Strale de ion ov ergoot tweede bezoekdag de Prins i san Zeeuws-Vlaanderen Prins Bernhard verwierf overal sympathie bij de bevolking WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON-en MAANSTANDEN De tweede dag van het prinselijk bezoek aan Zeeuws-Vlaanderen werd begunstigd door prachtig weer en gedurende de gehele tocht trof men overal waar men kwam, een geestdriftige bevolking, die op spontane wijze haar aanhankelijkheid aan t Oranje huis betoonde. Of men in de dichte bevolkingscentra kwam of langs eenzame wegen, waar slechts 'n enkel huis of boerderij stond, overal trof men de Zeeuws- Vlamingen in groten getale aan, die 't voorbijtrekkend gezelschap toejuichten. op ondei 5.30 16.46 6.44 16.58 Frankering bij Abonnement: Ten^u/cn Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Redactie-adres: Noordstraat 55—57 Terneuzen Telefoon 2510 Na 5 uur 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,20 per kwartaal; per maand ƒ1,75; per week 42 cent. Losse nrs 8 ct. IJE ZEEUW VRIJDAG 17 OCTOBER 1952. 7e Jaargang No. 2167. Verschijnt dagelijks - Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen Advertentieprijs: per mm 12 ct.; minimum per advertentie 1,S0. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 75 cent; iedere regel meer 15 cent. Vermelding: Bureau van dit.Blad, of: Adres Bureau van dit Blad 15 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 11 uur 's Morgens om kwart over acht verzamelden de leerlingen van de-schdlen, behorende tot de kerkdorpen Groenendijk, Kloos- terzande, Terhole en Lamswaar- de, zich op het grasveld voor de woning van de heer H. A. A. baron Collot d'Escury, waar een aubade voor de woning zou wor den gebracht. Meer dan 500 kin deren, kleurig getooid met oran je en vlaggetjes in de hand, ston den ongeduldig te wachten, tot dat de Prins zou verschijnen en opeens stond hij voor hen, bemin nelijk glimlachend, gekleed in een bruin geruit sportpak en met de onafscheidelijke witte anjer in 't knoopsgat. De jeugd was er even stil van, maar zong toen onder leiding van de heer Em. Bleyen- bergh het Wilhelmus en Wij wil len Holland houden. De Prins toonde zich zeer getroffen en on derhield zich met de heer Bleyen- bergh, terwijl hij ook nog even van gedachten wisselde met bur gemeester C. van Hootegem en de wethouders. i Het dochtertje van de heer Frans Kindt bood met nog enkele andere meisjes een fruitmand voor de prinsesjes aan, welke de Prins in dank aanvaardde, waar na hij de meisjes een hartelijke handdruk gaf. Nadat het perso neel van het Kroondomein aan hem was voorgesteld, vertrok het gezelschap via het dorp, waar een grote mensenmenigte stond opgesteld, via Hengstdijk naar Vogelwaarde, waar de hoefijzer- fabriek van de heer Kerckhaert het doel van de tocht was. In Hengstdijk stond de jeugd opgesteld en in Vogelwaarde was het voltallige college van B. W., bestaande uit burgemeester F. A. Hendrikse, de wethouders C. de Cock en D. de Bakker bene vens gemeente-secretaris R.Her mans (wnd.) aanwezig om de hoge gast te begroeten. De harmonie liet vrolijke tonen horen en vervolgens werd het be drijf van de heer Kerckhaert be treden, waar de oprichter de heer H. Kerckhaert, de directeur de heer P. Kerckhaert, de onderwij zer-hoefsmid de heer A. Schieman en diens zoon L. Schieman uit Axel, de heer M. Moerman die 38 jaar, de heer A. van Overmei- ren, die 37 jaar, de heer C. Wentz- ler, die ook 37 jaar en de heren J. Mel en A. de Maat, die 25 jaar in dit bedrijf werkzaam zijn, wer den voorgesteld. Het bedrijf, dat in 1914 werd op gericht, is één der oudste hoef- ijzerfabrieken van Nederland. Daar destijds in verband met be paalde overeenkomsten uit het buitenland geen machines naar Nederland mochten worden gele verd, stond de heer Kerckhaert voor de moeilijke taak zelf iets uit te vinden om te kunnen fa briceren en na lang zoeken geluk te hem dit. In de oorlog 1914— 1918 had men met grote moeilijk heden te kampen. Men slaagde erin een hoefijzer te maken, dat qua model en afwerking beter was dan de toendertijd bestaande hoefijzers. Op de nationale land bouwtentoonstelling te Scheve- ningen behaalde de heer Kerck haert, die inmiddels het diploma leraar-smid had behaald, een eer ste prijs, welke later gevolgd werd door vele andere prijzen. Langzaam maar zeker werd het bedrijf uitgebreid en ondanks de concurrentie hield men stand. Van 1938 tot 1950 werd een hoge productie bereikt ondanks het feit, dat de landbouw gemechani seerd werd. Thans is men op het vóóroorlogse peil gekomen, maar omdat er maar twee fabrieken in BEZOEK AAN DE AFDELING OUD-STRI JDERS B.N.M.O. In de l'Azóte zijn dank zij de welwillendheid van de Belgische directie ongeveer 260 oud-strijders te werk gesteld en de voorzitter van de bond in Zeeland, de heer Paree, vertelde de Prins, dat deze oud-strijders in '47, '48 en 1949 werden aangenomen. Onder hen bevinden zich 120 Indonesië- strijders. Bijna alle oorlogsinvali den in Zeeland hebben een pas sende functie gevonden. Slechts één is nog werkzoekend en hij bracht dank aan de Commissaris der Koningin en het college van Gedep. Staten, dat zo goed had geholpen bij het plaatsen van deze mensen. In Zeeland zijn 77 oor logsinvaliden en 54 weduwen van oud-strijders, die allen verzorgd moeten worden en waarvoor het rijk wel wat meer zou mogen doen. Bovendien werden nog de volgende oud-strijders voorge steld: de heren J. Wolfert, L. van Goethem, A. van Dinteren, J. Verhelst, C. Wauters en A. Maes schalck. DE RECEPTIE IN HET CASINO. Op deze receptie, waar o.a. aan wezig waren Baron De Posson, dr ir Borelli, ir Wats, de heer Van den Berg, ir Gena, ir Ledu- ne en dr Van Looy, benevens hun echtgenoten, werd een heildronk uitgebracht op de Koningin en op de Prins, waarna men zich enige tijd met elkander onder hield. Prins Bernhard onderhoudt zich met de fabriekscommissie van de 1 Azöte. Nederland zijn, is de productie lonend gebleven. De heer A. Schieman gaf vervol gens een uiteenzetting over het bedrijf, dat de moeite van het be zichtigen ten zeerste waard was, waarna vier handgesmede ver nikkelde hoefijzers en vervaar digd door de heer Schieman voor de prinsesjes werden aangeboden door de 6-jarige Artje Schieman. De Prins toonde ook veel .be langstelling voor de behaalde me dailles en informeerde naar de paarden, die hij op tal van foto's in het kantoor aantrof. Vervolgens reed de stoet via Zaamslag, waar autoriteiten en schoolkinderen langs de weg stonden opgesteld, door de Blik- straat naar de l'Azóte te Sluiskil. Onderweg kon de Prins zich van de slechte toestand van deze ver bindingsweg overtuigen. Op de Compagnie Néerlandaise de l'Azó te werd Z. K. H. verwelkomd door Baron De Posson, voorzitter van de raad van beheer, dr ir Borelli gedelegeerd commissaris, ir C. F. M. J. Wats, directeur der fabrie ken, G. P A. van den Berg, admi nistratief directeur en ir Gena, onderdirecteur. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Vrijdagoch tend tot Vrijdagavond. Ochtendmist. In de ochtend plaatselijk mist, overigens droog weer met over drijvende wolkenvelden. Zwakke veranderlijke wind. Ongeveer de zelfde temperaturen als gisteren. ZATERDAG 18 OCTOBER. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden v.m. 1.25 2.00 2.40 2.50 n.m. 1.28 2.03 2.43 2.53 Met de fabriekscommissie, be staande uit de heren Compiet, Maes, Baveko, C. Dieleman, Drab- be, C. P. Dieleman, Stockman, Ruts en Van Tiggelen, werd door Prins Bernhard van gedachten gewisseld over de verschillende arbeidersproblemen, waarbij de heerv Compiet pleitte voor meer woningen, invoering van het 4- ploegenstelsel, instelling van een pensioenfonds en plaatsing van de arbeiders in een betere loon- klasse, hoewel hij toegaf, dat de directie zeer welwillend was, maar gebonden aan de voor schriften van haar opdrachtge vers. Ook het college van B. en W. van Axel, burgemeester P. L. D. J. van Oeveren, de wethouders P. J. van Bendegem en C. de Putter en de gemeente-secreta ris J. L. J. Maris, waren op de receptie aanwezig. Door de president van de Com pagnie Néerlandaise de l'Azóte, Baron De Passon, werd de Prins een fraaie rijzweep aangeboden, die hij dankbaar aanvaardde. MAAN ZON op onder Oct. 17 7.08 17.42 18 7.10 17.40 Men maakte een rondgang over het terrein en bezocht vervolgens de verschillende fabrieken, waar de Prins altijd even tijd vond om zich met verschillende arbeiders te onderhouden, waarbij hij infor meerde naar hun problemen. In de watergasfabriek werden ir Volpi en de heren Joppe en Van Langevelde aan hem voorgesteld, in de Linde-Synthese de heren ir Van Melle, ir Meyburg, ir Vivanti, De Rooy, Lioen en Van Akkeren in de salpeterzuurfabriek ir Geer ling en de heren De Caluwé en Timmerman, in de zwavelzuur- ammoniakfabriek de heren Tjeb bes, Houtzager en Onderbeke, in de zwavelzuurfabriek de heren ir Speckens, Hardeman, Molducci en Snap, in de electrische cen trale ir Den Hartog en de heren Goethals, Helmendach, Wullems en Van Daele, in de werkplaats de heren Toffoli, Aarssens, Ger- rits, Van Es, Marquinie en De Roos. NAAR WEST ZEEUWS VLAANDEREN. Na een hartelijk afscheid ver trok men via Philippine en IJzen- dijke, Schoondijke naar Oostburg, waar zich een enorme mensen menigte rondom de markt had verzameld. Men stond hier soms tien en meer rijen dik, maar dank zij de voorzorgsmaatregelen der rijkspolitie was alles keurig ge regeld. TE OOSTBURG Burgemeester mr K. Hoekze ma heette de hoge gast welkom, terwijl hij vergezeld was van de wethouders J. H. van Kampen en A. P. Modde, benevens gemeente secretaris P. A. Bril. Nadat de bestuursleden van de vereniging tot verbetering van het rundvee de heren M. de Bruij. ne uit Zuidzande en A. Buijck- Talloen uit Waterlandkerkje wa ren voorgesteld, maakte de Prins kennis met de bestuursleden van de fokcentrale voor West Zeeuws Vlaanderen, de heren C. F. Ver- craaye, Aardenburg; L. C. Plad- det, Zuidzande; P. M. van Iwaar- den, Cadzand; C. C. B. Tas, Wa terlandkerkje; Adr. Brakman, Nieuwvliet; C. Sturtewaegen, Eede; J. F. Dekker, Biervliet; Ph. Haverbeke, IJzendijke; J. J. Mog- gré, Schoondijke; R. A. F. Wijf fels, St. Kruis en D. Luteijn-Cij- souw, Zuidzande, benevens met de bestuursleden van de paarden fokkersvereniging „Rust Roest" H J Aernoudts, Sluis; Joh. de Feijter, Schoondijke; Arn. de Mil- liano, Waterlandkerkje; Alph. Temmerman, Hoofdplaat; C. van Hoeve, Groede; A. P. Risseeuw, Oostburg; Mare. de Dobbelaere IJzendijke; A. P. Modde, Oost burg en Mare. Dhoore, Sluis. Ook de burgemeester van Wa terlandkerkje, de heer M. Ver- brugge, de leden der keurings commissie R. J. van Waes en M. Kleinepier en de rijksveeteeltcon- sulent ir W. L. Harmsen uit Mid delburg waren aanwezig en wer den aan Z.K.H. voorgesteld. Een rondgang langs de opge stelde dieren overtuigde de Prins van de uitmuntende kwaliteit van de Zeeuwse paarden en van het Zeeuwse stamboekvee, waarvan aanwezig waren: Paarden: Vierspan le prijs Nat. Tentoonstel ling, achtereenvolgende malen. Eig. Mare. de Dobbelaere, IJzen dijke. Vierspan le prijs Nat. Tentoonstel ling, achtereenvolgende malen. Eigenaars A. Salomé, Groede, A. VerhageHoste, Schoondijke. Vierspan 2e prijs Nat. Tentoonstel ling. Eig. Gebr. De Milliano, Wa terlandkerkje. Kampioen-merrie Nat. Tentoon stelling 1952. Eig. Joh. de Feijter, Schoondijke. Kampioen-merrie Nat. Tentoon stelling 1948. Eig. C. den Hamer, Schoondijke. Tweespan le prijs Prov. merrie keuringen 1952. Eig. Alph. Tem merman, Hoofdplaat. Merrie le prijs Nat. Tentoonstel ling 1952. Eig. C. Almekinders, Retranchement. Merrie le prijs Nat. Tentoonstel ling 1952. Eig. G. van de Vijver, Biervliet. Merrie met afstammelingen 2e pr. Nat. Tentoonstelling 1952. Eig. Arn. de Hullu, Schoondijke. Het eindproduct van de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek voor de verzending gereed. 1952, eig. P. v. Cruijningen, Zuid- zsindc Rika 8 189258 K.S., kamp. Biervliet 1952, eig. P. Boerjan, Biervliet. Juliana 36 240275 S., kamp. Re tranchement, eig. J. Poissonnier, Retranchement. Vera 226164 S., le prijs 1952, eig. J. de Rijcke, Sluis. Anna 189129 S., le prijs 1952, eig. Cam. Dierckx, Schoondijke. Geertje 189116 K.S., le prijs 1950, eig. A. van Gijs, Biervliet. Mina 2 142932 K.S., le prijs 1950, eig. A. Buijck, Waterlandkerkje. Gretha 173463 R., le prijs 1952, eig. Jac. Basting, Zuidzande. De vierspannen werden voorge leid en maakten een galop over het terrein, terwijl de harmonie vrolijke muziek speelde en de schoolkinderen zongen en juich ten. Speciaal de aanwezige Am- bonnezen werden door de Prins met een handgebaar begroet. In hotel Mabesoone werd ver volgens een kopje koffie gedron ken, waarna men naar Aarden burg reed. TE AARDENBURG Rundvee: Lea 155329 K.S., kampioene 1952, eig. Rich, de Rijcke, Aardenburg. Melda 226145 K.S., le prijs 1950, eig. W. Dekker, Retranchement. Bea 189010 S., kampioene 1951, eig. C. F. Modde, Oostburg. Irene 128329 K.S., res.-kamp. 1951, A. P. Kools, Zuidzande. Reintje 7 208350 K.S., res. kamp. Baron De Posson, president van de Compagnie Néerlandaise 1' Azöte te Sluiskil biedt de Prins een rijzweep aan. de Hier stond op het bordes van het gemeentehuis burgemeester J. M. A. C. van Dongen met de heren P. J. Roozen, hoofd der R.K. school te Eede; W. Timmer mans, hoofd der openbare school; E. S. Cuelenaere, hoofd der R.K. school; zuster Gerardo, hoofd der R.K. meisjesschool; A. Mod de, leider der R.K. verkenners- groep, I. Maas, leider afd. Aar denburg der Ned. padvinders; M. de Smit, gidsenleidster en W. Bruijnooge, dirigent der konink lijke Aardenburgse fanfare, on der wiens leiding het Wilhelmus werd gespeeld. De schooljeugd liet zich niet on betuigd, waarna de Prins zich te rugtrok om de lunch op het raad huis te gebruiken. De pers en de politie kwamen in „De Rode Leeuw" bijeen, waar de heer G. Ballintijn namens de Zeeuwse pers de heer Rebel van de regeringsvoorlichtingsdienst bedankte voor zijn medewerking. Na de lunch werd een bijeen komst op het stadhuis gehouden, waar vele personaliteiten uit West Zeeuws-Vlaanderen tegenwoordig waren, waaronder de wethouders C. Sturtewaegen en C. A. Mabe soone, de raadsleden mevrouw E. J. van den Broeckede Man, E. Buijck, G. P. H. Wijffels, L. van Belleghem, A. L. L. Blondeel, A. I. Catsman, A. Paridaen, J. J. Rosseel en J. F. Rijckaert, de ge meentesecretaris J. M. Paridaen, de districts-commandant rijkspo litie, dirigerend officier der Rijks politie 3e kl. W. H. van Ballegoij- en de Jong, A. van de Putte, le raar vlassersschool, de vlassers A. van Damme, C. Martinet, Th. Herman, P. C. van Helsland, C. van Bellegem, vlasser en voorzit ter N. C. B„ Joh. de Feijter, voor zitter ,C. B. T. B„ M. de Bruijne, voorzitter Z. L. M., J B. Becu, voorzitter Stichting voor de Land bouw, C. Vercraeije, voorzitter fokcentrale, F. A. van Rosevelt, voorzitter burgemeesterskring W. Zw.-Vlaanderen, ver. van burge meesters, secretarissen en ont vangers in het v.m. 4e district, C. M. van den Broecke, dijkgraaf waterschap ,,Het Vrije van Sluis drs M. C. Verburg, directeur eco- nomisch-technologisch instituut, J. Mijs, notaris, vertegenwoordi ger Nederlandsche Bank, Chr. Grauw, direct, busonderneming S. B. M., mevr. M. van Cruijnin gen, voorzitster bond van platte landsvrouwen, mevr. C. Catsman, voorzitster Chr. plattelandsvrou wen, mevr. S. M. M. van Dongen, vertegenwoordigster R. K. vrou wen, en mevr. C. MijsSturm, voorzitster U. V. V. De heer Cam. van Bellegem sprak over de moeilijkheden in de vlasindustrie in verband met het gebrek aan arbeidskrachten verschil van loon in België en hier waarbij hij wees op het feit, dat zwart door vele vlassers nog 30 van het loon boven het in het collectief arbeidscontract vastgestelde loon wordt uitbe taald, omdat men anders zonder personeel komt te zitten. Hij vroeg de aandacht voor de PZEM- tarieven die te hoog worden ge acht en vroeg de uitvoer van stro- vlas naar België te willen bevor deren. De dijkgraaf van het Vrije van Sluis, de heer C. M. v. d. Broecke, wees erop, dat dit waterschap on der moeilijke omstandigheden verkeert, omdat het de zorg heeft voor 23 km zeewering, 1500 km waterleiding en 600 km wegen. Hiervoor is kapitaal nodig, dat uit subsidies verkregen moet worden. Steun van de regering en de provincie achtte hij onmisbaar, omdat de polderlasten niet meer verhoogd kunnen worden en nu al te zwaar op de streek drukken. Door het ontbreken van finan ciën ontstaat stagnatie in het werk, dat van groot belang voor W Zeeuws Vlaanderen is. Nota ris J Mijs roerde het probleem van liet Belgisch en Frans grond bezit aan en de regeling van de in de oorlog geleden schade. Met België is een oplossing bereikt, maar met Frankrijk niet, zodat hij met klem aandrong, dat er iets gedaan zou worden, om de pachters te helpen, daar deze voor grote moeilijkheden zitten. Onder grote hilariteit merkte de Prins op: „Ik ga morgen naar Parijs". Wie weet of Z.K.H. mis schien niet de gelegenheid vindt dit probleem onder de aandacht werd in Aardenburg afscheid ge nomen en reed men naar EEDE, waar de nieuwe vlasroterij van de coöp. vereniging „Vlasserswel zijn" werd bezichtigd. Hier waren o.a aanwezig B. en W. van Aar denburg en de bestuursleden M. de Smet, C. Staelens, R. Nobus, P. Melens, G. Lampaert, A. de Croock, J. P. Roozen en Ph. van Graefschepe van de diverse vlas sersorganisaties. Wethouder Sturtewaegen, zelf vlasser van beroep, gaf een uit eenzetting over het bedrijf en de mogelijkheden. Onder de leiding van de heer P. J. Hermie speelde de muziek vereniging „Elk naar zijn krach ten" het Wilhelmus en marsmu ziek, terwijl ook de bevolking van Eede en inwoners van naburige Belgische dorpen hun medeleven met het prinselijk bezoek toon den. Vervolgens reed men via Aar denburg, Oostburg, Waterland- kerkje, IJzendijke en Sluiskil naar Terneuzen, waar men om 3 uur precies arriveerde. Overal langs de weg stond de bevolking geschaard om de Prins toe te juichen en in Terneuzen had zich bij de plaats, waar de „Prins Wil lem I" zou afvaren, een grote menigte verzameld. VERTREK TE TERNEUZEN. Burgemeester mr P. H. W. F. Teilegen; de wethouders J. den Hamer en M. de Vos, gemeente secretaris A. J. Dees benevens de Een technische bespreking tijdens het bezoek van Prins Bernhard aan de Eerste Nederlandsche Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek. Van rechts naar links: Prins Bernhard, H. A. A. Baron Collot d' Escury, voorzitter, W. de Feijter Czn, bestuurslid, ir. R. H. van Krevelen, directeur, A. E. C. Kruysse, secretaris E. N. C. B. S. van de Franse autoriteiten te brengen. Ir G. Dikötter, directeur der waterleidingmij en burgemeester B. Truffino, president-commissa ris wezen erop, dat er wel critiek op deze maatschappij is en mis schien niet geheel ten onrechte, maar dat men moeilijk zit, omdat er gebrek aan water is. Er wor den plannen voorbereid om met een voorstel voor de oplossing van deze moeilijkheden te komen, maar de uitvoering zal geld kos ten, zodat de regering iets zal moeten doen om uit de impasse te komen. De Prins informeerde belang stellend, of dan de tarieven ver laagd kunnen worden, waarop men bevestigend antwoordde. Ook het probleem van het af valwater werd onder de loupe ge nomen, waarvoor tot heden geen afdöende oplossing werd ge vonden. Burgemeester F. A. van Roose velt vroeg vervanging van de noodwoningen door permanente woningen en tevens oplossing van het probleem van de binnen haven in Breskens, waarmede de industrialisatie van W. Z. Vlaan deren staat of valt. Na nog een kort samenzijn Terneuzense harmonie waren aanwezig om de Prins te begroe ten, terwijl padvinders en zeever kenners, tal van jeugdverenigin gen en de scholen een haag naar de boot vormden. In gezelschap van vele autori teiten, waaronder de burgemees ters van Terneuzen, Westdovpe, Axel en Sas van Gent werd afge varen. Namens de pers werd dank ge bracht aan de Commissaris der Koningin voor de welwillende medewerking, die hij had ver leend aan de journalisten, die de tocht hadden meegemaakt. NAAR HET VLIEGVELD TE WOENSDRECHT. In Hoedekenskerke stonden burgemeester mr H. J. M. Stieger met zijn wethouders de heren M. Steyn en Jac. Beulens benevens de gemeente-setretaris de heer M. v. d. Have en vele anderen ge reed om de Prins te begroeten, die per auto naar Woensdrecht reed om vervolgens per vliegtuig te vertrekken. Dit prinselijk bezoek heeft voor Zeeuws-Vlaanderen zeker vruch ten afgeworpen en iedereen zal er een prettige herinnering aan be waren.

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 1