Dc gratieverlening aan Lages Ongeschoolde arbeiders verhuizen naar industriegebieden BATIG SALDO Bezoek van Prins Bernhard aan Zeeuws-Vlaanderen Interpellatie-Burger in de Timede Kamer Maakt het spiegelbeeld U ongerust? Verhaal van de Zuidhollandse eilanden Dapperheidsonderscheidingen toegekend TAFELREDE VAN DE HEER Ir HORSTMANN. Mijnhardtjes: sterke VERJONG DAN UW UITERLIJK WEER! Parade in Japan Landbouwhervormingen in Italië Koningin Elizabeth van Engeland in 1954 naar Australië Verklaring van Solandt Bijzondere toelage voor straaljager-vliegers op Churchill over „vredespoging hoog niveau HENK VAN HEESWiJK (Vervolg van pag. 1.) Ook over het fabricageproces vertelde de heer Van Krevelen enkele interessante dingen, waar bij bleek, dat men al over de voor oorlogse^ productie van 1700 ton per dag heen is en nu werkt naar een productie van 2000 ton te ver werken bieten. Het coöperatieve systeem van de fabriek heeft het mogelijk ge maakt, dat met eigen geïnves teerd kapitaal deze productiever hoging werd bereikt. Belangstellend informeerde de Prins naar het afzetgebied van het eindproduct, waarbij bleek, dat de witte suiker geheel in Ne derland wordt afgezet, speciaal in Zeeuws-Vlaanderen en de be volkingscentra zoals Rotterdam Den Haag etc. De suikerpulp gaat als krachtvoer naar Nederland en België. De natte pulp wordt voor 2/3 naar België geëxporteerd, de melasse gaat naar de spiritusfa briek te Bergen op Zoom en de schuimaarde wordt in Zeeuws- Vlaanderen voor de grondverbete ring gebruikt. Met een bezichtiging van het enorme fabriekscomplex werd dit bezoek besloten. Bespreking met Dagelijks Be stuur der Kamer van Koop handel en Fabrieken. Alsnu vond ten huize van de heer ir C. A. L. Horstmann, voor zitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Zw.- Vlaanderen, een bespreking plaats, waarbij tegenwoordig wa ren met de voorzitter de heren H. A. A. Baron Collot d' Escury, te Kloosterzande, Hub. A. M. A. de Meijer, te Terneuzen, D. Lu- teijn, te Oostburg, P. Blommaert, te St Jansteen, en de secretaris de heer A. Hendrikse, te Terneu zen. NAAR HULST. Na afloop van deze bespreking gipg het in snel tempo via Axel, waar in de kom der gemeente langzaam werd gereden, naar Hulst, waar het gezelschap om streeks 8 uur arriveerde. Z. K. H. Prins Bernhard werd hier op het gemeentehuis ont vangen door burgemeester B. A. Th. M. Truffino, vergezeld van de wethouders P. Warnier en F. A. M G. de Meurichy. Óp de markt had zich een grote menigte ter begroeting verza meld. Vanaf de pui van het stad huis luisterde het hoge gezel schap naar de Kon. Harmonie, die een serenade bracht. DE MAALTIJD. Met klem pleitte de heer Horst mann voor de opleiding van vak lieden. Hij wees er op, dat in Nederland een instituut ontbrak voor de opleiding van top-figuren in de industrie, zulks in tegenstel ling voor de bezetting van mid delmatige functies, waarvoor op ruime wijze in de opleiding is voorzien. Ook de opleiding van het lager personeel laat nog veel te wensen over. Onder grote instemming verze kerde spreker dat „onder" de Schelde volbloed Nederlanders wonen, van harte trouw aan het Huis van Oranje. DANKWOORD BERNHARD. VAN PRINS Mr. J. A. W. Burger (Arb.) heeft gisteren in de Tweede Ka mer de minister van Justitie ge ïnterpelleerd naar aanleiding van het feit, dat de doodstraf van de oorlogsmisdadiger Willy Lages door gratie is veranderd in le venslange gevangenisstraf. Prins Bernhard verklaarde dank baar te zijn voor de ontvangst en zeide niet hier is gekomen om uitsluitend belangstelling te to nen. maar omdat de problemen, waar Zeeuws-Vlaanderen mee worstelt, hem zeer ter harte gaan. Hij verzekerde zijn best te zullen doen voor de oplossing van de problemen van dit prachtige stuk Nederland. Na de maaltijd werden in de Burgerzaal van het stadhuis vele vooraanstaande figuren uit han del en industrie en de leden van de gemeenteraad van Hulst aan Z K. H. voorgesteld met wie de Prins zich op beminnelijke wijze onderhield. Onder de aanwezigen bevond zich ook een oud-strijd- der van de Prins, dr Casparie, destijds commandant van het ba taljon Zeeland. Om 10 minuten over half elf vertrok Prins Bernhard naar Kloosterzande om ten huize van H. A. A. Baron Collot d' Escury te overnachten. Besluiten wij met een woord van lof te brengen aan de Rijks politie, die op voorbeeldige wijze had gezorgd, dat zich tijdens de tocht geen enkele verkeersmoei- lijkheid voordeed. Bij kon. besluit zijn opnieuw dapperheidsonderscheidingen toe gekend aan Nederlandse militai- of burgers, die zich in het in Indonesië moedig Aan de door de Kamer van Koophandel in het pas gerestau reerde stadhuis van Hulst aange boden maaltijd, waaraan deelna men Z. K. H. Prins Bernhard, dr F. A. de Graaff, particulier secre taris van Z. K. H., Jhr mr A. F. C de Casembroot, Commissaris der Koningin, H. A. A. Baron Collot d'Escury, kamerheer in buitenge wone dienst van H.M. de Konin gin, de districtscommandant der Kon. Marechaussee kapitein D. F W Haas, de leden van Gede puteerde Staten de heren C. Ha melink, A. L. S. Lockefeer, A. Schout, mr dr A. J. J. M. Mes en de griffier der staten mr J. M. Pi laar, burgemeester B. A. Th. M. Truffino, wethouders P. Warnier en F. A. M. G. de Meurichy en de gemeentesecretaris J. F. van Denderen. Verder de heren P V M Vercauteren, voorzitter N. C. B„ C. de Putter, voorzitter C B T. B„ J. W. Scheele, lid Dag. bestuur Z. L. M., en de leden van de K. v. K„ t.w. de heren: Ir C. A. L. Horstmann, H. A. M. A. de Meijer, D. Luteijn, P. Blommaert, R F van Acker, P. J. van Bende- gém, J. J. Brugge, A. J. Cambier, I. J. van Dalen, ir J. F. Denie, E. A. van Dorsselaer, E. P. Fassaert, C Hamelink, G. Jacobs, J. F. de Klerk, M. L. van Liere, G. J. W. van der Peijl, P. C. Roest, C. J. Seghers, Ph. A. de Vuijst en de secretaris de heer A. Hendrikse en als vertegenwoordiger van de pers de heer G. Ballintijn, heeft de voorzitter, ir Horstmann aller eerst een dronk ingesteld op H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins men, het verschil in loonpeil in Bernhard. In zijn tafelrede betuigde hij zijn dank voor het bezoek van Prins Bernhard. Niet alleen om diens interesse, maar ook omdat hij de specifiek Zeeuws-Vlaamse pro blemen bestudeert en tot een op lossing tracht te brengen. Spr. wees hierbij op de geografische ligging van Zeeuws-Vlaanderen, de uitzonderlijke vervoersproble-j men, het verschil in loonpeil in j België en Nederland, waardoor het moeilijk is Belgische arbei ders aan te trekken. Spreker wees op de wensen van de Zeeuws-Vlaamse bevolking ten aanzien van de veren. Verder vestigde de heer Horst mann de aandacht op de ver- voersbepalingen in België, die het de Nederlandse vervoerders on mogelijk maken in België werk zaamheden te verrichten, terwijl de Belgische en Duitse vervoer ders vrij'elijk is toegestaan in Ne derland hun bedrijf uit te oefenen. Vervolgens wees spreker op de hoge tarieven der P. Z. E. M., waardoor de stroom in Zeeuws- Vlaanderen 50 duurder is dan in overig Nederland en de hoge tarieven voor het drinkwater der Z.-Vl. Waterleiding Maatschappij. Verder bracht spreker onder de aandacht dat de handeldrijvende middenstand gevaar loopt in gro te moeilijkheden te geraken, wan neer de vestigingwet bedrijven wordt aangenomen. ren verzet of hebben gedragen. Het betreft hier allereerst land genoten, die als marconist van een geheim radiostation verbm- dingen onderhielden met het cen traal bureau van een belangrijke inlichtingendienst en in de mees te gevallen ook met het bureau inlichtingen te Eindhoven, van December '44 tot medio Februari 1945 Het kruis van verdienste is o.m- toegekend aan de voorm. dpi sergeant H. J. van t Hoff te 's-Hertogenbosch en aan dc dpi. sergeant P. Neve te Middelburg die de ziel van de radiodienst in Zeeland wordt genoemd). Voor moedig en beleidvo. op treden in de staf of in districten van de ordedienst in Zeeland verwierven het kruis ven ver- dienste de res. kapitein P. de Kam te Grijpskerke; de voorm tiid. res. Ie luit. J. Antheumsse te Rotterdam; de res. Ie luit. van de Nationale reserve C. Antheu- nisse te Vlissingen; de heer H. Bakker te Hazerswoude, de heer D C. Louwense, burgemeester van St. Maartensdijk en de heer M. J. Davidse te Hengelo. Mr. Burger dankte de Kamer, dat men hem op korte tijd de interpellatie had toegestaan. Hij noemde het bevreemdend, dat de heer Gortzak (CNP) bij de be raadslaging naar aanleiding van de gratieverlening geen interpel latie had aangevraagd. Wenst de heer Gortzak misschien geen op heldering op korte termijn, om dat daardoor een reden tot agi tatie zou verdwijnen? De heer Gortzak protesteerde in tal van interrupties tegen deze beschul diging. De heer Burger herinnerde aan de „oceaan van leed", die Lages over Amsterdam en Nederland heeft gebracht. Deze grootste oorlogsmisdadiger is nu aan zijn gerechte straf ontkomen. In het regeringscommuniqué naar aan- leiding van de gratieverlening wordt de verandering van dood straf in levenslang gemotiveerd door 2 gronden: de feiten zijn meer dan 7 jaar geleden gepleegd en de einduitspraak is reeds 2 jaar geleden gevallen. Waarom, zo vroeg mr Burger, hebben de berechting en de beslissing op het gratieverzoek zo lang op zich laten wachten? Spr. wilde verder weten, of de omzetting van de doodstraf in levenslang is gebeurd overeen komstig de richtlijnen van het gratiebeleid. Is de minister be reid deze richtlijnen aan de Ka mer bekend te maken, nu er geen executies van doodvonnissen meer te wachten zijn? Spr. waar schuwde voor „verkrachting" van het instituut der gratie. De heer Burger informeerde, of de minister bij zijn gratiebeslis sing misschien in een morele dwangpostie verkeerde. We we ten allen, dat de berechting van oorlogsmisdadigers na de bezet ting niet is gebeurd overeenkom stig de beloften van de Londense regering, zo zei hij. „Thans staan wij aan de ruïne van het na-oorlogse berechtings- beleid". Sprekers laatste vraag luidde: Is de minister niet van oordeel, dat de gratieverening aan Lages gezien moet worden als de consequentie van het na oorlogse beleid en dat dit beleid daarmee is veroordeeld?" van hen, die gratie hebben gekre gen van de doodstraf. Met de richtlijnen, welke van begin 1946 dateren, is de gratie verlening aan Lages niet in over eenstemming geweest. Gezien de mogelijkheid, dat nog verdere doodvonnissen ge veld zullen worden, kan de minis ter de richtlijnen niet bekendma ken. Hij zal die echter op de grif fie der Kamer deponeren ter ver trouwelijke kennisneming door de leden. Ten slotte betoogt de minister, dat deze gratieverlening niet te zien is als een consequen tie van het na-oorlogse gratie-be- leid. De heer Burger heeft hierna ge. repliceerd. Hij zegt het ermede eens te zijn, dat er continuatie in het gra tiebeleid moet zijn, maar consta teert, dat hier zich een consequen tie voordoet van de grote mate van ruimte, die de minister heeft in zulke gevallen. Bij spr. bestaat twijfel of dit juist is. Volgens spreker lieeft men van het be gin af het onjuiste beleid ge voerd tienduizenden op te pakken op alle mogelijke lichte aanwij zingen. Daardoor moest een chaos ontstaan in de berechting. komt doordat de Amerikanen de ze lieden weer wil gebruiken in een toekomstige oorlog. Freule Wttewaal van Stoetwe gen (C.H.) meent met de minister dat de tijd van de veroordeling te lang achter ons ligt om tot exe cutie over te gaan. Het is goed, dat de minister zo snel de knoop heeft doorgehakt. De heer Oud (V.V.D.) vraagt wat nu precies de betekenis is van 't gratierecht. Hij beschouwt daarbij de kroon als de hoogste rechter. In het algemeen kan spr. het wel met de minister eens zijn. Het gevaar van deze gratie verlening is, dat men bij een on verhoopt volgende bezetting deze heer weer tot een bruikbaar in strument zal maken. Tien tegen één, dat Lages op de duur weer vrij komt. Deze gratie verlening is op onvoldoende wijze verleend. De heer Zandt (S.G.P.) is op grond van Gods woord van me ning, dat de gratie niet had mo gen worden verleend. Het recht verjaart niet en deswege had het vonnis moeten worden voltrok ken. De heer Bruins Slot (A.R.) be grijpt de argumenten van de mi nister, al betreurt hij, dat de gra tie is verleend. De heer Burger neemt aan, dat deze minister Lages niet op jaren zal stellen, maar welke waarborg is er, dat het later niet zal gebeu ren? Spr. wil van de zijde der Ka mer grotere zekerheid. De heer Peters (K.V.P.) acht de verdediging van minister Donker sterk. Hij zal dus niet op bijzon derheden ingaan, maar acht het geval-Lages een waarschuwing tegen systemen, die de christelij ke naastenliefde miskennen of tot een caricatuur maken. Op grond van die christelijke naastenliefde is spr. tegenstander van de doodstraf. De levenslange gevan genisstraf beschermt de maat schappij voldoende tegen misda digers. Op andere gronden dan 1 de minister is spr. het dus eens met de gratieverlening. Echter zal sprekers fractie onder geen beding bereid zijn toe te staan, dat Lages ooit in vrijheid zal worden gesteld. De heer Gortzak (CNP) gispt de houding van de heer Burger, die zich in sprekers plaats drong om een interpellatie te houden. De héér Burger trad op uit con currentiezucht. Spr. noemt Lages de grootste aller schurken, die nimmer recht kon doen gelden op gratie. Zo wordt het gespuis, dat ons volk terroriseerde, behandeld, hetgeen De heer Haken (C.N.P.) zegt dat ons volk verbitterd is door deze gratieverlening. Het minste dat men kan verlangen is de ga rantie, dat Lages zijn leven lang achter de celdeuren blijft. Bij motie vraagt spr. een wettelijke voorziening ten deze. Deze motie vindt geen voldoende ondersteu ning. Minister Donker dupliceert. Hij kan niet onderschrijven, dat de protesten tegen de gratieverle ning uit brede kringen komen. De communisten hebben hier de leiding. Zo waren onder de 20 on dertekenaren van het manifest, om op te wekken tot de demon stratie te Amsterdam, 14 notoire communisten. De minister ging hierna in op de argumenten van de heer Oud. Voor spreker was in de eerste plaats de vraag, of de overheid goed zou doen het von nis nog te voltrekken. De onze kerheid voor Lages heeft voor hem niet zozeer gegolden. Een wettelijke regeling om Zekerheid te verkrijgen, dat men sen als Lages nimmer in vrijheid komen, zou onjuist zijn, omdat er personen zijn, voor wie het rede lijk is, dat zij niet levenslang zit ten. Ook zou een dergelijke rege ling in strijd zijn met de grond wet, omdat het recht van gratie aan de koning toekomt. De enige waarborg is gelegd in de ministe riële verantwoordelijkheid. De vergadering wordt hierop gesloten. piin®kou- en griepbestrijders Doos 41 cent - Koker 8Q cent Menige vrouw, die des ochtends in de spiegel kijkt, voelt een schaduw over Te Tokio is een parade gehou den, waaraan 4000 in kali ge klede leden van de „strijdkrach ten vooir de nationale veilig heid", de nieuwe naam van de Japanse nationale politiereser- ve, deelnam. Premier Josjida verzoent nei Japanse volk deze strijdkracht ziin morele steun te geve^- Thans bestaat deze strijdkracht uit 110.000 man, gewapend met bazoeka's, machinegeweren tanks en zware artillerie. De meeste Japanners noemen de strijdmacht thans reeds óe~ ger" Premier Josjida zeide, dat zü de „hoeksteen" van een toe komstig leger kon worden. De kwestie van al of niet herbewa penen was echter een zaak van het Japanse volk. MINISTER DONKER AAN HET WOORD. De minister van Justitie, Mr Donker/ meende dat het Neder landse volk over het algemeen heeft begrepen, in welke moeilij ke positie hij stond ten aanzien van de gratie-verlening aan Lages. Spr. herinnerde aan de misda den, waaraan Lages door de rech ter is schuldig gevonden: de dood van 268 gearresteerde Nederlan ders, Silbertanne-moorden op 6 Nederlanders, de vergassing van 70.000 Joodse landgenoten en nog vele andere misdaden. Lages was niet de correcte politieofficier, die zich niet vergreep aan zijn slachtoffers. Zo willen enkelen hem wel eens voorstellen, maar dat is volkomen onjuist, zei de minister. Ten bewijze hiervan ci teerde spr. getuigenverklaringen uit het dossier-Lages. „Ook ik ben van mening, dat Lages een van de ergste oorlogsmisdadigers is geweest en dat hij de doodstraf heeft verdiend. „Het zou goed zijn, als men in West-Duitsland aan deze misdaden eens zou den ken in plaats van steeds agitatie te voeren voor de vrijlating van Duitsers door Nederland. E>e mi nister verklaarde, dat hij bij zijn overwegingen de aandrang van Duitse zijde buiten beschouwing heeft gelaten. „Deze Duitse in menging beschouw ik als een be treurenswaardig tekort aan schuldbesef bij de Duitsers ten aanzien van de ellende, die Duit se oorlogsmisdadigers over Ne derland hebben gebracht". gelijkse behandeling met Castella Schoon- heidszeep. Het rijke, geurige schuim van deze zachte zeep dringt diep door in de Doriën en ver wijdert daaruit al het stof en irestjes make-up. Ontsierde plekjes verdwijnen, want te grove poriën sluiten zich opnieuw. Tegelijkertijd wordt de huid gesterkt doar de fijne oliën, reeds na één week verrassende resul taten en deze schui mende bron van schoonheid kost U slechts 32 ct Maar als U tóch een schoonheids kuur begint, vergeet dan cok Uw tanden niet. Niets is char manter dan een la chende vrouw, die parelwitte tanden toont. Ongeveer 1000 landloze boeren hebben nabij Syracuse op Si cilië onbebouwde grond bezet, die eigendom is van een maat schappij, waarvan een Sicili- aanse prins de voornaamste aandeelhouder is. De bezetting was symbolisch bedoeld, als protest tegen een besluit van het regionale Si- eiliaanse parlement om deze gronden uit te zonderen van het agrarisch hervormingsplan. Toen de politie verscheen trok ken de boeren zich schreeu wend en zingend terug. De Italiaanse regering heeft meegedeeld, dat 57.458 ha cn- bebouwde grond zullen worden verdeeld onder landloze boeren in Zuid- en Midden-Italië en op het eiland Sardinië als onder deel van een groot hervormings plan. Koningin Elizabeth van En geland en prins Philip zullen in het begin van 1954 een bezoek brengen aan Australië, aldus is door het „Buckinghampaleis" bekendgemaakt. Het koninklijk paar zal in De cember 1953 uit Engeland ver trekken, het grootste deel van de maand December in Nieuw- Zceland verblijven en daarna Australië bezoeken tot begin April. De koninklijke reis naar Australië is reeds tweemaal uit gesteld. De eerste maal wegens ziekte van wijlen koning George VI, de tweede maal, aan het be gin van dit jaar, toen koningin (toen nog prinses) Elizabeth en prins Philip hun reis naar Australië in Kenia, moesten on derbreken wegens het overlijden van koning George. haar dag vallen. Zij maakt zich ongerust over haar huid. Een ongerustheid, die gelukkig onno dig is. Want een ga ve, jonge gelaats huid is binnen het bereik van iedere gezonde vrouw! Een snelle en doel treffende schoon heidskuur is een da- die de Castella Schoonheidszeep be vat. Castella schoon heidszeep geeft Gebruik dus de Cas tella tandpasta, die U reeds na één keer poetsen, prachtige witte tanden geeft! Enige tijd geleden zijn onge veer 60 gezinnen uit Emmen naar Alblasserdam verhuisd. De gezinshoofden zijn daar tewerk gesteld op de kabelfabriek. Deze overplaatsing geschiedde ter leni ging van de grote werkloosheid, die in Z-O. Drente heerst. Er zijn verschillende gebieden in ons land, waar de werkeloos heid zeer groot is. Als remedie tegen deze „kwaal" hoort men allerwegen de roep om indus trieën. Maar dit is in alle geval len niet nodig, want ons land kent ook nog zijn gebieden, waar gebrek heerst aan arbeidskrach ten Enkele van die gebieden zijn verhuizing de beschikbare ar beidskrachten meer rationeel over het land te verdelen. Een poging hiertoe wordt mo menteel ondernomen, doordat extra-bouwvolume wordt gege ven aan gemeenten in gebieden, waar een tekort is aan arbeids krachten. Wanneer de woningen (meestal woningwetwoningen) gereed zijn, mogen bepaalde be drijven de huurders aanwijzen op voorwaarde, dat aan ongeschool de arbeiders onderdak moet wor den verschaft. Die ongeschoolde arbeiders tracht men dan aan te trekken uit gebieden met een hoog werkloosheidscijfer; zoals Dr Solandt, voorzitter van Canada's raad voor defensie onderzoek, heeft te Ottawa ver klaard, dat Engeland een aloom- en geen waterstofbom tot ontploffing heeft gebracht bij de jongste proef iop de Monte Bello-eilanden ten N. W. van Australië. Dr Solandt, die de proef bij woonde zei, dat de bom belang rijk beter is dan de bommen, die boven Nagasaki en Hirosji- ma zijn uitgeworpen. Het was echter „onredelijk" te verwach ten, dat de Britten de Amerika nen hadden ingehaald. Het „explosieve mechanisme", dat beproefd was, kon in „ver scheidene vormen", waaronder een bom of een geleid projec tiel, worden gebruikt. Canada zou blijven deelnemen aan Engelands program voor atoomwapens, maar had niet het plan zelf atoomwapens te gaan vervaardigen. Het lange tijdsverloop sinds de bevrijding kan men niet wegcijfe ren. Hierin is de voornaamste grond gelegen voor de gratiever lening. Dat de overheid twee jaar solt met een veroordeelde, kan r. niet goedkeuren. Onze rechtsbedeling mocht door een dergelijke handeling niet bezoe deld worden. Spr. kan bezwaar lijk een oordeel geven over de overwegingen van hetgeen vóór zijn optreden in deze zaak is ge beurd. De rechterlijke adviezen zijn ook niet eenstemmig ge weest, hetgeen mede aanleiding kan zijn geweest tot twijfel over de rechtvaardigheid van de ten uitvoerlegging van het vonnis. Na afweging van alle factoren is geen andere keus overgeble ven. Reeds in 1950 had het vonnis krachtens de richtlijnen voltrok ken moeten zijn. Dat is niet ge schied, hetgeen spr. betreurt. De minister zegt nog altijd op het standpunt te staan, destijds door hem in deze Kamer vertolkt. Het ruime gratiebeleid heeft als goeds medegebracht, dat de massaliteit van de lichte gevallen is opgeruimd. Dit beleid is onge twijfeld gevoerd met het oog op een gewenste continuïteit. Thans zijn er nog 850 gevallen, die nog „zitten". In het algemeen wenst de minister geen op jaren stellen de omgeving van de Maasmond, Z.O- DrenteZuid eni Oost Gro- Vlissingen, Zeeuws-Vlaanderen en Velsen. Op de scheepswerven, machinefabrieken e.d. kan men daar nog wel arbeiders gebrui ken. De regering heeft dit over wogen en zij wil nu trachten door ningen en Oost Friesland. Naar wij vernemen, is de ka belfabriek in Alblasserdam zeer tevreden over de prestaties van de arbeiders, die uit Drente daar heen zijn overgekomen Naar wij vernemen heeft de minister van Oorlog zijn goed keuring gehecht aan een règeling, waarbii aan z.g. kort-verband vliegers van straalvliegtuigen een bijzondere toelage wordt ver leend. Kort-verband-vliegers zijn zij, die zich voor zes jaar aan de luchtstrijdkrachten hebben ver bonden. Zij ontvangen een vaste kort-verband toelage, die per jaar voor officieren 2000,en voor onderofficieren 1350,be draagt. Daarenboven zullen zo wel de officieren als onderoffi cieren-vliegers, die straalvlieg tuigen besturen, een extra toe lage krijgen van 8,— voor elk vlieguur met een maximum van ongeveer twintig vlieguren in de maand. Deze regeling zal in de naaste toekomst- in werking treden. Ook de scheepswerf- en machi nefabriek Boele te Bolnes bij Rotterdam, kan thans even als de maatschappij „De Schelde te Vlissingen. de scheepswerf Smit te Slikkerveer en de Ba taafse Petroleum-maatschappij te Fernis bij Rotterdam een aan tal arbeiders uit de gebieden met een hoog werkloosheidscijfer la ten overkomen. De regering heeft n.l. aan de betrokken gemeenten bouwvolume verleend. De wo ningen zijn thans in aanbouw. Daar het hier gaat om onge schoolde arbeiders, zullen de ver schillende industrieën deze eerst moeten opleiden. Tijdens die op leidingsperiode krijgen ze een normaal loon uitbetaald, zo dat de overplaatsing geen finan cieel nadeel betekent. In totaal zullen ongeveer 500 gezinnen verhuizen. li Een Labour-afgevaardigde heeft in het Britse Lagerhuis premier Churchill gevraagd, welke vorderingen zijn ge maakt bij pogingen om te ko- inefl tot een bespreking op hoog niveau van Britse, Amerikaanse en Russische afgevaardigden als „nieuwe vredespoging". Hij verklaarde niet te kunnen zeggen, dat enige vordering was gemaakt sedert zijn laatste ant woord in Juni j.l. toen hij ver klaarde, dat de mogelijkheid van een bijeenkomst op hoog niveau niet uitgesloten diende te worden als de omstandighe den gunstig waren. Door 46) (Nadruk verboden). Het meisje bevond zich temid den der vijf ervaren gidsen en hield hen gemakkelijk bij ondanks het feit, dat ze grote passen na men. Af en toe zag men in de verte mensen en telkens hoopte Nettie, dat het haar vader met Van Suchtelen zou zijn, doch tel kens bleken het anderen te zijn: Mensen, die van hun werk in de fabriek thuiskwamen, of gidsen, die eveneens huiswaarts keerden* Na een uur lopen moest men van de weg af een dal in. „Je kunt merken dat de sneeuw gaat verdwijnen," zei een der gidsen, „want we zakken er al diep in. Een beetje te diep naar mijn zin Het gaat me te hard." Heinz antwoordde niet, om het meisje niet nog meer te veront rusten, maar in zijn hart was hij het met zijn metgezel eens. Het ging inderdaad te hard. In nog geen twaalf uren tijds was het weer geheel omgeslagen en nu dooide het. Straks zou de regen nog een handje helpen en dan was het binnen een dag of tien gebeurd. Het voorjaar zou dit maal vroeg inzetten, meende een ander. Veel werd er niet gesproken. Heinz poogde het meisje nog ge rust te stellen door de medede ling, dat er aan de voet van de top een berghut was, waar men ongetwijfeld wel enige tijd zou vertoeven om uit te rusten. Daar was altijd hout om vuur 'te ma ken en er was ook voedsel. Maar Nettie antwoordde er niet op. Een bang vermoeden werd in haar steeds sterker en ze wenste zich op dit moment vleugels om naar die ellendige berg te kunnen vliegen. Geleidelijk -aan vorderde het gezelschap en toen de duis ternis begon te vallen, bereikte men de voet van de berg, waar de berghut vrijwel geheel bedekt was door de sneeuw, die van de top was gegleden. Heinz en de anderen namen hun schoppen van de schouders en begonnen de deur uit te gra ven Dit duurde enige tijd, maar het was een vergeefs werk ge weest, want in de hut bevond zich niemand en niets wees er op, dat er vandaag bergbeklimmers geweest waren. „Zo", zei Heinz, het vuur in de open haard aanstekende," nu blijft U hier voorlopig een poosje uitrusten, en dan gaan wij eens een eindje omhoog om te kijken." Nettie bleef halsstarrig. „Nee," antwoordde ze op koppige toon, ,doe geen moeite voor me. Ik ga mee naar boven." Maar nu was de wil van de oude gids sterker dan die van het meisje. „Geen sprake van," zei hij op een toon, waaruit nog veel meer koppigheid klonk, „als er al een ongeluk gebeurd is, is één al één te veel. Ik mag het niet op mijn verantwoording ne- jnen. U blijft hier en zodra we wat weten of gevonden hebben roepen we U wel. Geen kunsten, want anders sta ik niet voor de gevolgen in en keren we allemaal terug." En ditmaal begreep het meisje dat in deze barre wereld van sneeuw en ijs de gids voor het ogenblik de meest gezaghebben de van het gezelschap was en dat ze hem moest gehoorzamen, of ze wilde of niet. Met een zware zucht liet ze zich in de stoel bij het vuur vallen en nadat Heinz nogmaals de verzekering had ge geven, dat ze gewaarschuwd zou worden, als er wat gevonden was, vertrok hij. Maar één van de vijf gidsen kreeg opdracht in de buurt van de hut te blijven en zowel op de mannen als op het meisje te letten. „Die Hollan ders zijn tot alles in staat," mop perde Heinz tegen de man, „dat zie je nu weer. Ik geef geen cent meer voor die drie eigenwijze dikkoppen." Langzaam aan, gehandicapt door de snel invallende duister nis en de aanwakkerende wind, beklommen vier mannen lang zaam en voorzichtig de verrader lijke weg. Het was een karwei, dat niet van gevaar ontbloot was, want zo goed als de sneeuw van de top was gaan glijden, zou ook het ijs tegen de berg los kunnen laten en zouden de vier mannen onherroepelijk meegesleurd wor den. Maar het ging er immers om de drie vermiste mensen te vinden en dan werd er verder niet meer over gevaar gesproken. Men deed zijn plicht onverschil lig onder welke omstandigheden. Na een uur bereikte men het eerste plateau, ongeveer halver- weg de top. Hier zakte men tot de knieën in de sneeuw, die met de lawine van boven was geko men en Heinz besliste, dat men eerst hier zou gaan zoeken. De mannen namen hun schoppen en bij het licht van hun flikkerende lampen werkten ze zwijgend de sneeuw weg, schep voor schep. Langzaam vorderde men en na een half uur bleek het vermoe den van Heinz waarneid te be vatten. (Wordt vervolgd).

de Vrije Zeeuw | 1952 | | pagina 2