Sportnieuws Hevige strijd in Indo-China AGENDA België-Nederland 2-1 DeTwentsche Bank n.v. Eric de Noorman in „Het land der duisternis" ZATERDAGVOETBAL BENELUX EN DE SLUIS TE TERNEUZEN Binnenlands nieuws Drie ongelukkige doelpunten De verkiezingscampagne in de Verenigde Stalen TELEGRAM VAN HET ACTIE COMITÉ TER BEVORDERING DER GENTSE HAVEN- BELANGEN. Brits schip in nood BADHUIS ZONDER WATER. Poets Nü met de éérste De gehele dag een frisse mond en ianden wonderwit. Na het afbreken van de Brits-Perzische diplomatieke betrekkingen Een termijndeposito aó Krachtige Vietminh-eenheden hebben de belangrijkste Franse bergpost in Indo-China, Nghia Lo. 150 km ten N.W. van Hanoi, aangevallen. Zaterdag werd in de straten van de plaats gevoch ten. De aanval is Vrijdag te 18 uur plaatselijke tijd begonnen. Franse vliegtuigen hebben Nghia Lo in de nacht van Vrijdag op Zaterdag aanhoudend gebombar deerd. De Fransen hebben per vlieg tuig twee bataljons versterkin gen naar het bedreigde gebied gebracht. De aankomst der ver sterkingen ondervond vertraging, doordat de vliegtuigen last had den van een laaghangend wolken dek. Indien de Vietminh er in zou slagen Nghia Lo te veroveren, zou zij toegang krijgen tot waar devolle rijstvelden in het Zuiden. De Vietminh-aanvallen begonnen vijf dagen geleden. Zij strekken zich uit over een front van 160 km. De Fransen hebben in de loop van de week medegedeeld, dat een „aanzienlijk aantal" van hun voorposten in het aangeval len gebied door de Vietminh is veroverd. Men acht het niet uitgesloten, dat de Vietminh-aanval op Nghia Lo het begin is van een winter offensief der opstandelingen. Van officiële Franse zijde wordt medegedeeld, dat de communisti sche Vietminh-troepen Nghia Lo hebben veroverd. Gemeend wordt, dat een aantal Franse militairen zich terug heeft kunnen trekken op tien ki lometer verder gelegen stellin gen. Het verlies van Nghia Lo is 't ergste dat de Franse unie strijd krachten in de afgelopen negen maanden van de Indo-Chinese oorlog hebben geleden. Sterke Vietminh-eenheden, af- Gouverneur Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor het Amerikaanse presidentschap, heeft Zaterdag verklaard, dat de buitenlandse steun der V.S. on geveer vijf milliard dollar per jaar „Europa voor de vrije we reld heeft gered." Stevenson noemde deze hulp een van de de- gelijkste beleggingen van de Ver enigde Staten. Het was echter duidelijk, aldus Stevenson, dat de Amerikaanse hulp niet voor on bepaalde tijd voortgezet kon wor den. „Onze vrienden in het bui tenland kunnen niet voor altijd van de Amerikaanse milddadig heid afhankelijk zijn en willen dat ook niet. Zij vragen handel, geen steun, om de dollars te ver dienen die zij moeten hebben. Bo vendien wil noch kan de Ameri kaanse belastingbetaler zo'n zwa re last als de hulp aan het bui tenland blijven dragen". President Truman heeft Zater dag in Brooklyn verklaard, dat de republikeinse voorstelling van het presidentschap veel gelijke nis scheen te vertonen met die welke in het buitenland geleid had tot dictaturen van het fascis tische of communistische type. Truman zei de republikeinen of hun candidaat geenszins te wil len beschuldigen van het voorne men een dictatuur te vestigen. De republikeinse leuzen waren echter door het buitenland geïn spireerd. In het Amerikaanse po litieke leven behoorde geen plaats te zijn voor buitenlandse metho den. „Wij willen geen hoog te paard gezeten man", aldus Tru man; REPUBLIKEINSE SENATOR VOOR STEVENSON. De republikeinse senator Mor se (Oregon) heeft verklaard, dat hij bij de a.s. presidentsverkiezin gen op de democratische candi daat, Stevenson, zal stemmen. Morse, die dikwijls onenigheid met zijn partijgenoten heeft, ver klaarde „nog nooit zo algeheel te leurgesteld te zijn als in Eisenho wer". Aanvankelijk had Morse ver klaard, dat hij Eisenhower zou steunen. Later verklaarde hij, dat hij de democratische candi daat niet actief zou helpen. komstig uit de bergen stroomden Nghia Lo vanaf Zaterdagochtend vijf uur plaatselijke tijd binnen. De Franse uniestrijdkrachten, die in de plaats zelf bunkerstellingen verdedigden, hadden tevoren ver zocht de stad te bombarderen. Generaal Raoel Salan, opper bevelhebber der Franse unie strijdkrachten in Indo-China, Jean Letourneau, minister voor de verenigde Indochinese staten en de Franse staatssecretaris van landsverdediging De Chevigne, zijn Zaterdagochtend per vlieg tuig uit Saigon naar Hanoi ver trokken, waar zij zullen beraad slagen met generaal Gonzales de Linares, bevelhebber der Franse uniestrijdkrachten in N.-China. Een Franse woordvoerder.heeft Zaterdag te Hanoi verklaard dat het garnizoen van Nghia Lo on geveer zeshonderd man sterk was. Het bestond hoofdzakelijk uit Thailanders, onder leiding van Franse officieren. De Viet minh viel aan met omstreeks zes duizend man. Luchtverkenningen hebben uit gewezen, dat het nieuwe doel van de Vietminh-troepen Jen Bay is, 100 km ten N.W. van Hanoi. De bezitter van Jen Bay beheerst de zuidelijke oever van de Rode-ri- Jagers en bommenwerpers der Franse luchtmacht hebben in de nacht van Vrijdag* op Zaterdag resp. zestig en tien aanvallen op Nghia Lo uitgevoerd, om de Franse-unietroepen te steunen. Vele burgere werden, vóór de val van Nghia Lo, naar veiliger oor den overgebracht. Naar aanleiding van de bijeen komst der Beneluxministers te Knokke heeft het actiecomité ter bevordering van de Gentse ha- venbelangen een telegram gezon den aan de heren Van Houtte, eerste minister, en Van Zeeland, minister van Buitenlandse Zaken. Volgens het telegram wenst het actie-comité met het oog op de gewichtige Beneluxconferen- tie te Knokke andermaal de aan dacht van de ministers te vesti gen op de kwestie van de sluis te Terneuzen. Het actie-comité her innert er aan, dat daarmede niet alleen voor Gent, maar tevens ook voor de omliggende Vlaam se gewesten en de Waalse gedeel ten van het achterland levensbe langen zijn gemoeid. Gent wacht met ongeduld op de herneming en de ontplooiing van de vóóroorlogse havenbedrij vigheid, zo vervolgt het telegram, alsook op die nieuwe bron tot be strijding van de werkloosheid. Het actie-comité verzoekt de ministers der Beneluxlanden met nadruk te willen wijzen op het dringend karakter van die oplos sing en hen aan te sporen tot ma tiging van hun overdreven eisen in zake tegenprestaties. Vanwege Nederland wordt geen liefdadigheid gevraagd, doch alleen de vervulling van een door Nederland aangegane for mele verbintenis in het raam van de overeenkomst van 1895. Gelet op de samenstelling van het actie-comité verklaart dit laatste de tolk te zijn van het on geduldig verlangen van de over grote meerderheid der Gentse be volking en dringt het aan op de bespoediging van de onderhande lingen met hoop op een gunstig gevolg. Het Britse schip „Monbretia" heeft Zondagmiddag om assisten tie van een sleepboot verzocht, omdat zijn machines onklaar zijn geraakt. Het schip is in een ge vaarlijke toestand daar het zich voor de riviermonding bij Burn- ham temidden van zandbanken bevindt. Later werd gemeld dat de red dingsboot van Clacton uitgevaren is om de Monbretia hulp te ver lenen. De Monbretia is inmiddels door de reddingsboot van Clacton op sleeptouw genomen. KUSTVAARDER „NOACH" MET SLAGZIJ IN IJMUIDEN BINNEN Even na twaalf uur is de hout boot „Noach", die Zaterdagnacht bij het lichtschip Terschellinger- bank in de mijnenvrije vaargeul door een drijvende mijn werd ge troffen met twee zwarte ballen in de achtermast door de haven sleepboten „Hector" en „Nestor" behouden de IJmuidense midden- sluis binnengeloodst. De seinen in de achtermast wilden zeggen, dat het schip moeilijk te manoeu vreren was en dat bleek dan ook wel tussen de pieren, waar de „Noach" een vreemde „schuiver" maakte, toen de beide sleepboten van Wijsmuller hem vastmaak ten. De coaster, die zijn vijfde reis maakte onder bevel van ka pitein F. Fekkes, werd Zaterdag morgen om 00.55 tussen de E.T. 6 en E.T. 7 getroffen door de mijnexplosie, waardoor het ach terschot van het schip scheurde en de masten ontzet werden. Hij maakte water in de machineka mer, waardoor het lichtagregaat uitviel. Door de schok raakte ook de radio onklaar. Men heeft toen gezonden met een hulpzender, maar gelukkig bleek de hoofdmo tor nog te werken zodat men met volle kracht van de gevaarlijke plek kon wegkomen. De sleep boot „Holland" van rederij Doek- sen schoot te hulp. Bij nader in zien was sleepbootassistentie niet nodig. De sleper heeft de „Noach" zekerheidshalve tot IJmuiden be geleid. De twaalfkoppige beman ning iieeft 's nachts niet gesla pen, maar prees zich gelukkig, dat het ongeval met een sisser is afgelopen, „want we hadden wel allemaal opgeblazen kunnen wor den". In Bergambacht wordt sedert enkele maanden druk gewerkt aan de bouw van een badhuis an nex brandweergarage, welk pro ject wordt uitgevoerd onder auspiciën van het technisch bu reau voor de Krimpenerwaard, dat ook de bestekken ontwierp en de kostenbegroting opstelde. Nu HEDEN: TERNEUZEN: Luxer Theater 8 uur: Biosc. With a song in my heart. MORGEN: TERNEUZEN: Luxer Theater 8 uur: Biosc. With a song in my heart. CLINGE: Gemeentehuis, 10.30 uur: Aanbesteding leggen van een riolering. AXEL: Hotel Het Gulden Vlies Publieke verkoping van een perceel bouwland. Het Centrum, 8 uur: Bf.osc. Peking Express. de bouw, waarmee volgens de oorspronkelijk opzet ƒ62.000 ge moeid zou zijn, zijn voltooiing na dert, blijkt dat vergeten was in de bestekken en in de kostenbe groting rekening te houden met het feit, dat het badhuis en de brandweergarage aangesloten zouden moeten worden op de wa terleiding en op het stroomnet. In zijn vergadering van Vrij dagavond heeft de gemeenteraad zich genoodzaakt gezien een aan- vulend crediet van 5600 te vo teren. DE BERGING VAN DE VESTA. In de nacht van 16 op 17 Sep tember j.l. had het Duitse m.s. „Vesta" op de Nieuwe Waterweg een aanvaring met het Deense schip „Otto Petersen". De „Ves ta" is toen bij Vlaardingen aan de grond gezet, doch het schip ver dween langzamerhand in de diep te. De bergingswerkzaamheden werden toen opgedragen aan W. A. van der Tak's bergingsbedrijf N.V., dat toen met o.m. een over slagkraan, een lichter en de ber gingsvaartuigen „Zeeleeuw", „Walrus" en „Zeepaard" ter plaatse verscheen. Ook kwamen er toen enkele sleepboten van L. Smit en Co's internationale sleep dienst aan te pas. In de latere periode voegde Van der Tak nog drijvende bokken en heftanks aan het aanwezige materieel toe. Er zijn ook verschillende duikers ingeschakeld. Door de sterke stroom ter plaatse moesten de werkzaamheden steeds tot be paalde tijden per etmaal worden beperkt. Men is toen begonnen met de lading van de „Vesta" te lossen. Thans zijn de werkzaamheden zo ver gevorderd, dat morgen ge probeerd zal worden de „Vesta" te lichten. Wanneer de pogingen worden gerealiseerd, zal de „Vesta" wel naar een dok worden gebracht voor reparatie. NA AUTO ONGEVAL OVERLEDEN. Zaterdag vlogen twee personen auto's op de weg tussen Apel doorn en Nieuw-Millingen op el kaar. Eén zwaar- en vijf licht ge wonden werden naar het zieken huis vervoerd. De zwaargewonde, mevr. Fortuyn-Horreman, echtge note van de V.V.V.-directeur te Apeldoorn, is Zondag aan haar verwondingen bezweken. „groene" tandpasta in Nederland met Chlorophyll HET ZUIVERENDE BLADGROEN DER NATUUR en Viiaminen A en D Uitsluitend Apotheken. De Perzische minister van Bui tenlandse Zaken, Hoessein Fate- mi, heeft Zondag uiteengezet, waarom de Perzische regering 4 dagen heeft gewacht met de offi ciële kennisgeving aan Groot- Brittannië, dat zij de diplomatie ke betrekkingen zal verbreken. Hij zeide dat zijn regering had gewacht op het Zweedse ant woord op het Perzische verzoek om Perzische belangen in Groot- Brittannië te behartigen. Fatemi deelde mee dat de Per zische zaakgelastigde was ge vraagd, hoe lang hij nodig had voor het afwikkelen van zijn za, ken te Londen. De Britse zaak gelastigde in Teheran zou dezelf de tijd worden gegeven. Zondagochtend deed de minis ter in het Perzische parlement een beroep de nationale eenheid te bewaren. Hij voegde hieraan toe, dat er geen verontschuldi ging of rechtvaardiging kon be staan voor buitenlandse inmen ging. DIAMANTEN HUWELIJK. Morgen zal het echtpaar E. J. Bolte en. H. G. Bolte—Van Does burg te Laren (Gld.) zijn 60-jarige echtvereniging herdenken. met rentevergoeding over het volle bedrag vormt door het ontbreken van elk koersrisico een zeer veilige belegging voor spaargelden en reserve fondsen van bedrijven en instellingen. Kapitaal en reserves f. 61.500.000.- Goes, Tel. 2041 en Terneuzen, Tel. 2751 Het voorspel van België-Neder land in het Deurnestadion kent men zo langzamerhand wel: de beide elftallen kwamen keurig 't veld op, de beide volksliederen werden gespeeld, waarbij het Wil helmus uit volle borst door 10.000 landgenoten werd meegezongen en daarna riep scheidsrechter Ling de beide aanvoerders tot zich. In de eerste vijf minuten kre gen wij zulk snel spel van beide ploegen te zien, goed gevarieerd en met fraaie combinaties, dat menigeen dacht, dat deze 75e lan- denwedstrijd tussen België en Ne derland een onvergetelijke ont moeting zou worden. Maar nadat een buitenspel-doelpunt van Ben- naars terecht vas afgekeiird, Wiertz zijn voorhoede enkele ma len op nuttige wijze aan het werk had gezet, een zwerversavontuur van Abe Lenstra naar 't midden veld geen resultaat had opgele verd en vernuftig samenspel van het binnentrio resulteerde in een moeilijke kans voor Lugthart die over de lat schoot kwamen de zwakke punten van de Oranje- ploeg weldra naar voren. Het plaatsen was slordig, de beide binnenspelers konden het tempo niet volgen, Abe Lenstra voelde zich, zoals te verwachten viel, weinig thuis op de linksbuiten plaats en Van Roessel kon zich moeilijk van zijn bewaker Carré, de geroutineerde spjl van het Bel gische elftal losmaken. Bovendien hadden de Belgen zich binnen de tien minuten hersteld van het enthousiaste openingsoffensief der Oranjehemden. Hun combina ties gingen beter sluiten, zij voer den het hoge tempo nog op en leidden de meeste aanvallen over de linkervleugel, waar Lembe- rechts, de veteraan stond opge steld, voor de eerste maal in zijn voetballoopbaan op de linksbui tenplaats spelend. Zowel d$ kruzecommissie van het Nederlands elftal als die van de Belgische ploeg hebben ziel; schromelijk vergist met twee er varen, technisch zeer kundige spelers op verkeerde plaatsen neer te zetten, zodat hun spel niet voldoende tot ontwikkeling kon komen. Want niet alleen Lenstra hield het spel op, omdat hij als hij de bal kreeg naar binnen kwam en voortdurend de lijn verliet, maar ook Lemberechts remde de snelheid der aanvallen. Steeds draaide hij, wanneer de bal in zijn bezit was, een halve slag om, zodat hij met de rechter voet voor kon zetten. Dat deed hij dan ook wel goed, maar in tussen was er zoveel tijd verlo ren gegaan, dat de Nederlandse verdediging steeds de goede op stelling kon kiezen en het verras sende element al bij voorbaat uit de Belgische aanvallen was ver dwenen. Ons leek de nieuweling, de Mechelaar Reyniers veel gevaar lijker dan Lemberechts. De wit te kuif van de blonde Belg zagen wij herhaalde malen pogingen in het werk stellen om Alberts, die een verdienstelijke partij voetbal ten beste gaf, te passeren. Maar ook hij schoot een keer, toen hij twee, drie tegenstanders, was voorbijgerend, jammerlijk naast. Van der Kuil mocht na 20 minu ten de eerste hoekschop voor zijn ploeg nemen. Hij plaatste de bal voortreffelijk voor, maar de Bel gische verdediging werkte het le der het veld in. Weer ging Rey niers er tussen uit tezamen met Bensch en deze combinatie had tot resultaat, dat Bensch een laag hard schot kon inzenden, hetwelk Kraak geen moeilijkheden bezorg de. Van Roessel c.s. antwoordden met een felle harde aanval en even heerste er verwarring in de Belgische gelederen, toen de druk in enkele seconden zo groot werd, dat slechts Boogaerts een doelpunt kon voorkomen. COPPENS, COPPENS Nadat het Oranjebinnentrio met snel kort spel gevaarlijk voor het Belgische doel was gekomen en Bogaerts opnieuw als redder moest fungeren, was het woord weer aan de Belgen, die ongetwij feld beter samenspeelden. Maar Mermans schoot ver naast doel. Dat beviel het Antwerpse publiek TERNEUZEN helemaal niet en men floot de man van Anderlecht uit, die zo- vele „grote" wedstrijden voor zijn j land heeft gespeeld, ook tegen Nederland. Men joelde en jouwde, ja men schold de midvoor uit. En wat nog erger was, de duizenden riepen om „Coppens, Coppens...". Scheidsrechter Ling floot veel, maar de overtredingen kwamen aan beide zijden voor en werden meer begaan in overmoedig enthousiasme, in felle doortas tendheid, dan door minder fair spel. Van overwicht van één van beide ploegen was geen sprake. Opvallend was in sommige pha- sen van de strijd het slechte af geven van de Oranjehemden. Lenstra schoot een keer, in goede positie staande, naast. Aan de andere kant mocht Lembe rechts een vrije trap nemen, even buiten het strafschopgebied, maar Terlouw en zijn mannen vormden een Oranjemuur, waar het schot van de kleine Meche laar op afstootte. En zo verstreek de tijd, zonder dat de voorhoeden een doelpunt hadden kunnen ma ken. Over het algemeen hadden de resp. verdedigingen zich ster ker dan de aanvallers getoond. En voorts was het spel in de eer ste drie kwartier nimmer tot gro te hoogte gestegen. De tweede helft zette in met 'n offensief van de Oranjehemden. Van Roessel schoot naast, Abe deed hetzelfde en een kopbal van Van der Kuil ging over. Maar na een offensief van zeven minuten minderde de druk op het Belgi sche doel al weer. Carré wist het spel te verplaatsen. Wel kwamen de Belgen gevaarlijk dicht bij het doel van Kraak, maar men kreeg niet de indruk, dat de Nederland se defensie, waarin zowel Ter louw als Alberts en Tebak zeer goed speelden, snel zou capitule ren. Zo kwam het doelpunt in de tiende minuut voor België, nog onverwacht. De achterspeler Diricx loste van zeker 35 meter een harde kogel, welke door Piet Kraak, die niet gehinderd werd, niet klemvast werd gegrepen. Hij liet de bal uit de handen vallen en Anoul was er snel bij om van dichtbij, nog tegen Kraak aan schietend, zijn land de leiding te geven. Een blunder van Kraak, welke gelukkig geen invloed had op het moreel van de Oranje- ploeg, want 1 minuut later was de stand alweer gelijk. Bij een opeenhoping van spelers voor 't Belgische doel schoot Lenstra in. Even raakte Carré het leder nog aan en voor de verraste Boo gaerts vloog het leder hoog in de hoek (11). Twee doelpunten binnen 1 mi nuut, een sensationeel ogenblikje, dat zo inhaerent is aan de België Nederlandwedstrijden van wel eer. Maar helaas bleef het bij deze ene phase van opwindend en productief voetbal. Na ruim een kwartier scheerde een goed schot van Biesbrouck over de lat en 'n inswinger van Lemberechts, met het linkerbeen uit een corner genomen, tolde gevaarlijk voor Kraak's doel, maar alweer wa ren de mannen van Terlouw op hun post. De druk van België werd iets groter, maar geen ogen blik werd er paniekvoetbal ge speeld. Mermans bleef zwak spelen en toen hij met nog ruim een kwar tier spelen voor de boeg, met een vrij veld voor zich, ver naast schoot, hieven de supporters van Antwerpen weer een gejoel aan, dat bepaald niet prettig in de oren van de Belgische midvoor moet hebben geklonken. En het spel, dat de Belgen in deze fase van de wedstrijd demonstreerden, was zó zwak (hiervan wisten de oranjehemden niet te profiteren), dat niet alleen Mermans werd uitgefloten, maar ook Anoul en Bensch. Het spel golfde op en neer. Toen Mermans, in moeilijke positie, bij de uitlijn staande, hoog inschoot, kon Kraak slechts een doelpunt voorkomen, door de bal over de lat te stompen. Maar de corner, door Lemberechts ge nomen, leverde het tweede doel punt van België op, een even on gelukkige goal als de eerste. Kraak miste in de gehele wed- sïrijd het zo nodige zelfvertrou wen. Hij „timede" bij deze hoek schop slecht, liep uit, sloeg met de open handen de bal het veld in, waarna Merman? via. een wirwaj van benen trachtte de bal In bet door Kraak verlaten doel te trap- perl; Het leder kwam echter te gen dé paal terecht. Inmiddels was Kraak teruggerend, had niet gerekend op de terugspringende bal en via het lichaam van Kraak belandde de bal over de doellijn, zonder dat Alberts, die naar het verlaten doel was „gegleden" er 156. „Laat uw man nen hun bogen han teren, slaaf!" siste de Grote Moeder van de Beer haar onderaan voerder toe. „Waar wacht ge op? Moeten de mannen van de Noorse hond soms eerst de binnenpoort bereiken? Schiet! Zij zitten thans machte loos in de val!" De onderaanvoerder werpt een minachten de blik omlaag, waar de kleine schaar man nen tussen de muren verbeten hun aanval voortzetten. „Zü zijn niet tal rijk!" zegt hij schou derophalend. „Maar genoeg om aanstonds de buitenpoort te ope nen en het signaal te geven, dat hun hoofdmacht op de plaats zal brengen, waar zij thans met weini gen staan!" snauwt de geheimzin nige leider van de Beer-krijgers. „Is dét soms wat ge wenst?" „Openhartig gesproken, ja!" is het grimmige antwoord. „Waarom zullen wij niet het gehele Verbond der Dolken vernietigen? Waarom ons tevreden stellen met deze klei- G ne groep, wanneer we al onze te genstanders inééns onder het be reik van onze pijlen kunnen bren gen? Laat de buitenpoort openen en hun hoofdmacht binnenroepen! Onze mannen zullen met vreugde hun pijlen proberen!" Andere onderaanvoerders vallen hem bij. „Dit is onze grote kans om met het vervloekte Verbond af te re kenen!" klinkt het van alle kan ten. „Wanneer zij eenmaal tussen deze twee muren zitten, sterven zj) allen! Laat de Noorman gerust de hoofdpoort openen als hij daar dwaas genoeg voor is! Wij zijn klaar om hem te ontvangen 1" De gestalte onder de berenpels beweegt onrustig. De kleine oog jes flitsen heen en weer. Om den geheimzinnige reden schijnt, bet haar niet te bevallen, dat al haar vijanden hier ineens de dood zül- len vinden. Maar voor eenmaal staan de onderaanvoerders pal. Zij weten dat dit het beste krijgsplan is. „Wenst gij soms niet de dood van allen die U reeds zo lang weer streven, o Grote Moeder van de Beer?" vraagt de eerste aanvoer der snijdend. „Verklaar ons dan Uw aarzeT ling!" Doch de gestalte met de beren- kop buigt het hoofd. „Het zij zo..." prevelt zij ge smoord. „Doe wat ge verkiest! Doodt hen allen als zij door de buitenpoort binnen komen..." Op hetzelfde ogenblik wendt de Noorman het hoofd en schreeuwt zijn mannen toe: „Open de poort! En geeft de hoofdmacht het teken om binnen te trekken." iets aan kon doen (21). Een tweede blunder van Kraak, wel ke België de overwinning schonk. Dat gebeurde vier minuten voor het einde. Nederland speelde in de resterende minuten een ver loren wedstrijd. De druk van Bel gië werd groter en een keer mis te Mermans vlak voor het Neder landse doel grandioos, toen hij volkomen over het leder heen- maaide. En zo kwam het einde van een vrij kleurloze wedstrijd, waarin beide ploegen slechts mid delmatig spel hadden laten zien. BELGIE—NEDERLAND OP HET TELEVISIESCHERM. Zonder dat er direct reden is om van een schitterende techni sche triomf te gewagen kan toch gezegd worden dat de Nederland se televisiestichting met haar uit zending van België-Nederland in het stadion van Deurne, verzorgd in samenwerking met de AVRO, de VARA, de KRO en de VPRO, een uitstekende beurt heeft ge maakt. Afgaande op de reacties van het publiek, welke uit verschillende delen van ons land en zelfs uit België tot ons kwamen, mag zelfs van een groot succes wor den gesproken. Het scherm van de ontvang toestellen is nog te klein dat men voortdurend het hele terrein, of het grootste gedeelte ervan, met wat zich daar afspeelt, voor ogen krijgt. Enkele malen gebeurde dit en die gedeelten van de uitzen ding waren niet de minst geslaag de. Maar meestal volgde de ca mera de bal met de spelers daar vlak in de buurt, waardoor het overzicht van het geheel niet tot zijn recht kwam. Anderzijds had den deze close ups het voordeel dat de kijkers voor het beeld scherm van sommige spelfasen een veel juister en scherper idee kregen dan talrijke toeschouwers in het stadion. Zo van het doel punt dat Nederland kort na de aftrap maakte en dat terecht werd afgekeurd. Met meedogen loze scherpte wees de camera uit dat de schutter Bennaars „ge heid" buitenspel stond. En het zelfde gold voor enkele delen van de tweede helft, ofschoon de kwaliteit van het beeld toen wel een tikje minder was dan vóór de rust. Al met al kan gezegd worden dat de bezitters van t.v.-toestellen en hun vrienden en kennissen die ze bij zich thuis genodigd had den, de wedstrijd werkelijk heb ben gezien en zich een oordeel hebben kunnen vormen van het karakter van het treffen in het algemeen. Ook de deugden en ge breken van de spelers individueel bleven, naar mate men ze beter op het scherm herkende, niet ver borgen. De foefjes en handig heidjes van Lenstra, de forse in terventies van Terlouw, het falen van Mermans in meer dan één gunstige schietpositie, het vaak onzuivere plaatsen van de oran jespelers en de sluitende combi naties van de Belgen, dat alles werd ons op het scherm duidelij ker onthuld dan een beschrijving in woorden zou kunnen doen. Internationale voetbal. wedstrijden. Oostenrijk—Frankrijk 12; DenemarkenNoorwegen 13; LuxemburgBelgië B 11; Frankrijk BOostenrijk B 10; België jeugd-Nederl. jeugd 31; BrusselAmsterdam 12; Ant werpenRotterdam 30. UITSLAGEN ZONDAG 19 OCT. ZUID I. VIERDE KLASSE H. IJzendijkeSteen afg. ONDERAFDELING ZEELAND. Tweede Klasse D. Tern. BoysSpui 22; Zaam- slagSVD 2—1. Tern. BoysSpui 22. Onder grote belangstelling werd deze voor beide partijen zo belangrijke wedstrijd gespeeld. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een vinnige partij. Na 2 mi nuten veroorzaakte Spui een cor ner. Deze werd door linksbuiten P. Hamelink goed genomen en door rechtsbuiten Dees met een keurige kopbal in een doelpunt omgezet (1—0). Het spel golfde-' op en neer, doch gevaarlijke mo menten voor beide doelen bleven uit. Na 33 minuten wist v. Ham de stand op 1 1 te brengen, Waarmee werd gedraaid. Na de ttiee ontstonden voor het Spui-doel gevaarlijke mo menten. Midvoor De Kraker werd op al te ruwe wijze bewerkt, wat Spui een strafschop kostte. Dees schoot de bal evenwel naast. In de 11e minuut kwamen de Boys goedkoop aan de leiding, door een misverstand in de Spui- se achterhoede, waar De Pooter in eigen doel kopte. Spui gaf zich niet gewonnen en 8 min. nadien was het 22. Van weerszijden werd getracht de overwinning uit het vuur te slepen. Enkele minu ten voor het einde kregen Bare- man en Hakvoort van de Boys nog een kans doch de stand bleef gelijk, met welke uitslag beide partijen tevreden kunnenn zijn. ZaamslagSVD 2L Deze te Boschkapelle gespeelde wedstrijd stond op zeer laag peil. In de eerste helft golfde het spel op en neer. Een kwartier voor de rust schoot een der SVD-ers in eigen doel (10). Ook in de tweede helft was de wedstrijd het aanzien niet waard. 13 Minuten voor het einde scoor de Jan Jansen Verplanke het tweede Zaamslagse doelpunt, ter wijl 1 minuut later SVD kans zag de eer te redden (21). TWEEDE KLASSE E. BerenHoek 2 14; SVD 2 - Zaamslag 2 1—7; Spui 2Tern. Boys 2 46.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 3