De vergadering der Verenigde Naties Ploeg POT Boekenmolens POT Perzië verbreekt betrekkingen met Engeland De strijd op Korea PAS-TOE POT Plannen voor een Nederlands geschenk België en de inlichtingen over niet-zelfbesturende gebieden Grote Chinese nationalistische querilla-aanval op een eiland Dr* Von Brauns eerste naar de maan reis RECHTSZAKEN Hei verzenden van AXEL DEBAT IN DE ALGEMENE VERGADERING, zeepost Amer. vliegtuig vermist COCOSLOPER Wmmm en Frankrijk de communisten AXEL Hei onderzoek naar de ramp mei de „Sibyile" Binnen 25 jaar mogelijk Proces legen 35 Oost- duitse CDU functionarissen AXEL De zaak-Drummond VROUW VERDACHT VAN VERDUISTERING. In zijn openingsrede voor de algemene vergadering van de Verenigde Naties heeft secreta ris-generaal Trygve Lie melding gemaakt van plannen voor een Nederlands geschenk voor het nieuwe gebouw van de V. N. „Nederland heeft zijn verlangen kenbaar gemaakt een geschenk aan te bieden voor het verhoog de gedeelte van de hoofdingang van het assemblée-gebouw", zei- de Lie. Het A.N.P. verneemt in dit verband dat de bewuste plan nen hun beslag nog niet hebben gekregen, daar de mogelijkheden nog worden onderzocht en de be sprekingen tussen de Nederland se regering en het secretariaat van de V.N. nog gaande zijn. De Nederlandse delegatie zal op de volgende wijze deelnemen aan het commissiewerk van de algemene vergadering: Minister Luns zal Nederland in de politieke commissie vertegen woordigen. Daar hij echter pas omstreeks 22 October in New York wordt verwacht, zal zijn taak intussen worden waargeno men door de permanente verte genwoordiger van ons land, de heer D. J. von Balluseck. Deze zal dr Luns na diens aankomst terzijde staan. In de speciale politieke commis sie (de z.g. politieke commissie ad hoe), zal Nederland worden vertegenwoordigd door dr C. L. Patijn, hoofd van de afdeling in ternationale organisaties van het ministerie van Buitenlandse Za ken. Het Tweede Kamer lid G. J. N. Ruygers zal in de economisch-fi- nanciële commissie voor ons land optreden, prof. dr L. J. C. Beau fort In de sociale, humanitaire en culturele commissie. In de commissie voor de beheer- schapgebieden zal minister Kern kamp de Nederlandse zetel inne men. Mocht hij door zijn ministe riële werkzaamheden verhinderd zijn naar New York te komen, dan zal zijn plaats worden inge nomen door dr H. Riemens, de Nederlandse gezant in Venezuela. In deze commissie zal de kwes tie van de rapporten over Surina me de Nederlandse Antillen en West Nieuw-Guinea worden be handeld. TUNESIë EN MAROKKO De bestuurscommissie van de Verenigde Naties heeft besloten de Tunesische en de Marokkaan se kwestie op de agenda te plaatsen ondanks de protesten van de Franse afgevaardigden. Zowel de Franse politiek in Noord-Afrika als de rassenpoli tiek in Zuid-Afrika zullen bespro ken worden. Tot het laatste werd zonder stemming besloten. De Zuidafrikaanse afgevaar digde G. P. Jooste protesteerde, ren van ondermijnende activiteit in de Sowjet-Unie, China, Tsje- cho-Slowakije enz. op de agenda der algemene vergadering te plaatsen, te aanvaarden. De Tsjechoslowaakse afgevaar digde zeide, dat de Amerikaanse wet op de wederzijdse beveiliging in strijd is met het handvest der V. N. en met alle „fundamentele gebruiken en gewoonten der in ternationale betrekkingen". Ernest Gross (V. S.) zeide, dat zijn land geen bezwaar heeft te gen opneming van dit punt op de agenda. GORDIJNEN en BONTJES In de algemene vergadering van de Verenigde Naties is Don derdag het algemene debat over wereldproblemen begonnen. De eerste spreker was de Cu baan Campa, die het Russische veto, dat „zovele landen buiten de organisatie had gehouden", veroordeelde. Hij sprak zich uit voor behandeling van de kwesties Marokko en Tunis en de apart' heidspolitiek in Zuid-Afrika. De Zweedse minister van Bui tenlandse Zaken, Unden' bracht het Zweeds-Russische geschil over het neerschieten van twee Zweedse vliegtuigen boven de Oostzee ter sprake, omdat Zwe den vergeefs er op had aange drongen het geschil te verwijzen naar het internationale hof in Den Haag of naar een internatio nale commissie van onderzoek. Unden verklaarde, dat Zweden en Denemarken ook hadden voorge steld de kwestie van uitbreiding van de territoriale wateren in de Oostzee (volgens de Sowjet-Unie twaalf zeemijlen, volgens Zweden vier) naar het Haagse hof te ver wijzen, doch dat Rusland dit had verworpen. De Iraakse minister van Bui tenlandse Zaken, Al-Djamali, ver klaarde naar aanleiding van de kwestie-Tunis en -Marokko, dat Irak „niet zijn grote vriend, Frankrijk", in verlegenheid wilde brengen. Hij geloofde, dat een bespre king in „een vriendschappelijke atmosfeer" Frankrijk zou helpen bij het bereiken van een regeling van deze geschillen. Sprekend over de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek zei Al-Djamali te hopen, dat de vergadering de unie van Zuid-Afrika zou aanbevelen haar politiek in deze te herzien. ZUIDAFRIKAANSE MOTIE VERWORPEN. De algemene vergadering heeft met 46 tegen 1 stem, bij zes ont houdingen, een poging van Zuid- Afrika teniet gedaan om de kwes tie van de behandeling van men sen van Indische afkomst in Zuid-Afrika van de agenda te we ren. I Tl 3*4 (28 (29 (18 (23 Een Amerikaans transport vliegtuig met 21 passagiers en een bemanning van 4, dat van een basis aan de Oostkust van Korea naar een andere basis was vertrokken, wordt vermist. Volgens het tijdschema zou het vliegtuig na 40 minuten op de plaats van bestemming aan komen. Op^poringswerkzaam- heden hebben geen resultaat opgeleverd. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Nieuw-Guinea: m.s. „Oranje" (27 Oct.); Antillen: m.s. „Willemstad" Oct.); Suriname: s.s. „Cottica" Oct.); Canada: s-s. „Grote Beer" Oct.) en m.s. „Westerdam" Oct.); Australië en Nieuw-Zegland: via Engeland (18 Oct.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" (21 Oct-); Z.-Amerika, Argentinië, Uru guay, Bolivia, Brazilië en Para guay s.s. „Argentina Star" (20 Oct.). met verlichting en compleet verchroomd Rookstel NU 44,50 Ruim 20 modellen. LOSSE STOELEN, met leerdoek, bies en stof, in elk gewenst acntalz EIKEN LIGSTOEL vanaf 17,50. THEEMEUBELS 15 modellen, vanaf 39, DRESSOIRS 50 modellen 86,—; 94,50 enz. tot 520,—. per meter 50 cm ƒ1,90 70 cm ƒ2,60 100 cm 3,90 P modellen STALEN SLAAPKAMERS 2-pers„ compleet vanaf 115, In de Breigoederenfabriek van de Firma Van den Broecke te Nieuw Namen wordt de Prins een geschenk voor de Prinsesjes aangeboden. Premier Mossadeq van Perzië heeft meegedeeld dat hij „ver plicht is de diplomatieke be trekkingen tussen Perzië en Gr.-Brittannië te verbreken". Dr Mossadeq heeft een be spreking van 3 uur met de sjah gehad. Men neemt aan, dat maar hij stond niet op een stem- Zweden verzocht zal worden de ming. De Franse gedelegeerde Hop- penot protesteerde met veront waardiging tegen de tegen Frankrijk gerichte beschuldigin gen. De agendacommissie besloot verder het Tsjechoslowaakse voorstel, om de kwestie „inmen ging der V. S. in de binnenlandse aangelegenheden van andere sta ten, met name door het organise- Perzische belangen in Groot- Brittannië te behartigen na het terugtrekken van de Perzische diplomatieke missie. In de over radio-Teheran ge dane mededeling van dr. Mossa deq wordt verzekerd, dat de maatregel geen afbreuk beoogt van de vriendschapsbanden tus sen Perzië en Groot-Brittannië. Geconstateerd wordt, dat de be- Amerikaanse infanteristen, ge steund door Zuidkoreaanse ba taljons, hebben Donderdag hun opmars aan het centrale front ten N. van Koemhwa voortgezet. Zij drongen verder door in de drie kilometer diepe voorpostengordel der Chinezen. Op de derde dag van de aan val der verbondenen werden de tweelingtoppen, door de soldaten „Jane Russell" genaamd, ver overd zonder tegenstand van de Noordelijken. De Amerikanen, die een andere heuvel bestorm den in dit gebied, ontmoetten echter krachtig verzet der Chi nezen. Brief van Noordelijke bevel hebbers aan generaal Mark Clark, Radio-Peking heeft Donderdag in een speciale uitzending een be richt van het persbureau „Nieuw China" gepubliceerd^ volgens hetwelk generaal Kim il Soeng, opperbevelhebber van de Noord- Koreaanse strijdkrachten, en ge neraal Peng teh Hoeai, opperbe velhebber van de Chinese troe pen in Korea, een schrijven ge zonden hebben aan generaal Mark Clark, de opperbevelhebber der V.N., waarin zij het opperbe vel van de V.N. belasten met de verantwoordelijkheid voor het opschorten van de wapenstil standsonderhandelingen in Ko rea. Radio-Peking had Woensdag avond aangekondigd, dat een be langrijk bericht zou worden om geroepen. DE WAPENSTILSTANDS ONDERHANDELINGEN. De afvaardiging van de Ver enigde Naties te Panmoendjon heeft Donderdag andermaal haar bereidheid de wapenstilstandson derhandelingen te hervatten be vestigd, maar zij stelde als eis dat de communisten met een of ander concreet voorstel komen. Het hoofd van de afvaardiging, luit.-generaal Harrison, beschul digde Donderdag in een brief de Noordkoreaanse generaal Nam II ervan gebruik te maken van „halve waarheden, leugens en verdraaiing van feiten om de we reld te bedriegen". Deze brief is een antwoord op die van Nam II van 11 October, waarin de Ver enigde Naties werden aangeval len wegens het afbreken van de onderhandelingen. Harrison legde er de nadruk op, dat de Verenigde Naties de onderhandelingen niet definitief hebben afgebroken. „Wij hebben ze enkel onderbroken", verklaar de hij, „totdat de communisten één van de geallieerde voorstel len aanvaarden of een construc tief voorstgpdoen". trekkingen tussen Perzië en En- geland de laatste tijd veel van haar belang hebben verloren. Mossadeq noemde geen tijdstip voor het van kracht worden van de maatregel. Hij sprak de hoop uit, dat de Britse regering haaf politiek zou wijzigen in het licht van de huidige omstandigheden en dat vriendschappelijke diplo matieke betrekkingen tenslotte hervat zouden kunnen worden. Mossadeq kondigde het afbre ken van de diplomatieke betrek kingen aan, nadat hij bijna twee uur had gesproken. In de betrok ken uitzending werd de tekst voorgelezen van de nota's, die de laatste tijd tussen Teheran, Lon den en Washington zijn gewis seld. Mossadeq zou zijn verkla ring Donderdag in de Kamer hebben afgelegd doch hij kón zulks niet doen doordat het quo rum ontbrak. Voordat Mossadeq voor de ra dio sprak had hij een onderhoud van drie uur met de sjah gehad. Mossadeq zeide, dat Perzië zijn best gedaan had om een oplos sing te bereiken van de oliekwes tie. De Britse regering had even wel een regeling steeds belet. In strijd met het internationale ge bruik had Engeland het Perzi sche volk aan geweldige econo mische druk blootgesteld en een politiek gevolgd „waardoor onze', tijd verknoeid en wij verhinderd werden een nieuwe economische politiek te kiezen". Perzië was daardoor gedwongen de betrek- kingen met Engeland af te bre ken. Dit hield evenwel niet in het verbreken van de betrekkingen met het Engelse volk. Volgens de verklaring van Mossadeq moe ten de Britse autoriteiten meer rekening houden met de huidige internationale situatie en hun po litiek wijzigen, zodat Perzië en Engeland de betrekkingen tussen de regeringen kunnen hervatten. De Perzische minister van Bui- Het parket van het militaire tribunaal van Pairijs heeft de opheffing van de militaire on schendbaarheid verzocht van Jacques Duclos, de plaatsver vangende communistische par tijleider, Francois Billoux, Etienne Fajon, Raymond Guyot en André Marty, een en ander in verband met het „commu nistische complot tegen het mo reel van het leger." Genoemde communisten zijn allen vooraanstaande partijgan gers. Marty is één van de com munistische „rebellen". tenlandse Zaken Hoessein Fate- mi heeft gisteren op een perscon ferentie te Teheran de berichten van plaatselijke bladen tegenge sproken, als zou de Amerikaanse ambassadeur met stopzetting van alle hulp gedreigd hebben indien Pérzië zijn betrekkingen met En geland zou verbreken. Een woordvoerder van het Sta te department heeft verklaard dat het Perzische besluit wordt betreurd, daar het de oplossing van de oliekwestie nog moeilijker maakt. De Perzische ambassadeur te Washington zei, dat hij alles zou doen wat hij kon om een feitelijke verbreking van dé betrekkingen tussen zijn land en Engeland te voorkomen. De openbare mening in Perzië oefende evenwel enor me druk op Mossadeq uit op dit punt. Een officiële bevestiging van het verbreken der betrekkingen is te Washington nog niet ont vangen. Een officiële bevestiging van Mossadeqs besluit was Donder dagavond om 23 uur te Londen nog niet ontvangen. De Franse duikboot „Sibyile", die op 24 September met 48 man aan boord in de Middellandse zee verging, is waarschijnlijk onder gegaan doordat zij trachtte een botsing te voorkomen, aldus luidt een voorlopige conclusie van een commissie van onderzoek. Een Franse torpedobootjager voerde een schijnaanval op de ge doken „Sibyile" uit. De normale handeling van een duikbootcom mandant ingeval van moeilijkhe den bij het duiken is, aldus deze conclusie, het snel leegpompen van de tanks om de oppervlakte te bereiken. Dit zou wellicht de commandant van de „Sibyile" niet hebben aangedurfd uit vrees voor een botsing met de aanval lende torpedobootjager. Er wordt een nader onderzoek ingesteld. De commissie acht de mogelijkheid uitgesloten, dat de duikboot in botsing was gekomen met een wrak of dat zich aan boord een ontploffing had voor gedaan. De commissie heeft niets gevonden dat wees op een gebrek aan de boot of in de oefening van de bemanning, aldus de voorlopi ge conclusie. Het in de Formosaanse hoofd stad Taipeh gevestigde Chinees- nationalistische militaire pers bureau meldde Donderdag dat Chinees-nationalistische eenhe den een grote guerilla-aanval hebben uitgevoerd op 'n eiland ter hoogte van de Z.-Chinese kust, waarbij ruim 2000 commu nistische militairen werden ge dood of gewond. Het eiland is het halverwege tussen Footsjow en Swatow ge legen Nan Joe. Na 3 dagen van zware strijd ontruimden de Chi nese nationalisten het weer, met medenemng van 810 man krijgsgevangenen en een groti buit, waaronder 2460 stuks anti-? tankgeschut en 61 zware ma chinegeweren. I?e commandant van een Chinese communisti sche divisie is gedood of ge wond. De nationalistische landing is 11 dezer uitgevoerd. De meeste.^ krijgsgevangenen en de oor logsbuit zijn eerst overgebracht naar het in nationalistische handen zijnde eiland Quemoy, dat 5 km van het Chinese vas teland is gelegen. Hier vandaan vindt verder vervoer naar For mosa plaats. „De Belgische afvaardiging zal er nooit in toestemmen het be stuur van de Congo te bespreken. Zij verstrekt inlichtingen ter voorlichting, zoals zij zich door het ondertekenen van het hand vest heeft verbonden. Zij gaat niet verder en zal nooit verder gaan", aldus Pierre Ryckmans bij de laatste vergadering van de commissie voor inlichtingen be treffende de niet-autonome gebie den. Bij de opening van de jaarlijk se zitting van de algemene ver gadering der V.N., tijdens welke waarschijnlijk een grootscheepse aanval op de koloniale mogend heden zal worden ondernomen, schijnt België zijn standpunt krachtig te zullen verdedigen en bereid te zijn de tegenstanders op hun eigen terrein aan te vallen, zo schrijft de corespondent van Belga te New York. Het betreft hier de inlichtingen over njet-zelfbesturende gebieden krachtens artikel 73 E van het handvest der V.N. De afgevaardigden van de niet- zelfbesturende gebieden aldus de correspondent trachten se dert de oprichting der V.N., deze inlichtingen tegen de besturende mogendheden uit te spelen. An derzijds trachten die landen, wel ke gekant zijn tegen het oude ko loniale stelsel, in de V.N., te cri- tiseren. Artikel 73 E zegt even wel, dat deze inlichtingen slechts „ter voorlichting" worden ver strekt. Het gevolg hiervan is geweest een toenemend ongeduld bij de bestuderende mogendheden. De ze zomer is België op zijn beurt tot het offensief overgegaan. Het uitte de mening, dat deze „inlich- Het Westduitse persbureau D.P.A. verneemt uit kringen der Oostduitse christen-democrati sche unie, dat binnenkort voor het opperste gerechtshof der Sowjet-zone een proces zal be ginnen tegen 35 Oostduitse functionarissen der unie. Het grootste gedeelte der be klaagden bevindt zich reeds sinds langere tijd in hechtenis. Zij worden van spionnage en het optreden als agenten der Westerse mbgenheden, beschul digd. Zij zouden zich na de in 1950 gehouden partijdag der Oostduitse christen-democrati sche unie met Westerse journa listen in verbinding hebben ge steld voor het volVcéren van hun „spionnagewerk". Het proces zou beginnen na afloop van het Donderdag be gonnen congres der Oostduitse chriéten-democratische unie., Het congres mag niet door Westerse verslaggevers worden gewoond „om te voorkomen ,t deze weer spionnage- dgenten onder de deelnemers trachten té vinden" en om „sensationele berichtgeving te voorkomen". In een artikel in het Ameri kaanse tijdschrift „Colliers" heeft de in Amerika wonende en werkende Duitse deskundige dr. Von Braun een beschrijving gege ven van een eerste vlucht naar de maan, een afstand van 382.000 km, die volgens hem binnen 25 jaar zou kunnen worden onder nomen. De reis zou door een groep van vijftig geleerden ert technici wor den gemaakt met drie raketten van elk 52 meter lengte en 35 m breedte. Een der drie ruimte schepen zou op de maan worden achtergelaten. De expeditie zou zes weken op de maan verblijven. Volgens dr. Von Braun zouden de ruimteschepen ongeveer 33 minuten na de start van een ruimtestation op een afstand van 1720 kilometer van de aarde hun topsnelheid van 31.200 kilometer per uur bereiken. Daar na zouden de motoren kunnen worden uitgeschakeld en zouden de raketten vanzelf naar de maan vallen. De val op de maan zou worden gebroken door remmende raketmotoren, die tien minuten vóór de landing moeten worden ingeschakeld. De expeditie zou, aldus het ar tikel, landen in het gebied „Sinus Roris" of Dewy Bay, ongeveer 1040 kilometer van de maanpool verwijderd. De dagtemperatuur in dit gebied bedraagt volgens dr. Von Braun gemiddeld 4,5 gra den Celcius. Het leven aan boord van de ruimteschepen zou niet tegenstaande de beperkte ruimte niet ongeriefelijk zijn. Het be reiden en nuttigen van voedsel zou echter speciale voorzieningen vereisen. Zo moet het keuken gerei vorzien zijn van magneten om te voorkomen, dat het in de ruimte zou zweven. Al het vaste voedsel zou tevoren klein ge maakt moeten zijn. Dranken zouden moeten worden genuttigd uit plasticflessen. Door in de en GOED-WONEN MEUBELEN flessen te knijpen, zou de drank direct in de mond moeten wor den geperst. De twee ruimteschepen, die r aar de aarde moeten terugkeren, zouden ongeveer 3.636.000 liter hydrazine en veel zuurstof bevat tend salpeterzuur als brandstof meevoeren. De kosten van de brandstof zouden 300 millioen dollar, ongeveer 60 procent van de totale kosten der expeditie, bedragen. Hieronder zou niet begrepen zijn vier milliard dollar voor de bouw van het ruimte station, welks voornaamste doel eerder strategisch dan weten schappelijk zou zijn. Het artikel van Von Braun is het eerste van een serie, waarin een groep geleerden een eerste reis naar de maan zal schrijven. tingen over de niet-zelfstandige gebieden, alles wel beschouwd, ook moesten worden verstrekt door landen, binnen welker gren zen onontwikkelde, volgens de criteria van de V.N. „niet zelf standige" volkeren wonen. De heer Ryckmans zeide, dat België meent, dat, indien het handvest aan België de verplich ting oplegt inlichtingen over de Congo te verstrekken, Bolivia evenezeer verplicht is hetzelfde te doen voor zijn Guarayos-India- nen, de Philippijnen voor Ingorot- stammen en Indonesië voor zijn Dajaks. Over de technische bijstand door de V.N. en de beherende mogendheden zeide de heer Ryck mans, dat de V.N. voor het uit voeren van haar gezamenlijke landbouw-programma's in de we reld over 271 deskundigen be schikken. „België alleen echter heeft reeds 633 landbouwdeskun digen in de Congo", aldus Ryck mans. De wereldbegroting van de V.N. voor deze landbouwhulp aan achtergebleven landen be draagt 6 millioen dollar, die van het Belgisch bestuur voor de Con go voor de landbouwontwikkeling bedraagt 14.600.000 dollar. „Al leen maar vragen, welke hulp de niet-zelfstandige gebieden van de V.N. hebben ontvangen, is alsof men zich een idee omtrent de ver lichting van New-York wil vor men door een onderzoek naar het aantal pakken kaarsen, dat door de „drugstores" verkocht werd. De voornaamste getuige in de zaak van de moord op de Drum- monds, Gustave Dominici, is Don derdag in hechtenis genomen op beschuldiging van het niet verle nen van hulp aan iemand in doodsgevaar. Tijdens het jongste verhoor heeft Dominici namelijk meegedeeld, dat hij het dochter tje van de Britse voedseldeskun dige indertijd nog levend heeft aangetroffen. Zij was dodelijk ge wond door de slagen, die de moor denaar haar met de kolf van zijn geweer had toegebracht. Domini ci heeft niets gedaan om haar te helpen. Volgens de Franse wet staat op het niet verlenen van hulp in een dergelijk geval een gevangenis straf variërend van een maand tot drie jaar en een boete van 12.000 tot 500.000 francs. Een gevangenisstraf van tien maanden met aftrek, waarvan 4 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, eiste de officier van justitie bij de Rotter damse rechtbank tegen de 33-ja rige C. A. de B. te Rotterdam. Zij zou een aantal meubelstuk ken hebben verkocht, die haar waren toevertrouwd. Verder zou zij bij de spaarbank 4761 heb ben opgenomen. Zij gebruikte daarvoor het spaarbankboekje van haar zwager, die dit echter niet wist. De vrouw vertelde schulden ge maakt te hebben met speculaties. Toen heeft zij op afbetaling ge kochte meubelen verkocht, doch ze geraakte steeds dieper in de schuld. De officier van justitie ver klaarde, dat de vrouw er niet over had kunnen spreken met haar man, omdat deze niets meer met haar te maken wilde hebben. Haar raadsman merkte op, dat zijn cliënte naar allerlei uitwe gen had gezocht. Het is een sneeuwbal geworden, waardoor zijzelf is verpletterd. Pleiter vroeg een groter voorwaardelijk gedeelte van de straf. Uitspraak over veertien dagen.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2