De gebeurtenissen te Djakarta Generaal Oorlog Kruis over of Vrede Amerika mengt zich niet in kwestie N*~Guinea De oorlog in Korea De toestand is rustiger Rede van prins Bernhard te Parijs Ongeregeldheden in Port Elizabeth Geheimzinnig jacht te koop HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING DINSDAG 21 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2170. Staking van Amerikaanse mijnwerkers op onder op ondei Oct. 21 7.15 17.33 10.41 18.04 22 7.17 17.31 11.57 18.46 23 7.19 17.29 13.02 19.44 24 7.20 17.27 13.51 20.59 VOORBEREIDING VAN HET VERZET. Frankering bij Abonnement: Terneuzen. Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Nd 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand 1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Verslaggevers van Aneta mel den, dat de militaire bewakingen om het paleis minder sterk wa ren dan de afgelopen dagen. Langs Merdeka-Noord en Rijs wijk werd weer verkeer toege staan. De vier kanonnen, die op het plein voor het paleis waren opgesteld, zijn weggehaald. Ook op Waterlooplein waar het par lementsgebouw staat, bevinden zich geen kanonnnen of gepant serde wagens meer. Het parle mentsgebouw wordt alleen nog bewaakt door militairen. De avondklok is op 22.00 uur gesteld in plaats van op 20.00 uur zoals op Vrijdag was aangekon- digd> u De secretaris-generaal van het ministerie van Voorlichting, Rus- lan Aboulgani, heeft medege deeld, dat de toestand te Djakar ta al aardig bedaard was, al is de stabiliteit van voorheen nog niet bereikt. Op de vraag of de recen te gebeurtenissen in de hoofdstad invloed hadden op de toestand daarbuiten, zeide hij dat elke ge beurtenis in de hoofdstad zijn in vloed doet gelden op de gebieden daarbuiten. De Indonesische minister-pre sident, mr. Wilopo, heeft aan de pers medegedeeld, dat de aan dacht van de regering thans ge vestigd is op de pogingen om de normale toestand te doen terug keren. Over de tot dusver be haalde resultaten zeide hij, dat men niet ontevreden is. Desgevraagd deelde hij mede, dat de regering tot dusver niet was toegekomen aan de behan deling van kwesties, die verband houden met de debatten in het parlement. Hij meende, dat de recente gGbeurtenissen invloed zullen hebben op de afwikkeling van de lopende zaken. Hij zeide, dat de problemen op soepele wij ze kunnen worden opgelost. ONDERHOUD MET MUSTOFO. De Maandagochtendbladen be vatten een onderhoud, dat het dagblad „Sumber" heeft gehad met kolonel Mustopo. Mustopo zeide daarin, dat de president hem Donderdagavond had opgedragen te trachten de volksdemonstraties, die Vrijdag zou worden gehouden, te voor komen Het was echter in zo'n kort tijdsbestek niet meer moge lijk de voorbereidingen ongedaan te maken. Mustopo vervolgde, dat hij als militair natuurlijk voor de op perbevelhebber zwichtte, maar dat hij als staatsburger met een vrije geest op hetzelfde ogenblik dat hij zich als militair aan het staatshoofd onderwierp, als mi litair ontslag had gevraagd. De president antwoordde hierop, dat hij het verzoek in overweging zou nemen. Direct nadat hij de president had verlaten, begaf hij zich naar de chef-staf, kolonel Nasution, om deze verslag uit te brengen van zijn ontmoeting met de president. Hij besloot dit ver slag met het verzoek aan Nasu tion hem uit zijn functie te wil len ontheffen. Aldus Mustopo in bet onderhoud met „Sumber". Op een vraag naar de reden, waarom hij het parlement wilde bevriezen, zeide Mustopo dat de stemmenverhouding niet deugt, dat de parlementsleden bezeten zijn van corruptie en verdeeld heid en dat het werkelijke resul taat van het parlement voor de opbouw van het land nihil is. „Op grond van deze overwe gingen heb ik het volk in bewe ging gebracht om het parlement te bevriezen en schoon te vegen, want geen enkel orgaan noch ci viel noch militair kan gezuiverd worden, zolang degenen, die de wetten maken, zelf niet „schoon" zijn. Mustopo zeide voorts, dat hij het volk er toe bewoog spon taan de macht in handen van de president terug te geven. Wan neer de president niet kan optre den, wie zal dan een einde moe ten maken aan de chaos? aldus Mustopo. Mustopo zeide, dat indien hij de idealen om het parelement te zuiveren en dë macht aan de pre sident terug te geven wil dienen het duidelijk zal zijn, dat hij zich uit het leger moet terugtrekken en niet langer voor de regering wil werken. In het vervolg werk ik slechts voor het volk, aldus Mustopo. In zijn exclusief onderhoud met „Sumber" had Mustopo eerder gezegd, dat door de demonstratie zou kunnen blijken of „ons leger een koloniaal leger of een volks leger is". Tenslotte zeide Mustopo: Wan neer het leger thans zou bewijzen geen volksleger te zijn, dan „zal ik mijn lichaam en geest ter be schikking stellen om dit leger te bestrijden en ik ben er van over tuigd, dat ik en mijn volksleger zullen zegevieren". OOK DEMONSTRATIES TE SEMARANG. Maandagochtend om acht uur zijn voor het gouverneurskantoor demonstraties gehouden voor op heffing van het parlement. On geveer 2000 demonstranten, hoofdzakelijk bestaande uit leden van oud-strijders organisaties en een aantal havenarbeiders. De demonstratie verliep zeer rustig en geregeld. Er waren veel plakkaten met eisen inzake op heffing van het parlement en leuzen als „Leve Bung Karno „Leve de Angkatan Perang" (leve de strijdkrachten) en „Leve het parlementarisme en de democra tie". Leiders van de demonstratie hielden redevoeringen via door de voorlichtingsdienst geïnstal leerde luidsprekers. Hierin uitte hij ziin waardering voor het stre ven van het volk en zei hij, dat er op het ogenblik geen kabinets crisis is, zodat opheffing van het parlement niet nodig is. Na Merdeka-gejuich en het zin gen van het volkslied werd de demonstratie beëindigd en gin gen de arbeiders weer aan het werk. Er kwamen geen inciden ten voor. Ruim de helft van de 375.000 Amerikaanse mijnwerkers, die zijn aangesloten bij de onder lei ding van John Lewis staande mijnwerkersunie, hebben Maan dag aan het reeds aangekondigde voornemen tot staking gevolg gegeven. John Lewis had contracten met de mijndirecties afgesloten, die voorzagen in een loonsverhoging voor de mijnwerkers van 1,90 dol lar per dag. De regeringsraad voor de stabilisatie der lonen be paalde Zaterdag evenwel, dat de loonsverhoging niet meer dan anderhalve dollar per dag zou mogen bedragen. De meeste mijn werkers zijn van mening dat hierdoor de afgesloten contracten zijn komen te vervallen. Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,80. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur De landstrijdkrachten van het Westen hebben dringend een re organisatie nodig. Spanje dient in de Nato te worden opgenomen. Thans reeds moet een militair en politiek toporgaan worden inge steld, dat sneller tot besluiten kan komen dan de Nato-organen. Tot deze conclusies komt de voormalige chef van de generale staf, generaal mr H. J. Kruis, in zijn boek „Oorlog of Vrede", dat de volgende maand bij de Zuid- Prins Bernhard heeft Maan dagochtend een toespraak ge houden tot het defensie-college van de organisatie van het At lantisch pact. Dit college is sa mengesteld uit hoge officieren van de bij het pact aangesloten landen. In zijn toespraak gaf de prins volgens de officieren, die de bijeenkomst bii woonden, „een volledig overzicht van het Ne derlandse aandeel in de Navo". Prins Bernhard had ook een onderhoud met de Franse ad- „In Amerika heeft men begrip voor de wens van de landen in Z. O.-Azië om neutraal te blijven. Ik acht het mogelijk, dat deze landen zich tot krachtige staten ontwikkelen, zonder dat zij daar bij gedwongen worden positie te kiezen in de grote tegenstellingen in de wereld", aldus heeft de as sistent van de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken \oor aangelegenheden het Verre Oosten betreffende, de heer John Allison, op een persconferentie te Djakarta verklaard. De heer Allison, die in 1951 in zijn huidige functie werd be noemd, heeft 'n bezoek gebracht aan Indonesië. AMERIKA'S POLITIEK Amerika zou gaarne zien, dat zich in Z. O.-Azië sterke, vrije, werkelijk onafhankelijke staten ontwikkelden, die in staat zijn het communisme te weerstaan. Al sinds 30 jaar hebben Amerikaan se deskundigen in vraagstukken het Verre Oosten betreffende er op gewezen, dat de Verenigde Staten belang hebben bij 'n sterk onafhankelijk Azië. Amerika heeft thans welicht een meer ac- In New-Brighton, een in hoofdzaak door inheemsen be woonde voorstad van Port Elizabeth, is het het afgelopen weekend tot ongeregeldheden gekomen. Duizenden inheemsen trokken brandstichtend en plunderend door de straten. 11 Personen, onder wie 4 blanken, kwamen om het leven en 27 liepen ver wondingen op. De politie ver richtte talrijke arrestaties. Po- litie-functionarissen, die eerst Zondag bijzonderheden over de wanordelijkheden meedeelden, noemden de incidenten „niet ernstig". De relletjes begonnen, toen de politie bij het station 2 niet- blanken wilde arresteren op be schuldiging van diefstal. Een grote menigte inheemsen ver ijdelde echter het plan der po litiemannen. Hierna trokken de inheemsen door de stad, terwijl zij op hun weg auto's en winkels, een postkantoor en de modern ste bioscoop in brand staken. De directeur en de filmopera teur werden gedood, evenals een schooljongen, die zich in het gebouw bevond. Het vierde ten meerijden, uit zijn vracht auto werd gesleurd. Maandag was het rustig in de betrokken wijk. In de stadsge deelten, waar de blanken wo nen, is de politie versterkt. Lei ders der inheemsen hebben hun mensen aangeraden, normaal aan het werk te gaan De plaatselijke leiders van het Afrikaanse nationale congres hebben een verklaring uitgege ven, waarin zij zeggen, dat het congres geen aandeel in de on geregeldheden heeft gehad. Zij noemen de gebeurtenissen een „ongelukkige, roekeloze en slecht overdachte terugkeer tot het recht van het oerwoud". Het „ongewettigd gebruiken van wapens en de zinloze vernielin gen" wordt dan ook in de ver klaring veroordeeld. Er wordt echter aan toegevoegd, dat de relletjes het publiek moeten wij zen op het gevaar van de apartheidspolitiek. Aanhoudingen in de Kaapprovincie. Ongeveer 300 niet-blanken zijn Zondagavond aangehouden tieve belangstelling voor Z. O. Azië dan voorheen, doch het is altijd zijn politiek geweest vrije en onafhankelijke staten in dat gebied te stumuleren. Het is de politiek van Ameri ka om de landen in Z. O.-Azië te helpen sterk te worden. Als deze landen bij hun ontwikkeling hulp wensen, is Amerika bereid die te geven. PACIFIC-PACT. De heer Allison zeide de sugges tie te hebben gehoord, dat hij naar Indonesië zou zijn gekomen om Indonesië een Pacific-pact „aan te praten". Hij ontkende dit echter ten stelligste. De V. S., zo zeide hij, kunnen nooit aan de landen van Z. O. Azië voorschrijven, wat zij moe ten doen. Als inderdaad de be hoefte aan een Pacific-pact wordt gevoeld, zal het initiatief voor de vorming van een dergelijk pact van de volkeren van dit deel van de wereld moeten uitgaan. Als zij een pact wensen, staat Amerika daar sympathiek tegenover en zal het bereid zijn de helpende hand te bieden. ANZUS-VERDRAG. De heer Allison zeide, dat in 't Anzus-verdrag (het verdrag tus sen Australië, Nieuw-Zeeland en de V. S.) vooral geen Pacific-pact mag worden gezien. Het is slechts een verdrag om bij agressie Au stralië, Nieuw-Zeeland en de V.S. gezamenlijk te verdedigen. Men zou kunnen zeggen, dat het een begin is van een algemeen veilig heids-pact, waarbij men begonnen is met wat men had en met de landen, die op dat ogenblik iets wilden ondernemen. te Peddie in de Kaapprovincie we- blanke slachtoffer was een lidgens overtreding van het uit- van de eerste hulpdienst, die gaansverbod bij wijze van de- door inheemsen, die hij had la- monstratie. miraal Lemonier, het hoofd van het defensiecollege. De Koningin en de Prins terug naar Nederland. Koningin Juliana en prins Bernhard, die het weekeinde hebben doorgebracht bij presi dent Auriol, zijn Maandagmid dag om 15.10 uur aan boord van de regeringsdakota naar Ne derland teruggekeerd. De koningin en de prins terug in Nederland. Koningin Juliana en prins Bernhard zijn Maandagmiddag om 15.10 uur aan boord van de regeringsdakota naar Nederland teruggekeerd. Om 17.09 uur landde het vlieg tuig op het vliegveld Soesterberg, waarna het koninklijk paar naar Soestdijk vertrok. Hollandse Uitgeversmij zal ver schijnen. HET RUSSISCH GEVAAR. Generaal Kruis zegt in zijn boek, dat het Russische commu nisme op de duur zonder wereld overheersing geen stand kan hou den. Het Kremlin zal op over heersing blijven aansturen, maar aangezien de militaire en strate gische situatie van het Sovjetblok niet zodanig is, dat het een we reldoorlog zonder ernstig risico kan beginnen, zal Rusland bij voorkeur een ander middel dan de oorlog zoeken om het Westen er onder te krijgen. Rusland vreest de herbewapening, aldus generaal Kruis, maar anderzijds moest juist die herbewapening Ruslands sterke bondgenoot wor den De generaal verwacht, dat Rusland door middel van zijn sa tellieten gewapende conflicten zal uitlokken, vooral in het Verre Oosten (Korea, Indo-China en Malakka). Deze conflicten, zo re kent Stalin, zullen het Westen zo veel geld en bloed kosten, dat de ze inspanningen met die, welke verbonden zijn aan de bewape ning van het Westen, tot een uit puttingstoestand zullen leiden. Indien het Westen deze uitput tingsoorlog goed doorstaat, is het niet uitgesloten, zo waarschuwt de generaal, dat de toenemende paraatheid van het Westen Rus land tot agressie zal dwingen, om dat de Russische kansen anders te ongunstig zouden worden. Dat zal echter niet gebeuren, vóór Rusland zijn luchtverdediging zo volmaakt mogelijk heeft opge bouwd, het onderzeebootpro gramma uitgevoerd en een voor raad atoombommen heeft aan gelegd. tweede suggestie tegenspreken nl. dat hij naar Indonesië zou zijn gezonden om de betrekkingen tussen Amerika en Indonesië te verbeteren. Hij zeide, dat het niet nodig is mensen te zenden om de betrekkingen tussen beide landen te verbeteren, omdat die betrek kingen goed zijn. Uiteraard is elke relatie voor verbetering vatbaar, doch het contact tussen Amerikaanse en Indonesische au toriteiten is zeer prettig, aldus de heer Alison. Hij besloot met te zeggen dat hij in Indonesië zeer goed was ontvangen door de autoriteiten en dat hij daar dankbaar voor was. De „President Robert", het on der Libiaanse vlag varende luxe jacht, waarmee de Maastrichtse notaris Q. en de Haagse familie L. in Juli van het vorige jaar uit België zijn vertrokken, ligt op het ogenblik in Southampton. Van de achttien passagiers zijn nog al leen nog „president Robert", zijn vader en moeder, drie zusters en drie broers aan boord. De andere opvarenden, o.w. de notaris en een aalmoezenier hebben het schip verlaten. De familie L. doet alle mogelijke mo°ite het jacht te verkopen, om ardoor aan de ANZUS EN Nw.-GUINEA. In antwoord op een vraag zei de de heer Allison, dat op de re cente Anzus-conferentie te Hono lulu de kwestie Nieuw-Guinea niet werd besproken. Men had daar slechts besprekingen gewijd aan de organisatorische proble men van de Anzus en niet aan specifieke problemen uit het Pa- cific-gebied. Uiteraard had men wel gedach ten gewisseld over de algemene wereldsituatie, aldus de heer Al lison. In dit verband was de kwestie Nieuw-Guinea genoemd als bestaand probleem, doch men had hierover geen mening uitge sproken. Hij verklaarde, dat liet stand punt van Amerika is, dat dit pro bleem moet worden opgelost door onderhandelingen tussen Indone sië en Nederland en dat het niet aan de Verenigde Staten is zich in de kwestie te mengen. VERHOUDING MET AMERIKA. De heer Alison moest nog een Naar schatting zijn 4500 Chi nezen tot een aanval overgegaan tegen de stellingen, die de Ver bondenen onlangs aan het cen trale front hebben veroverd. Ten N. van Koemhwa werden de Amerikanen van de „Spies-top", een sleutelpositie op de „drie hoeksheuvel", verdreven. Op an dere punten in dit gebied houden de Verbondenen stand. Generaal Mark Clark, opper bevelhebber der troepen der Ver enigde Naties, heeft de inhoud van een brief bekend gemaakt, die hij aan de Noordkoreaanse en Chinese bevelhebbers heeft ge zonden. De brief is een antwoord op het Noordelijke voorstel, om alle krijgsgevangenen in vrijheid te stellen. Generaal Clark noemde het Noordelijke voorstel „nutteloos gepraat", dat een hervatting der onderhandelingen niet rechtvaar digde. Een Amerikaanse woordvoer der heeft medegedeeld, dat de Amerikaanse troepen bij een heuvelstelling aan het centrale front gebruik hebben gemaakt van zware schilden tegen gra- WOENSDAG 22 OCTOBER. v.m. n.m. Breskens 3.29 3.41 Terneuzen 4.04 4.16 Hansweert 4.44 4.56 Walsoorden 4.54 5.06 naatsplinters. Deze schilden had den goede diensten verricht bij het ingraven. De verbondenen hebben bij „Driehoeksheuvel" twee stellin gen verloren. Verbondenen heroveren een kleine stelling. Da Verbondenen hebben ten N.W. van Jontsjon Zondag een kleine vooruitgeschoven stelling heroverd, die zij de avond tevo ren moesten prijsgeven. Amerikaanse troepen hebben in de centrale Koreaanse front sector hardnekkige aanvallen der Chinese communisten op „drie hoeksheuvel" afgeslagen. Onge veer vier duizend man Chinese troepen poogden verscheidene malen „Pikes heuvel", een hoog punt van een heuvelmassa, die een uitgestrekt gedeelte van het front beheerst, te veroveren. De Amerikaanse militairen zijn van mening, dat een aantal Chi nese communisten verdovende middelen kreeg toegediend, vóór zij in de strijd worden geworpen. Een officier van de Amerikaanse militaire geneeskundige dienst verklaarde dat in de zakken van verscheidene gedode of gewonde Chinese soldaten opiumpillen zijn gevonden. geldmiddelen te komen, die hen in staat moeten stellen zich in Engeland te vestigen. Vooralsnog schijnt men er wat huiverig voor te zijn naar Nederland terug te keren. De familie L. vreest, dat de politie haar verdenkt van de- viezenovertredingen. De kapitein van het schip, K. M. Nowak, een Poolse zeeofficier, die gedurende de tweede wereld oorlog op de Engelse vloot heeft gediend, vertelde ons, dat het jacht voor 2S.00Ó pond (ruim 250.000 gulden) in Engeland is ge kocht. Na de aankoop moest het schip, dat „President Robert" werd gedoopt, naar Zeebrugge varen, waar de familie L- zich met anderen inscheepte. ..Het schijnt dat Roberts beloften iedereen in moeilijkheden heeft gebracht", zo zei de kapitein. Men vertrok uit België met als eind doel Kaapstad. De tocht ging via Le Havre, Cherbourg, Brest, La Pallice, Corana, Leixoes, Oporto, Lissabon, Cadiz, Tanger, Ceuta, Oran naar Tanger, waar men ge ruime tijd heeft rondgezworven. Vandaar ging het op Cassablanca aan, waar het schip in dok ging. Ik adviseerde de familie niet naar Kaapstad te gaan, omdat het schip voor die reis niet ge bouwd was", zo zei kapitein No- wak. „We hebben toen nog wat rondgezworven en zijn o.m. in Las Palmas en Gibraltar ge weest. Wat er toen allemaal be sloten is, weet ik niet, maar ik kreeg de indruk, dat de familie haar plannen moest opgeven. Ik kreeg bevel naar Southampton op te varen en hier zijn we nu. Ik kan ze nu moeilijk in de steek laten." ZON MAAN Het hoofd van de Zuidkoreaan- se politie, Moen Bong Tsjai, ver klaarde Maandag te Seoel dat 1400 bewapende communistische guerillastrijders in Zuid-Korea opereren, „doch zij zullen voor het komende voorjaar zijn ver nietigd". Moen, die 60.000 man onder zich heeft, zeide de strijd tegen de communistische gueril- leros te zullen beginnen, wanneer zij in de komende winter hun schuilplaatsen in de bergen zul len moeten verlaten, om zich levensmiddelen te verschaffen. Kapitein Nowak vertelde ver der, dat het familiebezit' zo zeer is teruggelopen, dat hij geen sa laris meer ontvangt. Hij kreeg 35 pond per week. „Dat doet me niet zoveel als het feit, dat mijn passagiers alles hebben verkocht en opgeofferd, omdat zij luister den naar de beloften van één man". Enkele leden van de be manning zijn verder reeds door gebrek aan geld ontslagen. Er is reeds een bod op het schip ge daan, maar de kapitein vond dat te laag en het is geweigerd. „Pre sident Robert" zelf was niet te spreken. Hij lag in zijn hut. Zijn familieleden oefenen critiek op berichten in Franse bladen, vol gens welke zij gesmokkeld zou den hebben. Ook is het onjuist, vertelde zij, „dat wij gepro- REORGANISATIE VAN LANDSTRIJDKRACHTEN. Generaal Kruis acht de opne ming van Spanje in de Nato noodzakelijk wegens de strate gische ligging van het schier, eiland. Slechts indien Franco's regering een onaanvaardbaar hoge eis zou vragen voor haar medewerking in Westers ver band, zou het antwoord zijn daar van af te zien. Ten aanzien van de door hem toegejuichte inscha keling van West-Duitsland zegt de generaal, dat er uit militair oogpunt geen reden is om het Duitse gevaar al te zeer te vre zen. MODERNE WAPENEN. Bij zijn bespreking van moder ne wapenen waarschuwt de ge neraal voor het publiceren van gegevens over nog niet ingevoer de bijzondere wapenen. Hij meent, dat de kennis van aether- golven in de toekomst wellicht van nog grotere betekenis zal zijn dan deatoomenergie. Grote waarde hecht hij aan de strate gische luchtmacht, omdat deze een onmisbaar middel is om Rus land in geval van oorlog op de knieën te krijgen. Gezien de spreiding van de Russische zware industrie acht hij het niet waar- schijnlijk, dat legers een capitu latie kunnen afdwingen. Bij een opmars in Rusland zullen zij zich in dit onmetelijke land doodlopen en uiteindelijk zó verzwakt raken dat ze verslagen worden. Generaal Kruis betoogt verder, dat het noodzakelijk is thans reeds hat verzet voor te bereiden in die landen, welke in geval van oorlog met een bezetting reke ning moeten houden. Instructie op dit gebied moet oefenstof wor den in de Westeuropese legers. De generaal beveelt de opleiding aan van grote contingenten com mando-troepen, die na een bezet ting ondergronds kunnen door vechten. Voor de bewapening van het verzet dienen de geregelde troepen na de strijd hun bewape ning te laten onderduiken. POLITIEK EN MILITAIR ^TOPORGAAN. In „Oorlog of Vrede" wordt een krachtig pleidooi geleverd voor de instelling van een leiding gevend toporgaan, dat in tijd van oorlog snel besluiten kan. De be staande organen van de Nato acht generaal Kruis daartoe niet doelmatig. Zij zijn te zeer geba seerd op de eis, dat alle leden moeten instemmen met de te ne men besluiten. Bovendien omvat de Nato slechts een deel van het gebied der Westerse wereld, ter wijl de hoogste oorlogsleiding al le wereldfronten in haar overwe gingen en beslissingen moet kun nen betrekken. Een gecombineer de chefs van staven-organisatie, bestaande uit niet meer dan drie leden, waarvan de Amerikaan de voorzitter is, acht de generaal in staat namens het Westen de oor log in heel de wereld te leiden. Dit militaire toporgaan zal zich moeten baseren op een politiek, waarover tevoren overeenstem, ming is bereikt door alle landen, die bij een eventueel conflict zou den zijn betrokken. De politieke directieven tijdens de oorlog zul len moeten uitgaan van een po litiek toporgaan, dat handelt na mens alle staten. Het zou van groot gewicht zijn, zo oordeelt ge neraal Kruis, als men het thans reeds zou kunnen worden over de instelling van een opperste de fensieraad, bestaande uit drie leden, onder voorzitterschap van de president der V.S. of diens plaatsvervanger. Zonder deze toporganen zal de feitelijke macht in een wereldconflict uit sluitend bij de Amerikaanse re gering liggen. DE BENELUXLANDEN. Ten aanzien van de Be ielux- landen verklaart generaal Kruis, dat deze landen in de eerste plaats voor zich zelf moeten zor gen door de opstelling van parate troepen zowel om een opmars uit het Oosten te stuiten als voor de verdediging van het achterland. Hij dringt aan op een moderne parate luchtverdediging met luchtdoelraketten, moderne in terceptie-jagers en „all whea- ther"-jagers. beerd zouden hebben een Irone- sisch politicus naar Indonesië over te brengen". De famlie was vaag ten aanzien van haar toe komstplannen. Kapitein Nowak herinnerde zich, dat er suggesties zijn gedaan om in Engeland te blijven," maar dan zal er eerst geld gevonden moeten worden." medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Aanhoudend koud. Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in de Zuidoostelijke helft van het land tijdelijk regen. Matige tot krachtige Noordooste lijke wind. Koud weer.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1