De troebelen in Kenya Op de drempel van een Europese gemeenschap Gewelddaad van de Mau Mau Vragen rond het komende loon- en prijsbeleid Mr A. M. Joekes lid van de Raad van State Rede van de voorzitter van het Verhond der Belgische Industrie ULTIMATUM TEGEN BEVAN GOEDGEKEURD Vissersvaartuig voor Japanse kust gezonken Churchills verklaring over Britse atoomproef DE STRIJD IN INDO-CHINA WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN HOOGWATER Opheffing van de subsidies op levensmiddelen en huurverhoging Koningin Elizabeth opent dam in Wales De uitwerking geheel volgens de verwachting Chileense sleepboot vergaan op onder op v.m. n.m. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 5557 Terneuzen Telefoon 2510 Né. 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 24 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2173. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; Iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur Bij Njeri, een 100 tal km ten N. van Nairobi, is een inlands opper hoofd door leden van de Mau Mau doodgeschoten. Het opperhoofd werd met enige inlandse politiemannen op een plechtigheid van de Mau Mau ge dood. Zij werden na gedood te zijn in stukken gesneden. Britse troepen en inlandse poli tie hebben het betrokken gebied omsingeld en trachten nu de da ders op te sporen. Ongeveer 500 leden van de Mau Mau hielden een bijeenkomst in 'n bananenplantage toen zij door Njeri verrast werden. De inland se politiemannen trachtten nog te vluchten, maar zij werden gegre pen en afgeslacht. Britse troepen en politie heb ben 21 mensen aangehouden, maar in hoofdzaak oude mannen en vrouwen. Aan Njeri was meegedeeld, dat een plechtigheid van de Mau Mau zou worden gehouden, waar bij eden zouden worden afge legd. Hij verwittigde de blanke autoriteiten, maar terwijl die nog bezig waren versterkingen te ver zamelen, haastte het stamhoofd zich met een landspolitieman, een stampolitieman en een hoofdman naar de plechtigheid, allen met geweren gewapend. Zij werden door de wachters van de Mau Mau ontvangen met speren en lange messen De politie vuurde over de hoof den van de menigte, die het op perhoofd aanviel. Deze trachtte te ontkomen, maar de gillende menigte had hem spoedig te pak ken en hakte hem in stukken. Na dat de Mau Mau-leden ook de politiemannen hadden gedood, vluchtten zij voor de naderende versterkingen. Een Kikoejoe kreeg een schot in de knie. De spanning in de Kikoejoege- bieden neemt toe. Er worden veel incidenten gemeld. Twee Kikoejoe's zijn ter dood veroordeeld wegens moord op 'n getuige in een geding met betrek king tot de Mau Mau. Een derde verdachte werd tot 5 jaar dwang arbeid veroordeeld. Nog drie personen, die van ter roristische activiteit verdacht worden, zijn aangehouden. In het geheel zijn thans 104 verdachten gearresteerd. Het zoeken naar Elioed Mathoe, een inheemse lei der in de wetgevende vergade ring, is gestaakt nadat 'n woord voerder van de regering had ver klaard, dat Mathoe in zijn kan toor was aangetroffen. De op sporingen werd begonnen omdat niemand hem sinds Maandag ochtend had gezien. In de afgelo pen 24 uur zijn er geen misdrij ven gepleegd. De voorzitter van de Indiase or ganisatie in Nairobi heeft de re gering meegedeeld, dat zij in noodgevallen op elk lid van de organisatie een beroep kan doen. Het hoofdkwartier van het leger heeft bekendgemaakt, dat alle beschikbare strijdkrachten te zamen zes bataljons de afgelo pen 36 uur bezig zijn geweest Ofschoon de nieuwe regering zich nog steeds beraadt over het te voeren loon- en prijsbeleid, wor den van vele kanten suggesties voor de toekomst gemaakt. Het is in semi-officiële kringen zo langzamerhand een publiek ge heim, dat op den duur men schat Maart/April 1953 althans goeddeels een einde zal komen aan het subsidiëren van voedings middelen; dat dan de reeds'aan gekondigde, doch nog niet vast gestelde, huurverhoging zal in gaan en dat daarmee een zeker percentage aan loonsverhoging zal worden vastgesteld. Ten aanzien van de subsidies op voedingsmiddelen zouden de vast gestelde prijzen voor brood, melk en voedergranen dan geheel of gedeeltelijk verdwijnen, ofwel rui mer worden gesteld. Voor het brood speelt hier de kwestie, of men nog een te bepa len mengsel van granen, ofwel een stringent uitmalingspercenta- ge, zal vaststellen, een grote rol. Dit uitmalingspercentage heeft de grote groep van kleinere mole naars reeds in het geweer geroe pen, omdat hun installaties aan andere eisen voldoen, dan die van de grote meelfabrieken. Het uitmalingspercentage van graan heeft een directe invloed op de broodprijs. Deze laatste zal mede afhangen van de mate van subsidie-vermindering en van de graanprijzen op de wereldmarkt. Het is moeilijk te bepalen, hoe de broodprijs, zonder subsidie gere kend, er over een half jaar zal uitzien. Het stopzetten van de subsidies op voedergranen zal van directe invloed zijn op de vleesprijzen, zo wel voor die op de binnenlandse markt, als voor die van de uitvoer, speciaal ten aanzien van bacon en vleeswaren. Maar ook de melkprijs kan hierdoor beïn vloed worden. De verhoging van de huren is een ander belangrijk aspect van het prijs- en loonbeleid. Hoewel de schattingen van 15 tot 30 per cent van de thans geldende hu ren lopen, kan hierover voors hands nog niets met zekerheid worden gezegd. Het is duidelijk, dat gestreefd wordt naar het vrij laten van de prijzen, maar wel licht ook na April 1953 zullen be perkende maatregelen ten behoe ve van de ganse economie nodig blijven. Men krijgt de indruk, dat de vermindering van subsidies en het loslaten van prijsstellingen geleidelijk zullen geschieden. In de landbouw zullen te bepa len garanties voor de prijzen van basisproducten vermoedelijk een rol blijven spelen. Het beleid te dien aanzien is evenmin geheel vastgesteld. Het nieuwe kabinet zal over al deze kwesties bij de algemene beschouwingen over de begroting 1953 wellicht enig na der licht werpen. Gezien het landbouwbeleid van de afgelopen jaren, wordt in se mi-officiële kringen algemeen aangenomen, dat een stelsel van garantie, of minimumprijzen, zij het wellicht meer elastisch dan tot dusverre, voor basisproduc ten gehandhaafd zal blijven. In het oog springend zijn daarbij de voorstellen, die door de Stichting voor de Landbouw op het punt van de melkprijzen aan de minis ter van Landbouw zijn gedaan. Blijkbaar uitgaande van de praemisse, dat het voorjaar van 1953 aanzienlijke veranderingen te zien zal geven, brengt de stich ting naar voren, dat ter handha ving van een redelijke bestaans mogelijkheid in de melkveehou derij een minimum garantieprijs voor alle geproduceerde melk noodzakelijk blijft. Een onderne- mersloon van tien percent plus een ondernemerswinst van tien percent boven de kostpyjs acht men daarbij noodzakelijk. Voor een gezonde ontwikkeling van de melkveehouderij en van de zuivelbereiding acht de stich ting een vrije bestemming en een vrije prijsvorming van alle melk noodzakelijk. Deze vrije prijsvorming kan, om de bovenvermelde practische redenen waarschijnlijk niet dade lijk worden verwezenlijkt. Boven dien kan het feit zich voordoen, dat bij een vrije prijsvorming in de toekomst, de „straatprijs" van consumptiemelk te hoog voor de consument met nog beperkt loon kan worden. De zuivelwereld is daarom bereid in zo'n geval uit het zuivelfonds een subsidie te verlenen om de straatprijs tot 'n redelijk niveau terug te brengen. Daarbij wordt echter de voor waarde gesteld, dat 'bij een lage re, dan een in redelijkheid te ver wachten opbrengst van de melk, een heffing op de consumptie- melk ten behoeve van het zuivel fonds zal worden gelegd, waar door de straatprijs dezelfde zal blijven, als in het gunstige geval. Hoe de minister van Landbouw op dit voorstel zal reageren hangt vrijwel geheel van het komende regeringsbeleid inzake lonen en prijzen af. j Geschat wordt, dat het nog vier tot vijf weken zal duren, vóórdat de contouren van het komende loon. en prijsbeleid, met inbegrip van het huurbeleid, zich zullen gaan aftekenen. 'met het opsporen van verdachten en het beschermen van gebouwen en personen. In verschillende reservaten hou den leden van de Kikoejoes ver gaderingen. Een woordvoerder noemde Donderdag de toestand .verontrustend". Een blanke heeft nabij Nairobi op de plaats, waar een plechtig heid van de Mau Mau was gehou den, een dode kat gevonden, han gend aan een poort van bananen- stelen. Aan de kat was een brief je bevestigd, waarop vermeld stond, dat ieder die na 2 October zou worden betrapt op het wer ken voor blanken, zou worden ge dood. Een officiële woordvoerder ver klaarde, dat geen bijeenkomsten kunnen worden gehouden om de Kikoejoes de toestand uit te leg gen, aangezien de stamleden ver dwijnen naar afgelegen gebieden. Blanken in Nairobi hebben een gestencilde brief ontvangen, waarin de „moordende blanken" wordt meegedeeld: „Wij zullen u doden, zoals u nu ons vermoordt". „Door arrestatie van onze leiders en krantenredacteuren kunt u de stem van 't volk niet onderdruk ken. Wij zullen de strijd voortzet ten, tot wij onze vrijheid hebben verworven". „Wij zijn zes millioen man sterk en als onze tijd gekomen is, zul len wij geen medelijden tonen", aldus deze brief, die eindigde met de oproep „Afrikaners, verenigt u". Koningin Elizabeth II van En geland heeft Donderdag de Claer- wan-dam in de Elan-vallei in Wales geopend. Er waren uitge breide veiligheidsmaatregelen ge nomen met het oog op sabotage- pogingen. De bouwkosten van de dam be dragen ongeveer 20 millioen gul den. De watervoorziening van Birmingham wordt door het nieu we bouwwerk verdubbeld. Officieren van de inlichtingen dienst der Britse politie in Kenia hebben Donderdagavond tegen over een correspondent van Reu ter verklaard dat de centrale or ganiserende kern van het tegen de blanken gerichte geheime ne gergenootschap der Mau Mau voorbereidingen treft voor nieu we moordaanslagen. Zij verklaarden dat de Mau Mau, ondanks de arrestatie van ruim honderd van zijn leiders, even levend en giftig is als ooit te voren. Deze officieren zijn er van overtuigd dat het organiserend werk ïn de Mau Mau niet door Afrikaanse hersens wordt ver richt en dat het gehele geheime genootschap onder een toezicht staat, dat buiten de grenzen van Kenia wordt uitgeoefend. Zij wijzen erop dat andere on dergrondse bedrijvigheid, niet slechts in Kenia, doch ook in an dere delen van Afrika, eveneens dit kenmerk vertoont. Eén der officieren van de poli- tie-inlichtingendienst was van mening dat op grote schaal moordaanslagen op hoge Europe se bestuursambtenaren zullen worden gepleegd, zodra de Mau Mau meent dat het bestuur min der scherpe voorzorgsmaatrege len neemt. Hij verklaarde dat alle j hogere burger- en militiare amb- tenaren in Kenia thans doorlo-1 pend vuurwapens onder hun be- j reik hebben. Het voornaamste gebied, waar de Mau Mau zijn terroristische werkzaamheid bedrijft, blijft de omgeving van Nairobi. De politie-offïcier eindigde met de verklaring dat, tenzij het hart uit de geheime organisatie wordt gerukt, de toestand in Kenia zal gaan gelijken op die in Malakka. Naar aanleiding van de moord op het opperhoofd en de politie mannen heeft Donderdag duizend man van het leger, de politie en de politiereserve, met behulp van verkenningsvliegtuigen der poli tie, het gebied van de Njeri-stam doorzocht. Toen 40 verdachte elementen werden aangehouden op 4 km af stand van de plek, waar de moor den werden gepleegd, trachtten inheemsen de omsingeling te doorbreken. Twee mannen wer den hierbij gewond. Tot dusver zijn meer dan 60 verdachten voor ondervraging aangehouden. Bij Kon. Besluit is ingaande 1 November benoemd tot lid van de Raad van State mr A. M. Joe kes, oud-minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Mr Joekes zal in de Raad van State de vacature-Albarda ver vullen. Als opvolger van mr Joekes in de Tweede Kamer komt aller eerst in aanmerking de heer J. Bommer te 's-Gravenhage. De parlementsfractie van La bour heeft het door de partijlei ding aan Bevan gestelde ultima tum goedgekeurd, volgens het welk de groep-Bevan moet wor den ontbonden. De motie, waarin de onmiddel lijke ontbinding van allerlei orga nisaties binnen de partij, behalve die welke officieel zijn erkend, wordt geëist en waarin van de leden wordt gevraagd, dat zij er zich van zullen onthouden elkaar in het parlement of in de pers of in het openbaar aan te vallen, werd aangenomen met 188 tegen 51 stemmen. Clement Attlee had verklaard geen partijleider meer te zullen blijven, indien de motie zou wor den verworpen. De groeiende in vloed van de aanhangers van Be- van heeft ïn de afgelopen maan den een splitsing in de Labour- partij doen ontstaan. Men gelooft, dat 25 van de 28 bemanningsleden van een Japans vissersvaartuig, dat tengevolge van een storm ten N. van Japan is gezonken, verdronken zijn. Voorts wordt gemeld, dat een Koreaans vissersvaartuig met 18 man aan boord in zware zeeën verloren is gegaan. In de algemene vergadering van het verbond van Nederlandse werkgevers, die gisteren te 's-Gravenhage is gehouden, sprak de heer L. A. Bekaert, voorzitter van het verbond van Belgische nijverheid, over het onderwerp: ,,Op de drempel van een Euro pese gemeenschap". Hij noemde de betrekkingen tussen de Nederlandse en Belgi sche zusterorganisaties altijd bij zonder hartelijk. Onafgezien van de rechtma tige en gemeenschappelijke be langen, welke beide organisaties te verdedigen hebben, is er een economisch ideaal, dat ons ver bindt, waaraan zowel Noord als Zuid gehecht zijn en dat door de huidige evolutie enigermate in het gedrang werd gebracht: het ideaal van de economische en so ciale vooruitgang. „In dit vasteland van onze wen sen zouden de nationale grenzen zoals vroeger blijven bestaan. Aan deze grenzen echter zou de tolbeambte de reiziger zelden nog een paspoort, een visa of een een- zelvigheidskaart vragen. In dit Europa zouden zoals voorheen de landen hun eigen munten en hun ^igen muntselsel behouden, maar alle valuta's zouden tegen een practisch onveranderlijke koers omwisselbaar zijn. Er zou geen controle zijn op de deviezen want er zouden geen harde mun ten bestaan en geen zwakke. De arbeider zou zich vrij van het ene land naar het andere kunnen be geven en de export of de import van goederen zou niet langer on derworpen zijn aan heffingen en quota's, contingenten en vergun ningen. Het vertrouwen in de nationale munt en het vertrouwen in de vreemde munt zou ongeschokt en ongestoord zijn, in zoverre dat de gewone mens niet eens zou we ten, wat devaluatie of inflatie is en dat de lonen alleen het gevolg zouden zijn van het natuurlijk spel der economische bewegingen en van de wisselende conjunc tuur. Dit Europa is niet de vrucht van mijn verbeelding. Het is ook niet het Europa van morgen. Het is op weinig na het Europa van veertig jaar geleden. Franse legers blijven terug trekken. Verwacht wordt, dat de gehele Franse verdedigingslinie in In- do-China op de „Zwarte Rivier" zal worden teruggetrokken. De Fransen blijven terugtrekken voor het najaarsoffensief van de communistische Vietminh-Iegers. Een woordvoerder van 't Fran se ministerie voor de verbonden staten van Indo-China heeft ver klaard, dat de Franse strijdkrach ten onder druk van het huidige offensief van de Vietminh wel licht andere posten in het N. van Indo-China zullen moeten ont ruimen. „De toestand is echter minder gevaarlijk dan tijdens de twee jaar geleden ondernomen aanvallen van de Vietminh toen wijlen maarschalk De Lattre de Tassigny naar Indo-China werd gezonden". Het doel van de recente Britse atoomproef op de Monte Bello- eilanden was het onderzoek van de uitwerking van een atoomont ploffing in een haven, aldus heeft premier Churchill Donderdag in het Britse Lagerhuis verklaard. Het Britse atoomwapen was op een voor anker ligeend fregat tot ontploffing gebracht. Op enkele roodgloeiende brok stukken na, die over één der eilanden werden verspreid, „ver dampte" het fregat, de 1450 ton metende „Plym", onder de kracht van de ontploffing, die een vloed golf deed ontstaan en duizenden tonnen water, modder en rots- brokken de lucht inslingerde. Een uitgestrekt gebied werd door de luchtdruk en radio-actieve deel tjes bestreken. Churchill verklaarde, dat op 't ogenblik, dat de eerste flits door de romp van de „Plym" naar bui ten drong, op dat punt een tempe ratuur van ongeveer een millioen graden Fahrenheit heerste. In 't centrum van de ontploffing was de temperatuur nog veel hoger. Spoedig na de ontploffing vlo gen twee marineofficieren met hefschroefvliegtuigen over het zwaar besmette gebied om mon sters water voor onderzoek op radio-activiteit te nemen. Technische bijzonderheden kon Churchill niet geven. Zijn ge bruik van het woord „bom" was de enige aanwijzing voor het type wapen, dat was gebruikt. De pre mier verklaarde, dat het wapen zich precies had gedragen als verwacht werd Een vraag beantwoordend ver klaarde Churchill, dat hij niet be twijfelde, of de ontploffing zou leiden tot nauwere uitwisseling van inlichtingen met de Verenig de Staten. Churchill verklaarde voorts nog, dat op verschillende afstan den van het ontploffingscentrum proefbouwsels van belang voor de burgerlijke verdediging en de strijdkrachten waren opgetrok ken. Bij de proef waren geen die ren gebruikt. In het gebied waren geen zoogdieren waargenomen en de meeste vogels waren door de voorbereidingen vóór de test verdreven. Geen der expeditiele den was door de ontploffing ge wond. Churchill zei dat „wetenschap pelijke waarnemingen en opme tingen aantonen, dat het wapen niet de verwachting, dat vorde ringen op dit gebied bestendig zouden zijn, tegenspreekt". Vol gens waarnemers houdt dit in, dat Engeland grotere en betere bommen in gedachten heeft. Desgevraagd verklaarde pre mier Churchill, dat de proefne ming ruim 100 millioen pond sterling (ruim 1 milliard gulden) had gekost. Hij verklaarde als oud parlementariër er zelf ver baasd over te zijn, dat een derge lijke som kon worden besteed zonder dat het parlement hier iets van merkte. De Chileense sleepboot „Brito" is nabij Quintero, ten N. van Val paraiso, vergaan. Het vaartuig was Woensdagavond aan de grond gelopen. Donderdagoch tend vond er een ontploffing plaats, waarna de „Brito" is ge zonken. De „Brito" was een sleepboot van de Chileense marine. De ka pitein en een sergeant van de Amerikaanse marinemissie in Chili behoren tot de geredden. 12 opvarenden worden vermist. Tot dusver zijn 9 lijken geborgen. Wanneer wij heden ten dage aan een geïntegreerde Europese gemeenschap denken, zijn we maar al te zeer geneigd deze nor male, traditionele economische structuur van ons continent als nieuw en „revolutionnair" voor te stellen. De meesten onder ons vergeten, dat tot 1914 het econo misch nationalisme, dat in amper 20 jaar tijd geheel de wereldeco nomie heeft ontredderd, practisch onbekend was. DE TECHNISCHE VOORUITGANG. De heer Bekaert merkte op, dat het gevolg van de technische vooruitgang in de nijverheid is geweest, dat in alle landen, maar vooral in de landen van het Wes ten, deze productie zich meer en meer heeft uitgebreid en dat er zich een verschuiving heeft voor gedaan zowel op het gebied van de consumptie als op dat van de arbeid en dat van de investerin gen ten nadele van de landbouw sector en ten voordele van de in dustrie. De Amerikaanse arbeider, die 100 jaar geleden 85 van zijn loon aan zijn voeding moest be steden, gebruikte voor hetzelfde doel in 1950 amper 30 Waar in 1820 circa 73 van de arbei ders der Verenigde Staten in de landbouw bedrijvig waren, zijn er in 1950 nog 16 De landbouw productie in ditzelfde land verte genwoordigde 32 in 1850 en slechts 9 in 1935. Dit econo misch verschijnsel gaat gepaard met een sociale nasleep: de ont- voking van het platteland en het overwicht van de stedelijke centra. Een bedenkelijk verschijnsel was echter de massale werkloos heid, de grote kwaal van deze tijd. De sociale, politieke en econo mische gevolgen van tal van cri ses zijn onoverzienbaar geweest. Politiek hebben ze de machts overname van het nationaal-so- cialisme in Duitsland voorbereid en zijn één van de ware oorzaken geweest van de tweede wereld oorlog. Sociaal hebben ze de gees ten voorbereid voor onrust, agi tatie en een verscherping van de klassenstrijd. Economisch hebben ze de staatsinterventie in het le ven geroepen en meteen het pro tectionisme, de hoge tolmuren, de subsidiëring, de economische reglementering, in sommige lan den de nationalisaties, overal de monetaire wanorde en de contro le op uitvoer en invoer. Technische vooruitgang en in dustrialisatie kunnen zonder so ciale wanorde slechts worden ver wezenlijkt, indien ze enerzijds tot gevolg hebben een verlaging van de kostprijs van de voortgebrach te producten en anderzijds een verhoging van de koopkracht en van de levensstandaard, zo ver volgde spreker. Welnu, in de laatste 20 jaar werd de levensstandaard en de koopkracht van de wereldbevol king niet voldoende verhoogd om gelijke tred te houden met de in dustrialisatie en werden daaren tegen de kostprijzen niet voldoen de verlaagd. Naast de natuurlijke hinderpa len zijn er, die wij in Europa zelf hebben geschapen en die ons be letten in dezelfde mate van de welstand te genieten, welke de industriële en technische vooruit gang aan Amerika heeft geschon-medegedeeld door het K.N.M.I. te ken. Het industrialisatieproces I De Bilt, geldig van Vrijdagoch- heeft zich in de jongste jaren in I tend tot Vrijdagavond. „Een economisch grondgebied, waarin de personen, de goederen en kapitalen zich vrij en zonder hinderpaal kunnen bewegen, waarin de gevolgde economische, financiële en sociale politiek op een gecoördineerde wijze zal wor den toegepast en dat tegenover derde landen als een enkele eco nomische, financiële en sociale eenheid zal optreden". Dit doel leek de heer Bekaert niet veel te verschillen van het doel, dat door een Europese ge meenschap dient bereikt te wor den. Wij hebben met de Benelux grote resultaten en zekere ont goochelingen gekend, aldus de heer Bekaert. Zoals het met der gelijke ondernemingen vaak ge beurt, is men in het openbaar nogal geneigd de resultaten over het hoofd te zien en zich blind te staren op de moeilijkheden. Zo zijn er, zowel in Nederland als in België, mensen, die in een bevlieging van simplistisch radi calisme de Benelux als „une grande duperie" (bedriegerij) be schrijven. Het verheugde hem, dat noch in het verbond van Nederlandse werkgevers noch in het verbond van de Belgische nijverheid ooit een gezaghebbende stem is opge gaan, die een dergelijke opvat ting zou willen verdedigen. Hij noemde het onvermijdelijk, dat wij al de accidentele moeilijk heden, welke wij bij de verwezen lijking van Europa zullen ont moeten, ook bij de verwezenlij king van Benelux op onze weg zouden vinden. Het was onvermijdelijk, dat, evenmin als wij erin geslaagd zijn in onze landen Europees te denken, wij er in de drie landen in zó korte tijd in zouden slagen helemaal Benelux te denken. „Wij behoren tot een generatie, die na de verschrikkingen van 2 oorlogen de machteloze getuige is geweest van de verarming en verdeeldheid en het verval van een gedeelte van de wereld, waar aan wij door onze levensbeschou wing en onze levenswijze met hart en ziel gehecht zijn. Nederland, België en Luxem burg, die door een accident in de geschiedenis in zo hachelijke om standigheden van elkaar geschei den werden, zijn de eerste en de enige landen van Europa ge weest, die aan dit verval, aan de ze verdeeldheid hebben gepoogd een einde te maken. Het initiatief, dat wij met de Benelux hebben genomen, is- het meest hartver heffende voorbeeld geweest, dat Europa sinds jaren had gekregen. De weerklank van dit gebaar is zonder weerga geweest: Op een ogenblik, waarop de wereld uit eenbrokkelde, hadden wij de weg aangeduid, die naar de eenheid leidde. Het welslagen van deze onder neming zal ook het welslagen van dezelfde onderneming op een veel grotere schaal bepalen. Indien wij Benelux niet kunnen verwezen lijken, zie ik niet in hoe wij ooit aan een verenigd Europa kunnen denken. Het gebeurt zelden, dat privé- ondernemers zoals wij, voor zulk een ontzaglijke publieke verant woordelijkheid staan. Ik ben er dan ook overtuigd, dat niemand ze zal ontwijken en dat de één- making van Nederland, België en Luxemburg zal leiden naar een rijk en schoon en verenigd Europa." de landen van Europa voltrok ken, niet krachtens het vrije spel der economische wetten, maar zeer vaak in het kader van de na tionale politiek van ieder land, onder de bescherming van tolmu ren en subsidies. Men heeft de productie niet aangepast aan de behoefte van de bevolking, maar meer en meer de behoeften van de bevolking ondergeschikt ge maakt aan de behoeften van de productie. Wij hebben om het ietwat bru taal uit te drukken In Europa de regelen van het spel niet aan vaard. Wij hebben door over- heidswetten de wetten van de economie willen ontduiken. DE BENELUX. Tenslotte heeft de heer Be kaert nog gesproken over Bene lux, het vraagstuk, dat hem in zijn rede voortdurend voor de geest stond. Toen de regeringen de conven tie Benelux hebben ondertekend, is de economische unie als volgt bepaald: Vrij zacht weer. Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperatuur als gisteren. ZON MAAN Oct. 24 25 26 27 28 29 on dei 7.20 17.27 13.51 20.59 7.22 17.25 14.26 22.23 7.24 17.23 14.51 23.51 7.26 17.21 15.10 7.28 17.19 15.25 L19 7.29 17.17 15.39 2.46 ZATERDAG 25 OCTOBER Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.41 6.13 6.16 6.48 6.56 7.28 7.06 7.38

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1