BATIG SALDO Uil I« Srooineic De kwestie der Ambonezen in Nederland Muziekleven in Zeeuws-Vlaanderen Verhaal van de Zuidhollandse eilanden Nieuw onderzoek naar Cairo's „zwarte Zaterdag" OPVARENDE VAN DE LOENERKERK VERMIST. „OPTIMA" Matras Fa Julia van de Walle De moord op de Drummonds HENKYAN HEESWIJK TERNEUZEN. AARDENBURG BIERVLIET. KOEWACHT. MIDDELBURG. OVERSLAG. SAS VAN GENT. SLUIS. VLISSINGEN. Allison in Saigon „Met de Ambonezen, die in Nederland in woonoorden zijn ondergebracht, staan we voor een zeer bijzonder geval. Om deze verspreide gemeenschap te kunnen leiden zijn bijzondere maatregelen nodig. Ik voor mij acht een bevredigende oplossing niet mogelijk, indien de leiding over deze Ambonezen niet op een militaire leest wordt ge schoeid. Het mislukken van de tot nu toe in het werk gestelde pogingen om deze Ambonezen in geregelde banen te leiden, heeft dit wel voldoende aange toond". Dit zeide de generaal-majoor b. d. P. Scholten, de hoofdleider der Ambonese kampen in Ne derland, tot een redacteur van het A.N.P., die met hem een on derhoud had naar aanleiding van de roerigheid in de Ambo nese woonoorden, waarover de laatste tijd wederom verschil lende berichten in de pers zijn verschenen. In verband met de ze persberichten wilde de heer Scholten opmerken, dat daarin veelal sprake is van een aantal van 14.000 Ambonezen. Hiervan zijn, zeide hij, 4000 volwassen mannelijke Ambonezen en daar onder is een groot aantal, met name de ouderen en degenen, die zitting hebben in de kamp raden, die inzien dat het zo niet langer gaat. De moeilijkheden komen in hoofdzaak van de kant der jongeren en heethoof- digen, die voorheen geen mili tairen waren. Ook de in Juli van dit jaar voorgestelde instelling van een z.g. burger-bewakingscorps, (be waking van militaire objecten door Ambonezen) samengesteld uit Ambonezen uit de woonoor den, heeft geen oplossing uit de impasse kunnen brengen. Door de Ambonezen werd aan het aanvaarden hiervan de inwil liging van bepaalde verlangens verbonden, waarop de Neder landse regering niet kon ingaan, omdat deze verlangens in be paalde juridische richting gin- gen. De leiding, ook die welke van de kampraden uitgaat, zou veel efficiënter kunnen zijn, indien van de zijde van de kampbe woners meer medewerking werd betoond. „Maar zoals steeds, aldus generaal Scholten moet ook hier de liefde van 2 kanten komen. De relletjes in de woon oorden, die de laatste tijd weer de kop opsteken, leiden er toe, dat de Ambonezen in Neder land veel sympathie verspelen. En dit toch is jammer, omdat zoveel mensen in Nederland het zo goed met hen nemen. Ze zul len moeten tonen dat zij, onder elkaar en zonder dwang, een goede discipline kunnen hand haven en daar is het nu helaas nog ver van af. Er zijn 50 woonoorden er er zijn drie belangenverenigingen. Die met de sterkste aanhang is de Badan Perwa Milan Rayoe Maluku Selatan (B.P.R.M.S.), Een andere belangenvereniging ,s de Crams (Comité rehabilita- Km army men of Maluku Sela tan). De 3e vereniging is die der Keiezen de Kepentingan Paula Paula Terselatan (K.P.P.T.). De leden van al deze verenigingen, die in hun streven naar bepaal de doelen dikwijls zeer zijn ver deeld, wonen zoveel mogelijk in afzonderlijke woonoorden. Er bestaan in 17 kampen (de gro tere) opleidingen voor metaal bewerking, timmerman, schoen en kleermaker en landbouwer. Er zijn nog steeds veel rede nen, die niet tot voldoening strekken. In sommige woonoor den heerst een ergerlijke ver vuiling omdat men eenvoudig weigert de orders van de kamp- raad tot schoonhouden op te volgen, men stoort zich veelal niet aan orders tot gematigd licht- en watergebruik, men weigert soms het eten voor de eigen mensen te koken, waar door de voedselvoorziening stag neert. Daar komt nog bij, dat veelal een eenmaal begonnen herscholings-opleiding eenvou dig verloopt doordat de mensen in de land-- en tuinbouw gaan werken in de seizoenen van de vruchtenpluk, of het aardappel rooien. Dit geeft dan wrijvingen, omdat in geval van bijverdien sten, 60 procent daarvan, vol gens de bepalingen zou moeten worden ingehouden. Zoals de toestand nu is, aldus eindigde generaal Scholten, be staat er een morele en zedelijke achteruitgang, hetgeen op de duur tot een totaal afglijden moet leiden, hetgeen door eens gezinde samenwerking van de kampleiders, de kampraden en de bewoners kan worden voor komen. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat de Egyptische autoriteiten hebben besloten een nieuw onderzoek in te stellen naar Cairo's „zwarte Zaterdag", toen op 26 Januari wanordelijk heden op grote schaal plaats von den, waarbij gebouwen in brand gestoken en geplunderd werden en een drietal buitenlanders is vermoord. Men wil o.m. nagaan hoe het optreden van verscheide ne ministers en andere hoog waardigheidsbekleders bij deze gelegenheid is geweest. Het Nederlandse s.s. Loener- kerk heeft in de nacht van Za terdag op Zondag alle schepen, die de rivier de Wezer op of af voeren verzocht scherp uit te zien naar een man, die tussen Blumenthal en Farge overboord moet zijn geraakt en vermist wordt. LOON CONFECTION AIRS VREZEN OMZETBELASTING. De Nederlandse organisatie van loonconfectionairs heeft zich met een request gewend tot de leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal. Zij verzoekt te wil len bevorderen, dat de looncon- fectionnair in de komende wet op de omzetbelasting 1952 evenals thans ook vrijgesteld blijve van omzetbelasting. De hier te lande gevestigde loonconfectionnairs, ca vijfhon derd in getal, maken zich, zo zeg gen zij, ernstig bezorgd over het ontwerp van wet op de omzetbe lasting 1952, volgens art. 18, lid 1 van welk ontwerp de in loon voor confectiefabrikanten wer kende loonconfectionnair omzet belasting zal moeten betalen over zijn loon-ontvangsten en over de waarde der hem ter verwerking gegeven stoffen, totaal tot maxi maal 5 pet vah zijn loon-ont- vangst. De loonconfectionnairs zijn veelal kleinere, weinig kapitaal krachtige ondernemers, die reeds de grootste moeite hebben om hun verplichtingen na te komen, speciaal met betrekking tot de zware lasten krachtens de sociale verzekeringswetten, zo wordt in het request gezegd. Zij vrezen, dat het aan omzetbelasting on derwerpen van hun toch al mini male vervaardigings-loon velen hunner zal noodzaken tot be drijfssluiting over te gaan, waar door tevens de confectiefabrikan ten, maar vooral ook de duizen den in de loonconfectie-industrie werkende arbeidsters, zouden worden gedupeerd. MINISTER-PRESIDENT DE VALERA VERTREKT DINSDAG. Naar het A.N.P. verneemt zal de Ierse min.-president, de heer De Valera, Dinsdag 21 October uit het ooglijdersziekenhuis te Utrecht vertrekken en terugke ren naar Ierland. Verwacht wordt, dat de verbetering van zijn gezichtsvermogen vooruit zal gaan. Een periode van rust blijft nodig. Het grote succes van een is een geheim. Het is de beste. Alléénverkoop Bierkaaistraat - HULST Officieel is medegedeeld, dat de Franse politie de hulp van Scotland Yard heeft ingeroepen bij het onderzoek naar de moord op sir Jack Drummond, diens vrouw en dochter, te Lurs in Zuid Frankrijk. De Franse politie wenst met name bijzonderheden te weten te komen over een auto van gelijk type als die van de fa milie Drummond welke, even- eens met als inzittenden een man, vrouw en meisje, rond het tijd stip van de moord in de omge ving van de plaats van de mis daad gezien zou zijn. De politie denkt namelijk aan de mogelijk heid, dat de moordenaar(s) zich in de identiteit van de slachtof fers vergist zoud(den) hebben. De politie van Digny is begon nen met het onderzoek van een tegen Dominici, de voornaamste getuige in de nog onopgehelderde moordzaak-Drummond, ingedien de aanklacht. De electriciën uit Metz, een zekere Lutz, heeft ver klaard. dat Dominici hem in 1941 in een restaurant te Forcalquier onder bedreiging met een revol ver een grote som geld had ont roofd. Hij had indertijd van deze beroving geen melding durven maken, omdat het geld afkomstig was van illegale goudhandel. Voorts bestudeert de politie op het ogenblik een verslag uit N.- Frankrijk, waar Vrijdagavond een man is aangehouden, die 'n kaart van de streek, waar de moord op de Drummonds op 5 Augustus is gepleegd, in zijn bezit had. Op de kaart was de weg van Forcal quier naar Lurs met een potlood aangegeven en de potloodstreep liep precies tot op de plaats, waar op deze weg de Drummonds wer den vermoord. Zaterdagmiddag hield de Bond van muziekverenigingen in Zws- Vlaanderen haar najaarsvergade ring in hotel ,,De Zwaan" te Phi lippine. Met het bestuur waren afge vaardigden van 17 verenigingen aanwezig, benevens als belang stellenden meerdere bestuursle den en directeuren van verenigin gen. Ondanks herhaalde aandrang van bestuurszijde bleef de heer A. G. Calon uit IJzendijke bij zijn besluit om als bestuurslid af te treden. De voorzitter, de heer P. A. Ocké uit Hoek, betreurde het dat de heer Calon bij zijn besluit was gebleven. Hij roemde de bijzon dere eigenschappen van de heer Calon, die de oprichtingsvergade ring van de bond in 1946 had ge leid en bracht hem, onder instem ming der aanwezigen, dank voor zijn arbeid ten bate van het Zws- Vlaamse muziekleven. Uit het door de heer Cl. Jan sen uitgebracht financieel ver slag over 1952, bleek, dat het te Axel gehouden solistenconcours een nadelig saldo van 53 had opgeleverd, terwijl het te Bier vliet gehouden korpsconcours een batig saldo van 471,60 op leverde. Het spreekt vanzelf dat dit laatste met grote voldoening werd vernomen. Hierna volgde de behandeling van verschillende vragen en op merkingen betreffende het ge houden korpsconcours. Voor zover deze niet op de in Januari a.s. te houden algemene vergadering hun beslag zullen krijgen, zullen de reacties op de ze besprekingen in velerlei op zicht merkbaar zijn bij het in 1953 te houden bondsconcours. Voor het ditmaal in West Zws Vlaanderen te houden solisten concours waren drie gegadigden, n.l. Schoondijke, Breskens en Oostburg, welke laatste gemeen te echter eerst dan hiervoor in aanmerking komt, indien mocht blijken dat te Schoondijke of Breskens geen lokaal was, dat voldoende ruimte biedt dan wel het beschikbare lokaal muzikaal- technische bezwaren opleverde. Door de harmonie „De Volhar ding" te Zaamslag, was als eni ge Oost Zws-Vlaamse vereniging, het verzoek ingediend om het in 1953 te houden korpsconcours al daar op Hemelvaartsdag te or ganiseren. Dit verzoek zal op de in Januari te houden jaarverga dering worden behandeld. Het is te voorzien, dat de gemeente Zaamslag in 1953 haar eerste mu ziekconcours zal beleven. Het was ongeveer half 8 toen de voorzitter deze geanimeerde vergadering kon sluiten. Muzi kaal Zws-Vlaanderen had 5 volle uren besteed aan de bondsbelan- gen. GO ni Doof 49) (Nadruk verboden). Met grote ontzetting hoorde het meisje deze bekentenis. „Henk," riep ze nu verschrikt uit. „Jij deed het? Maar waarom? Wat heeft Jan je gedaan?" „Ikwist van jullie wistdat jullievaak bij elkaarwarenvan el kaar.... Kieldenikwas jaloerswilde jou.... heb ben.... maar had geen kans.... zolang hijDrenther nog was. Opde dagdat we naarhier gingen's mor gens.... nam ik.... afscheid van hem.... toen lag daar op zijn.... bureaueen enve lop metdat geldtwee duizend guldenIn een opwellingnam ik deen velopen stakdie in mijn zakom hemte tref fenNu.... heb ik.... er spijt van.... al die morgen.... toen hierdie briefvan deburgemeesterkwam. het geld teruggeven wil.je me.ver- Wil jij Nettie. geven?' De gedachte van het meisje gingen koortsachtig snel. Deze bekentenis moest ze op papier hebben, anders had ze nog geen enkel bewijs en wie zou haar in Donkervoort geloven? Men zou wellicht zeggen, dat ze het geld van haar eigen bezit gaf in een pogen om de naam van de man te zuiveren. Ze zocht in haar zak en vond eindelijk een agenda, die ze altijd bij zich droeg. De stervende nijgde en Heinz bukte zich even bij hem om hem iets te drinken te geven. Dank baar nam de jongeman een teug van de verwarmende drank,, waarna Heinz zich weer discreet terugtrok, Intussen schreef het meisje met een potlood op een uit het boekje gescheurd blaadje: „Ik beken, dat ik in Januari in Denkervoort in de kamer van de', gemeen te-ontyanger een enve loppe met tweeduizend gulden Volksmuziekschool Terneuzen. Naar men ons mededeelt mag de door de Harmonie opgerichte volksmuziekschool zich in een grote belangstelling van de jeugd verheugen. Meer dan 100 leerlin gen hebben zich hiervoor opgege ven. Naar leeftijd zullen klassen worden gevormd, waaraan twee- maat per week een uur les wordt gegeven. Het leerplan voor het eerste schooljaar omvat „het bijbren gen aan de leerlingen van de grondbeginselen van de muziek theorie en de practische toepas sing hiervan in het zangonder wijs". De theoretische lessen worden gegeven door de heren E. van den Eeckhout Jr en J. de Wijn, terwijl de opleiding voor de ver schillende instrumenten in han den is van de volgende docenten: mej. J. van Puyvelde, piano en blokfluit; mej. A. Vellekoop, piano; de heren E. van den Eeck hout, accordeon; S. Kowarski, viool, klassiek gitaar en mando line; J. Meijers, blaasinstrumen ten en J. de Wijn, harmonium. De muziekschool staat onder leiding van de heer Meijers, direc teur van de harmonie. De officiële opening zal plaats hebben door de burgemeester op Vrijdag 24 October a.s. in de bo venzaal van café La Belle Vue, waarbij, naar wij vernemen, de ouders zullen worden uitgeno digd. Het ligt in de bedoeling met de lessen aan te vangen op de Maandag d.a.v. Humanistisch Verbond. De gemeenschap Oost Zeeuws Vlaanderen hield Zondagmorgen j.l. in lunchroom Koene haar eerste bezinningsbijeenkomst in dit seizoen. In zijn openings woord vroeg de voorzitter aan dacht voor het werk van de Nat. commissie voor vluchtelingen hulp, waarin het verbond naast de verschillende kerkelijke groe peringen is vertegenwoordigd. Door de commissie was gevraad om omstreeks 19 Oct. in de ge meenschapsbijeenkomsten aan dacht te vragen voor het ernstig en urgent vluchtelingenprobleem. Daarna was het woord aan de heer H. Pieters, archivaris der prov. bibliotheek te Middelburg, die sprak over het onderwerp: „Waarom lezen wij boeken". In zijn beschouwing zette spr. uit een, dat het lezen van boeken niet enkel is het tot zich nemen- van de inhoud, maar veel méér moet zijn in een zich zelf her scheppen van hetgeen de kunste naar-schrijver ons in zijn boek aan geestelijk voedsel aanbiedt. Daarom is het „verslinden" van veel boeken eigenlijk van geen waarde. Beter is het een enkel boek goed te lezen en er over na te denken, desnoods te herlezen. Omdat het boek deze mogelijkhe den biedt, achtte spr. het goed le zen beter dan het zien van een film of het luisteren naar de ra dio. Wel kunnen deze twee cul tuuruitingen bijdragen tot de geestelijke verheffing van ons volk, maar spr. waarschuwde ernstig tegen vervlakkende uit werking van veel hetgeen ons dagelijks via de aether en door de film wordt aangeboden. Het antwoord tenslotte van het „Waarom boeken lezen?" vond de heer Pieters tenslotte in het beter leren kennen van het „eigen ik" en van „de mede mens". Hierdoor wordt de ver draagzaamheid sterk bevorderd en deze grote verdraagzaamheid en eerbiediging van anderen is immers een van de voornaamste grondslagen van het humanisme. Na het bezinnend woord van de spreker volgde nog een ge- dachtenwisseling over het door hem aangehaalde radiovraag- stuk, waarna de bijeenkomst met een kort woord werd besloten. Benoeming. Onze oud-stadgenoot de heer D. Weststrate, thans le stuurman bij de Mij Nederland, is met in gang van 1 Nov. a.s. benoemd tot inspecteur bij de havendienst te Amsterdam. heb weggenomen. Toen wendde het meisje zich weer tot de stervende: „Henk, ik vergeef je alles, en ik zal het geld terugbrengen in Donkervoort. Maar dit is geen bewijs voor Jan's onschuld. Ik heb hier een bekentenis, wil jij die tekenen? Dan kan ik de onschuld van Jan .aantonen. Wil je het doen?" „Nettierhijn vader.... denk aan hemhij zouhet niet overleven. „Henk, heb daarvoor maar geen vrees, ik zal er voor zorgen, dat niemand dan de burgemeester het te weten komt. Is het dan goed? Ook de mensen in Donker voort niet.... verder niemand. Het blijft onder ons...." „Goed...." berustte de ster vende ik weetdat' jij woord zult houden.... Jij. bent beter dan.J ik.Ik fyeb be rouw Geholpen dpor Heinz kwam de jongeman mej een pijnlijke trek over zijn gezicht iets overeind en met onvaste hand zette hij zijn naam onder het blaadje papier. Toen viel hij uitgeput neer. j ',.lsnu allesweer goed Nettie.tussen ons?" Ze streek hem even zacht over zijn klamme voorhoofd en zijn «haar. „Alles is nu volkomen weer in orde Henk. Ik ben je dankbaar dat je dit nog wilde doen. En ik weet ook zeker, dat Jan je ver giffenis zal schenken, als ik het hem vertel. Is het nu rustig bij jé'.binnen?" „Ik ben nogbangwil Ernstige aanrijding. Zaterdagmiddag te kwart over twaalf reed de heer C. J. v. R. uit Axel op zijn motorrijwiel op kor te afstand achter een ledige vrachtauto, bestuurd door de heer J. V. uit Terneuzen, in de Axel- sestraat richting Moffenschans. Daar de vrachtwagen de Julia- nastraat in moest, minderde de bestuurder op dat kruispunt ge komen, zijn snelheid en maakte de bocht. De motorrijder bemerkte dit te laat en hoewel hij door ook de Julianastraat in te slaan, een aan. rijding trachtte te voorkomen, ge lukte dit hem niet. Hij werd door het linkervoorwiel van de vracht auto deze straat ingeduwd. Ver volgens kwam de heer J. v. R. te vallen en, na ongeveer vier meter te zijn meegesleurd, kwam hij onder de vrachtwagen terecht, waarna het linkerachterwiel over de heer J. v. R. en zijn motorrij wiel heen reed. Daar de stuurinrichting van deze vrachtwagen aan de rechter zijde zit, bemerkte de heer V. de aanrijding pas, toen het ongeluk was gebeurd. De motorrijder werd met een gebroken dijbeen en inwendige kneuzingen opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Het motorrijwiel werd totaal vernield. De heer A. I. Catsman gehuldigd. Ter gelegenheid van het 30-ja- rig bestaan van de A.-R. kiesve- eniging te Aardenburg had in het Geref. verenigingsgebouw alhier een feestelijke herdenking plaats, waarin de heer A. I. Catsman, die tot de oprichters van deze kiesvereniging behoort en 25 jaar het voorzitterschap bekleedt op hartelijke wijze gehuldigd. Na het zingen van psalm 150 1 ging de heer J. Kolff, die deze bijeenkomst leidde, voor in ge bed. Hierna verwelkomde hij de vele aanwezigen, die het gebouw geheel vulden. De heer A. Schout, lid van Ged. Staten en voorzitter van het Prov. comité van A.R. kiesver enigingen herdacht het vele werk dat de heer Catsman voor de ver dediging der A.R.-beginselen heeft verricht. Hij sprak de hoop uit, dat het de jubilaris gegeven zal mogen zijn nog vele jaren zijn werkkracht in dienst te kun nen stellen voor de eer van God. De heer J. Haak, bestuurslid der kiesvereniging, huldigde de heer Catsman namens deze ver eniging en bood hem twee boek werken aan, alsmede een zilveren omslag met inscriptie voor een notitieboekje. De heer D. Geuze uit Oostburg schetste de verdiensten van de heer Catsman als kadercomman dant der A.-R. in West Zeeuws- Vlaanderen en overhandigde hem een zilveren vulpotlood. Verder sprak nog de heer J. Wildschut uit Schoondijke na mens de kieskring en de heer A. C. Catsman als mede-oprichter der kiesvereniging. De jubilaris dankte de sprekers en de talrijke aanwezigen en zei de God te danken, dat hij de A.-R. beginselen heeft mogen dienen. Hij wekte de jongeren op krach tig deel te nemen aan de strijd voor de verdediging en uitbrei ding van deze beginselen. Aan het slot der bijeenkomst werd staande gezongen „Hallelu ja, eeuwig dank en ere." Nadat de heer Schout mevrouw Catsman in de huldiging van haar echtgenoot had betrokken en een dankwoord had uitgesproken, ging hij voor in dankgebed. Ring W. Zws-Vlaanderen Zon dagsschool onderwijzers en onderwijzeressen. Zaterdagmiddag kwamen de W. Zws-Vlaamse Zondagsschoolleer krachten in het Ned. Herv. jeugd- gebouw alhier bijeen. Nadat ds Wiebosch als voorzit ter van de ring zijn verontschul digingen had aangeboden voor de voor me.. bidden. je.... ik Het meisje knielde bij de ster vende neer en de mannen deden hetzelfde. Geruime tijd hoorde men het zachte prevelen hunner lippen en de hijgende ademha ling van de stervende. Na een paar minuten werd hij rustiger- Nettie greep de hand van de jongeman, die de hare zocht en, na een korte weifeling boog ze zich over hem heen en drukte een zachte kus op het kil wor dende voorhoofd. Toen klonk er een zucht van verlichting en langzaam sloten zich de ogen. Op het ogenblik dat de deur van de berghut werd geopend en de dokter, gevolgd door een aan tal dorpelingen met brancards binnenkwam, vlood de laatste adem uit de mond van de man, die in de laatste minuten van zijn leven nog de eer van een onschuldig betichtte man redde. De tocht naar het dorp werd zwijgend aanvaard. Op advies van Heinz bleef het meisje met hem en nog twee andere gidsen die nacht in de berghut. De door gestane emotie had teveel van de krachten van het meisje gevergd en ze moest zelf erkennen, dat ze niet in staat zou zijn om in dit noodweer een tocht te maken door half gesmolten sneeuw, in een donkere nacht met alle ge varen daaraan verbonden. De twee jongste gidsen gingen mee mpt de driq lijken, de anderen bleven. (Wordt vervolgd). desolate toestand van het jeugd- gebouw, dat tot op heden nog niet was hersteld van de tijdens de bevrijding van Z. VI. opgelo pen oorlogsschade, ging hij voor in gebed. Mej. A. de Munck uit Breskens vertelde op verdienstelijke wijze over Joas uit 2 Koningen 11. Uit de daarop volgende gedach- tenwisseling kon worden gecon cludeerd dat zij een aandachtig gehoor had gehad. Hierop werd een kopje thee ge serveerd. waarna de heer Meeu- sen uit Breskens een inleiding hield over de moeilijkheden en mogelijkheden in het Zondags schoolwerk. Hij wees hierbij op de deprimerende invloed die van een onoplettende klas op het on derwijzend personeel uitgaat en op de grote dankbaarheid, die men voelt na een zegenrijke Zon dagsschooldag. Ook op deze inleiding volgde een geanimeerde discussie. De bijeenkomst werd beëindigd met het zingen van Gez. 1, waar op een collecte voor de ringdag werd gehouden. Ds C. B. Boere uit Groede sprak het dankgebed uit. Benoemd. Tot kapelaan te Koewacht werd door de bisschop van Breda benoemd de heer Van Lierop, thans kapelaan te Hulst. Kape laan Van Wezel van Koewacht werd benoemd te Heerle^ Walcheren in miniatuur. Een Walcheren in miniatuur, dat een oppervlakte beslaat van 4900 vierkante meter, zal volgend jaar op het Molenwater alhier worden gebouwd en zal daar de gehele zomer te bewonderen zijn, als onderdeel van het feest dat de stichting Nieuw Walcheren onder de leuze „Walcheren? Luc- tor et emergo" gaat organiseren ter beëindiging van haar boom- plant-actie en ter herdenking van wat na de bevrijding op het eiland tot stand is gekomen. Dor pen en steden zullen door Wal- cherse knutselaars, leerlingen van scholen te Middelburg en personeel van enige grote bedrij ven worden nagebouwd en ook in elk ander opzicht zal het mi niatuureiland zo natuurgetrouw mogelijk zijn. Zo zal ook beplan ting worden aangebracht. Het hoogste punt wordt de Lange Jan, de Middelburgse toren, die 3,5 meter hoog wordt. Een voet pad brengt de bezoekers over het gehele eiland. De technische en artistieke leiding berust bij de heer A. G. Wagensveld. Uitslag prijsschieting. Ter gelegenheid van het na jaarsfeest op de wijk Ramons- hoek werd alhier de jaarlijkse schieting gehouden, waaraan niet minder dan 113 schutters deelnamen. De uitslag was: Hoogvogel De Munster; zij vo gel De Ridder. Het zeldzame hierbij was het feit, dat alle 85 vogels werden af geschoten. Fietspad. Sedert enkele dagen is het nieuw aangelegde fietspad langs de Westkade in gebruik geno men. Door het plaatsen van de bekende blauwe borden met de witte fiets is men nu ook ver plicht dit fietspad te berijden. Het betekent een grote verbe tering voor de automobilisten. Of het een verbetering betekent voor de wielrijders, valt echter te be twijfelen aangezien men nu twee zijstraten moet passeren. Het grootste euvel ligt echter aan het grenskantoor der Nederlandse douane, waar het fietspad op houdt en de rijweg bereikt. Prac- tisch de gehele dag wordt deze plaats geblokkeerd door wach tende auto's, zodat men vele wiel rijders, komende uit de richting Zelzate, ziet aarzelen en velen, die het verkeersbord niet kunnen zien, aan de rechterkant van de weg blijven, hiermede een bekeu ring riskerend. Het zou dan ook wenselijk zijn de wachtende auto's voor de ingang van het fietspad te laten stoppen in af wachting van het douane-onder- zoek. Film Herwonnen levenskracht. Morgen wordt in de zaal Rese da een film vertoond van Her wonnen levenskracht over de strijd tegen de tuberculose. Aan deze film werken mee Ank van der Moer, Joh. Schmitz en vele anderen. Deze film geeft een prachtig beeld van de bestrijding van deze ernstige ziekte. De toegang is gratis en velen zullen zeker deze bijzondere ge legenheid aangrijpen om deze film te gaan zien. Om de gehele vertoning nog aantrekkelijker te maken, wordt na de pauze een speelfilm vertoond. Raadsvergadering. De gemeenteraad van Sluis kwam Vrijdagavond in openbare vergadering bijeen, die binnen 10 minuten was afgelopen. Bij de ingekomen stukken be vond zich het rapport van het be volkingsonderzoek op t.b.c., dat in zijn geheel genomen gunstig is. De raad besloot met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeen ten te 's-Gravenhage een geldle ning te sluiten van 300.000 met een looptijd van 30 jaar en tegen een rente van 4% 150.000 van deze lening is bestemd voor de definitieve financiering van de reeds gebo.uwde woningwetwo ningen aan de Ridderstraat, ter wijl de rest zal worden gebruikt voor de consolidatie van de we deropbouwuitgaven, die gedeelte lijk ten laste van de gemeente blijven. B. en W. hebben een ontwerp voor een winkelsluitingsverorde ning gemaakt, waarin met de be hoeften van Sluis als toeristen centrum en de belangen van de Sluisse middenstand is rekening gehouden, binnen de mogelijkhe den die de nieuwe winkelslui tingswet biedt. De raad kon zich volledig met de voorgestelde ver ordening verenigen. Verder besloot de raad tot de finitieve toewijzing van bouw grond aan H. Geijsels, J. Mat- thijs, de Ned. Herv. gemeente, F. van Morrelgem en de Wed M. Leenhouts. Op verzoek van G.S. werd de wachtgeldregeling in het ambte narenreglement en het arbeids- overeenkomstenbesluit in over eenstemming gebracht met de daaromtrent door het Rijk gege ven voorschriften. De „Kungsholm" vlaggeschip der Zweden-Amerikalijn. Onder grote belangstelling en in tegenwoordigheid van tal van Nederlandse en Zweedse autori teiten heeft Prinses Sybilla van Zweden Zaterdagmiddag om 13.40 uur het op de werven van de Kon. Maatschappij „De Schel de" te Vlissingen voor rekening van de Zweden-Amerikalijn ge bouwde passagiersschip, meten de ongeveer 22.000 b.r.t. gedoopt en te water gelaten. De Prinses verrichtte de doop plechtigheid met het doorknippen van een lint, waardoor een fles champagne tegen de boeg stuk sloeg. Een doek met de Zweedse kleuren met het bouwnummer 273 van de boeg werd verwijderd en de naam van het schip zicht baar werd. De nieuwe boot draagt de naam „Kungsholm". Na de doopplechtigheid stelde de directeur van de N. V. „De Schelde", de heer J. W. Hupkes, de Prinses een bijltje ter hand, waarmee H. K. H. het touw door hakte, dat het zeekasteel nog ge vangen hield. Onder het gejuich van duizenden belangstellenden gleed 't nieuwe schip langzaam maar zeker te water. Nadat de „Kungsholm" in zijn element was aangekomen, ver liet Prinses Sybilla, begeleid door de Zweedse en Nederlandse au toriteiten, het platform. De ma rinekapel onder leiding van Gijsbr. Nieuwland, bracht het Zweedse volkslied ten gehore, waarna de Prinses de opgestelde erewacht van de Nederlandse Kon. marine inspecteerde. Hier na begaf zij zich naar het hoofd kantoor van de Kon. Mij „De Schelde", waar een ontvangst werd gehouden en haar de ere- wijn werd aangeboden. Na afloop van de plechtigheid is in het hoofdkantoor van de Kon. Mij. „De Schelde" onder meer het woord gevoerd door de Zweedse gezant uit Den Haag, de heer De Lagerberg, die mededeel de, dat de heer Van Dijk, de pre sident-commissaris van de Kon. Mij. „De Schelde", was benoemd tot commandeur in de Orde van de Poolster, en de heren Hupkes en Niemeyer, beide directeuren van de Kon. Mij „De Schelde", tot officier in de Orde van Vasa. Prinses Sybilla reikte de versier selen, behorende bij deze onder scheidingen uit. Hierna voerde het woord de Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, de heer Luns, die mededeelde, dat benoemd was tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau, de hfer D. A. Broström, president-directeur van de Zweden-Amerikalijn. Benoemd tot officieren in de Orde van Oranje-Nassau zijn de heren Erik Wijk, directeur van de Zweden- Amerikalijn en de heer T. Chris- tiansson, technisch directeur van de Zweden-Amerikalijn. Mr Luns reikte de versierselen behorende bij deze onderscheidingen uit. Na afloop van deze plechtigheid heeft H. K. H. Prinses Sybilla zich naar de woning van de heer Hupkes in Koudekerke begeven, waar zij de thee gebruikte. In de avonduren heeft Prinses Sybilla aangezeten aan 'n banket te harer ere aangeboden door de Kon. Mij „De Schelde" en ge houden in de historische burger zaal te Middelburg. Op de Markt in Middelburg werd een taptoe uitgevoerd door de marinekapel. Tijdens dit banket is de Prin ses door „De Schelde" een clips aangeboden, voorstellende een zeemeermin, uitgevoerd in dia manten en smaragden; de dia manten gevat in zilver en de sma ragden in goud. Dit sieraad geldt als een voorbeeld van de Neder landse edelsmeedkunst. Na afloop van het banket be gaf H. K. H. Prinses Sybilla zich weer naar het Wooldhuis, waar zij overnachtte. Zondag keerde zij per trein naar Zweden terug. „De Schelde" bouwt tankschip. Onmiddellijk nadat de „Kungs holm" te water was gelaten bij „De Schelde" is op dezelfde plaats de kiel gelegd voor de bouw van een 20.000 ton metend tankschip voor de N.V. Ph. van Ommeren's scheepsbedrijven te Rotterdam. De hoofdafmetingen van dit nieuw te bouwen schip bedragen 176.48 m bij 22.50 m bij 12.25 m. John Allison, Amerikaans on derminister van Buitenlandse Za ken voor kwesties het Verre Oosten betreffend, is Zondag in Saigon aangekomen. Hij zal ge durende een week met vooraan staande Franse en Indo-Chinese functionarissen besprekingen voeren over de politieke, militaire en economische toestand in Indo- China.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2