Terugblik op Straatsburg De vulkaan Zuid-Afrika Rede van Trygve Lie D.D.1K Geen tijd voor heimwee BATIG SALDO Er is meer bereikt dan had durven hopen men De denaticnalisatie van de Britse ijzer- en staalindustrie Port Elizabeih'n dreigende waarschuwing Wal voorafging aan de Britse (roepenzendingen naar Kenya Korea nummer één op agenda van de Politieke Commissie AUSTRALIË EN DE KWESTIE NW.-GU1NEA DAG DER VER. NATIES IN DE HOOFDSTAD GEVIERD SPAARKAS-KLIMOP Proefneming met rode spruitjes FOTO VAN BEMANDE „VLIEGENDE SCHOTEL" Verhaal van de Zuidhollandse eilanden Vliegramp in Indo-China STAKING IN PERZIE IS STRAFBAAR INCIDENT IN ïUNESIE 6 Russen moeten Japan verlaten TWEEDE BLAD Zaterdag 26 October 1952 7e Jaargang No. 2174 Amerika heelt in Korea de zwaarste last ,Tal van negers moeten stelen om in leven te blijven HENK VAN HEESWiJK Last Tan zenuwen Over het geheel genomen kan men met voldoening terugzien op de zittingen van de raad gevende assemblee van de Raad van Europa te Straatsburg. Er is meer bereikt dan men vóór de bijeenkomst had durven hopen. De voornaamste vrees is na tuurlijk geweest, dat de „zes" leden hun aandacht zo gericht zouden hebben op het scheppen van het „politieke gezagsor gaan", dat ze hun andere col lega's bij de Raad van Europa zouden negeren en de raad ver der zouden willen uitschakelen. Dit gevaar bestaat nog steeds, maar het is tenminste minder ge worden. Om dit te voorkomen en om een daadwerkelijke band tussen de Raad van Europa en de nieuwe gemeenschappen te leggen, diende minister Eden zo wel in Parijs als Straatsburg zijn voorstellen in om de minis teriële en de parlementaire ma chine van de Raad van Europa voor al zulke lichamen te gebrui ken. Zoals men weet werden de voorstellen van het comité voor algemene zaken om het plan- Eden uit te voeren eenstemmig aangenomen. De voornaamste besprekingen hebben zich geconcentreerd op het punt om bij de kolen- en staalassemblée en de minister raad waarnemers toe te laten, bestaande uit die leden van de Raad van Europa, die niet tot de „zes" behoren. Er waren Duitse en Italiaanse afgevaardigden, die tegen de aanwezigheid van Brit se waarnemers waren, doch het merendeel was van oordeel, dat de band met Engeland niet moest worden verbroken, Dan is er de gewijzigde hou ding van minister Spaak tegen over de Britse samenwerking met het kolen- en staalsyndicaat. Als president van dit syndicaat heeft hij De Menthon, zijn opvol ger als president der assemblée te Straatsburg, laten weten, dat hij de nodige stappen zou doen, opdat de zes-landen-assemblé's hun bijeenkomsten in de raads zaal te Straatsburg zouden kun nen houden. NOG EEN STEM, Tenslotte is er nog het voor stel van de Belgische senator Holin, een advocaat van interna tionale vermaardheid, voor de op richting van een Europees Hof Dit hof zou dan niet alleen als rechtbank voor de kolen- en staal- en Europese defensiege meenschappen optreden, maar als een hooggerechtshof voor het bijleggen van geschillen tussen de leden-staten en het behande len van klachten, die uit de con ventie op de menselijke rechten zouden voortkomen. Wat ook de uitslag van dit voorstel zal zijn, het feit blijft bestaan, dat het werd ingediend ter ondersteu ning van het Edens plan. Toch hoort men nog de mening verkondigen dat, wanneer de „kleine federatie" is gevormd, de Raad van Europa wel kan ver dwijnen, daar toch de NATO het enige orgaan is, dat de belangen tussen ,,de zes" en „de vijftien" doeltreffend met elkaar overeen kan brengen. Dit is echter een oppervlakkig standpunt, waarbij verschillende belangrijke facto ren over het hoofd worden ge zien. Het lidmaatschap van de twee lichamen is niet hetzelfde en Zweden blijft b.v. nog steeds bij zijn besluit zich niet bij de NATO aan te sluiten. Ook heeft de NATO niet de organen, die met die van de gemeenschappen overeenkomen en de Raad van Europa heeft deze wel. WAAROM GEEN RESULTATEN? Het wordt meer en meer dui delijk, dat West-Europa een fo rum nodig heeft voor het bespre ken van zuiver Europese aange legenheden, zoals bleek uit som mige van de onderwerpen, die gedurende deze zitting werden behandeld. De defensie is b.v. een onder werp, dat normaal niet op de as semblee thuis hoort, maar het was billijk, dat de Nederlandse en Belgische afgevaardigden uiting gaven aan de bezorgdheid, dat hun landen aan de aanvallen zouden worden opgeofferd in het belang van een algemeen strate gisch plan van een terugtrekken bij eventuele vijandelijkheden. Ook was het billijk, dat de aan dacht werd gevestigd op de be hoefte om de productie te stimu leren, die in de meeste landen deze zomer achteruit was ge gaan. Aan de andere kant waarschuvv de minister Spaak de assemblée dat een van de voornaamste re denen, waarom de raad niet meer resultaten bereikte, de ver keerde gewoonte was om een aantal problemen naar voren te brengen, waarover een opper vlakkig debat werd gehouden, voordat er een resolutie aan vaard werd om „de aandacht van de regeringen te vestigen" op een stand van zaken, waar ze zich allang pijnlijk van bewust waren. Spaak zei, dat als de assem blée zich tot één onderwerp tege lijk zou bepalen, daar een werke lijke studie van zou maken en er dan met kennis van zaken over debatteerde, voordat men met een practische oplossing zou aan komen, het prestige van de as semblée daardoor zou worden verhoogd. Het is maar al te waar, dat het einde van elke zitting een aantal slordige besluiten achterlaat, waarvan men redelijkerwijs niet kan verwachten, dat ze ooit doel treffend zullen worden uitge voerd. De Britse (conservatieve) re gering heeft in het Lagerhuis 'n meerderheid van 34 stemmen gekregen voor haar voorstellen om de genationaliseerde ijzer en staalindustrie terug te ver kopen aan particuliere onder nemingen. De uitslag van de stemming was 303 stemmen vóór en 289 tegen. Verwacht wordt, dat Churchill >de voorstellen in de vorm van een wetsontwerp voor het eind van het jaar aan het parlement zal voorleggen. Herbert Morrison, minister van Buitenlandse Zaken in het vorige (Labour) kabinet, her haalde de socialistische belof te, dat wanneer de socialisten weer aan het bewind zullen ko men zij de ijzer- en staalindu strie opnieuw zullen nationali seren. (Deze industrie is in Fe bruari 1951 onder het beheer van de staat gekomen). „The New Statesman and Nation" schrijft: Het passieve verzet tegen de rassenwetten in Zuid-Afrika neemt in omvang toe en ook het zelfvertrouwen der negers groeit met de dag. De ernstige ongeregeldheden in Port Elizabeth, waarbij vele doden vielen, hebben tal van blanken tot nadenken gestemd. Enkele leiders van de United Party hebben -gesproken over de mogelijkheden van een coalitie van de nationalisten „met het oog op het 'niet-Europese ge vaar". Nationalistische leiders hebben zich in dezelfde geest uitgedrukt. Toch moet men niet -denken dat alle blanken zo blind zijn als hun leiders. Eind September is een belangrijk manifest uitgegeven door 22 prominente liberaal-ingestelde leden van de United Party die daarin een oproep- -doen om de De secretaris-generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie, ver klaart in een voor de „Dag van de Ver. Naties" op Vrijdag opge stelde boodschap: „Wij zien op bijna elk terrein een goed begin en enige vooruitgang". Wijzend op de verrichtingen van de Ver. Naties, verklaarde Lie: „De actie in Korea was het eerste voorbeeld van collectieve militaire maatregelen door een De politieke commissie van de Assemblée heeft met een overweldigende meerderheid van stemmen besloten de Koreaanse kwestie als eerste punt op de agenda te plaatsen. 51 Landen stemden vóór; het Russische bloc stemde tegen en vier landen onthielden zich van stemming. De „Nigerian Tribune" schrijft: Eliud Mathu, leider van de Afrikaanse leden van de wet gevende raad van Kenya, heeft aan de vooravond van de Britse troepenzendingen naar Kenya cm de ongeregeldheden met de Mau-Mau te bedwingen, de vol gende verklaring afgelegd: Wanneer de Afrikaanse arbei- „Over -de toekómst van Nw- Guinea kan niet eenzijdig wor den beslist en de rechten van Nederland kunnen niet gene geerd worden", zo heeft de waarnemend minister van Bui tenlandse Zaken van Australië, Hasluck, in het parlement mee gedeeld. In antwoord op vragen inzake de Indonesische stap in de Ver. Naties om afkondiging van de Indonesische souvereiniteit over Nw.-Guinea te bevorderen heeft Hasluck hieraan toegevoegd, dat het standpunt van Australië in de algemene vergadering der V. N. uiteengezet zou worden door de minister van Buiten landse Zaken, Richard Oasey. „Australië stelt altijd even veel belang in de toekomst van Nw.-Guinea", aldus Hasluck. ders hun loon met een derde ver hoogd krijgen, zal dit de moei lijkheden, door de Mau-Mau ver oorzaakt, aanzienlijk verminde ren. Op het ogenblik moeten velen van ons stelen om in leven te blijven. Hogere lonen en betere le vensomstandigheden zouden vele wanhopigen onder ons, die thans ge-en voedsel hebben en geen plaats om te slapen, weer hoop voor de toekomst geven, aldus mr Mahu. Terzelfdertijd hebben de Afri kaanse leden van de wetgevende vergadering in een geschreven verklaring de Engelsen om de volgende hervormingen ver zocht: Huizen voor de bevol king: plaatsing van daartoe capabele negers in regerings functies; opneming van de be volking in het leger; aanleg van wegen, die tegen de verschil lende weersgesteldheden be stand zijngeen restricties meer voor openbare vergaderingen van de bevolking; geen discri minatie meer tegen negers in de hotels en transportmiddelen in hun eigen land en herverdeling van de grond. internationale organisatie in de geschiedenis". De Amerikanen hadden hier volgens hem wel het grootste deel van de last op zich genomen, maar 22 staten nemen ook aan de actie deel en 40 hadden economische en fi nanciële hulp verschaft. Lie wees er verder op dat be middeling van de Ver. Naties in Palestina en Kasjmir had ge leid tot het staken van gewa pende strijd. Ook zeide Lie dat de Ver. Na ties de toekomst van de voor malige Italiaanse koloniën had geregeld. Het belangrijkste economische probleem waarvoor de Verenigde Naties staan is, volgens de bood schap van Lie, de armoede van meer dan de helft van de wereld bevolking in de achtergebleven gebieden. In het program, dat is opge steld om dit vraagstuk op te lossen zijn de ontwikkelde en achtergebleven gebieden gelijk waardige deelgenoten in een streven, dat voor hen bedde gunstige resultaten zal afwer pen, aldus Lie. -De commissie keurde tevens het voorstel goed om onmiddel lijk na de behandeling van de Koreaanse kwestie de Tunesi sche en Morokkaanse kwesties onder de loupe te nemen. Dit maal stemden 34 vóór en 20 te gen, terwijl 6 zich van stemming onthielden. De gedelegeerden verwierpen echter met grote meerderheid van stemmen (44 tegen 5) een voorstel van het Sowjet-blok om de Poolse resolutie inzake Ko rea en andere onderwerpen vóór alle andere te behandelen. De Ver. Staten steunden het voorstel om de Koreaanse -kwes tie het eerst te behandelen. „De Ver. Staten zijn bereid en verlangend om de Koreaanse kwestie te bespreken en hun standpunt ten aanzien van dit probleem wereldkundig te ma ken", zo zeide de Amerikaanse gedelegeerde Ernest Gross Sprekend over de vruchteloze wapenstilst&ndsonderhandelin- gen in.' Korea, merkte Gross op: „Het slot is in Panmoendjon maar de sleutel van het slot zit in de zak van de communistische onderhandelaars, die tot nog toe geweigerd hebben op onze rede lijke voorstellen in te gaan. Het IXlllfl. Krabben en peuteren Iftllll maakt de kwaal steeds llltdftn erger. De helder vloeibare UllUiatJ D.D.D. dringt diep in de poriën door, zuivert, ontsmet en geneest 3e huid. f GENEESMIDDEL TEGEN huidaandoeningen geweten van de mensheid ge biedt ons echter het Koreaanse probleem uit de wereld te helpen. De agenda van de commissie bevat verder nog de volgende punte^ Collectieve veiligheidsmaatre gelen; regeling, beperking en evenredige vermindering van de bewapening; het vredesverdrag met Oostenrijk; de Amerikaan se „inmenging" in de binnen landse aangelegenheden van andere landen; de beschuldi ging inzake de bacteriologische oorlogvoering in Korea; het Poolse voorstel ter bevordering van de vrede. De volgende van de laatste 6 punten werd -door Columbia voorgesteld en met 51 stemmen vóór, 5 tegen en 4 onthoudingen goedgekeurd. oude Kaapse politiek van een meer liberale politiek ten op zichte van de gekleurde rassen, te doen herleven. Onder de ondertekenaars van het manifest zijn mrs en sena tor Ballinger, senator Brookes, mr Alon Paton, auteur van het bekende boek „Tranen over Jo hannesburg", mr Julius Lewin en andere Engels-sprekende IZ.- Afrikanen, die bekend staan om hun dappere strijd voor de elementaire rechten voor de niet-Europeanen. Voorts is het manifest getekend door mr J. S. Marais en mr Leo Marquard, die tot de Zuidafrikaans sprekende blanken behoren. Een walgelijk incident in Oranje-Vrijstaat, dat vorige week plaats vond, heeft nog eens onderstreept, hoe de meeste blanken in Z.-Afrika reageren op de actie van pas sief verzet. Een bekende Britse journalist, mr Alec Reid, Lon- dens correspondent van „The Hindustan Times" werd enkele dagen geleden in Wynburg ge arresteerd, tezamen met Yusuf Cachalia, onder-secretaris van het Indische congres in Zuid- Afrika. Deze arrestatie vond plaats onder omstandigheden, die weinig verschillen van een lynchpartij. Acht mannen braken laat in de nacht de hotelkamer van de bei de mannen binnen, mishandelden hen op brute wijze. Zij weigerden een bevel tot inhechtenisneming te laten zien en namen de twee mannen mee naar het politiebu reau. Deze zaak-, die dezer dagen voorkomt, verdient de grootst mogelijke publiciteit! De dag der Ver. Naties is Vrij dag in de hoofdstad voor de tweede keer gevierd met een korte samenkomst in de gestaag neerdalende herfstregen op het Frederiksplein. Aan masten woeien de vlag gen van de landen die lid zijn van de V. N. en burgemeester d'Ailly hees na zijn inleidend woord de blauwe vlag van de V. N. Het Tweede Kamerlid en lid van het Europese parlement van Straatsburg, de heer P. J. S. Serrarens, hield 'n toespraak, waarin hij o.m. zeide, dat het geloof en de verwachting der volkeren in de Volkenbond be drogen waren. „Amerika en Rusland kan men hier geen verwijt van maken, want die waren er niet bij", aldus de spr. Spr. herinnerde er aan hoe 7 jaar geleden de organisatie der V. N. werd opgericht „en hoewel de resultaten niet altijd even bemoedigend zijn geweest, zo lang het kan moeten wij voort gaan de V. N. te maken tot een organisatie voor wereldvrede en internationale rechtsorde". Hij releveerde vervolgens de ver schillende organen der V. N. die zijn opgericht, de Unesco, de F.A.O, de Veiligheidsraad „waarover wij geenszins reden hebben de loftrompet te steken", de soc.-economische raad en de technische bijstand. „Laten wij het water van een wereldoorlog trachten te keren door steun te geven aan het we reldwaterschap der Verenigde Naties", zo besloot de heer Serra rens zijn toespraak, die door een kleine schare Amsterdammers werd aangehoord. (Kon. goedgek. 3 Juni 1952) Ik koop als regel iedere week een zegel! Secretariaat; Margrietstraat 15, Terneuzen. De zaadhandel te Dordrecht, die vorig jaar van zich deed spreken door zijn proeven met de teelt van rode spruitjes, zal thans bij wijze van proefneming iets van deze groente in ver schillende plaatsen van ons land onder het publiek bren gen om te vernemen hoe het hierop reageert. In 1953 hoopt men voldoende zaad te kunnen oogsten om dit gewas te doen uitzaaien. De 29-jarige Italiaan Mon- guzzi heeft verklaard foto's te hebben gemaakt van een vlie gende schotel die op 'n gletscher van 't Bernina Massief (Alpen) was geland. Hij bevond zich op dat ogen blik met zijn vrouw in de buurt. Uit -de „schotel" was een per soon gekomen, gekleed in een soort duikerspak, die om het toestel heengelopen was als om het te inspecteren. Daarna was de persoon weer in het toestel gegaan, dat met „adembene mende snelheid" en zonder ge luid was opgestegen om in de richting van Zwitserland te ver dwijnen. Een en ander zo zeide de Ita liaan, gebeurde ongeveer twee maanden geleden. De foto's had hij aan een Frans tijdschrift verkocht. Vijf Amerikaanse meisjes en jongens, die vier maanden op Nederlandse boerenbedrijven hebben gewerkt, keren naar Amerika terug. Zij kwamen van Indiana, Michigan, Oregon, Noord Carolina en Iowa op grond van een uitwisselings programma, dat door de M.S.A. en de Nederlandse boeren- en tuindersorganisaties werd ingesteld. „Geen tijd voor heimwee", dat was een der algemene indruk ken, die men heeft opgedaan. De jongelui zijn op de bedrijven, waar zij werkten zozeer bezig gehouden, dat de tijd is omge vlogen. Zij hebben veel geleerd. De meisjes kregen inzicht in de moeilijkheden en mogelijkhe den van de Nederlandse platte landsvrouw en haar taak in huishouding en bedrijf. De jon gens hebben kennis gemaakt met de intensieve land- en tuinbouw, die „jullie in staat stelt evenveel oogst van een cm2 te halen, als wij van een vier kante meter". Door Een Frans militair Vliegtuig van het type „Jun-ker", is 50 km ten Z. O. van Saigon in slecht weer neergestort. 10 Personen zijn om het leven gekomen en 1 zwaar gewond. Het toestel werd getroffen door de tornado, die het gebied heeft geteisterd. 5 Van de om gekomenen overleden in het ziekenhuis. De piloot was ongedeerd. Hij begaf zich onmiddellijk naar de naastbij gelegen militaire post. In Perzië is een wet uitgevaar digd, die stakingen in regerings diensten en andere belangrijke ondernemingen, zoals water voorziening, electriciteitscentra- 1-en en spoorwegen, verbiedt. Gok het aanzetten tot staken is strafbaar gesteld. De minister van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de strijd tegen het nepotisme zal wordeln begonnen, voorname lijk in het ministerie van Bui tenlandse Zaken. Voortaan zou den personen voor de betrek king worden gezocht en zouden geen betrekkingen gecreëerd worden ten behoeve van perso nen. 54) Nadruk verboden. „Wat zegt U? Drenth Uw..." „Mijn verloofde. Juist. U zult dan ook wel kunnen begrijpen," zo vervolgde het meisje op de zelfde toon, tegen de hevig ont stelde burgemeester, „dat ik het als mijn plicht achtte alles te doen, om deze mystificatie op te helderen. De bezoeken, die Jan, dat is de voornaam van de heer Drenth, tweemaal in de week aan Rotterdam bracht, hadden betrekking op mij. Er waren om standigheden, die overigens hier niet ter zake doen, welke ons nookzaakten onze verloving voor lopig geheim te houden. Maar wij ontmoetten elkaar twee avonden in de week ergens in Rotterdam en dan bracht ik Jan 's avonds weer terug naar Don kervoort. Een paar honderd me ter vóór het dorp stapte hij dan uit om te voorkomen, dat een of meer ingezetenen ons samen zouden zien. Het spreekt natuur lijk wel vanzelf, dat Jan nimmer onder invloed was van sterke drank, want wij dronken hoog stens een kop koffie. Uw insi nuatie, dat er sprake was van boemelen door de heer Drenth, mist dus alle grond. Dat is een grote fout van U en daarvan neem ik acte." De burgemeester zat een ogen blik wezenloos voor zich uit te staren, maar sprak toen op min of meer spottende toon; „Dat kan allemaal wel waar zijn, maar daardoor komen de 'vermiste tweeduizend gulden niet terug." „Een ogenblik, ik ben nog niet uitgesproken. Wat die tweedui zend gulden betreft, die kom ik U hier brengen. Ze zitten nog in dezelfde enveloppe, als waarin Jan ze op de avond vóór de kas controle gedaan heeft." Ze opende haar tasje en haal de tot grote verbazing van de burgemeester, de bewuste enve loppe te voorschijn, waarna ze die aan de burgemeester over handigde. „Wilt U even een bank of een politie-instantie opbellen, om U ervan te overtuigen, dat de nummers hetzelfde zijn?" De burgemeester nam met be vende handen de enveloppe, een dienstomslag van de gemeente Donkervoort aan uit de slanke handen van het meisje en keek er in. Hij bezag de beide bank biljetten en las de nummers. Toen kwam er een donkere gloed over zijn gezicht. „Mag ik U vragen, wanneer de heer Drenth U dit geld gegeven heeft?" Met een ruk kwam het meisje overeind. „Mijnheer Sikkel, dat is een belediging, die ik niet neem. Hiervoor zult U zich te verantwoorden hebben. Wilt U zo goed zijn allereerst te contro leren, of de nummers kloppen?" De burgemeester legde de en veloppe met het geld achteloos voor zich op zijn bureau. „Dat heeft geen zin. Ik neem onmid dellijk aan, dat dit de bewuste biljetten zijn, maar dat bewijst mij nog niet de onschuld van. eh... Uw verloofde." Met een onverwachte beweging griste Nettie de envelop met het geld en vóór de burgemeester goed en wel begreep, wat er ge beurd was, had zij de envelop weer in haar tasje geborgen. „Pardon, freule, dat is ont vreemd geld en „Dat ontvreemde geld, zoals U dat noemt, is, zoals U zelfl zegt, al lang aangezuiverd. Ik zal dus zo vrij zijn het onder mijn hoede te houden, totdat de Justi tie in deze aangelegenheid recht heeft gedaan. Ik heb meer bewij zen in handen dan U denkt, maar ik acht U niet de juiste persoon om deze bewijzen te overhandi gen. Daarom zal ik zo vrij zijn, mij te wenden tot iemand, in wie Mqnhmrdt'* Zen uw tab le eten helpen U et overheen. ik meer vertrouwen kan geven. En zonder verder een woord te spreken, draaide het meisje zich om en verliet het vertrek, voor de burgemeester van zijn verbou wereerdheid was bekomen. HOOFDSTUK 17. Het duurde drie dagen voor freule Hoogstede er in slaagde J een min of meer hooggeplaatst1 ambtenaar van het Ministerie van Binnenlandse Zaken te spre ken te krijgen. Maar ze was vasthoudend als een foxterier en op een morgen kreeg ze bericht, dat ze die middag om half drie in Den Haag werd verwacht. Half één reed ze met haar wa gentje weg van Hoogstede. Het tasje met het geld en de beide waardevolle documenten had ze vlak naast zich liggen en van tijd tot tijd keek ze er naar om zich ervan te overtuigen, dat het tas je er nog was. Precies op tijd betrad ze het grote gebouw en nadat ze haar brief had getoond en enige tijd in een wachtkamer had gezeten, werd ze toegelaten bij de ambte naar, die haar te woord zou staan. Nadat ze zich had voorgesteld, stak ze meteen van wal. „Ik kom uit Donkervoort; dat is de ge meente, waar een zekere mijn heer Drenth gedurende meer dan veertien jaren gemeente-ontvan ger is geweest. Hij werd in Ja nuari van dit jaar oneervol ont slagen wegens vermeende fraude." (Wordt vervolgd.) Ondanks hun kennis en prax- tijk van het boerenbedrijf zijn deze jongelui niet van plan om het boerenbedrijf te gaan be oefenen. Zij zijn kinderen van Amerikaanse boeren, die in de toekomst in landbouwonderwijs en voorlichting hun werkkring hopen te vinden. Zij hebben in ons land veel leren waarderen en ontberen, want huishoud- technisch gesproken is de boe rentaal in Nederland m vele opzichten zwaarder dan in Amerika, bij gebrek aan ultra moderne hulpmiddelen in huis houding en bedrijfsvoering. Deze studenten hebben hun taak met ijver en toewijding vervuld. Zij gaan in hun land lezingen over hun Europese er varingen houden. Een hunner, Patricia Horning, zal haar le zingen met ruim 200 foto's kun nen illustreren. Op een vraag, hoe zij het in Nederland hebben gehad, scho ten de 3 meisjes in de lach. „Kijk naar ons", zeiden zij, en daarbij doelden ze op de grt.ci ijn omvang en gewicht, die van 12 tot 23 pond loopt. „Dat komt" vei'Lelden zij, „omdat we hier veel aten en een ander menu dan thuis hadden". Hun eindindruk is, dat zij het in Nederland best en gezeliig hebben gehad, dat zij veel ge leerd hebben en naar huis terug verlangen, „maar", zo zeiden ze, „als we de kans hebben, dan ko men we nog eens terug voor vacantie. Zorg dan voor een beetje beter weer". Bij een poging tot arrestatie van 7 Tunesische verzetslieden in het dorp Raf-Raf, 30 km ten Z. van Bizerta, zijn 2 leden van de militaire politie doodgescho ten en 1 gewond. Van de ver zetslieden werden er drie ge dood en 2 gewond. De Japanse regering heeft 6 Sowjet-burgers, onder wie 3 correspondenten, bevolen het land voor 28 November te ver laten. Hun verzoek tot verlenging van hun verblijfsvergunning is afgewezen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 5