakt. De post voor opvarenden van alle in dit bericht genoemde schepen dient in alle gevallen als volgt te worden geadresseerd: Naam, rang of kwaliteit, ma rinenummer, aan boord van: (volgt de naam van het schip) Amsterdam-C.S., marine. zijn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met een paar ..:die helpen direct! J De leider van de linkervleugel van de Britse Labourpartij, Aneu- rin Bevan, heeft in z*n eerste rede sinds de parlementaire fractie der partij haar motie tegen hem en zijn aanhangers aanvaardde, te Cambridge verklaard, dat hij de eenheid van Labour voorstaat, „maar een actieve en niet een passieve eenheid". Te Morecam- be, zo voegde hij hieraan toe, heb ben wij eens gepoogd, de eenheid van de partij te bereiken over 'n nieuw program, dat analoog was aan dat van 1945. „Laten wij niet beginnen elkaar te beledigen en niet overal communisten zien. Wanneer wij hetgeen wij te doen hebben tot een goed einde bren gen, zal de communistische partij geen kans meer hebben. Daarom is het onze hoogste plicht jegens het vaderland om ons zo spoedig mogelijk van de conservatieve re gering te bevrijden". Tevoren had Bevan het door de huidige regering gevoerde beleid ten aanzien van de bewapening „dwaas en economisch gevaar lijk" genoemd. Over de buitenlandse politiek zeide hij o.m.: „Wij zien in Indo- China, Indonesië, Afrika en op talrijke andere plaatsen ter we reld gebeurtenissen, die zich bij ons al hebben voorgedaan. Is Amerika niet uit een revolutie ontstaan? Wij moeten ons niet tegen deze bewegingen verzetten, doch trachten haar tot onze bondgenoten te maken". Met ingang van Zaterdag zullen voor de vierde maal in successie de Kerstzegels weer verkrijgbaar zijn ten bate van de tuberculose bestrijding. In navolging van andere lan den kwam het bureau voor be volkingsonderzoek der Neder landse centrale vereniging tot be strijding der tuberculose in 1949 tot de organisatie van de Kerst- zegelactie. Men werd hierbij ge leid door de successen, behaald bij de uitgave van de „Christmas seal" sinds 1907 in Amerika. De noodzaak van de bestrijding der tuberculose heeft Dr. J. van der Lee, directeur van het bureau voor bevolkingsonderzoek te 's-Gravenhage, tijdens een pers conferentie uiteengezet. Ondanks het gedaalde sterftecijfer van t.b.c.-patiënten (van 8 per 10.000 inwoners tijdens de oorlog tot 1.4 in 1951) worden ieder jaar grote aantallen patiënten als lijdende aan t.b.c. ingeschreven (1950: 16.108 en 1951 14.674). Het bu reau voor bevolkingsonderzoek heeft de omvangrijke organisatie in handen van het onderzoek met röntgen-cameratoestellen naar longtuberculose bij de Nederland se bevolking, voornamelijk ter isolering van t.b.c.-lijders om be smetting tegen te gaan. Wil dit onderzoek in alle opzichten sla gen, zo deelde dr. Van der Lee mede, dan moeten er meer appa raten komen, meer artsen, de consultatiebureaux moeten mo derner en meer uitgebreid wor den om ook het werk van de z.g. na-zorg te kunnen opvangen. Dit alles vraagt veel geld en voor dit doel heeft men de Kerstzegel 1952) laten vervaardigen door de ontwerper van de huidige zomer- postzegels, de graficus D. van Gelder te Vere. Teneinde de kos ten zo laag mogelijk te houden, is Aan het centrale front waren de Zuid-Koreanen nog in gevech tenten gewikkeld om de beheer sing van de „Sluipschutters- kam" waar zij kort tevoren uit 'n stelling genaamd „Speldepunt- top", waren verdreven, nadat zij eerst met behulp van luchtbom bardementen de kam hadden ver overd. Hef optreden van de Zuid- Koreanen wordt bemoeilijkt door zwaar artillerievuur van de Noor delijken. Volgens de vijfde luchtmacht- groep zijn in de afgelopen week vier toestellen der V. N. verloren gegaan, terwijl de Noordelijken in luchtgevechten drie toestellen verloren. Verder werden twee toestellen van de Noordelijken waarschijnlijk vernield en drie beschadigd. In een communiqué van de vlootstrijdkrachten van de Ver enigde Naties in de Koreaanse wateren werd bekend gemaakt, dat het industriële middelpunt Hiesandjin aan de Jaloe nabij de Mandsjoerijse grens is aangeval len door vliegtuigen van de Ame rikaanse vliegdekschepen „Bon in de strijd beproefde model. de zegel in twee kleuren uitge voerd. Als afbeelding draagt de zegel de Kerstroos, benevens het dubbele rode kruis met de woor den „Kerstmis 1952" en „Neder land". De prijs zal evenals vorig jaar, toen de netto-opbrengst van de actie 35.301,45 bedroeg, 3 cent per zegel in boekjes van 100 stuks zijn. De opbrengst komt ten goede aan het werk van de plaatselijke kruisverenigingen en de consultatiebureaux, de provin ciale verenigingen tot bestrijding der tuberculose, de vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiënten en de Nederland se centrale vereniging tot be strijding der tuberculose. De zegels zijn verkrijgbaar bij het bureau voor bevolkingsonder zoek Riouwstraat 7, Den Haag, of bij de provinciale en plaatse lijke verenigingen. Volgens een artikel in „Borba", het blad van de Zuidslavische communistische partij, worden in Roemenië in opdracht van de Sowjet-Unie moderne vliegvel den, ondergrondse hangars en munitiedepots aangelegd. De schrijver van het artikel, Jan Jonescu, een lid van de Roe meense minderheidsgroep in Zuid-Slavië, dat onlangs een be zoek aan Roemenië heeft ge bracht, verklaart, dat dergelijke vliegvelden worden aangelegd bij Krajova, Kalafat en Brasjo- wa, alsmede te Turnu Severin en Arad bij de Zuidslavische grens. Voorts wordt te Margalija bij Constanza een Russische vloot- basis aangelegd, waarvoor een duizendtal Roemeense gezinnen moest evacueren. Naar Jonescu verder meedeelt is bij Boekarest een divisie van de Russische luchtmacht gele gerd, die zou beschikken over 50 straalvliegtuigen. Voorts zouden zich in het gebied van Galatz een tankdivisie en bij Ttemesvar en Arad een of twee gemotoriseerde divisies van de Russen bevinden. homme Richard" en „Essex". De doelen van de aanval waren fabrieken, opslagplaatsen en spoorwegknooppunten. Volgens de piloten zouden een dertigtal gebouwen zijn vernield. Op een persconferentie heeft generaal Vandenberg, de chef van de staf van de Amerikaanse luchtmacht te Parijs verklaard, dat Amerikaanse straaljagers reeds enige tijd niet atoomwape nen kunnen worden uitgerust. Hij zeide dit naar aanleiding van be richten volgens welke Britse straaljagers binnenkort geschikt zouden zijn voor het meevoeren van atoombommen. De generaal deelde verder nog mee'dat de jagers van het type F.-84 van de 86 ste Amerikaanse jachtgroep, die te Landstuhl in West-Duitsland haar basis heeft, binnenkort vervangen zullen wor- en door straaljagers van het ty pe F.-86 „Sabre" van het laatste In een te Bonn uitgegeven ge meenschappelijke FransWest- duitse verklaring wordt medege deeld dat de Westduitse en Fran se regeringen er na een bespre king, die uren heeft geduurd, niet in zijn geslaagd overeen stemming over 't Saarvraagstuk te bereiken. Minister Schuman en bondskanselier dr Adenauer zijn echter overeengekomen de be sprekingen voort te zetten. De Westduitse regering wil thans eerst de ontwikkelingen in het Saargebied afwachten. Medegedeeld wordt dat de moeilijkheden meer op econo misch, dan op politiek gebied zijn gelegen. De Franse en Saarland- se regeringen hadden er op ge staan dat de bestaande Frans- Saarlandse economische overeen komst in elk geval van kracht blijft. Dr Adenauer had voorge steld deze overeenkomst aan te de huidige situatie geen reden om de verkiezingen uit te stellen. Het afbreken van pogingen om de Franse en Duitse standpunten omtrent de toekomstige status van het Saargebied met elkander te verzoenen kan mogelijk ratifi catie van de contractuële overeen komsten tussen de Westelijke ge allieerden en Duitsland en de ra tificatie van het Europese leger- verdrag ophouden, aldus menen diplomatieke waarnemers in Pa rijs. Maurice Schumann, :'.e Franse onder-minister van Buitenlandse Zaken, verklaarde Zondag te Rij- sel, dat eerbied voor de politieke autonomie van het Saargebied 'n noodzakelijke voorwaarde was voor een juist machtsevenwicht tussen Frankrijk en Duitsland. Voorts sprak hij over een eerlij ker verdeling van de militaire lasten in Indo-China en het hand- passen aan de voortschrijdende haven van Frankrijk-S positie in de Afrika" ..integratie van Europa" en tezelfder tijd „balanisatie van het in werking treden van Europese steenkool- en staalge meenschap. De Westduitse rege ring had hierbij evenwel opge merkt ten volle rekening te hou den met de als rechtvaardig er kende Franse economische be langen in het Saargebied. De Westduitse regering is van mening dat het thans van het ge drag der Saarlandse regering af hangt of de Frans-Westduitse be sprekingen res'ultaat zullen ople veren. Men is te Bonn van mening dat, indien de Saarlandse land dag de voor 30 November a.s. vastgestelde algemene verkiezin gen niet uitstelt, het bereiken van een Frans-Westduitse overeen stemming over het Saargebied aanzienlijk moeilijker zal zijn ge worden. Volgens Radio-Saarbrücken ziet de regering van Saarland gezien Afrika" was volgens Schumann niet mogelijk. Schumann verdedigde het ver drag voor een Europees leger en verklaarde, dat „niets ons de hoop zal ontnemen, dat op zekere dag besprekingen met Rusland kun nen worden aangevangen. Om de voor dergelijke bespre kingen noodzakelijke voorwaar den te verzekeren had Frankrijk het plan voor de Europese defen siegemeenschap opgesteld," zo voegde hij hieraan toe. In Oost-Berlijn heeft vice-kanse- lier Blücher na een bijeenkomst van het bestuur der Oost-Duitse liberaal-democratische partij ver klaard, dat zijn partij „altijd be reid is geweest de bijzondere Franse belangen op het gebied van politieke economie in het Saargebied te erkennen."

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1