Uit de Provincie RECHTSZAKEN Wat brengt de RADIO? AGENDA KUNSTMESTSCHANDAAL IN JAPAN HET AMERIKAANSE ATOOMKANON DE EUROPESE MIGRATIE De bijeenkomst van de ministerraad van O.E.E.S. NOG STEEDS ZWARE GEVECHTEN Hoge politieman naar West-Berlijn uitgeweken Eric de Noorman in „Het land der duisternis it Identiteitsbewijzen voor auto-radio's Misplaatste grap ging aan ballonopstijging vooraf Poolse vluchteling over opstandige acties in Polen Een Zeeuw toegelaten als lid TERNEUZEN. Eerste Kamer AXEL. BRESKENS. OOSTBURG. SLUISKIL. ZAAMSLAG. n Sleepsohip gezonken. Maandagmiddag is op de Schel de niet ver van de haven van Hoofdplaat het 5880 ton metende sleepschip „Algema" gezonken. Het schip was met suikerbieten op weg van Breskens naar Sas van Gent. In, weinige ogenblik ken was het vaartuig onder wa ter verdwenen. Schipper Sij- brijns, zijn vrouw en knecht sprongen over boord en werden door de „En Avant XV" van de rederij Muller opgepikt. Naar men ons mededeelt, wa ren schip en lading verzekerd. Het gezonken schip ligt naar schatting 16 meter onder de wa teroppervlakte. Gisteren was men er nog niet in geslaagd de juiste plaats van het vaartuig te bepalen, zodat welhaast met ze kerheid kan worden aangenomen dat het schip definitief verloren is. Deens koor treedt op i« de Ned. Herv. Kerk. Gaarne vestigen wij de aan dacht van onze lezers op de sa menkomst, welke Vrijdagavond a-s. gehouden wordt in de Ned. In de gisteren gehouden ver gadering van de Eerste Kamer is op voorstel van de heren Mo lenaar (V. V. D.) en Kraaijvan- ger (K. V. P.) besloten tot een na dere schriftelijke behandeling van liet wetsontwerp op de materië le oorlogsschade. Besloten is voorts tot toelating van de heer M. van der Himst (K. V. P.) te Goes, die benoemd is verklaard in de vacature, ont staan door het ontslag van de heer A. C. de Bruijn, die tot mi nister is benoemd. De Kamer is vervolgens in de afdelingen gegaan tot onderzoek van de wetsontwerpen, welke de Tweede Kamer de vorige week heeft aanvaard. Na heropening der openbare vergadering deelt de voorzitter mede, dat in de vergadering met gesloten deuren is besloten tot afschaffing van het facultatief gestelde gebruik van de naam valsuitgang „n" in van deze Ka mer uitgaande stukken. Nadat 17 naturalisatie-ontwer pen, waardoor 325 personen de hoedanigheid van Nederlander zullen verkrijgen, z.h.s. zijn aan vaard, verenigt de Kamer zich zonder beraadslaging of stem ming met het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 27 Mei 1952 te 's-Gravenhage tussen de regeringen van Nederland, Bel gië en Luxemburg gesloten twee- de protocol bij het op 18 Febru ari 1950 te 's-Gravenhage geslo ten verdrag tussen deze landen tot unificatie van accijnzen en van het waarborgrecht. De vergadering werd daarna door de voorzitter gesloten. DONDERDAG 23 OCTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 11.50 Causerie; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchcon cert; 12.30 Mededelingen; 13.00 Nieuws; 13.20 Piano; 13.45 Gr.- 14.00 Ork.; 14.45 Voor de huis vrouw; 15.15 Gr.; 15.35 Kwar tet; 16.00 Lezing; 16.30 Ensem ble; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Orkest; 18.35 Op de isteiiing; 18.45 Grapi.; 19.00 Nieuws; 19.10 Levensvragen; 19.30 Cau serie; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gev. programma; 21.45 Vragen san voorbijgangers; 22.15 Vicol; 22.45 Gebed; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Gram.; 7.50 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.; 9.25 Voor de vrouw; 9.30 Gram.; 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet; 10.50 Voor de jeugd; 11.00 Gev. muziek; 12.00 Orgel; 12.30 Mededelingen; 12.33 Gram.; 12.50 Vraaggesprek; 13.00 Nws.; 13.15 Gram.; 13.20 Amusements muziek; 13.50 Gram.; 14.00 Hoorspel; 14.35 Piano; 15.00 Voor de zieken; 16.00 Tussen 4 en 5; 16.45 Voor de jeugd; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.45 Regeringsuitzend.18.00 Nws.; 18.15 Sport; 18.25 Orkest; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.40 Gram.; 19.55 Causerie; 20.00 Nieuws; 20.05 Orkest; 21.10 Hoorspel; 22.25 Dansmuziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Sport; 23.30 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.42 Gram.; 12.50 Koersen; 13.00 Nieuws; 13.15 Gev. muziek; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kin deren; 18.15 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19 40 Gram.; 20.00 Klankbeeld; 20.30 Orkest; 21.00 Voor de vrouw; 21.45 Verzoekprogramma- 22 00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 23.00 Nieuws. Herv. kerk alhier. Ds. Van der Vlugt zal spreken over heden en toekomst van de stichting „Protestantse Zieken zorg Zeeuws-Vlaanderen". De hoofdschotel van de avond wordt gevormd door het optre den van een Deens koor uit Ran- ders, bestaande uit circa 60 gym nasiasten, zowel meisjes als jon gens, van 16 tot 18 jaar. Deze jongelui maken onder lei ding van hun rector een tournée door West-Europa. Zij traden ook reeds op voor de N.C.R.V. Het programma bestaat in hoofdzaak uit kerkmuziek, koor zang en solozang, afgewisseld met orgelnummers. Wij zijn ervan overtuigd, dat zeer velen deze avond zullen vrijhouden. Te weinig toch zijn wij in de gelegenheid dergelijke koren te kunnen beluisteren. Aangehouden en naar Mid delburg overgebracht. Nadat door de commissaris van politie te Middelburg aanhouding wegens gepleegde verduistering, was verzocht van de 30-jarige A. V., geboren te 's-Heer Arendsker- ke en wonende te Grijpskerke, werd gistermorgen diens opspo ring en aanhouding verzocht door de groepscommandant der rijks politie te Grijpskerke, wegens poging tot doodslag. Gistermorgen werd de echtge note van V. in haar woning in bewusteloze toestand aangetrof fen, nadat zij door haar man zo danig was mishandeld dat zij een hersenschudding had bekomen en vermoedelijk een oog zal moe ten missen. Het mocht de gemeentepolitie alhier gelukken de gezochte gis termiddag omstreeks half drie in de Westkolkstraat te arreste ren, waarna V. op transport naar Middelburg werd gesteld. Diploma schoenwinkelier. Voor het diploma schoenwinke lier slaagde te Amsterdam de heer J. Smit te Terneuzen. Vertrek dokter Z. C. Salomé. Met ingang van 1 Nov. a.s. is de heer Z. C. Salomé, arts alhier, benoemd tot officier van gezond heid met standplaats Utrecht. Dokter Salomé heeft zich in de 5 jaren, dat hij te Axel zijn prac- tijk uitoefende, door zijn inne mend karakter vele vrienden verworven. In het verenigings leven bekleedde hij meerdere functies. Vooral auto-, motor- en zwemsport en de padvinderij hadden zijn volle belangstelling. Hij was o.a. voorzitter van de Axelse bad- en zweminrichting. Ook interesseerde hij zich bij zonder voor de uitzending van zwakke kinderen naar het Bio- vacantieoord. Een geacht en meelevend bur ger verliest Axel door het ver trek van dokter Salomé. De practijk van de heer Salo mé is overgenomen door dokter A. Kats, arts te Fijnaart. Verkoping bouwland. Ten verzoeke van de erven wij len de heer J. P. de Visser vond gistermiddag in hotel „Het Gul den Vlies" alhier ten overstaan van cand.-notaris B. J. P. Langen- horst de verkoping plaats van een perceel bouwland, groot 2.47.80 ha, in de Rummersdijk- polder te Ossenisse, tot 30 Sept. 1958 verpacht aan de heer P. A. Sponselee voor 322,14 per jaar. Koper werd de heer L. de Feij- ter te St. Jansteen voor 8550. Buitengew. verg. van de kring West Zeeuws-Vlaanderen der ver. „Het Nederl. Trekpaard." Onder presidium van de heer P. A. Stallaert werd gistermid- REUZEHAAI GEVANGEN. De gisteren binnengekomen haringlogger Sch. 236, schipper C. de Graaf, bracht een buitenge woon grote vis aan. De zeelieden geven het de naam van „Apikol" (soort haai). Deze reuzehaai heeft een lengte van ongeveer 7 meter en een gewicht van 3 k 4 .000 kg. Het is een hele toer ge weest de vis aan boord te bren gen. dag in „Het Centrum" een kring vergadering gehouden van boven genoemde vereniging, waarvoor een buitengewoon grote belang stelling bleek te bestaan. In zijn openingswoord deelde de voorzitter mede, dat dit de laatste vergadering zou zijn die hij zou presideren, daar hij we gens zijn hoge leeftijd meende zijn plaats aan een jongere kracht te moeten afstaan. In het kort lichtte spr. het doel dezer vergadering toe. Het ver heugde hem dat de opkomst der leden zo groot was, daar hij hier uit mocht constateren dat, inzon derheid in onze provincie, een grote belangstelling voor de paar. denfokkerij blijft bestaan. In ver band met de in de laatste tijd ge rezen moeilijkheden in de boezem der vereniging was het bestuur besloten en bloc af te treden. Met de heer Stallaert traden dus af de heren B. C. Puylaert, Zuiddorpe, en Jac. de Putter, Axel. Nadat besloten was telkens voor één rayon een bestuurslid te kiezen, werd overgegaan tot benoeming van een lid voor het rayon Sas van Gent, waarvoor met 65 stemmen werd herkozen de heer B. C. Puylaert te Zuid dorpe. Voor het rayon Axel werd na 2 vrije stemmingen, bij herstem ming tussen de heren Jac. de Put. ter te Axel en Abr. Haak te Zaamslag, eerstgenoemde met 47 stemmen herkozen. Op de heer Haak waren 45 stemmen uitge bracht. Voor het rayon Kloosterzande werd na 2 vrije stemmingen, bij herstemming tussen de heren A. L. Stallaert te Kloosterzande en C. Steijaert te Graauw, laatstge noemde gekozen met 56 stemmen tegen 34 stemmen op de heer Stallaert. sloten de aanbeveling van de he ren I. Groenewege en I. de Buck voor de vacature in het hoofdbe stuur voor de middengroep (Wal cheren, Zuid- en Noord-Beveland) over te nemen. Voor de vacature in het hoofd bestuur voor West Zw.-Vlaande ren zal de aanbeveling hiervoor worden afgewacht. Tot afgevaardigden naar de bui tengewone alg. vergadering te Goes werden overeenkomstig het bestuursvoorstel benoemd de he- gingsgebouw te Zaamslag enige ren A. Serrarens, A. Stallaert, Iz. de Feijter Wz., W. Koster, A. van Waes en A. Goethals, beide laat- sten te Westdorpe. In de periode van 17 tot en met 21 October zijn aan de vismijn alhier aangevoerd: 643 kg bot 30—74 ct.; 627 kg schol 21—67 ct.; 378 kg wijting 1846 ct.; 6 kg tong 2,00—2,48; 10681 kg export-garnalen 6067 ct.434 kg handels-garnalen 6061 ct.; onverkocht 600 kg. i Plattelandsvrouwen vergaderden. Voor de vergadering van de af deling West Zeeuws-Vlaanderen van de Plattelandsvrouwen in ho tel Mabesoone was Dinsdagmid dag veel belangstelling. Mevr. E. van Cruijningen Erasmus sprak een welkomst woord, waarin zij vooral de leden van Ceres en de meisjes van de Z.P.M. hartelijk welkom heette. Ook de spreekster voor deze middag mevr. HuismanGriep, presidente van de bond van plat telandsvrouwen voor Zeeland werd hartelijk welkom geheten. Mevr. Van Cruijningen vroeg de speciale aandacht voor de col lecte van de stichting „Zeeland" en die van het vierde Prinsen kind. Mevr. HuismanGriep uit Kruiningen besprak vervolgens het boek „Robert", dat werd ge schreven door mevr. Van Nijnat- tenDoffegnies. Nadat zij eerst een korte beschouwing had gege ven van de hoofdpersonen vertel de zij beknopt de inhoud van het boekwerk. Mevr. Huisman wist dit op zo'n boeiende wijze te doen dat velen hun tranen niet konden bedwingen. Mevr. Van Cruijningen deed vervolgens mededeling van de verschillende cursussen, die zijn georganiseerd, o.m. een cursus E.H.B.O., een cursus kantklossen en een Linguaphone-cursus En gels. Mevr. Huisman sprak tenslotte een propagandistisch woord voor de plattelandsvrouwenbond. Mevr. Van Cruijningen sloot deze zeer leerzame vergadering. Geslaagd. Bij te 's-Hertogenbosch gehou den examens ter verkrijging van het diploma „kennis van tracto ren en tractorwerktuigen" slaag de o.m. voor het eerste gedeelte de heer W. Cové alhier. Chr. Bewaarschool. Ter vervanging van de heer Jac. de Klerk, die voor zijn. func tie had bedankt, is tot bestuurs lid van de Chr. bewaarschool be noemd de heer Lev. de Putter, alhier. „De Witte Majesteit". Onder auspiciën van de Chris telijke geheelonthoudersvereni ging zijn Maandagmiddag en Maandagavond in het vereni- films vertoond, die druk bezoek trokken. Bij de kindervoorstelling wa ren 's middags ruim 200 kinderen aanwezig. Behalve een komische tekenfilm werd als hoofdfilm ge draaid „Robinson Crusoë", waar van de jeugd naar hartelust heeft genoten. De avondvoorstelling voor vol wassenen trok circa 125 bezoe kers. Ds. Jansma opende met ge bed, waarna hij een kort woord sprak ter inleiding. De hoofdfilm „De witte majes- WAGENAAR BEDREIGDE POLITIE MET REVOLVER. Voor de Arnhemse rechtbank heeft terecht gestaan de 20-jarige Wageningse koopman Van de W. Deze heeft op 13 Juli een hoofd agent en een agent van politie bedreigd met een revolver -die echter niet geladen was. Van de W was op het balcon van het huis van zijn buurman geklom men en bedreigde de bewoners met het pistool. Deze vluchtten en waarschuwden de politie. Een hoofdagent en een agent wilden hem daarop thuis arresteren, doch verdachte dreigde toen ook beide politiemannen met het pis tool. Een handgemeen ontstond, waarbij de vader van de verdach te de politie een handje hielp. De vader sloeg de jongen nl. knock out. De officier van Justitie eiste 10 maanden gevangenisstraf. Hij zou liever jeugdgevangenisstraf hebben geëist, doch de directeur van de jeugdgevangenis wil hem niet accepteren. Zowel het reclas- seringsrapport als het psychia trisch rapport waren ongunstig. De verdedigster, schilderde ver dachte als iemand, die nooit heeft behoeven te werken, steeds over veel geld beschikte, daardoor suc ces had bij vrienden en meisjes. Hij was verslaafd aan de film en vond het een aantrekkelijk idee de vader van een hem bekend meisje, aan wien hij een hekel had, bang te maken. Hij had in derdaad succes en wilde later het zelfde spelletje spelen, toen de politie hem kwam halen. Hij vond zich nogal een filmheld, toen hij deze dingen deed. Pleitster vroeg tenslotte een voorwaardelijke straf. Verdachte moet binnenkort in militaire dienst en de verdedig ster verwachtte een heilzame in vloed van de militaire tucht. Uit spraak over 14 dagen. OPBRENGST ERFENIS VERDUISTERD. De Rotterdamse rechtbank ver oordeelde de 34-jarige chauffeur C. A. V. uit Rotterdam conform de eis tot een gevangenisstraf van twaalf maanden met altrek, waarvan vier maanden voor waardelijk, met een proeftijd van drie jaar. In opdracht van erfge namen zou hij een aantal goede ren, o.m. een huis hebben ver kocht. De opbrengst, in totaal 10-000,zou hij zich hebben toegeëigend. teit" heeft van .begin tot eind de volle aandacht der aanwezigen gehad. Deze prachtige Zwitserse geluidsfilm werd op de biennale te Venetië bekroond als de beste berg- en -speelfilm. De onthulling van het geheim van het verdwe nen testament werd in toenemen de spanning gevolgd. In de pauze sprak de heer D. van Veen uit Utrecht een propa gandistisch woord, waarbij hij doel en werkwijze der vereniging uiteenzette. Ds. Jansma sloot de bijeen komst met dankgebed. HEDEN: TERNEUZEN: Luxer Theater 8 uur: Biosc. With a song in my heart. Bethel, 7.30 uur: Film voorstelling. Concertgebouw, 8 uur: Biosc. Het huis op de Tele graph Hill. MORGBN: TERNEUZEN. bouw, 8 uur: Zusjes. Concertge- De zingende De vroegere minister van Fi nanciën Taked Koeroesoe is gis teren veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf en eep boete van 3.500.000 jen wegens zijn aandeel in de Sjowa Denko om koperij-affaire. Meer dan 50 personen, onder wie vele vooraanstaande figuren in het politieke en economische leven van Japan, worden er van beschuldigd dat zij steekpennin gen hebben aangenomen van de kunstmestmaatschappij Sjowa Denko, een van Japans grootste chemische concerns, in ruil voor staatsleningen. Het schandaal veroorzaakte de val van de regering-Asjida toen het vier jaar geleden werd ont dekt. Het proces heeft drie jaar en viif maanden geduurd. De distriptsrechtbank van To kio is gisteren begonnen vonnis te wijzen. Er zijn zoveel mensen bij betrokken dat dit wel een dag of tien in beslag zal nemen. Vier andere beklaagden kregen Maandag voorwaardelijke gevan genisstraffen van 3 tot 10 maan den. De vroegere secretaris-gene raal van het kabinet, Sekomizoe, werd vrijgesproken. De zitting van de rechtbank is tot Woensdag verdaagd. Volgens de New Ycrk Times was het doel van de vervaardi ging van het nieuwe 85 ton zware kanon met een kaliber van 28 cm, dat door het Ame rikaanse leger gedemonstreerd is, beweeglijkheid en niet het afvuren van „atoomgranaten". Het kanon zou in 1944, vóór het bestaan van een atoombom, ontworpen zijn. Aangebrachte veranderingen kunnen naar het blad verklaart, niet ingrijpend zijn geweest. „Indien dit kanon atoomgra naten kan afvuren zou bijna elk enigszins veranderd scheeps- af veldgeschut zo groot als de Duitsers in de laatste oorlog gebruikten, hetzelfde kunnen", aldus het blad. De commissie voor Europese migratie, waarin 20 landen zijn vertegenwoordigd, heeft Maan dag een resolutie goedgekeurd, dia aandringt op plannen om de migratie te intensiveren. De reso lutie vestigt voorts de ^andacht op de taak, die de commissie zou kunnen vervullen bij het vergro ten van „de mogelijkheden van opneming in immigratielanden door het aanmoedigen van be paalde uitvoerbare vestigingspro jecten in samenwerking met re geringen en organisaties, die technische adviezen of finaneiële hulp kunnen verstrekken." De ministerraad van de orga nisatie voor Europese economi sche samenwerking is te Parijs onder voorzitterschap van de En gelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, bijeenge komen ter vaststelling van de hoofdlijnen van een economische politiek voor 1953. De agenda voor deze tweedaag se bijeenkomst bevat 4 punten: 1. Het jaarlijkse overzicht van de O.E.E.S. over de economische positie en de vooruitzichten voor de aangesloten landen, Amerika en Canada. 2. Een rapport van deskundi gen over interne financiële stabi liteit in de 20 landen, voorzien van commentaar door de ver schillende regeringen. 3. Het jongste rapport van de ministeriële commissie voor de kolenproductie uit de O.E.E.S. 4. De betrekkingen tussen de VAN HET KOREAANSE FRONT Een afdeling van 5000 Chine zen heeft de „Hoge piek" van de Driehoeksheuvel veroverd. De Noordelijken proberen de wig, die de geallieerden de vorige week in hun linies hebben ge dreven, op te heffen. Aan het Noordelijke front is uit communistisch China een delegatie van 856 personen ver gezeld door 495 zangers, confe renciers en acteurs aangeko men „teneinde deel te nemen aan de herdenking van het be gin >van het deelnemen van Chi nese vrijwilligers aan de oorlog, 2 jaar geleden. Noord-Koreanen hand haafden zich. De communistische troepen handhaafden zich Dinsdag op de „Pikes-heuvel", een sleutelposi tie van een aantal heuvels, welke de centrale Koreaanse frontsec tor beheersen. Zij bezetten ook nog de top van de „IJzeren Paard-heuvel". De rest van deze heuvel iS in geallieerde handen. In het overige gedeelte van de centrale frontsector voerden de communistische troepen op klei ne schaal proefanavallen uit, die werden afgeslagen. Op de andere dleen van de Ko reaanse frontliine 'bepaalde de actie zich tot patrouillegevechten op kleine schaal. De leiding der Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten deelde mede, dat tien vliegende reuzenforten Dinsdag honderd ton bommen hebben uitgeworpen op een opslagplaats te Taejoe Dong, dat in Noord-Korea ver achter de frontlinie is gelegsn. De plaatsvervangende chef van de criminele politie in O. Berlijn, de 37-jarige Heinz Tac- ke, is naar W.-Berlijn uitge weken, omdat, naar hij zei, hij de politiemethoden in O.-Ber lijn niet met zijn geweten in overeenstemming kon brengen. Zondagavond had Taeke" het hoofdbureau van de Westberlijn- se politie opgebeld met het ver zoek, hem, zijn vrouw, zijn das hond en enige koffers te komen ophalen in de Franse sector. Vol gens politie-autoriteiten gedroeg Tacke zich bij zijn verhoor „zeer arrogant" en „stelde hij zich aan als een filmster". Maandagavond werd Tacke na een diepgaand verhoor vrijgela ten Hij weigerde op te geven, waar hij zich dacht te vestigen, sprak alleen maar van „goede re laties" in West-Berlijn, en ver dween spoorloos. Hij heeft zich niet bij de vlueh- telingendienst gemeld om erken ning als politiek vluchteling te •ragen. Politiefunctionarissen noemde Tacke een „bijzonder ge val". Hij was volgens hen „een geslepen vent, die klaarblijkelijk in West-Berlijn geld denkt te verdienen" 158. Van de hoge muren, die hen aan weerszijden omsluiten, gonzen de pijlen neer. Eric beseft, dat zij in de val gelopen zijn en dat slechts een overhaaste terugtocht de hoofdmacht der Dolken voor totale vernietiging kan be hoeden. „Terug naar de bui tenpoort, mannen!" schreeuwt hij koel bloedig. „Verspreidt U zoveel mogelijk en tracht de buitenpoort te bereiken. Hij zelf wenkt de kleine groep die Kaldra vergezelde, terug te trekken. De driftige'aan- voerder, behoeft hij geen opdracht te geven, want snuivend als een stier en gesmoorde verwensingen uitend aan het adres van de boog schutters van de Beer, heeft Kal dra reeds een stormloop op de poort ingezet. De Noorman kan dus zijn aandacht aan Halfra geven, die hij met enkele spron gen bereikt. „Gewond?" vraagt hij kort. „Mijn schouder, heerBah! Als ik de schurk ooit in handen krijg die deze pijl afvuurde COC MASTEN TOONDE» STUDIOS „Vooruit dan. Naar de buiten poort, Halfra! We hebben zo geen schijn van kans!" Hij duwt zijn makker voor zich uit. Rondom hem worden mannen getroffen en zakken in elkaar. „Ze hebben hun hinderlaag sluw opgezet", zegt hij bitter. „Ik hoop dat Kaldra heelhuids de poort kan bereiken." De aanvoerder van het Verbond wordt echter opnieuw door zijn roekeloze drift geplaagd. Want nauwelijks heeft hij de Noorman verlaten of zijn blik valt op een eenzame gestalte die tegen de muur geleund, de strijd hoofd schuddend gadeslaat. En met een gegrom van haat herkent Kaldra de voerman Alhabar. Hoe de man hier eensklaps terecht is gekomen, begrijpt hij niet en hij verknoeit ook geen tijd met vragen stellen. Het gevaar van de rondsnorrende pijlen niet achtend, heft hij brul lend zijn zwaard op en rent op de vreemde voerman toe. In plaats van te vluchten maakt Alhabar een minzaam, wenkend gebaar en drijft daarmee de aan voerder tot een hoogte van razer nij, die hij tot nog toe niet heeft kunnen bereiken. „Ha, lafhartige! Met U kan ik in elk geval nog afrekenen eer ik als een hond uit de stad wordt ge drevengrauwt hij, Alhabar vastgrijpend. „Uw misdadige handelingen zul len in elk geval vergolden worden, eer ik vertrek „Hè, hè, hè!" grinnikte te voer man, niet in het minst uit het veld geslagen door zoveel machtsver toon. „Waarom doodt ge de kraai en spaart ge de gier, als ge er op uit zijt misdadige handelingen te vergelden? Kan een krijger als gij geen machtiger buit behalen?" En onheilspellend wijst hij om hoog, naar de plaats waar de Grote Moeder van de Beer thans duidelijk zichtbaar op de Noorde lijke muur staat. Even aarzelt Kal dra. Dan bukt hij zich en grijpt een boog van de grond. O.E.E.S. en andere internationale organisaties. Het debat over het jaarverslag zal als basis dienen voor een de finitief ontwerp-rapport, dat door een nieuwe ministersbijeen komst, later in het jaar te hou den, moet worden goedgekeurd- In zijn openingsrede wees Eden op het voornemen van Engeland nauwe economische banden met het overige Europa te handhaven. Na bespreking van het rapport over de betrekking tussen de O.E.E.S. en andere internationale organisaties, dat door Attilio Cat- tani werd uitgebracht, begonnen de ministers met de algemene be sprekingen van het voornaamste agendapunt; het jaarlijkse econo mische overzicht. Tijdens de bijeenkomst, welke 2V2 uur duurde legden Zweedse, Deense en Italiaanse vertegen woordigers algemene verklarin gen over de economische politiek af, maar volgens waarnemers zullen geen nieuwe voorstellen worden ingediend. De Italiaanse minister van Financiën, Pella, sprak over de noodzakelijkheid van liberalisatie der handel en van grotere export door de Europese» landen naar het dollar- gebied tegen, concurrerende prij zen. Aangezien met ingang van 1 November a.s. de afgifte van na- tionaliteitsbewijzen zal worden gestaakt en de uit te reiken ken tekenbewijzen dan tevens de be tekenis van nationaliteitsbewijs zullen krijgen, wijst de K.N.A.C. er op, dat op deze kentekenbewij zen niet het eventueel in de auto gebouwde radiotoestel zal worden vermeld. Bij terugkeer van reizen in het buitenland zal de houder moeten kunnen aantonen, dat het toestel overeenkomstig de gebrui kelijke douaneterminologie tevo ren uit het vrije verkeer werd uitgevoerd. Daarvoor zal hij een identiteits bewijs voor de radio moeten be zitten, dat hem kosteloos op aan vraag zal worden verstrekt bij al le posten van ambtenaren van de invoerrechten, in de plaats van inwoning zowel als bij de grens posten. De K.N.A.C. hoopt bin nenkort in staat te zijn de aan vraagformulieren ten gerieve van het publiek beschikbaar te hebben. De heer J. Borsman, en zijn echtgenote en de heer C. de Vos Klootwijk hebben weer een avontuur aan hun loopbaan als ballonvaarders toegevoegd! n. Zoals bekend zou de „Henri Dunant" vorige week in Dublin worden opgelaten t.g.v. de Ierse „Week van de thee". Tengevol ge van een misplaatste grap kon de ballon evenwel niet worden bemand. Een Ier, die de veran kerde ballon 's nachts bewaakte, was even een kopje thee gaan drinken. Tijdens zijn afwezig heid hebben onbekenden de ballon van de veilige anker plaats losgemaakt. De ballon werd in de richting van Gal- way teruggevonden. Dé ballon is inmiddels geborgen. Toch hebben de Ierse „thee- enthousiasten" een balionop- stijging kunnen meemaken. In plaats van de „Henri Dunant" werd nu een andere door de Nederlandse ballonvaarders be mand. s Functionarissen van de West- duitse vluchtelingenorganisatie verklaarden Dinsdag te TJelzen, dat een Poolse vluchteling had medegedeeld dat geüniformeerde Poolse opstandelingen de Russen hebben gedwongen hun militaire en andere transport tussen Oost- Duitsland en de Sowjet-Unie te verleggen. Thans zouden de Rus sen of van de zeeweg of van de verkeerswegen door Roemenië, Tsjecho-Slowakije en Hongarije gebruik moeten maken. De niet bij name genoemde vluchteling, een 23-jarige be ambte van de spoorwegpolitie, zou verzekerd hebben, dat het optreden van de opstandelingen, ondanks de militaire tegenmaat regelen, was toegenomen. De be langrijkste centra van de activi teit zouden de gebieden van Lub lin en Kieloe zijn, waar, naar wordt gezegd, de rebellen bij snelle uitvallen uit hun schuil plaatsen in de wouden gebruik maken van Duitse tanks uit de oorlog. Verder verklaarden de autori teiten dat de Poolse vluchteling had gezegd, dat een vliegtuig van onbekende nationaliteit regelma tig boven Poolse steden en dor pen anti-communistische propa- ganda-pamfletten had uitgewor pen. Ook had hij verklaard dat bij de partisanenbeweging vele Russen waren van het leger van generaal Wlassof, die gedurende de oorlog aan de zijde van Hitier stond. Ook zou een klein aantal Duitsers, afkomstig uit de thans door Polen bestuurde voormalige Duitse gebieden, deel uitmaken van de beweging. Van de Poolse plattelandsbevolking zouden de partisanen veel medewerking krijgen. De vluchteling had ver klaard dat in de dorpen, die op de hand van de partisanen wa ren, jongens van twaalf jaar met vuurwapenen waren gezien.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3