Uit de Provincie KERKDIENSTEN w u VOOR DE ZONDAG Bond van Plattelandsvrouwen te Axel Eric de Noorman in „Het land der duisternis" TERNEUZEN. AXEL. HULST. SAS VAN GENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. te geschieden. De schepen, die anders ter ver vulling van deze formaliteiten op stroom voor Bath het anker moesten laten vallen, zullen dus binnenkort Bath, hetzij aan bak boord- of aan stuurboordzijde links laten liggen. Het gevolg van deze maatregel is, dat per 1 Nov. a.s. zowel het kantoor (in vaktermen: de eerste wacht) als de ambtenarenpost der invoerrechten te Bath zal worden opgeheven. De thans al daar gestationneerde ambtenaren zullen naar Terneuzen worden overgeplaatst, waar de aan de Middensluis aldaar staande douane-wacht hun toekomstig domein zal worden. Voor Bath betekent deze maat- regel ongetwijfeld verlies. De «t€*0»j eenzaamheid aan de zeekant een God van nabij, wordt daar nog eenzameren ook de enige aldaar gevestigde expediteur zal z'n klantjes waar schijnlijk willen blijven bedie nen, zodat ook hij genoodzaakt zal zijn van woonplaats te ver anderen. Douaneformaliteiten voort aan te Terneuzen in plaats van te Bath. Ingaande 1 November a.s. zal een in scheepvaartkringen lang gekoesterde wens in vervulling gaan, die men vooral in de win termaanden (meer in 't bijzonder bij storm en ijsgang) naar waar de zal weten te schatten. Met ingang van die datum zul len de douaneformaliteiten, be nodigd. voor het in- en uitklaren van schepen n.l. niet meer te Bath, doch te Terneuzen dienen Ben Ik spreekt de Here, en niet een God van verre? Jer. 25 23. Is het u heden wellicht don ker? Schijnt het, of alles samen spant om 't u moeilijk te maken? Voelt ge u wellicht eenzaam? Schijnt het, of alle mensen, op wie gij rekendet, u in de steek Doctoraal examen theologie. Aan de rijksuniversiteit te -0- -rrUtrecht slaagde voor het docto- laten. f c - raai examen theologie onze oud- ogenblikken voor, alsof God u verliet? Het woord van heden wijst u de weg uit de duisternis. Het toont u de Helper in moeilijk heid. Het heft, zo gij maar wilt, uw gevoel van eenzaamheid op. Ben Ik een God van nabij en niet een God van verre? Zo vraagt de Here Zelf ons heden. Hij wil ons het ongerijmde aan tonen van ons gevoel van ver latenheid. Zou er een plekje zijn van de aardbodem, waar Ik niet was? Zou er een duisternis zijn, waar Mijn blik niet doordringt? Zou er een mensenhart zijn verlaten, gesloten, ellendig, afgedwaald, tegen Mij verhard, aan Mijn ge meenschap vervreemd, dat Ik niet zou weten te vinden? Alzo vraagt de Here aan ieder onzer, die op enigerlei wijze dit troost woord behoeft. Wij vertroosten elkander met deze herinnering en dragen de boodschap verder. God is nabij, en niet verre van een iegelijk onzer, waar hij zich ook bevinde! O God, Gij zijt mijn Steun, Mijn Troost, mijn Hoop, mijn [Vader. Ik stel geheel mijn lot Gerust in Uwe Hand. Breng mij langs Uwen weg Het doel des levens nader, En wees mijn trouwe Gids Naar 't beter Vaderland. (Uit: „Nieuw Bijbels Dagboekje".) stadgenoot de heer L. A. F. Ie Mat, thans wonende te Zeist. De heer Le Mat slaagde met lof. Molorspits tegen remstoel. De 360 ton grote Belgische mo- torspits Alice, die met steenkolen geladen op weg was naar Frank rijk, voer Donderdag bij het op- schutten door de Westsluis tegen een remstoel aan, welke ernstig werd beschadigd. Het schip liep enige lekkage van niet te grote omvang op en moest in Terneuzen blijven lig gen om eerst na het storten van een cautie de reis te kunnen voortzetten. Stichting Protestantse Zieken zorg Zeeuws-Vlaanderen. Er bleek zeer grote belangstel ling te bestaan voor de gister avond in de Ned. Hetv. kerk ge houden avond, die tot doel had het werk der Stichting Protes tantse Ziekenzorg nog eens extra onder de aandacht te brengen terwijl het wel bijzonder trof dat een Deens koor, bestaande uit on geveer 60 leerlingen (meisjes en jongens) van het Staatsgymna- sium uit Randers onder leiding van hun directeur Tofte Hansen, en in gezelschap van hun rector en verscheidene leraren, een be zoek aan Terneuzen bracht, In het ruime kerkgebouw werd door het koor een programma van kerkmuziek, koor- en solozang, afgewisseld met orgelnummers door haar eigen organist, ten ge hore gebracht' Nadat Ds P. A. van der Vlugt een algemeen overzicht had ge geven van de geschiedenis van het thans nog in gebruik zijnde ziekenhuis en het steeds meer nij pend gebrek aan een moderne in richting naar voren had gebracht, was het een gebiedende eis, dat moest worden ingegrepen en zo volgde eindelijk het grote besluit tot overname van het oude zie kenhuis en de bouw van 'n groot modern ziekenhuis. Dat dit geen eenvoudige opdracht was behoeft wel niet gezegd te worden en een ieder, die het thans in aanbouw zijnde complex aanschouwt, zal daarvan wel zijn overtuigd. De financiële consequenties van deze bouw zijn dan ook enorm, maar dankbaar kan spr. getuigen van de grote steun uit geheel Zeeuws-Vlaanderen voor dit prachtig werk. Ter illustratie van de omvang rijkheid van de opgenomen taak gaf spreker een kort overzicht van het voortdurend stijgend aan tal patiënten in het thans nog in gebruik zijnde ziekenhuis en de zorgen voor de bezetting van het personeel in het in aanbouw zijn de ziekenhuis. In 1951 werden verpleegd 900 patiënten en dit jaar zijn er thans reeds meer dan 1000 verpleegden opgenomen. In de toekomst gaat het, wat minder dan 18 gediplomeerde de kleuren van het sportcostuum bij het oversteken van drukbere- deling van de volgende agenda: zusters, 35 leerlingverpleegsters, 36 huishoudelijke personeelsle den,, 9 technici en 6 personen voor de administratie. Het is duidelijk dat de bevol king van Zeeuws-Vlaanderen be reid zal moeten zijn tot het bren gen van een jaarlijks offer tot heil van de lijdende mensheid. Spr. besloot met: Leef met ons mee, bouw met ons mee en werk met ons mee, onder de leus: Pro testantse patiënten in protestant se ziekenhuizen. Hierna volgde de zang- en mu ziekuitvoering van het Deens gymnasiastenkoor, die met inten se aandacht werd beluisterd. Ds Van der Vlugt was zeker aller tolk toen hij aan het slot van de avond alle medewerken den aan dit concert hartelijk dank bracht. Een verrassing was nog de aan wezigheid van enige leden der Deens-Zweedse gemeenschap uit Gent, waarvan een hunner het gezelschap uit Randers in het Zweeds toesprak, waarna hij in het Nederlands eindigde met: „Ik dank u hartelijk". Hierna werd met het zingen van twee coupletten van het Wil helmus deze zo bij uitstek ge slaagde avond besloten. R.K. sportvereniging voor g meisjes. In een Donderdagavond in het parochiehuis gehouden vergade ring werd het definitieve bestuur van de R.K. sportvereniging voor meisjes als volgt samengesteld: Voorzitter mr. G. P. J. de Kerf; secretaris C. Baert; penning meester J. Kemper en leden mevr. M. WeyneMannaert en mevr. A. v. DammeVan Berkel. het personeel aangaat, om niet Over de naam der vereniging en ZONDAG 26 OCTOBER. NED. HERV. KERK. Oost Zeeuws-Vlaanderen. Axel: 10 uur Ds. P. J. Pennings; (Bed. H. Avondmaal); 2.30 uur Ds. P. J. Pennings (Bed. H. A.), (Medewerking Kerkkoor). Hoek: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft (Bed. H. Doop). Hontenisse: 9.30 uur Ds. K. Ver beek. Hulst: 10.30 uur Ds. J. Homan. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders (Bed. H. Doop). Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Hon ders (Bed. H. Doop). Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh. W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt; 2.30 uur Ds. J. Scholten. 10 uur in „Bethel" mej. M. van Strien, dienst voor jongeren. Zaamslag: 9.30 u. Ds. G. Jansma; 5 uur Wijdingsdienst: Eerw. heer C. H. Heijboer, de heer P. de Leeuw, Ds. G. Jansma. Evangelisatiedienst. Othene: 7 uur Ds. H. Pestman van Terneuzen. West Zeeuws-Vlaanderen. DONDERDAG 30 OCTOBER. Schoondijke: 7 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer vorming). (Herd. Kerkher- VRIJDAG 31 OCTOBER. Aardenburg: 19.30 uur (in de Geref. Kerk) Ds. Vis. Breskens: 7 uur Ds. J. H. van Beu- sekom (Herd. Kerkhervorming). Oostburg: 19.30 uur Ds. W. J. Fournier (Herd. Kerkhervor ming). ZATERDAG 25 OCTOBER. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 26 OCTOBER. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 10 uur Ds. H. C. P. M. Wiebosch. Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom (Bed. H. Avondm.); 6.30 uur Ds. J. H. van Beusekom Bed. H. A. en Dankz.). Cadzand: 10 uur' Ds. A. C. W. ten Cate. Groede: 10 uur Ds. C. B. Boere. Hoofdplaat: 10 uur Ds. J. Ejjgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. v. d. CrFflflff Oostburg: 10 uur Ds. W. J. Four- nier. Retranchement10 uur Ds. J. B. van Bork; 4 uur Ds. J. B. van Bork (Jeugddienst). Schoondijke: 10 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 10 uur Ds. W. B. Bergsma. IJzendijke: 10 u. Ds. C. Blomaard. Zuidzande: 10 u Ds. H. Kuijlman. GEREFORMEERDE KERK. Hoek: Geen opgaaf. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. H. Pestman. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. G. O. Donner, van Scheve- ningen. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. art. 31 D.K.O.). Hoek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. J. ten Hove. CHR. GEREFORMEERDE KERK. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur leesdienst. GEREF. GEMEENTE. Hoek: 9.30 uur en 2 uur leesdienst. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEILS. Terneuzen: 10 u. en 7 uur Samen komsten. ROOMS-KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur en 10 uur H. H. Mis sen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur M. H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Westdorpe: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Zuiddorpe: 7.30 uur en 10 uur H. H. Missen. Onder leiding van mevr. De FeijterDe Regt had Donder dagavond op de bovenzaal van „Het Centrum" een ledenverga dering plaats, waarvoor ook de mannen waren uitgenodigd. Het gold hier een eerste ken nismaking met de nieuwe pro vinciale presidente mevr. Huijs- manGriep uit Rilland Bath. De presidente der afd. Axel leidde de spreekster met enkele woorden in. Daarop kreeg de spreekster het woord. Zij deelde mede deze tournee te ondernemen met het doel in nauwer contact met de afd. van de bond te komen. Het is n.l. zo dat nog slechts een klein deel van de vrouwen zich gedrongen voelde tot het lid maatschap, n.l. 1200 over de ge hele provincie en dat terwijl de Z.L.M. alleen reeds 4500 leden telt. Spreekster had de materie voor het zwaarwichtige onderwerp „Waar gaan wij heen" verzameld uit de lessen van een pas ge volgde cursus. In vogelvlucht behandelde zij de economische en staatkundige ontwikkeling sedert de Franse revolutie, toen de verklaring van de rechten van de mens het maatschappelijk bestel volkomen bleek te veranderen. Spreekster schetste de omwenteling, die in economisch opzicht de toepas sing van de stoommachine in het productieproces teweegbracht. Uitvoerig schetse zij de inter nationale politiek, de opkomst van Duitsland als koloniale eri industriële grootmacht, etc. Daarnaast besteedde zij aan dacht aan de vredesbeweging en de arbeid van het Roode Kruis, Ook de emancipatie der vrouw werd behandeld en zo kwam zij allengs meer tot de tegenwoor dige tijd. De spreektser besprak de ge volgen van de beide wereldoor logen door in bijzonderheden te releveren het ontstaan van de verenigde volken, het Atlantisch pact, de Unesco en de aankleve van dit alles, eindigend met een overzicht van de hedendaagse intenationale toestand, zowel in het verre en nabije Oosten als elders ter wereld. Zij beëindigde haar lezing met het herhalen van de titel harer rede, de beangstigende vraag n.l. „Waar gaan wij heen? te stellen, wijzend op de actuele eisen, die werd nog géén beslissing geno men. In deze vergadering werden de groepen ingedeeld en door de leraar, de heer A. Verschuren, de nodige mededelingen omtrent kleding, oefenuren, enz. gedaan. Reeds een 90-tal meisjes tus sen 10 en 17 jaar heeft zich als lid opgegeven, zodat de vereni ging in een behoefte blijkt te voorzien. Indien voldoende be langstelling blijkt te bestaan, zal ook een groep voor meisjes bo ven 17 jaar worden opgericht. Met de gymnastiekoefeningen in het gymnastieklokaal van het lyceum is reeds een aanvang ge maakt. Eerste Winterbijeenkomst K.A.V. Onder voorzitterschap van me vrouw M. DurinckVan Dende ren hield de afd. Terneuzen van de K.A.V. haar eerste winterbij eenkomst in de feestelijk ver sierde zaal van het parochiehuis. In haar openingswoord sprak de voorzitster een woord van wel kom tot mej. Kessels uit Breda, de spreekster van deze avond. Ook sprak zij haar waardering uit over het feit, dat bijna 100 vrouwen van de K.A.V. aan de oproep van het bestuur gehoor hadden gegeven. Immers, een re gelmatig contact bevordert de groei en bloei van een vereniging en door de grote opkomst was dit doel bereikt. Mej. Kessels hield daarna een gloedvolle rede over het commu nisme, zoals dit vooral in Rus land in praktijk wordt gebracht- Vooral de gevolgen van deze wereldbeschouiwng voor het ge zinsleven, de opvoeding der kin deren, enz., werden scherp en raak belicht. Een warm applaus beloonde de spreekster voor haar causerie. Een gezellige koffieta fel, een mooie stukje muziek, een babbeltje en een praatje en een verloting vormden de overige programmapunten van deze wel geslaagde avond. als rechten van de menden in het volle licht zijn geplaatst. Daar onder vallen: verscherpte con trole op de handel in verdovende middelen, afschaffing van de handel in blanke slavinnen, het analphabetisme etc. Zij sprak de hoop uit, dat het rechtsgevoel en het algemeen aanvaarde beginsel van de rechten van de mens in weerwil van alle verwarring en chaos in de wereld doorslag gevend zullen zijn voor de vei ligheid der volkeren Ofschoon de behandelde stof 90 procent de vrouwen maar ma tig interesseert of helemaal niet ligt, bleek op deze avond intense belangstelling tot het laatst toe te bestaan. Ook het levendig ap plaus was hiervan een bewijs. In de pauze dienden vaardige dameshandeh kbffie rond, waar na nog enige humoristische schetsjes volgden en vervolgens mevr. De FéljterDe Regt de bijeenkomst slogt met een op wekkend (kiooi'd voor de verdere bloei en uitbreiding van de afde ling' Axel. COMMISSIONNAIR UIT HULST VEROORDEELD. De economische politierechter te Rotterdam heeft gisterenmid dag de commissionnair in land bouwproducten J. de Vleeschou- wer uit Hulst veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien weken met aftrek, nadat de Officier van justitie een gevangenisstraf van drie mhanden met aftrek had ge- eist. De V. zou sinds Mei 1951 tel kens het deviezenbesluit 1945 hebben overtreden. Hij zou ver schillende malen aan een drietal personen te Rotterdam hoeveel heden Duitse marken hebben ge geven met het verzoek deze voor hem in te wisselen bij een bank. Verdachte bekende, doch zeide niet geweten te hebben een ver gunning nodig te hebben. Hij had het moeilijk en wilde graag iets bijverdienen. De V. deed het voor een Vriend, zo vertelde hij. De officier achtte de opzet be wezen en vroeg zich af waarom verdachte zelf de marken niet in wisselde. Zijn raadsman, mr W. A. van Toen, meende, dat zijn cliënt on geveer 2000 aan de transacties heeft verdiend. Hij achtte geen opzet aan wezig. Maquette oud-Axel. Hoewel Axel behoort tot de oudste gemeenten van Zeeuws- Vlaanderen, is het arm aan histo rische gebouwen en monumen ten, waaraan andere plaatsen juist zo rijk zijn. Door enige ingezetenen van on ze gemeente is nu het initiatief genomen tot het vervaardigen van een maquette van oud-Axel, waardoor een stukje stedelijke historie aan de vergetelheid zal worden ontrukt. Zo had dan gisteravond in de jeugdherberg een eerste bijeen komst plaats, waarin in grote trekken het „plan de campagne" voor dit mooie doel werd ont vouwd. De opkomst was, hoewel niet groot, van dien aard, dat ver ondersteld mag worden dat ons stedeke op dit stuk voldoende energie zal opbrengen om het voor ogen gestelde doel te ver wezenlijken. De heren Van de Ree en de ge meente-architect D. van den Berg brachten de kaarten op tafel en zij hebben in grote lijnen uitge stippeld hoe er zal worden ge werkt. Zij zijn hierbij niet over één nachts-ijs gegaan, maar hebben zich bereids verzekerd van de medewerking van mensen die kijk op en liefde voor de historie van Axel hebben. Zo zal met aller medewerking binnen zeer afzien bare tijd „Oud Axel" in de „Bleye Haghe" verrijzen. Er zal gewerkt worden aan dit mooie plan. En daarom zal het slagen ook! IJsclub „Axel". Zoals gewoonlijk was de be langstelling voor de ledenverga dering der ijsclub „Axel" weer gering. Als er geen ijsgang is, blijkt het een hele toer de men sen warm te maken voor een vergadering. In deze kleine bijeenkomst wer den plannen besproken om pa raat te zijn tegen het moment dat de winter zijn intrede weer zal doen. Alles zal in het werk worden gesteld om de toestand der baan zo perfect mogelijk te maken, door o.a. de sluis, die voor de bevloeiing wordt ge bruikt, goed te doen functione ren. Ook zal bijzondere zorg worden besteed aan de verlich ting. De plannen hiertoe werden uitvoerig besproken. Wielrijders opgepast! Oplettendheid van wielrijders den hoofdwegen blijft een eerste vereiste, vooral als het uitzicht tamelijk beperkt is. Dit onder vond de 31-jarige F. B. op de Magrette, toen hij daar de vee auto van de heer G. uit Axel niet kon ontwijken en hij een salto mortale maakte met zijn fiets. Zonder schade en verwonding liep dit geval niet af, maar ge lukkig zal het slachtoffer ver moedelijk Maandag a.s. zijn werkzaamheden weer kunnen hervatten, doordat zijn been kwetsuren zich aanvankelijk ernstiger lieten aanzien dan zij waren. Dit geval liep alzo won der boven wonder goed af! Een reuzensnoek! Da amateur-hengelaar L. Naeije alhier ving gisteren in de voor avond in het z.g. kleine Kreekje een snoek van respectabele af metingen en gewicht. Het beest was n.l. 93 cm lang en woog 6 kg. Een welkom mootje dus! Gevonden voorwerpen. Knipmesje, Singelweg 4b; zil veren armbandje met 5 Zeeuw se knopjes, Markt 8; jute zak met plm. 15 kg tarwe, Irenestr. 20; paar br. dames-glacé hand schoenen, Kerkdreef 11; rode sjaal, Bylocquestraat 1; bruin lederen riem, P. Paulusstr. 5; actetas met overall, Nieuwen- dijk 13; rode dames ceintuur, Rijkspolitie; muntbiljet, Mark; 15; huissleutel no 29, Sassing Q 19; schakelarmbandje, Juliana- str. 67; groene jongensoverjas, Rijkspolitie; zilveren kettinkje met hangertje, Oranjestr. 2; wollen kinderwant, Pr. Hen- drikstr. 42; regenjas, Ronde- putten M 42; rijwiel, Feijter, Kanaalkade; polshorloge (Anti Magnic), Sassing P 42; bruine vulpen zonder dop, Stationsstr. 37a; geblokte sjaal, Pr. Mau- ritsstr. 7; br. heren regenjas, Spui N 125; zinken bak, Post kantoor; broche met groene steen, Nieuwstr. 33; werkbroek en werkjas, Oudewijk 42; ger. wollen das, Wilhelminastr. 41; portemonnaie met inh., Oude wijk 24; moker, Stationsstr. 37a; kinderwant en paar br. dames glacé-handschoenen, Rijkspoli tie. Inwijding nieuwe school- In tegenwoordigheid van vele geestelijke en wereldlijke auto riteiten heeft deken Plasschaert de nieuwe school voor B.L.O. te Hulst ingewijd. Onder de aanwe zigen bevonden zich de Commis saris der Koningin, enige leden van Ged. Staten en tal van bur gemeesters. In zijn openings woord dankte de deken allen, die hadden meegewerkt aan de tot standkoming der school. Nadat nog enkele autoriteiten t woord hadden gevoerd, maak ten de aanwezigen een rondwan deling door het nieuwe gebouw, dat uiterst modern is ingericht en aan alle eisen voldoet. Aanrijding. In de bocht nabij villa Tivoli kwamen drie auto's met elkaar in botsnig. Een luxe-auto, waar van de bestuurder blijkbaar veel haast had, passeerde in de bocht een vrachtauto, die in de rich ting Perkpolder reed. Op dat ogenblik naderde van de andere schillende organisaties, alsmede kant de veeauto van de heer L. uit Hulst. De luxe-auto reed de veeauto aan en kwam zodoende ook in aanraking met de vracht wagen, waardoor een drievoudige botsing ontstond. De materiële schade was groot. Een juist pas serende vrouw viel van schrik bewusteloos. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De rijkspolitie stelde een onderzoek in. Arbeidsongeval. Donderdagmorgen gebeurde er een arbeidsongeval op de fos- faatfabriek. De arbeider R., in dienst van de aannemer Ver- naeve, kreeg een hamer tegen het voorhoofd en viel bewuste loos neer. Eerste hulp werd door het eigen personeel verleend. De ontboden geneesheer constateer de een lichte hersenschudding. Voor enkele weken volstrekte rust werd de arbeider naar huis gebracht. De gemeenteraad komt bijeen. Maandagavond komt de Sasse gemeenteraad bijeen voor behan Verzoekschrift van J. E. Mar tens om gemeentegrond in erf pacht achter zijn woning aan de Nico Uyt den Bogaerdstraat. Benoeming van 5 leden der commissie van advies Woonruim- tewet. Verzoekschrift van G. F. P. van der Peijl te Terneuzen om gemeentegrond in erfpacht aan de Westdam voor de bouw van 2 woningen. Voorstel tot onderhandse ver pachting van volkstuintjes Wes telijk van de Burgemeester Hoef nagelstraat. Voorstel tot openbare verkoop van de suikerbieten, wassende op de door de gemeente aange kochte gronden langs de Vrij- straat in de St. Albertpolder. Voorstel tot verkoop oude straatkeien bij vernieuwing van de Westkade met klinkers. Voorstel tot ruiling van grond met J. J. van Waterschoot in ver band met verbetering van het uitzicht voor het verkeer komen de uit de Kloosterlaan naar de Westkade en omgekeerd. Voorstel tot het aanvaarden van de definitieve voorschotten voor de bouw van 12 arbeiders woningen aan de Singelstraat. Verzoekschrift van het bestuur der stichting lager nijverheids onderwijs in de bisdommen Bre da en 's-Hertogenbosch te Tilburg om toekenning van een subsidie aan die stichting. Missive van de minister van Economische Zaken houdende mededeling, dat hij de door de raad op 19 Augustus 1952 vast gestelde verordening de winkel sluiting niet ter goedkeuring kan voordragen. Nadere vaststelling wedde en pensioengrondslag van de straat maker in vaste dienst J. J. de Kok. Verzoekschriften van de wo ningbouwverenigingen „Vooruit" en „Sas van Gent" en de Katho lieke Zeeuws-Vlaamse woning bouwvereniging te Kloosterzande om de door de gemeente gebouw de woningen in beheer en exploi tatie aan die verenigingen over te dragen. Mutatie bij de douane. De heer M. Romeijnsen, assis tent der invoerrechten en ac cijnzen van de ambulante dienst te Sluiskil (standplaats Oostburg) is met ingang van 1 Nov. a.s. in de rang van dienstgeleider over- geplaats naar de douanepost te Nieuw-Namen. Verbetering voor de scheep vaart. De z.g. rietbos aan de Axelse vlakte bleef altijd een groot ob stakel voor de scheepvaart, met name voor de kleinere schepen die van de Oostelijke naar de Westelijke arm of omgekeerd wilde oversteken. Herhaaldelijk moest de schippèr dan ondervin den, dat hij tenkoste yan veel ongemak op een zandplaat vast liep. Reeds enkele jaren heeft men de plaats afgebakend met boeien. Nu is er met het plaatsen van een ducdalf, ook wanneer de duisternis is ingevallen gelegen heid om de schippers te waar schuwen. Men heeft nu dezer da gen op de ducdaf een knipper licht aangebracht. Reeds was een dergelijk licht aangebracht op het kleine eiland, zodat de sche pen nu tussen de beide lichten een veilige vaart vinden. Ontspanningsavond- In het klein casino organiseer de de gezelligheidsvereniging voor haar leden een ontspan ningsavond. De hoofdschotel be stond uit een film „Het recht der sterksten" welke door de heer But werd gedraaid. Het was een spannende film, die bijzonder in de smaak viel. Na de voorstel ling volgde er een geanimeerd dansje, afgewisseld door komi sche zang en voordrachtschetjes. Gevonden voorwerpen (Oliejas, P. van de Bulck, Louisastraat 10; bl. gebreid kin derwantje, J. Wolfert, Bovenweg 67; armband, Hallegraaf, Merel- straat 7rozenkrans, politie post, Veldstraat 7. 161. „Nu Noorman! Krijgen wij antwoord of moeten wij eerst deze gijzelaar van de muur werpen!" schalt de stem van de aan voerder der Beer-krij- gers door de stilte. „Treedt te voorschijn en leg Uw wapen neer Halfra aarzelt een ogenblik. Dan schijnt hem plotseling iets in te vallen, want hij wendt zich snel tot de mannen die naast hem staan en voegt hen op gedempte toon een paar bevelen toe. Daarna werpt hij fier zijn hoofd in de nek en stapt naar voren. „Heer Eric is gewond!" roept hij nors. „Doch in zijn plaats wil ik, Hajfra, onderaanvoerder van •de machtige Noorman, U de eer aandoen met U te onderhande len Op de muur valt een stilte. „Gij liegt man!" snauwt de aan voerder dan argwanend. „Ik heb de Noorman niet zien vallen. Waartoe verzint gij uitvluchten?" Als antwoord wenkt Halfra de mannen, die zojuist naast hem m stonden, naar voren. Zij hebben zijn bevel haastig opgevolgd en torsen een krijger tussen zich in, die op enige afstand wel iets op de Noorman lijkt. „Houdt U dapper, dwaas!" sist Halfra hem toe. „Ge moet een zwaargewonde voorstellen." En luidop vervolgt hij klagelijk: „Ziet deze man! Eenmaal was hij de dapperste van ons allen. Thans heeft een moordenaarspijl zijn reu zenkracht verlamd. Ach, smart be let mij nagenoeg te spreken „Ge praat te veel," snauwt de onderaanvoerder, die thans begint te geloven, dat Halfra de waar heid zegt. „Goed ik zal met U on derhandelen nu Uw aanvoerder daartoe niet in staat schijnt te ,züp. Indien ge niet onmiddellijk Tw wppens neerwerpt sterft deze gijkelaarEn hij geeft Orm een duw welke de kleine roergan gers een kreet van ellende ontlokt. „De binnenpoortHm WsfiKan niet de buitenpoort?" protesteert Halfra, die er op uit is zoveel mogelijk tijd te winnen. „Als ervaren krijgsman zou ik zeg gen dat de buitenpoort veel ge schikter is om een aantal gevan genen te bevatten. Wij moeten niet overijld te werk gaan, heer aanvoerder. Laat ons dit zorgvul dig bespreken!" „Ik krijg genoeg van Uw omhaal van woorden!" schreeuwt de aan voerder driftig terug. „Bij al de geesten van de Beer, man. Ik tel tot tien! Hebt ge U dan nog niet overgegeven, dan sterft Uw mak- Gevonden voorwerpen Een kinderportemonnaie, inl. Plein Oost A 74: hamer, inl. Axelsestraat, p'a B. de Groote; enveloppe met een bedrag aan geld, inl. Zaamslag-Veer B 36. ker „Neeneehakkelt Orm zwetend. „Een r-rond en e-e-eer- lijk zeeman„Eén", telt de man op de muur dreigend. „Twee, drie, vier"!„Vijf!" vult een dreigende stem naast hem aan. „Geen beweging of ge zult de dood proeven!" En zich verschrikt om wendend zien de mannen van de Beer de Noorman aan het einde van de trap staan, zijn boog met dodelijke zekerheid op hen ge richt WINDHOOS RICHTTE SCHADE AAN IN OUD-SCHOONEBEEK. Een windhoos, die zich Vrijdag middag omstreeks 5 uur boven Oud-Schoonebeek aankondigde, heeft in zeer korte tijd een rava ge aangericht in een klein gebied in de omgeving van de kruising Beekweg-Schoonebeekskanaal te Oud-Schoonebeek. Twee dames werden licht gewond en een ge zin werd dakloos. De windhoos ging vergezeld van een fikse regenbui. De hoos ont wortelde verscheidene bomen en telefoonpalen, die soms verschei dene meters door de lucht werden meegesleurd. De ravage langs de weg, die hierdoor ontstond, legde het niet drukke verkeer enige tijd lam. Nabij de kruising van de Beekweg en het kanaal werd de achtermuur van een alleen staande woning ingedrukt en het dak afgerukt. Het gezin, dat in dit huis woonde, moest elders on dergebracht worden. Een nabij de woning staande schuur maak te een luchtreis. Een tiental me ters verder viel de schuur in stukken uiteen. Verscheidene wo ningen liepen glasschade op, ter wijl vele dakpannen werden ver splinterd. De kantoren van de Ne derlandse Aardoliemaatschappij liepen ook glasschade op. Het ge heel speelde zich in korte tijd af.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2