Natte rwetse Suikercampagne der Amerikaanse nota's Het omzetverloop in de detailhandel in Aug. 1952 Wat brengt DE RADIO? KLOOSTERBALSEM f- Betaling in overleg met Ui Eric de Noorman in „Het land der duisternis" II X Wat te doen indien een auto te water geraakt - WINST- EN LOONGEVEND PRODUCT. Algemene amnestie in Egypte Bijna zeventig plaatselijke comité's voor „Erefonds voor oud-verpleegden" Reeds 160.000 bijeen Overstromingen in Zuid-Mexico Nieuw protestschrijven aan Franse autoriteiten ENTHOUSIASTE DUITSER AANGEHOUDEN. Radio Tazelaar J o e r i De strijd in Indo-China De a.s. reis van Prins Bernhard VERTRAAGDE INZET. Nu we dit najaar op meer dan normale wijze onze bekomst heb ben gehad van Pluvius' zegenin gen en de gladheid van de hoofd en secundaire wegen de spo ren dragen van het „ploeter- werk", dat de juiste naam is voor de eind September ingezette „bie tencampagne", lijkt ons het ogen blik dienstig hierover een en an der te memoreren. Alom ontwaren we in onze pol ders weer de bedrijvigheid, die behoort bij het najaarsseizoen. Toch is het nog slechts sedert en kele jarèn, dat het aspect van de campagne zo grondig veranderde. Wij doelen dan meer speciaal op het vervoer dat in tegenstelling tot vóór en ook nog na de oorlog voor een groot deel per tram of spoor geschiedde, maar nu over wegend door middel van auto tractie plaats vindt. In de algemene drang naar steeds intensiever mechanisatie zijn de gelederen der trekpaarden niet alleen sterk gedund, maar werd ook het vervoer per tram of spoor van de bietenlosplaatsen naar de fabriek overbodig en na genoeg radicaal uitgeschakeld. Over het economisch resultaat valt nauwelijks te twisten. De voor de landbouwers hieruit voortspruitende voordelen spre ken boekdelen. Maar toch komt er in een ouderwetse natte cam pagne als deze schijnt te zullen worden, heel wat kijken. De tel- kenjare terugkerende kamp te gen regen, gladheid en vette klei vordert normaal reeds meer dan genoeg aan arbeid en zweet. Hoe veel te meer wordt er bij een on gewone regenval gevergd van mens en mechanisme. Immers de regenval is in staat al het werk op het land lam te leggen. Bete kende dit niet reeds een dreigend of een tijdelijk opschorten der werkzaamheden in meerdere sui kerfabrieken? Wat voor gevolgen dit na zich sleept, laat zich den ken! OVERIGENS GOEDE VOORUITZICHTEN. De ruime bietenoogst van deze campagne belooft overigens veel goeds. De opbrengst is over het algemeen best. Het suikergehalte schijnt met de gulheid van de oogst te wedijveren en bedraagt van 16 tot 18 procent. Verder toont de regering weer een open oog voor de belangen van de landbouwer. Niet alleen worden de bieten redelijk betaald, maar voor zijn tractor behoeft deze geen wegenbelasting te dok ken. De vooruitzichten zijn van dien aard, dat er werkelijk reden voor optimisme bestaat. De maximum opbrengst per ha wordt geschat op 50. tot 60.000 kg en daardoor bestaat er kans dat wij eerlang in ons land ons suikergebruik zelf kunnen dekken, hetgeen een gro te besparing aan kostbare devie zen zou betekenen. MAAR DE FABRIEK MOET OP TOER BLIJVEN. Is ïn normale omstandigheden de verleiding al groot de bieten nog wat te laten staan, de fabriek moet zijn volle capaciteit kunnen ontwikkelen. Daarom worden dan ook telkenjare premies gege ven voor de eerstaangevoerde bie ten, die tot een zeker kwantum geleverd moeten worden. Daar voor bestaat dus geen pardon! Het leek er echter dezer dagen veel op, dat de menselijke arbeid, de rooimachines en de tractoren het onderspit zouden moeten del ven tegen de grillen van Pluvius. Maar,... na regen kwam nog immer zonneschijn! Ook nu zal de zon van achter de wolken te voorschijn komen en het werk zal weer zijn ongebreidelde voort gang eisen. Van dag tot dag arriveren mil- lioenen en millioenen kilogram men bieten per schip of per vrachtauto bij de fabrieken om de bekende bewerking te onder gaan. Na de bascules gepasseerd te zijn, komen de bieten terecht in de z.g.n. „spoelgoot", waar zij de allereerste reiniging ondergaan. Door middel van gebruikmaking van een z.g. „water-kanon" wor den de bieten uit de spoelgoot gespoten. (Dit „water-kanon" wordt ook geregeld aangewend bij lossing van de vrachtauto's.) Gron diger nog worden zij van het vette der aarde ontdaan in de wasmolens om vervolgens in de snijmolens in kleine repen te worden gesneden. Door de z.g. „diffusie-batterijen" welke de sui ker onttrekken aan de thans ge sneden bietenreepjes, blijft de z.g. „pulp" over. Daarna moet het suikerhoudende sap dat aan de bieten werd onttrokken, nog wor den gezuiverd. Als het verdikte sap een suikergehalte van 55 heeft bereikt, is het proces voor een groot deel voltrokken. In de kookpannen wordt het verwarmd en hier wordt door uitkristallise ren de eindfase van de suikerpro ductie bereikt. En dan is de suiker dra weer gereed en zoals zij kwam, gaat zij ook weer de fabriekspoorten uit. Per scheepslading, met vracht auto's of per spoor. Van produ i De regering van generaal Na- guib heeft een algemene am nestiewet aangenomen, waar door verscheidene honderden Egyptische en buitenlandse po litieke gevangenen op vrije voe ten komen. Zij geldt vóór politieke ver grijpen in de periode van 1936 tot de staatsgreep in Juli van dit jaar, de regeringsperiode van ex-koning Faroek dus. Velen dergenen, aan wie am- cent via de handel naar consu-l nestie is verleend, waren naar het buitenland gevlucht en zul- ment. Altijd deze zelfde gang, van jaar tot jaar, onverpoosd. Rusteloos moeten de raderen draaien, de molens wentelen en snijden. Deze monotone gang is in ze kere zin beeld van ons leven en streven. Dat immers geen rust kent, maar... brood en welvaart schenkt. 't G. Axel, Oct. 1952 len thans misschien naar Egyp te terugkeren.; De wet heelt geen betrekking op 100 Egypteiiaren, die tijdens de ongeregeldheden van 26 Ja- nauari (zwarte Zaterdag) bran den hebben gesticht, noch op degenen, die gevaarlijk voor de veiligheid van de staat worden geacht. In Roosendaal, w.o. ook de gemeente Nispen ressorteert, werd dezer dagen het 68e plaat selijke „comité van actie" voor, het Erefonds voor oud-ver pleegsters" opgericht. Het ka pitaal waarover het fonds nu beschikt liep in enkele dagen op van 150.000 tot f 160.000. Het kapitaal dat nodig is om alle oud-verpleegsters, die in diepe nood verkeren snel uit de benarde omstandigheden te helpen is nog niet bijeen doch, gezien het enthousiasme dat in alle lagen van ons volk bestaat om de helpende hand te bieden aan haar die jarenlang dag en nacht klaar stonden om anderen te helpen, heeft 't bestuur van het fonds de overtuiging dat nu spoedig met de hulpverlening zal kunnen worden begonnen. De voorbereidingen voor de grote prijsvraag, welke zoals men weet door prinses Beatrix \T iMfc NkK j met en haar klasgenoten werd ge- aru rn>l\ deheerlijk ver- maakt, zijn in volle gang. Er warmende en diep doordringen- WOrdt een groot aantal prijzen (ak.sb) !fer s.KJoosterbalseiu ver- bijeen gebracht om de prijs- 'aa|.1 fPl{" enc heejC.eeo WS!' vraag zo attractief mogelijk te dadigewerking.Spoedigzegtgij: ma|jen Allerwege in den laflde worden concerten, bazars,'to neelvoorstellingen en vele an dere uitvoeringen gegeven ten bate van liet fonds, terwijl voorts het pérsoneel van ver schillende bedrijven op andere wijze gelden verzamelde. 'Naar aanleiding van vele vragen, die óver het Erefonds vpor oud-verpleegden werden gedaan, zij nogmaals meege deeld, dat het secretariaat van lipt werkcomité van het ,Er-e- fonds" in handen is van mevr. T." ZelleBraaksma, Heren gracht 306, Afnsterdam. Het gi ronummer van het fonds is: 3650. Mededelingen betreffende de oprichting! van plaatselijke acfie-comité's kunnen tot het secretariaat worden gericht. Opnieuw heeft zich Dinsdag de Franse ministerraad bezig moe ten houden met de Amerikaanse nota's waarover al zoveel te doen is geweest. Het gaat nu echter minder om de pijnlijke vraag tot hoever de bevoegdheden van Washington reiken met betrek king tot het binnenlandse beleid van de Franse regering, dan wel om de conclusies, die deze laatste trekken moet uit enkele concrete feiten, welke in die nota's werden opgesomd. Men weet intussen, dat er niet van één nota, maar van twee nota's sprake is geweest. Een er van werd door Pinay onaan vaardbaar geacht, en teruggege ven, en met de andere nota houdt men zieh dan nu intensief bezig. De eerste nota was eigenlijk geen nota, maar een zogenaamde aide memoire,. waarin globaal en kele punten stónden aangegeven, waarover Washington aan Parijs een mondelinge toelichting moest geven. Omdat Pinay echter ver hinderd was de Amerikaanse ambassadeur persoonlijk te ont vangen, gaf deze laatste, om zo te zeggen, de boodschap' af bij een staatssecretaris en het moet op diens uitdrukkelijk verzoek zijn geweest, dat de ambassadeur hem zijn persoonlijke notities toever trouwde, omdat hij, de staatsse cretaris, hierdoor de premier weer vollediger in zou kunnen lichten. Pinay's teruggeven van een nota, die dus eigenlijk niet vQcir hem was bestemd, komt zo intussen Wel in een ander licht te staan, en het ziet er inderdaad wel enigszins naar uit, dat de Franse premier bij het stellen van deze spectaculaire daad zijn oog nogal sterk op de binnen landse politiek gericht heeft ge houden. Hij kon inderdaad tevo ren wel weten, dat zijn gebaar in- i* ^Tengevolge val staat het van zware regen- grootste deel vin d«'provincie Tabasco iif Z. CE- Mexico onder water. .GEEN GOUD ZO GOED -T~'— i De waarnemende Berlijnse vertegenwoordiger van de Sow- j et-controle commissie van Duitsland, Rassadin, heeft een nieuw protest-schrijven gezon den aan de Franse autoriteiten in Berlijn* die verleden week zijn eerste schrijven „beledi gend" noemden en terugzonden. Ditmaal stelde Rassadin de Franse autoriteiten verantwoor delijk voor mishandeling en arrestatie van communistische spoorwegarbeiders, die op 29 Augustus een demonstratie in de Franse sector bijwoonden. Ir het oorspronkelijke schrijven v/as slechts de Westberlijnse politie verantwoordelijk ge steld. De Franse commandant van Berlijn, had verleden week verklaard „deze beledigende no ta" niet te kunnen aanvaarden. Hij had er voorts zijn verbazing over uitgesprokten, dat hij eerst toen werd gewezen op iets, dat in Augustus was geschied. Rassadin meende met het oog op het Franse antwoord te moe ten verklaren, dat „de volledige verantwoordelijkheid voor het voorval bij de Franse autoritei ten berust". Op de Dam te Amsterdam is een negen en twintig jarige Duit se „Eisenbahninspectoranwarter" De man, die volgens de politie onder de invloed van sterke drank verkeerde, liep tijdens^een défilé van Se vrijwillige politie met een alarmpistool te zwaaien „Uit louter enthousiasme", zo zeïde de in Tiroler cóstuütri*ge- klede Duitser later. Uit het cijfermateriaal, dat door het economisch instituut voor de middenstand is gepubli ceerd met betrekking tot het om zetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende Augustus, blijkt dat de omzetten niet steeds bevredigend mochten heten. Dit was met name het geval in een aantal winkels in duurzame con sumptiegoederen (o.a. textiel, meubelen en huishoudelijke arti kelen), in welke de Augustusom- zetten in 1952 niet het peil bereik ten van die in 1951. In winkels van voedings- en genotmiddelen werden over het algemeen hogere geldomzetten genoteerd dan in Augustus 1951. Daarbij dienen men in aanmer king te nemen, dat de prijzen van een aantal dezer artikelen (men denke hierbij b.v. aan brood en vlees) een stijging hebben ver toond. Het omzetverloop in de detail handel en vooral dat in duurzame consumptiegoederen houdt o.m. verband met de mate, waarin door de Nederlandse bevolking wordt gespaard. Het is in dat ver band wel aardig het cijfermate riaal betreffende het verloop van de geldomzetten te vergelijken met de gegevens, welke zijn gepu bliceerd betreffende de saldi van de inlagen en terugbetalingen-bij de Nederlandsche spaarbarjjsen. Wat het omzetverloop ih duur zame consumptiegoederen pe- treft, constateert men, dat in de handel in ijzerwaren en gereed schappen en in de kantoorboek handel in Augustus 1952 omzet ten werden genoteerd, welke. resp. 16% en 11% lager waren dan die in de gelijknamige maand 1951, hetgeen voor een deel moet wor den toegeschreven aan prijsdalin gen. Aanzienlijk gunstiger was de omzetbeweging in de detailhandel in schoeisel. Ondanks het feit, dat de gemiddelde opbrengst per paar schoeisel daalde van 15,77 in Au gustus 1951 tot 14,90 in Augus-. tus 1952, gaven de geldomzetten in deze branche een stijging te zien met 12%. De omzetten in het rijwielbedrijf en in de detailhan del in sportartikelen stegen teq opzichte van Augustus 1951 mef£ resp. 7% en 6%. Tenslotte zij nog vermeld, dat in vele winkels in duurzame e«ui- sumptiegöederen de omzetten j Augustus aanzienlijk lager ware: dan die in Juli. Men bedenke hii bij dat in tal van bedrijven in J opruimiïfgsverkopen wérden g<fc' houden, welke het 'omzetverlo' in deze maand stimuleerden, >-ƒ De hoofdstad van desprovin- cie is voor deihelft overstroomd. Hoiiderden gezinnen hebben hun toevlucht op hoger gelegen punten moetên zoeken. Ruim 30 personen worden vermist. Men neemt aan, dat zij zijn verdron :ön. 11 personen werden het slachtoffer van on gelukken, veroorzaakt door de overstromingen. De schade aan oogst en gebouwen wordt ge schat op 300 millioen pesos. it etalings- Onze betfl condities maken het U mogelijk reeds morgen van een Philips klankkleur radio toestel te genie ten Onze sorte ring maakt U het kiezen gemakke lijk. Komt l/eens met ons praten. v- Hoordstraat 21 Tel.2361 (b.g.g. 2718-2219) ■v terneuzen: Het state department heeft meegedeeld, dat de Ver. Staten het recht van Rusland tot be zetting van het eiland Joeri niet erkennen. Joeri ligt 30 km ten N. van het Noordelijkste eiland van Japan, Hokkaido. Het was in dit gebied dat Russische jagers vorige week schoten op een Amerikaanse bommenwerper, die vermist wordt. Van legerzijde is Donderdag te Hanoi vernomen dat eenhe den der Franse uniestrijdkrach ten in het gebied rondom Nghia Lo, 150 km ten N. W. van Ha noi, opnieuw, als gevolg van de aanhoudende druk der Viet- minhtroepen zijn moeten terug trekken. Er worden met spoed Franse versterkingen naar dit gebied gezonden. Het aanvoeren van troepen per vliegtuig onder vindt echter vertraging door het laaghangende wolkendek. Een woordvqerder van het Franse leger heeft verklaard dat een aantal burgers, wier veiligheid door de Vietminh in gevaar zou kunnen worden gebracht, uit Nghia Lo is weggevoerd. Militaire waarnemers zijn van mening dat de Vietminh zich bij haar actie in N. W.-China in de eerste plaats de verove ring van Nghia Lo ten doel heeft gesteld. Indien zij hierin zou slagen, zou zij toegang krij gen tot waardevolle rijstvelden ten Z. van deze plaats. Tevens zou zij dan een bedreiging van haar posities in dit gebied op heffen. druk zou maken, vooral op de Gaullistische oppositie, die hét hem nog steeds moeilijk maakt, en daarin heeft hij zich dan ook niet vergist. Hij heeft zijn positie als sterke man er zeker nog door verbeterd. De tweede nota stelt echter problemen aan de orde, die aan merkelijk ernstiger zijn. Deze be vatte namelijk cijfers over de be dragen, die Washington volgend jaar uit denkt te kunnen trekken voor de Franse bewapening, en tussen die Amerikaanse cijfers en die welke de Franse regering zelf had opgesteld, blijkt nu een niet onaanzienlijke kloof te gapen. Er is een verschil van 125 millioen. dollar, zodat de regering nu met de moeilijkheid zit dat gat op de begroting te stoppen. Hiervoor zijn slechts twee oplossingen mo gelijk: ofwel de inkomsten met nieuwe belastingen verhogen, of wel de uitgaven door middel van aanzienlijke bezuinigingen te verminderen. De oorzaak van het verschil tussen de Amerikaanse en Franse getallen schijnt te schuilen in een reeks misverstan den, die zich bij een aantal be sprekingen in Lissabon en Wa shington tussen Amerikaanse en Franse ministers moeten hebben voorgedaan. Merkwaardigerwijs- zijn de resultaten van die bespre kingen nooit duidelijk in door beide partijen gesigneerde com- muniqué's zwart op wit gezet, zodat nu de Fransen vol kunnen houden, dat zo'n slordige 40 of 50 milliard francs vast is toegezegd, terwijl de Amerikanen dat even stellig ontkennen. Maar omdat deze bedragen tenslotte door de Amerikanen moeten worden ge fourneerd, zijn zij het ook, die het laatste woord in deze nieuwe controverse hebben. De grote moeilijkheid voor hei kabinet-Pinay is dat het aan twee kanten door beloften is ge bonden. Tegenover de Atlanti sche gemeenschap zijn zij ver plicht hun best te doen om het bewapeningsplan zo goed moge lijk uit te voeren, terwijl Pinay het Franse volk plechtig heeft toegezegd een sluitend budget te zullen ontwerpen, zonder nieuwe belastingen te heffen. Zou hij dat laatste toch doen, dan kan Pinay er verzekerd van zijn, dat het met zijn grote populariteit ge daan is en tevens waarschijnlijk met zijn positie. En neemt hij zijn Atlantische verplichtingen al te gemakkelijk op, dan loopt hij natuurlijk weer het risico dat de dollar-hulp zal worden vermin derd, zo niet ingehouden. Boven dien kan Frankrijk zich met het oog op de oorlog in Indo-China enerzijds en zijn positie tegen over Duitsland in het toekom stige Europese leger anderzijds, zich evenmin een verminderde militaire inspanning veroorloven. Wanneer men het incident van de teruggegeven nota dus als af gesloten kan beschouwen, dan is de zaak met die andere nota, die verreweg de belangrijkste was, voor de Franse regering nog lang niet gezond. Deze kwestie zal de gehele binnenlandse politiek in de komende maanden ongetwij feld gaan beheersen. Bij zijn reis naar Latijns- Amerika zal Z.K.H. prins Bern hard 4 November te Cartagena aankomen, na in Mexico de ten toonstelling van Nederlandse industriële producten te hebben geopend. 5 November zal de prins zich naar Bogota begeven, waar hij de gast zal zijn van Robert Ur- daneta, president van Colum bia. Hij zal een krans leggen bij het monument van Simon Bo livar. De president zal een gast maal aanrichten. 6 November zal de prins een tocht in de savanna maken en hij zal later de Nederlandse ko lonie ontvangen. Des avonds zal hij te gast zijn bij dr Juan Uribe Holguin, mi nister van Buitenlandse Zaken, die een feest zal geven. 7 en 8 November zal de prins musea bezoeken alsmede de zoutmijnen van Zipaquira. Hij zal voorts een bezoek brengen aan 5 grote Nederlandse on dernemingen, die agentschap pen in Columbia hebben. De prins zal een diner geven ter ere van president Urbanet. 10 November vertrekt de prins naar Luito en van daar naar Lima, van waar hij naar Mexico terug zal reizen. ZATERDAG 18 OCTOBER HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; I 7.10 Gram.: 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gr.; 9.Ö0 Voor de vrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Voor de jeugd; 10.15 Gram.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gr.; 12.00 Angelus; 12.03 Gr.; 12.30 Mededelingen; 12.55 Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 13.20 Lunch concert; 13.50 Gram.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gram.; 14.20 Engelse les; 14.40 Koor; 15.00 Kunst; 15.40 Orkest; 16.00 Gram.; 16.30 Causerie; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Zang; 18.15 Weekoverzicht18.25 Lichte mu ziek; 18.40 Regerinsguitzending 19.00 Nws.; 19.10 Gram.; 19.20 Parlementsoverzicht; 19.30 Gr.; 20.25 De gewone man; 20.30 Causerie; 20.50 Tombola; 21.00 Gev. programma; 21.50 Actua liteiten; 22.00 Amusementsmu ziek; 22.30 Wij luiden de Zondag in; 23.00 Nws.; 23.22 Gram. HILVERSUM H: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gymnastiek; 7.33 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders; 11.40 Piano; 12.00 Gram.; 12.30 Mededelingen; 12.33 Orgel; 13.00 Nws.; 13.15 Commentaar; 13.20 Dansmuz.; 154. Aan alle zijden springen de mannen van het Verbond der Dolken te voorschijn, wanneer zij de rook zuil op de toren van de Verboden Stad zien opstijgen. „Val aan!" schreeu wen dozijnen stem men. Doch het meisje Lioma, dat de krijgers tot hier toe vergezeld heeft, en aan wie het ook te danken is, dat Pum Pum en Halfra hun vrijheid herkre gen hebben, heft plot seling bezwerend de hand op. „Neenneen Ziet! De rook vermindert!" En inderdaad lost de rookpilaar zich langzaam op zonder een spoor na te laten. Verbazing maakt zich van de krijgers meester. Onzeker wachten zij. Zij weten niet dat op etzelfde ogenblik de Noorman de ede wachter bij het vuur door- ekt en tegelijkertijd met zijn are laarzen het vuur, de bran dende takken, uit elkaar schopt* „Hèhèhèhè!" kakelt Se voerrt&n Alhabar tot Orm, die verbijsterd COP. MAITCN TOONOf* STUDIO? toe ziet hoe zijn bliksemsnelle red ding zich voltrekt. „Dat hadt ge niet gedacht, nietwaar makkei:! Het is merkwaardig hoe goed uw- heer Eric altijd voor de verrassing weet te zorgen. Hahaha!... Daar gaat de tweede!" „Doodt de schurken!" brult de roerganger geestdriftig. „Ze heb ben mij onverhoeds aangevallen ën zouden me zeker de voeten gfc spoeld hebben indien gij niet ver schenen waart heer Eric. Ik „Gij houdt hier opnieuw de wacht en zorgt dat het vuur door niemand ontstoken wordt", bijt de Noorman hem toe. „Jamaar!" stottert Orm. „Een eerlijk zeeman als ik kan toch nietDoch zijn woorden dringen niet eens meer tot Eric door, want die heeft zich omge wend en stormt terug", naar de trap. Daar in de diepte, ingesloten in de nauwe zijgang, strijden Kal- dra's mannen verbeten voor hun leven, en zijn hulp is er meer dan nodig. Terwijl hij de treden af- snelt ziet hij dat Kaldra zich in middels hersteld heeft uit zijn ver doving. Briesend staat de driftige hoofdman tegen de muur gedrukt en verdedigt zich verbitterd tegen de opdringende Beer-krijgers. Een kreet van woede ontsnapt hem als hij de slanke gestalte van de Noorman plotseling in de xgr-té ontwaart. „Verrader!" schreeuwt hij en doet een machteloze poging om zijn omsingeling te doorbreken en zijn zwaard tegen Eric te heffen. Maar op het punt de Noorman een reeks verwensingen naar het hoofd te slingeren, snakt hij plotseling naar adem terwijl zijn ogen wijd worden van verbazing^» Want hij ziet hoe zijn oude vüapl ëen flit sende uitval ^oet "hair de Beei^ krijgers die hem omringen. „Hm..." gromt Kaldra log. „Wat zijn dat voor vreemde streken? 13.55 Weekjournaal; 14.20 Gr.; 14.45 Boekbespreking; 15.00 Ac cordeon; 15.30 Causerie; 15.45 Gram.; 16.15 Sport; 16.30 Gr.; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nws.; 18.15 Varia; 18.20 Dansmuziek; 18.50 Gram.; 19.00 Staalkaart; 19.30 Causerie; 19.55 Causerie; 20.00 Nws.20.05 Gev. program ma; 22.00 Soc. commentaar; 22.15 Lichte muziek; 22.40 On der de pannen; 23.00 Nws.; 23.15 Gram. BRUSSEL VI.: 12.00 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse muziek; 14.00 Verzoekprogram ma; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.30 Kwartet; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws.; 19.40 Gram.; 20.00 Gev. progr.; 21.15 Operette; 22.15 Nieuws; 22.30 Jazzmuziek; 23.00 Nieuws; 23.05 Dansmuziek. In verband met het noodlottig auto-ongeluk op Zondag 4 Octo ber vestigt de Koninklijke Neder landse Bond tot het redden van drenkelingen te Amsterdam de aandacht op het volgende: De ervaring leert, dat menigmaal een te water geraakte auto onge veer in normale stand (wielen om laag) zinkt. Bij een gesloten auto blijft ge durende geruime tijd een lucht- kolom bewaard, opgesloten onder de kap, althans in het hoogst ge legen gedeelte. Tracht alle ramen te sluiten, zelfs als de auto reeds te water is. Het water dringt dan langzaam de auto binnen. Door het hoofd zo hoog mogelijk in de ruimte onder de kap te brengen, kunnen de inzittenden geruime tijd (vaak meerdere minu ten) blijven ademen. Is door het, door vloer en naden binnenstromende, water een even wichtstoestand bereikt, dan (en niet eerder) zullen de portieren, c.q. schuifluik, veelal gemakkelijk kunnen worden geopend, om ge legenheid tot ontsnapping te bie den. Wacht dit moment afhet wa- tergeraas houdt dan op. Tracht uw zelfbeheersing te be waren. Schakel, ook overdag, uw lichten aan, waardoor redders de ligging van de auto kunnen vaststellen. Tracht niet ruiten stuk te slaan of het dak open te snijden. Tracht zoveel mogelijk lucht in te nemen, vóór ge nadat de evenwichtstoestand is ingetreden de auto verlaat. Veelal is het nuttig, dat de in zittenden te voren een „ketting" vormen door elkander bij hand of kleding vast te houden. Menigeen werd gered door opvol ging van deze wenken.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 6